Dobromiła Maturalna

Język polski na maturze

Większość dorosłych, którzy myślą o zdawaniu matury po latach, pamięta „bardzo starą” formułę matury. W jej ramach pisało się długie wypracowanie, a sam egzamin pisemny trwał 5 godzin. Na egzaminie ustnym z kolei losowało się trzy pytania, które dotyczyły bardzo konkretnych zagadnień. Ten egzamin budził szczególny lęk, ponieważ wymagał szerokiej i szczegółowej wiedzy, a maturzyści najbardziej chyba obawiali się wtedy pytania o archaizmy w „Bogurodzicy”.

Dziś ta sytuacja zupełnie się zmieniła i zarówno na egzaminie ustnym jak i pisemnym sprawdza się nie wiedzę maturzysty, ale umiejętność przeprowadzania analizy i interpretacji tekstów kultury.

Tymczasem wiele szkół czy kursów maturalnych przygotowuje ciągle do matury z języka polskiego, jakby nic się nie zmieniło: nadmiernie obciążają wiedzą, zupełnie po macoszemu traktując ćwiczenie umiejętności logicznego myślenia i wyciągania wniosków z tekstu. Postanowiliśmy to zmienić i tak narodziła się Dobromiła Maturalna.

Kim jest Dobromiła?

Awatarka kursu języka polskiego, wspiera uczących się na każdym kroku.

Jest przewodniczką podroży po epokach literackich: podróżuje z uczniami wehikułem czasu, porównuje teksty, obrazy i wszelkie inne dzieła z różnych epok. Uczy analizy i interpretacji tekstów kultury, pomaga uczniom wprawiać się w pisaniu prac. Jej profil możecie ZNALEŹĆ I POLUBIĆ NA FACEBOOKU.

Na ćwiczeniu analizy i interpretacji skupiają się również uczący u nas poloniści, a nasi kursanci powtarzają, że gdyby lata temu byli tak uczeni, dziś nie musieliby zdawać matury po latach.

Zapraszamy do obejrzenia fragmentu lekcji prowadzonej przez dr Justynę Trzcińską-Rosik: