Koniec „starej” matury. Czy dla wszystkich?

Prawdę mówiąc – czekaliśmy od dawna, kiedy to nastąpi. I oto decyzja zapadła: żegnamy się z maturalną prezentacją z języka polskiego! W wydanym właśnie przez Centralną Komisję Egzaminacyjną informatorze czytamy, że w maju 2019 roku formuła egzaminu maturalnego obowiązująca dotąd wszystkich, którzy ukończyli liceum w latach 2005-14 lub technikum w latach 2006-15, w wypadku absolwentów liceum pojawi się po raz ostatni (absolwentów techników przestanie obowiązywać w roku 2020).

To dobrze czy źle?

Prezentacja miała… (Nie, to nie tak. Skąd ten czas przeszły?) Prezentacja ma swoje dobre strony. Maturzysta sam wybiera interesujący go temat, ograniczony jedynie wyborem spośród długiej listy propozycji przygotowanych przez szkołę, w której będzie zdawać egzamin. Może w ten sposób poćwiczyć przed studiami, bo tam prawdopodobnie raz w roku będzie zobowiązany do napisania podobnej, choć dłuższej i bardziej skomplikowanej rozprawki (tzw. pracy rocznej), a ostatni rok wypełni mu pisanie pracy magisterskiej. Podczas rozmowy mającej miejsce po wygłoszeniu prezentacji, komisja maturalna ma prawo zadawać pytania tylko z zakresu materiału, który został w prezentacji użyty. Krótko mówiąc – wszystko pod kontrolą, pod warunkiem, że napiszemy pracę samodzielnie i trzymając się nie aż tak skomplikowanych reguł, by nie dało się ich przyswoić (choćby na organizowanym przez nas kursie).

Co się zaś tyczy złych stron prezentacji maturalnej…

O, tych nie brakowało, ale taka nas wzięła nostalgia, że nie jesteśmy w stanie sobie ich przypomnieć. Kto więc nie chce zdawać matury według nowego systemu (i kończył liceum w latach 2005-14), do grudnia 2018 ma ostatnią szansę, by zapisać się na egzamin według starej formuły. A kto kończył technikum w latach 2006-15 ostatnią szansę zapisania się na egzamin w starej formule ma do grudnia 2019.

W roku 2021 czeka nas jedna tylko – nowa – formuła.I tak już będzie – aż do następnej reformy edukacji:-)

 

 

14 myśli nt. „Koniec „starej” matury. Czy dla wszystkich?

  1. Witam zdawalam mature w 2008r jaka jest możliwość zdania ponownie stara mature bez matematyki czy to jest możliwe .Chciałbym ponownie zdac ale nie wiem jak się zabrać za to jakie materiały pomocne będą potrzebę.

  2. Być może to wyjaśnienie już padło, a mnie również, przepraszam za wyrażenie, „padło” na oczy, że go nie dostrzegłem, ale co z tymi, którzy – jak ja – w 1998 r. ukończyli, nieistniejące już, o ile ma to znaczenie, liceum zawodowe i choć do matury – jeszcze starej, podeszli w 2007 roku (w placówce wyznaczonej przez KO) jednak z negatywnym skutkiem? Jaki mnie czekałby egzamin? Czy odpowiedź będzie analogiczna jak u Pani Agnieszki? Za informację, jaka by nie była, bardzo uprzejmie dziękuję.

    • Matura w nowej formule, ponieważ to jaką maturę uczeń zdaje zależy od roku ukończenia szkoły. To, że Pana szkoła nie istnieje nie ma znaczenia, dokumenty będzie Pan składał w OKE, a oni tak jak to miało miejsce poprzednio, przydzielą Panu szkołę.

  3. Witam szkołę licealną ukończyłam w 2013 roku, lecz nie zdałam matury. Teraz bym chciała od nowa zdawać w roku 2020 i tu moje pytanie na jakich zasadach będę zdawała maturę na starych czy nowych?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *