Matura po latach 2017 – mamy już pewne informacje!

4948011_sKilka dni temu Okręgowe Komisje Egzaminacyjne ogłosiły “Informację o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2016/2017”. Mamy dobre wieści: rewolucji w tym roku nie będzie!

Zachowany został podział na maturzystów po latach zdających w “nowej” i “starej” formule, ale należy go nieco uszczegółowić.

W “nowej” formule zdają osoby, które:

  • ukończyły ponadpodstawową szkołę średnią najpóźniej w 2004 roku (absolwenci liceów) i w 2005 roku (absolwenci techników);
  • ukończyły liceum ogólnokształcące w roku szkolnym 2014/2015 lub 2015/2016 albo technikum w roku szkolnym 2015/2016;
  • posiadają świadectwo lub inny dokument wydany za granicą potwierdzający wykształcenie średnie;
  • w roku szkolnym 2016/2017 uzyskają świadectwo ukończenia LO na podstawie egzaminów eksternistycznych.

W “starej” formule zdają osoby, które:

  • ukończyły technikum w latach 2005/2006-2014/2015;
  • ukończyły liceum w latach 2004/2005-2013/2014;
  • w roku szkolnym 2015/2016 lub wcześniej uzyskały świadectwo ukończenia LO na podstawie egzaminów eksternistycznych.

Różnice między “starą” i “nową” maturą opisałam TUTAJ, więc nie ma potrzeby ponownego ich przytaczania. Chciałabym jednak wyjaśnić, co to znaczy “stara” i “nowa” formuła.

Otóż wielu maturzystów po latach, mówiąc “stara” matura ma na myśli maturę, która po raz ostatni została przeprowadzona w 2004 roku w liceach i w 2005 roku w technikach – nazwijmy ją “bardzo, bardzo stara matura”. Składała się ona z egzaminu pisemnego z języka polskiego trwającego 5 godzin i mającego postać dużej, pisanej na kilka stron A4 rozprawki (piątka z tego egzaminu zwalniała z egzaminu ustnego), egzaminu z wybranego przedmiotu (można było tu wybrać bardzo wtedy trudną matematykę), który zdawało się również ustnie (chyba że egzamin pisemny napisało się na piątkę, wtedy egzaminu ustnego nie było) i egzaminu z języka obcego (tylko w formie ustnej). Te egzaminy – w porównaniu z dzisiejszą maturą – obejmowały o wiele więcej zagadnień i były zdecydowanie trudniejsze. Właśnie dlatego wiele osób, które miały podejść (lub bez sukcesu podeszły) do tej “bardzo, bardzo starej matury”, boi się przystąpić do matury po latach, bo tylko taką maturę zna i myśli np. że obowiązkowa matematyka to 5 rozbudowanych i trudnych zadań do rozwiązania. Co zatem kryje się pod określeniem “stara” i “nowa” matura?

“Stara” matura to egzamin, który z mniejszymi i większymi modyfikacjami obowiązywał w latach szkolnych 2004/2005-2013/2014 (po ukończeniu LO) oraz w latach szkolnych 2005/2006-2014/2015 (po ukończeniu technikum). Osoby, które kończyły szkoły średnie w tych latach, mają prawo zdawać “starą” maturę, ale w takiej wersji, jaka obowiązywała po raz ostatni w roku szkolnym 2013/2014 (po ukończeniu LO) oraz w roku szkolnym 2014/2015 (po ukończeniu technikum). Czyli jeśli np. kończyłeś szkołę w 2009 roku i nie zdawałeś matematyki, bo nie była wtedy obowiązkowa, podchodząc do matury w maju 2017 roku matematykę musisz już obowiązkowo zdać. W tej formule na egzamin ustny z języka polskiego przygotowujesz prezentację, którą przedstawiasz komisji – niewątpliwie jest to ułatwienie, bo temat swojej wypowiedzi znasz. Musisz jednak poświęcić dodatkowy czas na przygotowanie prezentacji.

“Nowa” matura to egzamin, który po raz pierwszy został przeprowadzony dla absolwentów liceów w maju 2015 roku, a dla absolwentów techników – w maju 2016 roku. Zmiana formuły matury wiązała się ze zmianą podstawy programowej, która rozłożona była na lata i jej wdrażanie w całym procesie nauki (od podstawówki, przez gimnazjum po szkołę średnią) zakończyło się właśnie w latach 2015 (LO) i 2016 (technikum). Prócz “kosmetycznych” zmian w egzaminach z języków obcych oraz nico łatwiejszej matematyki, wprowadzono nową formułę egzaminu ustnego z języka polskiego oraz egzamin pisemny z dodatkowego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. W przypadku tego drugiego wystarczy tylko przyjść na egzamin i podpisać arkusz, ponieważ o jego zdaniu decyduje właśnie obecność na egzaminie. Największe obawy budzi egzamin ustny z języka polskiego, bo trzeba tu przygotować krótką wypowiedź na wylosowane pytanie. Maturzystów po latach śpieszę jednak uspokoić: radzicie sobie na tym egzaminie doskonale, ponieważ w porównaniu z młodzieżą jesteście o wiele bogatsi w doświadczenia życiowe i zdecydowanie więcej zobaczyliście/ przeczytaliście tekstów kultury, do których w czasie egzaminu możecie się odwołać. Co więcej i do egzaminu pisemnego i do ustnego przygotowujecie się za jednym razem, nie musicie więc tracić czasu na tworzenie prezentacji.

W zeszłym roku, nowelizując ustawę o systemie oświaty, Ministerstwo Edukacji Narodowej stwierdziło, że najstarsi maturzyści po latach będą zdawać w “nowej” formule. Jakakolwiek jednak formuła by to nie była, do matury po latach warto podejść: warto się sprawdzić, zrobić coś dla siebie, warto pokonać swoje edukacyjne demony. Satysfakcja gwarantowana!

PS

W związku z ukazaniem się informatorów maturalnych na 2017 rok uaktualniliśmy również nasz darmowy poradnik. Wszystkie osoby, które zapisały się na naszą listę mailingową (czyli otrzymały już starszą wersję poradnika) otrzymają od nas maila z linkiem do uaktualnionej wersji. Jeśli nie ma Cię na naszej liście, zapisz się, korzystając z wyskakującego na blogu okienka. Możesz też przejść na TĘ STRONĘ i skorzystać z odpowiedniego formularza. Możesz również napisać do nas na adres sekretariat@edu-you.pl i podać rok ukończenia szkoły – wyślemy Ci odpowiedni poradnik.

  1. Witam
    Trzy lata temu skończyłam technikum później skończyłam zaoczne studium. Chciałaby się dowiedzieć czy muszę przystąpić do matury w tej szkole co kończyłam technikum czy mogę w innej szkole?

    • Teoretycznie powinnaś zdawać w swojej szkole, ale do deklaracji maturalnej możesz dołączyć wniosek o zmianę miejsca zdawania matury. W takim wypadku deklaracje musisz złożyć w swojej szkole do 31 grudnia 2016 roku. Jeśli OKE przychyli się do Twojej prośby, wyznaczy Ci inne miejsce, w którym będziesz zdawać.

  2. Dzień dobry 🙂 Chciałam zapytać o ten nieszczęsny klucz odpowiedzi. Czy jeśli zdaję maturę z biologii i chemii ponownie, w starej formule (kończyłam liceum w 2012) to na maturze obowiązuje klucz odpowiedzi taki jak wcześniej? Były jakiś czas temu informacje, że klucz (tak okrutny jak za moich czasów :)) nie jest już obowiązujący i teraz odpowiedzi oceniane są całościowo. Czy to dotyczy tylko nowej formuły?

    • Niestety połowa albo ponad połowa zadań ze starej formuły to zadania tak na prawdę z nowej, co roku różnica miedzy egzaminami jest coraz mniejsza i w biologii np. Trzeba podawać przyczynę przebieg i skutek a nie przyczynę i skutek. Zadania ktore sa wspólne dla obu egzaminow maja te same zasady oceniania (klucz). W mojej opinii biologia dla nowej formuły jest trudniejsza, jak rownież obecne arkusze dla starej formuły.

  3. Witam zdawałam mature1 raz w maju 2015 i dalej mam problem z matematyką w 2016 roku podchodziłam w maju i sierpniu teraz zapisałam sie na maj 2017 i mam pytanie czy rok 2017 czyli maj i sierpien sa ostatnia maja szansa ? czy jeszcze w 2018 roku mam szanse podejsc do starej matury jeszcze raz czy musze zdawac od nowa wszytsko

      • Jestem po telefonie z OKE – w GDAŃSKU i KRAKOWIE – mimo, że od moje matury minęło 5 lat – to zdaję tylko wybrane przedmioty ( ja biologia,chemia )

          • Dobry wieczór, czy jeżeli zdalałam maturę w 2013r. a teraz chciałabym dodatkowo zdawać ( w przyszłym roku) biologię i matematykę na poziomie rozszerzonym to czy muszę pisać cała maturę od nowa czy mogę zdawać tylko te przedmioty o których wspomniałam wyżej?

          • Masz maturę, świadectwo maturalne i nikt Ci już go nie odbierze. Możesz sobie uzupełniać maturę o kolejne potrzebne Ci przedmioty dodatkowe i nie musisz zdawać matury od nowa! Mam nadzieję, że to dobra wiadomość:-)

  4. Witam 😉 Jestem już absolwentką i maturę zdałam w 2015 roku. Teraz chciałam sobie zdać język włoski, którego nie zdawałam w 2015 ( wtedy pisałam angielski na podstawie i rozszerzeniu). Rozumiem, że muszę włoski zdawać jako przedmiot dodatkowy, więc na poziomie rozszerzonym, mam tylko problem z wypełnieniem deklaracji, tzn. w miejsce przedmiotu wpisuję “język włoski”, w części pisemnej “poziom rozszerzony” a co z częścią ustną ? Mam wpisać nie przystępuję czy ” bez określania poziomu” ?

  5. Witam. Maturę zdałam w roku 2015, jako “stara podstawa programowa”. Chciała bym dodatkowo zdać egzamin z rozszerzonej biologi. do egzaminu chciałabym przystąpić w 2018 r. Czy nie będzie już za późno i czy egzamin będę mogła zdać jeszcze jako stara podstawa programowa?

  6. Witam,
    jest coś czego nadal do końca nie rozumiem… Mianowicie, jeżeli zdawałem maturę w 2013 roku, ale nie udało mi się wówczas z matematyką, to podczas poprawy w tym roku, będę pisać inną maturę niż roczniki piszące po raz pierwszy i poprawiające po 2015 roku? Dostanę arkusz z zagadnieniami ze “starej matury”, czyli inny niż większość na sali? Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • Tak, dokładnie. To na jakich zasadach się zdaje, wynika wprost z przepisów o maturze i z roku ukończenia szkoły. Kończyłeś ją według innej podstawy programowej, niż osoby, które kończyły od 2015 roku w górę, a więc nie możesz pisać na takich zasadach, na jakich zdają one. Czy będziesz pisać w tej samej sali? Wątpię. W każdym razi, nawet gdybyś był jedyną osobą, która zadeklarowała w Twojej szkole podejście do matury i powinna zdawać na starych zasadach, szkoła musi Ci to umożliwić.

  7. Witwm,
    Mam takie pytanie…
    Zapisałam sie na maturę w maju 2017(ostatni rok obowiązuje mnie “stara formuła”), niestety nie uda mi sie dotrzeć na ten egzamin. Moje pytanie brzmi, czy istnieje możliwość, żebym podeszła do niego w sierpniu (w terminie poprawkowym)?
    Pozdrawiam

    • Patrycjo,
      by móc podejść do poprawki w sierpniu, musisz pojawić się na egzaminie w maju. Wyjściem jest złożenie wniosku o możliwość zdawania w terminie dodatkowym, ale taki wniosek można złożyć tylko w dni danego egzaminu, w szkole, w której będziesz zdawać.

  8. Witam ,
    czy w tym roku stara matura jest już ostatnią szansą do podejść, ponieważ wyczytałam ,że to jest ostatni rok w którym można poprawiać starą maturę a od 2018 trzeba będzie na nowych zasadach i do tego całą, czy jednak obowiązuje nadal to 5 lat i w 2018 będę mogła jeszcze podejść do poprawy na starej podstawie?

    • Paulo,
      w którym roku kończyłaś szkołę i czy podchodziłaś już do matury? Czy jakieś egzaminy masz zdane?
      Nie ma takiego zapisu, który mówiłby, że od 2018 roku będzie można zdawać maturę tylko na nowych zasadach.

      • W 2015 roku kończyłam, wszystko zdane oprócz matematyki, podchodziłam do poprawy. Tylko wyczytałam, że ten rok jest ostatnim rokiem na podchodzenie do pisania matury na starej podstawie . Od 2018 roku musiałabym poprawiać na nowej podstawie , ale wszystko nie tylko matematykę.

        • Paulo,
          kończyłaś technikum? Bo w 2015 roku w liceach obowiązywała już nowa formuła matury. Na dzień dzisiejszy zasady są takie, że jeśli w 2015 roku zdawałaś starą maturę i do zdania została Ci matematyka, to do 2020 roku masz prawo podchodzić tylko do matematyki, na starych zasadach.

  9. Witam, mam takie pytanie, jeśli zdałem tzw starą maturę w 2015 roku a np. za rok czy kilka lata zechcę mi się poprawić wynik z matematyki lub zdawać dodatkowy przedmiot np biologię a przydarzy mi się to w np. 2021 to będę musiał zdawać egzamin ze wszystkich przedmiotów, chodzi mi tutaj o te egzaminy obowiązkowe tj. polski. język obcy, kolokwialnie mówiąc będę musiał zdawać maturę jak by od nowa ?

    • Nie, nie będziesz musiał zdawać matury od nowa. Jeśli ją zdałeś, to nikt Ci jej nie odbierze i jeśli będziesz miał ochotę możesz w dowolnym momencie podchodzić do wybranych egzaminów.

  10. Witam,
    co w przypadku, kiedy zdałem wczoraj starą maturę z matematyki, ale jej wynik mnie nie satysfakcjonuje, bo napisałem dużo poniżej swoich możliwości? Usłyszałem od dyrektora, że muszę czekać z poprawą wyniku aż rok… Co z poprawkami w sierpniu? Pytam, bo może wcześniej były inne zasady co do starej matury i mogą ją pisać nawet ci co zaliczyli ale chcą podnieść wynik.
    Jest też inny problem, mianowicie, co jeżeli w tym roku mija mój okres 5 letni na możliwość poprawy niezdanej matury? Czy to znaczy, że za rok już będę musiał zdawać już wszystkie przedmioty, by poprawić ten wynik, albo np. wyrażę chęć zdawania rozszerzenia?

    • Jeśli zdasz ten egzamin z matematyki, to w sierpniu nie będziesz mógł podwyższać wyniku. Termin sierpniowy dotyczy tylko tych osób, które NIE ZDAŁY jednego egzaminu. Więc jeśli mowa tylko o podniesieniu wyniku ze zdanej w maju matematyki, to faktycznie będziesz mógł to zrobić dopiero za rok.
      Co do okresu 5 lat, to dotyczy on tylko tych osób, które NIE ZDAŁY matury. Pytanie więc brzmi: czy podchodziłeś teraz matematykę, bo chciałeś podnieść poprzedni wynik ZDANEGO egzaminu, czy podchodziłeś, bo matematyki nie zdałeś we wcześniejszych latach. W pierwszym przypadku możesz w dowolnym czasie od pierwszego terminu matury podchodzić do tylko do matematyki. W drugim przypadku w przyszłym roku musiałbyś zdawać już całą maturę od nowa.

  11. Witam ,
    Konczylam technikum w 2012 roku , w tym roku podeszlam pierwszy raz do matury . Jezeli nie zdam w tym roku wiecej niz jednego przedmiotu to czy bede miala na poprawe 5 lat ? Bo ktos mi mowil , ze po zdaniu szkoly ma sie 5 lat na napisanie matury .

    • Ów “ktoś” wprowadził Cię w błąd. Liczy się je od terminu pierwszego podejścia do matury, czyli w Twoim przypadku od maja 2017 roku. Jeśli więc nie zdasz więcej niż jednego przedmiotu, na poprawę tych niezdanych egzaminów będziesz miała czas do maja 2022 roku.

  12. Witam
    Zdawalam mature w 2004 r.” ta calkiem stara mature” ,nie zaliczylam jednego ustnego przedmiotu i poprawki tez nie zaliczylam. Rozumiem ,ze musze zdawac mature od nowa. Moje pytanie ktora?ta nowa czy stara z nowego systemu? mysle o zdawaniu w 2018r

  13. Ukończyłam technikum w 2011 roku nie podchodzac do matury w ogóle o ile pamiętam złożyłam deklaracje, że nie przystępuje. Chce zdać w 2018 jaka bedzie obowiązywała mnie formuła?

  14. Witam. Zdaję maturę od 2013 roku (W 2013 ukończyłam liceum). Od początku zdałam wszystkie egzaminy, tylko ta nieszczęsna matematyka. W sierpniu mam ostatnią poprawkę. Jeśli jej nie zdam będę musiała zdawać wszystko od początku, pytanie tylko w nowej czy starej formule?

    • Klaraa,
      Ale jeszcze możesz zdawać w 2018 – odpukać…!
      Zakładając już najgorszy scenariusz czyli, że w 2018 byś nie zdała, to rzeczywiście wszystko od nowa, ale w starej formule.
      A może chciałabyś się przygotować do sierpniowej poprawki z naszą panią Ewą, która potrafi tłumaczyć matematykę na język ludzki? Mogę Ci zaproponować niezobowiązującą bezpłatną lekcję próbną w najbliższy poniedziałek.
      A tu znajdziesz szczegóły dotyczące naszego kursu do poprawki z matmy; http://joannaolesiskaprus.getleads.pl/mini_kurs_do_poprawki_z_matematyki/

  15. Witam,
    kończyłam lo zaocznie w 2009roku. Myślę o podejściu do matury ale po tylu latach tak naprawdę nie wiem od czego zacząć gdzie się zgłosić i kiedy. Proszę o jakieś wskazówki.

    • Paulo,
      zachęcam do pobrania naszego darmowego poradnika: można go otrzymać, zapisując się do naszego newslettera (wystarczy podać swojego maila w okienku, które wyświetla się po wejściu na naszego bloga). Krótko mówiąc: będziesz zdawała na tzw. starych zasadach. Żeby móc podejść do matury w maju 2018 r., musisz złożyć deklarację przystąpienia do matury. Możesz to zrobić w szkole, którą kończyłaś między 10 września 2017 roku a 7 lutego 2018 roku. Jeśli Twoja szkoła została zlikwidowana, na złożenie deklaracji masz od 10 września do 31 grudnia 2017 r. w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej właściwej ze względu na miejsce Twojego zamiszkania. W tym przypadku egzaminy będziesz zdawała w szkole, którą wyznaczy Ci OKE.

  16. Witam, jeśli zdawałam mature w 2013 roku, co roku poprawiam wynik z przedmiotów rozszerzonych, to czy w 2018 dalej będę poprawiac na starych zasadach, czy po 5 latach poprawia się na nowych? Dziękuje za odpowiedź

    • Klaudio,
      będą Cię zawsze obowiązywały stare zasady. Zasada 5 lat dotyczy tylko tych osób, które nie mają matury i nie wiąże się z formułą matury. Chodzi tylko o to, że jeśli matury się nie ma, to jest 5 lat na poprawę niezdanych przedmiotów. Po 5 latach trzeba wszystko zdawać od nowa.

  17. Napisałam tydzień temu do CKE, ale do tej pory nie odpowiedzieli mi na maila 🙁 Zdawałam maturę w 2013 roku, NIE pisząc wówczas egzaminu rozszerzonego z polskiego, a chciałabym go napisać w 2018 roku – będę go pisać na starych czy nowych zasadach? W internecie znalazłam jakieś sprzeczne informacje… Chcę powoli zacząć przygotowania, a nie wiem na czym stoję.

    • No cóż, CKE 😉 Będziesz pisała na starych zasadach to pewna informacja, bo formuła matury wynika wprost z roku ukończenia szkoły średniej.

  18. Witam,zdawałem maturę w 2015 roku (stara formuła-po technikum).Zdawałem same przedmioty obowiązkowe na poziomie podstawowym.Maturę zdałem i posiadam świadectwo dojrzałości.Moje pytanie brzmi: w maju 2018 roku czyli w przyszłym roku chcę podchodzić do egzaminu z biologii ,którego nie deklarowałem podczas zdawania w 2015 roku,czy w maju będę zdawać biologię na nowych czy zasadach starych,tj.zasadach takie jakie obowiązywały mnie gdy pisałem maturę zaraz po ukończeniu technikum w 2015 roku.Pozdrawiam.Proszę o odpowiedź,

      • dziękuję ślicznie za odpowiedź ,a proszę mi jeszcze powiedzieć ,czy będę zdawać maturę w tej szkole ,w której zdawałem przedmioty obowiązkowe i której jestem absolwentem czy OKE mi wybierze szkołę ?

        • Pawle,
          będziesz zdawał w szkole, którą kończyłeś, chyba że zawnioskujesz o zmianę miejsca zdawania egzaminu. Deklarację przystąpienia do matury również składasz w swojej szkole.

  19. Witam, zdawałem maturę w roku 2003 kiedy matematyka nie była obowiązkowa. Czy jeśli chciałbym zdać maturę z matematyki to czy muszę zdawać poziom podstawowy czy od razu mogę przejść do poziomu rozszerzonego? (matematyka jest mi potrzebna do rekrutacji na studia). Ponadto jeśli dobrze rozumiem pozostałych przedmiotów (j. polski, j. obcy) nie będę musiał zdawać?

      • Dzień dobry,

        A co w sytuacji, kiedy zdawałem maturę w 2005 roku z powodzeniem, wtedy matematyka nie była obowiązkowa, ale chciałbym ją po latach zdać dodatkowo. Czy mogę ją wybrać na poziomie podstawowym w 2018?

  20. Dzień Dobry. Mam takie pytanie poniewaz chce się upewnić czy dobrze to zrozunialam czytajac poprzednie odpowiedzi. Skończyłam technikum w 2013 roku pisząc stara maturę w maju 2013 niezdalam jeden przedmiot ustny angielski. Próbuje zdac ja teraz w sierpniu ale nie wiem jak mi pójdzie, zawsze jak idę na poprawę malo co mówię po angielsku od tego stresu :/ i moje pytanie jest takie jeśli miałabym teraz nie zdać w sierpniu cxy mogę przystąpić do egzaminu w maju 2018 zaliczac tylko ustny angielski ? Ponieważ jak liczę 5 lat od 2013 wychodzi 2018, ale gdzies wyczytalam ze liczy sie 5 lat od pierwszej matury( pierwsza matura: 2013, 2014, 2015, 2016,2017) czyli jakby tego roku mialo sie to kończyć a później powtarzam ze wszystkich przedmiotów. Bardzo proszę o odpowiedź. I mam nadzieje ze sie mylę.z góry Dziękuję

    • 5 lat liczymy od października roku, w którym przystąpiło się do matury po raz pierwszy. Też miałam kiedyś takie wątpliwości, ale skontaktowałam się z OKE i tam mi powiedziano, że rok, w którym pochodziło się do matury po raz pierwszy traktowany jest niejako jako rok zerowy, czyli w Pani przypadku w 2018 roku mogłaby Pani podchodzić jeszcze tylko do ustnego angielskiego, ale to już ostatnia szansa (oczywiście mówimy zarówno o terminie w maju, jak i sierpniowej poprawce). Jeśli jednak chce mieć Pani 100% pewności, proszę skontaktować się ze swoją OKE.

  21. Witam,

    ukończyłam technikum w 2012 roku. Niestety bede musiała podejśc do matury na nowo w 2018 r. Chciałam zapytać w jakiej formule bede podchodzić jeszcze raz do matury ? w starej czy nowej ? Chodzi mi najbardziej o j.polski ustny, ponieważ w starej formule można było przygotować wcześniej prace i przedstawić ja komisji, natomiast w nowej nie ma szans na jej wczesniejsze przygotowanie, ponieważ nie wiadomo co się wylosuje za temat. Proszę o odpowiedz

  22. Witam serdecznie. Szkola – technikum, niestety bez zdanej matury została ukonczona w 2006. Jaka matura w tej chwili mnie obowiazuje – jakie przedmioty? z gory dziekuje za informacje

    • Obowiązuje Cię matura w starej formule, ale w takiej wersji, jaka po raz ostatni obowiązywała w 2014 r. Obowiązują Cię więc następujące przedmioty:
      – j. polski pisemnie na poziomie podstawowym
      – j. polski ustnie – w formie prezentacji przygotowanej na wybrany temat
      – matematyka pisemnie na poziomie podstawowym
      – j. obcy pisemnie na poziomie podstawowym (masz do wyboru jeden z następujących języków: angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, hiszpański, włoski)
      – j. obcy ustnie (ten sam, który wybrałaś jako pisemny).

  23. Dzień dobry. Mam pytanie, maturę pisałam w 2014r. nie zdałam egzaminu z matematyki, mam na nią 5 lat, tak? Chciałabym również poprawić biologię i dobrać ze dwa przedmioty na maturze, czy mam w ogóle taką możliwość? Do kiedy muszę zapisać się na poprawkę matury i gdzie wpisać dodatkowe przedmioty? Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • Karolino, tak: na zdanie matematyki masz 5 lat, czyli ostatnią szansę będziesz miała w maju 2019 r. Razem z matematyką możesz poprawić biologię oraz zdać inne przedmioty. By móc przystąpić do egzaminów musisz złożyć deklarację przystąpienia do matury w szkole, którą kończyłaś najpóźniej do 7 lutego 2018 roku (jeśli myślisz o maturze w 2018 r.) i to właśnie w deklaracji wpisujesz wszystkie przedmioty.

  24. Chciałbym podejść do matury w roku 2019, deklarację maturalną wypełniam i zanoszę do szkoły do 30 września 2018 roku, czy muszę to zrobić rok wcześniej, gdyż obiła mi się taka wersja o uszy i chciałbym rozwiać wątpliwości. Proszę o odpowiedź, osoby która odpowie mi na to pytanie. Pozdrawiam 🙂

    • Przepraszam chce podejść w 2020 roku, więc czy zanoszę deklarację w terminie 30 wrzesień 2019, czy rok wcześniej w tym wypadku 2018 rok?

      • Jeśli żadne zasady się nie zmienią, to:
        – jeśli jesteś absolwentem LO z lat 2005-2014 lub technikum z lat 2006-2015, to deklarację składasz w szkole, którą kończyłeś najpóźniej do 7 lutego 2020 r. Jeśli szkoła, którą kończyłeś nie będzie już wtedy istniała, to deklarację składasz w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej właściwej ze względu na miejsce Twojego zamieszkania najpóźniej do 31 grudnia 2019 r.
        – jeśli jesteś absolwentem ponadpodstawowej szkoły średniej i kończyłeś ją najpóźniej w 2004 r. (LO) lub w 2005 (technikum), to deklarację składasz w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej właściwej ze względu na miejsce Twojego zamieszkania najpóźniej do 31 grudnia 2019 r.
        – jeśli kończyłeś szkołę w latach 2015-2017 (LO) lub 2016-2017 (technikum), to deklarację składasz w szkole, którą kończyłeś najpóźniej do 7 lutego 2020 r. Jeśli szkoła, którą kończyłeś nie będzie już wtedy istniała, to deklarację składasz w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej właściwej ze względu na miejsce Twojego zamieszkania najpóźniej do 31 grudnia 2019 r.
        Gdyby coś było niejasne, pytaj dalej 🙂

  25. Witam,
    ukończyłam LO w 2007 roku, nie podchodziłam do matury, chciałaby podejść w roku 2019 czy będę musiała pisać maturę z matematyki ?

    • Tak, będziesz zdawała maturę na tzw. starych zasadach, ale takich, jakie po raz ostatni obowiązywały na maturze w roku szkolnym 2013/2014, a wtedy matematyka była już obowiązkowa.

  26. Dzień Dobry,
    zdawałam maturę w 2007 roku i uzyskałam wtedy satysfakcjonujący mnie wynik. W 2018 roku chce podejść do przedmiotu rozszerzonego z matematyki i chemii. Czy ubiegając się o index w 2018 roku moja matura z języka, polskiego angielskiego i reszty przedmiotów wciąż jest ważna? Kierunek, który mnie interesuje nie uwzględnia tych wyników. W moich latach nie zdawało się obowiązkowo matematyki i wybierało się między poziomem rozszerzonym lub podstawowym (nie oba w tym samym czasie). Czy teraz podchodząc do matury rozszerzonej z matematyki i chemii będę zdawała tylko poziom rozszerzony czy zarówno rozszerzony i podstawowy? Czy muszę zdawać całą maturę od początku ( łącznie z j. polskim i obcym) czy mogę jedynie napisać maturę z chemii i matematyki, a w ubieganiu się o studia wykorzystać stare wyniki z reszty przedmiotów? Czy obowiązuje mnie stara formuła matury z matematyki i czy większość zadań maturalnych w starej i nowej formule z matematyki pokrywa się czy też są to całkowicie różne dwa egzaminy dla osób zdający egzamin w tym samym roku? Zaznaczę, że maturę zdałam i chce jedynie zdać przedmioty do których jeszcze nie podchodziłam. Pozdrawiam

    • Gosiu,
      – tak, twoja matura nigdy nie straci ważności
      – w przypadku egzaminów z matematyki i chemii, co których chciałabyś teraz podejść, możesz sobie wybrać między poziomem podstawowym a rozszerzonym, nie musisz zdawać obydwu;
      – nie musisz zdawać całej matury od początku. Możesz podejść tylko do egzaminów z matematyki i chemii. Stare wyniki będą ciągle ważne i możesz na ich podstawie podejść do rekrutacji na studia;
      – obowiązuje Cię stara formuła egzaminu z matematyki. W przypadku matury podstawowej z matematyki materiał jest mniej więcej ten sam, ale arkusze będą inne.
      Gdybyś miała więcej pytań, jestem do dyspozycji.

  27. Zdawałam maturę w 2007r. Z niepowodzeniem z pisemnego polskiego i angielskiego zdałam ustny polski angielski i wos jaka mnie teraz będzie obowiązywała matura? I czy muszę zaliczyć tylko te dwa przedmioty na ktorych noga mi sie powinela czy całość pozdrawiam

    • Kasiu,
      niestety musisz podchodzić do wszystkich egzaminów na nowo. Te, które zdałaś w 2007 r., są już nieważne. Będziesz zdawała w tzw. “starej” formule, czyli takiej, która po raz ostatni obowiązywała w maju 2014 roku, czyli już z matematyką jako przedmiotem obowiązkowym.
      Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!

  28. Zdawałam maturę w roku 2011-oczywiscie zdałam wszystkie obowiązkowe przedmioty ze średnia około 90%, ale bardzo chciałabym iść na drugi kierunek studiów i musze poprawić maturę rozszerzona z chemii oraz matematyki i oprócz tego fizykę-rownież rozszerzona. Uczę sie samodzielnie, ale nie jestem pewna czy mam ja zdawać w nowej czy starej formule? Jesli w starej-gdzie moge znalezc zakres materiału, który musze opanować? Czy moje wyniki bedą podane rownież w centylach? Będę bardzo wdzięczna za jakieś informacje:)
    Pozdrawiam

    • Aneto,
      będziesz zdawała w starej formule. Zakres materiału i wszelkie wymagania znajdziesz na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej: cke.edu.pl
      Twoje wyniki będą podane w procentach.
      Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!

  29. Dzień dobry. Zdawałam maturę w 2014 roku, nie zdałam matematyki. Próbowałam rok później, ale nie udało mi się. Czy będę mogła jeszcze zdawać maturę w przyszłym roku? Czy będzie obowiązywała mnie już nowa formuła? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

    • Justyno,
      masz czas do maja 2019 r., by móc podchodzić tylko do matematyki. Będzie Cię obowiązywała stara formuła.

  30. Dzień dobry. Sprawa wyglada tak, liceum skończyłam w 2014 roku, napisałam maturę, zdałam, jestem na studiach. Problem polega na tym, ze chciałabym jednak isc w innym kierunku do czego potrzebuje matury z biologii i chemii (na maturę podstawowa z chemii byłam zapisana ale nie poszłam wiec mam wpisane 0%). Czy na napisanie tych dodatkowych matur tez mam tylko 5 lat od pierwszego podejścia? Czy to ograniczenie tyczy sie tylko osób które nie zdały matury czy tez takich jak ja – chcących poprawić bądź napisać kolejna?
    Pozdrawiam serdecznie:)

    • Zdałaś maturę, zatem nie masz żadnych ograniczeń. Do dodatkowych egzaminów możesz podejść w maju dowolnego roku.

    • Pytanie, czy matematykę zdałaś. Jeśli tak, wynik możesz poprawiać w dowolnym roku, nie ma ograniczeń. Jeśli matematyki nie zdałaś, to czas na kolejne podejścia bez podchodzenia od nowa do egzaminów z pozostałych przedmiotów masz do 2020 r. Niezależnie od tego, w którym roku będziesz podchodzić do matematyki, będą obowiązywały Cię stare zasady.

  31. Witam zdawałam maturę w 2011 roku niestety się nieudało 😕i miałam poprawę z dwóch przedmiotów w 2012 nie poznałam wyniku egzaminu poprawkowego podejrzewam że coś też oblałam ponieważ zmieniłam miejsce zamieszkania chcąc przystąpić do matury po 7 latach domyślam się że będę musiała zdawać ją w nowej formule czy jest możliwość zdawania matury w innej szkole niż ta którą się kończyło?!

  32. Cześć. Maturę zdawałam w 2006 roku z j. polskiego, j. angielskiego oraz biologii (wszystko rozszerzone). Maturę zdałam. Teraz po latach chciałabym napisać maturę z Chemii. Co muszę zrobić ?

      • Ale czy muszę zdawać maturę z j. polskiego i matematyki jeszcze raz ? Czy wystarczy że zapiszę się na maturę z chemii ? Czy muszę iść do liceum wieczorowego czy po prostu idę i zdaję ? 🙂 dziękuję

        • Nie musisz, jeśli masz świadectwo maturalne, to absolutnie nie. Maturę masz i nikt Ci jej nie zabierze. Natomiast zdać dodatkowy przedmiot możesz -po prostu idziesz i zdajesz. Wcześniej trzeba się zapisać na maturę czyli złożyć deklarację przystąpienia do kolejnego egzaminu.

  33. Witam!
    W 2009 roku zdałam maturę. w tym roku zdecydowałam się poparawiać maturę z języka angielskiego. Zastanawia mnie jedynie jak to będzie wyglądało, czy piszę maturę razem ze wszystkimi tylko mam własny arkusz, czy mamy te same zadania ze słuchu, czy piszę maturę zupełnie osobno? Nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi 🙂

    • Nie wiem czy dobrze zrozumiałam pytanie. Maturę z angielskiego pisze Pani ze wszystkimi i wszystkich zdających w starej formule tak jak Pani obowiązuje ten sam arkusz. Zadania ze słuchu są jego integralną częścią, więc są takie same dla wszystkich zdających. O to Pani chodziło? Pozdrawiam i życzę powodzenia na egzaminie i podwyższenia wyniku.

  34. Witam,bede poprawiac mature z j.angielskiego na poziomie rozszerzonym w starej formule.czy bede na sali z osobami ktore beda pisac mature w nowej formule?czy zadania ze sluchu beda takie same dla wszystkich?

  35. Witam , ukończyłam LO w 2014 r i pierwszy raz podchodziłam do starej matury nie zdałam jednego przedmoiotu matematyki co roku podchodzę do poprawy lecz się nie udaje do którego roku mogę zdawać ? 2018 to już będzie ostatnia szansa ?

    • Przykro mi, ale zastanawiam się jaka jest przyczyna? Napisz co sprawia Ci trudność na adres sekretariat@edu-you.pl, albo zadzwoń 882 838 187 spróbujemy zbadać sprawę i znaleźć przyczynę niepowodzeń. Może powinnaś inaczej się uczyć tego przedmiotu. A dziś podchodziłaś do egzaminu? Może właśnie piszesz… trzymam kciuki i ślę pozytywną energię, oby dobrze poszło.
      Ostatnia szansa to 2019, życzę Ci, żeby nie była potrzebna.

  36. witam,liceum ukończyłam w 2000 roku.Zdawałam wówczas maturę.
    Zdałam pisemną maturę z matematyki,
    j.polski pisemny nie zaliczyłam
    Chciałabym w tym roku zdawać maturę .Jaka mnie obowiązuje?
    jakie przedmioty wchodzą w gre
    i co z matematyką zaliczoną,czy ona przepada?

    • Zaliczone egzaminy są ważne 5 lat. Przykro mi, ale w tej sytuacji trzeba zdać wszystkie trzy przedmioty na poziomie podstawowym czyli polski, matematykę i język obcy. Obowiązuje Cię nowa matura. Zapraszam do nas na kursy przygotowujące do matury dla osób, które zdają po latach:-)

  37. Witam.Zdawalam mature w 2008r i niestety sie nie udalo teraz chce ponownie podejsc do matury bede zdawac w starej formie moje pytanie czy bede pisac z wszystkim w jednej sali czy osobno??poniewaz jesli chodzi o angielski jest do odsluchania tekst a jest on zupelnie inny w nowej a starej maturze.

    • Zdajesz na starych zasadach, ale uwaga, jeśli Ci zależy, żeby zdać w tej formule, to rok 2019 jest ostatnim rokiem, w którym będzie ona obowiązywała. Szkoła, w której będziesz zdawać zatroszczy się już o to, żebyś zdawała w komfortowych warunkach, dostała właściwy dla starej matury arkusz egzaminacyjny i odsłuchała właściwe dla Twojej matury słuchowisko:-)

      • Dzień dobry,
        Mam bardzo podobną sytuację, z tym, że maturę mam zdaną. Chciałabym jednak po latach zdać dodatkowy przedmiot, do którego do tej pory nie podchodziłam. Uważam jednak, że nie jestem jednak w stanie dobrze przygotować się do tegorocznej matury, która jest już za kilka miesięcy. Byłam pewna, że stare arkusze będą drukowane do przyszłego roku.
        Czy w przyszłym roku będę mogła zdać dodatkowy przedmiot bez zdawania od nowa całej matury? Czy w ogóle będę mogła do niego podejść?
        Czy jest jakaś szansa na zdawanie tego przedmiotu w starej formie?

  38. Jak pisałam maturę w 2017 taką bez prezentacji ale musiałam wylosować temat i przygotować wypowiedź. To będzie to stara matura czy nowa matura? Proszę o odpowiedź bo się zgubiłam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *