Co ludzie powiedzą?

„Co ludzie powiedzą”, czyli parę słów o lęku przed oceną ze strony innych

Zadawaliście sobie kiedyś pytanie, czego konkretnie się boicie, gdy myślicie o egzaminie maturalnym? Czy właściwie jest coś do stracenia? Sukces może przynieść upragnione zmiany w życiu, a porażka niczego nie pogorszy. Skąd więc ten lęk? Wiele osób, po zastanowieniu odpowiada, że najbardziej boją się oceny ze strony innych w przypadku niezdania matury. Chodzi tu o opinie nauczycieli, egzaminatorów, znajomych, a często nawet naprawdę bliskich osób (rodziny, przyjaciół). Osławiony tekst „co ludzie powiedzą”, często dziś wyśmiewany i kojarzony z zaściankowością, tak naprawdę jest bliski każdemu z nas. Jesteśmy istotami społecznymi. Dla naszych przodków bycie w grupie stanowiło warunek przetrwania. Dziś już o wiele lepiej funkcjonujemy jako jednostki, ale nadal relacje społeczne to jedna z najważniejszych rzeczy w naszym życiu, I nie ma w tym nic nienaturalnego. Problem pojawia się dopiero wtedy, kiedy lęk przed krytyczną oceną ze strony innych blokuje nas tak bardzo, że wycofujemy się z aktywności, na których nam zależy. I o tym będzie ten artykuł.  Czytaj dalej

„ Nic nie umiem, inni są lepsi…”, czyli kilka słów o wewnętrznym krytyku

Podejmujesz decyzję, by zmienić coś w swoim życiu, zrealizować plany, które od dawna były odkładane na później. Decydujesz się podejść do matury. Wszystko idzie zgodnie z planem: zapisujesz się na kurs, uczestniczysz w zajęciach, regularnie pracujesz. Czas mija, do egzaminu coraz bliżej, a Ty czujesz coraz większy niepokój. W twojej głowie coraz częściej pojawiają się myśli takie jak: „nic nie umiem”, „po co mi to było”, „na pewno nie dam sobie rady”. Brzmi znajomo? Jeśli tak, to prawdopodobnie odzywa się tutaj nadgorliwy wewnętrzny krytykCo to takiego?
Czytaj dalej

“Jeszcze tylko porządki na strychu i biorę się za naukę”, czyli kilka słów o prokrastynacji

Przygotowujesz się do egzaminów maturalnych. Doskonale wiesz, jak ważne jest teraz zmobilizowanie się, obiecujesz sobie, że od jutra na poważnie bierzesz się za naukę. A
jednak ciągle coś w tym przeszkadza… Od miesięcy nie możesz się zebrać, by posprzątać garaż, a tu nagle robisz to bez mrugnięcia okiem. I jeszcze masz ochotę wziąć się za piwnicę i strych. W planie był jeden odcinek serialu, a, nie wiedzieć czemu, oglądasz już czwarty z rzędu. Tylko na chwilę bierzesz do ręki telefon i orientujesz się, że minęła godzina, a Ty nadal przeglądasz media społecznościowe. Jeśli któraś z tych rzeczy brzmi znajomo, możliwe, że dopadła Cię prokrastynacja. I o tym właśnie będzie ten artykuł. Prokrastynacja – co to takiego?

Czytaj dalej

Matura 2025 – pora podjąć decyzję!

Jak w przyszłym roku będzie wyglądał egzamin maturalny dla absolwentów szkół średnich sprzed lat? Pod pewnymi względami zmieni się, ale nie dla wszystkich. Począwszy od 2023 roku mamy do czynienia z dwiema formułami egzaminu maturalnego.

Egzamin w starej formule (wprowadzonej w roku 2015) zdają absolwenci liceum z lat 2005 – 2022, technikum z lat 2006 – 23, branżowych szkół II i III stopnia.

Egzamin w nowej formule zdają absolwenci 4-letniego liceum ogólnokształcącego osoby, które szkołę średnią w Polsce ukończyły nie później niż w 2004 roku oraz osoby, które szkołę średnią bez uprawnień do zdawania na studia ukończyły za granicą (nieistotne, w którym roku) oraz osoby, które ukończyły liceum na podstawie egzaminów eksternistycznych

Jakie są podobieństwa i czym się różnią stara i nowa formuła egzaminu?

Czytaj dalej

Matura a uczucia – o procesie zmiany i towarzyszących mu emocjach

Pewien człowiek postanowił podejść do matury po kilkunastu latach od ukończenia szkoły. Od dawna już czuł, że chciałby coś zmienić w swoim życiu. Miał też pomysł, jak to zrobić. Okazało się, że do realizacji tych planów potrzebne będzie zdanie matury. Długo się wahał, odczuwał niepokój, analizował wszystkie „za” i „przeciw”. Wreszcie podjął decyzję: zapisał się na kurs. Był z siebie bardzo zadowolony. W końcu dał radę wykonać ten pierwszy, niełatwy krok. Pełen entuzjazmu zaczął brać udział w zajęciach. Jednak później nie było już tak kolorowo. Okazało się, że materiału jest dużo więcej niż przypuszczał. Zaczął odczuwać lęk, coraz częściej martwił się, jak sobie poradzi. Im dłużej uczestniczył w kursie,  tym bardziej czuł się przytłoczony. Jednocześnie dręczyło go poczucie winy. Przecież powinien był mierzyć siły na zamiary, można było przewidzieć, że nie będzie łatwo. Może podjął pochopną decyzję? Może wszystkie te trudności są znakiem, że powinien dać sobie spokój?

Jak się czujecie, czytając tę historię? Czy coś w Was „uruchomiła”? Mierzycie się może z podobnymi wątpliwościami? Na początek chcę Was zapewnić, że to zupełnie naturalne. Każda zmiana, nawet ta najbardziej pozytywna, wiąże się z przeżywaniem trudnych emocji. Czytaj dalej

Relaksacja: jak skutecznie osiągnąć fizyczne i psychiczne odprężenie sprzyjające nauce i zdawaniu egzaminów

Zdarzają Ci się sytuacje, kiedy usiłujesz skupić się na nauce, ale przeszkadza Ci w tym natłok myśli i emocji? Wszystko jedno, ile razy próbujesz zmienić pozycję na wygodniejszą, cały czas czujesz dyskomfort? Nic złego się nie dzieje, a mimo to cały czas jesteś zdenerwowany/a? Trudne emocje i stres, które przeżywamy w ciągu dnia, zapisują się w ciele. Czytaj dalej

Jak długo potrwa przygotowanie do matury?

To zależy od kilku czynników, ale tym najważniejszym jest wyjściowy stopień znajomości języka obcego. Stosowaną klasyfikację przyjął Europejski System Kształcenia Językowego (angielski skrót CEFR):

A1 – podstawowy (pierwszy rok nauki)
A2 – niższy średnio zaawansowany (drugi rok nauki)
B1 – średnio zaawansowany (trzeci rok nauki) – Matura Podstawowa*
B2 – wyższy średnio zaawansowany (czwarty rok nauki)  – Matura Rozszerzona**
C1 – zaawansowany,
C2 – profesjonalny

A jak się to ma do matury? Czytaj dalej

Dla kogo wybór języka rosyjskiego to najkrótsza droga do matury?

Nasi maturzyści po latach, którzy jeszcze pamiętają czasy, kiedy język rosyjski był przymusowo nauczany w szkołach, często właśnie do niego wracają. 

Jeżeli nie znasz języka obcego, nie uczyłeś się angielskiego czy niemieckiego tylko rosyjskiego i planujesz zdać maturę to wówczas warto pomyśleć właśnie o nim.
Język rosyjski to jeden z sześciu języków (obok angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego i włoskiego), który można zdawać na maturze.

Dlaczego warto wrócić? Bo to najkrótsza droga do matury: Czytaj dalej