Skąd bierze się strach przed matematyką?

Od lat myślisz o zdaniu matury, ale blokuje cię sama myśl o egzaminie z matematyki? Masz nieprzyjemne doświadczenia z czasów szkolnych związane z tym przedmiotem? Rezygnujesz z wymarzonej ścieżki kariery, jeśli wiąże się ona z koniecznością opanowania matematyki? Nie jesteś jedyny! Lęk przed matematyką to bardzo powszechny problem. W tym artykule przedstawimy podstawowe informacje o tym, czym jest, skąd się bierze i jak sobie z nim radzić. Czytaj dalej

Na jakich zasadach poprawiasz niezdane egzaminy maturalne a na jakich ulepszasz egzaminy mając świadectwo maturalne?

Zasady poprawiania i ulepszania egzaminów maturalnych

W związku z wieloma pytaniami o zasady powtarzania egzaminu maturalnego, chcielibyśmy uporządkować informacje na ten temat. Poniżej znajdziecie wszystko, co powinniście wiedzieć, jeśli planujecie poprawić lub ulepszyć maturę.
Przede wszystkim należy rozróżnić terminy poprawianie i ulepszanie. Czytaj dalej

Matura 2022 wyniki – kiedy i gdzie sprawdzić online?

Wyniki matury 2022 zostaną ogłoszone we wtorek 5 lipca 2022, około godz. 08:30Świadectwo maturalne lub informację o wyniku matury zdający odbiera w szkole, w której przystąpił do egzaminów w godzinach ustalonych przez dyrektora szkoły, ale wcześniej może sprawdzić wynik na przygotowanym przez CKE serwisie internetowym.

Jak i gdzie sprawdzić wyniki matury w Internecie? Czytaj dalej

Matura 2023 – pora podjąć decyzję!

Jak w przyszłym roku będzie wyglądał egzamin maturalny dla absolwentów szkół średnich sprzed lat? Pod pewnymi względami zmieni się, ale nie dla wszystkich. Począwszy od przyszłego roku będziemy mieli do czynienia z dwiema formułami egzaminu maturalnego.

Egzamin w starej formule (wprowadzonej w roku 2015) zdawać będą absolwenci liceum z lat 2005 – 2022, technikum z lat 2006 – 23, branżowych szkół II i III stopnia oraz osoby, które ukończyły liceum na podstawie egzaminów eksternistycznych.

Egzamin w nowej formule będą zdawać absolwenci 4-letniego liceum ogólnokształcącego osoby, które szkołę średnią w Polsce ukończyły nie później niż w 2004 roku oraz osoby, które szkołę średnią bez uprawnień do zdawania na studia ukończyły za granicą (nieistotne, w którym roku).

Jakie są podobieństwa i czym się różnią stara i nowa formuła egzaminu?

Czytaj dalej

Matura 2022 – ostatnia matura w łatwiejszej formule

Bezpłatny poradnik na rok szkolny 2021/22 jest już gotowy. Można go pobrać TUTAJ

W roku 2022 zmieni się niewiele. Wszyscy, niezależnie od tego, w którym roku ukończyli szkołę średnią, będą zdawać maturę w tej samej formule. Ale uwaga, bo już od roku 2023 wchodzi w życie nowa, trudniejsza matura, Przypomnijmy więc krótko, jakie – póki co – trzeba zdać przedmioty, by otrzymać świadectwo maturalne: Czytaj dalej