Nowe zmiany w zapisach na maturę 2021

Dynamicznie rozwijająca się sytuacja epidemiologiczna w Polsce i na świecie sprawiła, że poprzedni nasz wpis z 2.11.2020 r. dotyczący poprawiających maturę po amnestii z 2020 roku stał się nieaktualny.

16 grudnia 2020 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował, że przystępujący do matury w 2021 r. nie będą musieli zdawać egzaminów ustnych. Czytaj dalej

Matura 2021 – jakie zmiany czekają maturzystów po latach, i przed jakimi zmianami planowanymi w kolejnym latach warto zdążyć zdając egzaminy póki jest łatwiej?

Bezpłatny poradnik na rok szkolny 2020/21 jest już gotowy. Można go pobrać TUTAJ

Co nowego czeka osoby, które po latach od ukończenia szkoły średniej zamierzają podejść do matury w najbliższym możliwym terminie czyli w roku 2021?

Koniec z podziałem na starą i nową formułę matury! Teraz wszyscy niezależnie od roku ukończenia szkoły zdają maturę w takiej samej formie. Tak będzie przynajmniej do kolejnej reformy, ale o tym za chwilę… Czytaj dalej

Ku przestrodze czyli ile lat ważne są zdane egzaminy maturalne, w sytuacji kiedy nie uzyskałeś świadectwa maturalnego?

Dostałam takie zapytanie (dostaję je średnio raz w tygodniu i za każdym razem jest mi smutno, bo muszę przekazać złą wiadomość):

„Zdawałam  maturę  w 2014 roku i, niestety, nie zdałam tylko matematyki. Czy jeśli przystąpię do egzaminu maturalnego w 2020 roku, to  będę  musiała  zdawać całą maturę od nowa?” – pyta czytelniczka naszego newslettera. Czytaj dalej

Czujesz, że stoisz w miejscu?

Przypomnę, że w kwestii zdawania matury po latach od ukończenia szkoły średniej najtrudniej jest podjąć decyzję. Samo przygotowanie i zdanie matury zajmuje rok, góra dwa lata. Natomiast proces decyzyjny potrafi trwać lat kilka, kilkanaście… nierzadko kilkadziesiąt.
            Skąd ta dysproporcja?!            

Elżbieta Kalinowska Psycholog On-Line

Z tym pytaniem zadzwoniłam do mojej znajomej psycholog on-line Elżbiety Kalinowskiej, która odpowiedziała mi w następujący sposób (Ela postanowiła zrobić coś jeszcze, ale o tym za chwilę…).
            – Opór przed podjęciem wyzwania wynika z obawy, że efekt potencjalnego działania nie jest pewny.

Czytaj dalej

Pomocnik decyzji maturalnej

Etap pierwszy – decyzja

Po poprzednim wpisie blogowym, a właściwie vlogowym pt. Decyzja, która zapewnia spokój dostałam sporo pytań: jak przeprowadzić proces decyzyjny dotyczący zdawania (lub niezdawania) matury po latach?
Postanowiłam więc przygotować „pomocnik”.

Bardzo dobrze wiem, jak trudno zmierzyć się z decyzją o zdaniu matury po latach. Po głowie łomoczą różne myśli: czy dam radę, co powiedzą inni, jak się przygotować, czy można w tym wieku zdawać…?
Wymienione tu pytania to tylko wierzchołek góry lodowej, dlatego proponuję kategoryzację problemów i podział procesu decyzyjnego na trzy zasadnicze etapy, które pomogą uporać się z przenoszonym problemem matury raz a dobrze. Czytaj dalej

Decyzja, która zapewni spokój…

W przypadku większości osób, które do matury podchodzą po latach od ukończenia szkoły, najwięcej czasu nie zajmują przygotowania i nauka, ale proces decyzyjny.
Zdawać? Nie zdawać? Oto jest pytanie?
Niektórzy ten konflikt noszą w sobie przez lata; czasem kilka, czasem kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt. Matura powraca jak zaległa sprawa do rozwiązania, jak bumerang. Każdego roku ożywają wspomnienia, czasem przykre, choć nie ma reguły, bo ilu maturzystów tyle życiorysów…

Z doświadczeń moich uczniów wiem, że takie “boksowanie” się z myślami:

Czytaj dalej