Jeśli planujesz zdawanie matury po latach, nie odkładaj tego na kolejne lata, bo może się okazać, że będzie o wiele trudniej. Jeszcze całkiem niedawno temu Ministerstwo Edukacji Narodowej planowało daleko posunięte reformy. Nie po raz pierwszy…
– sierpień 2014 roku – zgodnie z informacjami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej maturzyści po latach mają zdawać nową maturę,
– wrzesień 2014 – okazuje się, że maturzystom po latach przyznano dwuletnią karencję, czyli w 2015 i 2016 roku (a absolwenci techników nawet w 2017 roku) miała ich obowiązywać stara formuła.
– sierpień 2015 roku – CKE zapewnia, że maturzyści po latach zdają po staremu.
– wrzesień 2015 roku – wychodzi informator, który dzieli maturzystów po latach na zdających po nowemu i po staremu.
Jak widać ustawodawca i CKE mogą zmienić reguły gry w każdym momencie. We wrześniu 2019 roku może się okazać, że np. wszyscy maturzyści po latach będą zdawali nową maturę.
Ale to nic, wobec tego, co planują nowe władze Ministerstwa Edukacji Narodowej, a planują nie tylko rewolucję w podstawie programowej, ale też opisową, a nie testową maturę. Chcą też zwiększyć liczbę godzin nauczania historii. Kto wie, czy nie zdecyduje się też np. na obowiązkową maturę z tego przedmiotu?
Matura 2019 jest jeszcze przewidywalna, matura 2020 już niekoniecznie.
Pingback: Rewolucja w systemie oświaty – co z maturą po latach? | Blog Edu & You