Matura po latach – maj 2019

Jeśli szukasz informacji o maturze 2022

kliknij w ten link15404023_s

W związku ze zmianami, jakie zachodzą w egzaminach maturalnych, dawni absolwenci liceów i techników pytają: Jaką maturę będę zdawać w 2019 roku, jeśli ukończyłem szkołę średnią lata temu?  

A zatem:

Absolwenci, którzy ukończyli liceum w latach 2015-18 lub technikum w latach 2016-18 zdają egzamin maturalny w nowej formule.

Absolwenci liceów z lat 2005-2014 i techników z lat 2006-2015 zdają egzamin w starej formule.

A co z tymi, którzy chodzili do szkoły w czasach, gdy obowiązywała jeszcze – nazwijmy ją – prehistoryczna formuła egzaminu z pięciogodzinną nasiadówką i ściągawkami w bułce z serem i pyszczku pluszowego misia?

Tych czeka zmiana dość gwałtowna.

Absolwenci, którzy ukończyli szkołę do roku 2004 włącznie, zdają egzamin maturalny w nowej formule.

Osoby, które zdały już egzamin z któregoś z obowiązkowych przedmiotów w latach 2014-17, brakujące egzaminy zdają w takiej formule, jaka wtedy obowiązywała. Uwaga! Poprawiać maturę można tylko przez pięć kolejnych lat. Po tym okresie to, co wcześniej już było zdane, traci ważność i trzeba zdawać całą maturę od nowa (na zasadach obowiązujących w danym czasie).

Jakie są zasadnicze różnice pomiędzy starą a nową formułą egzaminu?  

Zarówno w przypadku starej jak i nowej formuły zdajesz:

 • język polski (ustny i pisemny),
 • język obcy (ustny i pisemny),
 • matematykę (tylko pisemny)

Tylko w przypadku nowej formuły dodatkowo zdajesz:

 •  egzamin z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym
  Ale uwaga! Nie ma on wpływu na wynik matury. Nawet wynik 0% uprawnia do uzyskania świadectwa maturalnego. Na ten egzamin wystarczy pójść.
  To chyba kolejny absurd? A może jakaś głębsza urzędnicza myśl, której nie dostrzegam? “Są myśli na niebie i ziemi, o których nie śniło się filozofom”. No właśnie: choć na egzamin rozszerzony można wybrać dowolny przedmiot, rekomenduję iść na egzamin z przedmiotu, do którego i tak się przygotowujesz, czyli z języka polskiego, obcego (“there are more things in heaven and earth…”) lub z matematyki.

Czym różnią się egzaminy z poszczególnych przedmiotów w stosunku do lat ubiegłych?

W przypadku języków obcych zmiany są  nieznaczne. Na egzaminie w nowej formule jest nieco więcej zadań z gramatyki (które bardzo łatwo wyćwiczyć, a tym samym zebrać pewne punkty na maturze).

W przypadku matematyki, można powiedzieć, że materiał został nawet delikatnie okrojony. Wypadło jedno z zadań, które dotychczas było stałym elementem egzaminu (chodzi o słynne zadanie z obliczaniem prędkości).

W przypadku języka polskiego zmiany są zasadnicze. Dla niektórych stanowić będą ułatwienie, bo przy ocenianiu zrezygnowano z usztywnionego “modelu”, w którym musiała zmieścić się myśl maturzysty. Dla innych nowa formuła jest utrudnieniem, gdyż jej zmiana ma na celu ograniczenie “wiedzy” opartej na wygrzebanych z Internetu streszczeniach lektur. Na egzaminie możesz dostać do analizy tekst, o którego istnieniu nie miałeś wcześniej pojęcia, ponieważ nie należał do listy obowiązkowych lektur. Standardowe polecenie polega na porównaniu go z innym tekstem, którego wyboru musisz dokonać samodzielnie, przy czym niekoniecznie chodzi o tekst literacki: może nim być inny tekst kultury, czyli film, obraz, rzeźba, plakat… lista możliwości jest długa: kto wie, może tekstem kultury jest Twoje ubranie?

Jeśli chodzi o egzamin ustny, maturzystów zdających egzamin w starej formule obowiązuje przygotowanie i obrona prezentacji. Jej temat możesz wybrać już we  wrześniu z listy przygotowanej przez szkołę, w której zdajesz egzamin.

Najwięcej emocji w wypadku nowej formuły budzi przygotowanie ustnej wypowiedzi na temat losowo wybranego tekstu kultury (literackiego, ikonicznego lub z zakresu wiedzy o języku).

Jak sobie z tym poradzić?

Kluczem do sukcesu w zdaniu egzaminu z języka polskiego jest uczenie się w odpowiedni sposób, tak by nie obciążyć umysłu zbędną “wiedzą” (wybitnych tekstów nie da się streścić: trzeba je poznać, poczuć, zrozumieć). Podążając za zmianami egzaminu z języka polskiego, zbudowaliśmy w Edu & You kurs tego przedmiotu. którego część jest wspólna dla wszystkich maturzystów, część zaś odrębna dla zdających egzamin w starej lub nowej formule. Oczywiście w obu wypadkach postawiliśmy na kształtowanie umiejętności i ani nam w głowie tracić czas na podawanie regułek do równie czasochłonnego zakucia. O ile jednak w wypadku matury w starej formule koncentrujemy się na literaturze, o tyle w wypadku zdających egzamin w nowej formule, pokazujemy im, jak zanalizować i zinterpretować każdy tekst kultury, niezależnie od tego, czy znało się go wcześniej, czy poznało dopiero na egzaminie.

Podsumowując – niezależnie od formy matury starej, nowej czy jeszcze innej, którą być może nowy lub jeszcze nowszy rząd kiedyś nam zaserwuje – zdasz, jeśli przygotujesz się do niej we właściwy sposób.

Więcej informacji znajdziesz w bezpłatnym poradniku maturalnym –
Matura po latach – od czego zacząć.  

A jeśli potrzebujesz pomocy w przygotowaniu się do matury po latach sprawdź nasze kursy:

 

 

 1. Witam!

  Mature zdalem w 2007 roku. Byl to oczywiscie polski (pp), ang (pr), jako trzeci obowiazkowy wybralem wtedy biologie (pr), a 1 dodatkowy stanowila chemia (pr).

  W 2017 chce podwyzszyc wynik z j. angielskiego (pr), biologii (pr) oraz chemii (pr). Rozumiem, ze do lutego 2017 bede mogl zlozyc ostateczna deklaracje tylko do tych trzech przedmiotow.

  Sam egzamin bedzie natomaist skladac sie jedynie z porcji rozszerzonej czy najpierw rozwiazuje sie poziom podstawowy, a pozniej rozszerzony? Tutaj nie jestem pewien. Oczywsicie zalezy mi na wynikach z poziomu rozszerzonego.

  Pozdraiwam,
  Maciej

  • Zawsze bezpieczniej załatwić formalności i zapisać się do końca roku 2016. Jeśli chodzi o egzaminy to zdaje Pan tylko program rozszerzony. Nie trzeba zdawać wcześniej podstawy (jeśli ma się już maturę w kieszeni), by pisać rozszerzenie z przedmiotów dodatkowych.

   Życzę jak najlepszych i satysfakcjonujących wyników.

   • Dziekuje za odpowiedz!

    I jeszcze jedno pytanie nasuwa sie w moim przypadku. Czy te formalnosci MUSZE zalatwic osobiscie czy deklaracje moze zlozyc czlonek rodziny w moim imieniu?

    • Deklarację można było wysłać pocztą, jeśli kserokopie dokumentów były potwierdzone notarialnie (koszt ok 20 – 30 – zł). Zawsze można wcześniej zadzwonić do właściwego dla siebie OKE i zapytać, bo co OKE to inny zwyczaj, choć to samo obowiązujące prawo i zasady.

   • Witam, chcę poprawić swoje wyniki maturalne. Obawiam się, że nie zdążę do 7 lutego dotrzeć do szkoły, w której pisałam maturę rok temu. Czy jest możliwość, aby tę deklaracje wysłać elektronicznie?

    • Nie ma możliwości, żeby deklarację przesłać elektronicznie. Można ją przesłać pocztą. Powinna tu decydować data stempla pocztowego. Nie mniej zadzwoń sobie do OKE lub do swojej szkoły (rozumiem, że jest to Twoja szkoła macierzysta) i się upewnij.

  • Witam:)

   W 2012 roku nie zdalem matury z matematyki ,prawde mowiac zabraklo mi 1 pkt:/ I tak niestety bywa:) Teraz zjechalem na swieta i chcialbym złożyć wniosek na poprawke. Do kiedy musze to zrobic, czy juz moge popic woda…?
   Dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam

   • Grześku,
    masz czas do 7 lutego na złożenie deklaracji w szkole, którą kończyłeś. Pamiętaj, że jeszcze tylko w 2017 roku może zdawać samą matematykę. W 2018 roku lub później będziesz już musiał podejść do wszystkich egzaminów, upłynie bowiem 5 lat od Twojego pierwszego podejścia do matury.
    Pozdrawiam!

    • Witam, mam tą samą sytuację co kolega, zdawałam maturę w 2012 roku, ale nie zdałam matematyki, którą deklarację powinnam złożyć?

     • Witam, też nie wiem którą deklarację mam złożyc i też zdawałam maturę w 2012 roku. Jutro zadzwonię do OKE, bo w mojej szkole można się czegokolwiek dowiedzieć…

    • Witam serdecznie w 2012 roku ukończyłam liceum ale nie podchodzilam do matury. W 2013 roku postanowiłam spróbować i zdałam wszystko oprócz matematyki podstawowej. I chce za rok w 2018 poprawić tą matematykę. Czy jest to termin ostateczny żebym nie musiała znowu wszystkiego od początku zdawać? Rozumiem że opłatę także muszę uiścić w kwocie 50 zł.

     • Karolino,
      tak, w Twoim przypadku 2018 rok to ostatni moment, by podejść tylko do matematyki. Opłata Cię nie obowiązuję, ponieważ uiszcza się ją w przypadku trzeciego podejścia do danego egzaminu.

     • Może ktoś już wie czy osoba piszacapierwszy raz maturę w 2013 roku napewno może poprawiać jeden przedmiot w 218?

     • Patrycjo,
      jeśli przedmiotu, o którym piszesz, nie zdałaś, to 2018 r. jest ostatnim momentem, żeby podejść tylko do niego. Jeśli ten przedmiot był zdany, ale chcesz poprawić wynik, to czas jest nieograniczony.

  • Witam
   Pierwszy raz zdawałam maturę w 2010 roku, ale nie zdałam trzech przedmiotów i nie podeszłam do poprawki. Wszystko przepadło , bo minęło 5 lat.
   Podeszłam do matury w zeszłym roku na starych warunkach ,ale niestety nie zdałam dwóch obowiązkowych przedmiotów pisemnych. Złożyłam deklarację, ale dyrektor powiedział,że muszę zdać te dwa przedmioty i podejść do przedmiotu nadobowiązkowego czy to prawda. Myślałam ,że muszę zdać tylko obowiązkowe przedmioty. Czy to jest prawda? Czy muszę zrobić opłatę za egzaminy?
   Proszę o odpowiedź.

   • Jolu,
    dyrektor podał Ci złą informację. Zdajesz dalej na starych zasadach, więc nie musisz podchodzić do przedmiotu dodatkowego. Co do opłat: teoretycznie biorąc pod uwagę również 2010 rok będzie do egzaminów podchodzić trzeci raz, wiec powinna Cię obowiązywać opłata. Ale nie jestem pewna, czy dobrze interpretuję ten przepis, więc w sprawie płatności najlepiej skontaktuj się z OKE. Do OKE możesz również odesłać dyrektora, jeśli nadal będzie się upierał przy swoim 😉

    • W 2010 roku zdałam matematykę, ale w zeszłym roku się nie udało. Nie zdałam matematyki i j.angielskiego. Dyrektor powiedział, że muszę zdać jeszcze dodatkowy przedmiot czyli mówił j.polski, w zeszłym roku jako dodatkowy zdawałam geografię, ale miałam mniej niż 30%. To muszę uiść opłatę za dwa przedmioty. Tak zrozumiałam. Bardzo dziękuję za odpowiedź.

     • Jolu,
      nie do końca rozumiem Twoją sytuację, więc opiszę: w 2016 roku podchodziłaś do wszystkich egzaminów (poprzednie z 2010 roku się “przeterminowały”). Nie zdałaś matematyki i angielskiego, polski został zaliczony. Płaci się za egzaminy, nie za przedmioty, ale nie jestem pewna, czy powinnaś płacić. Najlepiej będzie, jeśli zadzwonisz do OKE i przedstawisz swoją sytuację.

  • Dzień dobry
   jestem absolwentem technikum dla dorosłych 2006 r
   w jaki sposób moge podejść do poprawy “starej starej… “matury ?

   • Rozumiem, że w 2006 roku maturę zdałeś. Faktycznie była to ta najstarsza wersja matury (z dużym wypracowaniem z polskiego i 5 zadaniami z matematyki)? Bo 2006 rok w technikach to już czas obowiązywania starej matury (z prezentacją z polskiego).

  • Witam, zdawalam mature w 2014roku. Nie udalo sie z matematyki i spoznilam sie na dodatkowy egzamin z biologii. Czy w tym przypadku musze zdawac teraz oba te przedmioty aby uzyskac swiadectwo? I co w sytuacji gdy szkola do ktorej uczeszczalam juz jest zamknieta? Gdzie mam zlozyc deklaracje? Jak ona ma wygladac?

   • Klaudio,
    według mojej wiedzy powinnaś podejść ponownie tylko do egzaminu z matematyki, bo egzamin z biologii nie był obowiązkowy (warto jednak upewnić się w swojej OKE, czy tak jest na pewno). Jeśli Twoja szkoła macierzysta została zamknięta, to deklarację przystąpienia do matury składasz w OKE właściwej ze względu na miejsce Twojego zamieszkania. Masz na to czas od mniej więcej 10 września do 31 grudnia 2017 roku (jeśli chcesz do matematyki podchodzić ponownie w 2018 r.). Następnie OKE wyznaczy Ci szkołę, w której będzie zdawała egzamin. Nie ma jeszcze wzorów deklaracji na 2018 rok, pojawią się właśnie około 10 września.

   • Jeśli nie zdasz (odpukać) tylko jednego egzaminu, to owszem możesz poprawić w sierpniu. Jeśli (odpukać) nie zdałabyś dwóch lub więcej, wówczas zdajesz w 2019, ale te zdane już masz zaliczone i są ważne przez 5 lat.

 2. Pingback: Matura po latach 2016 | Blog Edu & You

 3. Witam. W 2009 roku zdalam mature piszac j. polski, angielski, chemie jako obowiazkowe przedmioty na poziomie podstawowym oraz biologie jako dodatkowy na poziomie rozszerzonym. Skonczylam studia, ale chcialabym w 2017 roku poprawic biologie rozszerzona i zdawac po raz pierwszy chemie i fizyke rozszerzona. Dodatkowo zmienilam miejsce zamieszkania, wiec nie wiem gdzie moge pisac egzamin. Prosze o pomoc i wyjasnienie czy moge zdawac tylko wybrane przedmioty bez pisania jezykow i matematyki i ich czesci podstawowych? Gdzie moge ubiegac sie o pisanie matury w nowej miejscowosci, czy pisac do OKE, czy w wybaranej przez siebie szkole zlozyc wniosek? Czy sa jakies oplaty w zwiazku z checia pisania ponownie matury? Serdecznie pozdrawiam Monika

 4. Witam, jeżeli przez 5 lat nie zdałam matury z matematyki, ponownie zdaję wszystkie przedmioty w starej formule z lat 2010 -2015. Czy już w nowej obowiązującej od 2015/2016 ?

 5. Witajcie zdałam maturę ustną z polskiego i angielskiego oraz maturę z polskiego pisemną i bym chciała zaliczyć i dostać świadectwo maturalne musze zdawać całą maturę ? czy jak ?

 6. Dzień dobry, chciałabym wiedzieć na jakiej zasadzie mogę zdawać maturę w 2017 r do której się przygotowuję. Uczęszczałam do zaocznego technikum 3 letniego ukończonego 2007 roku, podeszłam do matury ale nie zdałam egzaminu dojrzałości, do poprawek nie przystąpiłam. Jaką maturę będę zdawać teraz??

 7. Dodatkowo zdawałam maturę w innym mieście a zalezy mi zebym zdawała w mejscu w którym aktualnie mieszkam i wybranej szkole…

   • To nie prawda! Zdajesz w swojej szkole macierzystej. Możesz złożyć wniosek o przeniesienie do innego
    OKE/ szkoły ale nie zawsze wyrażają na to zgodę.

    • W przypadku starej matury teoretycznie jest tak, że deklarację przystąpienia do matury trzeba złożyć w szkole, którą się kończyło. W praktyce jednak można zadzwonić do OKE i zapytać, czy nie zrobią wyjątku – wiemy od naszych kursantów, że to się czasem udaje. Faktem jest jednak, że w przypadku starej matury można złożyć wniosek o zmianę miejsca zdawania egzaminów. Jeśli się go odpowiednio uzasadni, OKE powinna się do niego przychylić.

   • witam
    Pisałam maturę w 2012 r czy mogę poprawiać przedmiot niezdany z tej matury w 2017 r? czy już muszę pisać wszystkie przedmioty od nowa ?

    • Aniu, jeśli zdałaś maturę, nikt nie będzie od Ciebie wymagał, żebyś zdawała ją ponownie 🙂 Jeśli jednak matury nie zdałaś, to w Twoim przypadku 2017 rok jest ostatnim, w którym możesz zdawać tylko ten niezdany przedmiot. W 2018 roku będziesz musiała zdawać już całość.

 8. Witam. Jeśli ukończyłam szkołę w 2011 roku i zadawałam egzamin maturalny, zdałam egzamin ustny z języka polskiego i języka angielskiego, pisemnych niestety nie udało się zdać. Proszę powiedzieć jaką ja będę musiała zdawać maturę, w nowej czy starej formie ??

 9. Witam. 25 lat temu ukończyłam technikum, ale nie podeszłym do matury. Teraz mam 43 lata, czy muszę jeszcze raz ukończyć szkołę średnią, aby przystąpić do matury?

  • Elu,
   jeśli posiadasz świadectwo ukończenia szkoły średniej (w tym przypadku technikum), nie musisz ponownie kończyć szkoły średniej, żeby móc podejść do matury. Świadectwo nie traci ważności. Wystarczy, że między połową września a końcem grudnia 2016 roku złożyć w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej właściwej ze względu na miejsce Twojego zamieszkania deklarację przystąpienia do matury. Potem wystarczy już tylko przygotować do matury się czy to indywidualnie, czy na kursach, czy z korepetytorem.

 10. Witam serdecznie!

  Zdawałam maturę w 2004 roku i uzyskałam świadectwo dojrzałości. Rozumiem, że w 2017 r. podchodzę do matury w “nowej formule”. Czy wybierając się na studia, gdzie wymagane są wyniki tylko z 2 przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym będę musiała jeszcze raz zdawać pozostałe wymagane przedmioty tj. j. polski, j. obcy i matematykę? I jeśli tak to na jakim poziomie. Dziękuję.

  • Jeśli masz już maturę, nikt nie będzie wymagał od Ciebie, żebyś w całości zdawała ją od nowa. Podejść możesz więc do dwóch przedmiotów na poziomie rozszerzonym, których wymaga od Ciebie uczelnia. I tak – będziesz do nich podchodzić na nowych zasadach.

 11. Witam!

  Jak to jest z tymi arkuszami?
  Zdałam maturę w 2009 roku z przedmiotów obowiązkowych. Teraz chciałabym dopisać sobie matematykę na poziomie podstawowym, angielski rozszerzony i biologie rozszerzoną. Rozumiem, że mój arkusz z matematyki będzie miał dodatkowe zadania, angielski tez inny dostanę, a co z biologią?
  Pozdrawiam.

  • Jeśli nie zdawałaś matematyki jako przedmiotu obowiązkowego, możesz ją zdawać na poziomie podstawowym. W przypadku angielskiego rozszerzonego i biologii rozszerzonej będziesz rozwiązywać zupełnie nowy arkusz. Możesz wyjaśnić, co rozumiesz przez “dodatkowe zadania w arkuszu”?

   • Dziękuję za odpowiedź.
    Chodzi mi o dodatkowe zagadnienia do nauczenia , które zostały wycofane.
    ” zupełnie nowy arkusz” czyli nie taki jaki obowiązywał mój rocznik? czy chodzi o “nowy” jako inny niż ten co będą pisać przyszli maturzyści?

    • Bardzo proszę. Według mojej wiedzy będziesz pisać starą maturę, czyli taką, jaka obowiązywała po raz ostatni w liceach w roku szkolnych 2013/2014 i arkusze zgodne z zagadnieniami do tego typu matury będziesz rozwiązywać. Maturzyści, którzy w nadchodzącym roku szkolnym będą pisać maturę po raz pierwszy zaraz o ukończeniu szkoły, będą ją pisać na tzw. nowych zasadach, a zatem dostaną inne arkusze niż Ty. Mam nadzieję, że za mocno tego nie zagmatwałam 😉

 12. Dobry wieczór,

  Pisałem w 2009, później poprawiałem w 13. Czy piszę wybrane przedmioty, czy całość? Za które przedmioty płacę? Do kiedy będzie podział na nową i starą maturę i po co właściwie ten podział? Rozumiem, że piszę jeszcze starą maturę, ale czy ze wszystkich przedmiotów? Czy nowodeklarowane piszę w nowej wersji?

  • Żeby odpowiedzieć na Twoje pierwsze pytania, muszę wiedzieć, czy maturę zdałeś, czy nie. W Twojej sytuacji raczej za żaden przedmiot nie będziesz płacił. Podział na nową i starą maturę pewnie utrzyma się długo. Wziął się stąd, że część maturzystów po latach uczyło się w systemie 8+4 (lub 5) i zdaje maturę na nowych zasadach, a część w systemie 6+3+3 (lub 4) i zdaje na starych zasadach (dotyczy to jednak tylko tych osób, które kończyły szkołę między 2005 a 2014 rokiem). Ty każdy przedmiot, który będziesz zdawać, będziesz pisać na starych zasadach.

 13. Witam w 2010 roku ukończyłam liceum dla dorosłych. Do matury Nie przystapilam, chciałabym zrobić to teraz. Czy będę zdawała w Starym systemie tj Polski z prezentacją, matematyka i angielski? Nie chodzę do szkoły. Sama z pomocą innych chce się przygotować. Gdzie i w jakich terminach, i jakie dokumenty mam składać? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Tak, skoro kończyłaś szkołę w 2010 roku, zdajesz na starych zasadach. Złożyć deklarację o przystąpieniu do matury będziesz mogła w szkole, którą kończyłaś między 10 września a ostatnim dniem grudnia. Złożyć trzeba deklarację oraz świadectwo ukończenia szkoły średniej. Maturę będziesz zdawać w swojej szkole. Jeśli Twoja szkoła została zlikwidowana, deklarację i świadectwo składasz w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, która wyznaczy Ci szkołę, w której będziesz zdawać.

  • Tak, jeśli kończyłaś szkołę w 2010 roku, zdajesz na starych zasadach. Zapisu na maturę możesz dokonać w swojej szkole między 10 września a ostatnim dniem grudnia 2016 roku. Składasz deklarację przystąpienia do matury oraz świadectwo ukończenia szkoły średniej. Zgodnie z obowiązującymi dotąd zasadami, powinnaś zdawać egzaminy w swojej szkole. Jeśli Twoja szkoła już nie istnieje, deklarację i świadectwo składasz w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, która wyznaczy Ci szkołę, w której będziesz zdawać. Wszystkie szczegóły na temat zapisów i matury 2017 zostaną opisane w Informatorze Maturalnym, który ukaże się 10 września na stronach CKE. Wtedy też CKE udostępni druki wszystkich deklaracji.

 14. Dobry wieczór,

  Kończyłem liceum ogólnokształcące w roku szkolnym 2012/2013 (stara matura) i nie zdałem matury z matematyki. Czy w roku szkolnym 2016/2017 wciąż przysługuje mi prawo do przystąpienia do poprawki? Wydaje mi się, że tak, bo 2017 liczy się jako piąte podejście. Dobrze myślę?

 15. Dzień Dobry 🙂
  Jak większość mam pytanie odnośnie matury a dokładnie jej formy. Moja matura była baaardzo dawno temu czyli w roku 1997 i jeśli teraz chcę pisać ją na nowo to do jakiej postaci egzaminu powinnam się przygotowywać?
  Pozdrawiam
  PS
  Podobno nigdy nie jest za późno na studia 😉

 16. Witam , jeżeli jestem absolwentem szkoły z 2011 roku zdałam j. Polski, niemiecki na maturze mastomiast nie zdałam matematyki czy mogę tylko ja poprawić czy musze zdawać juz nowa ?

  • Niezdane przedmioty można poprawiać w okresie 5 lat, licząc od października roku, w którym po raz pierwszy przystąpiło się do matury. Czyli jeśli w 2011 roku przystąpiłaś do matury po raz pierwszy, to niestety rok 2016 był ostatnim rokiem na wykorzystanie tej możliwości. Zatem – moim zdaniem – w 2017 roku lub później będziesz musiała zdawać od nowa, ale ciągle na zasadach, które po raz ostatni obowiązywały w roku szkolnym 2013/2014. Ostateczne potwierdzenie otrzymasz w OKE.

 17. Witam, zdałam maturę w 2012r, w tym roku chciałabym poprawić wynik z przedmiotów nieobowiązkowych, a z matematyki i fizyki pisać po raz pierwszy na poziomie rozszerzonym, z tego względu mam pytanie: Czy będę pisać maturę w “starej’ czy “nowej” wersji?
  W informatorach CKE w tamtym roku podawane było że od 2017 roku wszyscy absolwenci liceów piszą nową wersję, a w tym roku nie moge znalezc o tym informacji.
  A drugie pytanie to czy istnieją jakieś oficjalne wzory podania do OKE odnośnie pisania matury w innym mieście?

  • Asiu,
   jeśli zdałaś maturę w 2012 roku, to obowiązuje Cię stara wersja egzaminu. W zeszłorocznym informatorze nie ma informacji, że od 2017 roku wszyscy absolwenci liceum zadają na nowych zasadach.
   Wzór podania, o którym piszesz, pojawi się na stronach CKE na dniach. Z tym że podanie, o którym piszesz oraz deklarację przystąpienia do matury będziesz składać w szkole, którą kończyłaś. Tak przynajmniej było w zeszłym roku. Informator oraz wzory deklaracji na rok 2017 powinien pojawić się na TEJ STRONIE.

   • rok temu przed zapisami na maturę na stronie CKE była podana informacja, że od 2017 roku pisana będzie tylko “nowa matura”, ale napisałam juz do OKE i odpisali że piszę niestety stara wersje 🙁 co moim zdaniem jest bezsensu jesli teraz bede zdawac przedmioty ktorych wczesniej nie zdawalam i nie uczylam sie na “rozszerzeniu” 🙁

    • Asiu,
     w zeszłym roku stronę CKE i wszelkie informatory przerabiałam na wszystkie strony, ponieważ wprowadzono podział na maturzystów po latach piszących w starej i nowej formule. Nie przypominam sobie informacji, w której piszesz. To rozróżnienie wynika z tego, że stara i nowa matura są oparte o różne podstawy programowe. Zatem gdybyś miała pisać nową maturę, musiałabyś to robić pod inną podstawę programową niż tą, którą realizowałaś w czasie nauki w liceum.

     • tak , tyle że chcąc zdawać maturę z przedmiotów których nie miałam na rozszerzeniu tak czy siak muszę się tego uczyć od nowa, poza tym różnice programowe w chemii są takie, że duża część materiału Nowym maturzystom odpadła, więc moim zdaniem jest to po prostu niesprawiedliwe

     • Jesteś jedną z niewielu osób, które wolałyby pisać nową maturę. Rozumiem Twoje oburzenie, ale z drugiej strony rozumiem też CKE: bo przecież miałaś chemię w szkole średniej, uczyłaś się jej wedle określonej podstawy programowej i tego CKE musi się trzymać.

 18. Dzień dobry,
  chciałbym w 2017 roku zdawać maturę z polskiego, matematyki i angielskiego. W 2008 roku ukończyłem liceum, ale do matury nie podszedłem. Moje pytanie brzmi czy w 2017 r. zdawać będę maturę na starych zasadach czy na nowych? Do kiedy należy złożyć deklarację oraz jakie podręczniki/repetytoria są polecane i czy kupić te do starej czy nowej formuły matury? Fajne wydaję się wydawnictwo Greg, ale mimo wszystko prosiłbym o pomoc.

  pozdrawiam

  • Jarku, obowiązują Cię stare zasady i w podręczniki czy repetytoria przeznaczone właśnie do tej formuły radzę się zaopatrzyć. Jeśli szkoła, którą kończyłeś, istnieje to na złożenie deklaracji masz czas do 7 lutego 2017 roku i składasz ją w szkole właśnie. Jeśli Twoja szkoła nie istnieje, składasz deklarację w OKE najpóźniej 31 grudnia 2016 roku.
   Pozdrawiam!

 19. Prosiłbym o jakieś linki może do konkretnych stron z książkami dla maturzystów 🙂 bo już powoli trzeba ruszać z przygotowaniami…

 20. Dzień dobry 🙂
  Mam pytanie odnośnie mojej matury. Zdawałem mature w 2014 roku. Mam zaliczony j.polski – pp
  j.angielski – pp
  geografie – pp
  wos -pp
  tylko matematyka jest nie zdana.

  Z tego co tutaj czytam wynika , że muszę zdawać tylko matematykę , a nie wszystkie przedmioty od początko . Zgadza się ?
  Ile wynoszą takie opłaty za powtarzanie przedmiotu na maturze po latach ???

 21. Dzień Dobry,nie jestem jeszcze pewna bo jutro będę dopiero dzwonić do mojej szkoły macierzystej w sprawie wyników z matury poprawkowe Z matematyki (do systemu obieg nie posiadam kodów).Ale mam takie teoretyczne pytanie pierwszy raz do matury podeszłam w 2011 czyli minęło już pięć lat moich prób zdania matematyki, więc matura od początku na to wychodzi.Ale czy według Pani jest możliwe bym w razie tej niezdanej piąty raz matematyki mógła zdawać mature w innej szkole?.Dodam, że przez ostatni dwa lata mature pisałam poza szkołą macierzystą w szkole wyznaczonej mi prze Oke w mieście w którym obecnie mieszkam.W tym momencie jest to dla mnie problem zdawać w mojej macierzystej szkole, to dość daleko a ja pracuje i wiadomo na czas matury muszę kombinować żeby iść na te egzaminy…Wiem, że zapewne muszę zadzwonić do Oke, ale może Pani też ma jakąś wiedzę na ten temat.I zastanawiam sie też na jakich zasadach bym musiała podejść w tym roku czy na tych samych co w 2011 czy na nowych.Z góry dziękuję za udzielenie odpowiedzi i pozdrawiam.

  • Dominiko, wierzę, że poprawka zdana, ale oczywiście odpowiadam. W 2017 roku musiałabyś podejść już do wszystkich egzaminów, ale wciąż na starych zasadach. Razem z deklaracją maturalną możesz złożyć wniosek o zdawanie matury w inny niż Twoja macierzysta szkoła miejscu (pewnie robiłaś tak do tej pory). Deklarację i wniosek musisz złożyć w swojej szkole najpóźniej do 31 grudnia 2016 roku. Następnie OKE wyznaczy Ci szkołę, w której będziesz zdawać.
   Pozdrawiam serdecznie 🙂

 22. Witam w 2016r ukończyłam technikum gasteonomiczne niestety sytuacje zmusiły mnie do zrezygnowania z matury złożyłam pierwsze deklaracje ale z niej zrezygnowałam w gruncie rzeczy nie podeszłam do matury.Teraz znalazłam prace gdzie potrzebuje przepustki na studia i nie wiem czy mogę podejść do matury w 2017 r ? bardzo proszę o szybką odpowiedz.

  • Oczywiście, że możesz. Zdajesz na nowych zasadach, czyli takich, do jakich się przygotowywałaś. Żeby przystąpić do matury, musisz najpóźniej do 7 lutego 2017 roku złożyć w swojej macierzystej szkole deklarację przystąpienia do matury. I tyle 🙂

 23. Maturę zdałam w 2016 roku. Jednak w maju 2017chce poprawić wynik z wosu który pisałam na poziomie rozszerzonym i dodatkowo chce napisać jeszcze maturę rozszerzona z matematyki. I tu rodzi się pytanie czy jako że matematyki roz nie zdawałam na maturze deklaracje musze składać do końca września czy spokojnie do końca roku??

 24. Witam. Zdawałam maturę w 2010 roku z j. polskiego, j angielskiego, matematyki oraz jako dodatkowy przedmiot miałam biologię. Zdałam każdy z tych przedmiotów ale chciałam bym poprawić wynik z biologii oraz pisać chemię. Czy będę musiała zdawać całą maturę jeszcze raz, bo upłynął termin 5 lat, czy tylko z tych dwóch wybranych przeze mnie przedmiotów?

 25. Witam, nie jestem pewna co do poprawiania matury tylko przez 5 lat? Nie mogę znaleźć o tym nigdzie informacji.Skąd Pani ma taką informację? Chodzi tu o poprawianie niezdanej matury czy podwyższanie wyniku matury już zdanej?

  • Jeśli matura jest zdana, to w dowolnym momencie, po upływie dowolnej ilości czasu można podwyższać wyniki ze zdanych przedmiotów lub przystępować do egzaminów z nowych przedmiotów.
   Jeśli natomiast nie zdałeś egzaminu z któregoś z obowiązkowych przedmiotów, czyli nie masz matury, wtedy na poprawienie tych niezdanych egzaminów masz 5 lat od momentu, w którym podszedłeś do egzaminów maturalnych po raz pierwszy. Odsyłam do punktu 2.2 Informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego w “nowej” formule (dokument znajdziesz TUTAJ, strona 11) oraz punktu 2.2 Aneksu dotyczącego starej matury do tejże Informacji (ten sam dokument, strona 107). W aneksie nie ma wprawdzie mowy o 5 latach, ale okres ten wynika wprost z ustawy o systemie oświaty – Art. 44zzn. 1.

 26. Pingback: Matura po latach 2017 – mamy już pewne informacje! | Blog Edu & You

 27. Maturę zdałem w 2011 roku. Oprócz podstawowych przedmiotów: język polski, matematyka, język angielski na poziomie na poziomie podstawowym zdawałem także historię i filozofię na poziomie rozszerzonym. Ponadto na poziomie rozszerzonym zdawałem też w 2012 roku WOS. Chciałbym w 2017 roku zdawać matematykę i fizykę na poziomie rozszerzonym. Czy będę zatem musiał zdawać cała maturę od nowa?

 28. Witam. Zdawalam mature w 2013 roku i w maju chce poprawic wynik z matematyki i angielskiego pisemnego i ustnego. Moje pytanie jest następujące: jak uzyskam w maju gorsze wyniki od tych ktore juz mam to czy wtedy bedzie liczyla sie ta swieza matura a ta stara bedzie juz nieaktualna?

  • Jeśli uzyskasz gorsze wyniki, nic się nie zmieni. Ważne będą te z 2013 roku. Jeśli poprawisz wyniki, otrzymasz aneks do świadectwa maturalnego z wyższymi wynikami i przy rekrutacji na studia właśnie te wyższe wyniki będą się liczyć.

 29. Witam. W informacji o sposobie organizacji egzaminu maturalnego w nowej formule jest zapis :
  W przypadku gdy uczeń/absolwent wybrał na egzaminie maturalnym jako przedmiot dodatkowy język polski, zdaje ten przedmiot tylko w części pisemnej.

  Jeśli wybiorę jako przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym język polski to wtedy nie zdaję egzaminu ustnego z języka polskiego ? Co się stanie jeśli zdam egzamin na poziomie podstawowym z języka polskiego a nie zdam egzaminu na poziomie rozszerzonym z języka polskiego ?

  • Alicjo, chodzi o to, że przedmioty dodatkowe zdajemy tylko ustnie. Zatem zdajesz język polski na poziomie podstawowym pisemnie i ustnie (to są egzaminy obowiązkowe) a jako przedmiot dodatkowy zdajesz język polski na poziomie rozszerzonym – nawet jeśli egzaminu na poziomie rozszerzonym nie zdasz, nie będzie to miało wpływu na wynik egzaminów na poziomie podstawowym.

 30. Witam! 🙂 Maturę zdawałam tego roku, tj. maj 2016 i chciałabym w tym roku ponownie przystąpić do rozszerzonych egzaminów z j. angielskiego i hiszpańskiego, czy deklarację mogę złożyć do lutego 2017r.? Nie muszę obowiązkowo składać nic do końca września czy innego wcześniejszego terminu? Czy czekają mnie jakieś opłaty? I czy do ponownego przystąpienia do egzaminu obowiązuje mnie inny wzór deklaracji czy ten sam co maturzystów co zdają w pierwszym terminie? Pozdrawiam!

  • Kasiu, nie – jako maturzystka po latach (najmłodsza, ale zawsze ;-)) nie musisz składać deklaracji wstępnej. Na złożenie deklaracji w swojej szkole masz czas do 7 lutego 2017 roku. Odpowiedź na Twoje drugie pytanie również brzmi “nie” – nie obowiązują Cię żadne opłaty. Obowiązuje Cię ten sam druk deklaracji, co maturzystów, którzy w 2017 roku przystąpią do matury po raz pierwszy, czyli druk 1a_N.

 31. cześć do kiedy muszę złożyć deklaracje na mature gdy ukończyłem szkołę w 2010 podchodziłem do matury i oblałem, czy muszę składać deklaracje wstępna i do kiedy ????

 32. Witam!
  Szkołę skończyłem w 2010r. Do matury podszedłem w 2011r. ale się nie powiodło. W 2015r. zdałem j.polski i jak wiadomo teraz już wszystko przepadło. I moje pytanie brzmi czy jeśli bym chciał zdawać maturę w 2017r. to jak wiadomo muszę całość,ale czy potem będę mógł ją poprawiać przez 5lat czy jeśli nie zdam z dwóch przedmiotów to całość w następnym roku?

 33. Witam ukończyłam liceum zaoczne w 2004 roku i bardzo bym chciała przystąpić do matury w 2017 roku. Proszę o informację na jakich zasadach będę musiała zdawać maturę, czy wg starego systemu czy nowego?
  Dziękuję za informację.

 34. Witam. Ukończyłam technikum w 2012 roku i niestety nie zdałam matury z matematyki. Czy będę mogła w 2017 roku zdawać maturę tylko z matematyki czy bedą konieczne juz wszystkie przedmioty?
  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

   • Dziękuję i mam jeszcze kilka pytań. Jaki druk mam składać ? Wysyłać go do szkoły macierzystej czy do OKE? I jeśli chciałabym zdawać maturę w szkole innej niż macierzysta co będzie mi potrzebne? I przede wszystkim do kiedy mam czas? 🙂 Pytam ponieważ ponieważ dzwoniłam do szkoły i nikt nie był wstanie udzielić mi fachowej informacji… :/ Pozdrawiam 🙂

 35. Witam szkole skoczylam w 2015 r. W internecie znalazłam ze ostatecznym terminem na składanie deklaracji wstępnej jest 30 września . Czy można złożyć jeszcze po tym terminie , niestety nie byłam świadoma ze trzeba się szybko zdecydować i odwlekalam decyzję. Chcę bardzo zdać maturę w roku 2017 . Proszę o odpowiedź.

  • Maturzyści po latach nie muszą składać deklaracji wstępnej, a o tej właśnie przeczytałaś. Jeśli szkoła, którą kończyłaś, istnieje, czas na złożenie deklaracji masz do 7 lutego 2017 roku. Jeśli została zlikwidowana, deklarację składasz w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej do 31 grudnia 2016 roku.

 36. Witam serdecznie mam pytanie zdawałam maturę 2008 roku i nie zdałam 🙁 podeszłam w 2016 roku w szkole macierzystej i nie zdałam pisemnego angielskiego i matematyki 🙁 moje pytanie brzmi czy mogę zdawać egzamin poprawkowy 2017 w innej szkole ale tylko z egzaminów nie zaliczonych? Pozdrawiam i dziękuję.

  • W 2017 roku będziesz podchodzić tylko do niezaliczonych przedmiotów – pozostałe egzaminy są ważne. Te niezdane możesz zdawać w innej szkole, ale do 31 grudnia 2016 roku musisz złożyć w swojej macierzystej szkole deklarację przystąpienia do matury wraz z wnioskiem o zmianę miejsca zdawania egzaminu. Wszystkie druki znajdziesz na stronach CKE.

 37. Witam , pisałem maturę w 2014 roku, zdałem j.polski , j.angielski (ustny i pisemny) nie zdałem tylko matematyki. Poprawiałem ja potem 2 razy ale bez skutku. Teraz chce zdawać w 2017 , tylko Matematykę mam do poprawy. Jestem absolwentem technikum. (Moja szkoła istnieje jeszcze;) ) Do kiedy mam czas na złożenie deklaracji tylko z matematyki?

 38. Witam !
  Skonczylam szkole ( technikum) w 2013r. niestety bez swiadectwa dojrzalosci .Zdane zostaly egzaminy ustne j.polski oraz j.angielski i pisemny j.polski . Czy w 2017 r. moge zdawac tylko pisemne egzaminy z matematyki i j.angielskiego czy angielski ustny rownież ?

 39. Witam!
  Ukończyłam szkołę w 2013 r. Jeśli chodzi o języki, to zdawałam język angielski podstawowy pisemny jako obowiązkowy oraz rozszerzony pisemny jako dodatkowy. Dodatkowo jako obowiązkowy był egzamin ustny bez określania poziomu z języka angielskiego.

  W przyszłym roku chciałabym poprawić wynik z języka angielskiego rozszerzonego pisemnego. Czy muszę też zdawać/zgłaszać egzamin ustny z języka angielskiego?

  Chciałabym również zdawać język francuski pisemny na poziomie zarówno podstawowym jak i rozszerzonym. Czy jest to możliwe? Czy może muszę wybrać jeden z poziomów? Czy muszę również zadeklarować egzamin ustny z języka francuskiego, czy nie?

  • Nie, moim zdaniem nie musisz ponownie zdawać egzaminu ustnego, bo masz go już zdany i tyle. Według mnie możesz również zdawać francuski na poziomie podstawowym i rozszerzonym i nie musisz zdawać go ustnie. Zalecałabym jednak kontakt z OKE, żeby się upewnić.

 40. Witam,

  Zdawałam mature w 2006 roku, polski, angielski , historia.
  Wchciałabym zdawać w roku 2017 mature tylko z biologii i chemii, czy jest to możliwe?
  Czy moge zdawać tylko te dwa przedmioty? czy musze wszystkie od nowa?

  Pozdrawiam,
  BS

 41. Zdałam “starą” maturę w 2004 roku. Pisałam ją z języka polskiego i z biologii. Język angielski zaliczyłam na podstawie posiadanego certyfikatu FCE. W 2017 roku chciałabym nie tylko przystąpić do egzaminu z matematyki, ale też poprawić ocenę z angielskiego. Czy taka poprawa jest w moim przypadku możliwa? Jeśli nie jest to możliwe to czy mogę zdać dodatkowy język obcy np. hiszpański?

 42. Witam,

  Zdałem maturę w roku 2011 z obowiązkowych przedmiotów (język polski, angielski i matematyka). Chciałbym napisać maturę z fizyki na poziomie podstawowym czy jest jeszcze taka możliwość ? Czy będę musiał pisać “nową maturę”

 43. Hmm … Tak się zastanawiam.
  W 2015 pisałam mature.
  Zdecydowałam jednak, że wybiorę się na studia, potrzebuje polepszyć swoje wyniki.
  Chcę napisać biol (pr) i matematykę (pr).
  Chciałabym dodać, że matme zdawałam tylko na podstawie, a biol nie dotykałam w ogóle.
  Tu też się rodzi moje pytanie …
  Czy przystępując w nadchodzącym roku do matury będe zdawała tylko rozszerzenia z tych 2 przedmiotów czy podstawy też ?

 44. Witam.
  Maturę zdawałam w 2010 roku niestety nie zdałam i przez te 5 lat nie udało mi się poprawić wyników z matematyki. Moje pytanie brzmi, która maturę będę zdawać jeśli w 2018 roku chciałabym podchodzić ? Zmieniałam też miejsce zamieszkania i czy trzeba w szkole macierzystej zdawać egzamin czy można w obojętnie jakiej ?

  • Klaudio,
   według przepisów ważnych na dzień dzisiejszy, będziesz zdawała na starych zasadach (myślę, że w 2018 roku nic się jeszcze w tym temacie nie zmieni). W swojej macierzystej szkole (jeśli ona istnieje) musisz złożyć deklarację przystąpienia do matury. Możesz dołączyć do niej wniosek o zmianę miejsca zdawania egzaminu z uzasadnieniem, że zmieniłaś miejsce zamieszkania. W takim przypadku deklarację oraz wniosek musisz złożyć do 31 grudnia 2017 roku i OKE wyznaczy Ci szkołę, w której będziesz zdawać.

 45. Witam serdecznie
  Za pół roku matura i myślę czy nie spróbować.
  Zawodówkę skończyłam i liceum uzupełniające dla dorosłych lecz nie podeszłam do matury. Szkołę skończyłam 4 lata temu czyli w 2012 roku więc jeżeli dobrze zrozumiałam zdawałabym maturę na starych zasadach?

  • Tak, na strych zasadach. Jeśli myślisz o maturze w maju przyszłego roku, pamiętaj o zapisie! Jeśli szkoła, którą kończyłaś, istnieje, musisz złożyć w niej deklarację przystąpienia do matury do 7 lutego 2017 roku. Jeśli jednak szkoła już nie istnieje, czasu jest mniej, bo tylko do 31 grudnia 2016 roku możesz złożyć deklarację w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej właściwej ze względu na miejsce Twojego zamieszkania.

 46. Witaj,
  maturę zdałam w maju 2012 roku, jednak chciałabym w przyszłości podejść do przedmiotów wcześniej niezdawanych tj. biologia i chemia. W tej sytuacji powinnam też podwyższyć wynik z matematyki. Czy w 2018 roku musiałabym zdawać również j.polski i język dodadkowy? Czy próbować w 2017?
  Pozdrawiam

 47. Witam , w tym roku nie zdałam matury z matematyki i egzaminu poprawkowego. Jest to jedyny przedmiot z którego nie zdałam matury więc mam świadomość że w 2017 zdaje tylko ten przedmiot. Natomiast chciałam również poprawić sobie angielski podstawowy oraz polski rozszerzony i przystąpić do egzaminu rozszerzonego z angielskiego do którego nie przystępowałam w poprzednim roku. Czy mam taką możliwość czy będę musiała najpierw zdać matematykę a dopiero za rok pisać inne przedmioty? 🙁
  Pozdrawiam

 48. Witam Serdecznie:) Mam pytanie maturę zdawałem w 2011 niestety oblałem w późniejszych terminach również nie udało mi się zdać matematyki. Z tego co wiem piszę maturę od nowa z prezentacją ale nie wiem jaki arkusz dostanę z Polskiego bo z tego co wiem ta matura też się zmieniła??

 49. Witaj, mam nadzieję, że udzielisz mi pomocy i odpowiesz na moje pytanie. Jestem właśnie parę miesięcy po maturze.
  W roku 2016 zdawałam egzamin na poziomie podstawowym z j. angielskiego, matematyki i j. polskiego; na poziomie rozszerzonym – również z j. angielskiego, matematyki i j. polskiego. Żałuję, ze na poziomie podstawowym nie zdawałam innego języka, rosyjskiego. Czy jest możliwe napisanie w roku 2017 matury z rosyjskiego na poziomie podstawowym? I, jeśli tak, czy przystępuje się wtedy też do egzaminu ustnego z tego przedmiotu? Nie mogę znaleźć na stronie CKE informacji dotyczących takiej sytuacji.
  Pozdrawiam 🙂
  Maja

 50. Witam .
  Mam pytanie w maju roku 2016 nie podeszłam do matury. Będę podchodzić do egzaminu w maju 2017. Chciałam się dowiedzieć do kiedy mogę złożyć deklaracje?

 51. Witaj Joanno 😀
  Jestem absolwentem technikum 2014, maturę zdałem i uzyskałem świadectwo dojrzałości w 2015. Chce w 2017 zdawać dodatkowo biologie i chemie natomiast z matematyki chce podwyższyć wynik w tej samej szkole i o to moje pytania .
  1. Do kiedy muszę złożyć deklaracje jeśli nie złożyłem wstępnej ?
  2. Zal 1a_N Deklaracja Nowa Formuła
  Zal 1b_N Deklaracja Nowa Formuła Likwidacja szkoly zagranica i eksterni z 2016 r.
  Zal 1c_N Deklaracja Nowa Formuła Matura sprzed 2005 r.
  Zal 1d_S Deklaracja Stara Formuła Standard
  Zal 1e_S Deklaracja Stara Formuła Likwidacja szkoly i eksterni
  Zal 2 Wniosek Nowa Stara Formuła Przystapienie w innej szkole
  2. którą deklaracje dostarczyć ?

 52. Witam! Mam pytanie i nie wiem kto mógłby mi pomóc na nie odpowiedzieć.
  W 2009 roku zdawałam maturę z trzech przedmiotów: polski, angielski i WOS – wszystkie na poziomie podstawowym. Ostatnio wpadł mi w oko ciekawy kierunek studiów, jednak wymagana jest biologia i/lub geografia. Co mam w tej sytuacji zrobić?
  Czy mogę zapisać się na maturę z tego (lub obydwu) przedmiotów? Jeśli tak, to czy w tym roku jeszcze zdążę, tak, żeby zdawać w 2017? Czy raczej spóźniłam się i muszę czekać do następnego… Aha i czy obowiązywałaby mnie stara, czy nowa matura, jak to jest? Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedzi. Pozdrawiam

  • Anko,
   powinnaś w takim razie podejść do egzaminu z biologii lub geografii lub obu tych przedmiotów. Oczywiście na oba egzaminy możesz się zapisać. Jeśli szkoła, którą kończyłaś, istnieje, masz czas na złożenie deklaracji do 7 lutego 2017 roku w Twojej szkole właśnie. Obowiązywać Cię będzie stara formuła matury.
   Pozdrawiam serdecznie!

 53. witaj , złożyłam deklaracje by pisać mature w 2015 roku niestety nie zdałam wtedy liceum wiec nie podchodziłam do matury czy teraz jak złożyłam znow deklaracje by zdac mature w 2017 roku to bede ją pisać w starym czy nowym systemie ? dziekuje za odpowiedz

 54. Witam , ukończyłam liceum ogólnokształcące kwietniu 2013 roku i nie przystępowałam do matury. Postanowiłam podejść do egzaminu maturalnego w maju 2017 roku. Będę pisać maturę w starej formule poszukuję osób które będą zdawać taki egzamin. Proszę o kontakt mailowy. Mój adres to kasiakielb94@wp.pl

 55. HEj nie zdalam matury z matematyki w 2013 roku chce podejsc w tym roku , czy 50 zl jakie mam przelac , czy moge to zrobic internetowo i myslac im potwierdzenie czy potwierdzenie mam zaniesc razem z deklaracja?

 56. Witam serdecznie,
  Zdałam maturę obowiązkową w 2012, natomiast z przedmiotów dodatkowych nie. Przez kolejne lata składałam trzykrotnie deklaracje ale za trzecim razem musiałam przyjechać do szkoły i napisać pisemne wytłumaczenie dlaczego nie dam rady wstawić się na maturę(czy to w ogóle jest obowiązkiem?).”Postraszyli” mnie w szkole że mam 5 lat na zdanie matury i teraz mam ostatnią szansę. Czy to prawda? Czytając poprzednie komentarze wywnioskowałam że nie mogą mi odebrać zdanej matury obowiązkowej, a dodatkowe przedmioty mogę zdawać do końca życia tyle że za opłatą. Czy dyrekcja wprowadziła mnie w błąd? Do matury podchodziłam poważnie, po prostu nie miałam czasu ze względu na pracę i zdobywane międzyczasie inne wykształcenie na którym również mi zależało.

  • Nie do końca rozumiem, czy maturę masz, czy nie. Jeśli ją masz, to faktycznie nikt Ci jej nie odbierze i wybrane przedmioty dodatkowe możesz zdawać w dowolnym czasie z tym że, jeśli w latach poprzednich deklarowałaś przystąpienie do danego egzaminu dodatkowego, ale ostatecznie do niego nie przystąpiłaś, a w roku następnym znów deklarujesz przystąpienie do tego samego przedmiotu, wtedy za ten egzamin musisz zapłacić. Opłata wynosi 50 zł za każdy egzamin. Nic mi natomiast nie wiadomo o tym, żeby ktoś musiał się tłumaczyć, dlaczego nie przystąpił do matury. Moim zdaniem to jakiś wymysł dyrekcji.

   • Tak maturę obowiązkową zdałam za pierwszym razem, uzyskałam świadectwo dojrzałości. Jedynie dodatkowych przedmiotów biol i chem nie zdałam. Tak czułam że te pisemne tłumaczenie to jakiś wymysł, wiem że nie byłam jedyną taką osobą. Dziękuję za rozwianie moich wątpliwości:)

 57. Witam, mature zdalem w 13/14 , niestety tylko polski+matma+angielski, chcialbym napisac rozszerzona geografie i rozszerzony angielski. Czy jest szansa zebym jeszcze sie zapisal na mature czy jest juz za pozno?

  Gorąco pozdrawiam.

 58. Witam chcialam zapytam zdawalam mature 2008 nie zdalam czyli teraz w 2017 zdaje na starych zasadach a co z jezykiem polskim ustnym w mojej macierzystej szkole powiedzieli ze nie maja tematow dla starej ustnej matury

  • Magdo,
   jeśli złożyłaś deklarację przystąpienia do matury w swojej szkole i szkoła tę deklarację przyjęła, to musi udostępnić Ci listę tematów do wyboru. Takie są przepisy. W razie czego odeślij dyrekcję do OKE.

 59. Dziekuje za inf …a czy 3 miesięce starcza na ogarniecie powtorzenie 3ch przedmiotow do matury czy za pozno czy socbie odpuści i zacząć od wrzesnia

  • Magdo,
   żeby mieć prawo do poprawki w sierpniu, trzeba zaliczyć wszystkie egzaminy poza jednym i ten jest do poprawki. Jeśli natomiast nie zdasz dwóch egzaminów, ale resztę tak, to ta reszta będzie ważna przez 5 lat i przez 5 lat będziesz miała czas na “dozdanie” tych niezdanych. Trochę to zagmatwane, więc na przykładzie: zdajesz egzaminy: polski pisemny i polski ustny, j. obcy pisemny i j. obcy ustny, matematykę pisemną. Pierwsze cztery zaliczasz w maju, ale nie udaje Ci się zdać matematyki – masz prawo poprawiać ją w sierpniu. Jeśli natomiast zdasz trzy pierwsze egzaminy, ale nie zdasz j. obcego ustnego i matematyki, to masz prawo do nich podejść dopiero w maju następnego roku.

 60. Witam,
  Jeżeli zdałam maturę 2010 z przedmiotów takich jak matematyka, polski i język obcy czy w razie gdybym chciała zdawać biologię na poziomie podstawowym w tym roku to muszę wciąż zdać te 3 przedmioty tj. matematyka, polski, język obcy + ta biologia czy podchodzę tylko do matury z biologii? Dziękuję z góry za odpowiedź,
  Pozdrawiam cieplutko

 61. Witam,zdawałem mature w 2015 roku zdałem Polski (ustny i pisemny)pp angielski(ustny i pisemny)pp,historie poziom podstawowy,matmy pp nie zdałem,była poprawka nie zdałem matmy w tym samym roku,w 2016 nie zdałem matmy w terminie głównym i dodatkowym.
  W 2017 chce przystąpić do matmy pp samej czy musze coś dodatkowo zdawać,czy będe zdawał na starych zasadach i do kiedy trzeba złożyć ostateczną deklarację.Czy będe musiał płacić te 50 zł za egzamin jeśli tak to jak wygląda taka procedura.
  Rozpisałem się ale chce mieć wszystko czarno na białym żeby nie było problemów 😀
  -Jestem absolwentem technikum

  • Krystianie:
   – będziesz zdawał tylko matematykę, na starych zasadach, czyli takich, jakie obowiązywały Cię w 2015 roku
   – czas na złożenie ostatecznej deklaracji masz do 7 lutego 2017
   – tak, w Twoim przypadku opłata jest obowiązkowa, bo będziesz trzeci raz z rzędu podchodził do tego samego przedmiotu obowiązkowego. Opłatę – 50 zł – wnosi się na konto podane przez właściwą dla Ciebie (ze względu na miejsce Twojego zamieszkania) Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Czas na dokonanie opłaty masz do 7 lutego, dowód wpłaty musisz najpóźniej 7 lutego dostarczyć do OKE.
   Mam nadzieję, że wszystko Ci wyjaśniłam 🙂
   Pozdrawiam!

 62. Witam.
  Pisałem maturę w 2015 roku ( jako uczeń Technikum)
  ostatni rocznik “starej” matury.
  Nie zdałem z matematyki.
  Jaki wniosek muszę złożyć teraz w szkole Zal 1d_S?
  Czy są wymagane inne dokumenty?
  Będę przystępował do poprawki 1 raz, więc rozumiem, że nie trzeba uiszczać żadnej opłaty.

 63. Witam,
  mam pytanie odnośnie opłaty za egzamin. Ukończyłam szkołę w 2013 roku. Złożyłam deklarację w szkolę, ale nie podeszłam do egzaminu maturalnego. Mam zamiar przystąpić do matury w 2017 r. W szkole powiedzieli mi, że muszę dokonać opłaty za egzamin i przynieść potwierdzenie zapłaty. Na stronie OKE Poznań musiałam wpisać numer PESEL, aby dodać komplet egzaminów. Przy każdym dodanym egzaminie jest napisane 0 zł. W takim razie mam pytanie czy muszę płacić za egzaminy? Czy wystarczy złożyć tylko deklarację?

 64. Witam,
  mam pytanie odnośnie czasu w jakim mogę zdawać dodatkowe przedmioty na rozszerzeniu. W 2015 roku zdawałam maturę na nowych zasadach i w przyszłości planuje zdać biologię i chemię. Czy są jakieś ograniczenia czasowe co do pisania matury z dodatkowych przedmiotów?

 65. Witam, w 2012 r. nie zdałam matury pisemnej z j.polskiego i matematki chcę w maju 2018 r. podejść kolejny raz. Mam pytanie czy będę musiała zdać wszystko od nowa czy tylko porawić prakujące przedmioty? Czy oriętuje się pani vczy będę mogła zdać w innej szkole niż w tej co zdawałam? Nawet w innym województwie ? Jak będzie to wyglądało ?

  • Justyno,
   2017 rok to w Twoim przypadku ostatni dzwonek, żeby móc podejść tylko do tych przedmiotów, których nie zdałaś. W 2018 roku będziesz już musiała podejść do wszystkich. Gdybyś chciała spróbować podjeść do niezdanych egzaminów jeszcze w tym roku, na złożenie deklaracji w szkole, którą kończyłaś, masz czas do 7 lutego.
   Oczywiście możesz zdawać w innej szkole. W tym celu między wrześniem a grudniem 2017 roku musisz w swojej szkole złożyć deklarację przystąpienia do matury oraz wniosek o możliwość zdawania egzaminu w innej szkole wraz z uzasadnieniem, dlaczego wnioskujesz o tę zmianę. Dyrektor Twojej szkoły prześle tę deklarację do OKE i to OKE wyznaczy Ci szkołę, w której będziesz zdawać. Czy to może być w innym województwie – nie wiem. O to trzeba już zapytać bezpośrednio w OKE.

   • Dobrze, dziękuję bardzo za odpowiedź, bedę się starać, a jak nie to za rok od nowa wszystko 🙂 Trochę mi zeszło z tą decyzją, ale niestety życiowe sytuacje czasem na to nie pozwalają, teraz wiem, że najgorszą rzeczą jaką zrobila to to, że nie poprawiałam od razu. Teraz tego żałuję. Pozdrawiam

 66. Witam,
  Pisałam maturę w 2015 roku i jej nie zdałam, tj. ustny i pisemny polski, matematyka i rozszerzony przedmiot geografia. Czy na poprawie matury muszę przystępować również do rozszerzonej geografii? Wtedy nie liczył się wynik, można było mieć 0% a i tak się zdawało.

 67. Jesli nie zostalam dopuszczona do matury i mialam poprawke w sierpniu to czy w tym roku musze skladac deklaracje maturalna czy ona juz jest w szkole automatycznie po tym jak zdalam poprawke ?

 68. witam . zdawałem maturę w 2016r. zaliczając J.P.p M.p J.A.p i M.r . pytanie czy w tym roku mam możliwość przystopienia do matury z przedmiotu dodatkowego np. fizyka chemia biologia na poziomie podstawowym czy jedynie w rozszerzeniu ?

 69. Witam serdecznie , mature zdawałam w 2010 r , niestety nie zdałam z matematyki , poprawki również mi nie wychodziły więc dałam sobie spokój . Teraz chciałabym mieć maturę ,wiem , ze muszę zdawać całą i moje pytanie czy muszę uczeszczać do liceum dla dorosłych ? zdać ponownie szkołe a dopiero potem maturę ?

  • Warunkiem przystąpienia do matury jest świadectwo ukończenia szkoły średniej. Jeśli więc je uzyskałaś, nie musisz jeszcze raz “zaliczać” szkoły średniej.

 70. Witam mam sprawę niecierpiaca zwłoki. Zdawałam mature w zeszlym roku, nie zdalam matematyki. Chcialam sie juz poddac i nie podchodzic w tym roku, ale po rozmowach z rodzicami zdecydowalam sie jeszcze jednak na ostatnia próbę, sprawdzam dzisiaj termin złozenia deklaracji-07.02. Czy jest w ogole mozliwosc ze moja szkola przyjmie deklaracje jutro z samego rana? Jak to wyglada, kiedy wyslalja ostateczne deklaracje do cke?

 71. Hej!!, zdawalam mature w 2002 roku, wszystko zdane bez problemu, natomiast teraz chce isc na studia (chemie) wiec potrzebuje mature z chemii (wczesniej zdawalam matemtyke, j. polski i WOS), jak sie do tego zabrac czy wogole w tym roku jest to jeszcze mozliwe???

  • Małgorzato,
   niestety jeśli chodzi o 2017 rok, to jest już za późno. Gdybyś jednak chciała podejść do tej chemii w maju 2018 roku, to między wrześniem a 31 grudnia 2017 roku musisz złożyć deklarację przystąpienia do matury oraz świadectwo maturalne w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej właściwej ze względu na miejsce Twojego zamieszkania. OKE wyznaczy Ci szkołę, w której będziesz zdawać i będzie to egzamin na nowych zasadach.

 72. Witam, chciałabym się dowiedzieć czy mogę jeszcze zmienić sobie temat prezentacji, bo zdaję maturę w starej formule?

  • Olu,
   temat prezentacji można zmieniać do momentu złożenia deklaracji ostatecznej, czyli najpóźniej do 7 lutego roku, w którym przystępuje się do matury.

 73. Skończyłam szkołę w 2014 roku liceum, w tym roku podchodzę do matury po raz pierwszy czy to prawda że za rok mogę ją zdawać ostatni raz?

 74. Szanowna Pani,
  jeśli maturę zdawałam w 2013 r. i zdałam. 🙂 Chciałabym jednak poprawić wynik z matury rozszerzonej, a także napisać po raz pierwszy matematykę rozszerzoną. Niestety nie zdążyłam dostarczyć deklaracji, więc będę ją zdawać dopiero w 2018 r. Czy będę zdawała przedmiot z nową podstawą programową? Jeśli tak – gdzie znaleźć informacje o zmianach?
  A drugie moje pytanie brzmi: dlaczego wszędzie słyszy się o magicznych 5 latach, że po upływie tego czasu trzeba będzie zdawać wszystko od nowa – czy to prawda? Czy jeśli bym zdawała po 2018 r. to musiałabym wszystkie przedmioty pisać jeszcze raz?
  Pozdrawiam

  • Agato,
   skoro kończyłaś szkołę w 2013 roku, obowiązują Cię stare zasady. Co do magicznych 5 lat: dotyczą one osób, które zdały tylko część egzaminów. Np. zaliczyły matematykę, polski pisemny i ustny, ale nie zaliczyły żadnego egzaminu z języka obcego. Te zdane egzaminy są w tym momencie ważne przez 5 lat i przez te 5 lat można podjeść tylko do niezdanych. Po upływie 5 lat natomiast trzeba podejść do wszystkich egzaminów od nowa. Jednak, jak napisałam wyżej, ta zasada NIE DOTYCZY OSÓB, KTÓRE MATURĘ JUŻ MAJĄ i chcą tylko podejść do dodatkowych egzaminów, bo jest im to potrzebne przy rekrutacji na nowe studia np.

 75. witam. zdawałam mature w 2011roku i nie zdałam matematyki. niestety ale 5 lat przepadło i na jakich zasadach bym ją zdawała w 2017 a na jakich w 2018 r. czy jest możliwość przystąpienia do “starej matury”

  • Maju,
   w świetle przepisów obowiązujących na dzień dzisiejszy nie zależnie od roku, w którym chciałabyś podjeść do matury, będziesz ją zdawała na starych zasadach. Wynika to z roku, w którym ukończyłaś szkołę średnią.

 76. Mam pytanie, ogólnie jest do zdania 6 przedmiotów : polski pisemny ustny, obcy pisemny i ustny , matematyka pisemną i rozszerzenie . Czy jak nie podejdę do dwóch egzaminów z 6 a resztę zdam to będę musiał zdawać od początku maturę za rok czy tylko te dwa do których nie podchodziłem ?

  • Dawidzie,
   każdy zdany egzamin jest ważny przez 5 lat, więc jeśli nie podejdziesz do dwóch egzaminów, ale resztę zdasz, to oczywiście przez kolejnych 5 lat będziesz miał możliwość podejść tylko do tych niezdanych egzaminów.

 77. W 1999 ukończyłam szkołę średnią ,ale nie podeszłam do matury. Chciałabym podejść do matury w 2018. Na jakich zasadach i jaki jest termin składania dokumentów?

  • Ago,
   będziesz zdawała na nowych zasadach. Deklarację przystąpienia do matury musisz złożyć między 10 września a 31 grudnia 2017 roku w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej właściwej ze względu na miejsce Twojego zamieszkania. Więcej informacji możesz znaleźć w TYM WPISIE.

 78. Witam, jestem absolwentką z roku 2012 i zdałam wszystkie obowiązkowe przedmioty, ale w latach ubiegłych podwyzszalam wynik z biologii i chemii na poziomie rozszerzonym. Jednak w 2018 chciałabym podejść do biologii i chemii po raz kolejny aby podwyższyć wynik. To oznacza że muszę zdawać wszystkie przedmioty obowiązkowe, bo upłynęło ponad 5 lat ? pamiętam że w 2016 dzwoniłam do CKE i powiedziano mi że nie ma tego piecioletniego ograniczenia. Proszę o odp.

  • Aniu,
   masz maturę i nikt Ci jej nie odbierze. W dowolnym momencie i dowolną ilość razy możesz podchodzić do dodatkowych przedmiotów i nie ma to wpływy na egzaminy, które już zdałaś. 5 lat dotyczy tylko tych osób, które nie zdały któregoś z egzaminów obowiązkowych. Więcej szczegółów znajdziesz w TYM WPISIE.

 79. Witam. Ukończyłam liceum profilowane zaocznie w 2015 roku nie podchodziłam do matury. Chciałabym zrobić maturę ale nie wiem za co zabrać się, jak zacząć uczyć się i gdzie? W tym liceum co uczyłam się miało dużą liczbę zdawalności matury chętnie poszłabym jeszcze raz tam uczyć się ale drugi raz pójść uczyć się do tego samego liceum mając już tę samą ukończoną dwa lata temu, czy to jest możliwe? I kiedy papiery składa się? Jakie papiery?

  • Izabelo, faktycznie – drugi raz do liceum iść nie możesz 😉 Do matury możesz za to podejść w maju dowolnego roku. By móc przystąpić do egzaminów, musisz złożyć w szkole, którą kończyłaś deklarację przystąpienia do matury. Musisz to zrobić między wrześniem 2017 roku a 7 lutego 2018 roku (żeby móc zdawać w maju 2018 r.). Egzaminy będziesz zdawać w swojej szkole.

   Uczyć możesz się na różne sposoby, o czym więcej piszę TUTAJ. A już na dniach pojawi się nasza najnowsza oferta. Śledź najnowsze wpisy na naszym blogu, na pewno poinformuję tutaj, że się pojawiła.

   • Rozumiem. Czy matura już będzie czekała mnie na nowych zasadach? Z czego obowiązkowy język polski, matematyka i język angielski? Co jeszcze zmieniło się w nowej maturze?

    Pozdrawiam
    Izabela

    • Izabelo, będziesz zdawała na nowych zasadach. Szczegółowo o starej i nowej maturze piszę TUTAJ. Możesz również napisać do nas na adres sekretariat@edu-you.pl z prośbą o darmowy poradnik dotyczący nowej formuły matury.
     Pozdrawiam!

 80. Witam!
  W zeszłym roku miałam maturę, nie zdałam tylko egzaminu z matematyki. Również nie poszło mi na sierpniowej poprawce. We wrześniu złożyłam deklarację, że chcę zdawać matematykę w tym roku w maju. Czy wrześniowa deklaracja w moim przypadku była tą ostateczną czy powinnam jeszcze coś potwierdzić? W mojej szkole ciężko się czegoś dowiedzieć. I czy obowiązuje mnie opłata za ten egzamin? Jeśli tak to kiedy i gdzie powinnam ją wpłacić?
  Z góry dziękuje za odpowiedź. 🙂

  • Kingo,
   deklaracja, którą złożyłaś we wrześniu, była tzw. deklaracją wstępną. Oprócz niej mogłaś jeszcze w terminie do 7 lutego 2017 roku złożyć deklarację ostateczną, ale jeśli tego nie zrobiłaś, to Twoja deklaracja z września potraktowana została jako ostateczna. Nie obowiązuje Cię żadna opłata za egzamin. Radziłabym skontaktować się ze szkołą i potwierdzić, czy na pewno jesteś na liście zdających.
   Pozdrawiam i życzę powodzenia!

 81. Witam
  Chcialabym sie dowiedziec. Czy jjesl pisalam w 2015/2016 mature stara i nie zdelam dwóch przedmiotów (matwmatyka pisemna i niemiecki pisemny) to czy moge teraz je napisać. Mialam rok przerwy. To musze napisac od nowa cyz tylko to co nie zdalam. I chcialabym zdawac innej szkole ze wzgledu na sytuacje w ktorej sie znajduje. I co musze zlozyc i gdzie.

  • Zuzo,
   w tym roku (2017) nic już nie możesz napisać, ponieważ dawno upłynęły terminy składania deklaracji przystąpienia do matury. Do niezdanych egzaminów możesz przystępować przez 5 lat od maja, w którym podeszłaś do matury po raz pierwszy, czyli w Twoim przypadku do 2020 roku masz prawo zdawać tylko matematykę i niemiecki. Później będziesz musiała podejść już do wszystkich egzaminów.
   By móc zdawać egzamin w innej szkole w maju 2018 roku, musisz najpóźniej do 31 grudnia 2017 roku złożyć deklarację przystąpienia do matury w swojej szkole i dołączyć do niej wniosek o zmianę miejsca zdawania egzaminu.
   Pozdrawiam i życzę powodzenia!

   • Czyli nie do szkoly w ktorej chcialabym poprawe posac tylko do szkoly swojewj w ktorej pisalam mature. A deklaracje razem z zaswiadczeniem o zmianie szkoly skad mam wziasc jest to gdzie jakis pryklad. Czy to w szkolez mi dadza. Bo rozmawiama z panem z rzeszowa i powiedzial mi ze misze napisac pismo do szkoly w ktorej che zdawac poprawke z matury

    • Musisz pójść złożyć deklarację do szkoły, którą kończyłaś, nigdzie indziej, chyba że ta szkoła już nie istnieje. Deklarację przystąpienia do matury oraz wniosek o zmianę miejsca zdzwania egzaminu będziesz mogła pobrać ze stron CKE, ale wzory na 2018 rok pojawią się dopiero we wrześniu.
     Procedura zapisu na maturę w Twoim przypadku jest taka, jak opisałam. Co więcej: we wniosku o zmianę miejsca zdawania egzaminu nie możesz wpisać, gdzie chciałabyś zdawać, a już polecenie, żeby pisać pismo do szkoły, w której chciałabyś zdawać nijak ma się do przepisów. “Pan z Rzeszowa”, o którym piszesz, to ktoś z OKE?

 82. Witam. Mam takie pytanie. W 2013 roku zdawałem maturę i nie zdałem matematyki, później próbowałem jeszcze dwa razy ale także nie wyszło. W tym roku po raz kolejny będę podchodził do matury. Z tego co mi dyrektor powiedział to jest mój ostatni rok na zdanie, i mam tylko możliwość w maju lub ewentualnie w sierpniu. Po przeczytaniu kilku komentarzy wychodzi na to, że jeżeli maturę po raz pierwszy zdawałem w 2013 roku, to mogę ją jeszcze zdawać w 2018?

  Pozdrawiam.

  • Przemku,
   tak, według moich obliczeń, jeszcze w 2018 roku będziesz mógł podejść tylko do matematyki. Warto jednak skontaktować się z OKE, żeby mieć całkowitą pewność. Dyrektorzy szkół niestety często udzielają błędnych informacji, dlatego zawsze warto weryfikować podane przez nich informacje.
   Pozdrawiam i życzę powodzenia!

 83. Witam
  Maturę zdawałam w 2012r. ale nie zdałam egzaminu z matematyki. Czy istniała by możliwość by zdać ją w sierpniu? A jeśli dopiero w maju 2018r. to czy wtedy zdawałabym na starych zasadach czy już na nowych?

  • Tosiu,
   bardzo mi przykro, ale po pierwsze: jeśli nie zapisałaś się na maturę 2017 (nie złożyłaś deklaracji przystąpienia do matury), to w 2017 roku nie możesz podejść do żadnego egzaminu ani w maju, ani w sierpniu. Co więcej, w Twoim przypadku 2017 rok to był ostatni możliwy termin, żeby móc podejść tylko do egzaminu z matematyki. W przyszłym roku czy w latach kolejnych będziesz musiała podchodzić do wszystkich egzaminów od nowa i niezależnie od terminu będziesz zdawała na starych zasadach.
   Pozdrawiam!

 84. W 2011 roku ukończyłam technikum, ale nie podeszłam do matury. Czy mnie też dotyczy okres 5 lat, który niestety już minął ? Czy nie mam ogranicznen czasowych żeby przestapić do jej zdawania ? I na jakich zasadach musiałabym zdawać w 2018 roku ?

  • Aniu,
   jeśli chodzi o podejście do matury, to nie ma tu żadnych czasowych ograniczeń: możesz to zrobić w maju dowolnego roku, o czym więcej piszę TUTAJ. Póki co to 5 lat, o którym piszesz, nie ma dla Ciebie żadnego znaczenia, bo jeszcze nie podchodziłaś do matury. 5 lat zacznie się liczyć, jeśli np. w 2018 roku podejdziesz do matury, ale nie zdasz któregoś z egzaminów. Wtedy będziesz mogła przez 5 lat podchodzić tylko do niezdanego egzaminu/egzaminów, a zdane będą ważne. Więcej piszę o tym TUTAJ. Niezależnie od momentu, w którym zdecydujesz się podejść do matury, będziesz zdawała na starych zasadach.

 85. Witam.

  Maturę pisałam w 2016 roku, zdałam ją. W tym roku złożyłam deklaracje, że chciałabym poprawić swoje wyniki z matematyki podstawowej, biologii i chemii. Niestety nie miałam czasu żeby przygotować się z matematyki. Jeśli nie przyjdę na maturę z matematyki mogę przyjść na maturę z biologii i chemii czy będę miała unieważniony egzamin i nie mogę podejść do żadnego egzaminu?

  • Klaudio,
   w Twoim przypadku każdy egzamin traktowany jest osobno, bo maturę masz zdaną, podchodzisz jedynie do dodatkowych przedmiotów. Zatem, jeśli nie pójdziesz na matematykę, to egzaminy z biologii i chemii będą ważne. Nie mniej warto na matematykę pójść, żeby zapewnić sobie prawo do poprawki w sierpniu.

 86. Witam
  Pierwszy raz maturę pisałam w 2013 roku i nie zdałam tylko matematyki ,później podeszłym jeszcze kilka razy również nie skutecznie. Czy maj 2018 to ostatni termin zdawania przeze mnie tylkk matematyki?

 87. Pisałam maturę z matematyki na poziomie podstawowym według starej formuły. Czy jeśli w tym roku podchodzę do egzaminu, ale okaże się że wynik uzyskam gorszy to wtedy i tak nowy wynik jest brany pod uwagę, czy obowiązuje stary?

  • Paulino,
   jeśli stary wynik jest wyższy, to on zostaje. I to jest świetne w możliwości poprawiania rezultatów, bo niczego się nie ryzykuje.

 88. Mam pytanie. W 2013 roku ukończyłam Lo i zdawałam maturę, niestety nie powiodło mi się z matematyki i w tym roku zdawałam po raz 2 . Jeśli nie powiedzie mi się znowu i w sierpniu na poprawce to czy za rok jeszcze mam możliwość zdania matury tylko z matematyki czy już wszystko razem od nowa?

 89. Mam pytanie. W tym roku pisze maturę a dokładnie jestem po dwóch egzaminach. Czy jeśli przypuszczalnie nie zdam w tym roku z polskiego podstawowego i matematyki podstawowej to za rok poprawiam cała maturę czy tylko te dwa przedmioty? Pozdrawiam 🙂

 90. Witam
  Zdawałem maturę w 2007 z polski,angielski, chemia matura został zaliczona.W tym roku pisałem matematykę na podstawie i nie będę zadowolony z wyniku. Pytanie dotyczy, czy będę mógł w 2018 poprawić tylko matematykę??Ponieważ doszły mnie słuchy że matura ma być całkiem inna i będę musiał napisać całość od nowa.

  • Raz zdanej matury nikt nie będzie Ci kazał pisać od nowa. Jeśli tak się zdarzy, że będziesz chciał poprawić wynik, który w tym roku uzyskasz na egzaminie z matematyki, to będziesz wtedy pisał tylko matematykę.

 91. Mam pytanie,
  Czy jesli zdam na maturze wszystkie przedmioty oprócz angielskiego pisemnego i ang ustnego to potem musze zdawać wszystko od nowa?? (polski, matematyka)

  • Nie, jeśli nie zdasz dwóch egzaminów, czyli – tak jak piszesz – nie zdasz pisemnego i ustnego angielskiego, to przez 5 kolejnych lat będziesz mogła podchodzić tylko do tych dwóch egzaminów, a zdane będą ważne. To 5 lat liczy się oczywiście od pierwszego podejścia do matury.

 92. W 2014 roku zdawałam mature (technikum) matematyke polski i angielski poziom podsatwowy oraz biologie poziom podstawowy, za rok albo dwa czyli w 2018lub 2019 chciała bym zdawać biologie i chemię na poziomie rozszerzonym 🙂 czy jest to możliwe? Czy jeżeli tego wcześniej nie zdawałam to nie moge? ?

  • Oczywiście, że jest to możliwe. Jeśli maturę masz zdaną, to do kolejnych dowolnych egzaminów możesz przystąpić w maju dowolnego roku. I nie ma znaczenia, czy już dany przedmiot zdawałaś czy nie.

 93. Witam. Zdawałem maturę w 2013 roku. Chciałbym zdać teraz biologię, której nie zdawałem wcześniej. Czy przystępując do matury w 2018 muszę zdawać wszystko od nowa?

  • Jeśli w 2013 roku zdałeś maturę, to w 2018 i w latach kolejnych przystępujesz tylko do biologii.

 94. Hej !
  W 2009 zdawałam maturę z angielskiego , polskiego i geografii . Chciałabym pójść na studia gdzie do rekrutacji wymagana jest biologia . Czy mogę podejść do matury tylko z tego przedmiotu?

 95. Zdawałam maturę rok temu w maju, nie zaliczyłam matematyki poprawialam w sierpniu i się nie udało. W tym roku też pisałam w maju ale nie wiem czy mi poszlo dobrze, jeśli nie zalicze to mog e pisac znowu w sierpniu czy aż za rok w maju? Proszę o pomoc!!! ;(

 96. Dzień dobry,
  W 2008 r. ukończyłam liceum i zdałam maturę z j. polskiego (p.r.), j. angielskiego (p.r.), historii (p.r.) i WOSu(p.r.) czy mogę w 2018 r. zdawać matematykę p.r., fizykę p.r., informatykę p.r.(tu jeszcze nie jestem pewna) i poprawić maturę z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym? Jaka wersja matury obejmie mnie w takim przypadku? Bardzo proszę o odpowiedź.

  • Karolino,
   oczywiście możesz podchodzić zarówno do nowych przedmiotów jak i poprawiać te, które już zdałaś. Obowiązuje Cię tzw. stara formuła, czyli taka, jaką wszyscy maturzyści zdawali po raz ostatni w maju 2014 roku.

   • dzień dobry 🙂
    ja zdawałam maturę w 2005 roku ( był to pierwszy rok nowej matury) i nie było wtedy obowiązku zdawania matematyki.
    Przedmioty które zdawałam to j. polski, j.angielski i geografia.
    Chciałabym zdawać teraz biologie i poprawić j.polski, czy mogę podejść do takiego egzaminu jeśli minęło już tyle lat i drugie pytanie czy będE musiuała zdawać matematykę?

    • Gosiu,
     nie będziesz musiała zdawać matematyki. Do egzaminów z biologii i języka polskiego oczywiście możesz podejść, będą Cię obowiązywały zasady, które po raz ostatni obowiązywały w roku szkolnym 2013/2014.

 97. Witam , w roku 2015 zdałem nową maturę na dosyć wysokie wyniki. Zacząłem studia medyczne i chciałbym zrobić tez drugie na politechnice – informatyczne> i pytanie jest takie czy nowa matura ma “jakis okres ważności”? czy w ciagu np 5 lat musze podjac drugie studia (jezeli bym chciał) czy rownie po 7-8 latach od napisania matury moj wynik bedzie wazny i bede mogl sie rekrutowac na nowa uczelnie czy bede musiał raz jescze podejsc do matury/egzaminow?

  • Michale, matura nie ma żadnego terminu ważności. Twój wynik będzie zawsze ważny i Twoja matura będzie dla Ciebie zawsze przepustką na studia. Jeśli będziesz musiał podejść do jakichś egzaminów wstępnych, to tylko wtedy, kiedy uczelnia sobie tego zażyczy.

  • Martyno,
   to zależy od kursu i tego, ilu przedmiotów będziesz chciała się z nami uczyć. Do 30 czerwca mamy wyprzedaż, wszystkie szczegóły znajdziesz POD TYM LINKIEM.

 98. Witam. W roku 2012 ukończyłam liceum dla dorosłych. W 2018 roku chciałabym po raz pierwszy przystąpić do matury. Na jakich zasadach i jakie przedmioty będą obowiązywać? Jak mam się przygotować?

  • Ewelino,
   będziesz zdawała na tzw. starych zasadach (z prezentacją na egzaminie ustnym z języka polskiego). Będą więc obowiązywały Cię następujące przedmioty:
   – j. polski pisemnie (na poziomie podstawowym) i ustnie (prezentacja)
   – j. obcy pisemnie (na poziomie podstawowym) i ustnie – wybierasz język spośród: angielskiego, niemieckiego, francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego i rosyjskiego
   – matematyka pisemnie (na poziomie podstawowym).
   Przygotowania to już indywidualna sprawa: możesz poszukać w swojej okolicy maturalnego kursu stacjonarnego, możesz zdać się na korepetytorów. A jeśli odpowiada Ci nauka przez Internet, zapraszamy do nas. Szczegóły naszej oferty znajdziesz w zakładce “Matura dla dorosłych 2018”.

 99. Witam, mam pytanie w roku szkolnym 2011\2012 uczyłam się w technikum uzupełniającym i nie udało mi się zdać matury w ciągu tych 5 lat i jak bym chciała jeszcze raz pisać to jaką bym pisała starą czy nową.

 100. Witam, mam pytanie czy to pewne jak bym chciała podejść w maju 2018 to bym pisała starą czy nową maturę bo u mnie minęło 5 lat i 2017w maju nie podchodziłam do matury

  • Agnieszko,
   formuła matury wynika z roku ukończenia szkoły średniej. Jeśli kończyłaś LO między 2005 a 2014 lub technikum między 2006 a 2015 r., to niezależnie od tego, ile lat upłynie od ukończenia szkoły, będziesz zdawać na starych zasadach.

  • Rozumiem. Można też rozważyć przygotowanie samodzielne, na naszym blogu jest sporo instrukcji. Ewentualnie przedmiot, który sprawia najwięcej problemów zrobić z pomocą, na kursie? Można też rozłożyć sobie zdawanie matury na dwa lata, bo to zawsze mniejsze obciążenie czasowe i finansowe również. Niektórzy tak robią, bo czas tak czy inaczej płynie:-)

 101. Witam mam pytanie w roku szkolnym 2011-2012 pochodziła do matury i nie udało mi się zdać i upłynęło u mnie 5 lat w 2017 nie podchodzilam w 2018 nie będę podchodzić bo nie mogę jak bym chciała podejść w maju 2019 to jaką bym pisała nową czy starą

  • Marleno,
   formuła matury wynika z roku ukończenia szkoły średniej. Jeśli kończyłaś szkołę średnią w 2012, będziesz zdawać na starych zasadach wg obecnie obowiązujących zapisów.
   A co do 2019 roku się wydarzy, tego nie wiem – być może Ministerstwo Edukacji zmieni po raz kolejny formułę egzaminów?

 102. Witam. W 2014 roku ukończyłem liceum i po raz pierwszy podchodziłem do matury. Do uzyskania matury został mi tylko ustny angielski, który będę poprawiał w sierpniu. Czy jakby nie udało mi się go poprawić to mogę podchodzić tylko do ustnego angielskiego w latach 2018, 2019, ponieważ obowiązuje 5 lat do poprawy tak? Gdybym chciał poprawić w 2018 roku wyniki z jednego lub dwóch przedmiotów pisemnych to czy będę musiał zapłacić za te egzaminy czy poprawianie jest darmowe? A jeśli musiałbym poprawić w maju ustny angielski to przeszkodą nie będzie, żeby poprawić wyniki z przedmiotów, które mam już zdane?

 103. Witam nie udało mi się złożyć deklaracji jeżeli chodzi o poprawę matury czy jest możliwość jeszcze złożenia tej deklaracji?

 104. Witam ukończyłam liceum ogolno ksztalcace dla doroslych w 2012 roku nie podeszła do matury czy mam szansę podejście po takim czasie do egzaminu maturalnego?Pozdawiam

 105. Witam. Mam pytanie: zakończyłam technikum w roku szkolnym 2015/16, zapisałam się na maturę 2016 (nowa formuła) poszłam na wszytskie egzaminy pisemne lecz na ustne nie, jak się później okazało zadałam tylko jeden przedmiot. Chciałabym w roku 2018 lub 2019 przytsąpić ponownie do maury tylko jak to zrobić? Którą deklaracje złożyć? Czy muszę składać deklarację w swojej starej szkole? Zdawać wszytskie przedmioty? Czy przez to, że nie przyszłam na egzaminy ustne moja matura została cała unieważniona?

  • Natalio,
   egzamin, który zdałaś jest ważny i będzie ważny do 2021 roku. Żeby przystąpić do matury w 2018 roku, musisz złożyć deklarację przystąpienia do matury w szkole, którą kończyłaś i masz na to czas od 10 września do 2017 roku do 7 lutego 2018 roku. Druki deklaracji ukażą się na stronach CKE i OKE około 10 września. Gdybyś miała wtedy jakiś problem z wyborem odpowiedniego druku, zgłoś się do nas – chętnie pomożemy 🙂

 106. Witam
  Maturę zdawałam w 2012r. więc rozumiem że będzie mnie obowiązywała stara matura Z związku z tym mam pytanie odnośnie egzaminu ustnego z polskiego. Jak to w takim przypadku przebiega? W sensie wyboru tematów, konspektu i bibliografii, czy tutaj już trzeba się konsultować z nauczycielem j. polskiego z mojej szkoły?

  • Temat prezentacji musi zostać wpisany do deklaracji maturalnej, na której złożenie masz czas od mniej więcej 10 września (kiedy ukazują się druki na dany rok) do 7 lutego 2018 roku. Warto więc już gdzieś w drugiej połowie września udać się do szkoły i poprosić o listę tematów. Nie musisz się konsultować z żadnym nauczycielem z Twojej szkoły, nie ma nawet formalnie takiej możliwości, chyba że jakiś polonista zrobi to z uprzejmości, ale żaden nie ma takiego obowiązku. Decyzja o wyborze tematu i bibliografii należy wyłącznie do Ciebie. Kiedy temat już wybierzesz, złóż deklarację przystąpienia do matury w swojej szkole. Później trzeba jeszcze na miesiąc przed maturą oddać w szkole bibliografię. I tyle. Konspekt nie jest obowiązkowy. Możesz go mieć ze sobą na egzaminie, ale nie musisz.

  • A w którym roku kończyłaś szkołę? Bo od tego zależy, gdzie i jakie należy złożyć dokumenty oraz czas, jaki jest na to wyznaczony.

 107. Witam,
  Ukończyłam szkołe w 2012 roku niestety nie podeszłam do matury poniewaz musialam poprawic ocene niedostateczna z jednego przedmiotu(deklaracja byla zlozona). W 2013 podeszlam do matury zdalam polski angielski i wos, niestety nie poszlo mi z matematyka. Od kiedy moge zdac ta matematyke?

  • Pytanie miało chyba brzmieć “do kiedy” 😉 Więc jeśli faktycznie, to jeszcze w 2018 roku masz możliwość podejść tylko do matematyki.

 108. Witam

  Mam jeszcze kilka pytań, które dla ułatwienia pozwolę sobie wypunktować:

  1) Maturę zdawałam w 2012r, więc obowiązuje mnie matura w takiej formie w jakiej wtedy zdawałam. Przez jakie lata taka matura obowiązywała? Czy zaopatrując się w repetytoria muszę korzystać z tych wydanych stricte pod te maturę z 2012 czy mogę również korzystać z pomocy naukowych z 2013r. i późniejszych?

  2) Czy jeśli będę chciała zdawać rozszerzone przedmioty jak np. angielski, to wtedy normalnie zdaje również podstawę? Ile mogę zdawać przedmiotów rozszerzonych?

  3) Co w sytuacji jeśli bym przykładowo podeszła do matury w maju i np. zdałabym polski i angielski, a matematyki nie? Rozumiem że wtedy mogę poprawiać w sierpniu, a jeśli nie zdałabym w sierpniu, to jak to wtedy wygląda? Czy wtedy znowu mam 5 lat na poprawienie tego przedmiotu?
  A jeśli nie zda się dwóch przedmiotów na maturze, to co wtedy? Też ma się 5 lat na poprawienie czy trzeba powtarzać całą maturę od nowa?

  4) Załóżmy że wybieram jeszcze do zdawania np. historię czy wos na poziomie podstawowym i oblewam ten przedmiot. Jak to wygląda w takiej sytuacji? Czy wtedy matura jest nieważna czy jako że to nie jest obowiązkowy przedmiot, to po prostu jest niezdany i tylko tyle?

  5) Ostatnie pytanie, właściwie już bardziej czysto teoretyczne i podyktowane bardziej ciekawością – a jakby ktoś chciał zdawać aktualną maturę na nowych zasadach, a obowiązuje go wg. roku ukończenia szkoły “stara” formuła, to może wtedy zdawać nową czy jest zmuszony zdawać “starą”? 🙂

  • Już odpowiadam:
   1) Matura w tzw. starej formule obowiązywała od 2005 do 2014 roku (za wyjątkiem matematyki). Zalecałabym zaopatrzyć się w repetytoria nie starsze niż wydane w 2012, ewentualnie w 2011 roku i nie młodsze niż wydane w 2014 roku.
   2) Można zdawać 6 egzaminów dodatkowych.
   – z językiem obcym sprawa jest taka: jeśli chciałabyś zdawać jako przedmiot dodatkowy ten sam język, który wybrałaś jako obowiązkowy, to możesz go zdawać jako dodatkowy tylko na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym
   – jeśli wybrałabyś jako przedmiot dodatkowy inny język obcy, wtedy możesz wybrać poziom podstawowy lub rozszerzony
   – w przypadku polskiego i matematyki, jeśli wybierzesz je jako dodatkowe, musisz zdawać je na poziomie rozszerzonym, bo podstawa jest obowiązkowa.
   – w przypadku pozostałych przedmiotów, jeśli wybierzesz je jako dodatkowe, możesz wybrać poziom podstawowy lub rozszerzony. Jeśli wybierzesz ten drugi, nie musisz zdawać podstawy.
   3) Do poprawki możesz podejść, jeśli w maju podeszłaś do wszystkich egzaminów, które zadeklarowałaś i nie zdałaś jednego z nich. Jeśli nie zdasz go w poprawce, masz 5 lat na jego “dozdanie”. Okres 5 lat obowiązuje Cię również, gdybyś w maju nie zdała dwóch lub więcej przedmiotów. Maturę powtarzać od nowa trzeba tylko wtedy, jeśli w ciągu tych 5 lat nie zdasz niezdanych egzaminów.
   4) Informator mówi, że: “Absolwent zdał egzamin maturalny, jeśli z każdego z przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i w części pisemnej otrzymał co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania”. Nie ma tu mowy o przedmiotach dodatkowych, więc moim zdaniem jeśli nie zdałabyś egzaminu z przedmiotu dodatkowego, to nie miałoby to wpływu na resztę egzaminów. Nie mniej, żeby to potwierdzić, radziłabym skontaktować się z OKE.
   5) Formuła matury zależy od roku ukończenia szkoły i nic nie da się tu zrobić.
   Mam nadzieję, że zaspokoiłam Twoją ciekawość 🙂

 109. zdawalam mature 11 lat temu, chcialabym poprawic np jeden przedmiot, aby uzyskac lepszy wynik, co jesli jednak wynik bedzie gorszy niz ten 11 lat temu lub jesli bym nawet nie zdala, oczywiscie nie zakladam tak czarnego scenariusza, ale chcialabym wiedziec co w takim wypadku, który wynik sie wtedy liczy

  • Pod uwagę brany jest zawsze wyższy wynik. Jeśli więc podejdziesz do danego przedmiotu jeszcze raz i uzyskasz wynik niższy, niż 11 lat temu, ważny będzie i tak ten stary.

   • to swietnie czyli nic tak naprawde nie trace podchodzac raz jeszcze a jedynie moge zyskac lepszy wynik i nie ma tu zadnego haczyka? 🙂 a co jesli zdawalam podstawowa a teraz chcialabym spróbowac z rozszerzona, to wtedy tez na tej samej zasadzie? i do kiedy moge sie zapisac i w jaki sposób? mieszkam w Uk, czy moge zrobic to telefonicznie badz za posrednictwem kogos? dziekuje bardzo za odpowiedz 🙂

    • Dokładnie tak, można tylko zyskać, haczyka nie ma 😉 Matura na poziomie podstawowym i rozszerzonym do dwa różne egzaminy, nie mają na siebie wpływu. Jeśli więc masz zdany egzamin na poziomie podstawowym, a teraz będziesz chciała zdawać na poziomie rozszerzonym, to wynik z podstawy pozostanie niezmieniony niezależnie od wyników rozszerzenia.
     By móc podejść do egzaminu, musisz złożyć deklarację przystąpienia do matury w szkole, którą kończyłaś. Masz na to czas do 7 lutego 2018 roku. Jeśli jednak Twoja szkoła już nie istnieje bądź została przekształcona, deklarację razem ze świadectwem maturalnym powinnaś złożyć w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej właściwej ze wględu na Twoje ostatnie miejsce zamieszkania w Polsce i masz na to czas do 31 grudnia 2017 r. Deklarację możesz wysłać pocztą. Pamiętaj tylko, że na sam egzamin będziesz musiała przyjechać do Polski.

 110. Mam pytanie jeśli zdawałam maturę 2013 roku i nie zdałam z języka angielskiego i chciałam poprawić 2018 roku. Czy będę musiała zdawać na starych zasadach czy muszę podejść od nowa do całej matury ?

 111. Witam. W tym roku zdalam maturę (
  Jako rozszerzenie wybrałam j.angielski). W maju przyszłego roku chcialabym podejść do kolejnych dwoch rozszerzeń . Jaka deklarację powinnam wypełnić?
  Prosze o odpowiedź i z góry dziękuję.

  • Deklaracje są już dostępne na stronach CKE, konkretnie TUTAJ (trzeba pobrać załączniki do Informacji o sposobie organizacji egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2017/2018). Jeśli szkołę średnią skończyłaś w tym roku, to wybierasz deklarację o nazwie Zal 1a_N Deklaracja NF. Jeśli jesteś absolwentką szkoły średniej sprzed 2005 roku, to wybierasz deklarację o nazwie Zal 1c_N Deklaracja NF Matura sprzed 2005 r.

 112. Witam
  W 2017 zdawałem biologię, chemię i matematykę (wszystkie na poziomie rozszerzonym). Przedmioty obowiązkowe zdałem.
  Moje pytanie brzmi: Czy w 2018 mogę znów pisać biologię, chemię i matematykę (rownież na poziomie rozszerzonym)? Nie jestem pewien czy mogę znow pisać aż 3 przedmioty rozszerzone. I moje kolejne pytanie brzmi do kiedy muszę złożyć deklaracje do szkoły?

  Z góry dziękuje za odpowiedz

  • Maćku, możesz podchodzić ponownie do tych trzech przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Deklarację musisz złożyć do 7 lutego 2018 roku.

 113. Witam
  Mature zdałem w 2009 (polski, angielski, biologia), po latach chcialem isc na studia jednak okazalo sie ze potrzebuje matury z matematyki. czy moge pisac mature z samej matematyki czy musze powtarzac całosc? dodatkowym problemem jest to ze szkole zlikwidowano i nie mam pojecia jak ugryzc ten temat.
  z góry dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam

  • Dominiku, nie musisz powtarzać całości, możesz podejść tylko do matematyki. Likwidacja szkoły to nie problem 😉 W takim wypadki deklarację przystąpienia do matury składasz w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej właściwej ze względu na miejsce Twojego zamieszkania i to OKE wyznaczy szkołę, w której będziesz zdawał. Deklarację musisz złożyć do 31 grudnia 2017 roku.

 114. Witam,
  ukończyłam zaoczne Liceum Ogólnokształcące w lutym 2015 roku, miałam wtedy podejść do starej matury, ale nie pojawiłam się na egzaminach. Teraz chciałabym złożyć deklarację na rok 2018 i tu pojawia się problem. Z tego co wyczytałam na stronie CKE powinnam zdawać nową wersję matury, ale zastanawia mnie czemu pierwszą deklarację składałam na starą wersję (z prezentacją z polskiego).
  Pani w sekretariacie szkoły niestety nie była pewna, który wniosek mam złożyć (czy na nową, czy na starą maturę), a nie chciałabym popełnić pomyłki.
  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

  • Moim zdaniem powinnaś zdawać nową. Zalecam jednak telefon do OKE, żeby się upewnić, bo być może zaoczne licea w 2015 r. zdawały jeszcze na starych zasadach.

 115. Witam!
  Bardzo proszę o radę.
  Skończyłam liceum w 2015r i tym samym zdałam maturę. Chciałabym w 2018 poprawić jeden przedmiot i podejść do dwóch do których wcześniej nie podchodziłam. Czy jest taka możliwość bez ponoszenia kosztów?
  Moja szkoła w której zdawałam nadal funkcjonuje.
  Pozdrawiam serdecznie i proszę o odpowiedź.

  • Moniko,
   oczywiście, jest taka możliwość i żadne opłaty póki co nie będą Cię obowiązywały. Pamiętaj, żeby do 7 lutego 2018 r. złożyć w szkole deklarację przystąpienia do matury.
   Pozdrawiam i życzę powodzenia!

    • Bardzo proszę, cieszę się, że mogłam pomóc 🙂
     Obowiązuje Cię deklaracja “Zal 1a_N Deklaracja NF”. Pobrać możesz ją STĄD. Musisz wybrać “załączniki” i pobrać spakowany plik z wszystkimi deklaracjami. Po rozpakowaniu pliku znajdziesz właściwą dla Ciebie deklarację.
     Pozdrawiam!

 116. Witam, główną maturę zdawałam w 2013 roku, wtedy nie zdałam matury z matematyki, czy w 2018 r. mogę jeszcze przystąpić do tego egzaminu, czy muszę zdawać od nowa wszystkie przedmioty?

 117. witam,
  chcę poprawiać maturę w 2018 z przedmiotów dodatkowych. Moje LO w ZSP zostało zlikwidowane. teraz jest tam tylko technikum.
  co powinnam zrobić?

  • Kamilo,
   w takim razie deklarację przystąpienia do matury składasz w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej właściwej ze względu na miejsce Twojego zamieszkania. Masz na to czas do 31 grudnia 2017 r. OKE wyznaczy Ci szkołę, w której będziesz zdawać.

   • dziękuję za odpowiedz.
    do OKE mam złożyć: deklarację, formularz zgłoszenia i kserokopię ukończenia szkoły czy świadectwa maturalnego (musi być poświadczone notarialnie?)?
    mogę dokumenty wysłać pocztą?
    szkoła wyznaczona przez OKE będzie w rodzinnym mieście czy innym?

    • Musisz złożyć deklarację przystąpienia do matury i oryginał lub poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię świadectwa ukończenia szkoły średniej. To nie musi być potwierdzenie notarialne. Możesz np. pójść do technikum, które funkcjonuje przy Twoim dawnym zespole szkół i poprosić w sekretariacie, żeby Pani sekretarka potwierdziła Ci swoją pieczątką zgodność kopii z oryginałem. Jeśli gdzieś pracujesz, może to zrobić Twój pracodawca lub ktoś z kadr. Ważne, żeby kopia była opieczętowana. Możesz też jeszcze zadzwonić do OKE i zapytać, czy chcą potwierdzonej kopii – zwyczaje różnych OKE bywają różne.
     Dokumenty możesz wysłać pocztą, najlepiej listem poleconym i z potwierdzeniem odbioru. OKE wyznacza najczęściej szkoły najbliżej miejsca zamieszkania. Jeśli masz możliwość, udaj się do OKE osobiście. Wiemy od naszych kursantów, że zapisujący się na maturę dostają często w OKE listę szkół i sami ją sobie wybierają.

 118. Witam,
  jestem absolwentem technikum i zdałem wszystkie obowiązkowe przedmioty w maju 2015 wg “starej” matury. Czy jeśli chciałbym zdawać w 2018 dodatkowo biologię podstawową to również odbyłoby się to na starych zasadach? Coś mi się kojarzy, że w szkole mówili nam, że przez 5 lat obowiązuje nas stara matura ale nie jestem pewien. Pozdrawiam.

  • Pawle,
   tak, każdy egzamin, do którego będziesz chciał podejść, będziesz zdawał na starych zasadach. Niezależnie kiedy, reguła 5 lat tu nie obowiązuje.

 119. Witam Serdecznie

  tak pięknie Pani wszystkim odpowiada to i ja spytam.
  w 2010 roku zdałem maturę z wynikiem pozytywnym (polski,niemiecki,matematyka) + fizyka podstawa

  chcialbym poprawic wyniki z matematyki i fizyki, moge zdawac tylko z tych dwóch przedmiotów ? i czy mogę sobie dołozyć zamiast niemieckiego angielski ?

  • Radosławie,
   dziękuję za miłe słowa 🙂 Możesz wybrać sobie więcej przedmiotów. Jeśli nie chcesz poprawiać niemieckiego, możesz zdawać angielski.
   Pozdrawiam!

 120. Witam,
  w 2013 roku na maturze zdałam tylko obowiązkowe przedmioty. Chciałam teraz zdać dodatkowy przedmiot. Do kiedy mogę złożyć deklarację? Na stronie OkE są 2 terminy do 30 września i 7 luty. Który termin mnie obowiązuje na złożenie deklaracji?

  • Do 7 lutego 2018 r. powinnaś złożyć deklarację przystąpienia do matury w szkole, którą kończyłaś. Chyba, że Twoja szkoła została zlikwidowana, wtedy deklarację powinnaś złożyć najpóźniej 31 grudnia 2017 r. w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej właściwej ze względu na miejsce Twojego zamieszkania.

 121. Witam mature zdawałam w 2014 roku nie udało się z matematyki przez jaki czas mogę podejść do matury ? Chciałabym podejść w 2018 roku do matury do kiedy można złożyć deklaracje ?

  • Moniko,
   do samej matematyki możesz podejść najpóźniej w maju 2019 r. Potem będziesz musiała podchodzić już do wszystkich egzaminów.
   Jeśli szkoła, którą kończyłaś, istnieje, składasz w niej deklarację do 7 lutego 2018 r. Jeśli nie istnieje, składasz deklarację w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej właściwej ze względu na miejsce Twojego zamieszkania najpóźniej do 31 grudnia 2017 r.

 122. Witam , proszę o pomoc. Jaki druk deklaracji potrzebuje do matury z dodatkowego przedmiotu ,jeśli podstawową maturę pisałam wraz z ukończeniem liceum w 2012/2013????

 123. Witam 😉
  Po 8 latach postanowiłam poprawić matruę. Za “pierwszym” razem wszystko zdałam ale wyniki któe uzyskałam nie są dla mnie satysfakcjonujące.
  Nie ma żadnych przeciwwskazań bym napisała ponownie egzamin dojrzałości?

  • Nie ma 🙂 Pamiętaj, że nie musisz zdawać wszystkich przedmiotów, ale tylko te, których wynik chcesz poprawić.

 124. Witam.Zdawałam maturę podstawową w 2015 roku wszystkie egzaminy pozytywnie zaliczone.Było to technikum 4 letnie.Chciałabym jednak pisac dodatkowo język angielski rozszerzony i być może poprawić podstawę z j.angielskiego.Czy jest taka możliwość i na jakich zasadach? Czy coś się też zmieniło w formule tych części?

  • Basiu,
   będzie Cię obowiązywała stara formuła, czyli taka, w jakiej zdawałaś w 2015 r. Moim zdaniem możesz jednocześnie poprawiać wynik z matury podstawowej z języka angielskiego i podejść do angielskiego rozszerzonego.

 125. Witam,
  w 2014 roku zdawałam maturę. W tym roku chciałabym przystąpić tylko do rozszerzonej matury z geografii. Niestety, jestem w Chinach i nie mam możliwości powrotu do Polski w maju, jednak na pewno będzie to możliwe w sierpniu, na termin poprawkowy. Czy kolejnym moim krokiem powinno być wypełnienie deklaracji maturalnej do 7 lutego? Czy w roku 2019 również będę mogła zdawać maturę z geografii bez konieczności zdawania innych przedmiotów? Jaki materiał będzie obejmowała ta matura? Taki, jakiego uczyłam się jeszcze w liceum czy będzie to matura nowego typu? Pozdrawiam z Chin i proszę o odpowiedź

  • Gabrielo,
   jeśli maturę masz zdaną, to do dowolnych egzaminów możesz podejść w maju dowolnego roku, żadne ograniczenie czasowe tu nie obowiązuje. Jeśli wiesz, że w maju 2018 r. nie będzie Cię w Polsce, składanie deklaracji nie ma sensu, ponieważ jeśli nie przystąpisz do egzaminu w maju, nie będziesz miała prawa do poprawki w sierpniu. Najlepszym wyjściem będzie więc przystąpienie do egzaminu w maju 2019 r. Będziesz zdawała na starych zasadach, a więc będzie Cię obowiązywał materiał, który przerabiałaś w liceum.
   Również serdecznie pozdrawiamy!

 126. siemano mam pytanie jesli zdalem na starej maturze obowiazkowe ustne a pisemnych nie zdalem to czy jesli bede musial zdawac na nowych zasadach to czy zostanie mi zaliczony zdany ustny

  • Jeśli zdawałeś na starych zasadach, to będą Cię obowiązywały stare zasady. Zdane egzaminy są ważne przez 5 lat od momentu, kiedy je zdałeś. Potem trzeba przystępować do wszystkich egzaminów od nowa.

  • Proszę się zwrócić do szkoły, którą mąż kończył lub do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej właściwej ze względu na miejsce Waszego zamieszkania. Tylko tam można otrzymać takie informacje.

 127. Dzień dobry, mam pytanie. Zdawałam maturę w 2010, obecnie jestem po studiach magisterskich i chcę znowu podejść do matury aby zdawać na medycynę. Chciałabym zdawać biologię w tym roku i chemię za rok (oba na poziomie rozszerzonym). Rozumiem, że będę zdawać w tzw. “starej” formule. Ale to oznacza, że mam się uczyć ze “starych” podręczników i repetytoriów, które wtedy obowiązywały? Proszę o podpowiedź co w tej sytuacji zrobić…

  • Będziesz zdawała według zasad, jakie po raz ostatni obowiązywały na maturze w 2014 roku. Warto więc szukać materiałów aktualnych na ten czas. Pamiętaj, że jeśli chcesz podejść do jakiegoś egzaminu w 2018 r. na złożenie deklaracji przystąpienia do egzaminu masz czas do 7 lutego. Deklarację składasz w szkole, którą kończyłaś.

 128. Witam. Moje pytanie będzie trochę z innej beczki. Podchodziłam do matury w 2017r. I nie zdalam polskiego ustnego oraz matematyki. Na maturę w 2018r zapisałam się na wszystkie przedmioty od nowa lecz niestety okazało się w połówie stycznia, ze nie dam rady podejść do wszystkich przedmiotów, w takiej sytuacji gdy np nie pójdę lub pójdę się tylko podpisać zostanie przepisany mój wynik z zeszłego roku czy niezaliczona matura?

  • Jeśli osiąga się niższy wynik albo nie podchodzi się wcale, to zawsze liczy się wynik wyższy, czyli w Twoim przypadku wynik z 2017 r. Pamiętaj jednak, że do 7 lutego możesz jeszcze zmienić deklarację i wpisać tylko te przedmioty, które faktycznie będziesz zdawać.

 129. Witam,
  Pisałam maturę w 2015, poprawiałam ją w 2016, w 2017 nie podchodziłam, ale teraz chciałabym znowu spróbować i zastanawiam się czy będę musiała wnosić opłatę za poprawkę ?

 130. Po raz pierwszy przystępowałam do matury w 2014 roku.Nie zdałam matematyki.Czy w 2019 piszę od nowa maturę(5 lat) czy mam ostatnią szansę?

  Podchodzę w roku 2018 , ale chcę wiedzieć czy 2019 jest już dla mnie rokiem nowego egzaminu

 131. Witam. Chciałabym przystąpić do matury w przyszłym roku, dodam, ze to będzie pierwsze podejście. W 2011r ukończyłam szkole średnia, czy mam możliwość zapisania się na egzamin po 7 latach? I czy wystarcza mi korepetycje z każdego przedmiotu aby dobrze się przygotować? jeszcze tylko kwestia tego, ile czasu musiałabym poświecić na naukę z każdego przedmiotu aż do dnia matury? 🙂 Pozdrawiam

  • Marto,
   oczywiście, możesz. Będziesz zdawała na tzw. starych zasadach, czyli z prezentacją z języka polskiego. Korepetycje powinny wystarczyć, ale poszukaj korepetytorów, którzy przygotowywali już osoby dorosłe do matury i będą zdawali sobie sprawę z faktu, że naukę musisz rozpocząć od podstaw. Ile czasu musiałabyś poświęcić? trudno mi powiedzieć. Pytanie, jak sobie z nimi radzisz i czy naukę języka obcego musisz rozpoczynać od podstaw. Jeśli tak, warto zacząć już teraz 😉

 132. Dzień dobry,
  właśnie natknęłam się w internecie na informację o ważności matury przez okres 5 lat. Nie rozumiem jednak tego co piszą mi znajome. Z ich informacji wynika, że nie będę mogła zgłosić się na studia na rok 2018/2019 i przejść całego okresu rekrutacji, bowiem w maju minie 5 lat od jej napisania. Wszystko zdałam bez problemu, do tego rozszerzenia mat,ang,geo. Jestem po licencjacie z ekonomii, ale chciałabym w tym roku zgłosić się na turystykę (moje wyniki wystarczają), natomiast rozumując jak moje znajome oznaczałoby to, że jednak już tego NIE mogę zrobić, gdyż pisałam maturę w maju 2013 r. = minie 5 lat. Czy to tak działa?
  Pozdrawiam,
  Małgorzata

  • Znajome wprowadziły Cię w błąd: istnieje zasada 5 lat ważności zdanych egzaminów, ale ona NIE DOTYCZY OSÓB, KTÓRE ZDAŁY WSZYSTKIE EGZAMINY, czyli maturę mają. W tej zasadzie chodzi o to, że jeśli ktoś np. w 2010 r. podszedł po raz pierwszy do matury i NIE ZDAŁ jakiegoś egzaminu, to egzaminy, które zdał, są ważne przez 5 lat. Ten ktoś ma więc czas do 2015 r. na uzupełnienie braków. Jeśli tego nie zrobi, to w 2016 r. i później będzie już musiał zdawać wszystkie egzaminy od nowa.

 133. Witam. W 2000 roku zdałam maturę z j. polskiego, angielskiego i matematyki (jako wybrany przedmiot wtedy nieobowiązkowy – pisemny i ustny) na poziomie podstawowym. Skończyłam studia i w 2019 r. chciałabym „dopisać” maturę czyli napisać po raz pierwszy biologię i chemię na poziomie rozszerzonym. Bardzo proszę o informacje czy jest możliwe „dopisanie” 2 przedmiotów bez pisania języków i matematyki? Czy muszę podchodzić od nowa do matury i zdawać j. polski, j. ang., matematykę i ważne dla mnie przedmioty – biologię (pr) i chemię (pr)?
  Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie, Ania

  • Aniu,
   nie musisz zdawać matury od nowa, bo już ją masz. Możesz więc spokojnie podchodzić do nowych egzaminów bez konieczności pisania wszystkich innych od nowa. Obowiązują Cię tzw. “stare zasady”, czyli te, które w LO obowiązywały po raz ostatni w 2014 r.
   Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!

   • Magda,
    Bardzo Ci dziękuję za informacje. Co za ulga 🙂 Tak myślałam, ale chciałam się upewnić 🙂 Powiedz mi proszę, matura z biologii i chemii będzie na starych zasadach (system oceny 1-6 czy już 0-100%)? Proszę powiedz mi czy 2 przedmioty (biologia i chemia o poziomie rozszerzonym) muszę zdawać pisemnie i ustnie czy tylko pisemnie?
    Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za informacje,
    Ania

    • Aniu,
     muszę Cię przeprosić, bo pomyliłam się. Oczywiście maturę masz i nie musisz zdawać jej od nowa. Pomyliłam się jedynie w kwestii formuły, w jakiej będziesz zdawać te dwa przedmioty. Będą Cię obowiązywały “nowe zasady”, czyli takie, jakie obowiązują od 2015 r. Oceniana będziesz w procentach, a egzaminy zdajesz tylko pisemnie.

 134. Dobry wieczór

  W tym roku będę zdawał maturę, jako przedmioty rozszerzone wybrałem matematykę i j.angielski. Przy wyborze studiów politechniczny dużą rolę odgrywa wynik egzaminu z fizyki jednakże w technikum lekcje z fizyki miałem tylko w pierwszej klasie, próbowałem się sam dokształcać ale po pewnym czasie zorientowałem się że potrzebuję więcej czasu i lepszej pomocy. Czy mogę samą fizykę na poziomie rozszerzonym zdawać za rok ???

  (Do tej pory myślałem i byłem przekonany że to jest oczywiste że można, ale ostatnio usłyszałem pogłoski że podobno nie.)

  Będę ogromnie wdzięczny za rozwianie moich wątpliwości

  Pozdrawiam
  Wojtek

 135. Witam. Zdawałam mature i egzamin zawodowy w 2008r. Mature obalilam przez swoja glupote bo nie poszlam na jezyk obcy ustny pozostale zaliczone. Minelo tyle lat a mi to nie daje poprostu żyć. Chialabym zdac mature i pojsc na studia. A szczerze pochlonieta praca, rodzina nie wiem jak sie za to zabrac. Czy mozecie podpowiedziec jak to ugryzc 😉 moze byc odp na maila

 136. Hmm, nie wiem czy ktoś mi odpowie, bo widzę że na ostatnie zapytania brak odezwy…
  Mam trochę nietypowe pytanie odnośnie bibliografii, ponieważ mam temat gdzie mam przedstawić motyw pożegnania w literaturze, filmie oraz malarstwie, a w temacie nie ma sprecyzowanego do jakiej ilości przykładów mam się odwołać. Czy wystarczy po jednym przykładzie z każdej tej dziedziny czy powinno być więcej? I jaki jest dokładny termin oddania bibliografii?

  • Po jednym dobrym, wyrazistym przykładzie w każdym z wymienionych obszarów w bibliografii podmiotu w zupełności wystarczy. W sumie będą trzy. Jeśli będzie więcej, to nie zaszkodzi. Natomiast pamiętaj też, ze symetrycznie do bibliografii podmiotu budujesz bibligrafię przedmiotu, więc też przydadzą się tu trzy przykłądy. Jeśli chodzi o termin oddania bibliografii, to najlepiej zapytać w szkole, w której zdajesz.

   • Dziękuję za informacje.
    Chciałam jednak się jeszcze zapytać odnośnie bibliografii czy muszę koniecznie do każdej pozycji z literatury podmiotu podać też jakąś pozycje do literatury przedmiotu, tak analogicznie jak Pani napisała? Czy literatura przedmiotu musi koniecznie odnosić się stricte do omawianego przeze mnie zagadnienia?

    • Nie jestem polonistką, więc trudno mi na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Wszelkie wątpliwości może Pani wyjaśnić na konsultacjach z naszym polonistom. Jeśli jest Pani zainteresowana sprawdzeniem lub konsultacją pracy to zapraszam do skorzystania z oferty.

 137. Dziękuję bardzo za odpowiedź 🙂
  Mam jeszcze dwa pytania, jeśli można:
  Jako że mam też odwołać się do przykładów w malarstwie, to jak należy to umieścić w bibliografii? I jak to wygląda na egzaminie? Trzeba mieć po prostu na pendrivie zgrane te obrazy czy trzeba w specjalnym programie do prezentacji?

  Drugie pytanie mam odnośnie WOSu. Zdaję go jako dodatkowy przedmiot na poziomie podstawowym. Do matury poprzednio podchodziłam w 2012r. i teraz ponownie do niej podchodząc, zdaje na starych zasadach. Nie jestem jednak pewna jak będzie wyglądała matura z WOS-u, to jest czy będzie obejmować tylko informacje do 2012 roku czy będzie też zawierać zapytania o wydarzenia z późniejszych lat i aż do bieżących?

  • Pytania są bardzo istotne w związku z czym proponuję konsultacje z naszym polonistom.
   Jeśli dobrze rozumiem pytanie dotyczące WOSu to zagadnienia pójdą dalej w czasie. One nie zatrzymują się na roku, w którym zdawało się maturę.

 138. Maturę podstawową z języka angielskiego zdałem w 2006 roku, ale z bardzo kiepskim wynikiem, chciałbym go podwyższyć w 2019 roku. Jaki arkusz maturalny będzie mnie obowiązywał z 2006 roku, czy z 2015?

  • Będzie Pana obowiązywał arkusz z 2019 jeśli będzie Pan zdawał za rok. Natomiast jeśli chodzi o formułę matury to będzie taka sama w jakiej Pan zdawał, bo rozumiem, że ma Pan świadectwo maturalne, chodzi o podwyższenie wyniku z jednego egzaminu.

 139. Witam,
  W tym roku będę pisał znów maturę, ponieważ chcę napisać lepiej przedmioty rozszerzone (podstawowe wszystkie zdałem). Deklarację złożyłem przed 7 lutego 2018 roku. Teraz zaczynam się zastanawiać, czy musiałem złożyć jeszcze coś innego czy złożenie tylko deklaracji to wystarczające

  Pozdrawiam,
  Mikołaj

 140. Witam, co jeśli złożyłam deklaracje w 2018 r. na poprawkę matematyki która pisałam w 2017 r., ale niestety nie zdążyłam na egzamin? Czy cała matura mi przepada?

 141. Dzień dobry.
  Mam pytanie, szkołę średnią ukończyłam bardzo dawno (1993 r. – Technikum Chemiczne). Próba zdania matury w tym czasie nie powiodła mi się – j. polski nie zaliczony. W 2000 roku podeszłam ponownie do egzaminu maturalnego – tym razem j. polski zaliczyłam ale matematyka się nie powiodła. Pamiętam, że w tym roku dorośli mogli zdawać maturę w standardowym terminie (maj) lecz również w dodatkowym terminie – w styczniu. Czy ta zasada nadal obowiązuje ?
  Po latach (2005 r.) ukończyłam kolejną szkołę w Medycznej Szkole Policealnej – jednak też kierunek technika. Jeśli dobrze rozumiem, bez względu na to, który termin ukończenia szkoły średniej weźmiemy pod uwagę (jeśli w ogóle możemy tak sobie przebierać ?), w przypadku zdecydowania się na zdawanie matury obowiązywać mnie będzie tzw. nowa matura ?
  Będę wdzięczna za odpowiedź.

 142. Witam, pisałam mature w tym roku (2018) Boję się że nie zaliczyłam 2 przedmiotów. Czy będę musiała za rok przystąpić do całej matury czy tylko tych 2 przedmiotów?

 143. Witam, piszę w sprawie zdania dodatkowego przedmiotu. Egzamin dojrzałości zdałam w 2012 roku. Dodatkowo zdawałam polski i angielski na poziomie rozszerzonym oraz fizykę, filozofię i geografie na poziomie podstawowym. Pamiętam, że maksymalnie można było wybrać właśnie 5 dodatkowych przedmiotów. Czy mogę w przyszłym roku przystąpić jeszcze do zdania biologi w formie podstawowej i rozszerzonej? Czy wykorzystałam już limit przedmiotów do których mogę podejść?

 144. Witam,
  Zdawałam maturę w 2014 roku i niestety nie udało się zaliczyć tylko matematyki. Zastanawiam się czy jest możliwość abym podeszła do poprawki w 2019 roku, lecz w innej placówce? Zmieniłam miejsce zamieszkania i było by to o wiele lepsze rozwiązanie ze względu na moją pracę. Z góry dziękuję za pomoc.

  • Jasne! Podchodź i to szybko. 2019 to ostatnia szansa, by nie zdawać wszystkiego od nowa. Zdane egzaminy są ważne tylko 5 lat, ale chyba o tym wiesz:-)
   O miejscu zdawania decyduje miejsce zamieszkania, więc zapiszesz się na egzaminy w OKE, która wyznaczy Ci szkołę na miejscu. A jeśli potrzebujesz pomocy w kwestii matematyki zapraszam na nasz kurs, który właśnie się zaczął. Robimy wszystko do podstaw, a nasza matematyczka świetnie tłumaczy i niejedna osoba już dzięki niej polubiła ten przedmiot.

 145. Wiatm, kolejny rok poprawiam mature z matematyki, niestety nie moglqm sie wstawic w tym roku na nia w maju (deklaracja zostala zlozona )
  czy moge zlozyc jescze raz podanie o przystapienie do matury w sierpniu ( gdy przyjda wyniki zdajacych ja w maju , pod koniec czerwca?) ? i podejsc do niej w biezacym roku ? Mature zdawałam pierwszy raz w maju 2015, wszystko zdane procz matematyki.

  • Klaudio skontaktuj się jak najszybciej z OKE lub szkołą – tam gdzie składałaś deklarację. Z tego co wiem, tylko w wyjątkowych sytuacjach można skorzystać z drugiego terminu, ale pod warunkiem, że przyjście na termin pierwszy jest usprawiedliwione (L4, jakieś zdarzenie po drodze, które uniemożliwiło przyjście…).

 146. Witam, maturę zdawałam w roku 2002, więc na zasadach “starej matury” – j. polski, j. angielski jako drugi przedmiot pisemny oraz geografia ustny.
  Czy mam możliwość przystąpienia do matury z biologii na poziomie rozszerzonym? Czy musiałbym powtarzać całą maturę?
  Gdzie udać się, aby składać ewentualne wnioski?

  • Raz zdanej matury nikt Ci nie zabierze. Oczywiście, że nie musisz zdawać całej matury:-), jeśli masz już świadectwo maturalne. Natomiast dodatkowy egzamin możesz zdać, zawsze. Wystarczy się zapisać w szkole, którą kończyłaś lub OKE. Zapisy zaczynają się we wrześniu.

 147. Witam, technikum skończyłem w 2014 roku, ale matury nie zdawałem w ogóle.
  Jak to teraz wygląda? Będę zdawał według starej formuły?
  Do kiedy w ogóle mam czas?

 148. Witam!
  Czy jeżeli zdawałam maturę w 2013 roku z matematyki, polskiego,angielskiego podstawę i rozszerzenie z chemii i biologii to czy mogę zdawać w roku 2018/2019 samą chemię rozszerzoną

 149. Witam 😉 W zeszłym roku zdałam maturę,jednak zrobiłam sobie rok przerwy od nauki,w międzyczasie złożyłam deklaracje do przystąpienia do kolejnego rozszerzonego przedmiotu ale jednak nie podeszłam. Moje pytanie brzmi,czy logując się w tym roku na studia mam brać pod uwagę świadectwo dojrzałości uzyskane w 2017r czy w tym roku,mimo nie przystąpienia do kolejnego przedmiotu dostanę nowe? Tam i tak będzie 0% więc czy to istotne?

 150. Zdawałam maturę podstawową w 2014 roku, w 2016 i 2017 pisałam maturę z dodatkowych przedmiotów- biologi i chemii i chcę w 2019 ponownie zdawać biologię i chemię. Obowiązuję mnie moja podstawa programowa stara (którą pisałam) czy nowa?

 151. Zdawałam maturę w nowej formie w 2015r. Chciałabym teraz zdawać maturę z biologii i chemii, które oczywiście są traktowane jako przedmioty rozszerzone zgodnie z nową formą matury (tą od 2015r.) Problem polega na tym, że są to przedmioty, których w szkole w ogóle nie uczyłam się na rozszerzeniu ani tym bardziej nie wpisywałam do deklaracji. Czy w związku z tym jest w ogóle możliwość bym mogła je zdawać oraz ile jest na to lat od napisania matury? Jak też wygląda sprawa w kwestii załatwienia tego, dokumentów, czy maturę trzeba pisać w szkole, której się zdawało poprzednio itd? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 152. Witam,
  Maturę zdałam w 2015 roku. Oprócz przedmiotów podstawowych napisałam egzamin z rozszerzonego polskiego i rozszerzonego angielskiego. Nic więcej nie rozszerzałam.
  W przyszłym roku chciałabym jednak napisać maturę z rozszerzonego języka włoskiego. W moim liceum nie nauczano języka włoskiego, uczyłam się we własnym zakresie.
  Czy pomimo braku nayczania języka w szkole, napisanie z niego rozszerzania 4 lata po maturze jest możliwe? Do kiedy oraz do kogo powinnam się zwrócić o możliwość napisania takiego dodatkowego rozszerzenia?
  Serdecznie pozdrawiam.

  • Oczywiście, że jest możliwe. Składasz deklarację przystąpienia do egzaminu z języka włoskiego w OKE, a oni mają obowiązek przydzielić Ci szkołę, która organizuje egzamin z włoskiego.
   Oke przyjmuje deklaracje od września br. do 7 lutego 2019

 153. Witam. Jeżeli pierwszy raz zdawałam maturę w 2014r to czy matematykę mogę jeszcze poprawić w przyszłym 2019r?
  Pozdrawiam

 154. Witam,
  Maturę zdawałam w 2008 roku. J. polski, j. angielski, geografia.
  Myślę od jakiegoś czasu, aby podejść do egzaminu maturalnego z j. włoskiego. Nie mniej jednak nie wiem, czy jest to w ogóle możliwe po tak długim czasie…

 155. Mam pytanie o maturę z matematyki. Zdałem maturę w 2007 roku z biologii, chemii i fizyki a chcę teraz pójść na medycynę. Potrzebuję zdać matematykę. Czy jest to możliwe jeszcze w tym roku? Czy dopiero w maju 2019? Proszę o informację.

 156. Witam.
  Zdałam maturę w 2015 roku piszac tez 3 rozszerzenia (j.Polski, chemia, biologia). Próbowałam poprawić 2 z tych przedmiotów w 2016 roku, jednak nie udało się z takim skutkiem jak bym chciała. Czy poprawienie tych 2 przedmiotów rozszerzonych obejmuje też ten okres 5 lat ? Czy jest ten czas nieokreślony ? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

 157. Witam. Zdałam maturę w 2010r. W 2019 chciałabym poprawić wynik z biologii rozszerzonej zdać fulizyke rozszerzona (zdawałam wtedy podstawe) i zdać chemie – po raz pierwszy. Czy musze zdawać tez przedmioty obowiązkowe? W jakiej formie będę zdawać egzaminy? Taka jak obowiązywała mnie w 2010 czy najnowsza wersja?

 158. Dzień dobry. Jestem pierwszym rocznikiem nowej matury. Maturę zdałam w 2005 roku na ówczesnych zasadach – podstawowy język polski i angielski, przedmiot obowiązkowy – biologia poziom podstawowy i rozszerzony, przedmioty dodatkowe – chemia podstawowa i rozszerzona oraz fizyka – podstawowa i uzyskałam 28% z fizyki rozszerzonej (trudna była 😉 – rok później były łatwiejsze pytania, jednak ja nie przystąpiłam). Czy jest możliwe, abym np w 2020 roku mogła poprawiać rozszerzoną chemię i biologię, bez konieczności zdawania ponownie języka polskiego, angielskiego i matematyki (abym mogła się skupić na przedmiotach najważniejszych)? Chcę się przekwalifikować i ponownie spróbować dostać się na bezpłatny lekarski

 159. Witam,

  w 2014 zdawałam maturę. Rok później poprawiałam wyniki z biologii i chemii. Czy w 2019 roku mogę nadal podejść jedynie do biologii i chemii? Czy takie poprawianie jest płatne? Czy mogłabym ewentualnie poprawiać maturę w innym mieście, w którym obecnie mieszkam?

 160. Witam, pierwszy raz zdawałem maturę w 2014 roku i od tamtego momentu mam niezliczoną matematykę, mimo że przystępowałem parę razy do egzaminu i myślałem, że w tym roku ostatni raz mogę zdawać tylko i wyłącznie matematykę, ale widzę, że maturzyści, którzy też pierwszy raz zdawali maturę w 2014 roku mogą zdawać nadal niezaliczony przedmiot również w 2019roku, mimo że teoretycznie pięć lat mija w 2018 roku, więc jak to jest? W 2019 roku będę musiał zdawać wszystkie egzaminy czy będę mógł tylko matematykę? Pozdrawiam.

  • Zdane egzaminy są ważne 5 lat. Liczy się bez roku, w którym się zdawało czyli w Twoim przypadku od 2015. Zatem 2019 to ostatni moment, by zdać matematykę i odebrać świadectwo maturalne. Po tym terminie trzeba będzie zdawać wszystko od nowa.

 161. Witam zdawałem maturę w 2013/2014 i nie zdałem matematyki od tylu lat nerwy mnie zżerają bo nie rozumiem matematyki w roku którym zdawałem w sierpniu była taka łatwa matematyka że aż tak się cieszyłem że zdam i po egzaminie doszedłem do wniosku że pomyliłem pojęcia w zadaniu zamiast mediany zaznaczyłem dominantę ten błąd zaważył na całym moim życiu gdyby nie ten błąd zdałbym matematykę i kończył bym studia co za człowiek wprowadził matematykę na maturę.Pytanie jest takie czy w maju 2019 roku jest ostatni termin czy w sierpniu też można zdawać?

  • Pawle,
   Rozumiem …, ale póki co matematyka jest obowiązkowa i nie ma wyjścia. Nawet osoby z dyskalkulią mają taki sam arkusz:-(
   W 2019 r. masz ostatnią możliwość podejścia do matematyki, jeśli (odpukać!!!) nie powiedzie się, jest jeszcze poprawka w sierpniu.
   W 2020 Twoje zdane egzaminy przeterminują się i wszystko będzie trzeba zdawać od nowa. A może odpowiadałaby Ci matematyka z naszą matematyczką? Tłumaczy bardzo metaforycznie – jabłuszka, gruszki, zdechłe koty, ale to się zapamiętuje. Mózg lubi takie dziwactwa. Poza tym każdą lekcję nagrywamy, więc odtwarzasz dowolną ilość razy te zagadnienia, których nie zrozumiałeś podczas lekcji. Do tego jest kontakt z nauczycielką, więc można dopytać. Można spróbować, mamy 30 dni gwarancji:-) Zapraszam. Jeśli będziesz zainteresowany pisz sekretariat@edu-you.pl lub jeszcze lepiej dzwoń 882 83 81 87

 162. Witam. Należę do tzw grupy prehistorycznej, bo zdawałem maturę w 2004 roku i ją zdałem bez problemów. Szkopuł w tym, że wtedy matematyka nie była obowiązkowa, więc poszedłem po najmniejszej linii oporu i zdałem maturę z geografii, bo ten przedmiot był dla mnie łatwiejszy. Dziś żałuję tej decyzji, bo chciałbym pójść na studia na Politechnikę Gdanska- stąd moje pytanie: czy moge po tylu latach zdawac samą matematykę? Gdzie powinienem się zgłosić?

 163. Witam. Podchodziłam pierwszy raz do matury w 2013 r. Nie zdałam jednego przedmiotu (matematyki) czy w 2029 r będę pisała tylko ten jeden przedmiot ? Mam jeszcze jedno pytanie: w 2018 r pisałam ta matematykę i miałam 28% złożyłam deklaracje o poprawkę, która już pisałam i czekam na wyniki. Czy mogę złożyć deklarację o ponowne przeliczenie pkt z matury Maj 2018 mimo że już pisałam poprawkę ?

  • Witam. Podchodziłam pierwszy raz do matury w 2013 r. Nie zdałam jednego przedmiotu (matematyki) czy w 2019 r będę pisała tylko ten jeden przedmiot ? Mam jeszcze jedno pytanie: w 2018 r pisałam ta matematykę i miałam 28% złożyłam deklaracje o poprawkę, która już pisałam i czekam na wyniki. Czy mogę złożyć deklarację o ponowne przeliczenie pkt z matury Maj 2018 mimo że już pisałam poprawkę ?

  • W 2019 r. minie termin ważności zdanych egzaminów, więc trzeba będzie zdawać od nowa. Nie spotkałam się jeszcze z taką sytuacją, więc nie wiem czy można złożyć wniosek o ponowne przeliczenie punktów. Na pewno trzeba próbować i pytać, najlepiej w OKE. Trzymam kciuki za pozytywny wynik poprawki. Wyniki będą 12 września, o ile dobrze pamiętam.

 164. Czy OKE wie kto pierwszy raz przystąpił do matury ? Jestem osobą która klika razy przystępowała do matury jednak nie jestem pewny kiedy dokładnie to było czy 2013 czy 2014 roku.

 165. Witam serdecznie!

  Maturę zdawałam w 2007 roku. Jezyk polski, angielski i WOS na poziomie rozszerzonym. Pomijając historie wielu lat perypettii swojego życia:
  W 2019 roku planuje aplikować na studia psychologii w Londynie, gdzie obecnie mieszkam. Warunkiem przyjęcia na studia jest zdanie 3 przedmiotow rozszerzonych, w których musi znaleźć się biologia chemia albo matematyka.

  I tu pojawia się pytanie. Czy mogę przystąpić do egzaminu maturalnego po tylu latach zdając tylko biologię na poziomie rozszerzonym? (Ewentualnie aby poprawić pozostałe dwa przedmioty; wynik 82%).

 166. Witam,

  Zdałam maturę w 2006 roku. Była to historia i geografia. Obie na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Chciałabym teraz dodatkowo zdać matematykę. Na jakim poziomie bedę mogła ją zdawać w takim przypadku? Też podstawowy i rozszerzony? Rozumiem, że będzie to nowa matura na tzw. starych zasadach.

  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam 🙂

 167. Dzień dobry, jestem absolwentem. Skończyłam szkołę w 2012 roku , pierwszy raz przystąpiłam do matury w 2014 roku. Którą deklarację mam złożyć ?

 168. Witam! Jestem absolwentką LO z 2010 roku, wtedy też zdałam maturę. W 2019 chcialabym podwyższyć wyniki z biologii i chemii, rozumiem że będę zdawać egzamin w starej formule? Dopuszczam jednak, że mi się nie powiedzie i chciałabym wtedy spróbować także w 2020, jednak 2019 to ostatni rok przeprowadzania egzaminu w starej formule – czy w takim razie będę mogła w 2020 podejść tylko do biologii i/lub chemii na nowych zasadach czy będę musiała zdawać cały egzamin od nowa (w pełnym.zakresie)? Będę ogromnie wdzięczna na odpowiedź! Pozdrawiam 🙂

  • Ten kto ma świadectwo maturalne, ma je raz na zawsze i nie musi zdawać wszystkiego od nowa. Zatem zdaje Pani tylko to co jest Pani potrzebne. Co do formuły nie mam pewności, jak to wygląda dla osób, które mają już świadectwo. Trzeba się upewnić w OKE, bo nie chcę wprowadzić w błąd.

 169. witam,

  występują różne interpretacje frazy “poprawiać maturę”. Czy 5 letni okres ważności obowiązuje w przypadku nie zdania jednego z przedmiotów, a zdania pozostałych czy w wypadku zdania całej matury i poprawiania jednego z wyników na wyższy? czy chodzi może o obydwa przypadki?

 170. Witam, w latach 2012/2013 zdawałam maturę i jej nie zdałam.
  Rozumiem, że wszystko od nowa, deklaracja do 1 października, na starych zasadach i pytanie mam, czy muszę się na ten rok zapisac do jakiejś szkoły? Czy po prostu składam deklarację i przystępuje do egzaminów w maju bez konieczności uczęszczania na zajęcia?

 171. Witam,
  Zdałam maturę w 2005 r. Chciałabym się przekwalifikowac i studiować dziennie. Nie mam jednak zdanych przedmiotów wymaganych do tego kierunku. Czy mogę ponownie podejść do egzaminu maturalnego i zdawać inne przedmioty niż uprzednio?

 172. Witam
  Ukończyłam liceum wieczorowe w 1993 roku.Ze względów rodzinnych nie przystąpiłam do matury.Teraz po latach ze względów zawodowych i dalszego kształcenia się potrzebna mi jest matura.Mam pytanie na jakich zasadach musiałabym podchodzić do egzaminu .

 173. Witam. W 2012roku kończyłam szkołe średnia, do matury podeszłam dopiero rok później w 2013. Niestety nie zdałam tylko matematyki. Wiem, ze teraz musze zdawac mature od nowa calosc. Bo 5lat minęło. Moje pytanie brzmi na jakich zasadach mam zdawac na nowych czy starych? A i chcialabym zdawac mature w tym samym miescie tylko w innej szkole. Musze podac im konkretny powod czy bez uzasadnienia moge zmienic miejsce egzaminu?

  • Niestety tak – 5 lat minęło w 2018:-( Sylwio zdajesz na starych zasadach – tak jak zdawałaś w 2013. Ponieważ osoby, które zdają w starej formule zapisują się na egzamin w swojej starej szkole, więc musisz dołączyć wniosek o zmianę szkoły, który trafi do OKE jak wszystkie Twoje dokumenty. Rozpatrzy go OKE. Trzeba będzie dyplomatycznie uzasadnić czyli podać powód.

 174. Witam, w 2017r. zdałam maturę, jednak w 2019r. chciałabym dodatkowo pisać rozszerzoną geografię i poprawić rozszerzony angielski. Czy muszę wypełnić deklarację wstępną i złożyć ją do 30.09 w szkole, w której pisałam maturę? Czy wystarczy jeśli złożę końcową deklarację do początku lutego?

 175. Zdalem mature w roku 2003, przedmioty zdane to: polski, historia, angielski. Chcialbym zdac historie rozszerzona i wos rozszerzony. Czy musze zdawac cala mature czy tylko wybrane przedmioty? Do kiedy musze zlozyc deklaracje? Dziekuje za odpowiedz.

 176. Dzień dobry. Czy po ukończeniu studiów I stopnia (licencjackich) i otrzymaniu dyplomu o wykształceniu wyższym mozna nadal przystąpic do egzaminu maturalnego w celu podwyższenia wyników?

 177. Witam
  W ubiegłym roku zdawalam maturę i chciałabym poprawić wyniki z części rozszerzonej?
  Czy muszę podchodzić do egzaminów podstawowych jeśli zdalam je w zeszłym roku?
  Która deklaracje powinnam wypełnić
  I do kiedy jest ostateczny termin jej złożenia?
  PS Szukam odpowiedzi na te pytania od godziny i cieszę się ze trafilam na to forum 😊

 178. Witam, jeśli zdawałem maturę w 2009, z polskiego, angielskiego, historii oraz wosu i obecnie chce “dozdawać” matematykę rozszerzoną oraz poprawić angielski to czy: 1. Muszę zdawać jeszcze raz polski? 2. Czy jeśli pójdzie mi gorzej z ang, to czy zostaje stary wynik? 3. Czy musze zdawać najpierw podstawową matematykę, czy pisze tylko roszerzoną?

  • Rozumiem, że masz już świadectwo maturalne, więc zdajesz tylko i wyłącznie te egzaminy, które są Ci potrzebne.
   Na świadectwie zawsze jest wpisywany lepszy wynik, więc jeśli by gorzej poszło z angielskiego, wówczas zostanie wynik z poprzedniego egzaminu.

 179. Witam , w 2016 roku zdawalam mature , nie zdalam z matematyki czy moge dodadkowo zdawac rozrzeszone przedmioty plus ta oblana matematyka? w tym roku , do kiedy deklaracje?

  • Tak, przy okazji matematyki, możesz zdać potrzebne przedmioty rozszerzone. Jeśli rok zdawania matury jest jednocześnie rokiem, w którym skończyłaś szkołę, to deklarację składasz do 7 lutego 2019. Jeśli nie, może obowiązywać inny termin – z reguły 31.12.2018

 180. Zdawałam maturę w 2003 roku i teraz chciałabym zdawać dwa przedmioty – jeden poprawić a drugi wybrać jako dodatkowy. Jeśli dobrze zrozumiałam, to oznacza, że muszę zdawać całą maturę na nowych zasadach? Z góry dziękuję za odpowiedź

 181. Witam, mam jedno pytanie odnosnie matury. mianowicie chcialem sie dowiedziec czy jako arbiturient, ktory ukonczyl szkole srednia w 2012 r. i ktory zlozyl deklaracje maturalna natomiast do samego egzaminu maturalnego nie przystapil czy jestem zobowiazany do tego aby skladac deklaracje wstepna czy wystarczy tylko deklaracja koncowa gdybym chcial przystapic do egzaminu maturalnego w maju przyszlego roku? Pozdrawiam

 182. Witam, mam pytanie odnośnie systemu matur. W tym roku (2018) pisałem maturę. Oblałem matmę w maju. Podszedłem w sierpniu do poprawki i też oblałem :(. Za tydzień wyjeżdżam za granicę, ale chcę podejść w maju kolejny raz.. Wiem, że jest 5 lat na poprawienie czy coś takiego. Tylko moje pytanie brzmi jak to wygląda? Trzeba jakieś podanie pisać (za pierwszym razem wypełniało się deklaracje), czy teraz znowu będę musiał to robić? Jeśli tak to jaki jest termin? Planuję wrócić dopiero w kwietniu do Polski.. Czy będę miał czas “zgłoszenia” się do pisania matury? Czy np. mogę w maju nie podchodzić i dopiero w maju 2020 roku podejść? Czy właśnie zasada tych 5 lat na poprawienie jednego przedmiotu przepada jeśli nie będę podchodzić każdego razu.. Nie wiem gdzie szukać odpowiedzi :/

  • Nie trzeba podchodzić każdego roku, zdane egzaminy są ważne 5 lat czyli do roku 2023. Radzę jednak iść za ciosem i próbować w maju 2019, bo z każdym rokiem trudniej się zebrać a i wiedza ucieka.
   Tak, trzeba złożyć deklarację, ale równie dobrze można to załatwić pocztą – przynajmniej w niektórych OKE. Deklarację można złożyć do 7 lutego, więc w kwietniu będzie za późno.

 183. Dzień dobry . Chciałabym się zapytać, czy jeżeli po raz pierwszy zdawałam maturę w 2014 roku i nie zdalam matematyki, to 2019 rok jest już ostatnim terminem, w którym moge przystąpić , do tylko tego przedmiotu ? Bo juz w 2020 roku obowiazywac mnie bedzie znowu cala matura, poniewaz 5 lat uplywa. Jeszcze dodam, ze w tym roku pisałam cala maturę i kolejny raz nie zdałam tej matematyki 🙁

 184. Witam, egzamin maturalny zdawałam w 1997 roku. Jestem już po 2 kierunkach studiów. Chciałabym w tym roku ubiegać się o miejsce na studia, gdzie wymagana jest biologia i chemia rozszerzony na świadectwie maturalnym. Bardzo proszę o odpowiedź jak wygląda to w praktyce w moim przypadku. Czy mam szansę dopisać te 2 rozszerzone przedmioty do mojej starej matury? Dziękuje.

  • Z tego co wiem, teraz jest już to możliwe, żeby uzupełnić tylko brakujące egzaminy. Proszę też sprawdzić dokładnie jak to wygląda na uczelni, na której chce Pani studiować. Niektóre uczelnie organizują dla osób w podobnej do Pani sytuacji ekstra egzaminy wstępne, niektóre odsyłają na maturę, więc trzeba zacząć od upewnienia się na wybranej uczelni.

 185. Witam, w 2014 roku zdawalam mature . Niestety nie zdałam z matematyki . W 2019 ponownie chciałabym przystąpić do egzaminu . Będąc przekonana o tym, że mogę zdawać jeszcze raz tylko jeden przedmiot pojechałam do mojej macierzystej szkoly złożyć deklarację ale pani w sekretariacie powiedziała że mój czas na poprawianie jednego przedmiotu minął . Chociaż sama na 100% nie była pewna . Deklaracje zostawiłam i czekam na kontakt w tej sprawie ale teraz mam trochę stresu z tego powodu bo nie wiem jak to się rozwiąże . Czy mogę jeszcze raz zdawać czy już nie ? Proszę o odpowiedź . Pozdrawiam

 186. Witam. Mam ogromną prośbę o pomoc i pokierowanie mnie przez procedurę składania wniosków i deklaracji maturalnych. Mój mąż ukończył liceum ogólnokształcące eksternistycznie w 2002 roku i chciałby przystąpić do matury. I tu koniec dobrych wieści Nikt nie potrafi nam pomóc. Byliśmy w Kuratorium oświaty, centrum kształcenia ustawicznego i w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej i nic. Niby wszystko jest w Internecie ale na moją prośbę o wydrukowanie lub wskazanie właściwej deklaracji – podanie numeru, linku, co kolwiek, nikt nie potrafi tego zrobić. Nie potrafią również powiedzieć jakie przedmioty i w jakiej formie musiałby zdawać. Proszę o pomoc.

 187. A co jeśli obudziliśmy się dopiero teraz z chęcią napisania matury w 2019 roku?
  Okej, późno nie późno, to odłóżmy na bok, wszystko do przygotowania, ale formalności? Dokumenty do konkretnego OKE muszę dostarczyć do 31grudnia 2018 roku, ale… właśnie ale, które przed chwilą mnie zatrzymało: w powyższym tekście wyczytałam, że tematy matury ustnej do prezentacji na maturę 2019 ustala się ze szkołą we wrześniu 2018?
  Czyli w takim przypadku możemy zdawać dopiero w 2020 roku?

  • Nie, absolutnie. Temat wybiera Pani w szkole i równie dobrze może go Pani ustalić w styczniu po złożeniu deklaracji. Nie ma znaczenia kiedy. To jest napisane w kontekście, że temat można wybrać już we wrześniu, jeśli wiemy w jakiej szkole zdajemy. Każda szkoła ma gotową listę tematów do wyboru.

 188. Proszę o pomoc. Mature zdam e 2011r – polski pp. Matematyka Po. Angielski pp oraz geografia pp.
  W 2012 podeszlan do matury z biologii rozszerzonej i matematyki rozszerzonej – których nie zdałam.
  Czy mogę pisać maturę z biologii pr oraz z chemii pr w 2019? Czy juz nie mogę do nich podejść?

 189. Jeśli pierwszy raz podeszłam do matury w maju w 2014 i nie zdałam jednego przedmiotu obowiązkowego (matematyki) czy mogę jeszcze w tym roku podejść do matury? Szkoła twierdzi, że nie – bo wg nich minął 5 letni okres. (powiedzieli że liczy się od 2014 roku włącznie – czyli 2014 to pierwszy rok, 2015 – drugi, 2016 – trzeci, 2017 – czwarty, 2018 – piąty).

  • Oczywiście, że TAK!!! Nie wyobrażam sobie, żebyś przez brak rzetelnych informacji stanęła przed koniecznością zdawania całej matury od nowa. Twoje zdane egzaminy są ważne do 2019 r. Poniżej fragment z informatora CKE- niech się w szkole douczą: w Twoim przypadku październik 2014 to punkt zero od którego liczymy 5 lat.
   INFORMACJE DLA ABSOLWENTÓW SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH I ARTYSTYCZNYCH Z LAT
   SZKOLNYCH 2015/2016 – 2017/2018 ORAZ ABSOLWENTÓW LO Z ROKU SZKOLNEGO 2014/2015,
   DEKLARUJĄCYCH PONOWNE PRZYSTĄPIENIE DO EGZAMINU MATURALNEGO
   1. Absolwent, który nie zdał egzaminu maturalnego z danego przedmiotu lub przedmiotów obowiązkowych
   w części ustnej lub w części pisemnej, może przystąpić ponownie do części ustnej lub części pisemnej
   egzaminu maturalnego z tego przedmiotu lub przedmiotów, zgodnie z przepisami obowiązującymi
   w roku, w którym przystępował do egzaminu maturalnego po raz pierwszy, w okresie 5 lat od pierwszego
   egzaminu maturalnego, licząc od października roku, w którym absolwent przystąpił do egzaminu
   maturalnego po raz pierwszy.

 190. Cześć,
  Zdawałam maturę w 2013 roku. Wówczas pisałam matematykę podstawową, ale teraz chciałabym napisać rozszerzenie. Czy jest to jeszcze możliwe bez zdawania pozostałych podstawowych przedmiotów? Jeśli tak, to czy egzamin będzie w starej formule? I czy ewentualnie muszę dostarczać do szkoły jakieś dodatkowe dokumenty, czy standardowa deklaracja wystarczy?
  Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

 191. Witam,

  Muszę się upewnić, bo z tekstu wynika, że jeśli zdałam całą maturę w 2014 roku, to po upływie 5 lat wszystko muszę napisać od nowa. W komentarzach zaś, że mogę pisać tylko wybrane rozszerzenia. Czy to prawda?
  Tak jak napisałam powyżej, maturę zdałam w 2014r. i pisałam wówczas rozszerzenia z WOS-u i historii. Teraz chciałabym jednak napisać biologię, chemię i fizykę – mogę podać nowe przedmioty, których nie zdawałam wcześniej w poprawie? Czy wówczas jest to deklaracja 1_d dla absolwentów?
  + Jeśli chciałabym odłożyć fizykę na 2020r., to będę pisać tylko fizykę (w nowej formule), czy już całość?

  • Jeśli masz świadectwo maturalne, to nic nie musisz pisać od nowa ani w 2019, ani później. Twoja matura jest ważna bezterminowo. Natomiast jeśli potrzebne są Ci inne przedmioty, zdajesz tylko te, których potrzebujesz. Informator na rok 2020 zostanie przez CKE opublikowany we wrześniu 2019, mam nadzieję, że wówczas CKE sprecyzuje przepisy. Póki co wiemy, że 2019 jest ostatnim rokiem matury w starej formule.

 192. Witam,
  zdawałam maturę w 2008 r z j. polskiego, angielskiego i wosu. Maturę zdałam. w 2019 r chciałabym przestąpić do biologii i chemii. moje pytanie brzmi czy muszę zdawać podstawę i rozszerzenie jako obowiązkowo czy mogę tylko rozszerzenie? i co w przypadku gdy np nie zdam ich? czy wtedy mogę w kolejnym roku dalej przystępować do popraw?

 193. Witam,
  zdawałem maturę w 2009 roku mam ją zdana.(2009 matura bez matmy)
  Chciałbym przystąpić do matury z matematyki. Musze pisać rozszerzenie czy mogę podstawę? i jako dodatkowy chciałbym wziąć fizykę, też na podstawie. Czy jest to możliwe ??

 194. Witam!

  Maturę zdałem, w tym roku zdecydowałem się poprawiać dwa wyniki.
  W związku z tym mam 2 pytania:

  1. Czy jeżeli w 2014 r. pisałem maturę rozszerzoną z matematyki jako przedmiot dodatkowy i maturę podstawową z matematyki jako przedmiot obowiązkowy, mogę poprawić maturę podstawową w roku 2018?
  Z tego co się dowiedziałem nie wolno pisać podstawy z przedmiotów dodatkowych z których pisało się rozszerzenie, czy ta sama zasada dotyczy przedmiotów obowiązkowych?
  *Czy jeśli pisałem rozszerzenie z matmy, mogę poprawić wynik z podstawy?*

  2. Jeżeli poprawiam wynik matury z geografii rozszerzonej, czy w pytaniach mogą pojawić się zagadnienia z ostatnich lat, jeżeli coś (na przykład liczba ludności danego państwa, lub procentowy udział jakiejś gospodarki w jakimś sektorze) aktualnie jest inne niż było w latach obowiązujących w “starej formule”.

  Przepraszam za tak złożone pytania, ale niewiele osób jest w stanie udzielić mi na nie odpowiedzi (nie dzwoniłem jeszcze do OKE), więc staram się opisać moje problemy jak najbardziej szczegółowo.

  Z Góry dziękuję za pomoc,
  pozdrawiam,
  MM

  • Rozumiem, że świadectwo maturalne masz. Jeśli tak to obowiązuje zasada, że wszelkie egzaminy czy dodatkowe czy mające na celu ulepszenie wyniku pisze się na zasadach obowiązujących w danym roku. To zatem załatwia nam odpowiedź na drugie pytanie. Będziesz pisał w nowej formule.
   Co do pytania pierwszego nie znalazłam takiej informacji w informatorze CKE. Natomiast jest zapis następujący, z którego wynika, że masz prawo poprawić wynik egzaminu na poziomie podstawowym:
   “Absolwent, o którym mowa w pkt 2.2.1. i 2.2.2, ma prawo ponownie przystąpić do egzaminu
   maturalnego, zarówno w części ustnej, jak i w części pisemnej, z przedmiotu lub przedmiotów
   obowiązkowych, z których uzyskał wynik co najmniej 30%, w celu podwyższenia wyniku z tego
   przedmiotu lub tych przedmiotów zgodnie z przepisami obowiązującymi w roku, w którym ponownie
   przystępuje do egzaminu maturalnego.”

 195. Witam,

  Maturę zdawałem w 2008 roku. Chciałbym teraz dołączyć przedmiot matematyka i już wiem- będę musiał wszystkie przedmioty pisać raz jeszcze. Czy gdy teraz nie zdam matury z wcześniej zdanych przedmiotów to maturę finalne mam niezaliczoną? Czy jednak nadal będą liczyć się wyniki z przed 10 lat?

  Pozdrawiam,
  Łukasz Deluga

  • Łukaszu, ale czy w 2008 uzyskałeś świadectwo maturalne? Jeśli tak nic nie musisz zdawać od nowa. Jeśli jest Ci potrzebna matematyka, to zdajesz tylko matematykę. Jeśli nie masz świadectwa maturalnego, no to rzeczywiście trzeba zdawać wszystko od nowa, a egzaminy sprzed 10 lat się nie liczą.

 196. Witam. W 2014 roku ukończyłem liceum i jestem ze starej formuły matury. Świadectwo maturalne posiadam. W maju 2019 roku będę podwyższał wyniki
  z przedmiotów obowiązkowych. Według informacji z OKE otrzymam arkusze do starej formuły przy podwyższaniu wyników, ponieważ łapie się
  jeszcze ostatni rok na starą formułę. Czy aby na pewno otrzymam arkusze do starej formuły, jeśli podwyższam wyniki?

  • Przepisy CKE mówią, że ten kto już ma świadectwo, a chce podwyższyć wynik lub zdać dodatkowy przedmiot zdaje na zasadach obowiązujących w danym roku. Powinieneś otrzymać arkusze do nowej, ale to nie pierwszy przypadek, że OKE zaskakuje swoich zdających. Lepiej to z nimi wyjaśnić zawczasu:-)

   • CKE potwierdziło, jeśli ukończyłem liceum w latach 2013/2014 i jestem ze starej formuły matury to nawet przy podwyższaniu wyników otrzymam arkusze do starej formuły, ponieważ w takiej zdawałem. Do tego 2019 rok jest ostatnim, w którym będzie przeprowadzana stara formuła matury i ja się zaliczam do niej.

 197. Jeśli w 2017 przystąpiłam do matury i nie zdałam tylko matematyki, w sierpniu podchodziłam do poprawki, której też nie zdałam, to jeśli chce podejść do niej w maju, to liczy się jako trzeci raz i muszę zapłacić do swojej oke? Proszę o w miarę jak najszybszą odpowiedź…

  • Nie, nie będziesz w tej sytuacji płacić za egzamin, kolejny raz oznacza kolejny rok. Poniżej pogrubiłam wyjaśnienie tego.
   Poniżej wyciąg z przepisów CKE
   Egzamin maturalny z każdego przedmiotu obowiązkowego i przedmiotu dodatkowego na danym
   poziomie, zarówno w części ustnej, jak i w części pisemnej, jest odpłatny dla:
   a. absolwentów, którzy po raz trzeci i kolejny przystępują do egzaminu maturalnego z tego samego
   przedmiotu obowiązkowego lub z tego samego przedmiotu dodatkowego
   oraz dla
   b. absolwentów, którzy przystępują do egzaminu maturalnego z tego samego przedmiotu
   dodatkowego, który w poprzednim roku lub w poprzednich latach zgłaszali w deklaracji,
   ale nie przystąpili do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu.
   2. „Kolejny raz”, o którym mowa w pkt 20.1., oznacza „kolejny rok”. Przystąpienie do egzaminu
   w terminie głównym / dodatkowym oraz poprawkowym w tym samym roku jest traktowane jako
   przystąpienie do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu na danym poziomie jeden raz.

   3. Opłata za egzamin maturalny z każdego przedmiotu obowiązkowego i przedmiotu dodatkowego,
   zarówno w części ustnej, jak i w części pisemnej, na danym poziomie, wynosi 50 zł brutto. Opłata ta
   stanowi dochód budżetu państwa
   A jak przygotowania?
   Gdybyś potrzebowała matematycznego wsparcia to we wtorek zaczynamy kurs matematyki dla osób, które już kiedyś matmy nie zdały i tylko tego przedmiotu im brakuje do uzyskania świadectwa maturalnego. Więcej o kursie znajdziesz tutaj.

 198. Witam.
  W tamtym roku zdałam maturę z polskiego, matematyki, angielskiego i wos-u. W tym roku chciałabym poprawić i dodatkowo napisać maturę z podstawowego i rozszerzonego hiszpańskiego pisemnego. Czy oznacza to, że musiałabym też zdać egzamin ustny?

 199. Witam,
  Rok temu zdałem maturę i w tym chciałbym napisać maturę z jeszcze jednego dodatkowego przedmiotu rozszerzonego a mianowicie matematyki. Z informacji które znalazłem wynika że muszę złożyć deklaracje w szkole macierzystej do 7 lutego wraz z opłatą ponieważ na ubiegłorocznej deklaracji nie wpisywałem rozszerzonej matematyki . Moje pytanie jest takie czy obowiązują mnie standardowe procedury? Czyli taka sama deklaracja tylko że z wpisaniem jedynie matury z matematyki rozszerzonej oraz gdybym zdecydował się jeszcze na poprawę podstawowej matematyki mimo pozytywnego wyniku, czy mogę to zrobić ? I czy opłata w takim wypadku jest podwójna ?

  • Jeśli nie wpisywałaś to nie musisz płacić. Gdybyś wpisała i się nie pojawiła na egzaminie to, tak.
   Zobacz co mówią przepisy CKE o płtanościach:
   Egzamin maturalny z każdego przedmiotu obowiązkowego i przedmiotu dodatkowego na danym
   poziomie, zarówno w części ustnej, jak i w części pisemnej, jest odpłatny dla:
   a. absolwentów, którzy po raz trzeci i kolejny przystępują do egzaminu maturalnego z tego samego
   przedmiotu obowiązkowego lub z tego samego przedmiotu dodatkowego
   oraz dla
   b. absolwentów, którzy przystępują do egzaminu maturalnego z tego samego przedmiotu
   dodatkowego, który w poprzednim roku lub w poprzednich latach zgłaszali w deklaracji,
   ale nie przystąpili do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu.
   2. „Kolejny raz”, o którym mowa w pkt 20.1., oznacza „kolejny rok”. Przystąpienie do egzaminu
   w terminie głównym / dodatkowym oraz poprawkowym w tym samym roku jest traktowane jako
   przystąpienie do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu na danym poziomie jeden raz.
   3. Opłata za egzamin maturalny z każdego przedmiotu obowiązkowego i przedmiotu dodatkowego,
   zarówno w części ustnej, jak i w części pisemnej, na danym poziomie, wynosi 50 zł brutto. Opłata ta
   stanowi dochód budżetu państwa
   Obowiązują standardowe procedury; pod tym linkiem zamieściłam kalendarium składania deklaracji przygotowane przez CKE;
   https://eduyou.pl/mozna-zapisac-sie-oke-mature-2019/
   Oczywiście, że wynik można poprawiać. W razie gdyby (odpukać!) nie wyszło lepiej liczy się poprzedni, zawsze ten lepszy wpisują.

 200. Chciałabym uzyskać informacji na temat egzaminu maturalnego.

  W 2013 roku zdawałam mature z języka angielskiego, część pisemna poziom podsyawowy. Uzyskałam 30 %

  Z języka polskiego, część pisemna poziom podstawowy 49 %.

  W ty samym roku 2013 nie zdawalam matury z matematyki i czesci ustnej.

  W 2016 roku zdalam mature ustną z jezyka angielskiego ( poziom podstawowy)

  Oraz z jezyka polskiego ( poziom podstawowy).
  Czy musze zdawać te przedmioty jeszcze raz? Czy tylko matematyke.

  • Jeśli masz świadectwo ukończenia LO, to nie wiem czy jest sens robić je od nowa? Zajmie to pewnie 3 lata, będziesz musiał uczyć się wszystkich przedmiotów. Jeśli zależy Ci na maturze wystarczy powtórzyć od podstaw polski i matematykę. To zrobisz w rok. Język obcy w zależności od wyjściowego stopnia zaawansowania; z reguły jest to też rok, jeśli na ten moment mamy poziom A2 – taki średni niższy.

 201. Może tak trochę z innej beczki. Powiedzmy, że został niezdany 1 przedmiot, minęło 5 latek i wszystko przepada. No a co z prawami nabytymi? Przecież inne egzaminy były zdane? Ciekawe jak to wygląda od strony konstytucyjnej?

 202. Witam. Zdawałam maturę w 2002 roku (prehistoria). Zdawałam język polski, angielski, biologię. Chciała bym poprawić biologię i zdać fizykę. Czy muszę zdawać wszystkie przedmioty? Czy muszę zdawać matematykę? I na jakiej zasadzie będę zdawać maturę? Nową, taką która obowiązuje obecnie?

 203. Witam, jestem absolwentką technikum w 2015 roku, na maturze nie udało mi się zdać jednego przedmiotu, czy w 2020 roku mogę jeszcze raz przystą pić do jego poprawy ?

 204. Hej czy jeśli chciałabym poprawić wyniki z matury (biologia i chemia) a mature zdałam w 2012 roku, jednak kilka już podejść do tych poprawek było ale nie uzyskałam takiego wyniku jaki mnie zatysfkacjonował, to czy mogę jeszcze próbować? czy jest ograniczenie na poprawnianie wyniku ze zdanej matury z przedmiotów dodatkowych? i ograniczenie czasowe albo ograniczenie w ilości podejść? Pozdrawiam

  • Nie słyszałam o takim ograniczeniu ani nie czytałam w żadnym z informatorów CKE, więc wszystko wskazuje na to, że go nie ma.
   We wrześniu wyjdzie nowy informator CKE, bo kilka rzeczy będą zmieniać, trzeba go będzie dokładnie pod tym katem przerobić. Na pewno będziemy go dokładnie studiować, więc możesz się przypomnieć:-)
   Mogą być przy którymś egzaminie naliczane płatności w wysokości 50 zł za egzamin.

 205. Dzień dobry,
  w 2009 r. zdałam maturę z j. polskiego (rozsz., przedmiot obowiązkowy), angielskiego (pods., prz. obow.), WOSU (pods., prz. obow.) oraz geografii (rozsz., prz. dodatkowy). W niedalekiej przyszłości chciałabym rozpocząć kolejne studia i napisać maturę z j. angielskiego rozsz., biologii i matematyki. Czy jest to możliwe? Czy będę musiała pisać całą maturę? (polski itd.) Czy już wszystko przepadło? 😉 (minęło 10 lat)

 206. Witam.Jeśli zdawałam maturę w 2015 roku ,nie zdałam matematyki do którego roku mogę poprawiać maturę Kiedy mija ostateczny termin w 2019 roku czy w 2020?Czy mogę zadawać jeszcze w 2020 czy tylko do 2019?

 207. Dzień dobry mam pytanie w tym roku przystąpiłam do matury po 4 latach pisałam w maju lecz się martwię że nie dałam rady napisać na 30% czy jest możliwość pisania w sierpniu poprawki bardzo proszę o odp

 208. Witam , w 2012 skończyłam liceum zaoczne . W tym roku pisałam maturę po raz pierwszy , jestem rocznik 86 wiec była to stara matura . Mam pytanie jeśli nie zaliczę 2 przedmiotów to czy w następnym roku będę mogła poprawić tylko te nie zaliczone czy od nowa będę pisała cała maturę nawet z tych przedmiotów co zaliczyłam ? Bardzo proszę o odpowiedz

 209. Witam. W tym roku podchodziłem do matury ze wszystkich przedmiotów. Niestety, musiałem poprawić wszystko od nowa. W tamtym momencie miałem zdany, język polski ustny i pisemny oraz angielski pisemny.
  W chwili obecnej zdałem tylko j. polski ustny na 18 pkt (zdawałem w starej formule). Mam pytanie za rok mam ostatni termin, by zdawać starą formułe. Czy jeślibym zdał angielski pisemny to mogę wymienić język na hiszpański?
  Szkoła mnie wtedy kieruje do innej szkoły (zwłaszcza, że będę mieszkał w innym województwie). Co w takiej sytuacji zrobić?

 210. Witam,
  W tym roku zdawała maturę po wielu latach. Jestem już po egzaminach ustnych, które zdałam pozytywnie. I teraz mam pytania, na które nikt mi nie potrafi odpowiedzieć – ani jakikolwiek oddział CKE, ani placówka, w której zdawałam egzaminy. Gdzie są dostępne odpowiedzi do arkuszy maturalnych w “starej formule”?
  Chciałabym na spokojnie sprawdzić odpowiedzi, a nigdzie ich nie ma. Mi to jakiś absurd! O “nowej formule” bębnią wszędzie, a my znów jak czarne niechciane owce albo chorzy na trąd. Przynajmniej ja się tak czuję dzwoniąc po tych wszystkich oddziałach CKE – czeka Pani na wyniki, czeka Pani na wyniki. Z tym, że nikt z tych, z którymi rozmawiałam nie rozumie, że wiedząc już teraz, tak mniej-więcej ile mogłam uzyskałam procent, będę wiedziała czy mam już teraz powtarzać na poprawę w sierpniu czy spać spokojnie z myślę, że mam to za sobą. Jest różnica powtarzać tylko lipiec i kawałek sierpnia – a uczyć się już końcówkę maja, czerwiec, lipiec i kawałek sierpnia. Przecież my normalnie pracujemy, mamy rodziny i ważniejsze sprawy od matury, która paraliżuje nam życie. Słyszę w słuchawce: czeka Pani na wyniki, nie mamy odpowiedzi, odpocznie Pani i czeka na wyniki. Powtarzają jak mantrę.
  Nie jestem lotnym umysłem i boję się, że nie zdam więcej niż dwa przedmioty i będę musiała w maju 2020 zdawać wszystkie wymagana przedmioty maturalne jeszcze raz, od nowa, bo “nowa formuła” i nikogo nie obchodzi, co my przeżywamy.
  Przekopuję internet i póki co znalazłam jedynie odpowiedzi do arkusza z matematyki, poziom podstawowy. Bardzo mi zależy na angielskim i polskim również na poziomie podstawowy. Czy ktoś może pomóc, bo odchodzę od zmysłów. Rodzina mówi bym odpuściłam, wyciszyła się, a ja nie potrafię.
  Proszę o pomoc, może ktoś mógłby opracować te arkusze?
  Dziękuję.

 211. skończyłam szkołę i zdawałam maturę w 2014 roku (polski , matma , ang i polski rozszerzony) maturę zdałam .
  1. mogłabym zdawać chemie i biologie rozszerzona i poprawić wynik z matematyki ?
  2.muszę zdawać całą maturę od nowa czy tylko wybrane przedmioty
  3. w jakiej formie obowiązywałaby mnie matura ta którą ja zdawałam czy nowa ?
  4. gdzie sie udać gdy zlikwidowali moje liceum ?
  5. gdyby wynik matury nadal mnie nie satysfakcjonował mogę poprawić ?

  • Dzień dobry:-)
   1. Oczywiście, że możesz
   2. tylko wybrane przedmioty, bo maturę już masz:-)
   3. Nowa formuła – stara jest wygaszana.
   4. Do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej (OKE)
   5. Tak możesz poprawiać do skutku.

 212. skończyłam szkołę i zdawałam maturę w 2014 roku (polski , matma , ang i polski rozszerzony) maturę zdałam .
  1. mogłabym zdawać chemie i biologie rozszerzona i poprawić wynik z matematyki ?
  2.muszę zdawać całą maturę od nowa czy tylko wybrane przedmioty
  3. w jakiej formie obowiązywałaby mnie matura ta którą ja zdawałam czy nowa ?
  4. gdzie sie udać gdy zlikwidowali moje liceum ?
  5. gdyby wynik matury nadal mnie nie satysfakcjonował mogę poprawić ?
  6. ile przedmiotow dodatkowych mozna zdawać gdy sie zdaje drugi raz

 213. Witam, zdawałem maturę w 2014 oczywiście zdałem ze wszystkich przedmiotów, chciałbym teraz do obecnej matury zdać rozszerzoną chemię. Zastanawiam się czy mogę zdawać tylko tej jeden rozszerzony przedmiot czy muszę zdawać całą maturę jeszcze raz?

 214. Dzień dobry,
  maturę zdałam w 1994 roku. Wynik pozytywny. Ukończyłam też studia. Teraz chciałabym (w związku ze zmianami w życiu zawodowym) zdać rozszerzoną biologię i język angielski. Czy jest to w ogóle możliwe? Zastanawiam się również nad matematyką, żeby poprawić wynik.

 215. Hej. Zdawalam mature w 2017 roku i nie zdalam jednego przedmiotu, kiedy mam ostatnia szanse na poprawe? 2021 czy 2022? Z gory dziekuje za pomoc :))

 216. Nie zdałem matury w jednym liceum , czy w przyszłym roku mogę zdawać w innym, czy muszę w tym co kończyłem szkołę

 217. Pierwsze podejście do matury maj 2014, wszystko mam zdane poza matematyką. W tym roku mija 5 lat. Kolejne podejście już z opłatą. Pisałam w maju matematykę jednak mi nie poszło czy mogę przystąpić do poprawki tego egzaminu w sierpniu? Bo Pani w sekretariacie powiedziała mi że nie moge ?

 218. Cześć, maturę zdawałem w 2017 roku, zdałem wszystko po za matematyką, w tym roku nie podszedłem do poprawy w maju, czy wolno mi podjeść do poprawy matematyki w sierpniu jako termin poprawkowy czy nie przysługuje mi to ze względu na brak podejścia w maju?

 219. W 2013 roku zdałam wszystkie matury obowiązkowe.
  Chciałabym rozpocząć studia na nowym kierunku w 2020 roku od licencjata i w związku z tym jak wygląda moja sytuacja z maturą.
  Czy jest ona aktualna i mogę rekrutować na studia na zasadzie nowej matury czy niestety jest ona nieaktualna i musiałabym zdać całą maturę obowiązkową od początku na nowych zasadach.
  I jeśli moja matura jest dalej aktualna to czy mogę zdać w 2020 roku na aktualnych zasadach np. biologię, której wcześciej nie miałam na maturze w ramach matury z 2013.

 220. Witam 🙂
  Zdałam maturę w 2010 roku, ale nie dostałam się na wymarzone studia. W kolejnym roku poprawiałam maturę z biologii i chemii na poziomie rozszerzonym, ale wynik nadal nie był zadowalający. W 2012 dodatkowo zdałam język angielski na poziomie rozszerzonym. W 2020 roku chciałabym ponownie zdawać maturę z biologii i chemii na poziomie rozszerzonym oraz z fizyki lub matematyki na poziomie podstawowym.
  Uprzejmie proszę o informację, czy muszę wszystkie przedmioty (łącznie z językiem polskim) zdawać od początku ? Czy będę zdawać maturę w starej czy nowej formule ? Czy będę musiała uiscić jakąś opłatę za podchodzenie po raz kolejny do matury z tych samych przedmiotów ?
  Serdecznie dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam 🙂

 221. Witam,
  zdawałam maturę w roku 2007, w tym czasie matura z matematyki nie była wymagana. Teraz zależy mi tylko na zdaniu poziomu podstawowego. Czy jest taka możliwość? Czy szkoła potraktuje to jako przedmiot dodatkowy i będę musiała zdawać na poziomie rozszerzonym.
  z góry dziękuję za odpowiedź
  Pozdrawiam,
  Kasia

 222. Witam.
  W 1992r zdawałam maturę w Liceum Zaocznym. Wówczas przedmiotami obowiązkowymi były : matematyka , j. polski pisemny i ustny, język obcy -w moim przypadku język rosyjski i przedmiot dodatkowy. Tu wybrałam historię. Zdałam wszystko oprócz historii. Przez całe lata borykam się ze wstydem przez ten nie zdany przedmiot. Nigdy nie miałam odwagi nawet go poprawiać. Jednak po latach chciałabym zmierzyć się z moim największym problemem. Nie zdana maturą. Jak to będzie wyglądało w moim przypadku? To w końcu zamierzchłe czasy. W jakiej formie zdawałabym maturę . Z góry dziekuję za odpowiedz. Pozdrawiam serdecznie.

  • Agnieszko,
   To już było, minęło, nie ma co wracać. Trzeba zamknąć ten rozdział definitywnie. Możesz podjąć decyzję Zdaję, bo jest mi matura potrzebna, ale UWAGA, możesz też sobie powiedzieć, Nie, nie zdaję, z maturą czy bez jestem kompletna:-)
   Zatem zacznij od pytania czy matura jest Ci potrzebna? Dokładniej wyjaśniam to tutaj: https://eduyou.pl/decyzja-ktora-zapewni-spokoj/#more-2351
   A jeśli uznasz, że tak, że potrzebujesz, wówczas zdawałabyś maturę w nowej formule. Polski, matematyka i język obcy – być może warto byłoby wrócić w Twoim przypadku do rosyjskiego?

 223. Dzień dobry. Zdawałam maturę w 2007 roku. J. polski (rozszerzony), biologię (rozszerzoną) i j. angielski (podstawowy). Każdy z przedmiotów zaliczyłam. Skończyłam również studia z tytułem magistra (filologia angielska). Teraz jednak myślę nad powrotem na studia, niestety na kierunku, który mnie interesuje progi punktowe nie zostaną osiągnięte z moimi wynikami. Co za tym idzie, w 2020 roku, chciałabym poprawić wyniki z biologii i języka angielskiego (poziom rozszerzony). I tutaj zaczynają się moje pytania.

  1. W jakiej formule poprawiałabym maturę? Czy byłby to egzamin pisemny i ustny (ang)?
  2. Jakie deklaracje powinnam złożyć, gdzie i czy są juz do tego ustalone konkretne terminy?
  3. Czy tytuł magistra języka angielskiego ma wpływ na możliwość podejścia do egzaminu maturalnego z tego języka?
  4. Czy poprawa egzaminu maturalnego jest odpłatna?
  5. W 2007 roku matura z matematyki nie była obowiązkowa. Czy skoro nie zadawałam jej w 2007 roku, teraz będę do tego zmuszona? (nie potrzebuję matematyki na wybrany kierunek studiów).

  Z góry dziękuję bardzo za poświęcony czas i odpowiedzi na moje pytania. Pozdrawiam Serdecznie,

  Emilia Prentis

  • Dzień dobry,

   Takie sytuacje pokazują jak absurdalne są przepisy i zastąpienie maturą egzaminów na studia.
   Masz świadectwo maturalne, w związku z tym uzupełniasz maturę tylko i wyłącznie o te przedmioty, które są Ci potrzebne.
   1. Maturę poprawiasz w nowej formule, wybierasz sama czy chcesz poprawić wynik angielskiego pisemnego i ustnego czy tylko pisemnego.
   2. Deklaracje pojawią się na stronach OKE i CKE we wrześniu, zapisywać się można co najmniej do 31.12.2019
   3. Teoretycznie nie, ale myślę, że jest to absurdalne:-) A gdzie potrzebujesz się wykazać angielskim z matury, na nową uczelnię? Jeśli tak skontaktuj się z dziekanatem.
   4. W większości przypadków bezpłatna. W Twoim bezpłatna póki co.
   5. Nie, bo masz maturę, więc wybierasz to co Ci potrzebne.

 224. Witam w 2006 roku podchodziłam do matury zdawałam j.polski, matematykę części ustne zaliczone gorzej z pisemnymi,i j. rosyjski(ustne i pisemne zaliczone) . Teraz po latach chcę ponownie przystąpić do egzaminu , czy muszę zaliczać wszystko od nowa czy tylko pisemny polski i matmę.

 225. Witam bardzo proszę o odpowiedź bo nie mam pojęcia co robić..
  W roku 2015 podeszłam do matury w starej formule.. zdałam wszystkie przedmioty oprócz obowiązkowej matematyki..
  Jak dobrze rozumiem i chciałabym potwierdzenia:) rok 2020 w moim przypadku jest ostatnim dzwonkiem na zdanie matury z matematyki ????????

 226. Witam, proszę o podpowiedź…
  W 2005 roku pisałam egzamin maturalny. Przedmioty obowiązkowe, które pisałam ( polski, angielski,biologia) zaliczyłam oraz przedmiot dodatkowy nieobowiązkowy matematykę, której nie zaliczyłam. Przymierzam się do poprawki, chciałabym poprawić biologię a także matematykę, czy muszę  zdawać całą maturę na nowych zasadach czy też mogę poprawić tylko wyżej wymienione przedmioty czyli matematykę wraz z biologią. Dodam iż kończyłam liceum profilowane. Z góry dziękuję bardzo za udzielenie mi odpowiedzi.

  • Jeśli masz świadectwo maturalne to oczywiście wybierasz i zdajesz tylko przedmioty, które są Ci potrzebne.
   Natomiast gdybyś nie uzyskała świadectwa, wówczas zdawałabyś całą maturę od nowa, ponieważ minęło 5 lat ważności zdanych egzaminów.

 227. Witam, ja skończyłam technikum 4-letnie 2013/14 roku. Zadałam cudem wszystkie przedmioty (polski pp pisemny+ustny, angielski pp pisemny+ ustny, dodatkowy geografia pp), oczywiście prócz ulubionej matematyki gdzie zmagam się z Nią 5 lat (ten rok był dla mnie wyrokiem) w maju brakło mi 1 pkt. do osiągnięcia satysfakcjonującego wyniku i miałam prawo do poprawki Sierpniowej (efekt 26% gwóźdź do trumny). Z racji tego iż moja głowa nie może ogarnąć faktu ,że mam sobie radzić w życiu bez Matury stwierdziłam iż podejdę raz drugi. I tu rodzi się moje pytanie zarazem prośba o wskazanie drogi do wypełnienia odpowiedniej deklaracji. Jak ja teraz do cholery mam to ugryźć?

  • Przede wszystkim UWAGA! Dla absolwentów techników z lat 2006-2015 w 2020 wygasa matura w starej formule – ta z prezentacją maturalną z języka polskiego.
   Plusem jest to, że zdajesz w znanej Ci formule, ale jest też minus. W tym jednym jedynym roku, Twoje zdane egzaminy nie będą ważne 5 lat. Musiałabyś zdać wszystko za jednym zamachem.
   Od 2021 obowiązuje Cię nową formuła matury, a zdane egzaminy znów ważne będą 5 lat. Takie przepisy – niestety.
   Deklaracje składasz w szkole, tam gdzie teraz, powinni Ci wskazać właściwą.

 228. Dzień dobry,
  W roku 2006 zdawalam maturę, podstawa plus matura rozszezona z biologii i chemii. Chcialabym w roku 2020 poprawić swoje wyniki z matury rozszerzonej z biologii i chemii. Czy w takiej sytuacji będę zdawać tylko z tych 2 przedmiotów na poziomie rozszerzonym ? Na jakich zasadach?
  Dziękuję za odpowiedź.

 229. Dzień dobry,
  W 2010 roku zdałam maturę: podstawową – polski, podstawową – matematyka, podstawową – angielski, rozszerzoną – biologia, rozszerzoną – chemia.

  Po latach mam ambicję aby pójść na nowe studia, do których potrzebuję matury rozszerzonej z języka angielskiego. Czy w takim wypadku mogę złożyć deklarację i zdawać samą maturę rozszerzoną z języka angielskiego, czy muszę zdawać całą maturę od początku (polski,matematyka,itd)?

  Będę wdzięczna za odpowiedź 🙂

 230. Dzień dobry
  Nie wiem czy to pytanie już padło.
  Proszę mi powiedzieć, czy jeśli nie podchodziłam do matury i chciałabym ją napisać w tym roku w innym mieście niż w tym, co ukończyłam szkołę, to muszę wypisać deklaracje ze strony OKE pod którą podchodzi moja była szkoła, czy z OKE pod którą podchodzą szkoły z miasta w którym aktualnie mieszkam? (kończyłam szkołę w Ostrów Wielkopolski, mieszkam aktualnie w Gdańsku). Niestety Pani w sekretariacie mojej byłej szkoły nie zna odpowiedzi na to pytanie.
  Dodatkowo chcę zapytać, czy potrzebna jest tylko deklaracja przystąpienia do egzaminu oraz wniosek z uzasadnieniem przystąpienia do matury w innej szkole, czy oprócz tego, mimo że ukończona przeze mnie szkoła nadal istnieje muszę dołączyć świadectwo jej ukończenia?
  Pozdrawiam serdecznie

 231. Witam ! 🙂
  Piszę z pewnym zapytaniem, otóż w 2013 roku skończyłam Liceum Profilowane, nie przystąpiłam wówczas do matury, chciałabym ją zdawać w przyszłym roku, no i właśnie tu mam mętlik w głowie… z tego co czytałam w internecie zdawałabym ją na starych zasadach, natomiast Pani z sekretariatu szkoły powiedziała mi że na nowych, teraz sama już nie wiem. Szkoła do której chodziłam została przekształcona, nie ma tam już Liceum Profilowanego, czy to ma jakiś wpływ na to?

 232. Witam,
  problem polega na tym, że chciałabym się dowiedzieć odnośnie wniosku przystępującego do matury.
  Liceum ukończyłam w 2018r lecz z powodow osobistych nie przystąpiłam do matury,czego teraz bardzo żałuję.
  Chciałabym w roku 2020 napisać maturę (mocno wierzę,że ze zdanym wynikiem):
  Lecz problem tkwi, że nie chciałabym zdawać matury w liceum które ukończyłam.
  Mam wybraną szkołe w której chciałabym przystapic do egzaminu maturalnego. Wycztałam,że w macierzystej szkole trzeba zlozyc wniosek oraz deklaracje do dyrektora o przesłanie do OKE i rozpatrzenia decyzji do 31 grudnia.

  I teraz moje pytanie..
  Co mogę napisać w składanym wniosku o pozytywne rozpatrzenie? Ogromnie mi na tym zalezy bo nie wyobrazam sobie zdawac matury w innej szkole
  I jaka jest szansa,ze gdy napisze moja wybrana szkole we wniosku, to wlasnie tą mi wyznaczy OKE i będzie przychylne?
  Czy jest na to jakis rzetelny sposób?

  To jest dla mnie niesamowicie dosc swieza ale bardzo wazna sprawa.
  Z gory dziekuje za odpowiedz.

  • Wniosek o zmianę szkoły jak najbardziej trzeba złożyć. Wiem, że OKE przyznaje wówczas inną szkołę, ale czy przychylą się do Twojej prośby i skierują do szkoły wskazanej pzez Ciebie – nie wiem? Jakimi kryteriami się kierują – nie mam pojęcia.

 233. Witam.
  Zdawałem maturę w 2016 i chciałem ponownie do niej przystąpić ale wśród podanych deklaracji na stronie OKE nie wiem czy powinienem wybrać i wypełnić deklaracje 1a czy 1b. Prosił bym o pomoc przy tym.

 234. Witam.
  Zdałem maturę w 2010 roku.
  Czy mogę dopisać maturę z chemii? Co jeśli jej nie zdam? Ile można ją poprawiać? Czy w grę w chodzi tylko sierpniowa poprawka, a potem muszę poprawić cała maturę? Co muszę zrobić żeby do niej przystąpić? Chciałbym to zrobić w 2021 aby się dobrze przygotować
  Pozdrawiam

 235. Witam . Prosze o pomoc gdyż nie wiem która deklaracja dokładnie przeznaczona jest mi . Mam swiadectwo maturalne z 2006 jeszcze ( stara matura) szkołe ukonczyłem przed 2004 zatem wydaje mi sie że 1c jednak tam nic nie ma o podwyzszaniu wyniku maturalnego a mi własnie o to chodzi
  poprawa matematyki obowiązkowej i dodanie jako przedmiot dodatkowy też matmy w trybie rozszeszonym bo chyba tak jest teraz na nowych zasadach
  prosze o odpowiedz czy deklaracja 1c jest prawidłowa czy mam sie pytac w OKE.

 236. Witam! W 2005 roku zdałam nową maturę. Teraz myślę o drugim kierunku studiów, na którym wymagana jest matura z dwóch przedmiotów, których nie zdawałam. Czy po tylu latach muszę zdawać całą maturę jeszcze raz? Czy jest szansa zdawać tylko te dwa nowe przedmioty?

 237. Witam,
  Maturę zdawałam już 6 lat temu i wszystkie wymagane przedmioty mam zaliczone, ale teraz chciałabym rozpocząć inny kierunek studiów, potrzebuję jednak do tego biologii, której nigdy nie próbowałam jeszcze zdawać. Czy przystępując do matury, mogę podejść wyłącznie do tej na poziomie podstawowym, czy, skoro to po tylu latach, obowiązuje mnie już wyłącznie zakres rozszerzony?

 238. Witam Pani Joanno,

  Z całą pewnością pytanie podobne do mojego już pojawiło się w tym wątku, ale przebicie się przez ścianę obecnego tu tekstu wydaje się być tak czasochłonne że postanowiłem pójść na skróty. Z góry proszę o wybaczenie.

  Egzamin maturalny zdałem w Technikum dla dorosłych, w 2001 roku ( j.polski – ustnie i pisemnie, oraz j.angielski ustnie i historię pisemnie ). Wyniki egzaminów były pomyślne, a ich poziom nie miał większego wpływu na dalszą edukację gdyż podjąłem ją w uczelni niepaństwowej, do której dostawał się każdy kto tylko płacił czesne na czas.

  Teraz, po wielu latach, chcę podjąć naukę w uczelni państwowej, niekoniecznie w Polsce, tak by móc rozwijać się dalej zawodowo…tu jednak, oceny z egzaminu maturalnego, okazuje się że mają ogromne znaczenie, dlatego chciałbym je poprawić. Czy mogłaby Pani opisać, choćby pokrótce, jakie czynności powinienem poczynić by móc podejść do tych egzaminów ponownie? Zaznaczam że nie jest dla mnie ważnym aby egzamin był z historii, dla mnie, może to być równie dobrze egzamin z matematyki.

  Proszę wybaczyć że pytanie jest tak ogólnikowe, i jeśli jest to kłopot, to proszę choćby o skierowanie mnie na właściwy tor ku odnalezieniu odpowiedzi.

  Z góry bardzo dziekuję za ewentualną pomoc i poświęcony mi czas.

  • Dzień dobry,

   Maturę może Pan ulepszyć w każdej chwili, no powiedzmy w każdej maturalnej sesji czyli w maju. Najbliższa za 5 miesięcy.
   Wystarczy złożyć deklarację przystąpienia do matury. W tym celu najlepiej skontaktować się wcześniej z Okręgową Komisją Egzaminacyjną, właściwą dla Pana miejsca zamieszkania/pobytu. Przygotować się i zdać. Wynik zawsze wpisują ten lepszy – jakby poszło coś nie tak, zostawiają poprzedni. Dodaję tę informację, bo zazwyczaj o to również pytają osoby, które chcą poprawić wynik.

 239. Witam. Szkole ukończyłem w 2013. Nie podszedłem wtedy do matury. Okazało się ze moja szkoła niestety już nie istnieje. Gdzie zgłosić się w takiej sytuacji aby przystąpić do matury? Czy to OKE wyznaczy mi szkole w której powinienem zdawać? Druga kwestia. Czy jest możliwość zadawania matury „na raty”? W tym roku nie dam już rady przygotować się ze wszystkich przedmiotów? Czy jest np.mozliwość podejścia w tym roku do jednego lub dwóch przedmiotów a w przyszłym roku przygotować się dobrze i zdać kolejne?

 240. Witam,
  Nie zdałam matury z matematyki w 2010 roku, rozumiem, że w danym momencie będzie obowiązywać mnie stara formuła matury z prezentacją z języka polskiego, tak? Oczywiście do zdania przedmioty obowiązkowe czy również dodatkowy?
  Pozdrawiam.

  • CKE wygasza starą maturę. Obowiązuje ona jeszcze tylko w 2020 i to tylko i wyłącznie absolwentów techników z lat 2006-2015.
   Od 2021 wszyscy będą pisać już maturę w nowej formule: język polski, język, obcy, matematyka i przedmiot dodatkowe na poziomie rozszerzonym. Póki co nie trzeba zdać rozszerzonego, trzeba tylko podpisać arkusz – wynik nie ma znaczenia dla matury.

 241. tak dla upewnienia zadam kilka pytań!
  Ukończyłam technikum w roku 2014/15 z informacji wynika, ze ten rok jest ostatnim kiedy mogę pisać swoją maturę, złożyłam deklarację ponieważ chcę pisać rozszerzenie z chemii i biologii oraz podwyższyć wynik z matematyki.
  Dodam,że świadectwo maturalne już mam, ale
  Czy jeśli wynik z matematyki będzie niższy od uzyskanego w 2015 będzie miało to jakiś wpływ?
  Czy jeżeli jednak dalej nie uzyskam satysfakcjonujących wyników z chemii i biologii będę mogła przystąpić do tych egzaminów za rok?

  Z góry dziękuję za odpowiedź!

  • jeśli masz świadectwo maturalne, to możesz podwyższać wynik nawet za 10 lat. W Twoim przypadku nie obowiązuje magiczne 5 lat. Zawsze wpisywany jest lepszy wynik, jeśli uzyskałabyś gorszy, wówczas zostawią Ci ten poprzedni.
   Możesz podchodzić tyle razy ile chcesz do poprawki:-)

 242. Dzień dobry, maturę zdałam w 2007 roku. Polski, historia i angielski. Czy mogę napisać ją raz jeszcze z przedmiotów dodatkowych? Interesuje mnie chemia i biologia, jak się do takiego temu zabrać, czy muszę zdawać również matematykę? Kiedy trzeba złożyć stosowne dokumenty?

 243. Dzień Dobry.
  Szkołę ukończyłam w roku szkolnym 2016/2017. Teraz chcę zdać egzamin z matematyki, ale zostanie mi jeszcze angielski, a chciałabym zostawić na następny rok. Czy mogłabym rozłożyć sobie na dwa terminy jeśli deklaracje wypełniłam na te dwa przedmioty? Słyszałam, że w 2021 ma się różnić matura, wiadomo czym? Mam jeszcze jedno pytanie rok po mojej maturze zapisałam się, jednak nie mogłam na nią przyjść. Gdy zanosiłam w tym roku deklaracje do szkoły nic mi nie mówili o opłacie. Teraz nie wiem czy zostanę dopuszczona do egzaminu maturalnego. Proszę o szybką odpowiedź. Pozdrawiam.

  • Rozumiem, że teraz chcesz się skupić na matematyce i ją zdać. W tej sytuacji będziesz miała zaliczoną matematykę, angielski jako niezaliczony. W przyszłym roku na spokojnie zdasz angielski. Można tak zrobić.
   Nie ma jeszcze informatorów na rok 2021, więc trudno mi się odnieść do pytania o zmiany w 2021.
   To kto płaci i ile za maturę regulują przepisy. Przeczytaj dokładnie poniższy fragment z informatora maturalnego:

   Egzamin maturalny z każdego przedmiotu obowiązkowego i przedmiotu dodatkowego na danym
   poziomie, zarówno w części ustnej, jak i w części pisemnej, jest odpłatny dla:
   a. absolwentów, którzy po raz trzeci i kolejny przystępują do egzaminu maturalnego z tego samego
   przedmiotu obowiązkowego lub z tego samego przedmiotu dodatkowego
   oraz dla
   b. absolwentów, którzy przystępują do egzaminu maturalnego z tego samego przedmiotu
   dodatkowego, który w poprzednim roku lub w poprzednich latach zgłaszali w deklaracji,
   ale nie przystąpili do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu.
   2. „Kolejny raz”, o którym mowa w pkt 20.1., oznacza „kolejny rok”. Przystąpienie do egzaminu
   w terminie głównym / dodatkowym oraz poprawkowym w tym samym roku jest traktowane jako
   przystąpienie do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu na danym poziomie jeden raz.
   3. Opłata za egzamin maturalny z każdego przedmiotu obowiązkowego i przedmiotu dodatkowego,
   zarówno w części ustnej, jak i w części pisemnej, na danym poziomie, wynosi 50 zł brutto. Opłata ta
   stanowi dochód budżetu państwa.
   4. Opłatę za egzamin maturalny, o której mowa w pkt 20.3., wnosi się w terminie od 1 stycznia 2020 r.
   do 7 marca 2020 r. na rachunek bankowy wskazany przez dyrektora okręgowej komisji
   egzaminacyjnej. Niewniesienie w tym terminie opłaty za egzamin maturalny skutkuje brakiem
   możliwości przystąpienia do tego egzaminu.
   5. W szczególnych przypadkach losowych lub zdrowotnych dyrektor okręgowej komisji
   egzaminacyjnej w porozumieniu z dyrektorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, na
   udokumentowany wniosek absolwenta, może wyrazić zgodę na wniesienie przez absolwenta opłaty
   za przystąpienie do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu lub przedmiotów po 7 marca 2020 r.,
   jednakże nie później niż do 31 marca 2020 r

 244. Witam. Skonczylem liceum w 2012 \r. Podszedlem do matury z polskiego i matematyki. Na reszcie nie bylem z przyczyn osobistych. Oprocz samej nauki i przygotowania czy musze zaliczac jakies kursy czy poprostu uczyc sie we wlasnym zakresie i zapisac sie na mature?
  Pozdrawiam.

 245. Witam, maturę zdawałam w 2010 roku, gdzie całą podstawę zaliczyłam oraz jeden dodatkowy przedmiot rozszerzony. Aczkolwiek, drugie dodatkowe rozszerzenie oblałam.
  Czy chcąc poprawić wynik, muszę zdawać wszystko od nowa?

 246. Witam,
  W 2012 otrzymałam świadectwo dojrzałości. W tym roku błędnie złożyłam deklarację ponownego przystapienia do egzaminu ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych + przedmiotów dodatkowych które potrzebne mi się do rozpoczęcia nowy studiów. Co w sytuacji kiedy podejdę do egzaminu z biologii i chemii i uzyskam wynik pozytywny ale nie pojawie się na egzaminach z przedmiotów obowiązkowych, które zdane mam już na maturze w 2012r. Czy pozytywne wyniki uzyskane z chemii i biologii będą wazne? Czy tylko te wyniki będą widniały na aneksie? Czy aneks wgle dostanę z tymi pozytywnymi wynikami jeśli się nie pojawie na egzaminach z przedmiotów obowiązkowych zdanych parę lat wcześniej?

 247. Witam mam pytania odnośnie do matur po ja ukończyłem liceum 2019 r tylko nie podszedłem do matury ze względu problemów osobistych i chciałbym podejść do matury 2021 r. Czy ja muszę pokryć koszty za całą maturę

 248. ja nie stawiłem się do matury 2 lata temu po byłem w szpitalu i chciałbym podejść
  do matury za rok tutaj wpada takie pytanie czy liczy się jako 2 podejście do matury

 249. witam zdawałam mature w 2019 nie zdałam poprawki z matematyki dopiero w 2021 chce przystapiac do poprawki czy musze zdawać cały egzamin od poczatku ?

 250. w 2019 zdawałam mature nie zdałam z matematyki poprawka rowniez mi nie poszła dopiero w 2021 chce podejsc ponownie jak wyglada sytuacja musze pisac wszytsko od poczatku calosc czy tylko ten przedmiot ktory nie zdałam

 251. Witam, skończyłem technikum w 2014 roku, jednak do matury podszedłem w 2015 roku gdzie nie zdałem matematyki. Czy w takim przypadku jeżeli złożyłbym deklaracje we wrześniu to czy nadal będę mógł poprawić tylko ten jeden przedmiot czy już tamte wyniki przepadły?