Jak przeczytać 7 książek w 30 dni odsłona druga, czyli jak czytać i słuchać za darmo

W poprzednim wpisie pokazałam Wam, jak bez żmudnego treningu szybkiego czytania i bez maszyny zatrzymującej czas udało mi się zwiększyć liczbę czytanych książek do 7 w miesiącu. Zrobiłam to dzięki połączeniu słuchania i czytania, ale szerzej o tym TUTAJ. Obiecałam również, że zdradzę, jak czytać e-booki i słuchać audiobooków za darmo. Zatem do dzieła!

Jeśli ktoś z Was spodziewał się, że będę pisała o piractwie, to się pomylił. Nie wiedzieć czemu mamy zakodowane, że jeśli coś jest za darmo, to raczej jest nielegalne. Tymczasem czytać e-booki i słuchać audiobooków możemy nie tylko za 0 zł, ale również legalnie! Umożliwia to m.in. projekt Wolne Lektury. Jak to działa?

Wolne Lektury to wirtualna biblioteka. Ze zgromadzonych w niej zbiorów może korzystać każdy, jeśli tylko ma na to ochotę. Trafiają do niej te pozycje, dla których wygasły już prawa autorskie i które znajdują się w tzw. domenie publicznej, co oznacza, że można je swobodnie publikować i rozpowszechniać. Co ważne: wszystkie utwory, które tam znajdziecie, są profesjonalnie opracowane, skonwertowane do formatów mobilnych i opatrzone przypisami.

Wszystkie e-booki i audiobooki zgromadzone w tej wirtualnej bibliotece możecie pobrać na dowolne urządzenie (czytnik, komputer, tablet, smartfon). Jeśli korzystacie ze smartfonu z systemem Android czy iOS warto zainstalować sobie aplikację do czytania e-booków, która będzie obsługiwała format epub. Książki w tym formacie będą dostosowywały się do rozmiarów Waszych ekranów, dzięki czemu czytanie będzie niezwykle wygodne. Nie polecam formatu pdf: kto kiedykolwiek otwierał dokument w tym formacie na małym ekranie, będzie wiedział o co chodzi 😉

Jakie tytuły z listy lektur możecie znaleźć w zasobach Wolnych Lektur? Zrobiłam rozeznanie (zastrzegam, że to „mieszany” spis, bez podziału na starą i nową maturę, może się więc okazać, że nie każdą lekturę musisz czytać):

Wolne Lektury
Lektura E-book Audiobook
Sofokles: Antygona TAK NIE
Sofokles: Król Edyp TAK NIE
William Szekspir: Hamlet TAK NIE
William Szekspir: Makbet TAK NIE
Fiodor Dostojewski: Zbrodnia i kara NIE NIE
Bolesław Prus: Lalka TAK NIE
Joseph Conrad: Jądro ciemności TAK NIE
Stanisław Wyspiański: Wesele TAK NIE
Władysław Stanisław Reymont Chłopi (tom 1 – Jesień) TAK TAK
Adam Mickiewicz: Pan Tadeusz TAK TAK
Adam Mickiewicz: Dziadzy, cz. III TAK NIE
Henryk Sienkiewicz: Potop TAK NIE
Stefan Żeromski: Przedwiośnie TAK TAK
Stefan Żeromski: Ludzie bezdomni TAK TAK
Zofia Nałkowska: Granica NIE NIE
Molier: Świętoszek TAK TAK
J. W. Goethe: Cierpienia młodego Wertera TAK TAK

Okazuje się więc, że zdecydowaną większość lektur możecie choćby za chwilę pobrać na swoje dowolne urządzenie i ruszyć z czytaniem. Mam nadzieję, że Wam również uda się dzięki temu usprawnić czytanie.

Zatem: przyjemnej lektury! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *