Koniec „starej” matury. Czy dla wszystkich?

Prawdę mówiąc – czekaliśmy od dawna, kiedy to nastąpi. I oto decyzja zapadła: żegnamy się z maturalną prezentacją z języka polskiego! W wydanym właśnie przez Centralną Komisję Egzaminacyjną informatorze czytamy, że w maju 2019 roku formuła egzaminu maturalnego obowiązująca dotąd wszystkich, którzy ukończyli liceum w latach 2005-14 lub technikum w latach 2006-15, w wypadku absolwentów liceum pojawi się po raz ostatni (absolwentów techników przestanie obowiązywać w roku 2020).

To dobrze czy źle?

Prezentacja miała… (Nie, to nie tak. Skąd ten czas przeszły?) Prezentacja ma swoje dobre strony. Maturzysta sam wybiera interesujący go temat, ograniczony jedynie wyborem spośród długiej listy propozycji przygotowanych przez szkołę, w której będzie zdawać egzamin. Może w ten sposób poćwiczyć przed studiami, bo tam prawdopodobnie raz w roku będzie zobowiązany do napisania podobnej, choć dłuższej i bardziej skomplikowanej rozprawki (tzw. pracy rocznej), a ostatni rok wypełni mu pisanie pracy magisterskiej. Podczas rozmowy mającej miejsce po wygłoszeniu prezentacji, komisja maturalna ma prawo zadawać pytania tylko z zakresu materiału, który został w prezentacji użyty. Krótko mówiąc – wszystko pod kontrolą, pod warunkiem, że napiszemy pracę samodzielnie i trzymając się nie aż tak skomplikowanych reguł, by nie dało się ich przyswoić (choćby na organizowanym przez nas kursie).

Co się zaś tyczy złych stron prezentacji maturalnej…

O, tych nie brakowało, ale taka nas wzięła nostalgia, że nie jesteśmy w stanie sobie ich przypomnieć. Kto więc nie chce zdawać matury według nowego systemu (i kończył liceum w latach 2005-14), do grudnia 2018 ma ostatnią szansę, by zapisać się na egzamin według starej formuły. A kto kończył technikum w latach 2006-15 ostatnią szansę zapisania się na egzamin w starej formule ma do grudnia 2019.

W roku 2021 czeka nas jedna tylko – nowa – formuła.I tak już będzie – aż do następnej reformy edukacji:-)

 

 

 1. Witam zdawalam mature w 2008r jaka jest możliwość zdania ponownie stara mature bez matematyki czy to jest możliwe .Chciałbym ponownie zdac ale nie wiem jak się zabrać za to jakie materiały pomocne będą potrzebę.

 2. Być może to wyjaśnienie już padło, a mnie również, przepraszam za wyrażenie, “padło” na oczy, że go nie dostrzegłem, ale co z tymi, którzy – jak ja – w 1998 r. ukończyli, nieistniejące już, o ile ma to znaczenie, liceum zawodowe i choć do matury – jeszcze starej, podeszli w 2007 roku (w placówce wyznaczonej przez KO) jednak z negatywnym skutkiem? Jaki mnie czekałby egzamin? Czy odpowiedź będzie analogiczna jak u Pani Agnieszki? Za informację, jaka by nie była, bardzo uprzejmie dziękuję.

  • Matura w nowej formule, ponieważ to jaką maturę uczeń zdaje zależy od roku ukończenia szkoły. To, że Pana szkoła nie istnieje nie ma znaczenia, dokumenty będzie Pan składał w OKE, a oni tak jak to miało miejsce poprzednio, przydzielą Panu szkołę.

 3. Witam szkołę licealną ukończyłam w 2013 roku, lecz nie zdałam matury. Teraz bym chciała od nowa zdawać w roku 2020 i tu moje pytanie na jakich zasadach będę zdawała maturę na starych czy nowych?

 4. Witam w 2019 roku ponownie podeszłam do matury w starej formule, czy jak nie zdam któregoś przedmiotu w 2020 muszę poprawiać cała w nowej formule?

 5. To jak to w końcu jest?
  W tym roku zdawałem maturę, jestem absolwentem technikum i jak obleje dwa przedmioty to w maju 2020 zdaję całą maturę w 100% już w nowej formule?
  Nikt nie potrafi mi odpowiedzieć na to pytanie – nawet CKE.

  • Jako absolwent technikum w maju 2020 poprawiasz tylko niezaliczone przedmioty, bo jesteś absolwentem technikum:-)
   Dla Was matura w starej formule wygasa w 2020, czyli gdyby coś zostało, to 2021 cała matura od nowa.
   Trzymamy kciuki za udaną całość w 2019:-)

   • Okej, rozumiem, dziękuję za odpowiedź. I mam ostatnie pytanie, bo jednak te formalności są zagmatwane.
    Po dzisiejszych wynikach już wiem, że mam dwa przedmioty do poprawy w maju 2020, także za rok poprawiam tylko to co oblałem. Jeśli mi się nie uda to taka sama zasada: – jeden przedmiot w plecy to poprawka sierpień 2020, – dwa przedmioty w plecy to maj 2021, ale już matura w nowej formule i zdaje wszystko od nowa?
    Może komuś z boku to się logiczne i jasne kwestie, jednak stres związany z maturą po latach, praca zawodowe i codzienność dnia zaburza najprostsze odpowiedzi.
    Pozdrawiam i życzę wszystkim by zobaczyli dziś pozytywne wyniki.

    • Tak. W maju 2020 poprawisz dwa przedmioty i maturę będziesz miał z głowy. Tego się trzymaj, tak będzie. Już tylko doszlifujesz. Stres siłą rzeczy będzie nieco oswojony.
     2021 matura w nowej formule i wszystko od nowa, ale do tego nie dojdzie:-) Czasu masz sporo. Dasz radę!

 6. W 2015 roku pierwszy raz pisałem maturę po liceum dla dorosłych, nie zaliczyłem tylko pisemnego egzaminu z matematyki. Matura w starej formule. I podobno przez 5 kolejnych lat mogę poprawiać ten jeden przedmiot. Czy w 2020 roku będę mógł podejść do poprawki jednego przedmiotu tj. matematyki, czy muszę przystąpić do egzaminów ze wszystkich przedmiotów? I następne pytanie w jakiej formule?

  • Tu sytuacja się nieco komplikuje. Normalnie obowiązywało i obowiązuje 5 lat, ale CKE właśnie wygasza maturę w starej formule. W związku z tym osoby, które ją pisały i nie zdały jednego przedmiotu, muszą zdawać całość od nowa. Takie draństwo:-(
   Ale zastanawia mnie coś, mianowicie czy aby na pewno pisałeś starą formułę, bo w 2015 obowiązywała już nowa. No chyba, że liceum skończyłeś przed 2015?

 7. Użyłem się w technikum. Pierwszy raz zdawałem maturę w starej formule w 2011 roku – nie zdałem matematyki. W 2018 roku ponownie poszedłem do matury w starej formule, ponieważ minęło 5 lat pisałem wszystkie przedmioty i ponownie nie zdałem tylko matematyki.
  Czy w 2020 mogę poprawiać matematykę w starej formule?
  Czy w 2020 muszę pisać całą maturę w nowej formule?

  • W 2018 po raz ostatni absolwentów technikum z lat 200-2015 obowiązuje matura w starej formule. Ponieważ ja wygaszają, w związku z tym jeśli byś nie zdał matematyki (ODPUKAĆ!) w 2020, wówczas przepadają Ci wszystkie zdane egzaminy pomimo tego, że nie skończy się ich pięcioletni okres ważności i w 2021 cała matura od nowa i to w nowej formule. Takie przepisy:-(
   Zatem 2020 to ostatnia szansa na uzupełnienie matematyki.
   Otwieramy specjalny kurs dla osób, którym do zdania została tylko matematyka.

 8. Dzień dobry,
  czy orientują się Państwo jak wygląda sytuacja z matura, podczas gdy:
  – szkołę ukończyłem w roku 2014,
  – do matury przystąpiłem pierwszy raz w roku 2019 oraz nie zdałem tylko matematyki.

  Czy jest możliwość poprawy tylko matematyki w 2020?

  Czy niestety wszystkie moje wyniki przepadają i muszę przystąpić do matury w nowej formule?

    • Centralna Komisja Egzaminacyjna wymyśliła, że w roku, w którym danemu rocznikowi wygasa stara matura zdane egzaminy nie mają pięcioletniej ważności. Osobiście uważam, że to niesprawiedliwe, ale cóż zrobić – takie przepisy.
     Teraz czyli od roku 2020 trzeba będzie zdać wszystkie egzaminy od nowa w nowej formule. Wiem, to przykre:-(. Ale z drugiej strony jeśli matura jest Ci potrzebna, to pomyśl ile już zrobiłaś i idź za ciosem, przecież jeśli teraz zdałaś język polski i angielski, to za rok zdasz lepiej, a matematykę dopracujesz.
     Od 2020 zdane egzaminy znowu będą ważne 5 lat. Podaję to czysto informacyjnie, bo wiem, że po dwóch latach przygotowań za rok będziesz miała już świadectwo maturalne.

 9. To okropne uczucie być tak blisko osiągnięcia celu… a wszystko runęło!!! Zabrakło mi 2 punktów żeby zdać maturę z matematyki (reszta przedmiotów zdana). Do matury odważyłam się podejść po 10 latach. (liceum ukończyłam w 2008) Zdawałam na warunkach z 2014 roku czyli “starą formułę”. Zainwestowałam swój czas i pieniądze w kursy… a w 2020 roku mam zdawać jeszcze raz od nowa te same przedmioty w “nowej formule” ??!! porażka!!!…. mam ciężką prace, w domu obowiązki i małe dziecko… Nie wiem czy dam radę “ogarnąć to” . Jakby nie było to duża różnica przygotować się tylko z jednego egzaminu a niżeli z trzech pisemnych, dwóch ustnych i jednego dodatkowego…

  • Podzielam Pani smutek i oburzenie. Również mam poczucie niesprawiedliwości, jeśli chodzi o ten przepis CKE. Nic już z tym nie można zrobić. Dowiadywałam się parokrotnie.
   Jeśli matura jest Pani potrzebna to trzeba iść za ciosem, jeśli zdała Pani w 2019, to jeszcze lepiej zda Pani w 2020. Więcej niż połowa pracy za Panią. Różnicy dużej nie ma, jedynie ustny polski bez prezentacji:-). Niech Pani zdaje, jest Pani przygotowana. Za dwa, trzy lata jak dokuczy brak matury, trzeba będzie zacząć przygotowania od nowa. Prosze mieć też na uwadze, że w roku 2023 zaostrzają kryteria na egzaminie z języków obcych. Przytulam sredecznie:-) Nie można się poddawać.

 10. W 2011roku ukończyłam LO w systemie zaocznym nigdy do matury nie przystąpiłam natomiast chciałabym to zrobić za rok tzn w maju 2021r czy w takim przypadku jestem zmuszona zdawać starą maturę czy nowa ?

 11. Skończyłam technikum zaoczne w 2002 roku, ale nie pisałam matury i chciałam zapytać, jakie przedmioty trzeba było wtedy zdawać na maturze i w jakiej formie dany przedmiot, czy w formie pisemnej czy w formie ustnej. Jakby mi mogła Pani odpowiedzieć to bym prosiła.

  • W 2002 roku obowiązywała stara matura, która różniła się od nowej formuły (m.in. matura pisemna z j. polskiego polegała na napisaniu wypracowania na jeden wybrany temat). Od tego roku wszystkich zdających obowiązuje już nowa matura.

   • Dzień dobry! Jestem b. zdołowana! Zdawałam starą maturę-2000rok-zdałam kiepsko to prawda. Nie umiałam się nigdy sprzedać poza tym nie cierpiałam swojej szkoły. Wiem, że to nie uspr., ale tak było. Strasznie się z tym czuję. Na studia się dostałam ale niestety pojawiła się straszna choroba i przerwałam je. Okazało się w zeszłym roku, że nie mogę kontynuować bo za dużo czasu upłynęło od momentu skreślenia mnie z listy studentów! A dziś dowiedziałam się, że zabrakło mi 0,77punkta aby się dostać na UW. Zdołowałam się totalnie. Skoro nawet na UW zaoczne nie mogę to co ja zrobię?! Chcę mieć studia. znajoma dużo starsza ode mnie studiowała swego czasu i osiągnęła wybitne wyniki-dzienne studia UW-chociaż maturę zdała kiepsko. Podziwiam ją i postanowiłam sama chwycić byka za rogi. I co? Klops! Czy dla takiego kogoś jak ja jest nadzieja? Czy ja mogę zdawać maturę jeszcze raz czy nie? I co musiałabym zdawać? Widzę, że macie bieżące info. Zawsze wszystkiego szukam sama ale jestem tak zdołowana-czuję się jak matoł-, że nie wiem już czego szukać i jak! pomóżcie proszę! To sa studia humanistyczne! Czy można zdawać te przedmioty jeszcze raz czy musiałabym i matematykę! Jakie i czy mam szanse? Pomocy!?

 12. Mam zdaną starą maturę, ale bez matematyki (nie wybrałam tego przemiotu, tylko historię). Do rekrutacji na studia techniczne na drugim kierunku jest wymagana matura z matematyki. Czy mogę podejść do samego egzaminu z matematyki by móc rekrutować na studia?

 13. Zdawałam maturę w 1993 r, biologię pisemną wtedy.Zadalam wszystko oprócz ustnej biologii,nie wiem do tej pory dlaczego. Czy z racji tego,że teraz nie ma egzaminów ustnych to mam to zaliczone??

  • Niestety, to tak nie działa:-( Od tamtego czasu zmieniła się matura kilka razy. Jeśli nie uzyskała Pani świadectwa maturalnego, to teraz oczywiście może Pani podejść do matury, ale trzeba ją zdać od nowa, na obowiązujących w danym roku zasadach.

 14. Ja skończyłam 3 letnie liceum w 2014 roku. Nie podeszłam do matury wtedy wcale. W 2023 zdecydowałam sie i w maju bede pisac maturę po raz 1. W jakiej formule bede pisac maturę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *