MATURA DLA DOROSŁYCH – obawy i niepokoje, z powodu których niepotrzebnie przekładamy maturę po latach z roku na rok.

Osoby, które wahają się, czy zdawać maturę po latach, często zadają nam wiele pytań w rozmowach telefonicznych oraz drogą mailową. Powtarzające się pytania dotyczą kilku zagadnień. Doszliśmy do wniosku, że odpowiedź na nie pomoże rozwiać wiele wątpliwości.

Oto zatem kilka najczęściej powtarzających się pytań:

 

1.   Czy trudno w ogóle zdać egzamin maturalny?                                                  Nietrudno, zdobycie 30% nie powinno sprawiać większych problemów. Z doświadczenia wiemy, że słuchacze tylko na początku zajęć myślą wyłącznie o samym zdaniu egzaminu, potem chcą osiągnąć lepsze wyniki i im się to udaje! Proszę zapoznać się z tegorocznymi wynikami naszych absolwentów, które umieściliśmy na naszej stronie. One najlepiej pokazują, jak dobrze nasi kursanci zdają maturę. Ważne jest również to, że każdy egzamin ocenia się oddzielnie: egzamin ustny z polskiego i pisemny to dwa egzaminy, to samo dotyczy języka obcego. Dlatego jeżeli nawet coś nie pójdzie tak, to jeden egzamin można poprawić w sierpniu. Niezdany egzamin nie ma wpływu jak na starej maturze na inne egzaminy. To jest o wiele bardziej sprawiedliwe niż kiedyś.

2. Czy można naprawdę w siedem miesięcy przygotować się do matury aż z trzech przedmiotów?
Wyniki naszych absolwentów z kilku lat pokazują, że jest to jak najbardziej możliwe, ale oczywiście wymaga sporo wysiłku. Nasi nauczyciele mają nie tylko doświadczenie  w pracy z dorosłymi, ale, co jest bardzo istotne, pracują na kursach dla maturzystów po latach, większość z nich w naszej firmie już kilka lat. Dlatego właśnie doskonale wiedzą, jak przygotować zajęcia, aby każde zagadnienie wiązało się z  egzaminem. Przez cały czas prowadzący udzielają wskazówek nie tylko merytorycznych, ale powiedzmy „technicznych” (jak sobie radzić z czasem w trakcie egzaminu, jaką przyjąć strategię, jak rozłożyć naukę od jesieni do wiosny itd.). Nasi kursanci zawsze zatem mogą liczyć na wsparcie również psychiczne a to jest przecież niezwykle ważne.

3.  Czy można pogodzić naukę z obowiązkami domowymi i rodzinnymi?
Nie ukrywamy, że decyzja o zdaniu matury pociąga pewne konsekwencje, również dla całej rodziny. Ale jak to mówią często nasze kursantki: Najwyżej nie umyję raz w życiu okien przed świętami, świat się od tego nie zawali. Sama świadomość, że po kilku miesiącach wytężonego wysiłku będzie można zmienić swoje życie, dodaje wielu ludziom skrzydeł. I często naszym słuchaczom wręcz brakuje zajęć, kiedy jest jakaś przerwa świąteczna. Wpada się po prostu w jakiś rytm i to właśnie kurs porządkuje na pewien czas inne sprawy.

4. A co z tą nieszczęsną matematyką? Nigdy jej rozumiałem.
W Edu & You, zarówno na kursie maturalnym dla dorosłych w Katowicach, jak i Gliwicach zatrudniamy tylko takich matematyków, którzy potrafią wytłumaczyć każdy problem i wyjaśnić każde zadanie. Proszę uwierzyć, że można pod kierunkiem dobrego nauczyciela matematykę wręcz polubić. Kurs zaczyna się od samych podstaw a później omawiane są te zagadnienia, które na pewno pojawią się na egzaminie. Obecnie arkusze maturalne, szczególnie z matematyki, są bardzo przewidywalne. Większość zadań jest zamkniętych, to już nie te czasy, kiedy trzeba było rozwiązywać długie zadania i jeszcze dokonywać  ich opisów.

5.  Czy zdam język obcy, i to jeszcze ustnie i pisemnie, kiedy nic już nie pamiętam?
Baza słownictwa i struktur gramatycznych, które są potrzebne, żeby zdać egzamin z języka obcego, naprawdę nie jest duża. Założenia egzaminu są takie, że zdający musi opanować leksykę z określonych działów. Jeżeli będzie umiał udzielić odpowiedzi na każde zagadnienie w kilku zdaniach, na pewno zaliczy egzamin ustny. Na egzaminie pisemnym są sprawdzane określone umiejętności, arkusze mają zawsze taką samą budowę, zatem można przygotowywać się ściśle pod kątem matury. Wiele zadań ma również formę zamkniętą, czyli łatwiejszą.

6.  A co z lekturami z polskiego? Pamiętam ze szkoły, że było tego bardzo dużo.
Obecnie, w porównaniu ze starą maturą, obowiązkowych utworów, które mogą pojawić się na maturze, jest o wiele mniej. Listę lektur zamieściliśmy w naszym bezpłatnym poradniku, naprawdę długie utwory są trzy: Lalka B. Prusa, Potop H. Sienkiewicza i Zbrodnia i kara F. Dostojewskiego, pozostałe teksty nie są obszerne a sporo utworów to dramaty, które czyta się dosyć szybko. Zatem można w ciągu kilku miesięcy zapoznać się z obowiązkowymi utworami. Ważne jest też to, że wiadomo, iż wypracowanie maturalne będzie dotyczyło tych tekstów, które znajdują się na liście lektur.

7. Co to jest czytanie ze zrozumieniem? Co trzeba umieć?
Czytanie ze zrozumieniem to część pisemnej matury z języka polskiego, polegająca na odpowiadaniu na pytania odnośnie do artykułu. Pytania dotyczą sensu słów lub związków wyrazowych, budowy tekstu i jego języka. Wiedza, potrzebna do rozwiązania tego testu, jest niewielka, głównie wystarczy myśleć logicznie i kilkanaście punktów już zaliczonych!

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Wam rozwiać wiele wątpliwości i podjąć decyzję o zdawaniu matury już w najbliższym roku szkolnym.

Jeden komentarz do “MATURA DLA DOROSŁYCH – obawy i niepokoje, z powodu których niepotrzebnie przekładamy maturę po latach z roku na rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *