Mityczne 5 lat, czyli maturalnej kampanii informacyjnej odcinek III

Po moim ostatnim wpisie na blogu, w którym informowałam, że nie ma ograniczenia czasowego jeśli chodzi o podejście do matury, napisała do mnie Ania z takim pytaniem: Jak to nie ma ograniczenia czasowego? Ja muszę zmieścić się w 5 latach! Być może Was zaskoczę, ale w tym wypadku i ja mam rację i Ania ją ma. Jak to możliwe?

Pytanie o owo mityczne 5 lat od dawna okupuje miejsce na podium najczęściej zadawanych przez Was pytań i ustępuje jedynie pytaniu o właściwą w danym przypadku formułę matury. Ostatnio znów wróciło w kilku komentarzach, więc już wyjaśniam o co chodzi.

Są wśród Was osoby, które – tak jak Ania – muszą zmieścić się ze zdawaniem w 5 latach. Dlaczego? Wytłumaczę Wam to na przykładzie Ani właśnie. Otóż Ania w 2013 roku ukończyła szkołę średnią i po raz pierwszy podeszła do matury. I wszystko byłoby pięknie, gdyby nie potknęła się na egzaminie ze znienawidzonej matematyki. Poszło jej na tyle źle, że stres spowodowany tym niepowodzeniem udzielił się jej też na pisemnym angielskim. I tak Ania ZDAŁA pisemny i ustny egzamin z języka polskiego oraz ustny z angielskiego, ale NIE ZDAŁA matematyki i pisemnego angielskiego. Zdane egzaminy są jednak ważne przez 5 lat i tyle Ania ma czasu na ponowne podejście do matematyki i pisemnego angielskiego bez konieczności ponownego podejścia do egzaminów już zdanych. Jeśli Ania nie dotrzyma tego terminu, czyli nie zaliczy feralnych egzaminów najpóźniej w maju 2018 roku, w 2019 roku BĘDZIE JUŻ MUSIAŁA ZDAWAĆ WSZYSTKIE EGZAMINY OD NOWA.

Zatem: zasada 5 lat obowiązuje tylko te osoby, które jakieś egzaminy mają już zdane i to 5 lat liczymy od października roku, w którym podeszło się do egzaminów po raz pierwszy i zdało któreś z nich. Gdyby Ania spróbowała np. w 2015 roku podejść do matematyki i pisemnego angielskiego, ale znów by ich nie zdała, 5 lat wciąż liczy od 2013 roku.

Zasada 5 lat nie dotyczy natomiast osób, które jeszcze nigdy nie podchodziły do matury. Nie ma również zastosowania w przypadku tych osób, które maturę już zdały w całości, posiadają świadectwo dojrzałości, ale np. na potrzeby rekrutacji na nowy kierunek studiów chcą poprawić wynik z któregoś z przedmiotów lub podejść do zupełnie nowego. Takie osoby mogą podchodzić do wybranych egzaminów, kiedy zechcą.

Uff… Mam nadzieję, że spora część z Was właśnie bardzo się uspokoiła, bo widmo zdawania matury w całości od nowa to nie jest przyjemna perspektywa. A Tym, którzy w pięciu latach muszą się zmieścić, radzę pilnować terminów, żeby nie zaprzepaścić wyników, które już się osiągnęło.

To piąteczka 😉

PS A jeśli nie jesteś pewien, czy dobrze liczysz swoje 5 lat, odezwij się w komentarzu poniżej.

19 myśli nt. „Mityczne 5 lat, czyli maturalnej kampanii informacyjnej odcinek III

 1. Pingback: Jutro ogłoszenie wyników, czyli idziemy na wakacje! | Blog Edu & You

 2. Dzień dobry,
  Chciałabym się dowiedzieć czy po ukończeniu szkoły średniej bez podejścia do egzaminów maturalnych należy podejść do egzaminów w tej samej szkole co się uczeszczalo czy można w innej? Czy na nowo trzeba się zapisać do szkoły dla dorosłych aby podejść do egzaminów kiedy od ukończenia szkoły minęło 5 lat. Czy należy złożyć podanie do szkoły o zgodę na podejście do egzaminów. Ania

  • 1. Można w innej. W przypadku nowej matury zapisy na maturę odbywają się w OKE z pominięciem szkoły macierzystej. W przypadku starej matury trzeba się zapisać w szkole, jeśli ta dalej istnieje, ale można dołączyć wniosek o przydzielenie innej szkoły, w której będzie się zdawało egzaminy.
   2. Nie! Jeśli posiadasz świadectwo ukończenia szkoły – szkoły nie musisz kończyć po raz kolejny.
   3. Nie ma czegoś takiego jak zgoda szkoły. Zapisuje się Pani na maturę i szkole nic do tego:-)

   • Witam.
    Ukończyłam szkołe w 2013 roku lecz nie podeszłam do matury teraz w 2019 zdałam niestety tylko polski ustny i pisemny oraz angielski ustny a oblałam matematyke oraz angielski pisemny. podchodziłam pierwszy raz a teraz jak chciałam sie zapisac na te 2 przedmioty dyrektorka powiedziała ze mam zdawac cała maturę na nowo.czy to prawda? przeciez mam 5 lat na poprawe. prosze o pomoc:(

 3. witam
  Mam pytanko. W 2014 roku podeszłam do matury i nie zdałam matematyki i pisemnego niemieckiego, czy w nadchodzącym 2019 roku mogę jeszcze ostatni raz podejść do poprawy ? Czy to jest mój ostatni dzwonek żeby zmieścić się w tych 5 latach? Czy muszę od nowa zdawać maturę całościowo ze wszystkich przedmiotów? Pragnę podkreślić, że zdawałam wszystko w starej formule. Dziękuję i pozdrawiam cieplutko

 4. Dzień dobry,
  Chciałbym dowiedzieć się jak wygląda odbiór wyników w przypadku zdawania matury w innej szkole niż macierzysta.

 5. Witam.
  Ukończyłam szkołe w 2013 roku lecz nie podeszłam do matury teraz w 2019 zdałam niestety tylko polski ustny i pisemny oraz angielski ustny a oblałam matematyke oraz angielski pisemny. podchodziłam pierwszy raz a teraz jak chciałam sie zapisac na te 2 przedmioty dyrektorka powiedziała ze mam zdawac cała maturę na nowo.czy to prawda? przeciez mam 5 lat na poprawe. prosze o pomoc:(

 6. Witam,
  W 2012 otrzymałam świadectwo dojrzałości. W tym roku błędnie złożyłam deklarację ponownego przystapienia do egzaminu ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych + przedmiotów dodatkowych które potrzebne mi się do rozpoczęcia nowy studiów. Co w sytuacji kiedy podejdę do egzaminu z biologii i chemii i uzyskam wynik pozytywny ale nie pojawie się na egzaminach z przedmiotów dodatkowych, które zdane mam już na maturze w 2012r. Czy pozytywne wyniki uzyskane z chemii i biologii będą wazne? Czy tylko te wyniki będą widniały na aneksie? Czy aneks wgle dostanę z tymi pozytywnymi wynikami jeśli się nie pojawie na egzaminach z przedmiotów obowiązkowych zdanych parę lat wcześniej?

  • Po pierwsze nie ma Pani obowiązku zdawać przedmiotów obowiązkowych, jeśli ma Pani świadectwo maturalne. W tej sytuacji deklaruje Pani tylko te przedmioty, które Pani chce/potrzebuje zdać.
   A Pani wpisując ponownie do deklaracji przedmioty obowiązkowe myślała o ulepszeniu wyniku czy ktoś Panią wprowadził w błąd i myślała Pani, że trzeba je zdać jeszcze raz?

   • Tak dokładnie.. myślałam że muszę podejść do całej matury również z przedmiotów obowiązkowych mimo posiadania już świadectwa dojrzałości i mimo tego, że chciałabym tylko zdać sobie dodatkowo biologię i chemię aby móc rozpocząć nowy kierunek studiów. Czy w tej sytuacji kiedy zadeklarowalam już błędnie przedmioty obowiązkowe + biologię i chemię ale nie pojawie się na egzaminach z przedmiotów obowiązkowych (zdając przy tym pozytywnie biologię i chemię) otrzymam aneks ?

    • Dodatkowo: nie mam w zamiarze poprawy wyników z przedmiotów obowiązkowych. Chciałabym tylko zdać biologię i chemię jako przedmioty dodatkowe. I tu przechodzimy do mojego pytania które zawarłam w powyższym komentarzu…

    • Aneks Pani dostanie, ponieważ liczy się zawsze wyższy wynik, a nie przychodząc siłą rzeczy Pani nie poprawi. Jednak dobrze byłoby to sprostować jeszcze w OKE, żeby nie przygotowywali dla Pani z arkuszy z tych przedmiotów. Jeśli zadeklarowała Pani zdawanie, policzą to jako nieobecność na egzaminie. W sumie lepiej tego uniknąć.

 7. Witam, w 2017r podeszłam do matury po raz pierwszy, czy moje wyniki są ważne do 2022r, czy muszę zdawać wszystko od nowa?

 8. Dzień dobry,
  W 2007 roku uzyskałam świadectwo dojrzałości – wszystkie przedmioty zdane. W 2021 roku zamierzam przystąpić ponownie do matury z dwóch przedmiotów dodatkowych – biologii i chemii, które już zdawałam (chcę poprawić wynik matury). Po przeczytaniu regulaminów, zasad przeprowadzania “nowych” matur i kilku form internetowych, mam wątpliwości dotyczące przedmiotów, które muszę zdać. Chodzi mi o to czy w 2021 roku, oprócz wybranych przeze mnie biologii i chemii, będę musiała pisać matury z języka polskiego, matematyki i języka obcego oraz zdawać matury ustne?
  Drugie pytanie, liceum i maturę zdawałam poza miejscem mojego obecnego zamieszkania (ponad 600km), czy mogę zdawać maturę w mieście, w którym obecnie mieszkam, czy będę musiała ją pisać w liceum, które kończyłam?
  Z góry dziękuję za pomoc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *