Mityczne 5 lat, czyli maturalnej kampanii informacyjnej odcinek III

Po moim ostatnim wpisie na blogu, w którym informowałam, że nie ma ograniczenia czasowego jeśli chodzi o podejście do matury, napisała do mnie Ania z takim pytaniem: Jak to nie ma ograniczenia czasowego? Ja muszę zmieścić się w 5 latach! Być może Was zaskoczę, ale w tym wypadku i ja mam rację i Ania ją ma. Jak to możliwe?

Pytanie o owo mityczne 5 lat od dawna okupuje miejsce na podium najczęściej zadawanych przez Was pytań i ustępuje jedynie pytaniu o właściwą w danym przypadku formułę matury. Ostatnio znów wróciło w kilku komentarzach, więc już wyjaśniam o co chodzi.

Są wśród Was osoby, które – tak jak Ania – muszą zmieścić się ze zdawaniem w 5 latach. Dlaczego? Wytłumaczę Wam to na przykładzie Ani właśnie. Otóż Ania w 2013 roku ukończyła szkołę średnią i po raz pierwszy podeszła do matury. I wszystko byłoby pięknie, gdyby nie potknęła się na egzaminie ze znienawidzonej matematyki. Poszło jej na tyle źle, że stres spowodowany tym niepowodzeniem udzielił się jej też na pisemnym angielskim. I tak Ania ZDAŁA pisemny i ustny egzamin z języka polskiego oraz ustny z angielskiego, ale NIE ZDAŁA matematyki i pisemnego angielskiego. Zdane egzaminy są jednak ważne przez 5 lat i tyle Ania ma czasu na ponowne podejście do matematyki i pisemnego angielskiego bez konieczności ponownego podejścia do egzaminów już zdanych. Jeśli Ania nie dotrzyma tego terminu, czyli nie zaliczy feralnych egzaminów najpóźniej w maju 2018 roku, w 2019 roku BĘDZIE JUŻ MUSIAŁA ZDAWAĆ WSZYSTKIE EGZAMINY OD NOWA.

Zatem: zasada 5 lat obowiązuje tylko te osoby, które jakieś egzaminy mają już zdane i to 5 lat liczymy od października roku, w którym podeszło się do egzaminów po raz pierwszy i zdało któreś z nich. Gdyby Ania spróbowała np. w 2015 roku podejść do matematyki i pisemnego angielskiego, ale znów by ich nie zdała, 5 lat wciąż liczy od 2013 roku.

Zasada 5 lat nie dotyczy natomiast osób, które jeszcze nigdy nie podchodziły do matury. Nie ma również zastosowania w przypadku tych osób, które maturę już zdały w całości, posiadają świadectwo dojrzałości, ale np. na potrzeby rekrutacji na nowy kierunek studiów chcą poprawić wynik z któregoś z przedmiotów lub podejść do zupełnie nowego. Takie osoby mogą podchodzić do wybranych egzaminów, kiedy zechcą.

Uff… Mam nadzieję, że spora część z Was właśnie bardzo się uspokoiła, bo widmo zdawania matury w całości od nowa to nie jest przyjemna perspektywa. A Tym, którzy w pięciu latach muszą się zmieścić, radzę pilnować terminów, żeby nie zaprzepaścić wyników, które już się osiągnęło.

To piąteczka 😉

PS A jeśli nie jesteś pewien, czy dobrze liczysz swoje 5 lat, odezwij się w komentarzu poniżej.

 1. Pingback: Jutro ogłoszenie wyników, czyli idziemy na wakacje! | Blog Edu & You

 2. Dzień dobry,
  Chciałabym się dowiedzieć czy po ukończeniu szkoły średniej bez podejścia do egzaminów maturalnych należy podejść do egzaminów w tej samej szkole co się uczeszczalo czy można w innej? Czy na nowo trzeba się zapisać do szkoły dla dorosłych aby podejść do egzaminów kiedy od ukończenia szkoły minęło 5 lat. Czy należy złożyć podanie do szkoły o zgodę na podejście do egzaminów. Ania

  • 1. Można w innej. W przypadku nowej matury zapisy na maturę odbywają się w OKE z pominięciem szkoły macierzystej. W przypadku starej matury trzeba się zapisać w szkole, jeśli ta dalej istnieje, ale można dołączyć wniosek o przydzielenie innej szkoły, w której będzie się zdawało egzaminy.
   2. Nie! Jeśli posiadasz świadectwo ukończenia szkoły – szkoły nie musisz kończyć po raz kolejny.
   3. Nie ma czegoś takiego jak zgoda szkoły. Zapisuje się Pani na maturę i szkole nic do tego:-)

   • Witam.
    Ukończyłam szkołe w 2013 roku lecz nie podeszłam do matury teraz w 2019 zdałam niestety tylko polski ustny i pisemny oraz angielski ustny a oblałam matematyke oraz angielski pisemny. podchodziłam pierwszy raz a teraz jak chciałam sie zapisac na te 2 przedmioty dyrektorka powiedziała ze mam zdawac cała maturę na nowo.czy to prawda? przeciez mam 5 lat na poprawe. prosze o pomoc:(

 3. witam
  Mam pytanko. W 2014 roku podeszłam do matury i nie zdałam matematyki i pisemnego niemieckiego, czy w nadchodzącym 2019 roku mogę jeszcze ostatni raz podejść do poprawy ? Czy to jest mój ostatni dzwonek żeby zmieścić się w tych 5 latach? Czy muszę od nowa zdawać maturę całościowo ze wszystkich przedmiotów? Pragnę podkreślić, że zdawałam wszystko w starej formule. Dziękuję i pozdrawiam cieplutko

 4. Dzień dobry,
  Chciałbym dowiedzieć się jak wygląda odbiór wyników w przypadku zdawania matury w innej szkole niż macierzysta.

 5. Witam.
  Ukończyłam szkołe w 2013 roku lecz nie podeszłam do matury teraz w 2019 zdałam niestety tylko polski ustny i pisemny oraz angielski ustny a oblałam matematyke oraz angielski pisemny. podchodziłam pierwszy raz a teraz jak chciałam sie zapisac na te 2 przedmioty dyrektorka powiedziała ze mam zdawac cała maturę na nowo.czy to prawda? przeciez mam 5 lat na poprawe. prosze o pomoc:(

 6. Witam,
  W 2012 otrzymałam świadectwo dojrzałości. W tym roku błędnie złożyłam deklarację ponownego przystapienia do egzaminu ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych + przedmiotów dodatkowych które potrzebne mi się do rozpoczęcia nowy studiów. Co w sytuacji kiedy podejdę do egzaminu z biologii i chemii i uzyskam wynik pozytywny ale nie pojawie się na egzaminach z przedmiotów dodatkowych, które zdane mam już na maturze w 2012r. Czy pozytywne wyniki uzyskane z chemii i biologii będą wazne? Czy tylko te wyniki będą widniały na aneksie? Czy aneks wgle dostanę z tymi pozytywnymi wynikami jeśli się nie pojawie na egzaminach z przedmiotów obowiązkowych zdanych parę lat wcześniej?

  • Po pierwsze nie ma Pani obowiązku zdawać przedmiotów obowiązkowych, jeśli ma Pani świadectwo maturalne. W tej sytuacji deklaruje Pani tylko te przedmioty, które Pani chce/potrzebuje zdać.
   A Pani wpisując ponownie do deklaracji przedmioty obowiązkowe myślała o ulepszeniu wyniku czy ktoś Panią wprowadził w błąd i myślała Pani, że trzeba je zdać jeszcze raz?

   • Tak dokładnie.. myślałam że muszę podejść do całej matury również z przedmiotów obowiązkowych mimo posiadania już świadectwa dojrzałości i mimo tego, że chciałabym tylko zdać sobie dodatkowo biologię i chemię aby móc rozpocząć nowy kierunek studiów. Czy w tej sytuacji kiedy zadeklarowalam już błędnie przedmioty obowiązkowe + biologię i chemię ale nie pojawie się na egzaminach z przedmiotów obowiązkowych (zdając przy tym pozytywnie biologię i chemię) otrzymam aneks ?

    • Dodatkowo: nie mam w zamiarze poprawy wyników z przedmiotów obowiązkowych. Chciałabym tylko zdać biologię i chemię jako przedmioty dodatkowe. I tu przechodzimy do mojego pytania które zawarłam w powyższym komentarzu…

    • Aneks Pani dostanie, ponieważ liczy się zawsze wyższy wynik, a nie przychodząc siłą rzeczy Pani nie poprawi. Jednak dobrze byłoby to sprostować jeszcze w OKE, żeby nie przygotowywali dla Pani z arkuszy z tych przedmiotów. Jeśli zadeklarowała Pani zdawanie, policzą to jako nieobecność na egzaminie. W sumie lepiej tego uniknąć.

 7. Witam, w 2017r podeszłam do matury po raz pierwszy, czy moje wyniki są ważne do 2022r, czy muszę zdawać wszystko od nowa?

 8. Dzień dobry,
  W 2007 roku uzyskałam świadectwo dojrzałości – wszystkie przedmioty zdane. W 2021 roku zamierzam przystąpić ponownie do matury z dwóch przedmiotów dodatkowych – biologii i chemii, które już zdawałam (chcę poprawić wynik matury). Po przeczytaniu regulaminów, zasad przeprowadzania “nowych” matur i kilku form internetowych, mam wątpliwości dotyczące przedmiotów, które muszę zdać. Chodzi mi o to czy w 2021 roku, oprócz wybranych przeze mnie biologii i chemii, będę musiała pisać matury z języka polskiego, matematyki i języka obcego oraz zdawać matury ustne?
  Drugie pytanie, liceum i maturę zdawałam poza miejscem mojego obecnego zamieszkania (ponad 600km), czy mogę zdawać maturę w mieście, w którym obecnie mieszkam, czy będę musiała ją pisać w liceum, które kończyłam?
  Z góry dziękuję za pomoc.

 9. Witam,
  Zdawałam pierwszy raz maturę w 2016 roku.
  Nowa formuła. Jednak do tej pory nie udało mi się niestety zdać jednego przedmiotu matematyki. Czy mój ostateczny termin żebym nie musiała zdawać od nowa całej matury to 2021 rok? Czy w maju 2021 będę mogła napisać matematykę jeszcze raz, bez konieczności zdawania całej matury od nowa ?

  • Tak, 2021 rok to ostatni moment, by zaliczyć egzamin z matematyki bez zdawania całej matury. Po tym czasie trzeba będzie zdawać na nowo całą maturę.

 10. Zdawałam maturę pierwszy raz w roku szkolnym 2016/2017 jestem absolwentką technikum. 2021 podchodziłam do matematyki, nie zdałam a dziś zaspałam na poprawkę – nie wiem czy ze stresu czy już się poddałam. czy w 2022 będę mogła jeszcze raz podejść do matematyki czy muszę zdawać cały egzamin od początku ?

 11. Dzień dobry,

  Zdawałem maturę w pierwszym terminie w 2012 roku, niestety nie udało mi się zdać matematyki. Ponownie do egzaminu przystąpiłem po latach w 2021 roku ale znowu nie udało mi się zdać tego przedmiotu (reszta przedmiotów zdana). Planuję podjąć kolejną próbę w 2023 roku i w związku z tym mam pytanie. Czy muszę zdać wszystkie przedmioty ponownie czy tylko matematykę?

  Będę wdzięczny za informację.

  • Każdy zdany egzamin jest ważny 5 lat. Te egzaminy są ważne do 2026 roku. W 2023 roku pozostaje do zdania matematyka. Ale uwaga, w roku 2021 obowiązywała amnestia na egzaminy ustne z języka polskiego i języka obcego. Dotyczyło to roku 2020,2021 i 2022. To zwolnienie nie obowiązuje już w roku 2023, co oznacza, że aby uzyskać świadectwo maturalne w 2023 będzie trzeba zdać również egzaminy ustne z tych dwóch przedmiotów. No chyba, że są już zdane, bo jeśli ktoś chciał/potrzebował mógł na własne życzenie podejść do ustnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *