Szkoła średnia raz jeszcze, czyli maturalnej kampanii informacyjnej odcinek V

W ostatnim wpisie poznaliście historię Kasi, której powiedziano, że musi zdawać na maturze język obcy, który ma wpisany na świadectwie ukończenia szkoły średniej. Poinformowano ją oczywiście źle. Całe szczęście Kasia tę informację zweryfikowała i dziś jest już na ostatniej prostej do matury. W Waszych komentarzach, mailach czy telefonach często pada jeszcze jedno pytanie o szkołę średnią. Jakie?

To Wasze pytanie wynika zapewne z faktu, że maturę i szkołę średnią zwykliśmy traktować jako jedną nierozłączną całość, a brzmi ono: czy muszę powtarzać szkołę średnią, by móc przystąpić po latach do matury?

Spieszę więc odpowiedzieć, że absolutnie nie! Świadectwo ukończenia szkoły średniej jest nam dane na zawsze i uprawnia nas do podejścia do egzaminu maturalnego w dowolnym momencie. Najczęściej dzieje się oczywiście tak, że zaraz po ukończeniu szkoły średniej podchodzi się do matury, jednak „najczęściej” to nie to samo, co „zawsze”, bo różnie życie się układa.

Pytacie o konieczność powtarzania szkoły średniej również dlatego, że nie zawsze wiecie, w jaki sposób przygotować się do matury po latach i powrót do szkoły średniej wydaje Wam się czymś naturalnym. Nie ma jednak takiej potrzeby, ponieważ gdybyście faktycznie zabawili się w powrót do przeszłości i wrócili w szkolne ławy, musielibyście przejść przez edukację z wszystkich przedmiotów, a przecież na maturze zdajecie egzaminy tylko z niektórych przedmiotów i to na nich należy się skupić.

Zatem w jaki sposób przygotować się do matury, jakie wybrać kursy, jakie są możliwości? O tym wszystkim w następnym wpisie.

  1. Nie wiem jak zabrać się do ponownego podejścia do matury. W 2000r. nie zdałam ustnego j. angielskiego. Co powinnam zrobić? Jaką deklarację złożyć ( jakie załączniki)

    • Z formalnego punktu widzenia musisz jedynie złożyć deklarację przystąpienia do matury oraz świadectwo ukończenia szkoły średniej w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej właściwej ze względu na Twoje miejsce zamieszkania. Masz na to czas od mniej więcej 10 września do 31 grudnia 2017 roku. To OKE wyznaczy Ci szkołę, w której będziesz zdawać. Wzoru deklaracji (numeru załącznika) nie mogę Cie jeszcze podać, ponieważ nie ma jeszcze druków na 2018 rok, pojawią się we wrześniu.
      Będziesz zdawała na tzw. nowych zasadach, więcej możesz o nich przeczytać TUTAJ.
      Jeśli nie pobrałaś jeszcze naszego bezpłatnego poradnika dla maturzysty po latach, zachęcam, by to zrobić. Jak? Szczegóły znajdziesz TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *