Czujesz, że stoisz w miejscu?

Przypomnę, że w kwestii zdawania matury po latach od ukończenia szkoły średniej najtrudniej jest podjąć decyzję. Samo przygotowanie i zdanie matury zajmuje rok, góra dwa lata. Natomiast proces decyzyjny potrafi trwać lat kilka, kilkanaście… nierzadko kilkadziesiąt.
            Skąd ta dysproporcja?!            

Elżbieta Kalinowska Psycholog On-Line

Z tym pytaniem zadzwoniłam do mojej znajomej psycholog on-line Elżbiety Kalinowskiej, która odpowiedziała mi w następujący sposób (Ela postanowiła zrobić coś jeszcze, ale o tym za chwilę…).
            – Opór przed podjęciem wyzwania wynika z obawy, że efekt potencjalnego działania nie jest pewny.

Stres i wewnętrzne blokady stają się tym większe, im bliższy jest czas, w którym trzeba podjąć działanie, i skutkują odkładaniem tego działania na później, na bliżej nieokreśloną przyszłość. Odkładając nasze wyzwania czujemy się spokojniejsi, bo czas decyzji znów się wydłużył. Jednak w miarę malejącego stresu zaczyna wzbudzać się ponownie motywacja do osiągnięcia tego, co właśnie odsunęliśmy w czasie. W efekcie człowiek czuje, że stoi w miejscu i nie osiąga tego, co by mógł osiągnąć, gdyby działał trochę odważniej. Zaczyna więc mieć pretensje do siebie, że nic nie robi, by pozytywnie wpłynąć na swoje życie. To z kolei obniża jego poczucie własnej wartości.

Ze słów Eli wynika, że stres który przeżywamy w obliczu wyzwania nie ma wiele wspólnego z rzeczywistą trudnością zadania. Może się pojawiać w odniesieniu do wyzwań całkowicie mieszczących się w granicach możliwości danej osoby. Stres zależy w głównej mierze od tego, jak postrzegasz samego siebie, co o sobie myślisz, jakie masz przekonania na swój temat. Skąd wniosek, że wpływając na własne myśli możesz obniżyć stres do tego stopnia, że nie będzie Cię hamował w działaniu i pozwoli Ci zacząć odnosić sukcesy.

Kiedy Ela usłyszała, z jakimi problemami borykają się osoby, którym matura ciąży jak kula u nogi, zaproponowała coś jeszcze – udział w prowadzonym przez jej zespół warsztacie dla osób, które chcą podjąć się jakiegoś wyzwania, chcą coś osiągnąć (np. chciałyby zdać maturę po latach), ale czują wewnętrzny opór przed tym, aby rzeczywiście to zrobić. Na warsztacie pokaże bardzo prostą i skuteczną metodę obniżania stresu, radzenia sobie z negatywnymi myślami osłabiającymi pewność siebie i odbierającymi nadzieję na sukces. Ela zapewnia, że w ciągu dwóch godzin odczujesz realną zmianę w swoich emocjach. Po warsztacie otrzymasz nagranie całego spotkania i  możliwość konsultacji, kiedy już zaczniesz wprowadzać metodę w życie.

Warsztat odbędzie się 15.05.2019 o godz. 19.00 czasu polskiego (ważne dla tych, którzy mieszkają za granicą). Zostanie nagrany, więc jeśli ten termin Ci nie pasuje, nie szkodzi. Nagranie będzie dostępne na specjalnej stronie, gdzie będzie też miejsce na  kontakt z prowadzącymi i uzyskanie odpowiedzi na ewentualne pytania.

Co do ceny, wynegocjowałam dla nas zniżkę o 50%. Dla nas – ponieważ też mam zamiar wziąć udział w warsztacie Eli (przede mną ogromne wyzwanie – otwieramy Internetową Szkołę Języków Obcych… i boję się, czy dam sobie radę z tak dużym projektem). Kupon rabatowy – mpl2019  będzie aktywny do północy, do wtorku 14.05.2019Tak więc skorzystać z warsztatu możemy za cenę kawy z ciastkiem czyli za 17,50 zł. (Skąd przyszło mi do głowy to porównanie? Może stąd, że – abstrahując od szkoły językowej – mierzę się z wyzwaniem, by zrezygnować z ciastek i tym podobnych używek, i wcale nie chcę z tą trudną decyzją czekać kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt lat).

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *