31 myśli nt. „Czy muszę zdawać całą maturę od nowa jeśli potrzebuję zdać dodatkowy egzamin?

 1. Dzień dobry,
  a jak się sprawa ma z dodatkowym przedmiotem, ale na poziomie podstawowym? Zdawałam maturę 14 lat temu i teraz brakuje mi matematyki w rekrutacji na studia. Nie wiem czy jestem w stanie zdać na rozszerzeniu, na podstawie byłoby znacznie łatwiej. Czy wtedy obowiązuje mnie już ten okres 5 letni ?

  • Ale masz świadectwo maturalne i chcesz sobie uzupełnić o dodatkowy przedmiot jakim jest matematyka? Wydaje mi się, że można zdać na poziomie podstawowym, jeśli jest Ci ten przedmiot potrzebny, ale to tak na 99%. Okres pięcioletni obowiązuje w sytuacji, gdybyś nie miała świadectwa maturalnego z powodu niezdanego egzaminu. Wówczas jest pięć lat na jego poprawę.

 2. Dzień dobry,
  w 2007 roku ukończyłem liceum ogólnokształcące. Świadectwo dojrzałości otrzymałem. Z przedmiotów obowiązkowych zdawałem polski rozszerzony, angielski podstawowy, historię rozszerzoną. Z historii miałem mniej niż 30% (poziom rozszerzony przeliczyli wtedy na tę samą ilość punktów na poziom podstawowy) więc nie zdałem, ale świadectwo maturalne dostałem (amnestia maturalna). Chciałbym po latach zdać matematykę rozszerzoną, bo potrzebna jest mi na studia. Czy muszę cały egzamin maturalny zdawać z wszystkimi przedmiotami? Czy przystępując do egzaminu na poziomie rozszerzonym muszę go zdawać na poziomie podstawowym? Co będzie jak zadeklaruję chęć poprawy wyników np. polski podstawowy i wynik będzie gorszy?

  • Świadectwo jest ważne bezterminowo, więc jeśli chcesz zdać kolejne przedmioty, to wybierasz i zdajesz tylko te egzaminy. Jeśli masz świadectwo to nie musisz zdawać matematyki na poziomie podstawowy. Jeśli chcesz poprawić wynik, a odpukać wyjdzie gorzej, wówczas zachowasz wynik poprzedni. Zawsze wpisywany jest ten lepszy.

 3. Jeśli zdałam maturę to znaczy podstawowe przedmioty w 2015 roku (które wstarczają aby otrzymać świadectwo dojrzałości ) chciałabym poprawić rozszerzenie z biologii ,którego nie zdałam i pisać dodatkowy przedmiot rozszerzony. Czy muszę zdawać na nowa cała podstawowa maturę ? Czy tylko to rozszerzenie ,którego nie zdałam i to dodatkowe rozszerzenie ?

  • Świadectwo dojrzałości jest ważne bezterminowo, zatem wystarczy tylko zaliczyć rozszerzenie z biologii
   i zdać dodatkowy przedmiot. Przy czym warto pamiętać o tym, że w razie zaliczenia poprawki na ocenę niższą niż egzamin pierwotny na korzyść zdającego zawsze jest brana pod uwagę ocena wyższa.

 4. Dzień Dobry
  Moje pytanie dotyczy zdawania przedmiotów dodatkowych na maturze , których nie miało się wpisanych na swojej deklaracji , maturę zdawałam w tym roku i chciałabym zdawać przedmioty rozszerzone ale nie wiem czy mogę a jeżeli tak to kiedy?

  • Jeśli zdałaś maturę w tym roku, to możesz przystąpić do zdawania przedmiotów dodatkowych czy rozszerzonych za rok albo w kolejnych latach.
   Istnieje także możliwość poprawki danych przedmiotów. Co ważne, jeśli poprawka poszłaby gorzej niż egzamin pierwotny, zawsze jest brana pod uwagę wyższa ocena.
   Należy pamiętać, że można zdawać tylko zadeklarowane przedmioty, warto więc przemyśleć, z czego chce się zdać egzamin.

 5. Dzień dobry,
  A co w przypadku matury z 1991 r.? Wiem, wiem prehistoria ale pytam na poważnie bo niestety życie zmusza.
  Zdawałem pisemną z pol i biol a ustny z pol, biol i niemieckiego
  Czy można teraz zdawać dodatkowe przedmioty na poz. rozszerzonym lub/i poprawić biol na poziom rozszerzony czy też potrzebuję zdawać całą maturę od początku?

  • Świadectwo maturalne jest ważne bezterminowo, a to oznacza, że w takiej sytuacji można przystąpić do egzaminu z przedmiotu dodatkowego lub poprawić ocenę. Nie trzeba zdawać całej matury od nowa.

 6. Witam, zdawałem maturę w roku 2016, a na poziomie rozszerzonym zdawałem biologię i chemię. W roku 2021 chcę poprawić wynik z biologii i chemii, aby dostać się na drugi kierunek studiów. W takiej sytuacji musze pisać od nowa podstawę czy jedynie poprawić rozszerzenia na wyższy wynik?

  • Rozumiem, że ta zdawana w 2016 roku matura została zaliczona i zwieńczona otrzymaniem świadectwa maturalnego? Jeśli tak, to wystarczy podejść do egzaminów z przedmiotów rozszerzonych, aby poprawić z nich ocenę.

 7. Mam pytanie, będę poprawiać maturę w roku 2021, pani w sekretariacie powiedziała że mam zdawać tylko te przedmioty co nie zdałam, a ja chciałabym podejść do matury z angielskiego rozszerzonego, którego nie zdawałam w 2020, czy mogę go zdawać w 2021?

 8. Witam,
  Jeżeli zdawałam maturę w 2014r. I chciałabym napisać dodatkowy przedmiot jakim jest biologia i chemia ( wcześniej nie podchodziłam do tych przedmiotów) to czy muszę zdawać cała maturę od podstaw z racji tego ze minęło 5 lat?

 9. Witam, jeżeli zdawałem maturę w 2010 roku i zdałem z podstawowych przedmiotów a teraz chciałbym zdać mature z rozszerzonej historii to czy muszę od nowa zdawać całą mature ? Czy mogę tylko ten dodatkowy przedmiot?

  • Świadectwo maturalne jest ważne bezterminowo, zatem wystarczy teraz podejść tylko do egzaminu rozszerzonego z historii, bez ponownego zdawania całej matury.

   • Dziękuje za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie, jeżeli szkoła w której zdawałem maturę nadal istnieje to tam składam odpowiednią deklaracje tak ? I czy to będzie deklaracja 1a?

 10. Dzień dobry.
  Na kierunek, na który chcę się dostać potrzebuję rozszerzonej matematyki i angielskiego. Matematykę zdawałem w tym roku z dobrym wynikiem. Teraz chciałbym napisać z angielskiego. Z filmu rozumiem, że nie muszę jeszcze raz zdawać matematyki. Czy to znaczy, że w systemie rekrutacji na studia będę mógł wprowadzić wyniki z obu lat matury i komisja przy liczeniu weźmie pod uwagę wynik z tego roku i z następnego?

  • Po uzyskaniu świadectwa maturalnego w takiej sytuacji wystarczy podejść tylko do egzaminu z j. angielskiego, choć zawsze można, jeżeli jest taka potrzeba, poprawić ocenę z matematyki.
   W systemie rekrutacji zostaną zaliczone wyniki z obu lat matury.

 11. Witam, jeśli zdawałem maturę w 2000 roku i zdałem pisemny z J. POLSKIEGO I HISTORII oraz ustny z J. POLSKIEGO a poległem na ustnej HISTORII to jak po latach wyglądał by mój egzamin. Zdawanie samej ustnej HISTORII czy przystąpienie do całego egzaminu od początku.

 12. W poprzednich latach pisałem w sumie maturę z 6 przedmiotów rozszerzonych. Czy w tym roku mógłbym napisać 7 rozszerzenie z nowego? Czy limit rozszerzeń został przekroczony?

 13. Rok temu zdawałam maturę, matura oczywiście zdana ale chciałabym poprawić sobie wynik z rozszerzonego j. Polskiego i angielskiego, czy muszę zdawac podstawę?

 14. Witam, w 2020 pisałam maturę z matematyki i jej nie zdałam, w tym roku będę poprawiać ale chciałabym jeszcze napisać dodatkowo przedmiot podstawowy czy to możliwe?

 15. Witam, w 2009 roku pisałam mature, która zdałam. Jednak nie miałam obowiązkowej matematyki. Czy jeżeli chciałabym zdawać rozszerzona biologię to muszę również matematykę na podstawie? Na studia potrzebuje jedynie biologii. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *