4 myśli nt. „Czy muszę zdawać całą maturę od nowa jeśli potrzebuję zdać dodatkowy egzamin?

  1. Dzień dobry,
    a jak się sprawa ma z dodatkowym przedmiotem, ale na poziomie podstawowym? Zdawałam maturę 14 lat temu i teraz brakuje mi matematyki w rekrutacji na studia. Nie wiem czy jestem w stanie zdać na rozszerzeniu, na podstawie byłoby znacznie łatwiej. Czy wtedy obowiązuje mnie już ten okres 5 letni ?

    • Ale masz świadectwo maturalne i chcesz sobie uzupełnić o dodatkowy przedmiot jakim jest matematyka? Wydaje mi się, że można zdać na poziomie podstawowym, jeśli jest Ci ten przedmiot potrzebny, ale to tak na 99%. Okres pięcioletni obowiązuje w sytuacji, gdybyś nie miała świadectwa maturalnego z powodu niezdanego egzaminu. Wówczas jest pięć lat na jego poprawę.

  2. Dzień dobry,
    w 2007 roku ukończyłem liceum ogólnokształcące. Świadectwo dojrzałości otrzymałem. Z przedmiotów obowiązkowych zdawałem polski rozszerzony, angielski podstawowy, historię rozszerzoną. Z historii miałem mniej niż 30% (poziom rozszerzony przeliczyli wtedy na tę samą ilość punktów na poziom podstawowy) więc nie zdałem, ale świadectwo maturalne dostałem (amnestia maturalna). Chciałbym po latach zdać matematykę rozszerzoną, bo potrzebna jest mi na studia. Czy muszę cały egzamin maturalny zdawać z wszystkimi przedmiotami? Czy przystępując do egzaminu na poziomie rozszerzonym muszę go zdawać na poziomie podstawowym? Co będzie jak zadeklaruję chęć poprawy wyników np. polski podstawowy i wynik będzie gorszy?

    • Świadectwo jest ważne bezterminowo, więc jeśli chcesz zdać kolejne przedmioty, to wybierasz i zdajesz tylko te egzaminy. Jeśli masz świadectwo to nie musisz zdawać matematyki na poziomie podstawowy. Jeśli chcesz poprawić wynik, a odpukać wyjdzie gorzej, wówczas zachowasz wynik poprzedni. Zawsze wpisywany jest ten lepszy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *