12 myśli nt. „Czy muszę zdawać całą maturę od nowa jeśli potrzebuję zdać dodatkowy egzamin?

 1. Dzień dobry,
  a jak się sprawa ma z dodatkowym przedmiotem, ale na poziomie podstawowym? Zdawałam maturę 14 lat temu i teraz brakuje mi matematyki w rekrutacji na studia. Nie wiem czy jestem w stanie zdać na rozszerzeniu, na podstawie byłoby znacznie łatwiej. Czy wtedy obowiązuje mnie już ten okres 5 letni ?

  • Ale masz świadectwo maturalne i chcesz sobie uzupełnić o dodatkowy przedmiot jakim jest matematyka? Wydaje mi się, że można zdać na poziomie podstawowym, jeśli jest Ci ten przedmiot potrzebny, ale to tak na 99%. Okres pięcioletni obowiązuje w sytuacji, gdybyś nie miała świadectwa maturalnego z powodu niezdanego egzaminu. Wówczas jest pięć lat na jego poprawę.

 2. Dzień dobry,
  w 2007 roku ukończyłem liceum ogólnokształcące. Świadectwo dojrzałości otrzymałem. Z przedmiotów obowiązkowych zdawałem polski rozszerzony, angielski podstawowy, historię rozszerzoną. Z historii miałem mniej niż 30% (poziom rozszerzony przeliczyli wtedy na tę samą ilość punktów na poziom podstawowy) więc nie zdałem, ale świadectwo maturalne dostałem (amnestia maturalna). Chciałbym po latach zdać matematykę rozszerzoną, bo potrzebna jest mi na studia. Czy muszę cały egzamin maturalny zdawać z wszystkimi przedmiotami? Czy przystępując do egzaminu na poziomie rozszerzonym muszę go zdawać na poziomie podstawowym? Co będzie jak zadeklaruję chęć poprawy wyników np. polski podstawowy i wynik będzie gorszy?

  • Świadectwo jest ważne bezterminowo, więc jeśli chcesz zdać kolejne przedmioty, to wybierasz i zdajesz tylko te egzaminy. Jeśli masz świadectwo to nie musisz zdawać matematyki na poziomie podstawowy. Jeśli chcesz poprawić wynik, a odpukać wyjdzie gorzej, wówczas zachowasz wynik poprzedni. Zawsze wpisywany jest ten lepszy.

 3. Jeśli zdałam maturę to znaczy podstawowe przedmioty w 2015 roku (które wstarczają aby otrzymać świadectwo dojrzałości ) chciałabym poprawić rozszerzenie z biologii ,którego nie zdałam i pisać dodatkowy przedmiot rozszerzony. Czy muszę zdawać na nowa cała podstawowa maturę ? Czy tylko to rozszerzenie ,którego nie zdałam i to dodatkowe rozszerzenie ?

  • Świadectwo dojrzałości jest ważne bezterminowo, zatem wystarczy tylko zaliczyć rozszerzenie z biologii
   i zdać dodatkowy przedmiot. Przy czym warto pamiętać o tym, że w razie zaliczenia poprawki na ocenę niższą niż egzamin pierwotny na korzyść zdającego zawsze jest brana pod uwagę ocena wyższa.

 4. Dzień Dobry
  Moje pytanie dotyczy zdawania przedmiotów dodatkowych na maturze , których nie miało się wpisanych na swojej deklaracji , maturę zdawałam w tym roku i chciałabym zdawać przedmioty rozszerzone ale nie wiem czy mogę a jeżeli tak to kiedy?

  • Jeśli zdałaś maturę w tym roku, to możesz przystąpić do zdawania przedmiotów dodatkowych czy rozszerzonych za rok albo w kolejnych latach.
   Istnieje także możliwość poprawki danych przedmiotów. Co ważne, jeśli poprawka poszłaby gorzej niż egzamin pierwotny, zawsze jest brana pod uwagę wyższa ocena.
   Należy pamiętać, że można zdawać tylko zadeklarowane przedmioty, warto więc przemyśleć, z czego chce się zdać egzamin.

 5. Dzień dobry,
  A co w przypadku matury z 1991 r.? Wiem, wiem prehistoria ale pytam na poważnie bo niestety życie zmusza.
  Zdawałem pisemną z pol i biol a ustny z pol, biol i niemieckiego
  Czy można teraz zdawać dodatkowe przedmioty na poz. rozszerzonym lub/i poprawić biol na poziom rozszerzony czy też potrzebuję zdawać całą maturę od początku?

  • Świadectwo maturalne jest ważne bezterminowo, a to oznacza, że w takiej sytuacji można przystąpić do egzaminu z przedmiotu dodatkowego lub poprawić ocenę. Nie trzeba zdawać całej matury od nowa.

 6. Witam, zdawałem maturę w roku 2016, a na poziomie rozszerzonym zdawałem biologię i chemię. W roku 2021 chcę poprawić wynik z biologii i chemii, aby dostać się na drugi kierunek studiów. W takiej sytuacji musze pisać od nowa podstawę czy jedynie poprawić rozszerzenia na wyższy wynik?

 7. Mam pytanie, będę poprawiać maturę w roku 2021, pani w sekretariacie powiedziała że mam zdawać tylko te przedmioty co nie zdałam, a ja chciałabym podejść do matury z angielskiego rozszerzonego, którego nie zdawałam w 2020, czy mogę go zdawać w 2021?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *