Czujesz, że stoisz w miejscu?

Przypomnę, że w kwestii zdawania matury po latach od ukończenia szkoły średniej najtrudniej jest podjąć decyzję. Samo przygotowanie i zdanie matury zajmuje rok, góra dwa lata. Natomiast proces decyzyjny potrafi trwać lat kilka, kilkanaście… nierzadko kilkadziesiąt.
            Skąd ta dysproporcja?!            

Elżbieta Kalinowska Psycholog On-Line

Z tym pytaniem zadzwoniłam do mojej znajomej psycholog on-line Elżbiety Kalinowskiej, która odpowiedziała mi w następujący sposób:
            – Opór przed podjęciem wyzwania wynika z obawy, że efekt potencjalnego działania nie jest pewny.Stres i wewnętrzne blokady stają się tym większe, im bliższy jest czas, w którym trzeba podjąć działanie, i skutkują odkładaniem tego działania na później, na bliżej nieokreśloną przyszłość. Odkładając nasze wyzwania czujemy się spokojniejsi, bo czas decyzji znów się wydłużył. Jednak w miarę malejącego stresu zaczyna wzbudzać się ponownie motywacja do osiągnięcia tego, co właśnie odsunęliśmy w czasie. W efekcie człowiek czuje, że stoi w miejscu i nie osiąga tego, co by mógł osiągnąć, gdyby działał trochę odważniej. Zaczyna więc mieć pretensje do siebie, że nic nie robi, by pozytywnie wpłynąć na swoje życie. To z kolei obniża jego poczucie własnej wartości.

Ze słów Eli wynika, że stres który przeżywamy w obliczu wyzwania nie ma wiele wspólnego z rzeczywistą trudnością zadania. Może się pojawiać w odniesieniu do wyzwań całkowicie mieszczących się w granicach możliwości danej osoby. Stres zależy w głównej mierze od tego, jak postrzegasz samego siebie, co o sobie myślisz, jakie masz przekonania na swój temat. Stąd wniosek, że wpływając na własne myśli możesz obniżyć stres do tego stopnia, że nie będzie Cię hamował w działaniu i pozwoli Ci zacząć odnosić sukcesy.

Sprowadziła Cię do nas chęć zdania matury po latach, ale paraliżuje Cię lęk przed porażką?

Jeśli, tak zacznij, spróbuj, bo tylko tak możesz się przekonać, że dasz radę, a jeśli Ci nie będzie pasowało, przynajmniej sobie powiesz, że spróbowałeś zamiast się w kółko zamęczać błędnym myśleniem.

Sprawdź  skuteczny kurs do matury 2023 dla dorosłych. Na gwarancji 30 dni!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *