Kto by nie chciał władać kilkoma językami? Kto by nie chciał zaistnieć w międzynarodowym towarzystwie?

Matura dla dorosłych a język obcy

Wiem, nauka języka obcego nie jest łatwa, ale można ją sobie uprościć. Przez ponad dziesięć lat pracowałam w znanych szkołach językowych, gdzie mogłam obserwować zmagania tysięcy osób z przyswojeniem sobie języka obcego. Zaczęłam się zastanawiać od czego to zależy? Moje rozważania zaprowadziły mnie w kierunku psychologii edukacji, technik uczenia się i nauczania. Dziś już znam odpowiedź,
a tajemnicę niezwykle skutecznego sposobu na naukę języka przedstawię szerzej przy innej okazji, choć zainteresowani mogą ją nieco przeniknąć tutaj.

Teraz pragnę podzielić się jedną radą z osobami, które przygotowują się
do matury
 dla dorosłych. Pewnym bardzo prostym sposobem, który można zastosować od razu, i który może znacznie ułatwić i przyspieszyć
naukę języka obcego.

Ponieważ język obcy jest przedmiotem obowiązkowym, więc spotkania z nim na egzaminie maturalnym nie unikniemy. Dla maturzystów po latach mam jednak dobrą wiadomość. Jeśli uczyliście się kiedyś języka angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub innego, to zdążycie przygotować się do matury w rok szkolny, nawet jeśli poziom Waszej znajomości języka jest podstawowy. Wiem to z doświadczenia naszych uczniów, którzy trafiali do nas we wrześniu z podstawową znajomością języka, by już w maju (po zaledwie siedmiu miesiącach) zdać maturę z bardzo dobrymi wynikami.

Zatem od czego zacząć przygodę z językiem?

Aby w miarę płynnie porozumiewać się w języku obcym wystarczy znać 1500 – 2000 słów. To nie dużo, szczególnie, że część z nich na pewno już znasz. Powstaje pytanie; jakich słówek się nauczyć i jak je znaleźć skoro w języku angielskim istnieje około 500 tysięcy słów?
Odpowiedź jest prosta; trzeba poznać te najczęściej używane, skoro przeciętny native speaker (czyli osoba dla, której język angielski jest językiem ojczystym używa zaledwie około 5 tysięcy słów).
A gdzie je znaleźć? Tu z pomocą przychodzą nam słowniki frekwencyjne, które grupują słowa ze względu na częstotliwość ich używania.
Wystarczy wyszukać w Internecie słownik frekwencyjny z języka, który nas interesuje
i zacząć naukę. Jeśli chodzi o język angielski lubię ten słownik, ponieważ można sobie od razu wydrukować fiszki i skorzystać z ćwiczeń.
Podsumowując; myślisz o maturze dla dorosłych, to nie trać czasu i zacznij już dziś powtarzać słówka i poznawać nowe. Zacznij od tych najczęściej używanych, bo one oczywiście pokrywają się z tymi wymaganymi na egzaminie maturalnym.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *