Co roku obiecujesz sobie, że to już teraz, że w końcu się zmobilizujesz i podejdziesz do matury po latach. A potem znów projekt w pracy, narodziny kolejnego dziecka, remont domu… A czas leci nieubłaganie i pewnego dnia z przerażeniem zaczynasz się zastanawiać, czy już przypadkiem nie jest za późno na Twoją maturę po latach?
Spieszę Cię uspokoić: NIGDY NIE BĘDZIE ZA PÓŹNO 🙂 Do matury po latach możesz podejść w dowolnym momencie, a jedyny warunek, jaki musisz spełnić, to posiadać świadectwo ukończenia szkoły średniej. Oczywiście w zależności od tego, w którym roku kończyłeś szkołę średnią, jaka była to szkoła, czy – niestety – jakie aktualnie wieją polityczne wiatry formuła, w jakiej będziesz zdawał maturę, może być różna. Nie zmienia to jednak faktu, że nie ma ograniczenia czasowego, jeśli chodzi o możliwość podchodzenia do matury po latach.
Pamiętaj jednak, że sesja egzaminacyjna odbywa się zawsze tylko w maju danego roku i by móc przystąpić do egzaminów, musisz w odpowiednim czasie złożyć deklarację maturalną (niektórzy deklarację muszą złożyć do 31 grudnia roku poprzedzającego rok planowanego podejścia do matury, a inny mają na to czas do 7 lutego roku, w którym przystąpią do matury – będzie na ten temat osobny wpis). Jeśli nie dopełnisz tych formalności, będziesz musiał czekać do następnego roku.
Kiedy kontaktujecie się ze mną w sprawie matury po latach, bardzo często mówicie: „Tylko co ja – taki dinozaur – zrobię między tą młodzieżą, bo przecież będę z nią zdawał. Przecież Ci młodzi mnie wyśmieją”. Nic bardziej mylnego, bo młodzież doskonale reaguje na maturzystów po latach, patrzy z podziwem na ich wysiłek, dopinguje. Ma też sporo własnych stresów i obaw…
Podsumowując: na maturę po latach nigdy nie jest za późno. Podjęcie decyzji o jej zdawaniu to równocześnie decyzja o zainwestowaniu w rozwój samego siebie. I chociaż łatwo na pewno nie będzie, chociaż na drodze do matury pojawią się pewnie przeszkody i kryzysy formy (bo przy jakim wyzwaniu ich nie ma!), to satysfakcja z uzyskanego dyplomu będzie bezcenna. Czego wszystkim maturzystom po latach serdecznie życzę!
Pingback: I co tu wybrać, czyli maturalnej kampanii informacyjnej odcinek VI | Blog Edu & You