Czy dasz radę zdać maturę po latach w roku 2019? Wykonaj bardzo proste ćwiczenie i przekonaj się sam

Być może Cię zaskoczę, jeśli powiem, że aby przygotować się do matury i uzyskać pozytywne wyniki na egzaminie nie trzeba talentu matematycznego, polonistycznego
i zdolności językowych.
Czego zatem potrzeba i czy to masz?
Osoby bez matury, ale z ukończoną, często przed wielu laty szkołą średnią, pytają mnie: – Pani Asiu, ale czy ja dam radę?
A ja odpowiadam,  że jeśli już ponad 500 znanych mi osób dało radę, to nie widzę przeszkód, nawet jeśli od ukończenia szkoły minęło duuużo lat. Naukę zaczynasz od przypomnienia podstaw z danego przedmiotu, więc nie ma powodu do obaw, a jednak… nie w tym rzecz, jak się okazuje.

Obserwując setki uczniów, którzy się z nami przygotowali i uzyskali świadectwo maturalne, zauważyłam, że kluczem do sukcesu jest przede wszystkim systematyczna praca. Oczywiście, żeby ją podjąć, musi najpierw pojawić się motywacja. Równanie jest proste:

Motywacja + systematyczna praca = EFEKT

W takim razie jak długo trzeba pracować i ile czasu poświęcić na wyuczenie się do matury po latach? 

Przygotowanie się do matury z trzech przedmiotów zajmie Ci około roku, pod warunkiem, że dziś znasz język obcy na poziomie średnio zaawansowanym (A2) lub uczyłeś się kiedyś w szkole języka rosyjskiego (nawet jeśli dziś go nie pamiętasz).
Jeśli zaś naukę języka musisz zacząć od podstaw, wówczas w przypadku matematyki i języka polskiego nic się nie zmieni – wystarczy rok. Natomiast nauka języka zajmie dwa lata.

A teraz sprawdź: czy dasz radę?

Rok wydaje się być długą perspektywą, ale jeśli porównasz ten okres czasu z latami, które już zdążyły upłynąć od ukończenia szkoły średniej…
Podsumowując, potrzebujesz czasu, a właściwie potrzebujesz go tak zorganizować, aby w każdym tygodniu, a najlepiej dniu, znaleźć chwilę na naukę.

Przygotowałam dla Ciebie grafik zajęć z poszczególnych przedmiotów. Wydrukuj go,
przeanalizuj swoją sytuację i uzupełnij Twój indywidualny plan na naukę

 1. W grafiku są już wpisane lekcje z nauczycielami z poszczególnych przedmiotów.
  Jeden przedmiot = 1 h w tygodniu.
  Dwa przedmioty = 2 h w tygodniu.
  Trzy przedmioty = 3 h w tygodniu.
  (Rekomendujemy obecność na zajęciach on-line na żywo, ale jeśli nie możesz,
  wówczas odsłuchasz sobie nagranie lekcji, tylko pamiętaj, żeby zaplanować tę czynność.)
 2. Teraz, proporcjonalnie do każdej lekcji z wybranego przedmiotu,dolicz po jednej godzinie w tygodniu na pracę własną czyli wykonanie zadań i ćwiczeń, dzięki którym przyswoisz wiedzę i wyćwiczysz umiejętności do zdania matury. Wpisz potrzebny czas samokształcenia w grafik, biorąc pod uwagę swój dotychczasowy rozkład pracy zawodowej, zajęć dodatkowych i innych obowiązków. Zastanów się, z czego możesz ewentualnie zrezygnować lub poprosić o pomoc np. domowników.

I jak Ci poszło?
Udało Ci się zmieścić lekcje i czas na pracę własną w Twoim planie tygodniowym?

Jeśli tak, śmiem z całą odpowiedzialnością twierdzić, że wykonując swój plan zdasz maturę i to z dobrymi wynikami. Sam będziesz zaskoczony, jak dużo można zdziałać robiąc coś małego. Dzień po dniu. Tydzień po tygodniu.

To cała tajemnica. Ci, którzy zdali maturę po latach, wpadli rutynę w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Inaczej mówiąc, zdyscyplinowali się. Uczęszczali na zajęcia regularnie i systematycznie wykonywali zadania domowe. Tylko tyle i aż tyle! Wierzę, że chcieć to móc. Ty też potrafisz, pod warunkiem, że chcesz.

Masz pytanie dotyczące Twojej sytuacji? Zadaj je w komentarzu poniżej:

 1. Witam , w mojej sytuacji musiał bym uczyć się języka od podstaw , to jest , czas przygotowania , dwa lata . Czy w tej sytuacji można zacząć rok tylko z językiem , a w następnym roku dodać matematykę i j. polski?

   • Witam,stwierdza Pani ” To też jest dobre rozwiązanie” – “to też” jakby sugeruje że jest jeszcze inne równie dobre rozwiązanie , jeśli moja dociekliwość mnie nie zwodzi ,to proszę o jakąś podpowiedź?

    • Jest Pan bardzo spostrzegawczy:-) Napisałam też, bo to zależy od indywidualnej sytuacji zdającego i jego potrzeb. Jeśli już w przyszłym roku chciałaby Pan mieć zdane pierwsze egzaminy maturalne, żeby potem iść za ciosem i mieć dalszą motywację do nauki to wtedy może sobie Pan zdać polski i matematykę, a język w kolejnym roku. Z tym, że kurs podstawowy z języka tak czy inaczej należy zacząć od razu, żeby w kolejnym roku zacząć od A2 z przygotowaniem do matury.
     Można też zdać w pierwszym roku tylko polski, a matematykę zostawić na kolejny. To już zależy od Pana, od czasu, który może Pan przeznaczyć na naukę i jeszcze kilku pewnie indywidualnych czynników.

     • Bardzo ciekawa możliwość , nie wiedziałem że można w taki sposób zorganizować podejście do matury, na pewno to przemyślę.
      Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedz.

     • I sprawdza się, ponieważ niektórzy nasi uczniowie są tak zabiegani i zapracowani, że gdyby chcieli zdać wszystko za jednym zamachem, to chyba zawsze przekładali by maturę na później.

 2. Czy rzeczywiście , wystarczy przeznaczyć w sumie 2 godziny tygodniowo na przedmiot w ciągu roku , abym nauczył się całego zakresu materiału z czterech lat szkoły średniej , który ledwie udało się zaliczyć na poziomie dopuszczającym?

  • Jeśli chodzi o polski i matematykę, to jest to idealne rozwiązanie, ale kluczem jest SYSTEMATYCZNOŚĆ. Godzina zajęć i godzina pracy własnej. Do matury mamy wyćwiczyć umiejętność wykonywania zadań z matematyki i umiejętność analizy i interpretacji w przypadku polskiego, żeby nic nas na maturze nas nie zaskoczyło. I to jest naszym celem, nie chodzi o opanowanie ogromu materiału z czterech lat, bo to nikomu nie jest potrzebne. Przygotowanie się do matury jest poniekąd jak trening sportowy – każdy kolejny sprawia, że idzie nam lepiej, ale efekt widać po jakimś czasie, oczywiście jeśli nie opuszczamy i nie przekładamy naszych treningów. Widzę po naszych uczniach, ci którzy z nami regularnie trenują, są na zajęciach, piszą, ćwiczą, dostają informacje zwrotne od nas, dzięki czemu ich prace stają się coraz lepsze i po roku zdają maturę. Wtedy wystarczy 2 godziny na polski i 2 godziny na matematykę. Tylko tyle:-)

   • W tej kwestii pozostaje zadać sobie pytanie czy , w tym czasie mogę być wystarczająco systematycznym,?
    Dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam.

 3. Witam,
  Albo mi się wydaje albo od nowego roku wchodzi dodatkowy przedmiot obowiązkowy. Czy bez tego przedmiotu matura będzie nie zaliczona ?

  • Dzwoniłam dziś do OKE, nie było żadnego nowego rozporządzenia w sprawie matury, a żeby coś zmienić musi być wcześniej ustawa. Na jutro umówiłam się jeszcze z kierownikiem, na wszelki wypadek:-)
   A skąd masz takie wieści?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *