Matura 2019 – przygotowania czas zacząć!

Najnowsze informacje o maturze 2020 r. znajdziesz TUTAJ. 
4981479655_e6a61a0bd6_q

W związku ze zmianami, jakie zaszły w egzaminach maturalnych w 2015 roku, wątpliwości rosną. Jak w 2019 roku będzie wyglądać matura dla tych, którzy liceum lub technikum ukończyli przed laty?  

Absolwenci, którzy ukończyli szkołę do roku 2004 włącznie zdają egzamin maturalny w nowej formule.
Absolwenci z lat 2005-2014 oraz te osoby, które zdały już egzamin z któregoś z obowiązkowych przedmiotów, zdają w starej formule.

Jakie są zasadnicze różnice między starą a nową formułą?  

Zarówno w przypadku starej i nowej zdajesz:

 • język obcy (ustny i pisemny),
 • język polski (ustny i pisemny),
 • matematykę (tylko pisemny)

W przypadku nowej dodatkowo zdajesz:

 •  egzamin z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym
  Ale uwaga! Nie ma on wpływu na maturę. Nawet wynik 0% uprawnia do uzyskania świadectwa maturalnego. Na ten egzamin wystarczy pójść.

Napisz w komentarzu poniżej obrazka co o tym sądzisz? A może masz dodatkowe pytania?

 1. Dzień dobry. Chciała bym podejść do matury 2016 obawiam się matematyki i języka rosyjskiego dlatego chciałam prosić o przeslanie mi kosztów przygotowań z tych przedmiotów

 2. Bardzo wiele osób obawia się matematyki. Na te obawy odpowiadam postem z dn. 23.06.2015:-)
  Co do rosyjskiego; pocieszające jest to, że jeszcze odpukać, nie było sytuacji, żeby ktoś z naszych uczniów nie zdał. Zaczynając od podstaw osoby, które kiedyś dawno temu w szkole uczyły sie tego języka, po 8 miesiącach nauki zdają zarówno ustną jak i pisemną. Wymaga to odrobiny systematyczności w nauce i wytrwałości.
  Ceny zależą od długości kursu i aktualnych promocji, dlatego nie chciałabym ich tu umieszczać.

 3. witam.postanowiłam zdać maturę po 18latach.Z informacji od EDU&YOU (za które bardzo dziekuje)wiem,że jako absolwentka technikum mogę na starych zasadach przystąpić do 2017r.mam pytanie-czy stara matura dotyczy tak samo absolwentów 3-letniego technikum wieczorowego dla dorosłych?czy jezeli zdecydowałabym się na egzamin dopiero w 2017r ,to przedmiot dodatkowy bedzie rozszerzony?uczyłam się kiedyś j.rosyjskiego,ale postanowiłam spróbować zdawać w j.aagielskim.czy jest szansa,żebym w ciagu tych 2 lat biorąc udział w kursach nauczyła się jezyka w zakresie podstawowym?

  • Bardzo mnie to cieszy:-)
   Tak dotyczy również absolwentów technikum wieczorowego. Nie będzie przedmiotu rozszerzonego, bo będzie obowiązywać Panią jeszcze stara matura. W dwa lata jest Pani w stanie przygotować się do zdania matury z języka angielskiego zaczynając nawet od poziomu podstawowego. Znam kilka osób, które dokonały tego w rok przy dużej determinacji i systematyczności nauki.

   • czyli jak ktoś ukończył technikum to zdaje na starych zasadach ? aha ale tej matmy to się obawiam?
    a co z liceum wieczorowym ? też trzeba zdawać na starych zasadach ?czy na nowych

    • Klaro,
     zasada jest taka:
     – osoby, które ukończyły liceum do 2004 roku włącznie lub technikum do 2005 roku włącznie zdają nową maturę;
     – osoby, które ukończyły liceum między 2005 a 2014 rokiem włącznie lub technikum do między 2006 a 2015 rokiem włącznie zdają starą maturę;
     – osoby, które ukończyły liceum w 2015 roku i w latach kolejnych oraz technikum w 2016 roku i w latach kolejnych zdają nową maturę.

  • Witam, nie bardzo rozumiem te zasady. Dlaczego Pani która postanowiła zdać maturę po 18-latach może zdawać ją w starej formule a ja chciałabym zdać po 7 latach i muszę pisać ją w nowej formule i do tego prawdopodobnie opłacać egzaminy co dla mnie jest istną paranoją.

   • Magdo,
    jest na odwrót: Pani, która postanowiła podejść do matury po 18 latach i kończyła ośmioletnią szkołę podstawową oraz czteroletnią bądź pięcioletnią szkołę średnią, będzie zdawała w nowej formule. Jeśli kończyłaś szkołę 7 lat temu, będziesz zdawała w starej formule, czyli będą Cię obowiązywały następujące egzaminy:
    – j. polski pisemnie na poziomie podstawowym
    – j. polski ustnie – w formie prezentacji przygotowanej na wybrany temat
    – matematyka pisemnie na poziomie podstawowym
    – j. obcy pisemnie na poziomie podstawowym (masz do wyboru jeden z następujących języków: angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, hiszpański, włoski)
    – j. obcy ustnie (ten sam, który wybrałaś jako pisemny)
    Co do płatności za egzamin: uiszcza opłatę ta osoba, która po raz trzeci lub kolejny przystępuje do egzaminu z tego samego przedmiotu dodatkowego lub obowiązkowego. Dotoczy ona również osób, które zadeklarowały przystąpienie do jakiegoś egzaminu dodatkowego i na ten egzamin nie przyszły. Jeśli w następny roku będą chciały do niego podejść, będą musiały uiścić opłaty.
    Jeśli coś jeszcze jest niejasne, proszę pytać.

 4. Witam. Postanowiłem że chciałbym zdać maturę po 3 latach od ukończenia szkoły średniej. I mam takie pytanie czyli jak bym zdawał maturę w 2016 roku to rozumiem że będę zdawać na starych jeszcze zasadach ? Bez pisania przedmiotu rozszerzonego ? I jeżeli chodzi o zadania to czy co roku są takie same czy są zmieniane żebym wiedział z czego się uczyć. No i czy mając ukończone liceum uzupełniające zostanę dopuszczony do matury czy jednak muszę zrobić liceum ogólnokształcące ?

  • Tak na starych jeszcze zasadach. Bez przedmiotu rozszerzonego. Nie wiem o co dokładnie chodzi z zadaniami; czy są zmieniane? Jeśli chodzi o typy zadań to są układane wg obowiązującego programu czyli nie zmienione w stosunku do tego czego się uczyłeś w szkole średniej. To ten program, który przerabiałeś.
   Jeśli masz świadectwo ukonczenia szkoły średniej, to oczywiście nie musisz jej kończyć po raz drugi:-)

 5. Podchodźcie śmiało, póki są jeszcze stare zasady. Odwlekałem swoją maturę przez 20 lat i w tym roku postanowiłem podejść. Zaliczyłem polski 36%, matematykę 39% i rosyjski 44%. Wiem, szału nie ma, ale przyznaję się bez bicia, że naukę zacząłem na dwa miesiące przed maturą. Nie zastanawiajcie się i startujcie na starych zasadach. Gdyby nie prezentacja, to polski uwaliłbym na bank. Z matmą też nie było źle – podstawy geometrii + podstawy funkcji kwadratowej, to wynik zawsze pow. 30%. Rosyjski – test + rozumienie ze słuchu ponad 40%. Zadań pisanych nawet nie zaczynałem. Pozdrawiam.

 6. Witam, ja ukończyłam technikum dla dorosłych w 2002r. podchodziłam wtedy do matury(stara: język polski ustny i pisemny, matematyka ustna i pisemna), ale jej nie zdałam. Teraz chcę spróbować w 2016r., czyli rozumiem że ja też zdaję maturę z 3 przedmiotów czyli starą nową (polski pisemny plus prezentacja, matematyka pisemna i język obcy ustny i pisemny). Pozdrawiam

 7. Witam, zdawałam maturę 18 lat temu. Czy język polski pisemny mogę zdawać na zasadach od 2015 r a ustny – prezentacja? W jaki sposób wybrać temat prezentacji? W deklaracji,( którą mam wysłać wraz ze zgłoszeniem do OKE aby wyznaczono mi szkołę zdawania egzaminu) muszę wpisać temat prezentacji:)

 8. Witam.
  Ja zdawałam maturę na tych samych zasadach co poprzedniczka tylko ze w 2003(nie zdałam całej)
  Wydaje mi się ze chyba mnie obowiązuje matura na starych zasadach czyli pisemny i ustny język polski i język obcy plus pisemna matma.
  Sprawa jest taka ze chociaż pisałam e-maila do mojej szkoły z zapytaniem jaką maturę mam zdawać na jakich zasadach ,to do dziś nie uzyskałam odpowiedzi ,także szkoły chyba same nie wiedzą co i jak.

  • Tak, poprawia Pani na zasadach, na których przystępowała Pan po raz pierwszy przez kolejne 5 lat.
   Jeśli Pani nie zdąży wszystkie zdane egzaminy zostaną unieważnione i wszystko od początku – cała matura na nowych zasadach. Także do dzieła, trzymam kciuki:-)
   A szkoły nie wiedzą, bo CKE dopiero 10 września oglosiło swoje zmiany wprowadzając duży bałagan.

 9. Witam, ja dzięki Bogu jeszcze się załapię na starą maturę, choć nie ukrywam byłam nastawiona przez ostatni rok na nową, a tu tak miłe zaskoczenie, że nie sposób z tej okazji skorzystać. Trzymam kciuki aby i Wam się udało załapać na tą starą. Strasznie mieszają w tych maturach :(. Sama do końca nie jestem pewna jaką w ogóle muszę złożyć deklarację i gdzie, jak to jest z prezentacją maturalną ? skąd mamy wziąć tematy prac ?

 10. Szkołę skończyłam w 2012 r, Także bardzo się cieszę, że jeszcze zdążę podejść do starej matury.

  Czy deklarację trzeba oddać do końca września?

 11. Witam. Jestem absolwentem z roku 2014 wiem, że jeśli teraz przystąpię do matury to będę ją zdawać w starej formule. Czy mógłby mi ktoś powiedzieć czy jeśli przykładowo będę zdawać matematykę to będzie to inny arkusz niż absolwenci 2015 lub przyszli maturzyśći ?

 12. Witam. Mam pytanie,jeśli ktoś ukończył liceum w latach 1995-96 i nie podchodził do matury i chce zdawać 2016 to jakie zasady będą go obowiązywały? stara czy nowa matura? Dziękuję za odpowiedź 🙂

 13. Witam.
  Dzwoniłem do C.K.E, i powiedziano mi że jeżeli chodziłem do szkoły 8 klas bez gimnazjum i mimo tego że ukończyłem Liceum Uzupełniające dla dorosłych w roku 2007 to obowiązują mnie zasady najnowszej matury z 10.09.2015 roku. Czy to prawda?

  • Jeśli tak mówią u źródła to tak jest. Widać kierują się podziałem na absolwentów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Czyli pomimo, że kończył Pan szkołę w roku 2007 co by uprawniało Pana do zdawania na starych zasadach, to nadrzędnym kryterium staje się wspomniany wcześniej podział.

 14. Witam 🙂

  chciałam się zapytać czy jeżeli w 2010 roku zdawałam maturę w technikum i niestety pisemnej części nie udało mi się jej zdać to czy w 2016 roku muszę zdawać już całą (ustną i pisemną) i na nowych zasadach? ( w tym roku udało mi się poprawić język polski)

  Dziękuję za odpowiedź

  • Poprawiał Pan w ciągu 5 lat. To jest okres graniczny. Moim zdaniem teraz od nowa powinno być liczone 5 lat na poprawianie od tegorocznej poprawki, więc uzupełniłaby Pani brakujące egzaminy. Proszę może dopytać w OKE, bo nie chciałabym wprowadzić w błąd.

 15. Witaj,nie mogę nigdzie znaleźć jaki zakres bedzie mnie obowiązywał do matury rozszerzonej z matematyki,stary czy nowy w 2016r.?Liceum ukończyłam 3 lata temu w tym zadawałam dwa rozszerzenia z podstawą matematyke i chemie i teraz chce je poprawić.

 16. Witam, ukończyłem 5 letnie Technikum w 1992 roku, chciałbym podejść do matury w roku 2016. Jaka obowiązuje mnie matura: stara czy nowa ??
  Z góry dziękuję za informację.

 17. Witam serdecznie

  Matura zdana w 2004 r w calosci
  niestety wtedy matematyka byla nieobowiazkowa a teraz mi jest potrzebna do rekrutacji na pewien kierunek studiow
  czy w takim razie muszę zdawać całą od nowa mimo ze na jej podstawie mam juz skonczone studia?
  czy wystarczy ze pojde na egzamin z matematyki?
  która matura? nowa czy stara?

 18. Witam, czy jeżeli zdawałem maturę w starej formule 2013/14 to to czy w tym roku mogę podejść do matury poprawkowej na lepszy wynik z fizyki w nowej formule programowej?Czy muszę obowiązkowo w starej?

 19. Witam w 2008 roku nie zdałam matury z języka angielskiego. Jeśli chciałabym zdawać maturę w 2016 r. to z jakich przedmiotów bym zdawała i czy muszę ponownie iść do szkoły czy mogę podejść do matury?

  • Dobre pytanie.
   Gdyby poprawiła Pani angielski w ciągu pięciu lat od 2008 to zdawałaby Pani tylko poprawkę z angielskiego. Ponieważ mineło ponad 5 lat, trzeba zdać całą maturę od nowa.Zdaje Pani polski, matematykę i język obcy. To wszystko, bo obowiązuje Panią matura w starej formule czyli ta z prezentacją maturalną z j. polskiego i bez obowiązku zdawani przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.
   Absolutnie nie ma potrzeby kończenia szkoły – może Pani podejść do matury, ma Pani do tego prawo.

 20. Witam. W tym roku weszła nowa matura, ja jestem tegoroczną absolwentką 4-letniego technikum (pisałam maturę w tym roku jako ostatni rocznik starego programu) Do matury podeszłam i zdałam podstawowe przedmioty ( matematyka, angielski i polski) . W roku 2016 chciałabym napisać dodatkowy przedmiot (wos lub biologię ) I chciałabym wiedzieć czy jeśli wybrałabym np. wos to czy będę pisać ten przedmiot w starej formule (mogę wybrać czy chcę pisać dodatkowy przedmiot na poziomie podstawowym czy rozszerzonym) czy muszę dodatkowy przedmiot pisać już w nowej formule i obowiązuję mnie wtedy dodatkowy przedmiot na poziomie rozszerzonym.

 21. Witam ukończyłam szkołę w 2007 roku i teraz w 2016 podchodzę do matury jakie przedmioty zdaje czy matematyka też bo tego co pamiętam w tamtych latach nie zdawało się matmy 🙂 ja przygotowuję się z polskiego angielskiego i matematyki plus geografia 🙂 czy dodatkowy przedmiot w tym przypadku geografie mam zdawać rozszerzoną?

  • Zdaje Pani matematykę, polski i angielski. Ponieważ obowiązuje Panią stara formuła (ta z prezentacją z język polskiego), więc nie ma Pani obowiązku zdawania przedmiotu dodatkowego. Nie musi Pani zdawać, by uzyskać świadectwo. Zatem pytanie; czy geografia jest Pani potrzebna? Jeśli nie o sugeruję zainwestować więcej czasu w pozostałe przedmioty:-) Powodzenia!

 22. Witam,
  W 2000r.ukonczylem liceum,nie pochodziłem do matury.W 2016r. podejdę po raz pierwszy.W CKE uzyskałem informację,że będę zdawał starą maturę (z prezentacją) u Państwa na stronie czytam,że obejmuje mnie nowa matura,skąd te rozbieżności?

  • Jeśli kończył Pan szkołę w trybie eksternistycznym to faktycznie zdaje Pan na starych zasadach. Natomiast jeśłi to było normalne liceum to sugeruję dopytać w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, pod którą Pan podlega, żeby potem nie miał Pan niespodzianek.
   My podajemy informacje w oparciu o najnowsze informatory CKE i ustawy MEN.

 23. Witam,
  Czytałam komentarze ale wolę się upewnić. W 2007 R konczylam liceum. Wiem że będę zdawać maturę “stara”. W moich czasach zdawało się Polski, Język obcy i dodatkowy przedmiot. Teraz zdaje się Polski, Język obcy, matematykę. Ale co z tym dodatkowym przedmiotem? Byłam pewna ze też muszę zdawać. Z resztą już deklarację wypelnilam. Czy można jeszcze zmienić deklarację jeśli nie muszę zdawać matury z dodatkowego przedmiotu? No i dlaczego mam nie zdawać dodatkowego skoro w “starej” maturze miałam obowiązek?
  Pozdrawiam

  • Ponieważ zdaje Pani maturę w tzw. starej formule, więc nie obowiązuje Pani dodatkowy przedmiot. Aby uzyskać świadectwo maturalne wystarczy zdać polski, matematykę i język obcy. Oczywiście, że może Pani zmienić deklarację – najlepiej do końca roku. Choć 7 lutego 2016 to ostateczny termin na wprowadzanie zmian.
   Przepisy dotyczące matur ciągle się zmieniają i tak to wygląda; raz taki, raz inny przedmiot jest obowiązkowy. Kilka dni temu słyszałam wypowiedź nowej Minister Edukacji, że znowu będą majstrować przy maturach.

  • to jeszcze dodatkwy przedmiot się zdaje ?coś tu nie pasuję ?a po co dodatkowy przedmiot jak z 3 przedmiotów się zdaję ?polak ,matma,obcy jezyk ?i jeszcze dodatkowy przedmiot ?to który ?kolejne jezyki obce ?

   • W przypadku nowej matury trzeba podejść do egzaminu z dodatkowego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, którego wynik nie ma jednak wpływu na całą maturę. Wystarczy więc przyjść, podpisać arkusz i tyle. Zdawać można matematykę, polski, język obcy oraz przedmioty wymienione na TEJ LIŚCIE.

 24. Witam,
  Chciałabym się dowiedzieć na jakich zasadach będę zdawała maturę ( matematyka) skoro nie zdałam jej w 2015r.? Do kiedy trzeba wypełnić deklarację? Słyszałam też o dodatkowej opłacie za podejście do matury czy to prawda? Proszę o szybką odpowiedź

  • Będzie Pani zdawała na takich samych zasadach jak w 2015 r. Przepisy mówią, że maturę można poprawiać, uzupełniać na tych samych zasadach, na których się zdawało przez kolejne 5 lat. Natomiast jeśli by się Pani spóźniła z podejściem do poprawki i np. podeszła w szóstym roku, to przepadną Pani wszystkie zdane egzaminy i całą maturę będzie trzeba robić od nowa. Deklarację można złożyć do 7 lutego 2016, ale lepiej wcześniej. Egzamin maturalny jest bezpłatny, ale nie dotyczy to:
   1. absolwentów, którzy po raz trzeci i kolejny przystępują do egzaminu maturalnego z tego samego przedmiotu obowiązkowego lub z tego samego przedmiotu dodatkowego
   2. absolwentów, którzy przystępują do egzaminu maturalnego z tego samego przedmiotu dodatkowego, który w poprzednim roku lub w poprzednich latach zgłaszali w deklaracji, ale nie przystąpili do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu.
   „Kolejny raz” oznacza „kolejny rok”. Przystąpienie do egzaminu w terminie głównym/dodatkowym oraz poprawkowym w tym samym roku jest traktowane jako przystąpienie do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu na danym poziomie jeden raz.
   Opłata za egzamin z każdego przedmiotu wynosi 50 zł.

 25. Witam.
  Zdawałam maturę w 2005 roku i jestem absolwentka studiów wyższych.W roku 2016 chciałabym podejść tylko do rozszerzenia z języka polskiego czy jest to możliwe?Potrzebuje rozszerzenia na inny kierunek studiów a nie chciałabym zdawać całej matury od początku.Proszę o odpowiedz,z góry dziękuję.

 26. Pani Joanno,
  Jestem absolwentką szkoły wieczorowej, ukończyłam ją w 2012 r. Wtedy również przystępowałam do matury, niestety nie udało mi się uzyskać satysfakcjonujących wyników. W związku z tym postanowiłam podejść ponownie do matury i tu jest problem. Nie wiem jaką deklarację wypełnić i gdzie mam ją złożyć, czy w szkole w której ukończyłam naukę, czy może muszę wysłać deklaracje do OKE ? I na koniec jeszcze jedno pytanie. Jak to wygląda z wyborem prezentacji maturalnych ? czy szkoła daję listę do wyboru? Bardzo Proszę o odpowiedź, za chwilę się kończy termin składania deklaracji, a ja kompletnie nie wiem co mam zrobić. Z góry, serdecznie dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam!

  • Jeśli szkoła, którą Pani ukończyła istniej i znajduje się niedaleko Pani miejsca zamieszkania, to proszę najlepiej się z nimi skontaktować. Składając deklarację w szkole uniknie Pani czasochłonnej wymiany dokumentów między OKE a szkołą. Będzie Pani też mogła od razu poprosić o listę tematów do prezentacji maturalnej. Szkoła ma taką listę i ma obowiązek ją Pani udostępnić. Jeśli chodzi o deklarację, to będę wiedzieć, którą Pani powinna wypełnić. Podsumowując – ja zaczęłabym od telefonu do szkoły. Proszę się też nie przejmować końcem roku, bo maturzysta po latach noże złożyć deklarację do 7 lutego 2016, ale im wcześniej tym lepiej. Powodzenia!

 27. Witam. W 2012. Roku. Ukończyłam mi liceum. Złożyłam dokumenty maturalne ale nie przyszłam na maturę z powodów osobistych . czy w maju 2016 mam szansę na przystąpienie do matury? Do kiedy mogę złożyć deklarację
  Pozdrawiam

  • Jak najbardziej ma Pani szansę na maturę:-). Będzie ją Pani zdawała na takich samych zasadach jak w 2012 r. Deklarację można złożyć do 7 lutego jeśli jest się maturzystą po latach. Ja sugerują wykonać jeszcze przed Świętami telefon do szkoły, którą Pani kończyła i umówić się z nimi na zapis. Powodzenia!

 28. Witam,
  chciałabym przystąpić po 18 latach do matury 2017. Proszę o informację czy już teraz powinnam załatwiać wszelkie formalnosci w moim byłym liceum lub w innej instytucji?
  Pozdrawiam,

  • Pani Aniu,
   Teraz zajmują się zapisami na maturę 2016. Na 2017 jeszcze nie mają dokumentów. Także spokojnie. Zapisy na maturę 2017 zaczną się we wrześniu 2016.
   Jedno co Pani może teraz zrobić to przeanalizować ile czasu będzie Pani potrzebowała na przygotowanie się do matury, a w szczególności chodzi o określenie poziomu znajomości języka obcego. Jeśli Pani zaczyna naukę, to warto o języku pomyśleć już teraz.
   Tu można dokonać krótkiej autoanalizy https://www.eduyou.pl/matura-po-latach/matura-z-jezyka-obcego/

 29. Witam! Zdałam maturę w 2014 roku. Jednak chcę zmienić kierunek studiów i potrzebuję lepszych wyników z matematyki i fizyki. Czy mogę dowolnie wybrać sobie poziom tych przedmiotów na maturze, czy muszę pisać je jako rozszerzone? Obowiązuje mnie forma matury jak do 2014 roku czy już nowa matura?

 30. Witam. Pani Joanno

  Mam pytanie, pierwszy raz do matury podchodziłem po ukończeniu technikum w roku 2011, zdałem jedynie język polski pisemny. W tym roku zapisałem się na maturę 2016 wiem, że jest to ostatni rok, który zdaję na starych zasadach.

  Jakie główne działy należy powtórzyć do zdania matury na starych zasadach? I czego dokładnie uczyć się z angielskiego ponieważ muszę zdać i ustny i pisemny.

 31. Czy ktoś wie, jak sprawa będzie wyglądała w 2017 roku? Czy będzie podobnie jak w 2016?
  Jestem absolwentką LO sprzed kilku lat, mam maturę, ale w 2017 chciałabym przystąpić do nowych dodatkowych przedmiotów. Czy będę miała możliwość wyboru poziomu podstawowego lub rozszerzonego, czy może w 2017 będzie możliwość zdawana tylko w nowej formule, tj. jedynie poziomu rozszerzonego?
  Co myślicie o zdawaniu po latach (mimo zdanej już matury) dodatkowych przedmiotów na maturze, tak dla siebie, własnego rozwoju, zainteresowań?

  • Pani Justyno,

   Nie odpowiem na pytanie czy będzie podobnie, bo już zdarzyło się dwa razy, rok po roku, że Centralna Komisja Egzaminacyjna zmieniała nagle postanowienia. Informator dotyczący regulacji matury 2017 wydadzą we wrześniu 2016.
   Jeśli potrzebuje Pani dodatkowych przedmiotów, bo myśli Pani o studiach, na które są one niezbędne to jak najbardziej trzeba zdać, by na tę wymarzoną uczelnię się dostać.
   Nie doradzę też Pani jednoznacznie czy warto zdawać dla siebie. Jeśli to Panią motywuje do pracy, do rozwoju, daje satysfakcję to czemu nie?
   Ale może jest coś co również spełniło by tę rolę? Może studia zgodne z Pani zainteresowaniami, a potem doktorat?
   Jedno co mogę doradzić, to żeby Pani spróbowała przeanalizować swoją sytuację od końca, to znaczy zadała sobie pytanie co chce osiągnąć w obszarze własnego rozwoju i zainteresowań. Jaki jest Pani cel? Jak powiada Stephen R. Cowvey – “Zaczynaj z wizją końca”. Jak będzie Pani znała punkt końcowy to reszta szybko się ułoży we właściwej kolejności.

 32. Witam, czytam komentarze i zaczęłam się troszkę martwić. Do matury podeszłam w 2014 r. (tak jak kończyłam szkołę), nie zdałam wtedy ustnego z języka obcego, ale w 2015 podeszłam i zdałam. Wtedy deklaracje, że chcę podejść do tego egzaminy musiałam złożyć do 7 lutego, nasz wicedyrektor wręcz “kazał” się nam nie pojawiać przed końcem roku, ponieważ zawsze może się nam odwidzieć, a wtedy już nic nie zrobimy. W tym roku chcę poprawić wyniki z rozszerzeń i myślałam, że również mam czas do 7 lutego (nadal się zastanawiam, czy próbować podbić trzy, czy tylko dwa przedmioty), a teraz czytam, że termin był do końca roku? Czy to prawda, spóźniłam się? A jeśli jednak nie i nadal obowiązuje termin do 7 lutego, to jeśli chcę zdać przedmioty, których nie zdawałam, to będę je pisać zgodnie z “moją” podstawą, czy rocznika niższego, a co w przypadku przedmiotów, które zdałam, ale wyniki mnie nie satysfakcjonują i chcę podejść ponownie? Z góry dziękuje za odpowiedz 🙂

 33. Dobry wieczór,
  Zdałam maturę w 2009 roku, po czym skończyłam studia. Postanowiłam, że w tym roku podejde do dwóch przedmiotów dodatkowych, jednak zastanawia mnie czy mam obowiązek zdawania matematyki czy po prostu podchodzę do matury z wybranych przedmiotów? Będę wdzięczna za odpowiedź, przyznaje, że przepisy są dość niejasne. (Przynajmniej dla mnie:))

  • Pani Justyno,

   Powyżej pisałam w dość podobnej sprawie – odsyłam Panią do mojego komentarza z 30 grudnia..
   Natomiast na pewno nie będzie musiała Pani zdawać matematyki. Pani ma maturę, więc można ją uzupełnić o przedmioty, których Pani potrzebuje.

 34. Witam.Mam pytanie w 2003 roku skończyłam naukę w liceum,podchodziłam do matury na starych zasadach,ale się nie udało.Chciała bym podejść w 2017 roku wiem na pewno,że muszę zdawać wszystkie przedmioty.Jaka matura mnie obowiązuje na starych czy na nowych zasadach.

  • Ponieważ od Pani matury upłynęło więcej niż 5 lat, (do 5 lat można poprawiać i pisać maturę w formule w jakiej się do niej pochodziło), więc obowiązują Panią nowe zasady. Jeśli chciałaby się Pani przygotować do matury w 2017 roku to zawczasu należy pomyśleć o języku obcym, ponieważ to najbardziej czasochłonny przedmiot. Zapraszam do krótkiej autoanalizy i ewentualny test z języka angielskiego: https://www.eduyou.pl/matura-po-latach/matura-z-jezyka-obcego/
   Chyba, że Pani zna język, jeśli tak to wystarczy mały albo średni szlif:-).

 35. Zdałam maturę w 2011r.. Czy w 2016r. mogę poprawiac tylko biologię i chemię? Czy będę zdawac na starych zasadach?
  Z góry dziękuję za odpowiedz.

 36. Witam. Ja ukończyłam liceum zaoczne w 1998 r. Chciałam zapytać jakie zasady bedą obowiązywały mnie gdy będę chciała podejść do matury w 2017 r. Prosze o odpowiedz.

 37. Witam!
  W roku 2009 pisałem maturę z polskiego,rosyjskiego i geografii. Wszystko zdałem na poziomie podstawowym. Chciałbym dowiedzieć się czy gdybym chciał pisać teraz z innego przedmiotu to mogę ciągle to zrobić? Interesuje mnie głównie język angielski. Czy nie będzie problemu z podejściem do matury z innych przedmiotów po 7 latach od zdania. Pytanie dotyczy zarówno jakbym chciał pisać wersję podstawową i rozszerzoną.

 38. Witam! W biezacym roku koncze liceum i przystepuje do egzaminu maturalnego. Jednak zmienily mi sie plany na studia i musialabym zdac z przedmiotow dodatkowych chemie, matematyke i geografie na poziomie rozszerzonym. Czy moglabym dopiero przystapic do napisania tych przedmiotow dodatkowych w maju 2017 czy jeszcze w 2016 ( np. w terminach poprawkowych) byloby to mozliwe?

  • W maju 2017 na pewno będziesz mogła uzupełnić maturę o dodatkowe egzaminy. Natomiast czy uda Ci się w sierpniu 2016, skoro deklaracje ostateczne już złożone i zapisy zamknięte? Hmm… w OKE też pracują ludzie, jeśli jesteś gotowa i chciałabyś zdawać – po prostu zapytaj czy w drodze wyjątku można jeszcze dopisać trzy egzaminy. Pytanie nic nie kosztuje, a nuż się uda:-) A jeśli nie to od razu wiesz jak planować dalej czas.

 39. Witam,
  mój syn zdawał maturę w zeszłym roku tj. 2015. Zdał polski, matematykę i angielski rozszerzony.
  Teraz chciałby dodatkowo zdawać geografię i ewentualnie WOS, aby poprawić sobie punktację w przypadku zmiany na inny kierunek studiów. Czy na dzień dzisiejszy coś jeszcze z tym zrobić może aby w 2016 podejść do matury z wymienionych przedmiotów dodatkowych? A gdyby chciał ponownie zdawać maturę z matematyki, to w przypadku uzyskania gorszego wyniku-liczył się będzie ten gorszy czy ten pierwotny wynik?

  • Jeśli syn się nie zapisał na te egzaminy czyli nie złożył deklaracji do 7 lutego, to 2016 jest już zamknięty. Kolejny termin to 2017. Tak mówią przepisy. W szkołach i w OKE też pracują ludzie, więc ewentualnie można jeszcze zapytać czy coś da się zrobić? Natomiast pytanie drugie jest bardzo ciekawe, jeszcze mi go nikt nie zadał:-). Muszę sprawdzić, który wynik się liczy po napisaniu poprawki i uzyskaniu gorszego z niej wyniku.

   • witam,
    serdecznie dziękuję za odpowiedź. Jak ustalić do jakiej OKE należy się zwrócić?
    Czekam też na odpowiedź na drugie zagadnienie.
    Pozdrawiam

    • Zwrócić należy się do właściwej OKE ze względu na miejsce zamieszkania. Tu znajdzie Pan mapkę wszystkich OKE: http://www.cke.edu.pl/index.php/kontakt

     I drugie zagadnienie – w informatorze jest taka informacja:

     Absolwent liceum ogólnokształcącego, który ukończył szkołę w roku szkolnym 2014/2015, przystąpił do egzaminu maturalnego bezpośrednio po ukończeniu szkoły i uzyskał świadectwo dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego, a w roku szkolnym 2015/2016 ponownie przystąpił do egzaminu maturalnego, otrzymuje aneks do świadectwa dojrzałości wydany przez okręgową komisję egzaminacyjną, jeśli:
     a. podwyższył wynik egzaminu maturalnego (procentowy lub centylowy) z danego przedmiotu lub przedmiotów, które zdawał w poprzednim roku, lub b. przystąpił do egzaminu z przedmiotu lub przedmiotów dodatkowych, z których wcześniej nie zdawał egzaminu maturalnego.

     Czyli, jeśli syn przystąpi ponownie i uzyska niższy wynik, to i tak liczy się ten wyższy.

 40. Witam serdecznie,

  W związku z tym, że coś mi się dzieje z Chromem, niestety nie widzę treści komentarzy – z góry przepraszam, jeśli się powtórzę…

  W 2011 roku zdawałam maturę w LO. Wszystkie obowiązkowe przedmioty zdane na satysfakcjonującym poziomie, ale w przyszłym roku (6 lat od momentu zdania) chciałabym poprawić wyniki i dodać dwa przedmioty – czy jest to w ogóle możliwe? Przeczytałam ostatnio, że jeżeli chciałabym zdawać maturę z nowych przedmiotów, po upływie 5 lat, to czeka mnie zaliczenie całej matury, a więc wszystkich przedmiotów obowiązkowych, ponownie… Nie jest to co prawda problem, ale niepotrzebny stres…

  Moje pytanie zatem brzmi: czy po 6 latach mogę dodać sobie te dwa nowe przedmioty? I czy jest to prawdą, że całą maturę będę miała ponownie do zdania?

  Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie, wspaniały serwis! 🙂

 41. Witam. Moja sytuacja wygląda następująco: zdawałam maturę w 2011 roku. Zdałam wszystkie przedmioty podstawowe + matematykę i geografię na poziomie rozszerzonym. Chciałabym poprawić wynik z matematyki na poziomie rozszerzonym oraz zdawać dodatkowo jeszcze chemię i biologię. Jestem prawie absolwentką studiów mgr, ale chciałabym “dozdawać” przedmioty z myślą o kolejnych studiach. Niestety nie mam chyba już możliwości na poprawianie i pisanie dodatkowych przedmiotów w 2016 roku, więc moje pytanie brzmi : czy w moim przypadku poprawianie wyniku z dodatkowego przedmiotu na poziomie rozszerzonym oraz zdawanie dodatkowo innych przedmiotów wiąże się z pisaniem matury od początku oraz w jakiej formie będę poprawiała matematykę rozszerzoną oraz pisała dodatkowo chemię i biologię w 2017 roku? Czy będzie to taka sama forma jak przy maturze w roku 2011 czy coś się zmieniło/zmienia?

  • Jeśli ma Pani maturę to ją Pani ma i nikt jej Pani nie zabierze ani nie będzie kazał zdawać ponownie. Jeśli potrzebuje Pani dodatkowo zdać kolejne przedmioty, a ma Pani już świadectwo maturalne to zdaje Pani na zasadach obowiązujących w danym roku. Tak 2016 już zamknięty, kolejny termin to 2017. Zapisy otwierają we wrześniu a zamykają z końcem grudnia.

 42. Witam. W 2013 zdawałam maturę i wszystko, co miałam zadeklarowane zdałam. Teraz chcę podejść dodatkowo do matury rozszerzonej z języka angielskiego (w 2013 r. zdawałam tylko podstawę). W takim wypadku będę pisała nową czy starą maturę ?

 43. Witam. W zeszlym roku zdawalem mature, niestety nie udalo mi sie zdac matematyki, nie pisalem poprawki w sierpniu, nie zapisaywalem sie na nia poniewaz bylem za granica. Chcialem zdawac mature z matematyki w tym roku, zapisalem sie na egzamin w maju, niestety nie mam mozliwosci poprawic tego przedmiotu w tym terminie. Czy jesli nie stawie sie na matematyke, a bede chcial ponownie podejsc do niej w 2017 roku, to bede musial zdawac wszystkie przedmioty, czy w alszym ciagu mam mozliwosc zdawania tylko matematyki? Bardzo prosze o odpowiedz.

 44. Dzień dobry, ja zdawałam maturę w 2013 roku ale w 2017 chciałabym napisać ponownie maturę z biologii na poziomie rozszerzonym (chciałabym uzyskać większy wynik) a także z chemii na poziomie rozszerzonym (przy czym chemii w ogóle nie pisałam w 2013). Czy egzamin będę pisać na starych czy na nowych już zasadach?

 45. Witam!prosze o pomoc w roku 2006skonczylam technikum i zdawalam mature ale sie nie udalo,chcialabym podejsc w 2017 czy bede zdawala jeszcze stara wersje bez matematyki i z prezentacja z polskiego?prosze o odp poniewaz nie mam pojecia z jakich przedmiotow sie przygotowac…pozdrawiam

 46. Witam. Z tego co mi powiedziano przy deklaracji z maila od CKE zdając maturę w 2009,zdałem ale w 2016 teraz będę poprawiał i pisał nowy przedmiot rozszerzony. Więc taki polski i angielski będę pisał na zasadach 2012 a rozszerzony (WOS) na nowych zasadach? Jeśli tak czy będę miał inny arkusz jak bieżący maturzyści? Posiadacie może arkusze z przypadków,gdy były to inne akrusze niż u bieżących maturzystów? Pozdrawiam.

 47. Witam. Proszę o pomoc.
  Rok temu zdałam maturę, lecz w tym roku chciałabym podwyższyć wynik z języka polskiego podstawowego i rozszerzonego. Złożyłam deklarację. Moja koleżanka, z innej szkoły, też chciała złożyć deklarację, aby poprawić wynik z postawy i rozszerzenia języka angielskiego i w sekretariacie poinformowano ją, że od naszego rocznika, jako że mamy nową maturę, nie można poprawiać postawy, tylko rozszerzenie… Natomiast mi nic takiego w sekretariacie nie powiedziano, gdy składałam deklarację na podniesienie wyniku polskiego podstawowego i rozszerzonego… I w związku z tym mam dwa pytania:
  1. Można czy nie można podwyższać wyniku z języka polskiego podstawowego (nowa matura od 2015)
  2. Jeśli złożyłam deklarację na podstawę i rozszerzenie, a okaże się, że można tylko rozszerzenie, to czy deklaracja jest ważna?

  • Wygląda na to, że w szkole koleżanki pani w sekretariacie tworzy własne interpretacje przepisów.
   Można poprawiać wyniki zarówno z podstawy jak i rozszerzenia. Każdy ma do tego prawo. A tak mówi informator CKE:
   Absolwent liceum ogólnokształcącego, który ukończył szkołę w roku szkolnym 2014/2015, przystąpił do egzaminu maturalnego bezpośrednio po ukończeniu szkoły i uzyskał świadectwo dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego, a w roku szkolnym 2015/2016 ponownie przystąpił do egzaminu maturalnego, otrzymuje aneks do świadectwa dojrzałości wydany przez okręgową komisję egzaminacyjną, jeśli:
   a. podwyższył wynik egzaminu maturalnego (procentowy lub centylowy) z danego przedmiotu lub przedmiotów, które zdawał w poprzednim roku, lub b. przystąpił do egzaminu z przedmiotu lub przedmiotów dodatkowych, z których wcześniej nie zdawał egzaminu maturalnego.

 48. Witam z tego co czytam raczej wynika, ze powinnam zdawac nowa mature i tylko te przerdmioty ktore mnie interesuja, ale prosze wyprowadfzcie mnie z bledu jesli jest inaczej. Otoz:

  W 2004 roku zdalam mature z polskiego i biologii.
  Na studia na ktore sie wybieram potrzebna jest matematyka + chemia badz biologia rozszerzone.
  Moje pytanie brzmi, czy w tym wypadku musze zdawac od nowa calosc, czy tylko uzupelnic o potrzebne przedmioty?

  Dziekuje i pozdrawiam

  • Ewo jeśli masz świadectwo maturalne, to zdajesz tylko wybrane przedmioty, które Cię interesują. Jeśli natomiast zdałaś już kiedyś biologię i polski, ale nie uzyskałaś wtedy świadectwa maturalnego, to dziś zdajesz całą maturę od nowa – w Twoim przypadku nową.

   • Właśnie nie do końca. Już pisze o co chodzi. Na świadectwie maturalnym są oceny uzyskane z matury oraz z ostatniej klasy liceum. Mieszkając w Anglii i aplikując na uniwersytet, pomimo zdanej matury brane są pod uwagę oceny koncowe z kl czwartej – są porównywane do angielskich egzaminów GCSE (oceny A*-B/C) i bez tego żadna angielska uczelnia nie przyjmie na studia kandydata, ktory legitymuje się nawet najlepiej zdana mature, ale ma słabe oceny na świadectwie. Stąd moje pytanie, czy można konczyc liceum eksternistyczne co jest duzym ułatwieniem – gdyz mozna przyjechac na egzaminy w pazdzierniki i/lub luty – zdac egzamin i miec zadowalajace oceny, ktory w danych przedmiocie się nie uzyskało. Mozna to GCSE zdawac w uk, ale to sa roczne kursy i srednio tzreba spedzic 2 dni w tygodniu w colleg`u, a to jest jednak problem. Łatwiej przyjechac raz lub dwa do pl i zdac eksternistycznie. Jednak nie wiem jakie są możliwości.

    Pozdrawiam serdecznie

    • Czyli Ewo Ty chcąc studiować w Anglii musiałabyś poprawić swoje oceny i nie ma tu innej drogi? Dobrze to zrozumiałam? Potrzebujesz poprawić je ze wszystkich przedmiotów? Kiedyś sprawdzałam dla kogoś możliwość zdawania eksternistycznego, ale teraz dokładnie nie pamiętam. Musiałabym sprawdzić. Daj znać jakie przedmioty, a ja się rozejrzę.

 49. Dzień dobry,

  Zdałam maturę w roku 2010, a dokładnie podstawę z polskiego, matematyki i j. angielskiego oraz rozszerzenie z WOS-u. Chciałabym w roku 2017 napisać rozszerzenie z j. angielskiego, aby dostać się na kolejne studia ( w tym roku kończę inny kierunek, więc będę mieć wkrótce tytuł magistra). Chciałam zapytać się, czy w takiej sytuacji (ponieważ minęło już 5 lat od napisania matury) muszę pisać całą maturę ponownie? Czy tylko rozszerzenie z angielskiego jako nowy przedmiot?
  Z góry dziękuję za pomoc!

 50. Zdawalem mature w 2015 roku nie udalo mi sie zdac matury z matematyki pp pisemnej w tym roku podchodze ponownie bede zdawal ja w mojej szkole? Czy w OKE? i na jakich zasadach

 51. Witam !
  w tym roku nie czuje się na silach aby zdawać maturę, (a było by to pierwsze podejście)! Wiec moje pytanie brzmi jeśli nie podejdę do tej matury pierwszej to za rok będę mogła ? A i jeszcze jedno np: jak bym poszła tylko na pisemna a na ustną bym nie poszła to czy za rok będę mogła zdawać. w tym roku chciałabym bym pójść tylko zobaczyć jak to wygląda…. jaki stres i w ogóle. jeszcze jedno operacje mam 5. maja ] wiec juz w ogóle matura odpada:/

  • tak mozesz podejsc za rok jak i teraz jesli uda Ci sie zdac pisemne to za rok bedziesz zdawala tylko ustne tak mi sie wydaje , ogolnie to co zdasz nie musisz juz tego ponownie zdawac ale warto tez jakbys sprobowala na ustnych bo sa naprawde latwe stres itd wiadomo tez mialem ale na minimalny prog dasz rade , dobrze by bylo jakbys zaniosla to szkoly rowniez dokumenty lub cos ze masz operacje i wtedy mozesz podejsc do matury w sierpniu w OKE , mam nadzieje ze pomoglem milego dnia 😉

 52. Witam. Ukonczyłam technikum w 2015 roku, niestety nie udało mi sie zdać matury z języka angielskiego a do poprawki w sierpniu nie mogłam podejść czy teraz w maju w 2016 będę pisać mature ze starej podstawy czy juz nowy angielski ? Dziekuje za info 😉

 53. Witam. W 2014 roku zdałam wszystkie egzaminy maturalne. W roku 2017 planuję jednak poprawić swój wynik z biologii rozszerzonej oraz dodatkowo zdać po raz pierwszy maturę z rozszerzonej chemii. Pisałam już do CKE odnośnie tego, na jakich zasadach miałabym to pisać. Pani odpisała mi, że do 2019 roku mogę zdawać na “starych zasadach”… Przeczytałam już jednak tyle różnych wypowiedzi, że całkowicie zgłupiałam…Proszę o wytłumaczenie. Pozdrawiam

 54. Witam, czy w przypadku matury z matematyki, osoba pisząca maturę w “starej formule” rowniez zostala pozbawiona mozliwosci otrzymania zadania na predkosc, czy zostalo ono skreslone tylko w przypadku “formuly nowej” ??

 55. Zdawałam maturę 2 lata temu.->matura zdana . Jeśli złożyłam deklarację pisania matury w tym roku, to jakie będą konsekwencje jeśli nie podejdę do wszystkich przedmiotów?
  A jeśli juz zdecyduję sie podejść to które wyniki będą podane na świadectwie, stare czy nowe, czy lepsze z 2 podejść. Z góry dziękuję za odpowiedź!

  • Chyba nie do końca rozumiem pierwsze pytanie. Jeśli masz zdaną maturę, to nie podchodzisz do całości tylko do przedmiotów, które zamierzasz poprawić. Ale chyba o co innego Ci chodziło?
   Wyniki na świadectwie podawane są lepsze. Czyli jeśli uzyskałabyś w drugim podejściu gorszy wynik, to zostanie utrzymany ten lepszy.

 56. Witam mam takie ważne pytanie złożyłem deklaracje o pisaniu poprawki z matury przedmiot matematyka do 7 lutego jak pisze tylko chodzi mi o opłatę ponieważ Pani ze szkoły dzwoniła do mnie 19.04.2016 a czytam na stronie oke.jaworzno Termin wniesienia opłaty: od 1 stycznia do 7 lutego 2016 roku (opłaty należy dokonać wyłącznie w ustalonym terminie) Czyli już nie będę mógł wpłacić tych 50zł i przystąpić na poprawkę? Proszę o odpowiedz pozdrawiam

  • Pierwsze pytanie, które mi się nasuwa, to to czy ta płatność Cię w ogóle obowiązuje? Płaci się o ile teraz dobrze pamiętam za trzecie podejście w trzecim roku. To znaczy, że egzamin i poprawka liczą się jako pierwsze w pierwszym roku itd.
   Natomiast jeśli rzeczywiście już obowiązuje Cię płatność, to trzeba liczyć na wyrozumiałość OKE. Może mogą coś w tej sprawie dla Cibie zrobić, żebyś z powodu braku wpłaty, nie musiał czekać do następnego roku. Zadzwoń i pogadaj tak normalnie po ludzku. Tylko z nimi to możesz załatwić.

 57. Witam, mam pytanie jeżeli pierwszy raz zdawalam mature w 2011 r. nie zdałam całej to kiedy ostatni raz moge podejsc do matury w maju czy w sierpniu 2016r.??

 58. Witam, zdałam maturę w zeszłym roku. W tym roku dodatkowo zdaję angielski rozszerzony czy ustny będę musiała zdawać jeszcze raz jeśli zdaje angielski rozszerzony dodatkowo?

  I drugie pytanie. Na deklaracji wpisałam oprócz angielskiego rozszerzonego biologię z powodu chęci poprawy wyniku. Jeśli nie podejdę do biologii, a na angielski rozszerzony tak to będzie to jakoś uwzględnione na aneksie?

  • Nie, bo przecież już zdałaś ustny, więc jest wpisany na świadectwie maturalnym.
   Wydaje mi sie, że w aneksie powinno być coś odnotowane, ale nie wiem, bo nie spotkałam się jeszcze z taką sytuacją. Spróbuję jeszcze w poniedziałek dopytać koleżankę, powinna wiedzieć.

 59. Witam serdecznie,

  W 2009 r. pisałam maturę z biologii podstawowej, języka polskiego podstawowego oraz języka angielskiego podstawowego ( matematyka obowiązkowa nie była ). Nie będę ukrywać, że nie poszło mi zbyt dobrze : biologia 48 %, język polski pisemny 63%, język angielski pisemny 45 %, język polski ustny : 55 % oraz angielski ustny 40 %. Dość żenujący wynik, przyznaję. Nie myślałam o pójściu na studia, kompletnie mnie to nie interesowało. W sumie matura była pod naciskiem rodziców. Siedem lat spędziłam za granicą i teraz mając praktycznie 27 lat myślę całkowicie inaczej i chciałabym iść na studia. Jednak minęło więcej niż 5 lat od matury, a angielski i biologia z takimi punktami nie wystarczą. Czy istnieje możliwość zdawania w przyszłym roku matury rozszerzonej z języka angielskiego i biologii tylko i wyłącznie czy muszę przygotowywać się do powtórki z ” rozrywki ” i zdawać całość od nowa z uwzględnieniem matematyki, która jest niestety moją piętą achillesową? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Magdo, z tego co napisałaś wynika, że świadectwo maturalne posiadasz. Teraz, więc możesz tylko wybrać te przedmioty, które Cię interesują i które są istotne by zdać na wymarzone studia. Zatem zdajesz angielski i biologię, a i jeszcze możesz podziękować rodzicom:-, bo teraz będziesz miała zdecydowanie mniej pracy. Powodzenia!

 60. Witam. Podeszłam do matury w 2011 r. wszystkie przedmioty zdałam, oprócz matematyki.. zabrakło mi pierwszy raz 1 pkt, 2 raz tak samo… z powodów osobistych nie podeszłam wiecej do matury. Teraz chciałabym spróbowac raz jesczze. Mówi sie ze zdaje sie do 5 lat.. u mnie już ponad 5 lat.. od zdania matury. Czy moge mature zdawac teraz w szkole policealnej niż w mojej dawnej szkole? Jak to wygląda?

  • Kasiu, będziesz się zapisywała na maturę w OKE, bo taka jest procedura. To oni przydzielą Ci szkołę, a Ty możesz wspomnieć, że wolałabyś nie zdawać w swojej byłej szkole – zazwyczaj to działa:-)
   Rzeczywiście w 2016 mija te magiczne pięć lat. Czyli najbliższa matura w 2017. Jeśli chciałabyś przygotować się bez zadyszki to warto już powoli zaczynać. Nieskromnie polecę naszą matematyczkę, ona potrafi przygotować każdego – dosłownie, mamy na to dowody. Zresztą zobacz co o matematyce i przygotowaniach do niej mówi w krótkim nagraniu: https://www.youtube.com/watch?v=4W4mhJ75T10
   Jeśli chciałabyś się dowiedzieć czegoś więcej o formalnościach, o tym kto zdaje starą a kto nową maturę, jak się przygotować i z jakich przedmiotów, to zapraszam Cię do pobrania bezpłatnego informatora Matura po latach – od czego zacząć ze strony https://www.eduyou.pl/matura-po-latach/

 61. Pani Joanno,

  Przystąpiłam do matury w 2012 roku, niestety nie zdałam matury z matematyki. W terminie poprawkowym również nie udało mi się jej zdać. Postanowiłam w 2016 roku zdawać maturę i zaniosłam deklarację maturalną w terminie do 7 lutego. Problem mój polega na tym, że okazało się, że Panie z sekretariatu w mojej szkole nie wysłały mojej deklaracji i nie jestem na liście przystępujących do matury. Pominę tu moje zdenerwowanie.., bo był to mój ostatni termin, kiedy mogłam zdawać tylko matematykę. Co w tej sytuacji mogę zrobić? Czy mogę przystąpić do matury poprawkowej w sierpniu 2016 ?

  • Anno moim zdaniem ta sytuacja wymaga wyjaśnień i odwołania się. Nie wyobrażam sobie, żebyś z powodu ewidentnych zaniedbań pań z sekretariatu miała zdawać maturę od nowa. Kiedy się o tym dowiedziałaś? Najlepiej zadzwoń do nas w poniedziałek koło 10.00 – nr tel. 882 838 187 albo wyślij mi swój numer na adres sekretariat@edu-you.pl

  • Anno,
   Zadzwoń również do OKE. Powiedz jaka jest sytuacja. Nie z Twojej winy nie zgłoszono Cię, pomimo, że dopełniłaś wszelkich formalności w terminie. Powiedz, że chcesz się odwołać. Moim zdaniem powinni Ci umożliwić zdawanie w terminie czerwcowym.

   • Problem polega także na tym, że nie mam żadnego dowodu, że wniosek został złożony. Z informacji jakie znalazłam na stronie OKE wynika, że powinnam wnieść opłatę za podejście do egzaminu po raz trzeci, a o tym także mnie nie poinformowano kiedy pytałam o potrzebne dokumenty. Z tego co teraz mi wiadomo, problem mój nie jest pierwszym, wcześniej także były takie przypadki.
    Cóż, dziękuje za odpowiedź i będę próbować coś z tym zrobić.

 62. Witam zdawalam maturę w 2012 roku niestety z matematyki nie zdałam. Moje pytanie brzmi czy w 2017 roku jest mój ostatni termin zdania matury? Dodam że okres to 5 lat

  • Ostatni na zasadach na jakich zdawałaś w 2012 i ostatni, żeby zdać tylko matematykę i uzyskać świadectwo maturalne. Po tym terminie będziesz zdawać na zasadach obowiązujących w danym roku i co gorsza wszystko od początku. Zatem warto! Jeśli byłabyś zainteresowana już 10 maja zaczynamy kurs przygotowujący do matury po latach z matematyki z Ewą.

    • Witam po raz pierwszy do matury podeszłem w maju 2012 roku nie zdalem matematyki i czy teraz w sierpniu 2016 roku miałem ostatnia szanse czy maj 2017 rok jest ostatni proszę o odpowiedz

     • Niezdane przedmioty można poprawiać w okresie 5 lat, licząc od października roku, w którym po raz pierwszy przystąpiło się do matury. Czyli jeśli w 2012 roku przystąpiłeś do matury po raz pierwszy, to – moim zdaniem – w maju 2017 będziesz miał ostatnią szansę. Ostateczne potwierdzenie otrzymasz w OKE, polecam wykonać telefon.

    • Przygotowania do matury 2017 zaczynamy w maju – dosłownie za kilka dni. Zajęcia z matematyki odbywają się w każdy wtorek od godz. 18.00 do 19.00. Gdzie? W wirtualnej klasie – jest nauczyciel, są uczniowie, nigdzie nie trzeba wychodzić. Wszystko dzieje się na ekranie Twojego komputera. Logujesz się i jesteś z nami. Uczy u nas Ewa, którą być może już trochę poznałaś:-) Oprócz lekcji jest platforma e-learningowa z zadaniami, a co ważniejsze znajdziesz tam też Ewę, która wspiera swoich uczniów w nauce. Ukierunkowuje, nie pozwala utknąć w martwym punkcie. Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj: https://www.eduyou.pl/matura-po-latach/internetowe-kursy-maturalne-dla-doroslych/
     Zachęcam też do rozmowy z naszą opiekunką maturzysty po latach – Magdą tel. 882-838-187

 63. Maturę zdawałam w zeszłym roku nie zdałam z polskiego pisemnego, w sierpniu tez nie. Teraz nie mogłam przystąpić do egzaminu w maju (nie złożyłam deklaracji) to czy mogę przystąpić do poprawy w sierpniu? Czy dopiero w przyszłym roku w maju?

 64. Mam takie pytanie. Przymierzam sie do podejscia do matury w 2017 dla dorosłych. Czy macie w ofercie jakieś kursy online z angielskiego i matematyki najbardziej bo jestem z niej kompletnie zielony ?

 65. Do Kiedy można pisać stara maturę ? Ja podeszłam w tym roku. Gdyby coś poszło nie tak, to jaka zdaję w 2017?

 66. Witam, jestem absolwentem zeszło rocznym. Dziś poprawiłem starą maturę i jak mi się nie uda (bo odpowiedzi mi sie już nie zgadzają z moimi) to czy w sierpniu pisać mogę czy czekać do następnego roku ?

 67. Witam.
  A ja mam inne pytanie.
  W tym roku w lutym konczylam lo dla doroslych. Mialam podejsc do matury ale niestety z racji tego,ze mieszkam zza granica nie moglam pezyjechac. Juz I tak bylo ciezko zjezdzac do szkoly co dwa tyg. Teraz jednak pod koniec maja wracam na stale do Polski. Chcialabym przystapic do matury w przyszlym roku. Szkole konczylam w mojej miejscowosci(nad morzem) teraz jade do Torunia. I nie bardzo wiem czy bede mogla zdac mature ale w innej placowce ? Czy musze specjalnie jechac do mojego miasta na kila dni aby zdac egzamin. ? Pzdr.

 68. Dzień dobry,

  Egzamin maturalny zdawałam w roku 2011, wszystko zdałam, w kolejnym roku poprawiałam wynik z historii. Teraz chciałabym napisać maturę z biologii i chemii, zakres rozszerzony, wcześniej nie pisałam tych przedmiotów. Czy wobec tego w 2017 roku będę pisać w nowej czy w starej formule? Z góry dziękuję Pani za odpowiedź, to dla mnie bardzo ważne.

 69. Witam. Jeśli wzięłam sobie 2 przedmioty rozszerzone (niemiecki i geografie) i podeszłam do niemieckiego a do geografii już nie, to cała mature mam niezaliczoną ?

 70. Witam,

  w 2005 roku zdawałam starą maturę z innych przedmiotów niż byłyby mi teraz potrzebne (zdawałam język polski i język niemiecki), by dostać się na Medycynę Weterynaryjną na SGGW w Warszawie. Czy mogłabym zdawać maturę np. w 2017r. tylko z chemii i biologii? Czy w moim przypadku zdawałabym starą maturę czy już nową? I jeśli nową, to czy musiałabym zdawać też polski (jeszcze raz), angielski i matematykę, plus chemię i biologię? Dużo by tego było 🙂

  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie 🙂

 71. Witam, moja sytuacja wygląda tak, że w zeszłym roku nie zdałem egzaminu maturalnego z matematyki i nie uzyskałem świadectwa maturalnego, a przystępowałem również wtedy do przedmiotów dodatkowych, z których uzyskałem dobry wynik. W tym roku poprawiałem matematykę i przystąpiłem również jeszcze raz do przedmiotów dodatkowych. Jak będzie wyglądało świadectwo maturalne jeżeli zdałem maturę z matematyki, a z przedmiotów dodatkowych uzyskam gorsze wyniki niż w zeszłym roku? Na świadectwie będzie widniał ten lepszy wynik i to on będzie się liczył przy rekrutacji na studia?
  Pozdrawiam.

 72. Witam
  Pierwszy raz maturę zdawałam w 2012/2013 i nie zdałam języka obcego pisemnego i ustnego, chciałam się zapytać do kiedy mogę poprawiać te egzaminy. Czy jak nie zdam w ciągu tych pięciu lat to jaką maturę będę zdawała w starej formule czy w nowej. Chodziłam do technikum uzupełniającego dla dorosłych. Bardzo proszę o odpowiedź.

  • Poprawiaj jak najszybciej. Przecież liczą Ci się te zdane egzaminy, nie musisz podchodzić do całej matury. Wystarczy, że zdasz język. Masz na to pięć lat, z czego już minęły trzy. W 2019 wszystko przepadnie i musiałabyś podejść do całej matury od nowa.
   A może chcesz przygotować się z nami?

 73. Witam chcialabym sie dowiedziec jak to jest z dodatkowym przedmiotem. Mature pisałam w 2010r i poprawialam matematyke ale mam mature zdana w calosci. Czy mam mozliwosc w 2017 r napisac mature tylko z dodatkowego przedmiotu bo jest potrzebny na studia?czy musze zdawac cala mature
  Z gory dziekujeza odp

  • Tak, w 2017 roku możesz podejść tylko do wybranego przedmiotu. Raz zdanej matury nikt Ci nie odbierze. Aha, wybrany przedmiot będziesz zdawać na starych zasadach, czyli takich, jakie po raz ostatni obowiązywały w roku szkolnym 2013/2014.

 74. Hak to jest jak poprawiam dwa razy maturę to mam dwa aneksy? Jak to odbywa się podczas rekrutacji? Jak jeden wynik z jednego aneksu a drugi z innego przedmiotu z drugiego aneksu chce aby wzięli to pod uwagę

  • Aneks do świadectwa dojrzałości otrzymujesz, jeśli:
   – poprawiasz przedmiot, który już zdawałeś i faktycznie udało Ci się wynik poprawić (jeśli napisałeś gorzej, nie otrzymasz aneksu)
   – zdajesz egzamin z przedmiotu dodatkowego, którego wcześniej nie zdawałeś (tu aneks otrzymujesz niezależnie od wyniku).
   Jak uczelnie traktują aneksy i zamieszczone na nich wyniki, trzeba pytać już u samego źródła, czyli na uczelni, na którą się wybierasz, ale przypuszczam, że biorą pod uwagę najwyższą punktację z danego przedmiotu niezależnie od tego, czy znajduje się ona na świadectwie czy na aneksie.

 75. Witam serdecznie,

  Mam pytanie odnośnie swojej nietypowej sytuacji: maturę zdałam w 2006 roku (polski, angielski, biologia, chemia), wtedy matematyka nie była obowiązkowa i niestety jej nie zdawałam. Nie chcę poprawiać matury, ale chciałabym zdać dodatkowo matematykę i fizykę. Potrzebne jest mi to na studia w celu przebranżowienia się. Czy po takim czasie muszę ponownie pisać całą maturę od początku czy też mogę tylko zdać dodatkowo te dwa przedmioty? Jeśli tak to bardzo prosiłabym o informację: do kogo ten zamiar zgłosić, do kiedy trzeba żeby móc podejść w przyszłym roku i jakie dokumenty są wymagane?
  Z góry dziękuję za pomoc.

  • Witaj,
   nie musisz poprawiać całej matury i tak – możesz zdać matematykę i fizykę jako przedmioty dodatkowe. Zapisać się na maturę będziesz mogła między wrześniem a grudniem 2016 roku. Aktualne deklarację przystąpienia do matury ukażą się we wrześniu na stronach CKE. Jeśli szkoła, którą kończyłaś, istnieje, deklarację składasz w niej i w niej będziesz zdawać egzamin. Wymagane przy zapisie dokumenty to w Twoim przypadku:
   – deklaracja przystąpienia do matury
   – świadectwo dojrzałości.

 76. Dzień dobry,
  Pisałam już na tym forum poprzednio post o chęci poprawiania matury po kilku latach. Miałam obawy co do tego, że muszę zdawać ją od nowa, na nowych zasadach. Maturę pisałam w 2009. Udałam się więc do mojego technikum z pytaniem do Pani dyrektor czy moglabym pisać maturę ponownie, ale z dwóch wybranych przedmiotów, a mianowicie angielski i biologia. Pani dyrektor powiedziała, że jako iż minęło wiecej niz 5 lat musze pisac egzamin ponownie, ale ze wszystkich przedmiotow łacznie z matematyka i deklaracje mam zlozyc do konca wrzesnia. Już nie wiem co mam robic.

  • Magdaleno,
   jeśli w 2009 pisałaś maturę i ją ZDAŁAŚ, to nikt Ci jej nie odbierze i absolutnie nie musisz podchodzić ponownie do wszystkich egzaminów. Masz pełne prawo podjeść tylko do angielskiego i biologii. Jeśli jednak w 2009 pisałaś maturę, ale jej NIE ZDAŁAŚ, to tak, musisz podejść do wszystkich egzaminów na tzw. “starych” zasadach, czyli musisz zdać język polski pisemnie i ustnie (prezentacja), matematykę pisemnie i język obcy pisemnie i ustnie.

   • Tak, ale ja ją zdałam całkowicie i Pani Dyrektor każe mi ją pisac od nowa, na nowych zasadach, tylko dlaczego? Wytłumaczyłam już Pani dyrektor, że chcę tylko podwyższyć wynik maturalny, nic poza tym. Czy mam się zgłosić do OKE z tym fantem?

    • To w takim razie Pani Dyrektor nie zna przepisów. Możesz się zgłosić do OKE i z informacjami tam uzyskanymi pójść do szkoły. Bo deklarację i tak będziesz musiała złożyć w szkole. Możesz też przy Pani Dyrektor zadzwonić do OKE 😉 Nie będzie mogła podważyć Twoich słów. Możesz też przytoczyć Jej ten punkt z Informatora maturalnego: “Absolwent, który chce podwyższyć wynik lub przystąpić do egzaminu z nowego przedmiotu dodatkowego w części ustnej lub w części pisemnej, przystępuje ponownie do tego egzaminu lub egzaminów na warunkach obowiązujących odpowiednio w liceach ogólnokształcących w roku szkolnym 2013/2014, a w technikach w roku szkolnym 2014/2015” (punkt 2.2.5 drugiej części informatora na rok 2015/2016, strona 105). Chodzi oczywiście o absolwenta liceum ogólnokształcącego z lat 2004/2005-2013/2014. Aha, zdajesz oczywiście na starych zasadach, czyli tych, które obowiązywały w roku szkolnym 2012/2013.

 77. Witam,
  Chciałbym się dowiedzieć jak to w końcu jest, maturę zdawałem w roku 2011, podchodziłem do przedmiotów obowiązkowych i zdałem wszystkie. Czy w przyszłym roku tj. 2017 będę mógł napisać tylko i wyłącznie biologie i chemie, czy też będę musiał zaliczać cała maturę od początku na nowych zasadach( gdyż upłynął już ten legendarny 5-cio letni czas poprawiania ), oraz w jakim trybie(stary/nowy) pisałbym te dwa egzaminy?

  Z góry dziekuje za pomoc

  • Witaj,
   raz zdanej matury nikt Ci nie odbierze. 5 lat na poprawianie jest tylko wtedy, jeśli część egzaminów się zdało, a część nie, czyli – w efekcie – matury się nie ma. Zatem tak: w 2017 roku będziesz mógł zdawać tylko i wyłącznie biologię i chemię, w Twoim przypadku na starych zasadach.
   Pozdrawiam serdecznie i życzę sukcesów!

 78. Witam,
  W tym roku poprawiałam maturę i otrzymałam aneks. Czy jest możliwość spisania wyników z aneksu i z matury na jeden dokument, uwzględniając tylko te lepsze wyniki z każdego przedmiotu?

  Z góry dziękuję za odpowiedź

 79. Proszę o pomoc. Ukonczyłam szkołę srednią w maju 2011 roku. Jednak tego roku nie zadeklarowałam chęci przystąpienia do matury (nie składałam tej pisemnej deklaracji w ogóle) Dopiero po raz pierwszy przystąpiłam w roku 2012 zaliczając polski i angielski – niestety poległam na matematyce. Co teraz? Czy mogę podejsc w maju 2017 jeszcze raz do matematyki? Czy to jest 5 lat od 1 egzaminu do którego zadeklarowałam przystąpienie? czy 5 lat od ukończenia szkoły średniej? Dziękuje z góry za pomoc.

  • Chodzi o 5 lat od egzaminu maturalnego. Liczymy je od października roku, w którym przystąpiłaś po raz pierwszy do matury. Zatem maj 2017 to będzie ostatni dzwonek, żeby móc zdawać tylko matematykę. Będziesz ją zdawała w formule, w jakiej zdawałaś w 2012 roku.

 80. Mam pytanie. Czy można iść jeszcze raz do liceum ? Skończyłem zaoczne liceum dla dorosłych rok temu, maturę zdałem ale “połowicznie” tzn. nie poszedłem na dodatkowy rozszerzony i na polski ustny a matematyki pisemnej i angielskiego ustnego nie zdałem .Zdałem tylko angielski pisemny i polski pisemny, i chciałbym poprawić maturę za rok. A do liceum bym poszedł jeszcze raz żeby być , że tak powiem na bieżąco…

  • Do liceum drugi raz raczej iść nie można. Świetnie, że masz już zaliczone dwa egzaminy – pamiętaj, że ten wynik “liczy” się przez 4 najbliższe lata i w tym czasie obowiązują Cię tylko te egzaminy, których nie zdałeś. Jeśli chcesz być na bieżąco, może warto pomyśleć o jakimś kursie?

 81. Witam , nie zdalam matury z matematykiw 2012roku czy ostatni termin zdawania poprawki to maj 2017a ppzniej bym musiala zdawac wszystko.od nowa?proszs o odpowiedz

 82. Witam, ukończyłem technikum w 2002 roku do matury nie podchodziłem, chcę zadawać w 2017. Jąka będę matura będzie mnie obowiązywać? Pozdrawiam.

 83. Dzień dobry, mam do pani pytanie. Po wakacjach idę do klasy III liceum, niestety jest to profil ekonomiczny. Dopiero w tym roku doszłam do wniosku, ze dokonałam złego wyboru i chcialabym studiować dietetykę. Moją słabą stroną jest chemia, jednak na uczelniach jest ona przeważnie wymagana na poziomie podstawowym. Czy w roku 2017 bedzie możliwość pisania samej podstawy czy muszę podejść do egzaminu na poziomie rozszerzonym? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Z informatora wynika, że dodatkowy obowiązkowy przedmiot (poza matematyką, językiem polskim i językiem obcym) zdawać można tylko na poziomie rozszerzonym, ale ponadto można wybrać jeszcze 5 kolejnych przedmiotów, które można zdawać na poziomie podstawowy. Na Twoim miejscu upewniłabym się jeszcze co do tego w szkole lub bezpośrednio w OKE.

 84. W 2013 ukończyłam technikum 4-letnie nie podchodząc do matury. Chciałabym w 2018 zdawać maturę, ale na starych zasadach. Chciałabym się dowiedzieć, czy jest pewność zdawawania matury 2018r. jeszcze na sarych zasadach? Czy może wejść zupełnie jeszcze inna matura nowa już od 2018r przez nowy nasz rząd ? I lepiej zdawać w 2017r? Wtedy w 2018r. gdybym miała poprawkę, to nadal na starych zasadach?

  • Jak będzie wyglądała matura 2018 nie wie pewnie nawet minister edukacji Anna Zalewska. Skoro zmiany w systemie oświaty mają być wprowadzane tak szybko, być może i w zasadach zdawania matury coś się zmieni. Trudno dziś cokolwiek na ten temat powiedzieć. To, co jest pewne, to to, że w 2017 roku możesz podejść do matury na starych zasadach. Nawet jeśli zdasz egzamin tylko z jednego przedmiotu, to zapewniasz sobie możliwość poprawiania niezdanych egzaminów przez 5 kolejnych lat na starych zasadach. Warto zatem iść na maturę w 2017 roku i zdać przynajmniej jeden egzamin.

 85. A jeżeli chodzi o spis książek, to orientuję się Pani może , czy to będzie spis ten który teraz jest wymagany, czy ten który był wymagany w 2013r. ?

 86. Witam,
  Będę wdzięczny za odpowiedź dotyczącą mojej osoby i następującego przypadku.
  Maturę zdawałem w 2009 roku, kiedy jeszcze matematyka nie była obowiązkowym przedmiotem. Teraz po latach, chciałem rozpocząć studia na uczelni technicznej, gdzie wynik z matematyki jest podstawą rekrutacji. Czy mogę po upływie 8 lat w roku 2017 zdawać samą matematykę jako przedmiot dodatkowy, nawet na rozszerzonym poziomie czy muszę zdawać wszystko od nowa?
  Pozdrawiam serdecznie.

  • Grzegorzu, jeśli masz maturę, to absolutnie nie musisz zdawać jej w całości od nowa. Skoro teraz jest Ci potrzebna matematyka, masz prawo podejść tylko do tego egzaminu zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym. Zdajesz ten egzamin oczywiście na starych zasadach, czyli tych, które obowiązywały w roku szkolnym 2013/2014.
   Pozdrawiam i życzę powodzenia!

 87. Witam. Zdawałam maturę w 2014 roku, więc należałam do ostatniego rocznika piszącego “starą maturę”, później weszła “nowa”. Zdawałam wtedy przedmioty obowiązkowe w podstawie oraz biologię rozszerzoną. Byłam w klasie biologiczno-chemicznej i zrezygnowałam z przystąpienia do chemii rozszerzonej. Czy teraz, kiedy chciałabym poprawić wynik z biologii i napisać chemię rozszerzoną aby dostać się na nowe studia, to biologia byłaby na starej, “mojej” podstawie programowej, a jak z chemią? Czy musiałabym pisać w nowej, czy w jeszcze dotyczącej mojego rocznika podstawie? Z góry dziękuję serdecznie za odpowiedź.

 88. Dzień dobry 🙂 Zdawałam maturę w 2003 roku. Chciałabym się dowiedzieć jak mam przystąpić ponownie do egzaminu. Czy muszę ponownie zapisać się do szkoły średniej- otrzymałam takie informacje w pewnej szkole. Pozdrawiam

  • “Pewna szkoła” wprowadziła Cię zatem w błąd. Jeśli masz świadectwo ukończenia szkoły średniej po prostu składasz deklarację przystąpienia do matury w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Będziesz mogła to zrobić między 10 września a 31 grudnia 2016 roku. Potem wystarczy już tylko się przygotować. Będziesz zdawała w nowej formule. Jeśli w 2003 roku zdawałaś maturę i ją zdałaś, a teraz np. chcesz iść na studia i potrzebujesz zdać przedmiot, którego w 2003 roku nie zdawałaś, to zdajesz tylko ten przedmiot.
   Pozdrawiam serdecznie!

 89. Witam. W tym roku pisał pierwszy raz mature (2016r) niestety nie udało mi sie zaliczyć Matematyki. Pisałem w sierpniu poprawkę lecz obawiam się że jej też nie zalicze.Moje pytanie brzmi: Czy mam możliwośc pisania tylko tej matematyki za rok ? Bo dużo osób mi mówi ze ide jakomś nową reformą i jak za rok chce poprawiać to już cała mature musze a nie tylko samą matematykę.
  z góry serdecznie dziękuje za odpowiedz.

 90. Dzień dobry,

  Proszę o pomoc. Maturę zdałem w 1992 roku, ukończyłem studia. Nie zdawałem matury z matematyki (nie była obowiązkowa), dodatkowo chciałbym poprawić ocenę z angielskiego. Jak rozumiem , po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, mam prawo do poprawy. Proszę o wskazanie, który typ matury będę zdawać. Jak rozumiem, obecnie matura jest wykazem „procentów”. W przypadku aplikacji na studia, wynik podaje się według nowego lub starego trybu- co w przypadku gdy wynik będzie opierał się na przedmiotach zdanych w 1992 i 2017 roku? Jak wygląda aneks do starej matury (tradycyjne oceny)?

 91. Witam, mam pytanie mature pierwszy raz zdawałam w 2012 roku na jej poprawe mam 5 lat ( nie zdałam matematyki) ostatni raz moge poprawiac w 2016 czy 2017 roku ? rozumiem ze w razie gdybym musiała pisac wszystko od poczatku to pise w starej formule ?
  pozdrawiam

  • Moim zdanie ostatni termin to 2017 rok, ale najlepiej zadzwonić do OKE i upewnić się na 100%. I tak, gdybyś musiała pisać wszystko od początku, zdajesz na starych zasadach – przynajmniej na dzień dzisiejszy.
   Również pozdrawiam!

 92. Witam, mąż skończył szkołę w 2001 istnieje ona do dziś. Wtedy nie podchodził do matury. Jaka matura Go obowiązuje? Gdzie będzie zdawal?

 93. Witam, chcę zdawać maturę w 2017 r. Szkołę ukończyłam w 1999r. , zmieniłam miejsce zamieszkania i chce zdawać maturę w innym mieście. Jakie zasady mnie obowiązują?

  • Aniu, obowiązuje Cię nowa formuła matury. O zmianę miejsca zamieszkania w tym przypadku nie musisz się martwić, ponieważ deklarację przystąpienia do matury w przypadku nowej matury składa się na ręce dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej właściwej ze względu na aktualne miejsce zamieszkania. To właśnie OKE wyznaczy Ci szkołę, w której będziesz zdawać.

   • Dziękuje za odpowiedz, i mam jeszcze jedno pytanie czy mogła bym sobie sama wybrać szkołę w której będę zdawać maturę? Zapisałam się do niej i jestem na zasadzie wolnego słuchacza, czy to mi gwarantuje zdawanie matury właśnie w tej szkole?

 94. Witam,
  Mam pytanie. Do matury podchodziłam w 2012 r, niestety zaliczyłam tylko język polski – ustny.
  Chciałabym podejść za rok.
  Czy bede zdawała na starych zasadach ? I czy ten język polski bd sie liczył czy już nie ?

 95. Witam 😉 Zdawałam maturę w 2010 roku bez przedmiotu dodatkowego. Teraz chciałabym zdawać przedmiot dodatkowy – biologię. Czy będę zdawać biologię na starych czy nowych zasadach? Jeśli zdecydowałabym się oprócz tego na poprawę wcześniej zdawanej matematyki i przykładowo nie powiodło mi się to czy nadal będę mieć ten wyniki z pierwszej matury? czy nadal będę mieć maturę zdaną?

  • Marto,
   biologię będziesz zdawać na starych zasadach, matematykę również, jeśli zdecydujesz się ją poprawiać. Jeśli podejdziesz do matematyki i uzyskasz słabszy wynik, nic się nie stanie. Nadal będziesz miała zdaną matematykę na takim “procencie”, jaki uzyskałaś w 2010 roku. Aneks do świadectwa uzyskasz tylko wtedy, kiedy podwyższysz wynik.W przypadku biologii aneks otrzymasz niezależnie od wyniku, bo to nowy przedmiot.

  • Będziesz zdawać biologię na starych zasadach. Gdyby nie powiodło Ci się z matematyki, to nic to nie zmieni, więc spokojnie można próbować. Jeśli uda Ci się poprawić wynik, otrzymasz aneks do świadectwa maturalnego. W przypadku biologii aneks otrzymasz niezależnie od wyniku, bo zdajesz ten przedmiot po raz pierwszy.

 96. Witam
  Mam do pani kilka pytań: 🙂
  Zdawałem mature w 2013 roku i wtedy nie zdałem matematyki i angielskiego ustnego ,potem zapisałem sie na mature rok pozniej ,złozyłem deklaracje ale z przyczyn osobistych nie mogłem sie wstawic,Chciałbym przystąpić w 2017 ale czy bede musiał zdawać od nowa jesli wczesniej nie przystąpiłem drugi raz? I wtedy nie zdałem angielskiego ustnego to bede musiał zdawac ustny i pisemny czy tylko ustny?
  Mam ostatnie pytanie:
  Czy w szkole mają dane na temat z jakich ja przedmiotów musze zdawac jesli chce zaliczyć cała mature?

  • Nie, nie musisz zdawać od nowa. Wciąż masz jeszcze prawo do podejścia tylko do tych egzaminów, których nie zdałeś, czyli tylko matematykę i angielski ustny.
   Czy w szkole będą mieli takie dane – nie wiem. Ale wystarczy, że przyniesiesz do szkoły informację o zdanych egzaminach, którą otrzymałeś po maturze i powinni Ci podać wszystkie szczegółowe informacje.

 97. Dzień dobry,

  Proszę o pomoc. Maturę zdałem w 1992 roku, ukończyłem studia. Nie zdawałem matury z matematyki (nie była obowiązkowa), dodatkowo chciałbym poprawić ocenę z angielskiego. Jak rozumiem , po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, mam prawo do poprawy. Proszę o wskazanie, który typ matury będę zdawać. Jak rozumiem, obecnie matura jest wykazem „procentów”. W przypadku aplikacji na studia, wynik podaje się według nowego lub starego trybu- co w przypadku gdy wynik będzie opierał się na przedmiotach zdanych w 1992 i 2017 roku? Jak wygląda aneks do starej matury (tradycyjne oceny)?

  • Tak, oczywiście Pan prawo do poprawy wybranych przedmiotów, ale i do pisania egzaminów z nowych. Będzie Pan zdawał na nowych zasadach jak każdy absolwent ponadpodstawowej szkoły średniej. Szczerze mówiąc nie wiem, jak uczelnia potraktuje takie dwa wyniki. W przypadku poprawiania matury przed absolwentów z lat 2005-2017 OKE wydaje aneks do świadectwa tylko wtedy, kiedy wynik zostanie poprawiony. W informatorze maturalnym jest informacja, że w przypadku takim, jak Pański, OKE wydaje zaświadczenie o wynikach egzaminu maturalnego z przedmiotu lub przedmiotów, do których Pan przystąpi, czyli powinien je Pan otrzymać niezależnie od wyników. O szczegóły proponuję poprosić w OKE lub CKE. Będę też wdzięczna za podzielenie się z nami tą informacją.

 98. Dzień dobry,
  Zdawałam maturę w 2015 roku, w maju poprawiałam, czyli teraz w 2017 przystąpię po raz 3. Wiem, że muszę dokonać wpłaty za każdy przedmiot w wysokości 50 zł. Szukam i czytam dokumenty i aneksy OKE Warszawa, natomiast nie wiem od kogo dostaje się numer konta bankowego i czy potwierdzenie należy przesłać czy dostarczyć osobiście…. Na stronie znalazłam także różne wymagania dotyczące dokumentów, które należy dostarczyć do OKE, wśród nich dowód zmiany nazwiska? Czy przy poprawianiu wyniku nie wystarczy tylko złożyć wniosek do szkoły oraz przesłać ustaloną kwotę?

  • Ado,
   opłaty musisz dokonać za każdy przedmiot, który będziesz zdawała trzeci raz z rzędu. Tę opłatę wnosi się między 1 stycznia 2017 a 7 lutego 2017 roku na rachunek bankowy wskazany przez dyrektora OKE. W tym terminie należy też dostarczyć dowód wpłaty do OKE. Deklarację przystąpienia do matury składasz natomiast w swojej szkole, masz na to czas do 7 lutego 2017. Ciebie obowiązuje druk deklaracji 1a_N. Jeśli nie możesz go znaleźć, napisz do nas na adres sekretariat@edu-you.pl – prześlemy Ci go. Co do potwierdzenia zmiany nazwiska – czasem OKE takiego żąda.

 99. Dzień dobry 🙂 Zdawałam maturę w 2002 roku ( nie zaliczyłam jednego egzaminu). Chciałabym się dowiedzieć jak mam przystąpić ponownie do egzaminu, do kiedy i gdzie złożyć deklarację?? Czy muszę egzamin pisać w swojej szkole ?? Sporo lat minęło i nie ogarniam już tematu 😉 Z góry dziękuję za wyjaśnienia

  • Witaj Wiolu,
   egzamin będziesz zdawała w nowej formule (to zupełnie inna matura niż w 2002 roku). Deklarację przystąpienia do matury składasz w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej właściwej ze względu na miejsce zamieszkania najpóźniej do 31 grudnia 2016 roku. To OKE wyznaczy Ci szkołę, w której będziesz zdawać – może to być Twoja dawna szkoła, ale nie musi. Egzaminy, do których musisz podejść, to:
   – j. polski na poziomie podstawowym (pisemnie i ustnie)
   – J. obcy na poziomie podstawowym (pisemnie i ustnie)
   – matematyka (pisemnie)
   – dodatkowy wybrany przedmiot na poziomie rozszerzonym (jego wynik nie ma wpływu na zdanie całego egzaminu, warunkiem zaliczenia jest obecność).
   Gdybyś miała więcej pytań, chętnie pomogę. Zachęcam też do pobrania naszego darmowego poradnika (można to zrobić, wpisując swojego maila w wyskakującym okienku, które wyświetla się na blogu).
   Pozdrawiam serdecznie!

 100. Witam!
  W tym roku zdawałam maturę z dwóch przedmiotów rozszerzonych, które są potrzebne na studia. Jeden z nich poszedł mi słabo, dlatego chciałabym pisać go ponownie go w przyszłym roku. Czy, gdyby udało mi się poprawić wynik, mogę zapisując się na studia podać wynik tegoroczny z jednego przedmiotu i przyszłoroczny z drugiego?

 101. Witam , mam pytanie w 2012 skończyłam technikum uzupełniające dla dorosłych i zdawałam maturę ale nie udało mi się zdać przez 5 lat jak bym chciała teraz zdawać to jaką bym miała pisać starą czy nową.

 102. Nie wiem czy teraz bym zdała nową maturę bo nie umiem pisać rozprawki i obawiam się części ustnej języka polskiego bo nie wiadomo co by się trafiło i czy bym umiała odpowiedzieć na te pytania co się wylosowało

  • Cóż, Twoje wątpliwości może rozwiać jedynie podejście do matury. Nasze doświadczenie uczy, że maturzyści po latach często o wiele lepiej radzą sobie z nowym egzaminem ustnym niż młodzież, ponieważ mają duży bagaż życiowych doświadczeń a i naczytali się i naoglądali sporo, a to wszystko można wykorzystać w czasie egzaminu. A w Edu & You mamy jeszcze nasz niezawodny kurs Dobromiły Maturalnej, z którym krok po kroku przygotowujemy do pisania rozprawek, odpowiedzi na egzaminie ustnym, ale przede wszystkim uczymy analizować i interpretować. Więcej szczegółów TUTAJ.

 103. A jak bym teraz chciała teraz chciała zdawać bo nie udało mi się w ciągu 5 lat zdać starej matury to bym pisała nową czy starą maturę. Słyszałam,że tak mówili nauczycielowe,że jak komuś się nie uda zdać matury w ciągu 5 lat to musi zrobić rok przerwy.

 104. Nie wiem czy teraz mi by się udało wszystkie egzaminy zdać. Jak pisałam starą maturę to udało mi się zdać język polski ustny, rosyjski ustny dodatkowo pisałam maturę z wosu poziom podstawowy i udało mi się zdać tylko w ciągu 5 lat nie udało mi się zdać języka polskiego część pisemną i matematyki.

 105. Witam po 8 latach zdawałam maturę ale niestety nie zdała z angielskiego i matematyki pisemnych i chce podejść w roku 2017. Pytanie moje brzmi czy mogę zdawać w innej szkole?

 106. Witam,chciałbym się dowiedzieć czegoś na temat matur z roku 1989. Mój tata nie zdał polskiego tylko matematykę. Chciałby spróbować zdać maturę po latach. Proszę o informacje. Uczęszczał do technikum. Pozdrawiam.

 107. Dzień dobry zdawałam maturę w roku 2009/2010. niestety nie podeszłam do egzaminów ustnych co uważam za głupotę… chciałabym podejść do matury w roku 2017 czy mogłaby mi pani powiedzieć jak będzie wyglądała moja matura na starych czy nowych? z góry dziekuje

 108. Witam.
  Jesli zdawałam maturę w tamtym roku, został mi jeszcze tylko jeden przedmiot .
  Czy istnieje możliwość zmiany szkoły? Nie chciałabym zdawać w macierzystej szkole z powodów osobistych . Mieszkam w mieście i mam sporo lo pod nosem. Czy oke się zgodzi? A może napisać inny powód?

 109. Czy jeśli w tym roku szkolnym zdaje maturę z języka niem. pdst a w przyszłym roku chciałabym spróbować z ang rozsz. to z ang mogę też zdawać podst. i egzamin ustny(razem z roz. w przyszłym roku)?

  • Tak, w przyszłym roku na pewno możesz zdawać język angielski zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym. Nie jestem pewna, co z egzaminem ustnym, ale wydaje mi się, że również będziesz mogła do niego podejść. W tej sprawie zalecam jednak skontaktować się z OKE.

 110. Witam,

  kończyłam szkolę w roku 2012, jednakże nie przystąpiłam wtedy do matury. Jakie przedmioty będę zdawać gdybym chciała podejść do matury w roku 2017 bądź 2018? Matematyka w 2012 nie była jeszcze przedmiotem obowiązkowym…
  Pytanie drugie: do kiedy moge złożyc deklaracje?

  • Kasiu,
   obowiązują Cię ta formuła i te przedmioty, które po raz ostatni były zdawane po liceum w 2014, a po technikum w 2015 roku, czyli:
   – matematyka na poziomie podstawowym – pisemnie
   – język polski na poziomie podstawowym – pisemnie i ustnie (tu prezentacja)
   – język obcy nowożytny na poziomie podstawowym pisemnie i ustnie
   Jeśli szkoła, którą kończyłaś istnieje i od 2012 roku nie została przekształcona, składasz w niej deklarację do 7 lutego 2017 roku. Jeśli szkoła nie istnieje lub została przekształcona, składasz deklarację w OKE właściwej ze względu na miejsce zamieszkania do 31 grudnia 2016 roku.

 111. Witam, jeszcze chciałbym się upewnić jak to wygląda u mnie.
  Mianowicie maturę zdałem w 2014 z obowiązkowych przedmiotów i dodatkowo na podstawie fizykę pisałem.
  Chciałbym w przyszłym roku poprawić wynik z tej fizyki i dodatkowo napisać podstawę z chemii, rozumiem, że mam prawo poprawić i napisać te przedmioty mimo ,iż są na podstawie ?? 🙂

  **Deklaracje najlepiej do końca grudnia złożyć ?
  Z góry dzięki za odp

 112. Witam. Mam takie pytanie, mianowicie:
  W 2014 roku zdawałem maturę na starych zasadach z polskiego, matematyki i niemieckiego, wszystkie te przedmioty zdałem.
  Teraz pytanie brzmi, jeśli chciałbym poprawić wyniki z tych przedmiotów, to pisałbym wg starej matury, ale mam też w planach napisać maturę z języka łacińskiego i kultury antycznej (nie pisałem tego przedmiotu w 2014), czy zatem pisałbym ten przedmiot w nowej maturze?

  Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam – Kamil

 113. Witam,
  Chciałabym się upewnić. Czy jeśli zdawałam maturę w 2013 roku, to czy mogę podejść tylko do przedmiotów rozszerzonych w roku 2018??
  Pozdrawiam, Karolina

 114. witam, ukończyłam technikum w 2015 r i przystąpiłam do matury z przedmiotów obowiązkowych tj. matematyki, j.polskiego i j.angielskiego na poziomie podstawowym (w tym samym roku tj. 2015r.), czy chcąc napisać teraz maturę (2017r.) np z przedmiotów chemia, fizyka muszę pisać poszerzenie zgodnie z nowa maturą czy mogę podejść do podstawy jak było za “moich czasów” ? 🙂

 115. Witam. Chciałabym podejść do matury. W roku 2014/2015 ukończyłam Liceum Ogólnokształcące ale nie podchodziłam do matury jeszcze w ogóle. Ile mam czasu od ukończenia szkoły na podejście do matury? Czy to będzie matura jeszcze na starych zasadach czy już na nowych?

 116. Domyślam się że będę musiała zdawać maturę na nowych zasadach w całości? Czy ten dodatkowy przedmiot jest obowiązkowy oprócz trzech podstawowych aby zaliczyć całą maturę? Co zmieniło się na nowej maturze jest łatwiej czy odwrotnie?

  • Dopowiadam: dokładnie tak, będziesz zdawała wszystkie egzaminy na nowych zasadach. Przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym jest obowiązkowy, ale pamiętaj, że w jego przypadku nie ma progu zdawalności. Trzeba na ten egzamin tylko przyjść. I tyle. W porównaniu do starej matury, w nowej zmieniło się to, że zamiast prezentacji na egzaminie ustnym jest odpowiedź na wylosowane pytanie. Zachęcam do przejrzenia informatorów maturalnych lub naszego poradnika. Jeśli jeszcze go nie pobrałaś, zgłoś się do nas.

 117. Dobry wieczór. Jeżeli zdałam maturę w 2013 roku, to czy w 2018 będę mogła zdawać ją jeszcze na ‘starych’ zasadach czy obowiązuje mnie już nowy egzamin? Dokładniej chodzi mi o podwyższenie wyniku z przedmiotu dodatkowego.

  Zastanawiam się czy jest to 5 lat włącznie z rokiem w którym maturę pisałam, czy kolejne 5 lat nie włączając roku, w którym pisałam maturę.

  Pozdrawiam serdecznie!

 118. Dobry wieczór,
  czy jeżeli w obecnym roku przystąpię do matury z jednego przedmiotu dodatkowego (rozszerzonego), to gdybym chciała, mogę zdawać dodatkowo INNY przedmiot na maturze 2017/18?
  Pozdrawiam

 119. Witam serdecznie,
  w 2011 r. poraz pierwszy zdawalam egzamin maturalny. Zdecydowalam sie na rozszerzona biologie i chemie. W zwiazku z tym, ze minelo juz piec lat od pierwszej matury chialabym dowiedziec sie jaka jest mozliwosc zdawania powyzszych egzaminow ponownie ? Pozdrawiam.

  • Kamilo,
   jeśli w 2011 roku uzyskałaś świadectwo maturalne, to żaden okres pięciu lat na podejście do matury Ciebie nie dotyczy! Możesz w dowolnym roku podejść do matury z dowolnego przedmiotu na dowolnym poziomie i zdajesz tylko ten wybrany przedmiot. Jedyny warunek, który musisz spełnić, to do 7 lutego roku, w których chcesz podejść do matury, musisz złożyć deklarację przystąpienia do matury. Składasz ją w swojej szkole.

 120. Witam zdałam maturę w 2009 roku. Podstawa z biologi teraz chciałbym podejsc do rozrzeszenia jak i poprawic swoj wynik z angielskiego.
  Jak to teraz wyglada? Zdaje tylko te dwa przedmioty czy podchodze od nowa do calej matury?

  • Kamo,
   jeśli masz maturę, nikt nie może Ci kazać podchodzić do wszystkich egzaminów od nowa. Deklarujesz tylko te, które masz zamiar poprawić czy pisać po raz pierwszy. Zdajesz na starych zasadach. Pamiętaj tylko, że jeśli myślisz o zdawaniu jeszcze w maju tego roku, to tylko do 7 lutego masz czas na złożenie deklaracji maturalnej w swojej macierzystej szkole.

 121. Witam,
  w 2015 zdałem nową maturę( jeżeli kogoś interesuje: to przedmioty rozszerzone: matma/fizyka/chemia/angielski 92/78/88/98) studiuje teraz medycynę(stomatologię) i na 4 lub 5 roku chciałem rozpocząć dodatkowo 2 kierunek studiów – informatykę na politechnice i tutaj powstają moje wątpliwości czy wyniki mojej matury będą ważne dla uczelni po tych 5 latach? Czy muszę koniecznie zacząć na 4 roku bo już na 5 lub później moje wyniki nie bd nic znaczyły dla uczelni i będę musiał pisać na nowo wszystkie matury? Czy jednak ta matura pozwala mi na rozpoczęcie studiów w każdym momencie?

  • Michale, przede wszystkim gratuluję znakomitych wyników. Twoje wyniki będą ważne zawsze, niezależnie od tego, kiedy będziesz chciał podjąć kolejne studia. Nie umiem Ci jednak odpowiedzieć na pytanie, czy za 4 czy 5 lat uczelnia nie zmieni zasad rekrutacji na studia, jak będzie przeliczać punkty itd. Myślę, że kolejne 4 lata to czas bezpieczny, bo w 2022 roku na studia pójdą dwa roczniki: ostatni po gimnazjum i trzyletnim liceum i pierwszy po ośmioletniej podstawówce i czteroletnim liceum. Radziłabym więc rozpocząć kolejny kierunek przed tym terminem, bo jakie po nim będą obowiązywać zasady rekrutacji na studia, tego jeszcze nikt nie wie.

 122. Skończyłam technikum w 2010 r nie podchodziłam wtedy w ogóle do matury. Czy jeśli zaczęła bym uczęszczać w 2017 roku do liceum dla dorosłych to czy będzie mnie obowiązywać stara matura? tzn np z j. polskiego prezentacja?

  • Jeśli masz ukończoną szkołę średnią, to nie musisz iść ponownie do liceum dla dorosłych. Przygotować się do matury możesz we własnym zakresie, z korepetytorem czy na kursach maturalnych. By przystąpić do matury w 2018 roku, musisz między wrześniem 2017 roku a 7 lutego 2018 roku złożyć w szkole, którą kończyłaś (jeśli ona istnieje) deklarację maturalną. I tak – będzie Cię obowiązywać stara formuła matury, czyli ta z prezentacją z języka polskiego.

   • Dziękuję za odpowiedź, a mam jeszcze jedno pytanie. Jeśli szkoła nie istnieje to jeśli zapisze się do liceum dla dorosłych to czy muszę przejść wtedy 4 semestry czy dopuszczą mnie w rok do matury 2018r.?

    • Nie musisz zapisywać się do liceum dla dorosłych nawet jeśli Twoja szkoła nie istnieje. W takim wypadku między wrześniem a 31 grudnia 2017 roku składasz deklarację przystąpienia do matury w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej właściwej ze względu na miejsce Twojego zamieszkania i to OKE właśnie wyznacza Ci szkołę, w której będziesz zdawać.

 123. Pisałam maturę w 2011 roku. Zdałam wszystkie przedmioty. W tym roku chciałabym podejść do biologii, której nie pisałam. Czy muszę zdawać cała maturę od początku czy tylko biologię?

 124. Nigdy nie podchodziłam do matury, liceum skończyłam w 2014 r, teraz podchodzę po raz pierwszy (2017) czyli za rok będę mogła maturę zdawać ostatni raz?

 125. Starą maturę zdałem w całości piętnaście lat temu ( j. polski, j.angielski, historia). Na podstawie zdanej matury ukończyłem studia, a teraz potrzebuję na kolejny kierunek studiów biologii i chemii, ew. fizyki z astronomią. Czy muszę zdawać całą nową maturę ( łącznie z matematyką), czy tylko przystąpić do tych przedmiotów? Czy będę musiał zdawać w nowym czy w starym systemie?

  • Jarku,
   przystępujesz tylko do tych przedmiotów, które są Ci potrzebne w rekrutacji na nowy kierunek studiów. Maturę już masz, więc nie musisz jej zdawać od nowa. A wybrane przedmioty będziesz zdawał na starych zasadach.

    • Kasiu,
     będziesz zdawała nową maturę, bo to wynika z roku, w którym kończyłaś szkołę. Ponieważ żaden maturzysta nie ma możliwości wyboru, jaką maturę chce zdawać (wynika to tylko i wyłącznie z roku, w którym kończył lub ukończy szkołę), uczelnie nie mogą “woleć” tej czy innej formuły, muszą sprawiedliwie policzyć punkty. Jeśli faktycznie uczelnie, którymi jesteś zainteresowana, faworyzują w jakiś sposób nową maturę, to robią to niezgodnie z prawem.

 126. Witam,
  Zdalam mature w 2003. Teraz chce isc na studia i potrzebuje zdac Biologie i Chemie. Nie zdawalm tych przedmiotow za 1 razem. Czy mage tylko zdawac te przedmiaty czy musze zdac polski, jez obcy, matematyke i dodoatkowo chemie i biologie ?? Prosze w pomoc.
  Dziekuje,
  Kasia

  • Kasiu,
   będziesz podchodziła tylko do tych dwóch przedmiotów, na nowych zasadach.
   Pozdrawiam i życzę powodzenia!

 127. Zdawałam maturę w 2014.Jestem na studiach,których nie lubię .Pytanie mam nową pisać,czy mogę się rekrutować w tym roku na uczelnię?

  • Masz zdaną maturę i ona ciągle jest Twoją przepustką na studia, możesz więc na jej podstawie rekrutować się na studia. Gdybyś jednak potrzebowała zdać jakiś nowy przedmiot, będziesz mogła to zrobić za rok lub w dowolnym momencie, ale na starych zasadach.

 128. Czy jeżeli zdałam maturę w 2015 roku, to będę mogła np w 2023 zdać tylko biologię rozszerzoną, której nie zdawałam w 2015 czy muszę się zmieścić w tym zakresie 5 lat?

  • Sandro,
   jeśli maturą masz zdaną, to żadna zasada 5 lat Ciebie nie dotyczy. Możesz w dowolnym momencie podejść ponownie do egzaminu, który już zdałaś, żeby poprawić wynik lub do jakiegokolwiek nowego egzaminu.

 129. Dzień Dobry, mam pytanie odnośnie poprawki z matematyki. Pisałem maturę w 2014 wiem, że mogę poprawiać matematykę do 2019 roku. podchodziłem juz do niej 2 razy, ale ciągle z tym samym negatywnym wynikiem. W tym roku przegapiłem termin złożenia deklaracji w lutym, więc analogicznie nie moge podchodzić do tej matury w maju, ale moje pytanie jest takie: Czy jest możliwość bym mógł napisać poprawkę w sierpniu tego roku? czy nie ma takiej opcji i muszę czekać do maja 2018? Pozdrawiam,

  • Pawle,
   niestety nie ma takiej opcji. By móc podejść do poprawki, musiałbyś podejść do egzaminu z matematyki w terminie głównym.

 130. Dzień dobry. Jestem rocznikiem, który pisał maturę w 2008 roku. Zdawałam wtedy biologie jako trzeci przedmiot na poziomie rozszerzonym i chemie dodatkową też na poziomie rozszerzonym. Mam licencjat z kosmetologii i magistra z pedagogiki. Teraz chciałabym poprawiać maturę w 2018 r i spróbować dostać się na medycynę. Musiałabym w związku z tym poprawić biologie i chemie na poziomie rozszerzonym. Rozumiem, że mogę pisać maturę tylko z tych dwóch przedmiotów tylko jak:
  czy tak jak pisałam tylko poziom rozszerzony, czy tak jak teraz, dziwacznie pisze się poziom podstawowy, a za 3 h rozszerzony? Nie wiem też z jakich testów maturalnych się lepiej przygotowywać, z tych z lat, 2015 czy tych bliżej mojego rocznika zdawania matury? Test z 2016, który ostatnio oglądałam z biologii zdecydowanie różni się od matury, którą pisałam w 2008 roku. Jeszcze jedno pytanie dotyczy miejsca pisania matury, rozumiem, że jak aktualnie mieszkam w Poznaniu, to mogę złożyć deklaracje w CKE w Poznaniu i pisać tam maturę w liceum wskazanym przez komisję? z Góry dziękuję za odpowiedz! Pozdrawiam

  • Olu,
   po pierwsze: możesz poprawić dowolny przedmiot, nie tylko ten, który zdawałaś na poziomie rozszerzonym.
   Po drugie: niezależnie od tego, do jakiego egzaminu będziesz chciała podejść, będziesz do niego podchodziła na tzw. starych zasadach, czyli takich, które po raz ostatni obowiązywały w 2014 roku, więc właśnie do tych arkuszy odsyłam.
   Po trzecie: deklarację przystąpienia do matury składasz w szkole, którą kończyłaś między 10 września 2017 roku a 7 lutego 2018 roku i to właśnie w szkole, którą kończyłaś, będziesz pisała egzaminy. Możesz jednak wraz z deklaracją złożyć wniosek o zmianę miejsca zdawania matury, ale wtedy deklarację możesz złożyć najpóźniej do 31 grudnia 2017 roku, co nie zmienia faktu, że musisz to zrobić w szkole, którą kończyłaś. Tylko w przypadku jeśli Twoja szkołą została zlikwidowana, możesz składać deklarację w OKE właściwej ze względu na Twoje obecne miejsce zamieszkania.
   Pozdrawiam i życzę powodzenia!

 131. Witam, zdawałem maturę w 2006roku. Rok w którym obowiązywała nieszczęsna “amnestia” . Moja sytuacja z maturą wygląda następująco. Nie zaliczyłem matematyki, która była wtedy przedmiotem wybranym, ale, że miałem powyżej 30% ze wszystkich przedmiotów dostałem “maturę” do ręki. Teraz, czy muszę pisać wszystko od nowa, choć istnieje u mnie taka chęć, czy zostaje u mnie zasada “podwyższenia wyniku”, czyli sama matematyka ponownie. Proszę o odpowiedź.

  • Arturze, moim zdaniem możesz podwyższać wynik z wybranego przedmiotu, bo maturę przecież masz. Nie mniej warto zadzwonić do OKE, by mieć całkowitą pewność.

 132. Witam,
  Poprawiałam w maju tego roku maturę z chemii i biologii, celem podwyższenia swojego wyniku z tych przedmiotów. Czy wraz z nowym wynikiem z tych przedmiotów automatycznie dostaje nowe świadectwo dojrzałości z nowymi wynikami procentowymi ? Czy trzeba składać jakieś specjalne podanie ubiegając się o ten dokument?

  • Świadectwo dostajesz automatycznie, ale tylko w przypadku, jeśli wynik udało Ci się podwyższyć. Jeśli nie, dostaniesz tylko informację o wynikach, bo na świadectwie znajduje się zawsze wynik wyższy.

 133. Dziękuję za odpowiedź , mam tylko jeszcze pytanie czy to nowe świadectwo, które otrzymam w razie poprawienia wyniku jest do odebrania w szkole, czy muszę je odebrać z okręgowej komisji egzaminacyjnej ?

 134. Witam , jesli w roku 2016 nie zaliczylam matematyki na maturze , w tym rok w maju “poprawialam”ja ,lecz wydaje mi się ze na marne ,to czy mogę poprawiac ją znowu w sierpniu?

 135. Witam, czy jesli zdalam mature z polskiego pisemnego ale wynik mnie nie satysfakcjonuje to moge poprawiac w sierpniu czy dopiero za rok?

 136. Witam

  Mam pytanie pierwszy raz zdawałam maturę 2013 r ale nie zdałam matematyki, w tym roku tez podchodziłam i czekam na sierpień a jeśli mi nie pojdzie czy mogę przystepować jeszcze raz w maju 2018 ??

  • Tak, maj 2018 to będzie w Twoim przypadku ostatni termin, by móc zdawać jeszcze tylko matematykę.

 137. Pisałam maturę w 2014 roku i chciałabym poprawić wynik z biologii i napisać maturę z chemii. Czy w związku z tym obowiązuje mnie nowa czy stara matura?

    • Moniko, rozumiem, że maturę masz zdaną. Jeśli tak, to podwyższać wyniki lub podchodzić do nowych egzaminów możesz w dowolnym momencie. Nie obowiązuje Cię żadne ograniczenie czasowe.

     • To znaczy, że jeśli zdałam matury podstawowe (matematyka, polski, angielski) w roku 2011, to teraz (2018) wystarczy, że napiszę tylko nowy egzamin z rozszerzonej biologii i chemii? Czy muszę zdawać wszystkie podstawowe przedmioty od nowa?

     • Albo jeszcze inaczej:
      Gdybym chciała napisać maturę rozszerzoną z matematyki i biologii? Jak to wygląda? Dziękuję z góry za odpowiedź!

 138. Witam, mam pytanie ponieważ już się pogubiłem w tym wszystkim. Ukończyłem liceum w 2012 r. niestety z powodu problemów osobistych nie przystąpiłem do tamtej matury co było błędem, teraz nadeszła pora aby to zmienić. Rozumiem, że zaliczam się do absolwentów, którzy piszą maturę na podstawie starej formuły czyli: obowiązkowa jest matematyka (podstawa) oraz polski (podstawa pisemna) + ustny z prezentacją oparty na wybranym temacie dostępnym z 2012 roku, czy mam racje? Będę wdzięczny za odpowiedź, pozdrawiam

 139. Witam chciałbym się zapytać odnośnie matury a więc ukończyłem w 2015 roku technikum i zdawałem na starych zasadach maturę wyłącznie obowiązkową tzn.polski, matematykę u język angielski wszystko na poziomie podstawowym.Mature mam zdaną , posiadam świadectwo dojrzałości.Moje pytanie brzmi ,czy jeżeli teraz chce zdawać w maju biologię to będę ją zdawał na starych czy już nowych zasadach?

 140. Dzień dobry. W 2003 roku ukończyłem technikum zdając maturę z języka polskiego i geografii. Po latach postanowiłem iść na studia. Chciałbym dostać się na renomowaną uczelnię, ale moje świadectwo maturalne i oceny na nim nie dają większych nadziei. Potrzebne mi są język angielski i matematyka, najlepiej nowa matura rozszerzona. Czy jest taka możliwość żebym przygotował się z tych przedmiotów i przystąpił do egzaminu w nowej formie?

  • Konradzie,
   oczywiście jest taka możliwość. Maturę masz, możesz więc w maju dowolnego poprawiać wyniki z dowolnego egzaminu lub podchodzić do wybranych nowych egzaminów, które będziesz zdawał na tzw. nowych zasadach, więc tym się nie musisz martwić. Masz ciągle wystarczająco dużo czasu, żeby przygotować się do egzaminów w maju 2018. Pamiętaj tylko o dopełnieniu odpowiednich formalności: jeśli myślisz o maju 2018 roku, deklaracją przystąpienia do egzaminów musisz złożyć w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej właściwej ze względu na miejsce Twojego zamieszkania między 10 września a 31 grudnia 2017 r. OKE wyznaczy Ci szkołę, w której będziesz zdawał.

 141. Witam, technikum skończyłem w latach 2009/2010. Rozpocząłem w 2006 roku. Jaka obowiązuję mnie teraz matura. W 2010, pisałem maturę raz i poprawiałem w sierpniu. Nie zdałem matematyki. Do dnia dzisiejszego, nie podchodziłem do matury, ani razu. Z tego co wiem, muszę poprawiać całość. Problem jest w ty, czy mam pisać starą, czy nową maturę?Dzwoniłem do wicedyrektorki mojej szkoły, do której uczęszczałem i powiedziała mi, że muszę zdawać na nowych zasadach. To prawda?

  • Pawle,
   wprowadzono Cię niestety w błąd. Jako osoba, która szkołę średnią ukończyła w 2010 r. zdajesz na starych zasadach. Możesz dyrektorkę odesłać do informatorów na stronie CKE. I tak – musisz pisać całą maturę od nowa.

 142. Jaką maturę będę zadawal w 2018 roku jeżeli liceum ukończyłem w 2000 roku na podstawie egzaminów eksternistycznych ? Nie podchodziłem nigdy do matury.

 143. Dobry wieczór
  Pewnie będę powielała pytanie, za co bardzo przepraszam, lecz chciałabym uzyskać odpowiedź adekwatną do mojej aktualnej sytuacji. Maturę zdawałam w 2013 roku. Moimi dodatkowymi przedmiotami była biologia i chemia na poziomie rozszerzonym. Chciałabym ją poprawić w maju 2019 roku. Proszę mi powiedzieć, czy istnieje taka możliwość i jakie zasady będą mnie obowiązywać ? Obecnie jestem na czwartym roku pielęgniarstwa. Mam świadomość, że aby zdać dobrze te dwa przedmioty trzeba poświęcić dużo czasu, dlatego nie chciałabym podchodzić w maju 2018 roku. Dziękuję za każdą informację. Pozdrawiam

  • Sabino,
   oczywiście. Możesz poprawiać wcześniej zdawane przedmioty w dowolnym momencie. Będą Cię obowiązywały stare zasady. Pamiętaj tylko o złożeniu deklaracji przystąpienia do matury. Będziesz mogła to zrobić między wrześniem 2018 r. a 7 lutego 2019 roku (jeśli szkoła, którą kończyłaś, istnieje).

 144. Witam mam pytanie w 2010 r.skonczyłam szkołę (liceum ogólnokształcące o profilu zarządzania informacją ) uczyłam się zaocznie weekendowo więc jeśli rozumiem to będę zdawać na starych zasadach ? Przestraszyłam się matury ogólnie matematyki a może to przez nauczyciela bo wbijał mi że nie zdam matury i przez to spanikowałam teraz po 8 latach chce iść na studia i tu jest minus musi być matura co mam zrobić żeby do niej podejść ?

  • Co musisz zrobić?
   1. Podjąć decyzję, że zdajesz, ale ten krok masz już chyba za sobą:-)
   2. Opracować plan przygotowań czyli odpowiedzieć na pytanie, czy do wszystkich trzech przedmiotów przygotujesz się w rok. To jest możliwe jeśli na ten moment masz podstawy języka obcego. Z matematyką poradzisz sobie do końca kwietnia i zapomnij o bzdurach, które wygadywała nauczycielka matematyki.
   3. Zacząć przygotowania.
   4. We wrześniu zaczynają się zapisy na maturę 2019 – zapisać się.
   5. Kontynuować przygotowania do końca kwietnia.
   6. W maju 2019 zdać maturę.
   7. W czerwcu 2019 odebrać świadectwo maturalne:-)
   8. W październiku 2019 zacząć studia:-)

  • Przepustką do matury jest tylko i wyłącznie świadectwo ukończenia szkoły średniej. Jeśli je masz, nie musisz kończyć szkoły ponownie. Jeśli Twoja szkoła nie istnieje, zapisujesz się na maturę bezpośrednio w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

 145. Witam. Bardzo proszę o odpowiedź. W 2006 roku ukończyłam 3 letnie liceum handlowe dla dorosłych. Ale do matury podeszłam w 2007 roku zdałam polski pisemny i ustny. Geografi niestety nie. Teraz po latach zależy mi na tym żebym spróbować kolejny raz. Chodzi mi o maj 2019r 😊 i moje pytanie jest takie czy będę pisała nowa czy stara mature.? I do kiedy trzeba złożyć deklaracje?

 146. Witam, do matury przystępowałem rok temu lecz poprawiam ją w roku 2019.
  Niestety sądzę że nie poprawie niektórych przedmiotów jak np ang. Co mogę zrobić aby był wynik z tamtego roku?

  • Przede wszystkim idź na ten egzamin, jeśli się zapisałeś, bo jak ktoś się zapisuje i nie przychodzi to za kolejny płaci. Nic nie ryzykujesz, jeśli wynik będzie niższy od poprzedniego zostawią Ci poprzedni na świadectwie. Ocenę zostaw komisji, często sami jesteśmy swoimi największymi krytykami:-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *