Decyzja, która zapewni spokój…

W przypadku większości osób, które do matury podchodzą po latach od ukończenia szkoły, najwięcej czasu nie zajmują przygotowania i nauka, ale proces decyzyjny.
Zdawać? Nie zdawać? Oto jest pytanie?
Niektórzy ten konflikt noszą w sobie przez lata; czasem kilka, czasem kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt. Matura powraca jak zaległa sprawa do rozwiązania, jak bumerang. Każdego roku ożywają wspomnienia, czasem przykre, choć nie ma reguły, bo ilu maturzystów tyle życiorysów…

Z doświadczeń moich uczniów wiem, że takie “boksowanie” się z myślami:


Zdawać? Nie zdawać?
nie jest przyjemne, ani nie popycha Cię do przodu, bo stoisz ciągle w rozkroku.
Dlatego zachęcam Cię bardzo gorąco do podjęcia decyzji,
na Tak lub na Nie,
bo tylko te dwie są słuszne i dadzą ci wewnętrzny spokój. Dlaczego?
Starałam się to wytłumaczyć na jednym ze spotkań z osobami, które myślały o maturze po latach. Mam nadzieję, że i Tobie pomogę rozwiązać dylemat, który być może  męczy Cię od lat?

(Dlatego dzielę się fragmentem webinaru. Wycięłam go z wielkim trudem, bo obsługa programu do montażu filmów przysporzyła mi wiele wysiłku. No cóż, efekt techniczny pozostawia wiele do życzenia, ale nie chodzi mi tu o zachwyt nad moim filmikiem, ale pomoc w rozwiązaniu problemu, być może również Twojego…)

Pogratuluję Ci z równą mocą decyzji na Tak i jaki i tej na Nie. Nie przyjmuję do wiadomości braku decyzji:-)

A jeśli podejmiesz decyzję na TAK do egzaminu maturalnego:

 • z matematyki (nawet po latach od ukończenia szkoły) przygotujesz się w rok.
 • z języka polskiego – jak wyżej.
 • z języka obcego zdałbyś już dziś, jeśli potrafisz się w nim komunikować, jeśli znasz na poziomie A2 wystarczy rok pracy, a jeśli zaczynasz od podstaw wystarczą 2 lata.

A ile już trwa Twój proces decyzyjny?

Podziel się z nami swoimi refleksjami na temat decyzji dotyczącej zdawania bądź nie matury po latach. Co w Twoim przypadku jest trudne? Co Ci przeszkadza w rozwiązaniu tego konfliktu raz a dobrze –  Zdaję? Nie zdaję? Zdaję!

Wątpisz w swoje umiejętności?

Zaufaj w nasze. Zapewnimy Ci pełne przygotowanie do matury 2020 dla dorosłych w Internetowej Szkole Maturzysty po latach Edu & You.

Sprawdź  skuteczny kurs do matury 2022 dla dorosłych. Na gwarancji 30 dni!

 

  • A gdyby tak zacząć od DLACZEGO?
   Zastanowić się – dlaczego chcę zrobić maturę? Czy jest mi potrzebna, czy otworzy mi kolejne drzwi? Jeśli tak, to jakie, co mi to da itd.?
   Jeśli po analizie wyjdzie, że matura jest potrzebna wówczas można się zastanowić – Jak ją zrobić?
   Na pewno trzeba spróbować, bo tylko próbując dowiesz się czy dasz radę:-)
   Nasi uczniowie często pytają jak poradzić sobie ze strachem przed podjęciem decyzji o maturze, przed egzaminem, przed tym czy dam radę… Myślę, że lęku nie pozbędziemy się, póki nie spróbujemy. Podobno ludzie największy strach odczuwają przed czymś nowym. Zatem pozostaje zrobić to, co napawa nas strachem a lęk zniknie.
   Jest coś jeszcze – można zrobić próbę, wybrać trzy przedmioty i zacząć kurs maturalny. Sprawdzić na własnej “skórze”. U nas można przez 30 dni testować.

 1. Pingback: Pomocnik decyzji maturalnej - eduyou.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *