Pomocnik decyzji maturalnej

Etap pierwszy – decyzja

Po poprzednim wpisie blogowym, a właściwie vlogowym pt. Decyzja, która zapewnia spokój dostałam sporo pytań: jak przeprowadzić proces decyzyjny dotyczący zdawania (lub niezdawania) matury po latach?
Postanowiłam więc przygotować „pomocnik”.

Bardzo dobrze wiem, jak trudno zmierzyć się z decyzją o zdaniu matury po latach. Po głowie łomoczą różne myśli: czy dam radę, co powiedzą inni, jak się przygotować, czy można w tym wieku zdawać…?
Wymienione tu pytania to tylko wierzchołek góry lodowej, dlatego proponuję kategoryzację problemów i podział procesu decyzyjnego na trzy zasadnicze etapy, które pomogą uporać się z przenoszonym problemem matury raz a dobrze.

Znajdź chwilę czasu, zaparz sobie dobrej herbaty (kawy itp.), takiej jak lubisz, weź długopis i kartkę papieru lub wydrukuj wzór. Usiądź w spokojnym miejscu i przeanalizuj dokładnie swoją sytuację. Odpowiedz na najważniejsze pytania (znajdziesz je poniżej), zapisz swoje odpowiedzi, zrób listę plusów i minusów. Nikt Cię nie pogania, prześpij się z tym dylematem, ale też nie odwlekaj w nieskończoność. Kilka dni w zupełności wystarczy

Gotowa / Gotowy?

DLACZEGO?

Dlaczego myślę o maturze po latach?
Dlaczego chcę mieć świadectwo maturalne?
Czy to będzie miało wpływ na moje życie za 5 lat?
Co świadectwo maturalne zmieni w moim życiu?

Jeśli wyszło, że matura nie jest Ci potrzebna, odnotuj sobie to bardzo wyraźnie, żeby więcej nie wracać do sprawy. Możesz sobie stanowczo powiedzieć:

Po analizie swojej sytuacji uznałam/uznałem, że świadectwo maturalne nie będzie miało wpływu na moją dalszą karierę zawodową. W tym co robię, mogę się rozwijać bez zdanej matury. Wiem również, że matura nie jest miarą wartości człowieka, a ja z maturą czy bez matury jestem kompletna/kompletny:-). Tym samym zamykam na zawsze dalsze rozważania o zdawaniu w przyszłości matury.

Jeśli konflikt został rozwiązany na korzyść zdawania matury, to przejdź do kolejnego etapu i rozpocznij przygotowania w Internetowej Szkole Maturzysty po latach Edu & You.

Sprawdź  skuteczny kurs do matury 2022 dla dorosłych. Na gwarancji 30 dni!

Jeden komentarz do “Pomocnik decyzji maturalnej

  1. Pingback: Decyzja, która zapewni spokój... - eduyou.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *