Dietetyka – porady dla maturzysty po latach, czyli jak jeść, żeby się efektywnie uczyć

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z faktu, jak wielkie znaczenie w procesie nauki ma odpowiednia dieta. Na naszym wewnętrznym forum maturzystów po latach przypomniała o tym ostatnio Agnieszka, która zdała z nami maturę po latach, a równocześnie kształciła się w zakresie dieto-profilaktyki. Warto wziąć sobie jej rady do serca, bo to naprawdę działa!

A oto cały wpis Agnieszki:

„Kochani Maturzyści po latach,

postanowiłam napisać Wam parę rad, bo w natłoku obowiązków, niektórzy z Was – pomimo, że jesteście dorośli – zapominacie o wspieraniu Waszych organizmów i mózgów. Uwierzcie mi, ze nie przesadzam i wiem, o czym mówię.

W tym roku zdałam Maturę z EDU & YOU. Obciążenie organizmu w trakcie przygotowania do egzaminu maturalnego jest podwójne, wiec powinniście zadbać o to, aby praca całego organizmu nie była zaburzona, a mózg był dobrze odżywiony w trakcie wzmożonego wysiłku i miał od Was wsparcie. W związku z moimi wcześniejszymi  doświadczeniami napiszę Wam, o czym powinniście pamiętać. Oprócz tego, że jestem Maturzystką po latach, jestem również dietoprofilaktykiem i promotorem zdrowia – szkołę ukończyłam równocześnie z przygotowaniami do matury, dlatego ośmielam się napisać na ten temat do Was.

Czy wiecie, że gdy zaczynacie się uczyć jako osoba dorosła, Wasz mózg musi nauczyć się uczyć? Dlatego, bardzo często wiąże się to z różnymi kryzysami, które „dopadają” nas w najmniej odpowiednim momencie. W czasie nauki w mózgu muszą się tworzyć nowe połączenia nerwowe. W ich tworzeniu pomaga picie wody. Gdy się uczycie, miejcie na biurku wodę w temperaturze pokojowej i popijajcie ją małymi łykami. Oczywiście wodę pijcie przez cały dzień, nie tylko w trakcie nauki. To bardzo ważna czynność! Jeśli nie wiecie, ile wody powinniście wypić w ciągu dnia, to można to łatwo obliczyć: Waszą wagę należy podzielić przez 11. I już mniej więcej wiecie, ile szklanek wody powinniście wypić każdego dnia, aby cieszyć się dobrą kondycją.

Dzień zaczynajcie od śniadania pełnego wartości odżywczych. Takim produktem są jajka kur. Zróbcie więc sobie z rana jajecznicę np. z jednego całego jajka i 2 żółtek. Może być na maśle, boczku lub słoninie, a do tego np. zjedzcie tost. Jajko określane jest „źródłem życia”, jego właściwości zostały potwierdzone badaniami naukowymi np. prof. Trziszka, który nazywany jest „jajologiem z Wrocławia”. Dzięki temu Wasza kondycja umysłowa, fizyczna oraz odporność podwoją się, a organizm wzmocni się. Wirusy i bakterie będą Was omijały szerokim łukiem, a samopoczucie poszybuje w górę.

Przed lekcjami z Edu & You, czy przy wzmożonym stresie lub zmęczeniu zjedzcie kostkę gorzkiej czekolady – to takie „turbodoładowanie” dla mózgu. Zróbcie to również przed egzaminami!

Skompletujcie zestaw witamin: witaminy D, witaminy B kompleks, B6 i B12 oraz witaminy dla mózgu, czyli kwasów Omega 3 i Omega 6 w postaci kapsułek z olejem rybnym. Nie zapomnijcie o witaminie C! Nie bójcie się: witamin nie przedawkujecie, a człowiek w obecnych czasach często ma ich niedobór.

Włączcie do swojej diety pestki słonecznika, dyni, orzechy włoskie – to z kolei dawka zdrowych tłuszczów dla dobrej pracy mózgu. Ciekawostka: żucie gumy do żucia w trakcie zajęć uruchamia  szczęki, a to zwiększa przepływ krwi do mózgu, co z kolei wpływa na ogólne dotlenienie mózgu (jednak musi to być guma bez aspartamu!). Według badań naukowców z Anglii zwiększa to zdolności do uczenia i zapamiętywania o 37%.

Myślę, że moje rady ułatwią Wam proces zapamiętywania i pozostaniecie w dobrym zdrowiu, że stres nie będzie tak dotkliwy i kryzysy nie będą częste. Na koniec polecę Wam napar z dziurawca, który wycisza emocje, stany lękowe, zmniejsza niepokój, przegania depresję, ale tylko w okresie jesienno zimowym. Dziurawiec nazywany jest „zielem słońca”: wiosną, gdy pojawia się słońce, już nie czerpiemy dobroczynnych mocy z tego ziela, ponieważ grozi to poparzeniem w ekspozycji organizmu na słońce.

Piszę to wszystko, aby pomóc Wam w przebrnięciu przez czas wzmożonych obciążeń związanych z pracą, życiem i nauką. Życzę Wam drodzy Maturzyści po latach wytrwałości. Jestem przykładem tego, że można pokonać wiele przeszkód, aby spełniać swoje marzenia. Wiem, że uda się Wam osiągnąć cel, jaki sobie wyznaczyliście.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich Maturzystów po latach i całą Kadrę nauczycielską!
Agnieszka

Agnieszce pięknie dziękujemy za wszystkie rady i gratulujemy zdanej matury 🙂

Joanna Olesińska-Prus

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *