Dlaczego nie warto czekać z poprawką niezdanych egzaminów maturalnych?

Nie udało się – w sierpniu masz poprawkę… A może jednak udało się, bo resztę egzaminów zdałeś?

Nie udało się – nie masz możliwości zdawania poprawki, bo oblałeś więcej niż jeden egzamin… A może jednak udało się, bo któryś z egzaminów zdałeś, a każdy zdany egzamin ważny jest przez następnych pięć lat, więc masz dość czasu, by przygotować się do pozostałych?

Nie udało się – nie zdałeś żadnego z egzaminów… A może jednak udało się, bo wciąż chcesz walczyć, czego najlepszy dowód, że czytasz ten artykuł?

Każdego dnia piszą do mnie dawni maturzyści, którym coś nie poszło na egzaminie.Powinnam się uodpornić na te ludzkie dramaty, tym bardziej że prowadzenie szkoły jest moją pracą, a jednak czuję wręcz fizyczny ból, gdy muszę odpowiedzieć na takiego maila: „Zdałam maturę ze wszystkich przedmiotów, zabrakło mi jednego punktu do zaliczenia matematyki. Co mam robić?” – Po prostu nie przejmować się i zdawać jeszcze raz – chcę odpowiedzieć, i w tym momencie widzę dopisek: „Maturę zdawałam sześć lat temu”.

No cóż, gdyby to było rok, dwa, a nawet pięć lat temu, zaliczone egzaminy zachowałyby ważność. Skoro jednak przekroczona została granica piątego roku, musisz zdawać od początku wszystkie pięć egzaminów – piszę, i myślę, jak bardzo chciałabym nie musieć oznajmiać tej nowiny.

Na całe szczęście, to nie jest Twój problem. Ty masz jeszcze pięć lat, by nadrobić zaległości. Zrozumiem, jeśli powiesz, że na razie nie czujesz się na siłach, by ponownie podchodzić do matematyki (polskiego, rosyjskiego, angielskiego… wpisz w tym miejscu słowo, które boli).

Egzamin chcesz zdawać za rok, gdy miną złe emocje i porządnie się przygotujesz. Choć może się okazać, że zdawać będziesz nie za rok, lecz za dwa lata, trzy…?

To prawda, czasu jest aż nadto, a jednak wiedz, że we właściwym rytmie jesteś właśnie teraz, gdy codzienne uczenie się stało nawykiem. O wiele łatwiej będzie Ci przygotować się i zdać przeklęty egzamin jak najszybciej – jeśli tylko zdołasz wyrzucić z pamięci złe wspomnienia, jeśli tylko przezwyciężysz niechęć do niezaliczonego przedmiotu.

Uda się – w sierpniu masz poprawkę.


Matura poprawkowa 2018
z matematyki.
Egzamin poprawkowy odbędzie się 21 sierpnia br. o godz. 09.00.

 


Sprawdź ofertę i cennik kursu

 

Matura poprawkowa 2018
z języka polskiego.
Egzamin pisemny odbędzie się
21 sierpnia br. o godz. 09.00
Egzaminy ustne odbędą się
21-22 sierpnia br.

Sprawdź ofertę i cennik kursu

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *