Jak długo potrwa przygotowanie do matury?

To zależy od kilku czynników, ale tym najważniejszym jest wyjściowy stopień znajomości języka obcego. Stosowaną klasyfikację przyjął Europejski System Kształcenia Językowego (angielski skrót CEFR):

A1 – podstawowy (pierwszy rok nauki)
A2 – niższy średnio zaawansowany (drugi rok nauki)
B1 – średnio zaawansowany (trzeci rok nauki) – Matura Podstawowa*
B2 – wyższy średnio zaawansowany (czwarty rok nauki)  – Matura Rozszerzona**
C1 – zaawansowany,
C2 – profesjonalny

A jak się to ma do matury?

Matura podstawowa B1* – zgodnie z podstawą programową maturzysta zdający język angielski na maturalnym tzw. poziomie podstawowym, powinien być na poziomie B1 według skali CEFR. Ale UWAGA! Maturę można zdać z niższego stopnia uzyskując po prostu niższy wynik. I tak:

  • Zaczynając od podstaw przerabiasz poziom A1, następnie A2 i po dwóch latach przygotowań z języka obcego spokojnie zdajesz maturę.
  • Jeśli już masz opanowane podstawy, zaczynasz z poziomu A2 i wystarczy rok przygotowań.
  • Jeśli dziś znasz język angielski na poziomie B1 wzwyż, to zdasz bez większych przygotowań. Wystarczy abyś poznał formę egzaminu, powtórzył słownictwo i poćwiczył pisanie maturalnych wypracowań.

Matura rozszerzona B2** – zgodnie z podstawą programową maturzysta zdający język angielski na maturalnym tzw. poziomie rozszerzonym, powinien być na poziomie B1+ (B2 w zakresie rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstów pisanych) według skali CEFR

Zatem dla znających dobrze i bardzo dobrze język obcy wybór tego przedmiotu jako obowiązkowego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym jest najlepszym rozwiązaniem. Na dzień dobry, bez większym przygotowań masz trzy maturalne egzaminy w kieszeni:-)

Chcesz poznać swój stopień znajomości języka angielskiego?
Zapraszam na bezpłatny test językowy na naszą platformę e-learningową.

Test znajduje się na naszej platformie  http://www.edu-you.eu, na której wystarczy się zarejestrować podając jako nazwę użytkownika adres e-mail i hasło.
Po zalogowaniu się test jest dostępny bezpośrednio pod tym linkiem:
https://www.edu-you.eu/mod/quiz/view.php?id=24495

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *