Ile czasu potrzebuję na przygotowanie się do matury po latach?

czasNa to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ czas, którego potrzebujesz zależy od wielu czynników. Tu chciałabym się skupić na kluczowym –  na wyjściowej znajomości języka obcego. Jest to bowiem najbardziej czasochłonny przedmiot do opanowania. 

Jeśli znasz dobrze jeden z języków, które obowiązują na maturze czyli: angielski, niemiecki, hiszpański, włoski, francuski lub rosyjski, to masz jeden problem z głowy.  Wówczas na przygotowanie się do matury z matematyki i języka polskiego wystarczy Ci rok szkolny.

Jeśli Twoja znajomość języka jest raczej średnia, to również przygotujesz się w rok szkolny, z tym, że nauka języka obcego będzie zajmowała Ci co najmniej 2 do 4 godzin tygodniowo, do tego na polski i matematykę musisz liczyć jeszcze raz tyle.

A co jeśli moja znajomość języka obcego jest podstawowa?

Nie przekreśla to Twojej matury, a wydłuża przygotowania zaledwie o jeden semestr. To czas, w którym przyswoisz sobie podstawy wybranego języka  i opanujesz najpotrzebniejsze słownictwo.

Załóżmy, że myślisz o maturze w 2017 roku.  W styczniu 2016 zaczynasz swoją przygodę z odświeżaniem języka obcego od podstaw. Masz pół roku, a do tego dwa miesiące wakacji na małe powtórki. A może nawet wypróbowanie swoich nowych umiejętności na zagranicznym urlopie?
We wrześniu zaczynasz już kurs maturalny, by w 2017 roku  zdać zarówno maturę ustną jak i pisemną z języka obcego.

Czy rzeczywiście po trzech semestrach zdam maturę z języka obcego?

TAK. Pamiętać musisz bowiem o tym, że nauka do matury w dużej mierze opiera się na opanowaniu i wyćwiczeniu schematów językowych, które po prostu wykorzystasz na egzaminie.  Spróbuję zilustrować to przykładem.  Egzaminator na części ustnej poprosi Cię o opis obrazka.  Zaczniesz swoją wypowiedź od typowych zwrotów, których się wcześniej nauczysz; na przedstawionym obrazku znajduje się….  Następnie wymienisz kilka elementów i zakończysz swoją wypowiedź kolejnym gotowym schematem. To działa!

Podsumowując jeśli zaczynasz naukę języka od podstaw potrzebujesz na przygotowanie się do matury około piętnastu miesięcy.
Jeśli w miarę potrafisz się komunikować, możesz przejść od razu do kursu maturalnego i przygotować się w około osiem miesięcy. 

Oczywiście, że możesz dokonać tego szybciej, jeśli zintensyfikujesz swoje działania.  Ja przyjęłam założenie, że uczysz się języka obcego w tempie umiarkowanym;  od 2 do 4 godzin tygodniowo.

Jeśli masz pytania dotyczące czasu potrzebnego na przygotowanie się do matury; zadaj je proszę w poniższym komentarzu.

 

 1. Witam. Mam 25 lat jednak nie posiadam matury, jestem o LO uzupełniającym i chciałbym podejść do egzaminu w 2017 roku. Tylko nie potrafie kompletnie matematyki. Co zrobić ?

  • Filipie zacząć naukę matematyki od podstaw, pod kierunkiem dobrego nauczyciela. W ciągu roku zdążysz się przygotować, nawet jeśli dziś trzeba zacząć od materiału ze szkoły podstawowej. Zresztą my z maturzystami po latach tak zaczynamy i nie ma w tym nic dziwnego. Zresztą tak wiele osób obawia się matematyki, że poprosiłam naszą matematyczkę, żeby trochę opowiedziała o tym przedmiocie. Rozwiała pewne mity i strachy. Powstało nagranie, które niebawem na tym blogu opublikujemy. Jeśli jesteś na naszej liście to na pewno dostaniesz powiadomienie.

 2. Witam. Zdałam maturę 7lat temu, w tym roku chciałam dostac sie na niestacjonarne studia.Okazało się, że teraz liczą się wyniki maturalne, w związku z tym myślę nad poprawą matury z j.polskiego, j.angielskiego, mam ok 7mies na przygotowanie się do poprawy, czy osoba dorosła jest w stanie przygotowac sie przez tak krotki okres (W tyg mogę poświęcić ok 10-12godz, moja znajomosc angielskiego jest na poziomie podstawowym(kwestia przypomnienia,najwiekszy problem mam w sluchaniu informacji po angielsku, natomiast z j. polskiego do przerobienia wszystkie lektury) czy lepiej skupic się na jednym przedmiocie, ale wtedy mam słabe szanse, aby dostac się na Uniwersytet. Mature zaliczyłam z tych przedmiotow na ok 38%.

  • A jaki przedmiot ma największą wagę na kierunku na który się wybierasz?
   Co ma większe znaczenie polski czy angielski?
   10 godzin w tygodniu to dużo, więc można bardzo dużo w tym czasie osiągnąć przy odpowiedniej organizacji nauki i czasu.

 3. Witam.. szkołę skończyłam w 2017r. Jednak do matury podeszłam dopiero e tym roku. Nie pamiętam nic niestety z materiałów. Czy jest szansa aby jak najszybciej u Państwa rozpocząć kurs?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *