Jaki wybrać dodatkowy przedmiot na poziomie rozszerzonym?

Owl Reading in Tree
Alicja zaczęła we wrześniu przygotowania do matury 2016. Będzie zdawała po 20 latach. Uczy się polskiego, matematyki i j. angielskiego. Swoją maturę chciała już przekładać na rok 2017, bo stwierdziła, że skoro doszedł jej jeszcze przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym to ona nie da rady.

– Hola, hola! Nie poddajemy się tak szybko. Alicjo a po co Ci czwarty przedmiot skoro już przygotowujesz się z polskiego, matematyki i angielskiego? Który z nich jest Ci najbliższy? – zapytałam.
– Znam bardzo dobrze angielski – odpowiedziała Alicja.
– Super! To masz już kolejny egzamin z głowy. Zdawaj jako przedmiot dodatkowy angielski na poziomie rozszerzonym – zasugerowałam.
– To tak można? Przecież zdaję już angielski jako podstawowy.- zdziwiła się Alicja.
– Jedno nie wyklucza drugiego. Oczywiście, że możesz zdawać.
– Wow, ale ulga! Nie wiedziałam. Dziękuję, ale się cieszę:-)

Po pierwsze

Skoro już uczysz się polskiego, matematyki i angielskiego, to nie bierz sobie na głowę kolejnego przedmiotu. Wybierz ten z nich, który jest Ci najbliższy, w którym się najlepiej czujesz i zdawaj go jako obowiązkowy przedmiot rozszerzony, zawsze coś napiszesz. Zresztą wynik nie ma znaczenia, bo…

Po drugie

Na egzamin z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym trzeba po prostu pójść. Wynik tego egzaminu nie ma żadnego wpływu na Twoje świadectwo maturalne. Nie rozumiem tego, więc nie pytaj mnie czemu masz iść na egzamin, który i tak się nie liczy. Ale jeśli Ty wiesz to podziel się ze mną w komentarzu poniżej.

Po trzecie

Jeśli ukończyłaś szkołę pomiędzy 2005 a 2014, to obowiązuje Cię stara formuła matury i problem w ogóle Cię nie dotyczy.

Napisz proszę w komentarzu co o tym sądzisz i jaki Ty przedmiot wybrałeś(aś)?

 

 1. Nie bardzo rozumiem… Zdaje maturę po latach i nie mam informacji, że zdaje nowa maturę. Ten rok jest ostatnim, który ma poprzednia maturę. Skąd takie informacje?

  • Jeśli skończyła Pani szkołę pomiędzy 2005-2014, to zdaje Pani starą maturę. Jeśli wcześniej, obowiązuje Panią matura w nowej formule.
   Rzeczywiście miało tak być, że maturzyści po latach do 2016 r. mieli zdawać na starych zasadach, ale Mininsterstwo Edukacji zmieniło zdanie i wydało nową ustawę. CKE zaś w oparciu o nią 10 września ogłosiła to w swoim informatorze maturalnym na rok 2016. Proszę dokładnie sprawdzić jak jest u Pani lub podać rok i rodzaj szkoły, którą Pani skończyła, a sprawdzimy jaka matura obowiązuje Panią.

 2. Ja wybralem j.polski 😉 ale po 13 latach i tak mam pietra….moja historie Pani zna od podszewki 🙂 Juz jedna niespodzianka mnie spotkala – nie obejmuje mnie prezentacja z polskiego wiec ustny nie bedzie latwy…licze ze jak za rzadow PISu Giertych zalatwil ze z jednym oblanym egzaminem mialo sie zdana mature teraz Zalewska nam to da 🙂

  • Tak, pamiętam. Nie będzie źle z polskim. Potrafi Pan przecież analizować otaczającą nas rzeczywistość, to i z analizą tekstu kultury sobie Pan poradzi:-). Interpretacja jest Pana, może być różna od tej, którą widzi egzaminator. Chodzi o to by potrafił Pan ją uzasadnić. A jaka jest metoda na analizowanie; zadawanie tekstowi pytań, bawienie się w detektywa. To tak w telegraficznym skrócie:-)
   A jeśli chodzi o politykę to słyszałam, zapowiedź nowej Minister Edukacji, że znowu będą majstrować przy maturach. I trudno powiedzieć komu wyjdzie to na dobre, bo mam wrażenie, że nie o ucznia tu chodzi.

 3. witam! ja technikum ukończyłam w 2006r i podchodziłam do matury jednak się nie udało.Ale ja nie miałam w starej formule matematyki tylko polski,angielski i wybrałam biologie wiec jeśli chce podejść do matury w 2017 roku to jakie przedmioty mnie obowiązują?Od momentu ukończenia szkoły jest duża przerwa więc chciałabym się maksymalnie skupić tylko na tych przedmiotach,ktore są dla mnie obowiązkowe…proszę o pomoc..pozdrawiam

  • Absolwenci z techników z lat 2006 – 2015 zdają w starej formule, tak mówią przepisy. Oczywiście matematyka obowiązuje w tej wersji. Tak czy inaczej sprawdzę jeszcze szczegółowo Twój przypadek, ale muszę wykonać kilka telefonów po niedzieli. Dam znać we wtorek.

 4. Pani Joanno szukałam właśnie informacji na temat matury 2017 i tekst skrojony na miarę dla mnie 😉
  Pozdrawiam serdecznie.

 5. Witam, mam pytanie bo trochę się w tym gubie. W 2018r będe chciała podejść do matury a liceum ukończyłam w 2008 czylijuz mineło 9lat. Jakie przedmioty muszę zdać domyślam sie ze wystarczy mi pisemny podstawowy polski, angielski i matematyka. No a co z przedmiotem dodatkowym czy moge go zdawac na poziomie podstawowym? I jak to wyglada z ustna matura z polskiego czy bedzie prezentacja? Bardzo proszę o odpowiedz

  • Magdo,
   będziesz zdawała na tzw. starych zasadach, czyli obowiązują Cię następujące egzaminy:
   – polski na poziomie podstawowym pisemnie i ustnie (tu prezentacja)
   – matematyka na poziomie podstawowym
   – język obcy na poziomie podstawowym pisemnie i ustnie.
   Łącznie to 5 egzaminów.
   Co do przedmiotu dodatkowego, to tu są różnice, bo:
   – jeśli wybrałabyś jako przedmiot dodatkowy polski, matematykę, ten sam język obcy, który wybrałaś jako obowiązkowy to musisz je zdawać na poziomie rozszerzonym;
   – każdy inny przedmiot, również inny język obcy, możesz zdawać na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.

 6. Chce zdawać maturę w przyszłym roku. Jest to tzw. matura po latach.Szkole średnia ukończyłam przed rokiem 2004.Jezykiem obowiązkowym wybrałam j. niemiecki. Czy mogę rownież wybrać ten język jako przedmiot dodatkowy – rozszerzony ? Matura 2019.

 7. mam takie pytanie w 2016r skończyłam technikum lecz dopiero w tym roku podeszłam do matury po raz pierwszy, w tym roku zrezygnowałam z przedmiotu dodatkowego rozszerzonego nie zdałam z jednego przedmiotu, czy jesli w przyszłym roku przystąpie do tego dodatkowego przedmiotu rozszerzonego i nie uzyskam progu 30% to w jesli bedzie wymóg min 30% to bede musiała zdawać go dodatkowo czy bede musiała zdawać tylko jeden przedmiot obowiązkowy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *