Na jakich zasadach poprawiasz niezdane egzaminy maturalne a na jakich ulepszasz egzaminy mając świadectwo maturalne?

Zasady poprawiania i ulepszania egzaminów maturalnych

W związku z wieloma pytaniami o zasady powtarzania egzaminu maturalnego, chcielibyśmy uporządkować informacje na ten temat. Poniżej znajdziecie wszystko, co powinniście wiedzieć, jeśli planujecie poprawić lub ulepszyć maturę.
Przede wszystkim należy rozróżnić terminy poprawianie i ulepszanie.

Poprawić maturę może ten, kto nie zdał jednego lub więcej obowiązkowych przedmiotów, w związku z czym nie otrzymał świadectwa maturalnego.

Ulepszyć maturę może ten, kto zdał wszystkie obowiązkowe przedmioty i posiada świadectwo maturalne, ale chciałby osiągnąć lepszy wynik z któregoś z nich albo zdać egzamin z przedmiotu dodatkowego, którego nie zdawał poprzednim razem.

Zasady poprawiania egzaminu maturalnego

Maturzysta, który nie zdał jednego lub więcej egzaminów z przedmiotów obowiązkowych, może przystąpić do nich ponownie w ciągu 5 lat. Zdaje na tych samych zasadach, które obowiązywały w roku, w którym przystąpił do matury po raz pierwszy. Przykładowo osoba, która nie zdała matury w 2022 r. może ją poprawić do 2027 r. włącznie i odbędzie się to zgodnie z zasadami obowiązującymi w 2022 r.

Tak określają to przepisy CKE: “Absolwent może przystąpić ponownie do części ustnej lub części pisemnej egzaminu maturalnego z niezdanego przedmiotu/przedmiotów w okresie 5 lat od pierwszego egzaminu maturalnego zgodnie z przepisami obowiązującymi w roku, w którym przystępował do egzaminu po raz pierwszy”

Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy ostatecznie wygasa stara formuła matury. Wtedy osoba, która chce poprawić egzamin, musi to zrobić najpóźniej w ostatnim roku obowiązywania starej formuły (nawet, jeżeli nie minęło jeszcze 5 lat od momentu, kiedy podeszła do matury po raz pierwszy). Obecnie obowiązująca formuła z 2015 r. zostanie wygaszona w 2029 r.

Osoby, które zdawały maturę w latach 2020-22, były zwolnione z egzaminów ustnych ze względu na trwającą pandemię. Od 2023 r. obowiązek zdawania egzaminów ustnych wraca. Będą musiały je zdać również te osoby, które poprawiają maturę, a podchodziły do niej po raz pierwszy w latach pandemii. Przykładowo osoba, która nie zdała matury w 2022 r., a będzie chciała ją poprawić w 2023 r., oprócz egzaminów, których nie zaliczyła, będzie musiała zdać też egzaminy ustne z języka polskiego i języka obcego.

Zasady ulepszania egzaminu maturalnego

Absolwent, który zdał maturę, ma prawo ulepszyć swój wynik, jeśli uzna to za stosowne. Świadectwo maturalne jest ważne bezterminowo, więc w tym przypadku nie ma żadnych ograniczeń czasowych, jeśli chodzi o ponowne podejście do wybranych egzaminów. Jeżeli osoba zdająca uzyska wyższy wynik niż za pierwszym razem, otrzyma aneks do świadectwa maturalnego, w którym zostanie on uwzględniony. Natomiast, jeżeli za drugim razem uzyska gorszy wynik niż za pierwszym, nie będzie on brany pod uwagę.

W przypadku ulepszania matury, inaczej niż w przypadku poprawiania, podchodzi się do egzaminu zgodnie z przepisami obowiązującymi w bieżącym roku. Tu będzie trzeba sprawdzać dokładnie z tabelą przygotowaną przez CKE, bo dla niektórych będą to stare, a dla niektórych nowe zasady.

Tak określają to przepisy CKE: “Absolwent zdał egzamin maturalny i otrzymał świadectwo. Absolwent może przystąpić ponownie do egzaminu maturalnego w części ustnej i/lub w części pisemnej:

 •  z przedmiotów, z których wynik już ma na świadectwie dojrzałości
 •  z kolejnych przedmiotów dodatkowych.
  Absolwent przystępuje do egzaminów zgodnie z przepisami obowiązującymi
  w roku, w którym ponownie przystępuje do egzaminu.”

Osoby, które otrzymały świadectwo maturalne w latach 2020-22, a chciałyby ulepszyć swój wynik, nie muszą zdawać zdawać egzaminów ustnych. Otrzymały bowiem świadectwo w momencie, w którym obowiązywała amnestia na te egzaminy.

 1. Dzień dobry, zdawałam mature w 2001.
  Zdałam ją, jednakże niestety nie z najlepszymi wynikami. Posiadam mgr, z zakresu nauk humanistycznych.
  Chciałabym się przekwalifikować i rozpocząć studia pielęgniarskie.
  Jednakże moja matura jest za słaba, myślę o jej poprawieniu.
  Co w takiej sytuacji?
  Z góry dziękuję za informację.

  • Wybierasz przedmioty, które chcesz/potrzebujesz zdać i tylko te zdajesz, na zasadach obowiązujących w danym roku. Ponieważ w 2023 roku zmienia się matura, więc będziesz zdawać na nowych zasadach. W punkcie zasady ulepszania egzaminu maturalnego na naszym blogu w powyższym wpisie znajdziesz właśnie taką sytuację jak Twoja.

   • Dzień dobry
    Poprawiam maturę bo nie zdałam z dwóch przedmiotów co w przypadku jeśli teraz nie zdam z przedmiotu , który w tamtym roku zdałam???

     • Dzień dobry, pisałam maturę w 2022 roku, w tym roku ulepszałam wynik z dwóch przedmiotów jednak do rekrutacji na studia potrzebne będą mi wyniki z obu lat. czy na świadectwie maturalnym które dostanę w tym roku będą uwzględnione wszystkie wyniki czy tylko te poprawione? W przypadku gdy będą tylko te które pisałam w tym roku, który numer świadectwa mam wpisać na stronach rekrutacji?

     • Z tego co wiem to będzie aneks do świadectwa o ile wynik będzie lepszy od tego z 2022. Zawsze wpisywany jest ten lepszy wynik. Jeśli wynik nie zostanie ulepszony wówczas zostaje ten, który był. W sumie fajnie, bo poprawiający nic nie ryzykuje:-)

   • Dzień dobry,
    Próbowałem ostatnio ponownie przystąpić do matury zdałem wszystko z wyjątkie części pisemnej Polskiego, czy w tej sytuacji na poprawce w sierpniu muszę zdawać ponownie także Polski ustny który zaliczyłem?
    Pozdrawiam

   • Witam, jeśli w maju 2023r. oblałem jedynie matematykę i teraz podchodzę do poprawki, a zdarzyło by się tak, że poprawki też nie zdam, to następnym razem muszę zdawać całą maturę? Czy matematykę + ustne, czy jedynie matematykę?

  • Dzień dobry . W przyszłym roku chcę podejść ponownie do matury podwyższyć wynik . Świadectwo uzyskałam w roku 2014 . Jaką formułę będę zdawać? dziękuję za odpowiedź

  • dzień dobry w 2022 zdałam maturę z pisemnym egzaminów m.in. matematyka angielski oraz polski ale nie zdawałam wtedy ustnych bo nie było obowiązku w 2024 będę poprawiać rozszenia z biologii oraz chemii czy będę musiała zdac też ustne z polskie oraz angielskiego?

 2. Dzień dobry. Czy jeśli zdawałam maturę w starej formule ale nie zdałam z jednego przedmiotu. To w roku 2023 maturę ustną będę zdawać w starej czy nowej formule?

  • Chciałabym ulepszyć wynik z matury podstawowej z polskiego. Czy za rok będę musiała pisać takową podstawą 2023?

  • stara, z ustnymi. jak nie zdasz któregoś z ustnych + twojego przedmiotu, piszesz maturę od nowa. świetnie, co? 🙂

 3. Witam państwa, zdawałam maturę po raz pierwszy w 2019 roku. W 2022 roku przystąpiłam po raz drugi do matury, której nie udało mi się w pełni poprawić.Czy w związku z tym ostatecznie mogłabym ją poprawić w 2024 roku według starej czy nowej formuły?

 4. Dobry wieczór ,

  Wszystkie egzaminy maturalne w 2017 zdałam.
  Chciałabym ulepszyć swoje wyniki z biologii i chemii poziom rozszerzony, które zdawałam.

  Co w przypadku przedmiotu rozszerzonego, którego nie zdawałam, a który chciałabym poprawić? (Matematyka rozszerzona)

 5. Witam co jesli zdawałem maturę w 2022 i dałem deklaracje na 2024 ale już nie mogę jej wycofać to które wyniki są brane?

 6. Witam,
  Nie zdałem matury z matematyki w 2022 roku. To znaczy, że mimo zdałem egzaminy z polskiego i angielskiego to chcąc poprawić matematykę, będę musiał także odpowiadać na ustnych?

 7. Dobry wieczór. Będę poprawić w tym roku maturę. Wiem że muszę również podejść do ustnego egzaminu . A co z rozszerzonym ? Też muszę go napisać?

  • Tak, jeśli byłeś zwolniony z ustnych z powodu pandemii, to poprawiając maturę w 2023 trzeba zdać ustne, bo wróciły do programu.
   Jeśli podszedłeś wcześniej do rozszerzenia to masz zaliczone. Liczy się podejście, bo wynik nie ma wpływu, nie ma progu zaliczeniowego dla rozszerzenia, ale trzeba się stawić i podpisać arkusz. To obowiązek.

   • A co w przypadku gdy poprawiam tylko matematykę (muszę więc zaliczyć ustne) i np nie zdam znowu matematyki + dodatkowo któregos ustnego? Wtedy cała matura jest nieważna i wszystko od nowa trzeba pisać? (Mam zaliczony aktualnie polski, angielki i rozszerzenie, matematyke poprawiam)

 8. Witam, pisałem maturę w 2022 roku , nie zdałem z matematyki I chciałbym ją poprawic w 2023 roku. Czy jeśli nie złożyłem ostatecznej deklaracji o chęci przystąpienia do matury do dnia 7 lutego 2023 roku to mogę poprawić matematykę plus egzamin ustny z j.polskiego i j. obcego jeszcze w tym roku?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 9. Zdawałam maturę w 2007r nie zdałam 2 przedmiotów, ale zdaje sobie sprawę ze całą maturę muszę poprawić. Proszę mi pwiedziec jak to teraz wygląda z maturami pracuję w żłobku i chciałabym rozwijać się w kierunku fizjoterapii. Czy u Państwa można zrobić przypomnienie i kursy? Pozdrawiam

 10. Dzień dobry, jeśli zdaję egzamin starym systemem w roku 2023, to czy gdy nie zdam więcej niż jednego przedmiotu będę za rok pisał nowym czy starym systemem?

 11. Dzień dobry mam pytanie czy jak pisałem maturę w 2022 roku , ale nie zdałem z jednego przedmiotu i złożyłem ponowną deklarację, którą trzeba było złożyć do 7 lutego 2023 i zostałem wpisany jako osoba podchodząca kolejny raz do matury i nie przyjdę na egzamin z przedmiotu, który miałbym zaliczyć to co się wtedy dzieje? W sensie , że złożyłem deklarację ,ale jednak rezygnuję z podchodzenia w roku 2023.

 12. Witam , jeżeli zdałem maturę w 2019 i chciałbym z jednego rozszerzenia podwyższyć wynik , dałem już deklaracje na ten rok , ale nie wiem czy dam radę podejść i podwyższyć , to czy jak nie przyjdę na maturę albo nie podwyższe matury , to przychodzą wyniki do odbioru do szkoły , czy tylko przychodzą dokumenty jak podwyższe mój poprzedni wynik ?

  • Przede wszystkim postaraj się przyjechać. Oceny nie ryzykujesz, ponieważ zawsze na świadectwie jest wpisywana ta wyższa. Jeśli nie uda się podnieść, wówczas zostaje ta poprzednia, a Ty dostajesz informację o wyniku. Wyniki są do odebrania w szkole i sprawdzenia na stronach OKE, po zalogowaniu się. Jeśli złożyłeś deklarację i nie stawisz się na egzamin, to wówczas w kolejnych latach, będą naliczane opłaty za każdy egzamin.

 13. Zdawałam maturę w 2011 roku z przedmiotów podstawowych oraz z chemii i biologii rozszerzonej.
  Czy mogę w roku 2024 poprawić wynik tylko chemii i biologii ?

 14. witam
  zdawalam mature po raz pierwszy w 2017 roku. nie zdalam wtedy matury z matematyki, minelo juz 5 lat i w tym roku mam zamiar podejsc do matury ponownie zddając wszystkie przedmioty od nowa
  moje pytanie brzmi: czy musze podejsc do pierwszego majowego terminu czy moge tylko do terminu poprawkowego ? złożylam juz deklaracje w starej szkole – czy musze gdzies wnies jakies oplaty ?

 15. Dzień dobry!
  Egzamin maturalny zdawałam w 2019 roku. Jednak chciałabym podwyższyć swoje wyniki z egzaminów pisemnych i dodatkowo zdawać nowy przedmiot rozszerzony. Czy w takiej sytuacji egzaminy w formie ustnej mnie obowiązują? Czy jest określony limit czasu, w mogę przystąpić do egzaminu maturalnego po raz drugi, czy mogę to zrobić np. za 2 lata?

 16. Dzień dobry, zdałem wszystkie przedmioty za pierwszym razem w 2020 i w tym roku ulepszam sobie niektóre wyniki. W sekretariacie pytałem się czy muszę zdawać w tym roku ustne jeśli w 2020 były odwołane, pani nie wiedziała i powiedziała mi żeby wpisać w rubryce o ustych że chcę zdawać, teraz przeczytałem że one nie są dla mnie obowiązkowe, czy muszę je zdawać jeśli mam tak zaznaczone w deklaracji (to była deklaracja ostateczna) ? Czy coś się stanie jeśli się okaże że przez taki wpis muszę je zdawać i na nie się nie stawie, nie wiem nagle moje orginalne świadectwo straci ważność czy inne problemy czy nic się nie stanie ? Ustne to będzie dla mnie dodatkowy stres więc nie chce tam przychodzić jeśli nie muszę.

  • Jeśli masz już świadectwo maturalne i ulepszasz sobie wynik to rzeczywiście nie musisz zdawać ustnych. Dzwoń czym prędzej do OKE i powiedz, że wprowadzono Cię w błąd. Powiedz jaka zaistniała sytuacja i zapytaj co zrobić, skoro nie zamierzałeś i nie zamierzasz ich zdawać.

 17. Witam,
  czy jeżeli zdałam maturę w 2022r. według formuły z 2015 r., a w tym przystępuję do ulepszenia wyniku z rozszerzenia, to piszę go według nowej formuły?

 18. Witam. Pisałam Maturę w 2018 roku w maju, ale jej nie zdałam. Podeszłam w 2018 roku w sierpniu do poprawki, której również nie udało mi się zdać. W tym roku jest ostatni dzwonek aby zdać tylko jeden przedmiot lecz w terminie majowym nie mogę się stawić na egzaminie z powodu służby w wojsku. Dodatkowy termin to 2 czerwca lecz ja z wojska wrócę dopiero 3 czerwca. Czy w takim wypadku mogę coś zrobić aby zdać jeszcze maturę tylko z jednego przedmiotu? Czy jest możliwość podejścia do matury w sierpniu? Czy zostało mi zdawać wszystkie przedmioty w przyszłym roku? Pozdrawiam

 19. Witam,
  Mam pytanie, poniewaz pierwszy raz pisalam mature w 2019 roku i nie udało mi się zdać z jednego przedmiotu – matematyki. Jestem zapisana na maj 2023 mimo wszystko boje sie, że znów może mi się powinąć noga. Czy dobrze rozumiem, że szansę na poprawę jednego przedmiotu mam do 2024 roku w starej formule?

 20. Czy jeżeli nie zdam w tym roku matur pisemnych ale zdam ustne to w przyszłym roku muszę znowu drugi raz podchodzić do ustnych mimo że mam je zdane?

 21. Czy jeżeli zdałem tylko jeden przedmiot na maturze a poprawiam wszystkie to wyniki z tego jednego zdanego zostają czy nie są brane pod uwagę

 22. Zdałam maturę podstawową w roku 2022, gdzie zdawałam podstawy przez matur ustnych oraz dodatkowo biologię i chemię. Chciałabym w roku 2024 ulepszyć swój wynik z biologii oraz napisać dodatkowo matematykę rozszerzoną. Czy te przedmioty będę pisała w starej formule (2015) czy nowej (2023)?
  Również jak wyglądała by sytuacja z językiem angielskim na poziomie rozszerzonym jako dodatkowym przedmiotem czy obowiązywały by mnie ustne?

 23. Witan. mam pytanie .
  W tym roku pisałam maturę w formule 2015 .
  Jeżeli oblałam matematykę i pisemny angielski to czy za rok musze poprawiać również ustny z angielskiego?
  pozdrawiam

 24. Chciałabym ulepszyć wynik z matury podstawowej z polskiego. Czy za rok będę musiała pisać takową z formułą 2023?

 25. Dzień dobry,
  Nie najlepiej mi poszedł egzamin pisemny z języka angielskiego, obawiam się że nie uzyskam minimum zapewniającego zaliczenie egzaminu. Czy jeśli nie zaliczę też części ustnej to wyklucza mnie to z podejścia do egzaminów w terminie poprawkowym?
  Czy w przyszłym roku będę poprawiała tylko niezaliczony przedmiot czy muszę powtarzać całą maturę .
  Pisałam maturę w formule 2023.

  Pozdrawiam

  • Do poprawki w sierpniu uprawnieni są tylko ci, którzy nie zdali jednego egzaminu. Jeśli ktoś nie zdał więcej niż jednego wówczas poprawia w kolejnym roku, na zasadach na których pisał – w Twoim przypadku nowa formuła 2023. Oczywiście poprawia się tylko niezaliczone przedmioty, bo każdy zdany ważny jest 5 lat.

 26. Dzień dobry, chciałabym się dowiedzieć czy jeśli w tym roku zdam mature którą pisze w formułę 2015 i nie będę zadowolona z wyniku z rozszerzonego polskiego to za rok mogę go napisać jeszcze raz w formułe 2015 czy już będę musiała podejść do niego w formule 2023

 27. Dzień dobry, zdawałam maturę w 2020 roku, wszystko zdałam. W tym toku chce poprawić wynik z rozszerzenia matematyki, czy pisze na swoich warunkach z tamtych lat czy nowa maturę?

 28. witam, zdawałam maturę teraz w tym roku, zastanawiam się co w przypadku kiedy zdałam ustne z języka angielskiego i jeśli nie zdam z języka angielskiego pisemnego to czy w sierpniu muszę poprawiać z angielskiego pisemnego i ustnego czy tylko z pisemnego. Pozdrawiam

 29. Witam,
  nie zdałam matury z matematyki w 2021 roku i dopiero teraz przystąpiłam do poprawki. Co jeśli nie zdam matematyki a ustne uda mi się zaliczyć? Czy mogę w sierpniu podejść tylko do matematyki, czy muszę ponownie zdać cała mature?

  • Każdy Twój zdany egzamin jest ważny pięć lat. Jeśli zaliczyłeś ustne to masz je zdane i są ważne do 2026 roku. Jeśli (odpukać!) nie powiedzie się matematyka, wówczas możesz zdawać poprawkę w sierpniu. Generalnie masz czas na jej zaliczenie do 2026 roku nie tracąc zdanych egzaminów.

 30. Dzień Dobry. Mam pytanie .Zdałem wszystkie matury podstawowe w roku 2023 ale wyniki mnie nie zadawalają.
  1.Czy mogę znowu napisać maturę -podstawową- czy muszę ją zdawać jako rozszerzenie?
  2.Czy na poprawę matury muszę czekać do maja następnego roku?
  3.W jakiej formule będę pisał następną maturę?

  • 1. Możesz ulepszyć wyniki z egzaminów podstawowych.
   2. Tak – matura jest tylko raz w roku, a zapisać się musisz do 7 lutego 2024.
   3. Teraz CKE przyjęła taką zasadę, że przez 5 lat ulepszasz wyniki w takiej formule jakiej pisałeś. Zatem w przyszłym roku piszesz w starej.

 31. Dzień dobry,
  Czy jeśli pisałam(oraz zdałam) maturę w starej formule 2015 i w przyszłym roku chciałabym poprawić jedno z rozszerzeń, to będę musiała je zdawać w nowej formule? Czy nadal 2015? Oraz czy będę mogła zdawać rozszerzenie, którego nie pisałam wcześniej?
  Z góry dziękuję za odpowiedź,
  Pozdrawiam

 32. Witam. Czy jeśli nie zdałabym z dwóch przedmiotów z aktualnej matury w Formule 2023, i chciałabym poprawić ją za rok, muszę pisać od nowa całą maturę czy tylko przedmioty z których nie zdałam? Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

 33. dzień dobry ja w roku 2022napisalam maturę i zdałam ale w ten roku napisałam dwa przedmioty rozszerzone i chce zapytać czy w sierpniu mogę poprawić jeden z przedmiotów rozszerzonych?

  • Sierpniowa poprawka dotyczy jednego niezdanego egzaminu na poziomie podstawowym. Termin ten jest dla zdających, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i nie zdali egzaminu tylko z jednego przedmiotu w części ustnej albo w części pisemnej. Z ulepszeniem rozszerzeń trzeba czekać do kolejnego roku.

 34. Dzień dobry. Ile przedmiotów w jednym roku mogę zdawać na maturze, jeśli mam już zdaną maturę i chcę tylko podwyższyć wynik lub zdać egzamin, którego wcześniej nie zdawałam?

 35. Zdawałam maturę w 2011 roku z przedmiotów podstawowych oraz z chemii i biologii rozszerzonej.
  Dostałam świadectwo maturalne.
  Czy mogę w roku 2024 poprawić wynik tylko chemii i biologii ? Jeśli tak, to którą deklarację mam wypełnić ?

 36. W 2022 r. nie zdałam matury z matematyki, nie zdałam też wtedy poprawki. Język polski i angielski zdawałam tylko pisemnie. Czy muszę pisać całą maturę na nowo, czy tylko matematykę i ustny polski, angielski.

  • W 2022 była matura tzw. covidowa, więc jeśli nie zdawałaś wtedy ustnych to dochodzą jeszcze ustne z języka polskiego i języka obcego. Język polski pisemny i język angielski pisemny masz zdany i ważny do 2027 roku. To jest dedline Twojej poprawki, potem cała matura od nowa.

 37. Witam, bardzo proszę o pomoc, szkołę ukończyłem w 2014 roku ale pierwszy raz do matury przystąpiłem w 2019 roku, natomiast nie zdałem egzaminu z matematyki, z tego co się orientuje to w 2024 roku mam ostatni czas na poprawę tylko matematyki bo mija wtedy 5 lat od pierwszego przystąpienia, czy dobrze myśle ? I jeśli nie uda mi się zdać w 2024 roku to czy w kolejnych latach muszę pisać wszystkie egzaminy w nowych formułach z innymi przedmiotami od nowa czy tylko matematykę ?z góry dziękuje i pozdrawiam :))

 38. Nie zdałam z jednego przedmiotu w nowej formule i nie mogę w sierpniu poprawić bo nie będzie mnie w Polsce. Czy jakbym chciała poprawić ją za rok to poprawiam tylko jeden przedmiot czy muszę wszystkie?

 39. Dzień dobry,
  zdałam maturę w 2009 roku. Nie przystąpiłam do nieobowiązkowego wówczas egzaminu z matematyki, a teraz chciałabym ją zdawać na poziomie rozszerzonym. Czy w takim przypadku podchodzę do matury w trybie ulepszenia?

 40. Dzień Dobry,
  poprawiałem w tym roku mature formuły 2015 czy jeśli wyniki będa za słabe żeby dostać się na studia w lipcu to czy jeśli napisałbym poprawkę w sierpniu będę mógł wziać udział w drugiej rekrutacji jeszcze w tym roku?

 41. chciałabym w 2024 roku napisać maturę z biologii
  w 2022 zdałam maturę ale chciałbym rozszerzyć ja o biologię
  w takim przypadku pisze maturę na zasadach takich jak w 2022roku czy na zasadach matury z 2024r ?

 42. Czy jeśli otrzymałam świadectwo maturalne w poprzednim roku i chciałabym ulepszyć jeden z wyników plus zdawać dodatkowy przedmiot to obowiązuje mnie matura od 2015 czy już ta nowa 2023?
  Dziękuję za odpowiedź.

 43. Dzień dobry, w tym roku poprawiałam wynik z matury rozszerzonej z chemii, prawdopodobnie na wyższy niż miałam pisząc pierwszy raz. Otrzymałam świadectwo maturalne w roku 2022.
  W związku z tym mam pytanie. Czy zmieniony wynik będzie wyświetlał się w panelu świadectwa maturalnego na stronie ZIU z ubiegłego roku czy będzie jakaś adnotacja? Oraz czy fakt pisania drugi raz rozszerzenia muszę odnotować jakoś podczas rekrutacji na studia?
  Z góry dziękuję!

 44. Dzień dobry pisałam maturę w 2021 roku chciałabym napisać w 2024 dodatkowy przedmiot rozszerzony czy to oznacza że muszę zdawać maturę ustna ?

 45. Witam, zdawałem mature w 2015/16 nie pamiętam dokładnie. Niestety nie poszło mi z matematyki i nie zdałem tylko z tego przedmiotu. Jeśli teraz chciałbym podejść do niej znów, to muszę zdawać wszystkie przedmioty od nowa? Tzn. Matematykę, J. polski i j. angielski?

  pozdrawiam

 46. Nie zdałam egzaminu maturalnego z języka angielskiego zarówno ustnego jak i pisemnego. czy mogę poprawi. to w sierpniu 2023

  • roku włącznie. Przepraszam za spóźnioną odpowiedź – byłam na urlopie. W sierpniu można podejść do poprawki tylko z jednego przedmiotu. Natomiast brakujące do świadectwa dwa egzminy może Pani poprawić przez 5 najbliższych lat, do 2028 roku włącznie.

 47. Dzień dobry,
  Pisałam maturę w 2021r., wszystko zdałam. Chciałabym jednak w przyszłym roku napisać dodatkowe rozszerzenia. Czy muszę w takim przypadku zdać również egzaminy ustne?
  Pozdrawiam

 48. Dzień dobry,
  Podszedłem do matury w 2020 roku. Zdałem wszystko poza matematyką. Matematykę mogę poprawić do 2024 czy 2025 roku? I jeszcze egzaminy ustne dochodzą… Rozumiem, że skoro przez pandemię będę do nich podchodził po raz pierwszy to jestem zwolniony z ich opłacenia?

 49. Witam, ukończyłam trzyletnie liceum w 2019 i chcę ulepszyć wynik z polskiego rozszerzonego. Do jakiej formuły podchodzę? Będę wdzięczna za odpowiedź

 50. Witam pierwszą maturę pisałem w 2018r do dnia dzisiejszego nie mogę zdać matematyki. Czy to mój ostatni rok na pisanie matematyki a w przyszłym roku musiałbym zdawać cała maturę od nowa?

 51. Witam. Mam pytanie . Jeśli ktoś nie zdał matury z jednego przedmiotu czy w następnym roku poprawia całą maturę czy tylko z tego nie zdanego przedmiotu?

 52. Dzień dobry,
  W 2014r. zdawałam mature. Matematykę poprawiłam 3. albo 4 razy i niestety nie zdałam.
  Czy zapisując się na przyszły rok, muszę napisać cała maturę od nowa i w nowej formule oraz czy jest to płatne?

  • Każdy zdany egzamin jest ważny 5 lat, po upływie tego czasu zdaje się całą maturę od nowa. Dobra wiadomosć jest taka, że ciągle zdajesz w starej formule (2015). Egzaminy są bezpłatne, chyba że miałaś taką sytuację, że zapisałaś się na maturę i nie poszłaś na poprawkę, wówczas komisja nalicza 50 zł za każdy arkusz.

 53. W tym roku zdawałam maturę po raz pierwszy, mam zaliczone ustne wszystkie itp, nie zdałam matematyki. Obawiam się, że w sierpniu mogę również jej nie zdać. Czy wtedy za rok podchodzę tylko do matematyki czy także to wszystkich innych przedmiotów? BARDZO mi zależy na odpowiedzi.

  • Przepraszam za spóźnioną odpowiedź – byłam na urlopie. Oczywiście, życzę Ci abyś zdała w sierpniu. Jednak odpowiadając na Twoje pytanie do 2028 roku masz możliwość poprawienia tylko matematyki na zasadach, na których podeszłaś do egzaminów po raz pierwszy. Czyli do 2028 włącznie – piszesz tylko matematykę:-)

 54. pisałam maturę pierwszy raz w 2020r. Nie zdałam dwóch przedmiotów.
  Nie było egzaminów ustnych.
  Czy jeśli podejdę di matury w 2024r obowiązywać mnie będzie egzamin ustny czy nie?

 55. Dzień dobry, pisałam maturę w 2021 roku i nie obowiązywały mnie matury ustne a chciałabym ją poprawić w 2024 i to rozszerzenia. Czy obowiązywać mnie będą wtedy ustne? 😀
  Pozdrawiam

 56. Witam, w 2024 roku chciałam przystąpić do matury rozszerzonej z chemii, a w 2025 z biologii, swoją maturę pisałam w 2022 roku, gdy nie obowiązywały matury ustne. Czy chcąc teraz przystąpić do matury będę musiała zdać matury ustne z polskiego i angielskiego? Byłam w danym liceum i tam powiedziano mi, że niestety ustne będę musiała zdać, jak to jest, bo już się pogubiłam… 🙁

  • Czy jak nie zdałam 2023roku maturę z matematyki i angielskiego pisemnego a ustne zdałam to muszę zdawać ustny jeszcze polski i angielski i poprawiać matematyki angielski pisemny?

 57. Dzień dobry. Czy jeśli w tym roku nie zdam poprawy z angielskiego, w przyszłym będę musiała zaliczać także część ustna tej matury?

 58. Czy jak nie zdałam 2023roku maturę z matematyki i angielskiego pisemnego a ustne zdałam to muszę zdawać ustny jeszcze polski i angielski i poprawiać matematyki angielski pisemny?

 59. witam a co w sytuacji gdzie zdawalam mature w pandemi byly tylko pisemne zdalam polski i w tym roku chcialabym zdac matematyke i angielski czy wtedy musze rowniez zdawac mature ustna jezeli w pandemi nie bylo?

 60. czy jeśli zdawałam mature w roku 2010 i nie zdałam tylko jednego przedmiotu i nie zdawałam poprawki (minęło 5 lat więc termin już przedawniony) czy teraz by uzyskać świadectwo dojrzałości muszę zdawać wszystkie przedmioty czy mogę zdawać tylko ten jeden którego nie zdałam?
  Na jakich zasadach znajdę egzamin na nowych czy na starych?

 61. Dzień dobry, chce poprawić przedmiot, który pisałam w 2020r. czy teraz też musze zadać maturę ustaną, żeby zdać ten 1 przedmiot? Wtedy matury ustne były odwołane z powodu pandemii.

 62. Czy jeśli nie zdałam tylko z matematyki, a wszystkie inne przedmioty zaliczyłam to na maturze 2024 pisze tylko matematykę, czy wszystkie przedmioty od nowa? PROSZĘ O ODPOWIEDŹ.

 63. Witam.
  Chciałbym w maju 2024 napisać informatykę rozszerzoną i ulepszyć wynik z matematyki rozszerzonej.
  1. Czy w tym przypadku będę pisać maturę w formule 2015 czy 2023?
  2. Czy będę musiał zdawać egzaminy ustne?
  Wszystko zdałem, świadectwo dojrzałości otrzymałem w 2021 roku.

  • Przeczytawszy poprzednie komentarze, jeśli chodzi o drugie pytanie to już znam odpowiedź i chyba nie muszę podchodzić do egzaminów ustnych, ale nadal ciekawi mnie, w której formule będę przystępować do egzaminu.

 64. Dzień dobry,

  Chcę polepszyć wynik matury po kilku latach (matura zdana)plus zdawać przedmiot wcześniej nie zdawany, w związku z czym mam 3 pytania.
  1. jak dobrze rozumiem, przedmioty które już pisałem i chce polepszyć wynik będę zdawać w formule 2015 a nowy w formule 2023?
  2. Czy muszę składać deklarację wstępną czy wystarczy ostateczna?
  3. Chcę zdawać maturę w innym mieście, ze względu na przeprowadzkę, rozumiem, że muszę w związku z tym złożyć deklarację nr 2 do dyrektora macierzystej szkoły, i później zostanie przypisana mi szkoła w mieście w którym chce zdawać egzaminy?
  dziękuję

 65. Czy jeżeli zdawałam maturę w 2015 roku , to czy mogę dalej poprawić maturę z biologi?
  Czy przedmiot którego nie pisałam mogę napisać czy muszę od nowa napisać cała maturę?

 66. Dzień dobry. W maju br. zdawałam pierwszy raz maturę. Zdałam wszystko oprócz matematyki. Podeszłam do egzaminu poprawkowego w sierpniu – niestety nie udało mi się zdać. Czy mogę podejść do matury jeszcze raz w 2024 roku, chcąc zdać nie tylko matematykę, ale także poprawić wyniki innych przedmiotów; języka polskiego i rozszerzonego angielskiego? Oraz czy mogę wybrać inne przedmioty dodatkowe, np. rozszerzoną historię. Czy muszę najpierw zdać matematykę i dopiero w 2025 roku poprawić resztę (mając już świadectwo dojrzałości)?

 67. dzień dobry, pytam dla pewności – chce ulepszyć wynik matury ponieważ jest mi to potrzebne do przebranżowienia się. pisałam maturę w 2016 roku (zdana) i w 2024 roku planuję podejść do dodatkowych przedmiotów, których nie deklarowałam podczas podejścia w 2016 roku. Z tego co Pani pisze w artykule rozumiem, że powinnam uczyć się do nowej formuły matury?

 68. Witam. Mam parę pytań odnośnie niezdanej matury. Po pierwsze, czy jeśli ktoś 2 razy nie zdał poprawki z obowiązkowego przedmiotu z matury, to czy prawdą jest, że może do niej przystąpić ponownie nawet po 10 latach , tylko musi zdawać wszystkie przedmioty od początku? I czy to prawda, że z chwilą wygaśnięcia starej formuły matury, również taka osoba ma prawo do niej podejść jeszcze raz? Pytam, bo natknęłam się na takie wiadomości w Internecie..

 69. dzień dobry, pierwszy raz maturę zdawałam w 2022 r. (bez ustnych). gdybym chciała podejść do matury ponownie, będę zdawać formułę z 2022 r., a nie z 2023 r., prawda? schemat zadań będzie podobny do tego z 2022 r. ?

 70. Dzień dobry,
  Maturę zdawałam w 2021 bez matury ustnej, zdałam wszystko i mam świadectwo dojrzałości. Czy mogę przystąpić w roku 2024 do matury ustnej i dostanę nowe świadectwo z jej wynikami? A czy jeśli nie zdam np matury ustnej z j. polskiego to czy nic się nie dzieje, czy anulują mi całą maturę?

 71. Czy jeśli pisałam i zdałam maturę w 2021 r., a teraz chciałabym napisać maturę rozszerzoną z filozofii, której wcześniej nie pisałam to jak to będzie wyglądało?

 72. Dzień dobry, zdawałam maturę w 2021, otrzymałam świadectwo maturalne i dostałam się na studia. Teraz chciałabym zmienić kierunek i potrzebuję zdać maturę z innych przedmiotów. Czy mogę podejść do egzaminu z języka hiszpańskiego na poziomie podstawowym, czy muszę zdawać go w rozszerzeniu?

 73. Witam pisałem maturę w roku 2019 nie zdałem tylko z matematyki czy w roku 2024 mogę przystąpić do poprawki jeśli tak od kiedy do kiedy mogę zgłosić dekoracje i czy pisze w terminie maturalnym czy porawkowym pozdrawiam

 74. Witam, pisałam maturę w 2021r, ale nie zdałam z matematyki, niestety na porpawce również mi nie poszło. Chciałabym podejść jeszcze raz w 2024, ale dodatkowo podejmując się napisania rozszerzenia z historii. Czy w tym wypadku, kiedy poprzednio nie zdałam tylko jednego przedmiotu, poprawiam teraz matematykę i zdaję ustne, mogę wziąć nowe rozszerzenie czy muszę wtedy napisać całą maturę od nowa (w starej formule)? Jeżeli mogę dodać tylko nowe rozszerzenie, nie pisząc wszystkiego od nowa, jest ono w starej czy nowej formule?
  Z góry dziękuję za odpowiedź!

 75. Dzień dobry ,
  Nie zdałam matematyki w 2021, polski i angielski zdałam z bardzo dobrymi wynikami. Chcę poprawić matematykę w 2024, rozumiem że muszę zdawać także ustny polski i angielski. Czy jeśli nie zdam ustnych lub (odpukać nic nie zdam) przepadają mi wyniki, które już mam? Słyszałam, że niezdany ustny w tym przypadku powoduje, że uzyskane już wyniki przepadają i całą maturę z przedmiotu, z którego nie zaliczę ustnego, trzeba zdawać od nowa. Czy to prawda, czy mogę np w tym roku zdać matematykę, a jeśli ustnych nie zaliczę mogę je znów poprawić za rok?
  Z góry dziękuję za odpowiedź 😉

  • Podbijam , ja mam do zdania matematykę i na to wychodzi że 2 języki . Tylko właśnie co w przypadku gdy np zdam polski i matematykę a niemieckiego nie ? To znów muszę Polski za rok od nowa ? Dodatkowo jestem rocznik 2019/2020 czyli mogę zdawać do maja 2025 (z majem 2025 włącznie ?)

 76. Dzień dobry,
  W 2022 roku zdałam wszystkie egzaminy maturalne, ale od pewnego czasu zastanawiam się nad poprawą wyniku z biologii rozszerzonej i dopisaniu matematyki rozszerzonej, aby zmienić kierunek studiów. Czy skoro posiadam świadectwo dojrzałości to obejmuje mnie limit 5 lat na poprawę wyników czy mam czas na poprawę do 2029 roku kiedy wygaśnie formuła 2015?

 77. Witam, zdawałam maturę w 2023, jeżeli nie zdałam z matematyki i pisemnego angielskiego i w tym roku chce poprawić mature pisze tylko z tych przedmiotów czy wszystkich? i czy musze znowu zdawać ustny angielski czy tylko pisemny?

 78. Dzień dobry, zdawałam maturę w 2021 roku w tedy egzaminy ustne nie były przeprowadzane ze wzgledu na Covid-19. czy chcąc poprawić swoje wyniki i napisać dodatkowe rozszerzenia muszę zdać egzamin ustny aby dostać się na studia?

 79. Witam, po skończeniu szkoły w roku 2018 nie podchodziłem do matury, teraz złożyłem deklarację na 2024, będzie to mój pierwszy raz . W międzyczasie się przeprowadziłem i chciałbym zmienić szkołę na w innym województwie, należącą do innego OKE, co mam zrobić?

 80. Dzień dobry, Zdałem maturę w roku 2020. W roku 2024 będę zdawał pierwszy raz maturę z informatyki. Jednak nie jest dla mnie jasne w której formule będę zdawał ten egzamin. Będę wdzięczny za odpowiedź i wyjaśnienie.

 81. witam, zdawalam nowa mature w 2023 roku
  polski angielski I przedmiot rozszerzony zdane
  natomiast matematyka nie, poprawka sierpniowa z matematyki też nie
  czy teraz w 2024 musze sie zadeklarowac ze chce zdawac mature z matematyki czy moge to zrobic w 2025 roku?
  jesli nie podejde w tym roku do poprawienia z matematki to czy w 2025 bede musiala pisac od nowa cala mature lącznie z tymi przedmiotami co mam zaliczone? Z góry dziekuje za odpowiedz

  • Na podejście do matury poprawkowej masz 5 lat, w tym przypadku zdajesz tylko niezaliczony przedmiot. Jednak jeżeli w 2023 nie zdawałeś matury ustnej musisz to zrobić razem z egzaminem poprawkowym z matematyki

 82. Zdawałam podaż pierwszy maturę w 2019 nie zdałam matmy do tego roku. Czy w tym roku już nie mogę podejść ? I czy jak nie złożyłam deklaracji na maj to mogę podejść w sierpniu ?

  • Każdy zdany egzamin jest ważny przez 5 lat, a więc w Pani przypadku do roku 2024 włącznie. Jeżeli chodzi o deklarację to urzędnicy mają przepisy i się ich trzymają. Termin na złożenie deklaracji maturalnej był do 7 lutego 2023. Szanse są więc małe, ale zapytać zawsze można, to nic nie kosztuje. Pozdrawiam. Joanna z Edu & You.

 83. Dzień dobry. Zdawałam maturę w roku 2020 (zdałam wszystko) i będę ulepszać maturę z chemii i biologii w roku 2025. Jednak nie jest dla mnie jasne w której formule, nowej czy starej, będę ją pisać.

  Dziękuję za odpowiedź.

 84. Dzień dobry,

  po otrzymaniu świadectwa licealnego na podstawie egzaminów eksternistycznych, podeszłam do matury w roku 2020 i zaliczyłam wszystkie przedmioty.
  Planuję po raz pierwszy podejść do matury rozszerzonej z biologii i chemii w roku 2025. Jaka deklaracja maturalna i formuła będzie mnie obejmować? Czy oferują Państwo kursy z tych przedmiotów?

  Pozdrawiam

 85. witam , jeżeli zdawałam mature w roku 2018 i nie zdałam jednego przedmiotu , to czy podchodząc do matury w roku 2025 do napisania całej matury wliczają się też ustne ?

  • i czy mogę zmienić rozszerzony przedmiot ? pisałam rozszerzenie z polskiego , a chciałabym teraz z innego przedmiotu. czy rozszerzenie z polskiego muszę również pisać ?

  • Zdane egzaminy są ważne przez okres 5 lat. Po upływie tego okresu należy przystąpić do napisania matury od nowa z wszystkich obowiązujących przedmiotów, w tym ustnych.

 86. Witam, piszę Mature w 2024 roku jeśli jej nie znam w tym roku i będę podchodziła do poprawki za rok w 2025 i będzie trzeba zdać rozszerznie na 30% i podstawy na 50% to też tak będę musiała?
  kolejne pytanie to czy jeśli zrezygnuje z rozszerzenia poprzez zdane egzmainy zawodowe to czy to też się to będzie liczyć za rok?

 87. witam. ukończyłem liceum w 2014 roku. Nie podchodziłem do matury. jeśli chciałbym ją zdawać w 2025 roku, to jaka formuła będzie mnie obowiązywać.

  • witam, obowiązuje Pana stara (łatwiejsza) formuła matury z 2015 roku, o ile liceum kończył Pan w Polsce i nie w trybie eksternistycznym.

 88. Zdawałam maturę w 2019.
  nie zdałam matematyki.
  chce poprawiać w przyszłym roku
  muszę zdawać całość?
  zdawałam w Krakowie a chce poprawiać we Wrocławiu muszę pobrać świadectwo z Krakowa?

  • Na poprawę niezaliczonych egzaminów miała Pani 5 lat więc w 2025 roku musi Pani niestety zdawać całą maturę od nowa. Z uzasadnionych przyczyn można przystąpić do matury w innej szkole (Załącznik 2 – Wniosek o przystąpienie do egzaminu maturalnego w innej szkole niż szkoła, którą ukończył absolwent, wskazanej przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej – należy go złożyć w terminie do 31 grudnia razem z deklaracją przystąpienia do egzaminu – do dyrektora Pani szkoły, osobiście lub w formie elektronicznej.)

 89. Dzień dobry, zdałam maturę w roku 2017. Chciałabym pójść na kolejne studia, jednak moje wyniki są za niskie i brakuje mi jeszcze jednego, innego rozszerzenia. Wiem, że po 5 latach nie można już poprawiać matury, tylko trzeba podejść do całości. Czy jakbym teraz chciała ulepszyć wynik z np. historii sztuki, to musiałabym podejść również do podstawy z matematyki, polskiego i języka obcego? Czy jeśli nie zdałabym wówczas np. z matematyki, to dalej liczy się nowy wynik z historii sztuki? I jeśli, jakimś cudem, dostałabym teraz gorszy wynik z historii sztuki, to czy mogłabym zostawić sobie ten poprzedni, lepszy?

  • Dzień dobry, jeżeli zdała Pani maturę, to nikt jej już Pani nie odbierze. 5-letni okres ważności dotyczy osób, które nie zdały matury w całości – wówczas wszystkie zdane egzaminy pozostaną ważne przez okres 5 lat, w którym to okresie można podchodzić ponownie do tych egzaminów, których nie udało się zdać. Natomiast raz zdaną maturę może Pani ulepszać kiedy tylko Pani będzie chciała i w dowolnym zakresie. Jeżeli uzyska Pani wyższy wynik niż za pierwszym razem, otrzyma Pani aneks do świadectwa maturalnego, w którym zostanie on uwzględniony. Natomiast, jeżeli za drugim razem uzyska Pani gorszy wynik niż za pierwszym, nie będzie on brany pod uwagę. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku ulepszania matury podchodzi się do egzaminu zgodnie z przepisami obowiązującymi w bieżącym roku. Tu będzie trzeba sprawdzać dokładnie z tabelą przygotowaną przez CKE, bo dla niektórych będą to stare, a dla niektórych nowe zasady.

 90. Dzień dobry, w roku 2022 zdawałam maturę i nie udało mi się zaliczyć matematyki. W tym roku chciałam pójść na egzamin poprawkowy w sierpniu (w lutym nie zdążyłam zanieść deklaracji) jednak razem z matematyką muszę zdawać jeżyki ustne (w 2022 roku tego nie było) czy jest możliwe zaliczenie dwóch języków na piprawce w sierpniu, lub czy mogę zdawać tylko matematykę, a na języki zapisać się w kolejnym roku. czy ktoś może mi wytłumaczyć jak to działa? 🙂

 91. Moja kuzynka podchodzila do matury w 2022 gdzie nie obowiazywaly matury ustne, nie udalo jej sie zdac jezyka angielskiego i matematyki. Czy w tej sytuacji musi podejść równiez do ustnego polskiego i angielskiego?

 92. Dzień dobry, w roku 2023 nie zdałam matury pisemnej z języka angielskiego I podchodzę do niej w tym roku, czy jeśli nie uda mi się zdać mam możliwoś spróbować jeszcze raz na poprawce w sierpniu czy muszę czekać do następnego roku? Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź 🙂

 93. A jeśli przystąpiłam do polskiego,matematyki ,angielskiego pisemnego i ustnego polskiego ,a nie wstawię się na maturę z ustnego angielskiego i przedmiotu rozszerzonego to jeśli zdam te do których przystąpiłam .To one przechodzą zdane i w przyszłym roku tylko będę mieć ustny angielski i rozszerzenie ?

 94. Dzień dobry, zdawałam maturę w 2023 roku i w 2025 roku chciałabym ją poprawić, ale tylko z rozszerzeń. Czy poza ustną maturą, którą muszę obowiązkowo zdać i rozszerzeniami, które chcę poprawić muszę pisać także podstawowe matury?

 95. Dzień dobry, zdałam mature w 2023 roku, w 2024 ulepszam. Czy jeśli nie uda mi się napisać lepiej to i tak dostanę nowe świadectwo dojrzałości? Czy jedynie wyniki pojawią się na ZIU a żaden nowy dokument nie zostanie wydany? Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *