Na jakich zasadach poprawiasz niezdane egzaminy maturalne a na jakich ulepszasz egzaminy mając świadectwo maturalne?

Zasady poprawiania i ulepszania egzaminów maturalnych

W związku z wieloma pytaniami o zasady powtarzania egzaminu maturalnego, chcielibyśmy uporządkować informacje na ten temat. Poniżej znajdziecie wszystko, co powinniście wiedzieć, jeśli planujecie poprawić lub ulepszyć maturę.
Przede wszystkim należy rozróżnić terminy poprawianie i ulepszanie.

Poprawić maturę może ten, kto nie zdał jednego lub więcej obowiązkowych przedmiotów, w związku z czym nie otrzymał świadectwa maturalnego.

Ulepszyć maturę może ten, kto zdał wszystkie obowiązkowe przedmioty i posiada świadectwo maturalne, ale chciałby osiągnąć lepszy wynik z któregoś z nich albo zdać egzamin z przedmiotu dodatkowego, którego nie zdawał poprzednim razem.

Zasady poprawiania egzaminu maturalnego

Maturzysta, który nie zdał jednego lub więcej egzaminów z przedmiotów obowiązkowych, może przystąpić do nich ponownie w ciągu 5 lat. Zdaje na tych samych zasadach, które obowiązywały w roku, w którym przystąpił do matury po raz pierwszy. Przykładowo osoba, która nie zdała matury w 2022 r. może ją poprawić do 2027 r. włącznie i odbędzie się to zgodnie z zasadami obowiązującymi w 2022 r.

Tak określają to przepisy CKE: “Absolwent może przystąpić ponownie do części ustnej lub części pisemnej egzaminu maturalnego z niezdanego przedmiotu/przedmiotów w okresie 5 lat od pierwszego egzaminu maturalnego zgodnie z przepisami obowiązującymi w roku, w którym przystępował do egzaminu po raz pierwszy”

Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy ostatecznie wygasa stara formuła matury. Wtedy osoba, która chce poprawić egzamin, musi to zrobić najpóźniej w ostatnim roku obowiązywania starej formuły (nawet, jeżeli nie minęło jeszcze 5 lat od momentu, kiedy podeszła do matury po raz pierwszy). Obecnie obowiązująca formuła z 2015 r. zostanie wygaszona w 2029 r.

Osoby, które zdawały maturę w latach 2020-22, były zwolnione z egzaminów ustnych ze względu na trwającą pandemię. Od 2023 r. obowiązek zdawania egzaminów ustnych wraca. Będą musiały je zdać również te osoby, które poprawiają maturę, a podchodziły do niej po raz pierwszy w latach pandemii. Przykładowo osoba, która nie zdała matury w 2022 r., a będzie chciała ją poprawić w 2023 r., oprócz egzaminów, których nie zaliczyła, będzie musiała zdać też egzaminy ustne z języka polskiego i języka obcego.

Zasady ulepszania egzaminu maturalnego

Absolwent, który zdał maturę, ma prawo ulepszyć swój wynik, jeśli uzna to za stosowne. Świadectwo maturalne jest ważne bezterminowo, więc w tym przypadku nie ma żadnych ograniczeń czasowych, jeśli chodzi o ponowne podejście do wybranych egzaminów. Jeżeli osoba zdająca uzyska wyższy wynik niż za pierwszym razem, otrzyma aneks do świadectwa maturalnego, w którym zostanie on uwzględniony. Natomiast, jeżeli za drugim razem uzyska gorszy wynik niż za pierwszym, nie będzie on brany pod uwagę.

W przypadku ulepszania matury, inaczej niż w przypadku poprawiania, podchodzi się do egzaminu zgodnie z przepisami obowiązującymi w bieżącym roku. Tu będzie trzeba sprawdzać dokładnie z tabelą przygotowaną przez CKE, bo dla niektórych będą to stare, a dla niektórych nowe zasady.

Tak określają to przepisy CKE: “Absolwent zdał egzamin maturalny i otrzymał świadectwo. Absolwent może przystąpić ponownie do egzaminu maturalnego w części ustnej i/lub w części pisemnej:

 •  z przedmiotów, z których wynik już ma na świadectwie dojrzałości
 •  z kolejnych przedmiotów dodatkowych.
  Absolwent przystępuje do egzaminów zgodnie z przepisami obowiązującymi
  w roku, w którym ponownie przystępuje do egzaminu.”

Osoby, które otrzymały świadectwo maturalne w latach 2020-22, a chciałyby ulepszyć swój wynik, nie muszą zdawać zdawać egzaminów ustnych. Otrzymały bowiem świadectwo w momencie, w którym obowiązywała amnestia na te egzaminy.

77 myśli nt. „Na jakich zasadach poprawiasz niezdane egzaminy maturalne a na jakich ulepszasz egzaminy mając świadectwo maturalne?

 1. Dzień dobry, zdawałam mature w 2001.
  Zdałam ją, jednakże niestety nie z najlepszymi wynikami. Posiadam mgr, z zakresu nauk humanistycznych.
  Chciałabym się przekwalifikować i rozpocząć studia pielęgniarskie.
  Jednakże moja matura jest za słaba, myślę o jej poprawieniu.
  Co w takiej sytuacji?
  Z góry dziękuję za informację.

  • Wybierasz przedmioty, które chcesz/potrzebujesz zdać i tylko te zdajesz, na zasadach obowiązujących w danym roku. Ponieważ w 2023 roku zmienia się matura, więc będziesz zdawać na nowych zasadach. W punkcie zasady ulepszania egzaminu maturalnego na naszym blogu w powyższym wpisie znajdziesz właśnie taką sytuację jak Twoja.

   • Dzień dobry
    Poprawiam maturę bo nie zdałam z dwóch przedmiotów co w przypadku jeśli teraz nie zdam z przedmiotu , który w tamtym roku zdałam???

     • Dzień dobry, pisałam maturę w 2022 roku, w tym roku ulepszałam wynik z dwóch przedmiotów jednak do rekrutacji na studia potrzebne będą mi wyniki z obu lat. czy na świadectwie maturalnym które dostanę w tym roku będą uwzględnione wszystkie wyniki czy tylko te poprawione? W przypadku gdy będą tylko te które pisałam w tym roku, który numer świadectwa mam wpisać na stronach rekrutacji?

     • Z tego co wiem to będzie aneks do świadectwa o ile wynik będzie lepszy od tego z 2022. Zawsze wpisywany jest ten lepszy wynik. Jeśli wynik nie zostanie ulepszony wówczas zostaje ten, który był. W sumie fajnie, bo poprawiający nic nie ryzykuje:-)

  • Dzień dobry . W przyszłym roku chcę podejść ponownie do matury podwyższyć wynik . Świadectwo uzyskałam w roku 2014 . Jaką formułę będę zdawać? dziękuję za odpowiedź

 2. Dzień dobry. Czy jeśli zdawałam maturę w starej formule ale nie zdałam z jednego przedmiotu. To w roku 2023 maturę ustną będę zdawać w starej czy nowej formule?

  • Chciałabym ulepszyć wynik z matury podstawowej z polskiego. Czy za rok będę musiała pisać takową podstawą 2023?

  • stara, z ustnymi. jak nie zdasz któregoś z ustnych + twojego przedmiotu, piszesz maturę od nowa. świetnie, co? 🙂

 3. Witam państwa, zdawałam maturę po raz pierwszy w 2019 roku. W 2022 roku przystąpiłam po raz drugi do matury, której nie udało mi się w pełni poprawić.Czy w związku z tym ostatecznie mogłabym ją poprawić w 2024 roku według starej czy nowej formuły?

 4. Dobry wieczór ,

  Wszystkie egzaminy maturalne w 2017 zdałam.
  Chciałabym ulepszyć swoje wyniki z biologii i chemii poziom rozszerzony, które zdawałam.

  Co w przypadku przedmiotu rozszerzonego, którego nie zdawałam, a który chciałabym poprawić? (Matematyka rozszerzona)

 5. Witam co jesli zdawałem maturę w 2022 i dałem deklaracje na 2024 ale już nie mogę jej wycofać to które wyniki są brane?

 6. Witam,
  Nie zdałem matury z matematyki w 2022 roku. To znaczy, że mimo zdałem egzaminy z polskiego i angielskiego to chcąc poprawić matematykę, będę musiał także odpowiadać na ustnych?

 7. Dobry wieczór. Będę poprawić w tym roku maturę. Wiem że muszę również podejść do ustnego egzaminu . A co z rozszerzonym ? Też muszę go napisać?

  • Tak, jeśli byłeś zwolniony z ustnych z powodu pandemii, to poprawiając maturę w 2023 trzeba zdać ustne, bo wróciły do programu.
   Jeśli podszedłeś wcześniej do rozszerzenia to masz zaliczone. Liczy się podejście, bo wynik nie ma wpływu, nie ma progu zaliczeniowego dla rozszerzenia, ale trzeba się stawić i podpisać arkusz. To obowiązek.

   • A co w przypadku gdy poprawiam tylko matematykę (muszę więc zaliczyć ustne) i np nie zdam znowu matematyki + dodatkowo któregos ustnego? Wtedy cała matura jest nieważna i wszystko od nowa trzeba pisać? (Mam zaliczony aktualnie polski, angielki i rozszerzenie, matematyke poprawiam)

 8. Witam, pisałem maturę w 2022 roku , nie zdałem z matematyki I chciałbym ją poprawic w 2023 roku. Czy jeśli nie złożyłem ostatecznej deklaracji o chęci przystąpienia do matury do dnia 7 lutego 2023 roku to mogę poprawić matematykę plus egzamin ustny z j.polskiego i j. obcego jeszcze w tym roku?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 9. Zdawałam maturę w 2007r nie zdałam 2 przedmiotów, ale zdaje sobie sprawę ze całą maturę muszę poprawić. Proszę mi pwiedziec jak to teraz wygląda z maturami pracuję w żłobku i chciałabym rozwijać się w kierunku fizjoterapii. Czy u Państwa można zrobić przypomnienie i kursy? Pozdrawiam

 10. Dzień dobry, jeśli zdaję egzamin starym systemem w roku 2023, to czy gdy nie zdam więcej niż jednego przedmiotu będę za rok pisał nowym czy starym systemem?

 11. Dzień dobry mam pytanie czy jak pisałem maturę w 2022 roku , ale nie zdałem z jednego przedmiotu i złożyłem ponowną deklarację, którą trzeba było złożyć do 7 lutego 2023 i zostałem wpisany jako osoba podchodząca kolejny raz do matury i nie przyjdę na egzamin z przedmiotu, który miałbym zaliczyć to co się wtedy dzieje? W sensie , że złożyłem deklarację ,ale jednak rezygnuję z podchodzenia w roku 2023.

 12. Witam , jeżeli zdałem maturę w 2019 i chciałbym z jednego rozszerzenia podwyższyć wynik , dałem już deklaracje na ten rok , ale nie wiem czy dam radę podejść i podwyższyć , to czy jak nie przyjdę na maturę albo nie podwyższe matury , to przychodzą wyniki do odbioru do szkoły , czy tylko przychodzą dokumenty jak podwyższe mój poprzedni wynik ?

  • Przede wszystkim postaraj się przyjechać. Oceny nie ryzykujesz, ponieważ zawsze na świadectwie jest wpisywana ta wyższa. Jeśli nie uda się podnieść, wówczas zostaje ta poprzednia, a Ty dostajesz informację o wyniku. Wyniki są do odebrania w szkole i sprawdzenia na stronach OKE, po zalogowaniu się. Jeśli złożyłeś deklarację i nie stawisz się na egzamin, to wówczas w kolejnych latach, będą naliczane opłaty za każdy egzamin.

 13. Zdawałam maturę w 2011 roku z przedmiotów podstawowych oraz z chemii i biologii rozszerzonej.
  Czy mogę w roku 2024 poprawić wynik tylko chemii i biologii ?

 14. witam
  zdawalam mature po raz pierwszy w 2017 roku. nie zdalam wtedy matury z matematyki, minelo juz 5 lat i w tym roku mam zamiar podejsc do matury ponownie zddając wszystkie przedmioty od nowa
  moje pytanie brzmi: czy musze podejsc do pierwszego majowego terminu czy moge tylko do terminu poprawkowego ? złożylam juz deklaracje w starej szkole – czy musze gdzies wnies jakies oplaty ?

 15. Dzień dobry!
  Egzamin maturalny zdawałam w 2019 roku. Jednak chciałabym podwyższyć swoje wyniki z egzaminów pisemnych i dodatkowo zdawać nowy przedmiot rozszerzony. Czy w takiej sytuacji egzaminy w formie ustnej mnie obowiązują? Czy jest określony limit czasu, w mogę przystąpić do egzaminu maturalnego po raz drugi, czy mogę to zrobić np. za 2 lata?

 16. Dzień dobry, zdałem wszystkie przedmioty za pierwszym razem w 2020 i w tym roku ulepszam sobie niektóre wyniki. W sekretariacie pytałem się czy muszę zdawać w tym roku ustne jeśli w 2020 były odwołane, pani nie wiedziała i powiedziała mi żeby wpisać w rubryce o ustych że chcę zdawać, teraz przeczytałem że one nie są dla mnie obowiązkowe, czy muszę je zdawać jeśli mam tak zaznaczone w deklaracji (to była deklaracja ostateczna) ? Czy coś się stanie jeśli się okaże że przez taki wpis muszę je zdawać i na nie się nie stawie, nie wiem nagle moje orginalne świadectwo straci ważność czy inne problemy czy nic się nie stanie ? Ustne to będzie dla mnie dodatkowy stres więc nie chce tam przychodzić jeśli nie muszę.

  • Jeśli masz już świadectwo maturalne i ulepszasz sobie wynik to rzeczywiście nie musisz zdawać ustnych. Dzwoń czym prędzej do OKE i powiedz, że wprowadzono Cię w błąd. Powiedz jaka zaistniała sytuacja i zapytaj co zrobić, skoro nie zamierzałeś i nie zamierzasz ich zdawać.

 17. Witam,
  czy jeżeli zdałam maturę w 2022r. według formuły z 2015 r., a w tym przystępuję do ulepszenia wyniku z rozszerzenia, to piszę go według nowej formuły?

 18. Witam. Pisałam Maturę w 2018 roku w maju, ale jej nie zdałam. Podeszłam w 2018 roku w sierpniu do poprawki, której również nie udało mi się zdać. W tym roku jest ostatni dzwonek aby zdać tylko jeden przedmiot lecz w terminie majowym nie mogę się stawić na egzaminie z powodu służby w wojsku. Dodatkowy termin to 2 czerwca lecz ja z wojska wrócę dopiero 3 czerwca. Czy w takim wypadku mogę coś zrobić aby zdać jeszcze maturę tylko z jednego przedmiotu? Czy jest możliwość podejścia do matury w sierpniu? Czy zostało mi zdawać wszystkie przedmioty w przyszłym roku? Pozdrawiam

 19. Witam,
  Mam pytanie, poniewaz pierwszy raz pisalam mature w 2019 roku i nie udało mi się zdać z jednego przedmiotu – matematyki. Jestem zapisana na maj 2023 mimo wszystko boje sie, że znów może mi się powinąć noga. Czy dobrze rozumiem, że szansę na poprawę jednego przedmiotu mam do 2024 roku w starej formule?

 20. Czy jeżeli nie zdam w tym roku matur pisemnych ale zdam ustne to w przyszłym roku muszę znowu drugi raz podchodzić do ustnych mimo że mam je zdane?

 21. Czy jeżeli zdałem tylko jeden przedmiot na maturze a poprawiam wszystkie to wyniki z tego jednego zdanego zostają czy nie są brane pod uwagę

 22. Zdałam maturę podstawową w roku 2022, gdzie zdawałam podstawy przez matur ustnych oraz dodatkowo biologię i chemię. Chciałabym w roku 2024 ulepszyć swój wynik z biologii oraz napisać dodatkowo matematykę rozszerzoną. Czy te przedmioty będę pisała w starej formule (2015) czy nowej (2023)?
  Również jak wyglądała by sytuacja z językiem angielskim na poziomie rozszerzonym jako dodatkowym przedmiotem czy obowiązywały by mnie ustne?

 23. Witan. mam pytanie .
  W tym roku pisałam maturę w formule 2015 .
  Jeżeli oblałam matematykę i pisemny angielski to czy za rok musze poprawiać również ustny z angielskiego?
  pozdrawiam

 24. Chciałabym ulepszyć wynik z matury podstawowej z polskiego. Czy za rok będę musiała pisać takową z formułą 2023?

 25. Dzień dobry,
  Nie najlepiej mi poszedł egzamin pisemny z języka angielskiego, obawiam się że nie uzyskam minimum zapewniającego zaliczenie egzaminu. Czy jeśli nie zaliczę też części ustnej to wyklucza mnie to z podejścia do egzaminów w terminie poprawkowym?
  Czy w przyszłym roku będę poprawiała tylko niezaliczony przedmiot czy muszę powtarzać całą maturę .
  Pisałam maturę w formule 2023.

  Pozdrawiam

  • Do poprawki w sierpniu uprawnieni są tylko ci, którzy nie zdali jednego egzaminu. Jeśli ktoś nie zdał więcej niż jednego wówczas poprawia w kolejnym roku, na zasadach na których pisał – w Twoim przypadku nowa formuła 2023. Oczywiście poprawia się tylko niezaliczone przedmioty, bo każdy zdany ważny jest 5 lat.

 26. Dzień dobry, chciałabym się dowiedzieć czy jeśli w tym roku zdam mature którą pisze w formułę 2015 i nie będę zadowolona z wyniku z rozszerzonego polskiego to za rok mogę go napisać jeszcze raz w formułe 2015 czy już będę musiała podejść do niego w formule 2023

 27. Dzień dobry, zdawałam maturę w 2020 roku, wszystko zdałam. W tym toku chce poprawić wynik z rozszerzenia matematyki, czy pisze na swoich warunkach z tamtych lat czy nowa maturę?

 28. witam, zdawałam maturę teraz w tym roku, zastanawiam się co w przypadku kiedy zdałam ustne z języka angielskiego i jeśli nie zdam z języka angielskiego pisemnego to czy w sierpniu muszę poprawiać z angielskiego pisemnego i ustnego czy tylko z pisemnego. Pozdrawiam

 29. Witam,
  nie zdałam matury z matematyki w 2021 roku i dopiero teraz przystąpiłam do poprawki. Co jeśli nie zdam matematyki a ustne uda mi się zaliczyć? Czy mogę w sierpniu podejść tylko do matematyki, czy muszę ponownie zdać cała mature?

  • Każdy Twój zdany egzamin jest ważny pięć lat. Jeśli zaliczyłeś ustne to masz je zdane i są ważne do 2026 roku. Jeśli (odpukać!) nie powiedzie się matematyka, wówczas możesz zdawać poprawkę w sierpniu. Generalnie masz czas na jej zaliczenie do 2026 roku nie tracąc zdanych egzaminów.

 30. Dzień Dobry. Mam pytanie .Zdałem wszystkie matury podstawowe w roku 2023 ale wyniki mnie nie zadawalają.
  1.Czy mogę znowu napisać maturę -podstawową- czy muszę ją zdawać jako rozszerzenie?
  2.Czy na poprawę matury muszę czekać do maja następnego roku?
  3.W jakiej formule będę pisał następną maturę?

  • 1. Możesz ulepszyć wyniki z egzaminów podstawowych.
   2. Tak – matura jest tylko raz w roku, a zapisać się musisz do 7 lutego 2024.
   3. Teraz CKE przyjęła taką zasadę, że przez 5 lat ulepszasz wyniki w takiej formule jakiej pisałeś. Zatem w przyszłym roku piszesz w starej.

 31. Dzień dobry,
  Czy jeśli pisałam(oraz zdałam) maturę w starej formule 2015 i w przyszłym roku chciałabym poprawić jedno z rozszerzeń, to będę musiała je zdawać w nowej formule? Czy nadal 2015? Oraz czy będę mogła zdawać rozszerzenie, którego nie pisałam wcześniej?
  Z góry dziękuję za odpowiedź,
  Pozdrawiam

 32. Witam. Czy jeśli nie zdałabym z dwóch przedmiotów z aktualnej matury w Formule 2023, i chciałabym poprawić ją za rok, muszę pisać od nowa całą maturę czy tylko przedmioty z których nie zdałam? Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

 33. dzień dobry ja w roku 2022napisalam maturę i zdałam ale w ten roku napisałam dwa przedmioty rozszerzone i chce zapytać czy w sierpniu mogę poprawić jeden z przedmiotów rozszerzonych?

  • Sierpniowa poprawka dotyczy jednego niezdanego egzaminu na poziomie podstawowym. Termin ten jest dla zdających, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i nie zdali egzaminu tylko z jednego przedmiotu w części ustnej albo w części pisemnej. Z ulepszeniem rozszerzeń trzeba czekać do kolejnego roku.

 34. Dzień dobry. Ile przedmiotów w jednym roku mogę zdawać na maturze, jeśli mam już zdaną maturę i chcę tylko podwyższyć wynik lub zdać egzamin, którego wcześniej nie zdawałam?

 35. Zdawałam maturę w 2011 roku z przedmiotów podstawowych oraz z chemii i biologii rozszerzonej.
  Dostałam świadectwo maturalne.
  Czy mogę w roku 2024 poprawić wynik tylko chemii i biologii ? Jeśli tak, to którą deklarację mam wypełnić ?

 36. W 2022 r. nie zdałam matury z matematyki, nie zdałam też wtedy poprawki. Język polski i angielski zdawałam tylko pisemnie. Czy muszę pisać całą maturę na nowo, czy tylko matematykę i ustny polski, angielski.

 37. Witam, bardzo proszę o pomoc, szkołę ukończyłem w 2014 roku ale pierwszy raz do matury przystąpiłem w 2019 roku, natomiast nie zdałem egzaminu z matematyki, z tego co się orientuje to w 2024 roku mam ostatni czas na poprawę tylko matematyki bo mija wtedy 5 lat od pierwszego przystąpienia, czy dobrze myśle ? I jeśli nie uda mi się zdać w 2024 roku to czy w kolejnych latach muszę pisać wszystkie egzaminy w nowych formułach z innymi przedmiotami od nowa czy tylko matematykę ?z góry dziękuje i pozdrawiam :))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *