Nie zgadzam się z CKE!

10 września 2015 r. Centralna Komisja Egzaminacyjna wydała Informację o sposobie organizacji i przeprowadzenia egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2015/2016.
Moim zdaniem w informatorze jest błąd dotyczący maturzystów po latach, którzy nagle się dowiedzieli, że zdają maturę na nowych zasadach.
CKE
Przecież miało być inaczej!

Wraz z zespołem Edu & You przestudiowaliśmy uważnie wszystkie ustawy i rozporządzenia. W naszym przekonaniu Centralna Komisja Egzaminacyjna niesłusznie odebrała absolwentom, którzy ukończyli szkołę średnią do roku 2004  możliwość zdania matury na starych zasadach.

Prowadzę rozmowy z kierownictwem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Prawo jest po naszej stronie!

w Art. 5, zmieniającym treść Art. 20 i 21 ustawy o systemie oświaty z 19 marca 2009 r., mówi, że absolwenci liceów ogólnokształcących i profilowanych do roku szkolnego 2013/2014 włącznie oraz absolwenci techników do roku szkolnego 2014/2015 zdają na starych zasadach (na podstawie standardów wymagań). Punkt 2 tego zmienionego Art. 20 wprowadza dwuletnią karencję dla tego przepisu, czyli stare zasady obowiązują odpowiednio do roku szkolnego 2015/2016 dla absolwentów liceów oraz 2016/2017 dla techników.  W tym artykule nie ma mowy na podział na absolwentów szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych, co robi CKE na swoich stronach.

Dziś można przeczytać, że absolwenci z lat 2005 – 2014 zdają na starych zasadach, reszta na nowych.

W naszym przekonaniu nie ma przepisu dzielącego absolwentów sprzed lat na dwie grupy w wyżej wspomnianej ustawie.

Jutro tj. 11 września 2015 umówiłam się na kolejną rozmowę w CKE.

Wierzę, że to niezamierzone przeoczenie i każdy podchodzący do matury po latach będzie mógł zdać ją na starych zasadach.

Na nowych też zdacie, a my Was do tego przygotujemy, bo jesteśmy na to gotowi, ale chodzi o reguły.

Nie zmienia się reguł gry, w trakcie gry!

P.S. W najbliższym czasie nie polecam dzwonić do Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych, bo nie dowiecie się nic więcej poza tym,  co jest w informatorze. Muszą udzielać informacji zgodnych z Centralą.

 1. Uderzamy w coraz wyższe progi! Właśnie odesłano nas do Naczelnik Departamentu Jakości Edukacji w Ministerstwie Edukacji, która podobno ustawy i rozporządzenia zna na wylot. Rozmowa umówiona na poniedziałek.
  Uzbrójmy się więc w cierpliwość i poczekajmy do poniedziałku!

 2. Witam. Trzymam za Panią kciuki, żeby się udało wywalczyć dla nas “starych” licealistów tą starą maturę. Sama chcę do niej przystąpić a jak właśnie poczytałam to musiałabym zdawać jeden przedmiot na rozszerzeniu dodatkowo. Będzie to porażka.
  Nie będę w stanie do niej przystąpić.
  Pozdrawiam
  Joanna.

  • Pani Joanno,

   Pod pewnymi względami nowa matura jest korzystniejsza. W ubiegły piątek porównaliśmy obie formuły bardzo dokładnie – nowa ma swoje plusy. Piszę o tym również w wyżej wspomnianym poście https://blog.eduyou.pl/?p=649&preview=true

   Egzamin z przedmiotu na poziomie rozszerzonym nie ma wpływu na maturę. Można nawet uzyskać 0% i uzyskać świadectwo maturalne. Na ten egzamin wystarczy pójść.
   To chyba kolejny absurd? A może jakaś głębsza urzędnicza myśl, której nie dostrzegam?
   My rekomendujemy iść na egzamin z przedmiotu, do którego i tak się przygotowujesz czyli: język obcy, język polski lub matematyka. Wybierasz ten, w którym czujesz się najlepiej.

 3. weszłam wczoraj na strone OKE I OMIENIAŁAM!NIE TEGO SIĘ SPODZIEWAŁAM,CZYM JA KONĆZĄCA SZKOŁĘ POD KONIEC LAT 90-TYCH RÓZNIĘ SIĘ OD TYCH SPRZED 10 LAT?SKĄD TAKIE TRKTOWANIE?NIE ROZUMIEM.WŁAŚNIE WRÓCIŁAM Z PRACY I CHCIAŁAM ZADZWONIĆ ,ALE ZOBACZYŁAM WIDOMOŚC OD WA I UZNAŁAM,ŻE POCZEKAM DO PONIEDZIAŁKU,CHOCIAŻ NIE UKRYWAM,ŻE CIŚNIENIE PODNIOSŁO MI SIĘ.powodzenia I CZEKAM NA INFO.POZDRAWIAM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *