Śpiewaj, a słówka przykleją się przy okazji

Masza_01

Маша и Медведь

Dziś rano zainspirowała mnie klientka, która zastanawia się jaki język wybrać na maturę po latach? Uczyła się trochę angielskiego i trochę rosyjskiego.
Kiedy zaczęłam wypytywać Joannę jak wyglądała nauka rosyjskiego – powiedziała, że nauczycielka z podstawówki była zachwycona kiedy Joasia śpiewała. Co to oznacza i dlaczego jest ważne? 

Jeżeli nauczycielka była zachwycona oznacza to, że Joanna pewnie ładnie śpiewa, ale jest coś jeszcze. W języku rosyjskim akcent jest ruchomy. To znaczy, że może on padać na różne sylaby. Poprawne postawienie akcentu w języku rosyjskim nie jest proste dla obcokrajowca, ale Joanna ma słuch muzyczny, więc powtarzała rosyjskie dźwięki bezbłędnie. Podejrzewam, że tym zachwycała się wspomniana nauczycielka rosyjskiego.

Co ważniejsze

Joanna najprawdopodobniej jest uczniem słuchowym i zapamiętuje przez słuchanie, głośne powtarzanie, być może rozmowy na temat. W związku z tym tak właśnie powinna się uczyć – nie tylko języka, ale wszystkiego.

Ale nawet jeśli nie jesteś typem słuchowym i nie zostałeś hojnie obdarzony talentami muzycznymi to i tak warto pamiętać o piosenkach w języku, którego się uczysz. Jest jeszcze przecież rytm, który również ułatwia zapamiętywanie. A poza tym jeśli piosenka wpadnie Ci w ucho będziesz chciał jej słuchać jeszcze, i jeszcze raz. A jak uczy się mózg? Przez powtarzanie.

Osobiście znam dwie osoby, do których angielski się przykleił niejako przy okazji, przez miłość do kilku rockowych zespołów muzycznych.
Zresztą nie szukając daleko, jako nastolatka przetłumaczyłam sobie z mozołem, słówko po słówku tekst piosenki grupy RoxetteFading like a flower. Do dziś pamiętam i rozumiem wszystko, choć śpiewać nie potrafię.
W piosenkach jest moc! Śpiewaj, słuchaj, baw się dobrze!

A początkującym polecam piosenki dla dzieci – świetnie się sprawdzają kiedy zaczynasz swoją przygodę z językiem obcym. Posłuchaj

Mascha_i_Miedwied_zps1d31749b

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *