Jak przygotowałam się do matury po latach z języka polskiego?

  1. Wyznaczyłam sobie terminy na przeczytanie każdej lektury. Przygotowałam rozpiskę na kartce A4 – tytuł, autor, epoka, skrót o epoce, główni bohaterowie, ewentualnie fakty o głównej postaci lub tematyce, słowa-klucze. Po jakimś czasie wracałam do notatek, żeby kojarzyć bohaterów, emocje i przebieg akcji z tytułem i autorem.

  1. Przygodę z czytaniem rozpoczęłam od czytania wieczorami, w wolnym czasie, w podróży. Kupiłam e-booki i audiobooki w empiku. Wypisałam sobie na wydrukowanym spisie lektur, które muszę kupić, które chcę przeczytać na kindlu, których chcę wysłuchać na telefonie, a które mogę znaleźć na wolne lektury.pl. Kilku wysłuchałam na youtube: „Przedwiośnie”, „Inny Świat” i „Granica”.
  2. Zależało mi na wyćwiczeniu pisania wypracowań, rozprawek i analiz. Zadania z języka polskiego zawarte w interaktywnym kursie Dobromiły Maturalnej (kurs w Edu & You) przerabiałam w każdej wolnej chwili starając się zrobić wszystkie ćwiczenia. Aktywują logiczne, kreatywne myślenie, pomagają łączyć fakty. W poszukiwaniu odpowiedzi na pytania Dobromiły – awatarki kursu – poszerzałam wiedzę jakby przy okazji, czytałam biografie pisarzy, malarzy, artystów, zagłębiałam się w epoki i wszystko, co z nimi związane.
  3. Ćwiczyłam rozwiązywanie arkuszy na czas. Najpierw dla uspokojenia się sprawdzałam tematy; kiedy już wiedziałam, że temat mi pasuje, zaczynałam analizować tekst. Śledząc tekst drugi raz, odpowiadałam z grubsza na pytanie, a za trzecim razem zapisywałam dokładnie swoje odpowiedzi. (Wyznaczałam na to maksymalnie 30 minut. Nie radzę więcej, bo mi zabrakło tych 10 minut na sprawdzenie wypracowania).
    Robiłam plan wypracowania, i w oparciu o niego rozwijałam wypowiedź. Pod koniec sprawdzałam, poprawiałam błędy, przepisywałam na czysto i weryfikowałam po raz ostatni.
Kategorie: Matura po latach. Autor: Dagmara. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Dagmara

O Dagmara

W roku 2018 zdałam maturę po latach od ukończenia szkoły średniej i jestem z tego powodu bardzo dumna. Od ponad dwunastu lat mieszkam w Londynie. Od jakiegos czasu jestem na etapie przekwalifikowania zawodowego. Moje zainteresowania i hobby to właściwie moje pasje, a są nimi: piesze i rowerowe wycieczki, podróże, wolontariat, joga, pilates, medytacja, dietetyka, „zrób to sam” i długo by jeszcze wymieniać. Przez lata pracowałam nad zmianą szkodliwych nawyków. Zamiast „kanapowego” lenistwa, nieedukujących seriali, „śmieciowego” jedzenia i używek rozpoczęłam regularne ćwiczenia, zmieniłam nawyki żywieniowe, czytam wiele kształcącej literatury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *