Zdarzają Ci się sytuacje, kiedy usiłujesz skupić się na nauce, ale przeszkadza Ci w tym natłok myśli i emocji? Wszystko jedno, ile razy próbujesz zmienić pozycję na wygodniejszą, cały czas czujesz dyskomfort? Nic złego się nie dzieje, a mimo to cały czas jesteś zdenerwowany/a? Trudne emocje i stres, które przeżywamy w ciągu dnia, zapisują się w ciele. Próbujemy wytłumaczyć sobie, że wszystko jest w porządku, ale nasz organizm nadal tkwi w trybie „walka/ucieczka”. Aby temu zaradzić musimy najpierw uspokoić nasze ciało, a, co za tym idzie, umysł. Temu właśnie służy relaksacja.
Tym terminem określamy wszelkie ćwiczenia i techniki, które mają na celu uzyskanie fizycznego i psychicznego odprężenia. Podstawą każdej z nich jest praca z oddechem. W jej wyniku spada aktywność układu współczulnego, a co za tym idzie zmniejsza się zużycie tlenu, spada liczba uderzeń serca, oddech spowalnia, a w mózgu zaczynają dominować fale alfa. Prowadzi to do wyciszenia trudnych emocji i uspokojenia umysłu, czemu towarzyszy uczucie relaksu i odprężenia. Przedstawimy Wam tutaj kilka
przykładowych technik relaksacyjnych. Możecie z nich skorzystać lub poszukać własnych inspiracji. Z pewnością znajdziecie coś odpowiedniego dla siebie.
Technika 1. Zakotwiczenie w chwili obecnej
Ta technika polega na świadomym przekierowaniu uwagi na „tu i teraz”. Bardzo często nasze myśli uciekają w przeszłość lub przyszłość. W tym ćwiczeniu chodzi o zarzucenie „kotwicy” w teraźniejszości. To skuteczne, ponieważ, jeśli skupiamy się na chwili obecnej, nasz mózg zaczyna zauważać, że „tu i teraz” nic nam nie grozi.
Technika 2. Wizualizacja bezpiecznego miejsca
Zdarzają się w życiu sytuacje, kiedy chcemy się odprężyć, ale utrudnia nam to fakt, że nie znajdujemy się w komfortowej dla siebie przestrzeni. Otoczenie jest stresujące, a za chwile czeka nas trudne zadanie. Wtedy świetnie sprawdza się technika, która polega na wyobrażeniu sobie miejsca, w którym czujemy się bezpiecznie. Ten sposób może być przydatny np. przed wejściem na salę egzaminacyjną.
Technika 3. Uważność
W codziennym zabieganiu, kiedy myślimy o tak wielu sprawach, trudno jest nam w pełni doświadczać tego, co się z nami dzieje. Ćwiczenia z uważności pomagają skupić się na tym, co w danej chwili odbieramy różnymi zmysłami. Dzięki temu łatwiej jest nam się zatrzymać i uzyskać stan odprężenia. W ćwiczeniu, które tu zaprezentujemy, pokażemy, jak świadomie rejestrować odczucia w swoim ciele.