Matura 2024 – pora podjąć decyzję!

Jak w przyszłym roku będzie wyglądał egzamin maturalny dla absolwentów szkół średnich sprzed lat? Pod pewnymi względami zmieni się, ale nie dla wszystkich. Począwszy od 2023 roku mamy do czynienia z dwiema formułami egzaminu maturalnego.

Egzamin w starej formule (wprowadzonej w roku 2015) zdawać będą absolwenci liceum z lat 2005 – 2022, technikum z lat 2006 – 23, branżowych szkół II i III stopnia.

Egzamin w nowej formule będą zdawać absolwenci 4-letniego liceum ogólnokształcącego osoby, które szkołę średnią w Polsce ukończyły nie później niż w 2004 roku oraz osoby, które szkołę średnią bez uprawnień do zdawania na studia ukończyły za granicą (nieistotne, w którym roku) oraz osoby, które ukończyły liceum na podstawie egzaminów eksternistycznych

Jakie są podobieństwa i czym się różnią stara i nowa formuła egzaminu?

W obu wypadkach trzeba będzie zdać egzaminy pisemne:

– z języka polskiego,
– matematyki,
– języka obcego

oraz egzaminy ustne:
– z języka polskiego,
– języka obcego.

W wypadku matematyki różnice pomiędzy obydwiema formułami egzaminu będą nieznaczne. Zauważalna okaże się różnica w egzaminach z języka polskiego, a w wypadku języków obcych egzaminy w nowej formule będą bardziej wymagające niż w starej.

W obu formułach oprócz trzech przedmiotów na poziomie podstawowym trzeba będzie zdać jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym.

Czy będzie trudniej niż dotychczas? Trudniej, ale póki co – łatwiej.

Po pierwsze, przedmiot zdawany na poziomie rozszerzonym może być jednym z tych przedmiotów, które zdawało się na poziomie podstawowym.

Po drugie, wcale nie trzeba egzaminu na poziomie rozszerzonym zdać, wystarczy sam fakt uczestnictwa (zasada ma się zmienić w roku 2025, kiedy to podobnie jak w przypadku egzaminów na poziomie podstawowym, tak i na poziomie rozszerzonym zacznie obowiązywać próg zaliczeniowy 30%).

Po trzecie, po dwóch latach maturalnych ułatwień związanych z pandemią koronawirusa wątpliwe jest, by Centralna Komisja Egzaminacyjna zdecydowała się na drastyczne podniesienie poziomu w roku przyszłym. Duża ilość oblanych matur spowodowałaby gwałtowne obniżenie ilości osób zdających na studia, a to wiązałoby się z paraliżem wyższych uczelni.

Ale nie oszukujmy się – z każdym kolejnym rokiem zdać maturę będzie coraz trudniej. Pora podjąć decyzję!

Masz pytanie związane z maturą dla dorosłych, zostaw je poniżej w komentarzu, a ponieważ o maturze po latach wiemy bardzo dużo, więc możesz liczyć na naszą pomoc.

 

 1. Pingback: Matura 2020 – pora podjąć decyzję! - eduyou.pl

 2. Czy osoby, które zdawały maturę w tym roku, a nie zdałyby to w przyszłym roku będą zdawały na tych samych zasadach co w tym roku? To znaczy bez ustnych zaliczeń?

 3. Witam, jeżeli jestem absolwentka z 2011 roku to maturę bym musiała zdawać w starej formule? W tym roku podchodziłabym i mam trochę obaw więc wole być przygotowana na wszystko, z góry dziękuje za odpowiedź

 4. Witam. Jestem absolwentką liceum i ukończyłam je w 2020 r. W tym roku poprawiałam maturę z matematyki i niestety nie zdałam. Czy w następnym roku muszę zdawać ją w nowej formule? Czy będą ja pisać w starej?

 5. Dzień dobry, kończyłam liceum w 2014 roku, w 2018 pisałam maturę z wosu na poziomie podstawowym po raz pierwszy. W 2023 chciałabym napisać WOS rozszerzony (po raz pierwszy) według podstawy programowej, jaką obowiązywała osoby piszące maturę w 2014. Czy jest taka możliwość? Czy będę musiała płacić za egzamin?

 6. Dzień dobry. Czy jeśli zdawałam maturę w starej formule ale nie zdałam z jednego przedmiotu. To w roku 2023 maturę ustną będę zdawać w starej czy nowej formule?

 7. Dzień dobry, jeśli zdałem maturę w 2022 roku i będę chciał napisać inne rozszerzenie w 2024, to wtedy w której formule? nowej czy starej?

 8. Dzień dobry,
  Ukończyłam Zawodowke ,a następnie Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych w latach 2006-2008 .
  Jaka matura by mnie objęła?

 9. Jeśli zdawałam maturę w 2022r i nie zdałam z jednego przedmiotu, a w 2023 nie podeszłam to czy chcąc podejść do matury 2024 będę musiała zdawać wszystkie przedmioty plus rozszerzenie na 30% czy tylko egzamin którego nie zdałam plus ustne ?

 10. Jeżeli kończyłam liceum eksternistyczne w 1999 roku to mam szanse podejść do matury w 2024 roku, czy już przepadło?

   • dzień dobry,
    co w sytuacji gdy nie zdałam matury , a było to kilka dobrych lat temu a chciałabym spróbować i podejść raz jeszcze
    natomiast szkoła w której się uczyłam już jej nie ma

    • Jeśli minęło 5 lat, to trzeba zdawać całą maturę od nowa. Jeśli szkoła nie istnieje, wówczas zapisujesz się w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, która wyznacza Ci szkołę, w której będziesz zdawać maturę. Najważniejsze, żebyś miała świadectwo ukończenia szkoły. Jest potrzebne przy zapisie.

 11. Witam jeśli jestem absolwentem 4 letniego technikum ukonczonego w kwietniu 2023 i nie podchodzilem do matury to w 2024 bede pisal w nowej czy starej formule ?

 12. Dzień dobry ,
  Planuję w tym roku zacząć naukę online i zdać egzaminy eksternistyczne by ukończyć liceum po latach (jestem rocznik*91). Jaka maturę bym miała zdawać w 2024?
  Pozdrawiam

 13. Hej, w tym roku 2023 ukończyłam technikum i zdawałam maturę w formule 2015 jednak chciałabym w przyszłym roku poprawić mój wynik z matury rozszerzonej. Czy będę mnie obowiązywała wtedy nowa formuła czy formuła 2015?

 14. Dzień dobry, maturę pisałam w 2018 roku w starej formule, jednak w 2024 chciałabym poprawić dwa przedmiotu rozszerzone. Jaka formuła mnie obowiązuje?

  • Przepraszam za spóźnioną odpowiedź – byłam na urlopie. Rozumiem, że uzyskałaś świadectwo maturalne i 2018 tylko chcesz poprawić potrzebne Ci rozszerzenia. Jeśli tak, to poprawiasz na zasadach na których pisałaś. CKE na czas obowiązywania dwóch matur dało taką możliwość, z tego co wiem. Tak mi to tłumaczyli.

 15. Dzień dobry,
  “Osoby posiadające dyplom zawodowy lub dyplom
  potwierdzający kwalifikacje zawodowe mogą nie
  przystępować do egzaminu z 1 przedmiotu na PR.”

  Czy to znaczy, że nie muszę pisać rozszerzenia? Skończyłam parę lat temu 4 letnie technikum i posiadam dyplom zawodowy.

 16. w 2005 roku ukonczylem 3 letnie liceum profilowane bez podchodzenia do matury. Chcialbym to zrobic w 2024 czy obowiazuje mnie stara matura 2015? Jezeli obleje np. matematyke i ustny j.pol czy w kolejnym roku poprawiam cala mature, czy tylko niezdane przedmioty?

 17. Witam!
  W maju 2023 ukończyłam technikum 4-letnie (po gimnazjum) i zdawałam maturę w formule 2015, ale nie zdałam dwóch egzaminów – język polski pisemny i matematyki. I w maju 2024 chce poprawić te dwa egzaminy pisemne, to czy wtedy też trzeba zdawać egzaminy ustne z języka polskiego i języka obcego, jeśli te egzaminy zdałam bez problemu za 1 razem, czy wtedy tylko i wyłącznie te dwa, których nie zdałam za pierwszym razem (dwa pisemne)?

 18. Witam,

  Zdawałem maturę w 2016 roku i zdawałem tak do 2019 chyba i nie zdałem matematyki przez co muszę zdawać ją od nowa, a w tym roku nie zdawałem, bo nie zapłaciłem. Moje pytanie jest. Jaką zdaje maturę w 2024 roku? Proszę o odpowiedź.

 19. Dzień Dobry , w tym roku 2024 kończę naukę w Liceum ogólnokształcącym i przystępuje pierwszy raz do matury . Wcześniej ukończyłam gimnazjum a potem szkołę zawodową I stopnia i od 2021 zaczęłam Liceum .
  Jaka formuła mnie obowiązuje na maturze 2015 czy 2023 ?

 20. Dzień dobry , jeżeli zdawałam maturę w 2011 roku to w 2025 będę musiała pisać nowa czy stara formule ?
  Pozdrawiam Serdecznie:)

  • Obowiązuje Panią stara (łatwiejsza) formuła matury. Jeżeli chciałaby Pani szczegółowo omówić swoją sytuację maturalną, dowiedzieć się ile zajmie Pani przygotowanie się do matury, zapraszam na bezpłatne konsultacje w Edu & You – w tym celu wystarczy zarezerwować termin konsultacji na naszej stronie pod adresem https://edu-you.pl/kontakt/konsultacja-maturalna/, a nasz doradca edukacyjny skontaktuje się z Panią w wybranym terminie. Pozdrawiam serdecznie. Joanna z Edu & You

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *