Matura 2023 – pora podjąć decyzję!

Jak w przyszłym roku będzie wyglądał egzamin maturalny dla absolwentów szkół średnich sprzed lat? Pod pewnymi względami zmieni się, ale nie dla wszystkich. Począwszy od przyszłego roku będziemy mieli do czynienia z dwiema formułami egzaminu maturalnego.

Egzamin w starej formule (wprowadzonej w roku 2015) zdawać będą absolwenci liceum z lat 2005 – 2022, technikum z lat 2006 – 23, branżowych szkół II i III stopnia oraz osoby, które ukończyły liceum na podstawie egzaminów eksternistycznych.

Egzamin w nowej formule będą zdawać absolwenci 4-letniego liceum ogólnokształcącego osoby, które szkołę średnią w Polsce ukończyły nie później niż w 2004 roku oraz osoby, które szkołę średnią bez uprawnień do zdawania na studia ukończyły za granicą (nieistotne, w którym roku).

Jakie są podobieństwa i czym się różnią stara i nowa formuła egzaminu?

W obu wypadkach trzeba będzie zdać egzaminy pisemne:

– z języka polskiego,
– matematyki,
– języka obcego

oraz egzaminy ustne:
– z języka polskiego,
– języka obcego.

W wypadku matematyki różnice pomiędzy obydwiema formułami egzaminu będą nieznaczne. Zauważalna okaże się różnica w egzaminach z języka polskiego, a w wypadku języków obcych egzaminy w nowej formule będą bardziej wymagające niż w starej.

W obu formułach oprócz trzech przedmiotów na poziomie podstawowym trzeba będzie zdać jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym.

Czy będzie trudniej niż dotychczas? Trudniej, ale póki co – łatwiej.

Po pierwsze, przedmiot zdawany na poziomie rozszerzonym może być jednym z tych przedmiotów, które zdawało się na poziomie podstawowym.

Po drugie, wcale nie trzeba egzaminu na poziomie rozszerzonym zdać, wystarczy sam fakt uczestnictwa (zasada ma się zmienić w roku 2025, kiedy to podobnie jak w przypadku egzaminów na poziomie podstawowym, tak i na poziomie rozszerzonym zacznie obowiązywać próg zaliczeniowy 30%).

Po trzecie, po dwóch latach maturalnych ułatwień związanych z pandemią koronawirusa wątpliwe jest, by Centralna Komisja Egzaminacyjna zdecydowała się na drastyczne podniesienie poziomu w roku przyszłym. Duża ilość oblanych matur spowodowałaby gwałtowne obniżenie ilości osób zdających na studia, a to wiązałoby się z paraliżem wyższych uczelni.

Ale nie oszukujmy się – z każdym kolejnym rokiem zdać maturę będzie coraz trudniej. Pora podjąć decyzję!

Masz pytanie związane z maturą dla dorosłych, zostaw je poniżej w komentarzu, a ponieważ o maturze po latach wiemy bardzo dużo, więc możesz liczyć na naszą pomoc.

 

11 myśli nt. „Matura 2023 – pora podjąć decyzję!

  1. Pingback: Matura 2020 – pora podjąć decyzję! - eduyou.pl

  2. Czy osoby, które zdawały maturę w tym roku, a nie zdałyby to w przyszłym roku będą zdawały na tych samych zasadach co w tym roku? To znaczy bez ustnych zaliczeń?

  3. Witam, jeżeli jestem absolwentka z 2011 roku to maturę bym musiała zdawać w starej formule? W tym roku podchodziłabym i mam trochę obaw więc wole być przygotowana na wszystko, z góry dziękuje za odpowiedź

  4. Witam. Jestem absolwentką liceum i ukończyłam je w 2020 r. W tym roku poprawiałam maturę z matematyki i niestety nie zdałam. Czy w następnym roku muszę zdawać ją w nowej formule? Czy będą ja pisać w starej?

  5. Dzień dobry, kończyłam liceum w 2014 roku, w 2018 pisałam maturę z wosu na poziomie podstawowym po raz pierwszy. W 2023 chciałabym napisać WOS rozszerzony (po raz pierwszy) według podstawy programowej, jaką obowiązywała osoby piszące maturę w 2014. Czy jest taka możliwość? Czy będę musiała płacić za egzamin?

  6. Dzień dobry. Czy jeśli zdawałam maturę w starej formule ale nie zdałam z jednego przedmiotu. To w roku 2023 maturę ustną będę zdawać w starej czy nowej formule?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *