Jak w przyszłym roku będzie wyglądał egzamin maturalny dla absolwentów szkół średnich sprzed lat? Pod pewnymi względami zmieni się, ale nie dla wszystkich. Począwszy od przyszłego roku będziemy mieli do czynienia z dwiema formułami egzaminu maturalnego.
Egzamin w starej formule (wprowadzonej w roku 2015) zdawać będą absolwenci liceum z lat 2005 – 2022, technikum z lat 2006 – 23, branżowych szkół II i III stopnia oraz osoby, które ukończyły liceum na podstawie egzaminów eksternistycznych.
Egzamin w nowej formule będą zdawać absolwenci 4-letniego liceum ogólnokształcącego osoby, które szkołę średnią w Polsce ukończyły nie później niż w 2004 roku oraz osoby, które szkołę średnią bez uprawnień do zdawania na studia ukończyły za granicą (nieistotne, w którym roku).
Jakie są podobieństwa i czym się różnią stara i nowa formuła egzaminu?
W obu wypadkach trzeba będzie zdać egzaminy pisemne:
– z języka polskiego,
– matematyki,
– języka obcego
oraz egzaminy ustne:
– z języka polskiego,
– języka obcego.
W wypadku matematyki różnice pomiędzy obydwiema formułami egzaminu będą nieznaczne. Zauważalna okaże się różnica w egzaminach z języka polskiego, a w wypadku języków obcych egzaminy w nowej formule będą bardziej wymagające niż w starej.
W obu formułach oprócz trzech przedmiotów na poziomie podstawowym trzeba będzie zdać jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym.
Czy będzie trudniej niż dotychczas? Trudniej, ale póki co – łatwiej.
Po pierwsze, przedmiot zdawany na poziomie rozszerzonym może być jednym z tych przedmiotów, które zdawało się na poziomie podstawowym.
Po drugie, wcale nie trzeba egzaminu na poziomie rozszerzonym zdać, wystarczy sam fakt uczestnictwa (zasada ma się zmienić w roku 2025, kiedy to podobnie jak w przypadku egzaminów na poziomie podstawowym, tak i na poziomie rozszerzonym zacznie obowiązywać próg zaliczeniowy 30%).
Po trzecie, po dwóch latach maturalnych ułatwień związanych z pandemią koronawirusa wątpliwe jest, by Centralna Komisja Egzaminacyjna zdecydowała się na drastyczne podniesienie poziomu w roku przyszłym. Duża ilość oblanych matur spowodowałaby gwałtowne obniżenie ilości osób zdających na studia, a to wiązałoby się z paraliżem wyższych uczelni.
Ale nie oszukujmy się – z każdym kolejnym rokiem zdać maturę będzie coraz trudniej. Pora podjąć decyzję!
Masz pytanie związane z maturą dla dorosłych, zostaw je poniżej w komentarzu, a ponieważ o maturze po latach wiemy bardzo dużo, więc możesz liczyć na naszą pomoc.
Pingback: Matura 2020 – pora podjąć decyzję! - eduyou.pl
Czy osoby, które zdawały maturę w tym roku, a nie zdałyby to w przyszłym roku będą zdawały na tych samych zasadach co w tym roku? To znaczy bez ustnych zaliczeń?
Amnestia na egzaminy ustne obowiązywała w roku 2022. Póki co nie ogłoszono kolejnej na 2023, więc egzaminy ustne będą, no chyba, że znowu wirus zaatakuje….
Witam. Jestem absolwentką liceum i ukończyłam je w 2020 r. W tym roku poprawiałam maturę z matematyki i niestety nie zdałam. Czy w następnym roku muszę zdawać ją w nowej formule? Czy będą ja pisać w starej?
W starej, ponieważ poprawiasz, ale dojdą Ci jeszcze egzaminy ustne z języka polskiego i języka obcego. Jak podchodziłaś do matury nie były wymagane ze względu na amnestię covidową. Szczegółowo opisałam ten temat w naszym wpisie na bloga: https://eduyou.pl/jakich-zasadach-poprawiasz-niezdane-egzaminy-maturalne-a-jakich-ulepszasz-egzaminy-majac-swiadectwo-maturalne/#more-3565
Witam, jeżeli jestem absolwentka z 2011 roku to maturę bym musiała zdawać w starej formule? W tym roku podchodziłabym i mam trochę obaw więc wole być przygotowana na wszystko, z góry dziękuje za odpowiedź
Pani Agnieszko, na szczęście w starej formule. Jeśli potrzebuje Pani więcej informacji to proszę śmiało dzwonić:-) 882 838 187
Witam. Jestem absolwentką liceum i ukończyłam je w 2020 r. W tym roku poprawiałam maturę z matematyki i niestety nie zdałam. Czy w następnym roku muszę zdawać ją w nowej formule? Czy będą ja pisać w starej?
Dzień dobry, kończyłam liceum w 2014 roku, w 2018 pisałam maturę z wosu na poziomie podstawowym po raz pierwszy. W 2023 chciałabym napisać WOS rozszerzony (po raz pierwszy) według podstawy programowej, jaką obowiązywała osoby piszące maturę w 2014. Czy jest taka możliwość? Czy będę musiała płacić za egzamin?
Dzień dobry. Czy jeśli zdawałam maturę w starej formule ale nie zdałam z jednego przedmiotu. To w roku 2023 maturę ustną będę zdawać w starej czy nowej formule?
A w którym roku zdawałaś?