Matura 2020 – pora podjąć decyzję!

Aktualny wpis maturalny znajdziesz klikając: Matura 2023

Jak w przyszłym roku będzie wyglądał egzamin maturalny dla absolwentów szkół średnich sprzed lat? W 2020 po raz ostatni spotkamy się z dwoma formułami egzaminu maturalnego. W tzw. starej formule będą go zdawać absolwenci techników, lecz tylko ci, którzy szkołę kończyli pomiędzy 2006 a 2015 rokiem. Przeważająca część maturzystów – w tym wszyscy absolwenci liceów – będzie zdawać egzaminy wg tzw. nowej formuły, wprowadzonej w liceach w 2015 (absolwentów techników zaczęła obowiązywać rok później).

Jakie są podobieństwa i czym różnią się stara i nowa formuła egzaminu?

W obu wypadkach trzeba zdać egzaminy pisemne:
– z języka polskiego,
– matematyki,
– języka obcego;
oraz egzaminy ustne:
– z języka polskiego,
– języka obcego.

W wypadku matematyki i języka obcego różnice pomiędzy obydwoma formułami egzaminu są nieznaczne. W zasadniczy sposób zmienił się ustny egzamin z języka polskiego. Zdający wg nowej formuły nie muszą przygotowywać prezentacji maturalnej – wystarczy, że odpowiedzą na wylosowane pytanie.

Jest jeszcze jedna znacząca różnica. Zdających wg starej formuły obowiązuje tylko egzamin na poziomie podstawowym. Ci, którzy piszą wg formuły nowej – muszą przystąpić do egzaminu z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Co ciekawe, nie muszą tego egzaminu zdać – liczy się sam fakt uczestnictwa.

Wszystko jasne? Jeśli nie, podziel się z nami wątpliwościami w komentarzu pod obrazkiem. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania. 

 1. Pingback: Matura po latach - maj 2019 - eduyou.pl

 2. Pingback: Matura po latach 2019 - zaczynamy! - eduyou.pl

 3. Witam,
  Mam pytanie, maturę pisalam w 2011 roku – w starej formule. Przedmioty obowiązkowe matematyka, J.polski, angielski zaliczyłam. Przedmioty dodatkowe tj biologia i chemia na poziomie rozszerzonym w roku 2020 w jakiej formule będę musiała napisać ? W nowej czy w starej ?

 4. @Joanna Olesińska-Prus

  Witam serdecznie,
  Jeżeli LO ukonczylem w 2012 lub 2013, mature pisałem rok później w 2014 i ja zaliczyłem (3 podstawowe tak , 1 dodatkowy niestety nie ) to czy w 2020 roku jeżeli będę sobie chciał podwyzszyc wynik z matematyki ale na poziomie rozszerzonym i z fizyki ( tu chyba już tylko rozszerzony wchodzi w gre ) to będę musial pisać caly komplet wlacznie z jezykiem polskim i ang czy tylko te 2 przedmioty oczywiście w nowej formule?

  Nawiazuje do tego wpisu poniżej:
  https://eduyou.pl/matura-po-latach-2017/

  Pozdrawiam serdecznie!

   • Tak oczywiście świadectwo posiadam.

    Ok – natomiast mam do Pani jeszcze jedno pytanie,
    w tym roku pisałem sobie fizykę podstawowa i matematykę tez podstawowa – chciałem sobie poprawić wynik chociaż w sumie nie liczyłem na 2x po 100% ponieważ się do tych egzaminów nie przygotowywałem.

    Pani przed moim egzaminem powiedziała mi, że ma nadzieje ze mi one dobrze pójdą bo to jest ostatni raz kiedy mogę zdawać.

    Chodziło o ost. raz w sensie starą mature? Strasznie się przestraszyłem kiedy to usłyszałem.

    Pozdrawiam!

 5. Witam . W 2014 roku w ogóle nie podchodziłam do matury i chciałam podjesc w 2020 roku. Jestem po technikum? Jaka matura mnie obowiązuje? Czy muszę ukończyć jakiś kurs maturalny żeby dopuścili mnie do egzaminów? Lub lo dla dorosłych??

  • W 2020 obowiązuje Cię po raz ostatni matura w starej formule. Od 2021 wszyscy już będą pisać nową.
   Z tym, że jest pewien feler. Gdybyś się zdecydowała na rok 2020 musisz zdać wszystko za jednym zamachem, bo jeśli nie, to całą maturę trzeba będzie napisać od nowa. Egzaminy w tym jednym jedynym roku nie będą miały 5 lat ważności.
   Odsyłam Cię do artykułu, w którym bardzo dokładnie opisałam ten problem.
   Warunkiem podejścia do matury jest tylko świadectwo ukończenia szkoły średniej. Nie trzeba kończyć kursów, żeby podejść do matury, a tym bardziej szkoły po raz drugi.

   • Podłączę się do tego wątku, bo już zgłupiałam – zdawałam w tym roku maturę po latach i jeśli nie załapię się na sierpniową poprawkę to w maju 2020 zdaję starą formułę i tylko to co oblałam czy nową formułę i wszystkie egzaminy ustne i pisemne od zera?

    • No cóż Pani Anno, CKE trochę namieszało i pokrzyżowało plany wielu maturzystów po latach.
     Ponieważ zdawała Pani w starej formule, więc jeśli nie zaliczy Pani całej matury w tym roku, w 2020 będzie Pani zdawała maturę w nowej formule – wszystko od nowa. Tak to wykombinowali.
     Ściskam mocno kciuki, żeby Pani wszystko zaliczyła i odebrała świadectwo w 2019.

     • Dziękuję za szybką odpowiedź – już słyszałam tyle głosów w tej kwestii, że się pogubiłam. Nawet dzwoniła do CKE to nikt nic do końca jeszcze nie wie tak na 100%.
      Dziękuję – też mam nadzieję, że się uda chociaż znając moje życiowe szczęście będę zdawała od rok od nowa.
      Pozdrawiam

     • W CKE już wiedzą, wcześniej rzeczywiście był problem, teraz sięgnęli już po ustawę. Rozmawiałam z nimi kilka dni temu. Może jeszcze nie wszyscy pracownicy zostali poinformowani. No coż pozostaje zaciskać kciuki. W razie czego odpukać jeden egzamin można jeszcze poprawić w sierpniu, ale jesteśmy dobrej myśli:-)

 6. Witam, pisałam maturę w 2014 r., zdałam wszystkie przedmioty prócz matematyki, poprawkę niestety też oblalam. Chciała bym przystąpić w 2020 do matury. Pytanie czy muszę zdawać wszystko od nowa czy tylko matmę?

 7. Zdawałam maturę w 2016r. i chciałam poprawić wynik z rozszerzenia i napisać nowe jedno rozszerzenie, czy będzie mnie obowiązywała ta sama matura, którą pisałam ?

 8. witam. W tym roku skonczylem technikum. mysle że nie zdałem tegorocznej matury. czy jakby mial zdawać za rok to coś się może zmienić jeśli chodzi o jej zdawanie?

 9. Witam.Zdawalam stara mature w tym roku niestety nie udalo mi sie zdac matematyki i j.polskiego pisemnego czy w przyszlm roku musze zdawac od nowa wszystko poniewaz wchodzi nowa matura czy tylko te dwa przedmioty??

 10. Dzień dobry, zdawałam maturę w 2008 roku, z trzech przedmiotów na poziomie podstawowym, tzn. Język polski, język rosyjski i biologia. Maturę zdałam, ale chciałbym w przyszłym roku poprawić wyniki które uzyskałam.Czy w związku z tym obejmie mnie “nowa matura” ?

 11. Witam zdawalam mature w 2012 roku i nie zdalam ustnego zjezyka obcego czy jesli chciala bym ja zdac w 2020 to zdaje stara czy nowa mature

 12. Zdalem maturę 2014 a teraz chce poprawić wynik z dodatkowych przedmiotów jaka forma będzie mnie obowiązywała stara czy nowa formuła bi z tego co czytalem nie muszę pisac wszystko jeszcze raz myślałem o 2020

 13. Witam, pisalam maturę w 2015 roku w nowej formule, wiem że mogę pisać dodatkowy przedmiot rozszerzony i podwyższyć wynik z innego przedmiotu. Mam jednak pytanie czy to się nie zmieni po wycofaniu gimnazjum, czyli w roku 2022/2023? Wolę wiedzieć, bo może być tak że wynik będę. Podwyższac np. 3 razy, a docelowo chce mój wynik poprawić w 2021 roki

 14. Witam. Pisałem maturę w 2011 roku, i chcę napisać ponownie maturę w 2020 roku, ale mam pytanie, bo ja się przenosiłem do innego miasta, czy mogę wybrać jakiś liceum, abym mógł napisać maturę w 2020? Jeśli tak to jak wygląda załatwić?

  Pozdrawiam.

 15. W 2018 roku stałem się absolwentem Technikum lecz nie przystąpiłem do matury. Chciałbym spróbować swoich sił w 2020 roku, i pytanie czy jeśli bym nie podszedł w 2020 roku, to na nowej formule nie mógł bym już wcale przystąpić do egzaminu dojrzałości?

 16. Dzień dobry,
  zdawałam maturę w 2011 roku. Chcę poprawić swój wynik z biologii, chemii rozszerzonej, a także napisać dodatkowo fizykę rozszerzoną. Jaka forma matury będzie obowiązywać mnie w 2020 roku, czy mogę po prostu poprawiać wynik, czy mam pisać całą maturę łącznie z egzaminami z polskiego, matematyki i języka obcego?

 17. Dzień dobry,
  W 2020 mam ostatnia szanse na poprawe matury. To jest 5 rok of 1 pisania egzaminu z matematyki. Czy jesli nie powiedzie mi sie w maju to bede miala jeszcze szanse na poprawe go jeszcze w sierpniu ?

   • Witam serdecznie,tyle co dzwoniłam do CKE i podobno będę pisać jeszcze starą maturę w 2020 roku.
    Ukończyłam Technikum w 2015 roku i pisałam starą(polski matematyka i angielski bez rozszeżeń)
    Czy tak to będzie?
    Pozdrwiam

    • Tak będzie, po raz ostatni w starej formule w roku 2020 maturę napiszą tylko i wyłącznie osoby, które ukończyły technikum w latach 2006 – 2015.
     Ale uwaga, w tym jednym jedynym roku zdane egzaminy nie będą ważne 5 lat. Jeśli zostanie coś do poprawy, to niestety, trzeba będzie zdawać w 2021 wszystko od nowa i w nowej formule.

 18. Witam, zdawałam maturę po ukończeniu LO w 2009 roku. Zdałam wszystkie przedmioty, w tym biologię rozszerzoną. Oprócz tego zdawałam też maturę z chemii podstawowej w 2011 roku (również zdana).

  W 2020 roku chciałabym zdać maturę z biologii rozszerzonej oraz chemii rozszerzonej. Czy obowiązuję mnie nowa formuła czy stara?

 19. Witam,
  Do matury przystąpiłam w 2013 roku po 4- letnim technikum. Nie udało się zaliczyć matematyki. Chciałabym uzyskać świadectwo dojrzałości w najbliższych czasie. W jakiej formie będę pisała maturę?Kiedy mogę przystąpić do matury? Muszę ukończyć jakiś kurs czy korepetycje wystarczą?
  Dziękuję za odpowiedz.

  • Ilono, tu sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana, ponieważ w 2020 obowiązuje Cię stara formuła matury jako absolwentkę technikum. Ta formuła jest wygaszana i w 2020 egzamin na starych zasadach odbędzie się po raz ostatni dla absolwentów technikum. Jeśli odpukać ktoś nie zda wszystkiego za jednym zamachem, to w następnym roku musi pisać wszystkie egzaminy od nowa już w nowej formule. Oznacza to, że w tym jednym roku, właśnie 2020 nie obowiązuje 5 lat ważności egzaminów dla Twojego rocznika. Jeśli miałabyś pytania, wątpliwości zadzwoń proszę https://eduyou.pl/kontakt-2/

 20. Witam, mam pytanie. Mature pisalam w 2006 roku. Nie zdalam jej. Chcialam sprobowac ponownie. Jaka matura mnie obowiazuje? Ktore przedmioty?

 21. Witam. Chciałam zapytać o taką rzecz. .
  Maturę zdałam w 1999 roku. Teraz chciałabym złożyć dokumenty na studia, gdzie obowiązkowa jest matura z chemii. Pani w dziekanacie powiedziała, że musiałabym zdac tzw.aneks do starej matury- z chemii. Jak to wygląda i co to znaczy, bo nie wiem zupełnie jak się do tego zabrać ani gdzie dowiedzieć.
  Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

 22. Dzień dobry,
  Kończyłem liceum dla dorosłych 2013/14, zdawałem maturę w 2014 roku. Niestety tylko język polski udało mi się zdać. Chciałbym się dowiedzieć czy muszę zdawać wszystko od nowa? oraz czy obowiązuje mnie nowa formuła matury 2020? Oczywiście chciałbym podejść do matury w 2020r.
  Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.

 23. Dzień dobry,
  chcę się upewnić o zasadzie obowiązującej w następującym przypadku:
  Matura z 2009 – cała zdana.
  Teraz potrzeba nowego przedmiotu (po raz pierwszy będzie pisany) – rozszerzonego po latach, jak to wygląda? Można bezterminowo podchodzić do nowego rozszerzonego przedmiotu w tym wypadku?

  Pozdrawiam.

 24. Witam,
  W 2005 roku ukończyłam 5-letnie liceum ekonomiczne, do matury nie podeszłam i chciałabym spróbować w tym roku. Jaką maturę musiałabym zdawać starą czy nową i gdzie się zgłosić?

 25. Witam,
  wiem że tych pytań tutaj przewija się bardzo dużo, ale byłabym wdzięczna za odpowiedź 🙂
  Jeżeli w 2013 roku zdawałam podstawę matury i oblałam matematykę i wiem że mi to już przepadło i muszę jeszcze raz wszystko zdawać, to czy będę zadawała tą starą formułę?
  Pozdrawiam

  • Dario,
   To zależy w którym roku i jaką szkołę ukończyłaś.
   W 2020 zdecydowana większość absolwentów szkół średnich napisze już maturę w nowej formule.
   Po raz ostatni w starej formule w roku 2020 maturę napiszą tylko i wyłącznie osoby, które ukończyły technikum w latach 2006 – 2015.

 26. Witam, chciałbym się dopytać ponieważ w 2015 roku ukończyłem technikum ale nie mogłem podejść do matury gdyż miałem poprawkę przedmiotu którego nie udało mi się zaliczyć do kwietnia. Stąd moje pytanie brzmi czy moje 5 lat liczy się od momentu, w którym podszedłem po raz pierwszy do matury czyli rok 2016 czy jednak od momentu otrzymania świadectwa ukończenia szkoły?

 27. Dzień dobry,
  w dniu dzisiejszym zdałam egzamin poprawkowy z matematyki i tym samym ukończyłam szkołę średnią. Czy maturę mogę zdawać dopiero w maju 2020 r., czy istnieje możliwość, żeby zdać ją wcześniej.

 28. Cześć mam pytanie dotyczącą starej matury zdaję pierwszy raz gdzie trzeba złożyć deklaracje przystąpienia i skąd mam wziąć temat na ustny polski

  • Cześć,
   W roku 2020 w starej formule zdają tylko i wyłącznie absolwenci techników z lat 2006-2015. Jeśli skończyłaś w tych latach technikum – zdajesz w starej formule. Zapisujesz się w szkole, którą kończyłaś, tam też dostępna jest lista tematów na język polski.

 29. Witam,
  kończyłam technikum 2014/2015 rok, czyli maturę pisałam w maju 2015 roku. Nie zdałam matematyki i przystąpiłam tylko raz do poprawki. Kończąc szkołę zostałam poinformowana, że na zdanie matury mam 4 lata a nie 5 jak to było w poprzednich latach, ponieważ “idę starą formułą”. No i tu moje 2 pytania: czy mogę zdawać w 2020 jeszcze starą maturę i czy wtedy mogę zdawać tylko co oblałam?

  bo już się kompletnie pogubiłam

  pozdrawiam

 30. Witam, przystępowałam do matury w 2015 roku (technikum) niestety nie udało mi się zdać matematyki. W maju 2020 podejdę do egzaminu z tego przedmiotu, ale chcę zapytać czy mogę zapisać się także na podstawową maturę z geografii i biologii? Czy żeby zdać dodatkowe przedmioty muszę już mieć świadectwo dojrzałości?

 31. witam. ukończyłem technikum w 2012/2013. chcę pisać maturę w 2020. wcześniej nie podchodziłem do matury. w jakiej formie teraz będę musiał zdawać?

  • W 2020 zdajesz jeszcze w starej formule, ale po raz ostatni. UWAGA – jest tu jednak pewna pułapka, bo w 2020 CKE wygasza starą formułę i w tym jednym jedynym roku zdających z tego rocznika, nie będzie obowiązywał przepis ważności egzaminów przez 5 lat. Co oznacza, że gdyby się nie udało uzyskać świadectwa maturalnego w 2020, wówczas w kolejnym roku trzeba by zdawać znowu wszystkie egzaminy od nowa i w nowej formule.
   A z kolei od 2021 już wszystkich absolwentów będzie obowiązywała matura w nowej formule i znowu każdy zdany egzamin będzie ważny 5 lat.
   Na nowej maturze obowiązują trzy przedmioty na poziomie podstawowym i jeden na poziomie rozszerzonym. Uwaga! Do tego przedmiotu trzeba podejść, ale nie trzeba go zdać: więcej na ten temat znajdzie Pani w tym krótkim filmiku https://www.youtube.com/watch?time_continue=6&v=jlDCLw5EiWY
   W razie dodatkowych pytań proszę dzwonić 882 838 187
   /

 32. Witam, zdawałam maturę w 2015 roku-technikum. Podstawę zdałam. Przystąpiłam do rozszerzenia z biologii oraz chemii. Zależy mi na tym by poprawic same rozszerzenia. (w 2017 poprawiałam same rozszerzenia i to był jedyny raz, jednak nie uzyskałam satysfakcjonującego wyniku) Czy w 2020 roku to ostatni dzwonek? Czy w 2021 jeśli będę chciała pisać rozszerzenia to muszę także “nową” podstawę ?

 33. Witam.ukonczylam liceum ogólnokształcące dla dorosłych w roku 2013.nie podchodziłam nigdy do matury.chcialabym zdawać w 2020 roku.jaka matura mnie obowiązuje

 34. Maturę zdałem w roku 2012, chciałbym w 2020 poprawić dodatkowe przedmioty tj. matematyka, biologia i chemia (rozszerzone) Czy będę pisał starą czy nową formułę? Czy będę zdawał tylko te dodatkowe przedmioty, czy będę musiał pisać jeszcze poziomy podstawowe?

  Pozdrawiam

 35. witam skonczylam liceum w 2007 zdawalam przedmioty obowiazkowe ( nie bylo matematyki) oraz biologie podstawowa. w tym roku chce zdawac biologie i chemie rozszerzona czy dobrze rozumiem ze mam zdawac dekl 1 a ? i tylko przedmioty bilogia i chemia ?
  nie zdawalam nigdy na poziomie rozszerzonym.
  bedzie to w nowej formule ? zdaje tylko przedmioty dodatkowe ?
  bez matematyki ktora teraz jest obowiazkowa

 36. W 2014 roku ukończyłem liceum ogólnokształcące, przedmioty obowiązkowe i rozszerzone przez siebie zdałem. Obecnie kończę jedne studia- chciałbym poprawić wyniki z przedmiotów rozszerzonych by móc “wystartować” na studia drugie. Czy będę przystępował do egzaminu w pisanej przeze mnie wcześniej starej formie, czy nowej? Czy muszę już zdawać przedmioty obowiązkowe tj. polski, język i matematyka? Dziękuję za odpowiedź 🙂

 37. Witam. Świadectwo maturalne posiadam, w maju 2020 roku potrzebuję napisać matematykę i angielski na poziomie podstawowym, z których podwyższyłem wyniki w tym roku, aby uzyskać jeszcze wyższe wyniki. Czy mam taką możliwość podwyższać wyniki po raz kolejny z matematyki i angielskiego? Rozumiem, że nie ma żadnego limitu i mogę podwyższać wyniki aż do skutku na tyle ile będę usatysfakcjonowany? Jako absolwent liceum zdałem i podwyższałem w starej formule matury, teraz podwyższałbym wyniki już w nowej formule matury? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 38. Witam, ukończyłam LO dla dorosłych w 2007 roku, w maju 2018 zdawałam starą maturę, ale nie poszła mi matematyka, czy w maju 2020r mogę podejść tylko do matematyki czy muszę zdawać wszystko od nowa?

 39. Dzień dobry,
  Maturę zdałam w 2002 roku, czyli już bardzo dawno temu. Zdałam polski, historie, niemiecki i matme. Wszystko na poziomie rozszerzonym, z wyjątkiem historii. Teraz, po latach, zapragnęłam zdać maturę z biologii i chemii. Czy mogę przystąpić tylko do tych dwóch egzaminów, czy musiałabym zdawać wszystko, całą mature? I drugie pytanie, może ktoś wie, czy jak złożę papiery ja studia, gdzie wymagana jest matma, to czy ten egzamin sprzed 17 lat zostanie uwzględniony?

 40. Witam, mam nadzieję, że to już będzie ostatnie pytanie by rozjaśnić wszystkie maturalne zawirowania, bo przyznam szczerze, że mam tego serdecznie dość.
  Jestem absolwentem technikum, w tamtym roku w maju 2019 zdawałem maturę po latach w starej formie, wszystkie przedmioty pisemne i ustne. Niestety nie zdałem matematyki i języka angielskiego mimo odwoływania się i zbędnych odwiedzin w CKE i innych dziwnych placówkach, bo przecież dla nich 1% to nic. Nie udało się, nie załapałem się na poprawkę w sierpniu 2019.
  Na obecną chwilę mam w plecy te dwa przedmioty i już zgłupiałem.
  Potrzebuję potwierdzenia w najlepszym źródle czyli tutaj, bo to chyba jedyna ludzka strona, która nie robi problemów.
  W maju 2020 zdaję TYLKO matematykę i angielski w STAREJ FORMULE czy może wszystkie przedmioty od nowa w nowej formule?
  Non stop ktoś coś miesza, nowego wymyśla i całe CKE, które nic nie wie i placówki, w których mam zdawać maturę – a chcę już wysłać deklarację maturalną i mieć to zamknięte, bo szybciej osiwieję niż to zdam.
  Pozdrawiam.

 41. Witam,
  widze, ze odpowiada Pani ohoczo na pytania, racze skorzystac zatem.

  ukonczylam liceum ogolne w 2013 roku, zdajac wszystkie obowiazkowe przedmioty, nie stawiajac sie jednak na egzaminach ustnych.

  teraz zamierzam podejsc do matury 2020, rozumiem, ze bede zdawac wszystko na nowo (minal okres 5 lat) i w nowej formule.

  czy musze poinformowac szkole,ktora ukonczylam o zdeklarowaniu zdawania matury (jesli tak- osobiscie czy pocztowo wystarczy)?

  czy moge wybrac szkole, w ktorej bede zdawac egzamin; czy jest mozliwosc zdawania matury w placowce OKE (badz innej szkole niz ukonczona i w innej niz w poblizu mojego miejsca zamieszkania)?

  z gory dziekuje za udzielenie odpowiedzi!
  dobrego dnia.

  • Tak, zgadza się od nowa i w nowej formule. Właściwie możesz się zgłosić bezpośrednio do OKE właściwej dla Twojego miejsca zamieszkania. Najlepiej do nich zadzwonić. Następnie składasz deklarację maturalną i czekasz na przydział szkoły. To OKE decyduje, gdzie Cię wyślę. Jednak jeśli się okaże, że przydzielona Ci szkoła nie będzie odpowiadać, wówczas możesz napisać wniosek o zmianę. OKE często jeśli jest taka możliwość kieruje maturzystów po latach do szkół dla dorosłych, ale to nie jest obowiązująca reguła.

 42. Witam. W roku szkolnym 2015/2016 ukończyłam technikum. Pisałam naturę w 2016r, ale nie zdałam matematyki. Ostateczny termin poprawy tego przedmiotu mija w 2020r czy 2021r?
  Licząc 5 lat trzeba tez liczyć rok pisania matury po raz pierwszy, czyli 2016? Czy rok 2016 jest rokiem “zerowym” i liczyć od 2017r?

 43. Witam!
  Mature zdalam w roku 2012 z wynikiem pozytywnym. W roku 2020 chcialabym przystapic do egzaminu maturalnego z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Od Pani z sekretariatu szkolnego dowiedzialam sie, ze jest to niemozliwe, gdyz stara matura, ktora powinna mnie obowiazywac, zostala ostatni raz przeprowadzona w roku 2019 i wtedy byla tez ostatnia mozliwosc przystapienia do przedmiotu dodatkowego. Czy to prawda? Czy moze jednak jest mozliwosc zdawania tylko przedmiotu dodatkowego na nowych zasadach?
  Z gory dziekuje za odpowiedz.

 44. Witam. Nie zdałem egz z matematyki i jestem absolwentem technikum .Szkoleń skończyłem w 2015 r. Czy w 2020 mogę pisać poprawkę. I jaki załącznik należy wypełnić w szkole.

  • Tak, możesz pisać w 2020. Termin złożenia deklaracji mija 7 lutego 2020
   Dekalracja 1d dla:
   absolwenta technikum, który ukończył szkołę w latach 2005/2006 – 2014/2015 i przystępuje do egzaminu maturalnego po raz pierwszy albo deklaruje podwyższanie wyników lub przystąpienie do egzaminu z nowych przedmiotów

 45. Witam,
  Zdałam maturę w 2009 roku, w ostatnim czasie podjęłam decyzję o zmianie ścieżki zawodowej- w tym celu aby dostać się na wymarzone studia muszę zdać maturę z biologii i chemii na poziomie rozszerzonym – wcześniej nie zdawałam tych przedmiotów (zdawałam polski, ang, historię i wos- każdy przedmiot zaliczony). Jakie formalności powinnam spełnić aby móc podejść do egzaminu? Czy po tylu latach mogę zdawać jedynie te dwa przedmioty? Czy pomimo zadanej bardzo dobrze matrury, musiałabym podejść również do testów z polskiego, angielskiego, matematyki? Bardzo proszę o odpowiedź

 46. Witam zdałem dwa lata temu wszystkie przedmioty obowiązkowe z matury oprócz matematyki czy jest jakaś specjalna deklaracja poprawkowa w której odwołuje się tylko i wyłącznie do poprawki jednego przedmiotu?

 47. Dzień dobry.
  W 2015 roku skończyłam liceum i zdałam maturę.
  W tym roku (2020) chciałabym dodatkowo napisać matury z biologii i chemii rozszerzonej. W jakiej formule będę je pisać?

 48. Dzień dobry, liceum ogólnokształcące ukończyłam w 2006 roku i w tym samym roku zdałam egzamin maturalny. W między czasie skończyłam jedne studia i po ich ukończeniu w 2013 roku zapisałam się na podwyższanie wyniku z biologii i chemii jednak z powodu wyjazdu za granice nie podeszłam do obu tych podwyższeń. Co miało być krótkim wyjazdem trwa do dziś. Jednak w przyszłym roku chciałabym podejść do podwyższenia wyników i spróbować dostać się na wymarzone studia medyczne. Wiem o opłatach za egzamin na który kiedyś się zapisało ale się do niego nie podeszło. Moje pytanie brzmi czy żeby przystąpić do obu tych egzaminów wystarczy tylko uiścić opłatę za oba egzaminy tj. 100 zł? Wynika ono z tego w jaki sposób ta informacja jest zapisana na stronach oke:
  „2) absolwentów, którzy przystępują do egzaminu z tego samego przedmiotu dodatkowego, który w poprzednim roku lub poprzednich latach zgłaszali w deklaracji, ale do niego nie przystąpili.” troche brzmi jakby można było to zrobić tylko z jednego przedmiotu.

 49. Dzień dobry,

  Byłam absolwentką LO w latach 2012/2013, ale do egzaminu maturalnego nie podeszłam. Obowiązywała mnie stara formuła i 1 podejście było w 2015 roku, niestety po tej przerwie nie udało mi się zdać wszystkiego na raz, a największym problemem była matematyka. Z tego co wiadomo zdane przedmioty są ważne przez 5 lat od 1 podejścia do matury. W 2019 miałam samą matematykę(maj i sierpień).
  Kolejną złożyłam w 2019 we wrześniu bądź w październiku jako na zdanie jej już ostatecznie w starej formule w 2020 roku. Deklaracja została przyjęta, dwa dni temu P. Dyrektor potwierdziła mi, że rok 2020 (maj i sierpień) to mój ostatni termin na to żeby zdać matematykę i zdobyć świadectwo, ponieważ w 2021 będę musiała zdawać wszystko od początku. Dzisiaj wiadomość czyli krótko przed maturą zwalająca z nóg ze szkoły i OKE, że jednak nie mogę zdawać samej matematyki tylko muszę zdawać wszystko od początku. Co zrobić w takim przypadku? Jest to jawne nie dopilnowanie ze strony szkoły, a na dodatek twierdzą w sekretariacie, że mojej deklaracji nie ma tylko dostali odmowną deklarację z OKE.

 50. Witam ukończyłam technikum w latach 2018/2019. Chciałabym podejść do matury 2021 czy nadal będzie obowiązywać mnie zasady z nowej matury. Bo z tego co przeczytałam to coś ma wejść w 2023 roku.

 51. Nowy egzamin maturalny będzie przeprowadzany od roku szkolnego 2022/2023 dla absolwentów 4-letniego liceum ogólnokształcącego, a od 2023/2024 dla absolwentów 5-letniego technikum.
  Czy mnie to też będzie dotyczyć jeśli ukończyłam szkołę w latach 2018/2019 techniku. I chciałabym podejść i napisać ją w 2021 czy nowe warunki i przeprowadzanie tego egzaminu też będą mnie dotyczyć?

 52. Witam, jeśli to już się pojawiło to przepraszam ale mam już mętlik w głowie. pisałam mature. W 2014 r w starej formule, (pol, mat, ang podst. I biol chem rozszerzone). Wszystko zdane. Później 2 lata z rzędu poprawiałam biologię, chemię i matematykę z czego udało mi się poprawić wynik z biologii. W tym roku podchodzę do poprawienia matury z matematyki podstawowej i chemii rozszerzonej. Będę pisać w nowej formule zgodnie ze zmianami. Mam 2 pytania:
  1. Czy przy rekrutacji na medycynę mogę podać wyniki zarówno z 2014, z 2018 z poprawioną biologią i z 2020? Czy te z 2014 mi się przeterminuja?
  2. Nie muszę zdawać całej matury od nowa chcąc poprawić tylko matematykę i chemię?
  Z góry dziękuję za odpowiedź,

 53. Witam otóż mam pewne zmartwienie. Postanowiłam w tym roku poprawić swoje rozszerzenia (nowa matura). Zanosząc deklaracje powiedziano mi ze będą do mnie dzwonić i wysyłać maile odnośnie tego jakie są terminy, godziny i jakiej inne dokumenty i potrzebne papierki. Jednak do teraz nic takiego się nie stało i stresuje się teraz ze nie wysłano mojej deklaracji i przez to nie będę mogła poprawić matury. Wiec co powinnam zrobić w takiej sytuacji?

 54. Witam w 2016 roku nie zdałam matury ( egzamin ustny z języka angielskiego) czy w 2021 będę jeszcze mogła zdawać tylko ten przedmiot czy juz bym musiala zdawać cała mature od nowa? Po prostu nie wiem czy te 5 lat się liczy od 2016 czy 17 roku

 55. witam zdawalam mature w 2012 roku
  nie zdalam jedego przedmiotu czyli matemtyki. Wiem ze teraz musze zdawać ja cała od nowa, ale bede ja zdawać w nowej czy w stareh formule ? I jaka deklaracje powinnam w takim razie wypelnić?

  • Tak, matura będzie zdawana w tak zwanej nowej formule (od 2021 roku wszystkich zdających obowiązuje już nowa matura), aczkolwiek termin ten niedługo nie będzie aktualny, bo od 2023 roku szykują się kolejne zmiany w egzaminach maturalnych.
   Jeśli chodzi o deklarację, to zależy, gdzie będzie zdawana matura, czy w macierzystej szkole, czy może w innej, czy macierzysta szkoła nie została zlikwidowana…
   Poniżej wytyczne dotyczące składania deklaracji.
   Do 31 grudnia 2020 r. deklarację przystąpienia do egzaminu maturalnego są zobowiązani złożyć do dyrektora macierzystej szkoły absolwenci, którzy ukończyli liceum ogólnokształcące, technikum lub szkołę artystyczną do roku szkolnego 2019/2020 włącznie, którzy zamierzają ubiegać się o możliwość przystąpienia do egzaminu maturalnego w innej szkole niż szkoła, którą ukończyli, wskazanej przez dyrektora OKE (załącznik 1a i załącznik 2).
   Do 31 grudnia 2020 r. deklarację przystąpienia do egzaminu maturalnego są zobowiązani złożyć do dyrektora OKE:
   absolwenci, którzy ukończyli liceum ogólnokształcące, technikum lub szkołę artystyczną do roku 2019/2020 włącznie, ale ich szkoła została zlikwidowana lub przekształcona (załącznik 1b),
   absolwenci liceum profilowanego lub technikum uzupełniającego dla młodzieży, którzy ukończyli szkołę do roku szkolnego 2013/2014 włącznie (załącznik 1b),
   absolwenci uzupełniających liceów ogólnokształcących, którzy ukończyli szkołę do roku szkolnego 2012/2013 włącznie (załącznik 1b),
   osoby posiadające świadectwo ukończenia szkoły uzyskane za granicą – wyłącznie jeżeli świadectwo to nie uprawnia do podjęcia studiów w Polsce (załącznik 1b),
   absolwenci ponadpodstawowej szkoły średniej, którzy nie posiadają świadectwa dojrzałości (załącznik 1b),
   osoby posiadające świadectwo ukończenia LO na podstawie egzaminów eksternistycznych (załącznik 1b),
   absolwenci ponadpodstawowej szkoły średniej, którzy posiadają świadectwo dojrzałości (matura sprzed 2005 r.) (załącznik 1c).

 56. Dzień dobry,
  w roku 2008 zdawałam maturę: j. polski – rozszerzony, j. angielski – podstawa i geografię – podstawa.
  Chciałabym napisać maturę z matematyki i przy okazji spróbować z rozszerzonym angielskim. Czy dobrze rozumiem, że będę zdawać tylko matematykę i rozszerzony angielski? Czy podstawowy angielski również? Czy gdybym zdecydowała się na poprawkę rozszerzonego polskiego i uzyskała wynik niższy niż pierwotnie to który z wyników będzie brany pod uwagę przy rekrutacji na studia?

  • Zdana matura, czyli otrzymanie świadectwa maturalnego, jest ważna bezterminowo, tak więc wystarczy zdać matematykę i rozszerzony angielski. W przypadku poprawy oceny zawsze pod uwagę brana jest ocena wyższa, na korzyść zdającego (jeśli więc na świadectwie maturalnym widniej ocena dobra z j. polskiego, a z poprawki zdający otrzymał ocenę dostateczną, ważna jest ocena wyższa, czyli ta ze świadectwa maturalnego).

 57. Dzień dobry. Będę zdawała maturę w 2022 roku, a od 2023 roku będą obowiązywały zmiany na maturze. Czy w przypadku gdy nie zdam matury, albo za rok, czyli w 2023 będę chciała poprawić przedmiot rozszerzony na wyższy wynik to będą mnie obowiązywały zasady z nowej matury z 2023 roku, że będę musiała mieć 30% aby zdać rozszerzenie? Pozdrawiam.

  • Niestety nie ma jeszcze w tym temacie konkretnych ustaleń. Pytaliśmy o to w jednej z OKE, ale póki co nie wiadomo, jak zostanie rozwiązana ta kwestia. Jak tylko pojawią się w tym temacie konkretne ustalenia, zamieścimy stosowny wpis.

 58. Dzień dobry, Szkołę kończyłam w 2013r. było to liceum profilowane. Maturę zdałam z polskiego i matematyki lecz z angielskiego mi się nieudało. W kolejnych latach przystępowałam do matury z angielskiego lecz bez skutecznie. W 2021 roku chcę podejść do matury ponownie czy muszę zdawać ze wszystkich przedmiotów czy też tylko język angielski?? Proszę o pomoc, bonie mogę znaleźć tej informacji.

 59. Witam. Zdawałam maturę w 2013 roku teraz chce zdawać maturę w roku 2022.
  Czy obowiązuje mnie matura bez ustnych egzaminów czy tak jak kiedyś z ustnymi?

  • Tak, w 2022 roku wszystkich bez wyjątku obowiązuje matura bez egzaminów ustnych. Aby uzyskać świadectwo maturalne w 2022 roku trzeba zdać:
   • język polski na poziomie podstawowym – egzamin pisemny (ustnego nie będzie)
   • język obcy na poziomie podstawowym – egzamin pisemny (ustnego nie będzie)
   • matematyka na poziomie podstawowym – egzamin pisemny
   Należy również zadeklarować przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym, ale nie trzeba go – póki co – zdać. Trzeba pójść na egzamin i podpisać arkusz, ale wynik nie ma wpływu na świadectwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *