Wyścig z czasem po brakujący egzamin maturalny z matematyki

Zdawałam maturę w 2015 r . Niestety nie powiodło mi się z matematyki…

Zdawałam maturę – rok 2016. Zdałam pisemny polski i angielski natomiast matematyka niezdana…

Nie zdałam matury z matematyki. Pierwszy egzamin pisałam w 2018 roku czy  teraz po pięciu latach mogę przystąpić do poprawy tylko tego jednego przedmiotu?

Codziennie dostaję tego typu pytania. Czasem jeden niezdany przedmiot blokuje już prawie kompletne świadectwo maturalne. Najczęściej okazuje się, że ktoś ma zdane wszystkie obowiązkowe egzaminy poza jednym – matematyką. Tak, to zazwyczaj ona – królowa nauk.

Jeśli jesteś w takiej lub podobnej sytuacji, musisz wiedzieć, że:

 

Po pierwsze – wszystkie Twoje zdane egzaminy są ważne przez 5 lat. Oznacza to, że w ciągu tego czasu musisz zdać tylko ten jeden brakujący egzamin, by otrzymać świadectwo maturalne!

Po drugie – musisz wiedzieć jak odliczyć te 5 lat. Zdarzały się bowiem przypadki, że pani w szkolnym sekretariacie źle poinformowała kandydata i szansa na poprawę przepadła bezpowrotnie. Zatem 5 lat odliczasz traktując rok, w którym podszedłeś do egzaminu maturalnego jako rok zerowy i liczysz pięć lat zaczynając od kolejnego roku, np. jeśli zdawałeś w roku 2018 po raz pierwszy, to poprawiać możesz do 2023 r. To twój deadline! W 2024 musiałbyś już pisać całą maturę od nowa.

Po trzecie – poprawiasz brakujący ci egzamin w formule, którą pisałeś. Jeśli pisałeś w starej formule, masz poprawkę w starej formule.

Po czwarte – jeśli zdawałeś maturę w latach 2020-22, byłeś zwolniony z egzaminów ustnych ze względu na trwającą pandemię. Od 2023 r. obowiązek zdawania egzaminów ustnych wraca. Oznacza to, że poprawiając niezdany egzamin pisemny, będziesz musiał zdać jeszcze egzaminy ustne.

Przykład z życia:  Karol zdawał maturę w 2022 roku, nie zdał matematyki, zabrakło mu 1 pkt:-(  ale planuje ją poprawić 2023 r. Cu musi zdać? Oprócz niezdanego egzaminu pisemnego (w tym wypadku matematyka), Karol musi zaliczyć też egzaminy ustne z języka polskiego i języka obcego.

 Dla kogo rok 2023 jest rokiem ostatniej szansy na poprawę brakującego przedmiotu lub przedmiotów?

Tak – dobrze wyliczyłeś:-). Dla maturzysty 2018!
Uwaga wszyscy, którzy podeszli do matury w roku 2018 i zdali tylko część  egzaminów, brakujące macie jeszcze szansę uzupełnić na maturze w 2023 r.
W 2024 r.  wszystkie zdane egzaminy przepadną i będzie trzeba zdawać całą maturę od nowa. A to boli i jest czasochłonne. Mało tego, osoby, które ukończyły szkołę przed rokiem 2005, jak będą chciałaby podejść ponownie, to już na nowych zasadach (nowa formuła matury 2023 – ta trudniejsza).
Powiem krótko – bez względu na wszystko – PRÓBUJ! Próbuj zanim upłynie magiczne 5 lat.
A tym bardziej jeśli został ci jeden przedmiot i jest nim matematyka. Masz jeszcze szansę się przygotować – rok się dopiero zaczął. Termin złożenia deklaracji mija 07.02.2022 r. bierz czym prędzej za telefon, dzwoń do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, działaj.

Jak się przygotować do matury poprawkowej do maja 2023?

Ponieważ ciągle jeszcze piszą i dzwonią osoby, którym do pełni maturalnego szczęścia brakuje egzaminu z matematyki, postanowiłam przede wszystkim napisać ten artykuł. Być może ocali on również Twoje zdane egzaminy…chciałabym, żeby ocalił ich jak najwięcej. W związku z zapotrzebowaniem,  zdecydowałam się również po konsultacji z nauczycielką matematyki otworzyć przyspieszony kurs matematyki do matury poprawkowej 2023. Będziemy spotykać się co dwa  tygodnie na 2 h, żebyś zdążył wyćwiczyć poszczególne działy i zdał matematykę, a tym samym zamknął sprawę matury i odebrał swoje świadectwo maturalne w 2023 roku.

Wspomnę jeszcze (ale najpierw odpukam!), że nawet gdyby coś poszło nie tak w maju, to możesz liczyć na poprawkę w sierpniu. Oczywiście jeśli to będzie tylko twój jeden egzamin do poprawy.

Podejmujesz wyzwanie?

Jeśli tak – nie ma na co czekać! Sprawdź szczegóły i dołącz do wyzwania – pokonaj swój ostatni niezaliczony egzamin już w 2023 roku!

 

Masz wątpliwość co do swojej sytuacji?

Zostaw pytanie w komentarzu lub zadzwoń – czasu jest niewiele.

 1. To jest mega niesprawiedliwe. Rocznik który zdawał maturę na starych zasadach w 2014 roku ma 5 lat na poprawę. Rocznik który zdawał maturę na tych samych zasadach tyle, że w 2015 roku ma już tylko 4. To jest bardzo krzywdzące.

 2. Ułożyło mi! Matematyka najprawdopodobniej mi nie poszła… Zaćmienie umysłu totalne… Podchodzę 2 raz i cieszę się, że został sierpień, bo tego pewna nie byłam. Dzięki!!!

 3. witam,jeśli kończyłem szkołę w 2014 ale po poprawkach w sierpniu,czyli pierwszy raz mogłem podejść w 2015 mam czas do 2020?

 4. Witam, w sierpniu piszę maturę poprawkową z matematyki. Czy jeśli jej nie zdam, za rok będę musiała poprawiać wszystkie przedmioty?

   • Witam,zdawałam maturę w czerwcu tego roku ale niestety nie zdałam jednego przedmiotu matematyki.Teraz we wrześniu mam poprawkę czy jeśli jej teraz nie zdam przez kolejne pięć lat będę mogła poprawiać tylko ten jeden przedmiot czy wszystkie od nowa?pozdrawiam

    • Ponieważ w tym roku odbyły się tylko egzaminy pisemne (bez ustnych), może się okazać, że w przypadku niezaliczenia poprawki z matematyki we wrześniu w przyszłym roku trzeba będzie też zaliczyć te ustne egzaminy z j. polskiego i obcego. Nie jest to na razie pewna informacja, ale należy mieć to na uwadze.
     Trzymam kciuki za tę poprawkę i zapraszam na nasz kurs poprawkowy 🙂

 5. Witam. Ja maturę pisalam w 2008 roku, w tym roku podeszlam do calej od noqa na starych zasadach, noe zdalam matematyki i pisalam jej poprawke w sierpniu. Jesli teraz nie zdam tej matematyki, to oznacza, ze za rok nie bede posala tylko matematyki tyllo znow musze wszystko zaliczac od poczatku ale na nowych zasadach?

 6. Proponuję napisac zbiorowy protest przeciwko takim decyzjom. Bylam w tej sprawie w CKE. Wydaje mi sie, ze najrozsadniej bedzie zlozyc pismo do Ministerstwa Edukacj Narodowej i Okregowej Komisji Egzaminacyjnej. Matematyka w starej formule nie roznila sie niczym od tej pisanej w nowej formule. Rozumiem, ze nalezaloby przystapic do calosci jesli forma egzaminu znacznie odbiegalaby od obecnej, tj. tak.jak np jezyk polski ale jesli chodzi o.matematyke to nie ma tutaj zadnych zmian. To jest niedorzeczne. Egzamin maturalny w nowej formule nakazuje zdawac dodatkowy przedmiot, który nota bene nie jest w zaden sposob wyznacznikiem jakiejkolwiek wiedzy. Nie jest rekrutacyjny. Nie podlega ocenie. I wlasnie dzieki niemu utracona zostaje szansa dla bylych licealistow na poprawe matury w starej formule. To jakies nieporozumienie.

 7. Witam,
  Zdawałam mature w 2014 niestety nie udało mi sie uzyskać wymaganej ilości z jednego przedmiotu matematyki .
  Przystąpiłam do egzaminu w tym roku ale nie zdałam go 🙁
  Chciałabym zdać mature w maju 2020 wiem ze muszę zdawać cała maturę od początku ale nie wiem na jakiej formule nowej czy starej ?
  Musze zdawać maturę w swojej byłej szkole ?

 8. Co można z tym zrobić? Przecież to nie jest sprawiedliwe, w tym roku zdawałam maturę , tylko z matematyki nie udało się no i nie mam szansy na poprawę.Muszę całą maturę zdawać!!! Czy można się odwołać?

 9. Dzień dobry.
  Zdawałam maturę w 2009 roku, ukończyłam technikum Ekonomiczne. Nie zdawałam matury z przedmiotu matematyka. Czy moglabym w tym roku podejść do matury z tego przedmiotu? Bez dodatkowych przedmiotów z polskiego i języka obcego?

 10. Pisałam maturę po raz pierwszy w 2016 roku i nie zdałam matematyki pisałam ja 4 razy do kiedy mogę ja poprawić? Kiedy mija okres 5 lat ?(Nowa formula)

 11. Witam, pisałem maturę po raz pierwszy w 2016 r. (stara formuła), ale nie zdałem matematyki. Bezskutecznie próbowałem zdać egzamin w kolejnych latach (2017,2018,2019). Czy w tym roku mam ostatnią szansę na poprawę matematyki w starej formule?

 12. Witam,
  Pisałam maturę w 2017 roku. Nie zdałam egzaminu z matematyki. Czy wciąż mam czas do roku 2022, aby poprawić WYŁĄCZNIE matematyke? Pytam ponieważ doszły mnie słuchy, iż skrócono ten okres 5 lat na poprawę jednego niezdanego egzaminu i w świetle nowych przepisów mam szansę na poprawę matematyki wyłącznie w 2020 roku, a od 2021 muszę już pisać maturę w całości. Mimo iż jest to niesprawiedliwe, ponieważ zawsze było na to 5 lat. Będę wdzięczna za szybką odpowiedź, ponieważ jeśli potwierdza się te informacje to zostało mi niewiele czasu by złożyć deklaracje. Druga sprawa, czy mogę zgłosić się na poprawę matematyki nie w maju a w sierpniu 2020?

  • Zacznę od ostatniego pytania, żeby zgłosić się w sierpniu na poprawkę, trzeba zgłosić się najpierw w maju, żeby mieć co poprawiać. Natomiast ile lat są ważne zdane egzaminy, zależy w tym roku od roku ukończenia i rodzaju szkoły. W którym roku ukończyłaś szkołę i jaką?

   • Jeżeli nie zdałam egzaminu z matematyki w sesji egzaminacyjnej 2016/17, to do którego roku mogę poprawiać tylko jeden przedmiot ? Tzn. ten którego nie zdałam tj.matematykę? W okresie teoretycznie 5 lat można poprawiać jeden przedmiot- od 2017 do tego roku mija 4 lata, więc czy w 2022r. Mogę poprawiać tylko matematykę, a nie wszystkie przedmioty?

 13. Witam
  Pisalam mature w 2017 roku i nie zdalam egzaminu z matematyki. Staralam sie poprawić egzamin w maju 2019 , nie udalo się.. Czy po złożeniu deklaracji na poprawę w sierpniu na ktora nie przyszlam, mogę złożyć deklarację na pisanie ponownie egzaminu w maju 2020?

 14. Witam.
  Pisałam mature w 2015 roku, nie zdałam z matematyki .. Uczęszczałam do technikum. Ten rok jest ostatni, kiedy mogę poprawić matematykę . Pytanie, czy jeśli nie zapisałam się na poprawkę w maju, mogę zapisać się na sierpień?

 15. Mój przypadek jest trochę trudniejszy….Walczę z matematyką od kiedy pamiętam. Wszystkie egzaminy prócz tego jednego zdałam w miarę. Później odpuściłam na kolejne 5 lat. Po tych 5-ciu latach podeszłam raz jeszcze (ostatni raz mogłam zdawać na starych zasadach). Oczywiście wszystko zdałam (tym razem lepiej i tym razem znów bez matmy), ale na początku marca dowiedziałam się, że nie.moge już zdawać tylko matematyki. Otóż poinformowano mnie 2 miesiące przed maturą, że muszę zdawać całą poraz kolejny na nowych zasadach. Rozumiem, że na nowych zasadach, ale dlaczego całą, skoro rok temu zdawałam całą ? Czy nie można się jakoś odwołać, tym bardziej, że nie mam dużo czasu na opanowanie całego materiału, bo byłam przekonana, że muszę zdawać tylko i wyłącznie matematykę ? Bardzo mocno pogmatwane to wszystko. Osoby z moją sytuacją powinny mieć możliwość zdawania tylko tego przedmiotu, którego nie zdały…zgodzę się, na starych warunkach, bo to akurat było napisane, że ten rok ostatni raz można zdać w starej formule…

 16. Witam maturę zdawałam w 2017.W tym roku złożyłam deklaracje przystąpienia do egzaminu z matematyki w maju (docelowo będzie w czerwcu) Jednak z powodu pandemii i tego ze nie mieszkam na stałe w Polsce ,nie mogę stawić się na egzamin. Czy w takim wypadku mogę zdawać we wrześniu?

 17. Witam zdawalem mature rok temu i nie zdałem matmy i polskiego ustengo w tym roki podszeldem do matmy i raczej tez jej nie zdam. Czy mogę podejść w tym roku w sierpniu cxy tam we wrześniu do poprawy czy trzeba czekac znowu rok

 18. Dołączam się do pytania wyżej, co w przypadku, kiedy w 2019 roku nie zdałam j. Polskiego pisemnego i Matematyki, a w tym roku w pierwszym terminie zdałabym tylko polski? Czy można przystąpić w takiej sytuacji do poprawy matematyki we wrześniu? Czy trzeba czekać znowu kolejny rok?

 19. Pisałam maturę w 2016 r, po raz pierwszy, nie zdałam nie poszłam na poprawkę, zapisałam się w 2017, ale nie poszłam. Jestem absolwentką liceum, a maturę miałam nową formułę (losowanie pytania na miejscu). Do kiedy mogę ją zdać?

   • A co jeśli się nie zda jednego przedmiotu w tym terminie?
    Tzn. Mam ostatni rok 2021 do poprawy matematyki i angielskiego pisemnego, jeśli nie zdam jednego z nich obowiązuje mnie poprawka?

    • Jeśli w ciągu 5 lat nie zaliczy się lub nie poprawi egzaminów, to trzeba zdawać całą maturę od nowa. Zdane egzaminy są ważne przez 5 lat, po tym czasie trzeba przystąpić do matury od nowa.

 20. Czy jeśli ktoś nie zdał matury z matematyki w pierwszym i w drugim terminie i podchodzi w kolejnym roku to może pisać dwa terminy (maj i sierpień?).
  Pozdrawiam

 21. Podchodziłam do matury nie będąc przygotowaną na matematykę przez sytuację z wirusem, nie zdałam za pierwszym ani za drugim razem, co mam w takim przypadku zrobić?
  Szczególnie, że matematyka to mój największy wróg i nie weszłam ponad 20% w głównym i poprawkowym terminie?

  • Wroga zawsze można oswoić… i się z nim zaprzyjaźnić… 🙂
   Warto skorzystać z kursu lub korepetycji przygotowujących do matury z matematyki. Systematyczna nauka powinna przynieść efekt w postaci zdanej matury. Jest jeszcze sporo czasu, ale polecam zacząć przygotowania już teraz.

 22. Witam, w tym roku (2020 bez egzaminów ustnych) przystąpiłem do Matury, ale niestety nie zdałem matematyki w terminie głównym oraz w terminie poprawkowym ( 8 września). I mam pytanie,
  Aby zdać Maturę jestem zobowiązany do zdania tylko matematyki czy muszę zdawać wszystkie przedmioty od nowa.
  Proszę o pomoc

  • Jeśli pozostałe przedmioty zostały zaliczone, to tak, wystarczy podejść tylko do egzaminu z matematyki. Przy czym zdane egzaminy są ważne 5 lat, tak więc warto zdać matematykę do 2025 roku, w przeciwnym wypadku w kolejnym roku, czyli od 2026 roku, trzeba będzie zdawać całą maturę od nowa.

 23. Witam, maturę zdawałam w 2012 roku, oczywiście z matematyki nie wyszło. Jak mogę od początku rozpocząć naukę aby zdobyć w całości całą maturę, dziękuję za odpowiedź. Ps. Jestem po technikum handlowym

  • Można przygotowywać się samemu lub skorzystać z kursów maturalnych, co jest zdecydowanie lepszym wyborem, jeśli miało się przerwę w nauce. W obecnych czasach dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z kursów on-line. W 2021 roku wszystkich zdających obowiązuje już nowa formuła matury. Natomiast od 2023 roku zmieniają się zasady zdawania matury z j. obcego, warto więc podejść do matury przed tym rokiem. Dobrze jest rozłożyć naukę w czasie i przyswajać materiał stopniowo. No i najważniejsze, aby się nie poddawać. Trzymam kciuki!

 24. Witam, zdawałam maturę w 2016 roku, nie zaliczyłam matematyki i angielskiego.
  W 2017 roku poprawialam te dwa przedmioty. Angielski udało się zdać natomiast z matematyki się nie udało. Poddałam się
  W tym roku 2021 mogę zdawać matematykę? I ponoszę opłatę?

 25. Dzieńdobry chciałabym się dowiedzieć czy jest możliwośc zapisania sie na mature w sieprniu, nie zapisałam się na maj zostałam błednie poinformowana iz mam dzwonić dowiadywać sie bliżej matur majowych przez niekompetentną sekretarkę. W tym roku mija 5 lat, do zdania została jedynie matematyka… Co mam robić w takiej sytuacji… Jestem załamana moje plany na dostanie się na wymarzone studia po wychowaniu dzieci legły w gruzach. Pisać od nowa mature….

  • Przykro mi, rzeczywiście sekretarka wprowadziła Cię w błąd. Przepisy są bezwzględne i określają ściśle kiedy można zapisać się na maturę. Na maturę 2021 termin dla niektórych roczników kończył się 15 stycznia 2021, a dla innych 7 lutego 2021. Na sierpień nie można się zapisać, bo w sierpniu są poprawki, żeby mieć prawo do poprawki, trzeba pójść w maju i nie zdać.
   W 2022 roku będzie trzeba będzie pisać całą maturę od nowa. Obawiam się, że już nic nie da się zrobić.
   OKE nie przyjmie tłumaczenia, że zostałaś wprowadzona w błąd, tak na słowo… nie wiem czy rozwiązaniem byłaby jakaś droga prawna. Trzeba by udowodnić winę sekretarce, ale to pewnie byłoby bardzo trudne.

 26. Witam serdecznie, do matury podchodziłam w maju 2017 roku, nie zdałam matematyki i poprawiam ją rok w rok. Moje pytanie brzmi kiedy mija mi te 5 lat na poprawę?
  Gdy się dowiadywałam to za każdym razem słyszę co innego, jedni mówią że 5 lat mija mi teraz czyli maj 2021 + sierpień poprawka a jeszcze inni mówią,że 5 lat minie dopiero w 2022. Więc jak w końcu liczyć te lata i kiedy faktycznie skończy mi się możliwość poprawienia tego jednego przedmiotu?
  To jest 5 lat liczone od 2017 roku czy od 2018?

  • Mam dobrą wiadomość – 5 lat mija w 2022 roku. To już ostatnia szansa na poprawienie matematyki. Zapraszam do nas na kurs, nasza matematyczka potrafi ten przedmiot przełożyć na język ludzki. Może Pani spróbować, mamy 30 dni gwarancji, więc można sprawdzić czy w Pani przypadku takie podejście zadziała. Swoją drogą warto się przyjrzeć i przeanalizować co sprawia, że rok po roku się nie udaje. Od tego bym zaczęła. Proszę napisać do nas na sekretariat@edu-you.pl, a zdiagnozujemy problem.

 27. Witam pisałam mature w maju 2018
  Nie zdałam matematyki i poprawki sierpniowej w 2018 również czy nie podchodząc teraz w maju 2021 do matury z matematyki mogę pisać w sierpniu? Czy muszę czekać rok do 2022?

 28. Został mi jeden przedmiot który nie zdałem w 2020 roku, złożyłem papiery i miałem pisać w maju ale się nie zjawiłem czy mogę podjeść w sierpniu jak w maju się nie zjawiłem a złożyłem deklaracje ?

 29. Pisałam maturę w 2017 roku
  Nie zdałam matematyki.
  Nie potrafię nigdzie znaleźć terminarza składania deklaracji maturalnych.
  Czy w 2022 r mogę pisać maturę poprawkową w maju i sierpniu? Do kiedy mam czas żeby złożyć deklaracje maturalna??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *