Brutalny koniec matury w starej formule dla absolwentów liceów 2005-2014

Wiele osób jeszcze w 2019 roku zdawało maturę w tzw. starej formule. Dotyczy to absolwentów liceów z lat 2005-2014 i techników z lat 2006-2015.
I co się stało ku zaskoczeniu absolwentów liceów, którym nie udało się uzyskać świadectwa maturalnego w 2019 roku?

Muszą zdawać całą maturę od nowa, w nowej formule, bo Centralna Komisja Egzaminacyjna wygasiła maturę w starej formule dla absolwentów liceów. Jest to o tyle niemiłe zaskoczenie, że normalnie każdy zdany egzamin maturalny jest ważny 5 lat, a teraz jednak nie.

Dlaczego jest to zaskoczenie?

Wiele osób zapisując się w Okręgowych Komisjach Egzaminacyjnych nie zostało o tym poinformowanych.  Nie każdy czyta kilkaset stron informatora maturalnego, w którym mógł natrafić na tajemnicze sformułowanie, którego jeszcze jesienią 2018 roku nie potrafiła od razu zinterpretować  spora grupa pracowników OKE i CKE (na co mam dowody).

Dlatego też absolwenci liceów zapisujący się w tym, jak się okazało, feralnym roku, nie zostali rzetelnie poinformowani, że taka sytuacja może zaistnieć, a tym samym nie mogli wybrać, czy będę zdawać maturę w roku 2019 świadomi, że jeśli coś pójdzie nie tak, to w 2020 będą musieli zdawać całą maturę od nowa w nowej dla nich formule, czy podejdą do matury w roku 2020 w nowej formule i z możliwością ewentualnej poprawy niezdanych egzaminów przez kolejne 5 lat.

Co teraz można zrobić, skoro przecież CKE nie zmieni ustawy?

Jeśli znalazłeś się w takiej sytuacji, możesz pisać do OKE o warunkowe zdawanie egzaminu maturalnego. Moim zdaniem masz do tego prawo, bo nie wiedziałeś, że tak będzie; nikt Cię wcześniej nie poinformował, nie dał wyboru.

Kierujcie swoje pisma o warunkową poprawkę do OKE i Rzecznika Praw Obywatelskich, szczególnie dlatego, że jeszcze w roku 2020 CKE musi przygotować maturę w starej formule, bo w takiej sytuacji znajdują się teraz absolwenci techników z lat 2006- 2015: w roku 2020 obowiązuję ich stara matura, z tymi samymi skutkami co absolwentów liceów  w tym roku.

Przygotowałam wzór takiego pisma, zainspiruj się i dostosuj je do swojej sytuacji: Wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich

43 myśli nt. „Brutalny koniec matury w starej formule dla absolwentów liceów 2005-2014

 1. Błagam, pomóżcie napisać taki wniosek. Byłam dziś w OKE i powiedziano mi oczywiście to co jest wyżej napisane. Dajcie jakiś wzór tego pisma, bo oszaleję! W tym roku pisałam PIERWSZY raz maturę (szkołę ukończyłam w 2014 roku) powinęła mi się noga tylko na tej matematyce, resztę mam piękne punkty!

  • dodam jeszcze, że nikt nie poinformował mnie o ponownym pisaniu całej matury. Mało tego, we wrześniu Pani w OKE mówiła mi że tylko matematykę muszę pisać…. dziś co innego mówią. Jestem załamana 🙁

    • napisałam do RPO oraz OKE, dam znać co odpisali 🙂
     Czy jest jednak w ogóle szansa na “warunkowe” dopuszczenie do starej formuły?

     • OKE odpowiedziało, że powinniśmy sami czytać poradnik maturalny a nasze problemy nie są ich problemem. Żadna poprawka się nie należy. To że ich pracownicy wprowadzają ludzi w błąd (jeszcze w październiku) – mało ważne. BRPO za to obiecało przyjrzeć się sprawie czy nie zostały zaniechane ich obowiązki. Zachęcam do pisania wniosków, może jak więcej ich dostaną, zaczną robić coś szybciej 🙂

     • Wzmianka o tym przepisie w informatorze CKE pojawiła się dopiero we wrześniu 2018. Było to jedno zdanie. Jeśli ktoś zaczął przygodę z maturą wcześniej, opierał się na tym, że ma przed sobą pięć lat. Jak widać nic nie stoi na przeszkodzie, żeby prawo w Polsce działało wstecz. Jak pytacie o coś w OKE dobrze jest poprosić o wysłanie maila. Czasem już to pytanie; czy mogę dostać to na maila, sprawia, że sprawdzą, pomyślą dwa razy. Ponieważ pomagamy ludziom z całej Polski, więc wiem co im mówią, jak wprowadzają w błąd w różnych placówkach, jak sami gubią się w swoich zamotanych przepisach.
      Do pisania wniosków również zachęcam, a nawet szykuję model, który niebawem udostępnię.

  • dzwoniłam dziś do OKE oczywiście powiedziano mi że moja matura z 2017 roku się nie liczy (a miałam do zaliczenia tylko matematykę) i w maju muszę podchodzić do wszystkiego o nowa i w nowej formule…Telefonowałam też do rzecznika praw obywatelskich który nic nie wie o tej sprawie (żadne skargi jeszcze ie spłynęły) ale jego rzeczniczka powiedziała mi że raczej jest to beznadziejna sytuacja i cięzko będzie się odwołać od tego przepisu.

   • Sprawa na pewno nie jest łatwa, a być może nawet beznadziejna. Do przepisu rzeczywiście trudno będzie się odwołać, bo był zapisany. Mętnie, niejasno, ale był. Tu raczej stawiałabym na brak informacji ze strony OKE. Wydaje mi się, że spróbować nie zaszkodzi, jak dostaną trochę odwołań, to być może ktoś pochyli się nad tym beznadziejnym problemem. Zastanawiam się też kiedy ten przepis wprowadzili w życie, bo to tak jakby prawo działało wstecz w przypadkach wielu osób podchodzących do starej matury – najpierw dostali informację, że mają 5 lat na poprawkę, po czym jednak ten zapis traci moc, bo właśnie zmieniły się przepisy.

 2. W OKE uzyskałam informacje że zmiana weszła w życie z dniem 26.08. Tylko ich pracownicy jeszcze w październiku udzielili mi informacji że w maju 2020 r. mogę poprawiać matematykę której nie zdałam w 2019 r. Oczywiście napisałam do OKE i do Rzecznika czekam na odpowiedź.

 3. Otrzymałam już odpowiedzi i wszyscy zgodnie uważają że nie ma możliwości prawnej aby poprawiać niezdany przedmiot w starej formule… jestem załamana 🙁

 4. Witam
  I jak jest teraz sutuacja?.Ja nic zupełnie nie wiedziałam o tym wygaszeniu starej formuły… Planowałam normalnie do 31 grudnia wysłać deklarację, bo mam nie zdaną matematykę ale jestem absolwentką liceum do roku 2014…. Nie wiem co teraz robić, czeka mnie matura w “nowej formule” czy nadal można się odzoływać…

  • Myślę, że trzeba się odwoływać, tym bardziej, że jak piszesz nic nie wiedziałaś. Umawiałaś się bowiem inaczej i nikt Cię nie poinformował, że się zmienią przepisy. Miałaś prawo tak planować.
   Jeśli nie uda się uzyskać warunku, wtedy owszem czeka Cię cała matura od nowa.

 5. Nie wiem teraz zupełnie co zrobić…Nie mam pojęcia o tej nowej formule , czytam dopiero teraz informatory, nawet nie wiem gdzie tą deklaracje złożyć, do kogo bo na OKE jest że do 31 grudnia absolwenci liceów 2005-2014 że do dyrektora OKE?.Chyba muszę tam jutro zadzwonić i się zapytać, bo nie wiem co mam robić…

  • Prawdopodobnie musisz zdawać maturę całkowicie od nowa w nowej formule, jednak napisz do OKE i Rzecznika Praw Obywatelskich wniosek o poprawkę warunkową, dodając że nikt nie poinformował Cię o zmianach przepisów. Jest szansa 🙂 mała… ale zawsze.

 6. Wszystko już jasne, dzwoniłam dziś do OKE i patrzyłam na infomator CKE dla marurzystów i tam niestety, wyrażnie jest napisane, że absolwenci takich i takich liceów do roku szkolnego 2013/2014 (czyli to co mnie dotyczy) w roku 2019 ostatni raz zdawali na “starej” podstawie. I od sesji w roku 2019/2020 obowiązuje ich “nowa” formuła… Babka mi powiedziała, że odwoływać się mogę, ale są tak znikome szanse bo ten przepis już został zmieniony i w ich opinii Okręgowych Komisji wyrażnie jest to ujęte w infomatorze CKE… Więc chyba na nic pisanie tych podań…Ale czy komuś się w ogóle udało, coś wywalczyć w tej sprawie jak do tej pory?.Czy tylko odmowy przychodzą?…

  • Tak, tylko, że to jest informator z tego roku, a gdybyś wzięła informator z roku, w którym się zapisywałaś na egzamin, to byś w nim tej informacji nie znalazła. I tu jest “pies pogrzebany”. Możesz sobie coś zaplanować, zgodnie z przepisami, przychodzi urzędnik, ustala nowe i mówi, że od dziś jest tak. To jest nie fair. Prawo działa wstecz, a to jest niedopuszczalne.

 7. Ja napisałam do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej, będą sprawdzać czy nie naruszyli naszych praw – wprowadzając w błąd. Dlatego warto jest pisać odwołania, ponieważ im więcej wniosków otrzymają – tym większe szanse na ich zainteresowanie tematem. OKE np; w moim przypadku, jeszcze w październiku 2019 informowało, że muszę zdać tylko brakującą matematykę, następnie w listopadzie że jednak nie jeden przedmiot tylko całą maturę, dając pół roku na przygotowanie do nowej i nieznanej formuły. Co do zapisu w informatorze, teraz jest – wcześniej go nie było, dlatego bazowaliśmy na informacjach pracowników OKE, które wydawałoby się, iż będą rzetelne. A nawet jeśli zapis by był wcześniej w informatorze, to pracownicy OKE z różnych okręgów informowali interesantów błędnie… pisz odwołanie, nic nie tracisz – masz nawet podane na “tacy” 🙂

 8. Szczescie w nieszczesciu ze ktos jest w takiej sytuacji jak ja. Ja pierwszy raz podeszlam w zeszlym roku do matury na starych zasadach inikt mnie nie poinformowal ze jak czegos nie zdam to z arok musze zdawac wszystko od nowa. Zostala mi do zdania tylko matma. Jutro napisze przygorowane przez Pania pizmo do Rzecznika i OKE. Dobrze doczytalam ze ostateczny termin skladania deklaracji to 7.02.2020r.?

  • To dokładnie tak jak u mnie, mimo że dopytywałam kilkukrotnie czy na pewno tylko matematykę do zdania której nie zaliczyłam. Do października 2019 mówiono że tylko matma, następie w listopadzie 2019 że… jednak nie tylko, i jest to mój problem, a nie ich. Ja zapisałam się na maturę mimo wszystko, już teraz. Natomiast koresponduję z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich ( świetne podejście do petenta! Na prawdę chcą pomóc!) mało tego, napisałam do Prezydenta RP – który w piątek odpisał, że prosi MEN o wyjaśnienie tej sytuacji. Napisz proszę podaną deklarację i porozsyłaj 🙂 nic nie tracimy. Zważając na fakt, że w 2005/2006 z jednym nie zaliczonym przedmiotem przepuszczali całą maturę, to teraz mogliby dać czas, który do tej pory był NORMALNIE wpisany w termin maturalny….

  • Okazuje się, że CKE zabrakło wyobraźni i nie pomyśleli ile osób pozostawią w takiej sytuacji, a także, że naruszą wcześniej obiecane im prawa.
   Jeśli chodzi o deklaracje to, trzeba dokładnie przeanalizować tabelę CKE, bo dla niektórych to jest 31.12.2019

 9. Dostałam kolejne pismo z BRPO, w którym napisali że przedstawili zgłoszony prze mnie oraz inne osoby problem z wygaśnięciem starej matury do p.Dyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego Ministerstwa Edukacji Narodowej 🙂 Są coraz większe szanse! 🙂

 10. WITAM mam pytanie skończyłam liceum w 2008r tylko nie zdałam matury z dwóch przedmiotów.Jak teraz po tylu latach się zebrać do powtórki A nawet zacząć od zera tym bardziej że jest teraz matma ktora jest dla mnie kula u nogi… prosze o rade … z góry dziękuję Pozdrawiam

  • Trzeba zdać trzy przedmioty maturalne na poziomie podstawowym: polski, matematyka i język obcy.
   Dobrze jest ustalić na jakim poziomie zna Pani język obcy, bo to pozwala na oszacowanie czasu potrzebnego na przygotowanie się do matury.
   Z języka polskiego i matematyki można przygotować się w rok szkolny powtarzając materiał od podstaw, najlepiej w skompaktowanej formie – to co ważne.
   Przy samodzielnym przygotowaniu pomocne będą wszelkiego rodzaju repetytoria maturalne, ale tak czy inaczej będzie to trudne.
   Najlepszym rozwiązaniem są kursy dla maturzystów po latach, które ukierunkują naukę, na których dostanie Pani wsparcie nauczycieli, będą sprawdzać prace, motywować, wyjaśniać. Jesli może sobie Pani na takie pozwolić zarówno czasowo jak i finansowo to polecam, bo to najszybsza droga do celu. My zaczynamy kurs do matury 2021 w maju tego roku. Ale już od marca będzie można wziąć udział w maturalnej rozgrzewce i zrobić podstawy matematyki czy zcząć czytać pierwsze ważne lektury z listą pytań, które pozwolą wyłapać z nich najważniejsze sprawy. Zapraszam do kontaktu, jeśli chciałaby się Pani dowiedzieć czegoś więcej i poznać swój poziom językowy. Internetowa Szkoła Maturzysty po Latach

   e-mail: sekretariat@edu-you.pl
   telefon: 882 838 187

 11. Czyli nawet jeśli chciałbym poprawić sobie maturę z Historii i WOSu, to muszę zdawać od nowa? A czy według przepisów aby zdać maturę, muszę zdać ustną?

  • Jeśli masz świadectwo maturalne, to absolutnie nie! Nie musisz zdawać od nowa, ulepszasz wynik zdajesz dodatkowe egzaminy, które są Ci potrzebne. Możesz to zrobić w każdej sesji maturalnej, pod warunkiem, że złożysz deklarację maturalną do 7 lutego. Powodzenia!

  • Jeżeli masz zdaną maturę ,a chcesz poprawiać to nie obowiązuje chyba limt czasu, deklaracje też chyba możesz jeszcze złożyć do lutego?.Zresztą najlepiej będzie zadzwonić do OKE i zapytać u żródła, albo poszukać informacji o podwyższaniu wyników z matury na stronie OKE.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *