Ku przestrodze czyli ile lat ważne są zdane egzaminy maturalne, w sytuacji kiedy nie uzyskałeś świadectwa maturalnego?

Dostałam takie zapytanie (dostaję je średnio raz w tygodniu i za każdym razem jest mi smutno, bo muszę przekazać złą wiadomość):

„Zdawałam  maturę  w 2014 roku i, niestety, nie zdałam tylko matematyki. Czy jeśli przystąpię do egzaminu maturalnego w 2020 roku, to  będę  musiała  zdawać całą maturę od nowa?” – pyta czytelniczka naszego newslettera.

– Tak, musisz zdawać całą maturę od nowa, wszystkie pięć egzaminów, ponieważ te, które zdałaś właśnie się przeterminowały. Pojedyncze egzaminy maturalne ważne są pięć lat!

Pamiętajcie więc: jeśli ktoś z Was, Drodzy Czytelnicy, zdawał i zdał część egzaminów w roku 2015, rok 2020 jest ostatnim, w którym możecie uzupełnić brakujące. Nie zwlekajcie, bo strata tego, co wydawało się zdobyte raz na zawsze, boli, a odrobienie straty kosztuje dużo zachodu.

Tylko pięć lat… a może aż pięć lat?

Jeśli macie w planach zdanie matury po latach od ukończenia szkoły średniej, a zajętym pracą i rodziną brak wam czasu na naukę, to te pięć lat ważności egzaminów może okazać się zbawienne. W tej sytuacji nie musicie przygotowywać się do wszystkich przedmiotów jednocześnie. Możecie zaliczyć w 2020 coś, co na przykład bardziej lubicie, a w 2021, po nabraniu praktyki w pomyślnym zdawaniu egzaminów, uzupełnić brakujące przedmioty. Tym sposobem też osiągniecie cel, może nawet szybciej, niż gdybyście przez kilka kolejnych lat czekali na niespodziewany przypływ wolnego czasu na naukę.

UWAGA!
Reguła ta nie obowiązuje absolwentów liceów, którzy zdawali maturę na starych zasadach. Centralna Komisja Egzaminacyjna wygasza starą formułę i jeśli nie odebraliście świadectwa maturalnego, to zdane egzaminy przepadły przed upływem magicznych 5 lat, a dokładnie w roku 2019. W 2020 będziecie zdawać wszystko od nowa, ale już na nowych zasadach. 

Natomiast w  roku szkolnym 2019/20 absolwentów techników z lat 2006-2015 jeszcze po raz ostatni obowiązuje matura w starej formule. Jeśli zostanie coś do poprawy, to niestety, trzeba będzie zdawać w 2021 wszystko od nowa. 

Jeśli nie wiesz jak zinterpretować swoją sytuację zostaw pytanie w komentarzu podając rodzaj i rok ukończenia szkoły.

 1. Witam . Mature powinnam zdawac w 2015 roku w starej formule . Niestety ,ale do niej nie podeszlam . Udało mi się podejść w 2016 roku ,ale nie udało mi się zdać z matematyki. Czy będę mogła poprawić matematykę jeszcze w 2020 roku czy pozostałe przedmioty mi przepadną i będę musiała zdawać w nowej formule ?

 2. Hej 🙂 zdawałam maturę w 2015r i nie podeszłam do ustnego niemieckiego i matematyki nie udało mi się zdać. Czy jest szansa to jeszcze poprawić czy trzeba wszystko od nowa?

 3. Maturę zdałam w 2012 roku, dodatkowo w 2014 pisałam biologię i chemię na poziomie rozszerzonym. Czy te przedmioty dodatkowe z 2014 można będzie jeszcze poprawic (podwyższyć wynik) i ewentualnie na jakich zasadach? Dziękuję z góry za odpowiedź.

 4. Ukończyłam szkole LO w 2008 r. Do matury przystąpiłam pierwszy raz w 2019 w starej formie i nie zdałam matematyki. Czy podchodząc w 2020 będę zdawała tylko matematyke?

 5. Witam. Jestem absolwentem technikum z 2014r, jednak maturę pisałem w roku 2015. Nie zdałem matematyki. Czy w tym roku mogę pisać samą matematykę, czy muszę zdawać wszystkie przedmioty?

 6. Witaj, brat chodził do liceum. Zdawał maturę w 2016 roku (rok szkolny 2015/2016). Zdał wszystkie przedmioty poza matematyką.
  Czy jego 5 lat na zdanie tego jednego przedmiotu mija teraz w 2020 roku, czy dopiero w 2021?

 7. Witam czyli jesli podeszlam do matury w 2016 roku a szkole skonczylam (LO) na przelomie 2013/2014 i nie zdalam matemtyki to teraz te magiczne 5 lat nie istnieje i musze w 2020 pisac wszystko od nowa??

 8. Witam serdecznie

  W roku szkolnym 2010/11 ukończyłem LO ale nie zdałem matury. W 2019 postanowiłem podejść jeszcze raz. Pisałem wszystko od początku, w starej formule. Niestety nie zdałem matematyki. Myślałem że w tym roku będę musiał zdać tylko brakującą matematykę ale ku mojemu zdziwieniu Panie z OKE poinformowały mnie że muszę wszystko pisać na nowo. W oficjalnym piśmie od OKE odnoszą się do ustawy(art.44zzd. ust.4 ustawy o systemie oświaty) która mówi jakie przedmioty są aktualnie wymagane w “nowej formule”. Czyli jak dla mnie powinienem zdawać tylko matematykę i przedmiot rozszerzony?

  Zastanawia mnie jeszcze kwestia ważności zdanych przedmiotów. W ustawie jest taki zapis: “Art. 44zzn. 1. Absolwent, który nie zdał egzaminu maturalnego z danego przedmiotu lub przedmiotów obowiązkowych w części ustnej lub w części pisemnej, może przystąpić ponownie do części ustnej lub części pisemnej egzaminu maturalnego z tego przedmiotu lub przedmiotów, zgodnie z przepisami obowiązującymi w roku, w którym przystępował do egzaminu maturalnego po raz pierwszy, w okresie 5 lat od pierwszego egzaminu maturalnego..”. Nie jestem w stanie zrozumieć zaistniałej sytuacji, to się nie trzyma całości. Czy mógłbym prosić o podstawę prawną która dokładnie mówi o przepadku zdanych egzaminów? Bardzo dziękuję za odpowiedź

 9. Hej. Zdawałam maturę w 2014r niestety oblałam matematykę. Chcę spróbować swoich sił w 2021 r. wiem, że bedę musiała zdawać wszystkie przedmioty, jednak chodzi mi o to czy bedę mogła zdawać ją ma starych zasadach czy już według nowej podstawy programowej?!

 10. Witam. Pisałam maturę 2017r .. niestety nie udało mi się zdać z matematyki i angielskiego pisemnej. Starałam się teraz o dodatkowy termin w lipcu. Jednak nie czuje się na siłach by to zdać. Czy mam możliwość przystąpienia ponownie w 2021?

   • Dario,
    Dokładnie tak. Twoje zdane egzaminy są ważne do 2023. Potem wszystko od nowa. Pamiętaj, że jest już projekt nowej ustawy i w 2023 zaostrzają się reguły. Język obcy będzie sprawdzany jak na certyfikaccie czyli będzie dużo trudniej do tego trzeba będzie zdać przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym, teraz wystarczy podpisać arkusz. Zatem szykuj się na maturę 2021. Niewiele Ci brakuje, a zdawanie od nowa tego co się już zdało, to bolesna perspektywa. Jeśli potrzebujesz pomocy zapraszam do nas. Dzwoń 882 838 187 🙂

 11. Jeśli pierwszy raz podchodziłam do matury w 2015 roku i nie zdałam ale później podeszłam w 2016 w maju to mogę jeszcze poprawić ?
  Liceum 2011-2015

  • Istotne jest to, czy nie zdałaś całej matury, czy tylko jednego z przedmiotów? Bo jeśli nie zdałaś całej matury, to i tak musisz zdawać na nowo cały egzamin.
   Natomiast zdane egzaminy z poszczególnych przedmiotów są ważne przez 5 lat. Jeśli więc podeszłaś do matury w 2015 roku, to czas na poprawę niezdanych egzaminów minął w tym roku, co oznacza, że jeśli chcesz przystąpić do matury, musisz zdawać wszystkie przedmioty od nowa.
   Gdybyś w przyszłym roku zdała tylko część egzaminów, to będziesz mieć 5 lat na poprawę pozostałych.

 12. Cześć 🙂 zdawałam maturę w 2014 roku a w 2015 poprawiałam wyniki z biologii i chemii (z jednego przedmiotu udało mi się poprawić) czy jeśli chciałabym aplikować na studia w roku 2021 to musiałabym pisać maturę raz jeszcze? Czy poprawiony wynik jednego przedmiotu z roku 2015 i jeden wynik z 2014 jest dalej obowiązującym wynikiem?

  • Zdana matura obowiązuje bezterminowo.
   W przypadku poprawy ocen obowiązuje zawsze ocena wyższa. Jeśli więc w 2014 r. zdałaś biologię na 4 i chciałaś ją poprawić na 5, ale Ci się nie udało i w rezultacie zaliczyłaś egzamin na 3, to na Twoją korzyść uznawana jest ocena wyższa, czyli 4.

  • Tak, jak najbardziej możesz w roku szkolnym 2020/2021 zdawać egzamin z matematyki, zwłaszcza że od 2017 r. masz 5 lat na zaliczenie niezdanych egzaminów.
   Po upływie 5 lat będziesz musiała zdawać całą maturę od nowa. Warto więc podejść do egzaminu jak najszybciej.

 13. Witam, chodziłam do technikum, które ukończyłam w 2016 roku i w tym też roku pisałam maturę po raz pierwszy, nie zdałam matematyki, czy w 2021 roku będę mogła zdawać jeszcze raz matematykę czy będę musiała zdawać już wszystkie przedmioty od nowa?

 14. Witam. W 2008 roku zdałem maturę. Chciałbym dostać się na studia gdzie wymagana jest rozszerzona biologia i chemia. Czy wystarczy że zdam te przedmioty czy muszę jeszcze zdawać ponownie obowiązkowe?

  • Rozumiem, że zdana matura oznacza otrzymanie świadectwa maturalnego, czyli zaliczenie wszystkich przedmiotów na maturze. W tej sytuacji wystarczy podejść do egzaminów z przedmiotów dodatkowych.

 15. Witam. W 2015r zdałam lo eksternistyczne maturę pisałam w 2016 roku w starej formule ale nie zdałam matematyki czy w roku 2021 mogę jeszcze zdawać tylko matematykę plus jakiś dodatkowy przedmiot czy wszystko od nowa?

  • 2021 rok jest ostatnim rokiem, ostatnim dzwonkiem, żeby zdać matematykę, bez konieczności zdawania całej matury od nowa. Przy czym w 2021 roku wszystkich zdających obowiązuje już nowa formuła matury.

 16. Witam, pierwszy raz podszedłem do egzaminu maturalnego w roku 2015, w roku 2017 ponownie pisałem egzamin w pełnym zakresie. Według Art. 44zzn. sys. oświaty termin możliwości poprawy upłynął w roku 2020, lecz co w sytuacji gdy w roku 2017 podszedłem do całego egzaminu?

  • Każdy zdany egzamin maturalny jest ważny 5 lat. Jeśli w ciągu tego okresu nie uzyska się świadectwa dojrzałości, trzeba podejść do całej matury od nowa.

 17. Witam. W 2013 roku zdawałem maturę, nie zdałem egzaminu z matematyki. Podchodziłem do matematyki jeszcze w roku 2014 i 2015 i również nie zdałem. Czy w maju 2021 muszę zdawać wszystkie obowiązkowe przedmioty czy tylko matematyka? Chodziłem do technikum. Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedz

 18. Dzień dobry. Pisałam maturę w roku 2015, nie zdałam matematyki. W roku 2020 ponownie podeszłam do samej matematyki, niestety nieskutecznie. To również jak rozumiem oznacza, że cała matura (mimo próby poprawy w 2020) musi zostać napisana od nowa?

 19. Witam, w 2008 zdałam maturę (w tym rozszerzenie z biolgii i chemii). W 2009 poprawiałam biologię i chemię, aby podnieść wyniki (który został podwyższony). Czy mogę w 2022 poprawiać te przedmioty raz jeszcze i jeśli tak to na jakich zasadach ?

   • Dzień dobry,

    skonczyłam liceum ogólno ksztłacące i maturę w 2007 roku. Poprawiałam jeszcze w 2008 roku maturę i zdałam z historii i angielskiego. Czy mnie nie dotyczy nowa zasada, czy dalej obowiązuje stara matura?

    • Obowiązkowe przedmioty zdane i 1 dodatkowy. Nie muszę się martwić o zmiany, które mogą mnie objąć? Będę stosować się do starej matury?

    • Jeśli masz świadectwo maturalne, to nie musisz się martwić. Matura jest ważna bezterminowo. A jeśli będzie Ci potrzebny jakiś dodatkowy przedmiot, to zdasz tylko i wyłącznie wybrany przez siebie przedmiot, na zasadach obowiązujących w danym roku.

 20. Dzień dobry ,
  W 2012 r. Zakończyłam naukę w liceum . Nie skończyłam 3 klasy. Drugą klasę skoczyłam w 2011 r. Czy mogę zapisać się do szkoły wieczorowej w tym roku i ukończyć 1 rok? Czy uległo to przedawnieniu i naukę muszę zaczynać od początku.?

 21. Dzień dobry 🙂

  W 2018 roku podszedłem do pierwszej terminowej matury (technikum). Nie zdałem matematyki. W 2019 oraz 2020 podszedłem do poprawek, których również nie zdałem. Teraz w 2021 nie zostałem dopuszczony do matury, ponieważ nie uiściłem opłaty za egzamin, gdyż nikt mnie o tym nie poinformował… Rozumiem, że w tej sytuacji nie mogę już podejść do poprawki w sierpniu (nawet jeżeli zapłacę?).
  Czy rok 2022 jest moją ostatnią szansą?

 22. Witam, pisałam mature po raz pierwszy w 2016 roku, później jeszcze 3 razy i nie zdalam i dziś pisałam ponownie. Czy jeśli się nie uda to obowiązuje mnie poprawka w sierpniu?

 23. Dzień dobry, zdałam maturę w 2020 roku, natomiast nie udało mi się zaliczyć przedmiot rozszerzonych. W tym roku przystępuje do rozszerzonej matematyki , a w przyszłym do biologi i chemii. Czy w takim przypadku bez problemowo mogę składać wniosek na studia? Czy muszę wszystkie 3 rozszerzenia mieć zdane razem z maturą w tym samym roku?

 24. Dzień dobry 🙂 zdawałam maturę w 2015 roku i chciałabym ponownie podejść do matury, zdaje sobie sprawę, że muszę zdawać wszystko od nowa. Nurtuje mnie pytanie czy po ponownym podejściu do matury ma ona ponownie ważność 5 lat?

  • Odpowiedź na to pytanie jest trudna, bo póki co CKE nie do końca wie jak to będzie i dla jakich roczników. W 2023 roku następuje reforma matury. Wiemy, że przez jakiś czas osoby, które zdawały na zasadach z 2022 roku będą mogły ją poprawiać na tych zasadach w kolejnych latach, ale czy to będzie 5lat??? Wiemy z doświadczenia poprzednich transformacji, że przychodzi rok wygaszenia starej matury i wtedy wszyscy bez wyjątku przechodzą na nową.

 25. Dzień dobry, zdawałam maturę w 2017 nie zdałam polskiego ustnego i matematyki, w 2018 zdałam polski ale nadal problem z matematyką w 2019 miałam zdawać poprawkę z matematyki ale nie było mnie w Polsce i nie miałam możliwość tego poprawić, czy w roku 2022 jest jeszcze możliwość poprawiania tylko matematyki?

  • Tak Wiki, i to jest deadline. W 2022 roku minie 5 lat, a tyle czasu ważne są zdane egzaminy. W 2022 zdasz tylko matmę i uzyskasz świadectwo maturalne. Warto. Zapraszam na nasz kurs matematyki dla maturzystów po latach:-)

 26. Dzień dobry, zdawałam maturę w 2017 roku, nie zdałam jedynie matematyki. Próbowałam do 2019 roku poprawiać niestety bez skutku zawsze brakowało dwóch punktów do zdania. Zrobiłam sobie przerwę od tego tematu ze względu na tyle porażek, jednak szkoda żeby później po 5 latach zdawać całą maturę. Czy mimo, że nie przystąpiłam w maju tego roku do matur (jako poprawka matematyki) mogę przystąpić w okresie poprawek w tym roku do tego egzaminu? Żeby zwiększyć liczbę szans na zdanie, zawsze to trzy próby jeszcze licząc dwie ostatnie próby które pozostaną w 2022 roku 🙂 pozdrawiam

 27. Maturę zdałam w 2011r. Wyniki przedmiotów rozszerzonych podwyższała w 2012r. Jak wyglądałby matura w mojej sytuacji gdybym ponownie chciała podwyższyć wynik w 2022r? Wszystkie egzaminy są zdanie chodzi jedynie o podwyższenie wyniku z biologii i chemii, które pierwotnie zdałam.

 28. Zdawałam maturę w 2017 roku nie zdałam tylko z Matematyki czy w 2022 mogę ją poprawić? Czy teraz w sierpniu mogę przystąpić do poprawki jeśli nie pisałam w Maju?

 29. Pierwszy raz do matury podeszłam w 2017r ale nie zaliczyłam. Następnie w 2020 zdałam j.polski i w 2021 j.niemiecki. matematykę niestety oblałam. Czy mogę za rok zdawać tylko matematykę, czy muszę wszystko?

 30. dzień dobry
  zdawałem maturę w latach 70, chciałbym studiować -studia stacjonarne
  czy moja matura jest ważna?
  jak wygląda rekrutacja w tym przypadku?

 31. Cześć, w 2019 roku ukończyłem LO i zdałem wszystkie przedmioty obowiązkowe (w tym ustne) oraz jeden rozszerzony. Chciałbym za rok, góra 2 lata przystąpić do kolejnych dwóch przedmiotów rozszerzonych. Czy będzie to możliwe? Czy to prawda, że mam tylko 5 lat na zdawanie dodatkowych przedmiotów, a potem trzeba zdać całą maturę?

 32. Czy jest szansa na wyniki z matury z 2012 roku, człowiek był młody i przekonany że nie zdla mamyematy, I nie poszłam po wyniki czy jest szansa aby dowiedzieć jeszcze po tylu latach wyników?

 33. Zastanawiam się jak wygląda matura która zdawałam w 2009 r.Matematyka byla wtedy nieobowiązkowe, wtedy nie zdałam . Czy jesli chcialabym podejsc do matury ponownie to czymatematyka jest obowiązkowa?

 34. Witam! Maturę zdawałam po raz pierwszy w roku 2015- nowa matura. Przedmioty obowiązkowe mam zdane za pierwszym podejściem, aczkolwiek chciałabym po raz kolejny podejść do przedmiotów dodatkowych- biologia i chemia. Czy jest taka możliwość jeszcze? Przedmioty obowiązkowe które mam zdane pozostają ważne? Jeśli to istotne to kończyłam liceum ogólnokształcące

 35. Witam ja pisałam mature w 2019 roku i nie zdałam matematyki. Stąd moje pytanie czy w 2023 roku będę musiała zdawać od nowa czy tylko nie zdana matematykę i dopiero po 2023 roku wszystko od nowa. Dodam że ukończyłam liceum

  Z góry dziękuję za odp

 36. Dzień dobry, jeśli przystąpię po raz pierwszy w 2022 roku do matury i nie zaliczę jednego przedmiotu to czy będę mogła poprawić go w następnym roku bez pisania ponownie całej matury? Jeśli jednak nie zdam jej całej, to czy będę miała możliwość w 2024 roku ponownie do niej podejść na starych zasadach? Napisała Pani wcześniej, że od lat istnieje reguła, w której jak rozumiem ostatnie roczniki są traktowane inaczej, niż reszta.. Czy jest to nadal aktualne? Będę niezmiernie wdzięczna za odpowiedź.

 37. Zdawałam maturę w 2017 roku nie zdałam z egzaminu pisemnego matematyki i j. angielskiego do kiedy mogę zdawać te dwa przedmioty żeby nie musieć zdawać wszystkiego od nowa?

 38. Witam,
  Skończyłem technikum w 2019 roku i w tym samym roku pisałem maturę. Zdałem wszystko, oprócz matematyki. Podchodziłem do popraw ale nieskutecznie… Do kiedy mogę poprawić matematykę? Czy maturę z matematyki będę pisał w starej czy nowej formule?
  Pozdrawiam

 39. Witam mam pytanie ponieważ prawdopodobnie 3 raz(łącznie z jedną poprawka) nie zdam matury z matematyki to czy będę mógł przystąpić do poprawki w sierpniu czy dopiero za rok znów pisać?

 40. Witam,
  Skończyłam Liceum Ogólnokształcące w 2018 roku. Niestety nie udało mi się do tej pory zdać matematyki (tylko).. Czy mogę przystąpić do egzaminu jeszcze w 2023 roku?

 41. Czy w ciągu tych 5 lat, kiedy jest możliwość zdania poprawki, łączna możliwa liczba podejść to 5 czy 10 razy (tj, włącznie z poprawkami sierpniowymi)?

  • nigdy tego nie przeliczałam na liczbę podejść:-) W każdym razie nie ma ograniczeń w ciągu tych 5 lat.
   Jak liczymy z poprawkami to 10 podejść, a jak dodamy do tego jeszcze poprawkę w roku, w którym się nie zaliczyło to wychodzi 11:-)

 42. Skończyłem liceum w 2020 roku wtedy nie zdałem z matematyki i języka angielskiego w 2021 przystąpiłem do kolejnej matury i wtedy nie zdałem matematyki czy chcąc podjeść teraz do matury to musze napisać wszystkie przedmioty czy tylko matematykę ?

  • Twoje zdane egzaminy są ważne przez 5 lat. Podsumowując masz zaliczony egzamin pisemny z języka polskiego i języka angielskiego. Zatem jeśli zdecydujesz się na poprawkę w 2023 roku będziesz zdawał matematykę i jeśli nie zdawałeś egzaminów ustnych z polskiego i angielskiego, bo korzystałeś z amnestii covidowej, to jeszcze dojdą dwa egzaminy ustne z języka angielskiego i języka polskiego. Zwolnienie na ustne obowiązywało tylko na czas pandemii.

 43. Witam, ukończyłam technikum w 2018, nie zdałam wtedy matury z matematyki. Mam rozumieć, że w 2023 roku mam ostatnia szanse na zdanie?

 44. Witam zdałam technikum w 2018. Maturę napisałam i czy mogłabym podejść jeszcze raz do samej matematyki w 2023 ?

  • Tak:-) Koniecznie, bo to już deadline. Rozumiem, że zdałaś wszystkie egzaminy i została Ci tylko matematyka. Każdy zdany egzamin jest ważny 5 lat. W 2024 musiałabyś zdawać wszystko od nowa. Powodzenia! A jeśli trzeba pomocy z matematyką zapraszam do nas. Wyślę też mailem strategię na matematykę – taką na 30-40%.

 45. Witam. Mój pierwszy egzamin maturalny był w roku 2010, niestety nie udało mi się go zdać. W tym roku tj 2022 przystąpiłam ponownie do matury ze wszystkich przedmiotów. I ponownie oblałam matematykę. Moje pytanie jest takie: czy jak nie zdam poprawki w sierpniu to czy w roku 2023 mogę zdawać tylko matematykę czy muszę od nowa wszystko?

 46. Skończyłam technikum w 2017 r . Do matury podeszłam pierwszy raz w 2018 roku ale zdałam tylko j.polski , na ustne nie poszłam .. w 2022 r podeszłam do matematyki i j.angielskiego ( ustnych nie bylo przez covid) , nie zdalam tylko matematyki i moje pytanie brzmi : czy w 2023 roku moge jeszcze podejs do tej matematyki i ustnych ???

 47. Witam skończyłem liceum w 2017 roku ale niestety nie przystąpiłem do matury . Chcialbym zdać ja w tym roku. Moje pytanie brzmi do jakiej formuły matury będę musiał przystać. Tej nowej od 2023 ? Czy jeszcze nadal tej starej formy

 48. Jestem absolwentem technikum i w 2023 będę chciala poprawić mature z matematyki 3 raz to nadal będę mogła mieć tą możliwość w starej formule? Język obcy i polski oraz rozszerzenia zaliczyłam (I one liczą sie 5 lat z tego co wiem)
  Jak to będzie wyglądać dla absolwentów ?

  • Tak, poprawia się w starej formule. Zgadza się każdy zdany egzamin jest ważny 5 lat. Czy masz zdane ustne egzaminy z języka polskiego i języka obcego?
   Bo jeśli zdawałaś już w czasie pandemii, to być może korzystałaś ze zwolnienia z tych egzaminów? Jeśli tak, trzeba pamiętać, że w 2023 roku nie obowiązuje już ta ulga i trzeb będzie zdać również egzaminy ustne.

    • Jeśli zdałaś również egzaminy ustne z języka polskiego i języka niemieckiego, to w 2023 roku będziesz poprawiać tylko matematykę.
     Jeśli zdawałaś maturę w czasie pandemii i byłaś zwolniona z ustnych, to w 2023 roku będziesz poprawiać matematykę i będziesz musiała zdać egzamin ustny z języka niemieckiego oraz ustny z języka polskiego. Amnestia na te egzaminy obowiązywał tylko na czas pandemii czyli w latach 2020-2022.

 49. Witam. W 2018r. ukończyłam technikum i napisałam maturę, niestety nie udało się zdać matematyki. Czy mogę jeszcze przystąpić do poprawki w 2023r? Czy będzie to matura zdawana w nowej formule?

  • Tak możesz, to jest ostatni rok, bo każdy zdany egzamin ważny jest 5 lat. Zatem do dzieła! Zdajesz oczywiście na starych zasadach, bo poprawia się na starych. Teraz masz do zdania tylko matematykę, a w 2024 wszystko od nowa, ale też w starej formule, ponieważ absolwenci 4-letniego technikum korzystają z niej do 2028 roku.

 50. witam . mam pytanie ukończyłam liceum w 2005 niestety z przyczyn. zyciwych nie podeszłam do matury . Teraz niestety tyle lat mineło chciała bym podejsc do matury. czy jest jakimś cudem możliwość powtórzenia liceum albo chociaż ostatniego roku . błagam o pomoc sama nie ogarnę

 51. Liceum skończyłam w 2018 roku , matury nie zdałam z matematyki , podchodziłam do poprawy 2 razy ale się również nie udało, wiec teraz maturę w 2023 roku będę pisała od nowa prawda?

 52. Dzień dobry
  Jestem absolwentką gimnazjum i 3-letniego LO. Maturę zdałam w 2017r. Pisałam dodatkowe rozszerzenie w 2018r.
  Maturę w 2023r. piszę ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych+ustne- to wiem 🙂
  Pytanie czy mogę w 2023r. w procesie rekrutacji dołączyć to rozszerzenie z 2018r.?

  • Nie wiem czemu umknął mi Twój wpis… Dlaczego chcesz pisać całą maturę ponownie? Twoje świadectwo maturalne jest ważne bezterminowo, łącznie z maturą podstawową i wszystkimi rozszerzeniami. Oczywiście, że możesz dołączyć rozszerzenie, jest ważne.

 53. Dzień dobry,
  Ukończyłam 3-letnie LO w 2022 roku i chciałabym poprawić wynik z matury rozszerzonej z chemii. Mam pytanie – jakie wymagania egzaminacyjne obowiązywać mnie będą na maturze w 2023 roku? Te same co w 2022, czy może już te z 2023 roku? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 54. Dzień dobry,
  w 2020 roku przystapilam do matury, niestety przez wypadek jaki się stał (spalenie mieszkania) nie miałam głowy do nauki i zdałam tylko z jednego przedmiotu z trzech . Czy jezeli teraz podejede do matury to muszę zdawac na nowo wszystkie przedmioty?

  • Na szczęście nie:-) Na poprawę matury masz 5 lat, co oznacza, że Twój zdany egzamin jest ważny do 2025 roku włącznie. Poprawiasz na starych zasadach czyli na tych, na których zdawałaś w 2020. Dojdą Ci egzaminy ustne, bo na te była amnestia tylko na czas pandemii.

 55. witam,
  jestem absolwentem LO z 2015 roku, w 2023 chce podwyzszyc wynik z przedmiotow rozszerzonych. Jaka podstawa mnie obowiazuje? Ta z 2015 roku czy ta z 2023 roku? Posiadam swiadectwo maturalne chce podzywszyc wynik aby dostac sie na studia

 56. Hej, zdawałam pierwszą maturę po ukończeniu technikum w 2021r i nie zdałam tylko matematyki. W tym roku też mi się nie udało, czy w przyszłym roku żeby zdawać maturę będę musiała wnieść opłatę? I czy dotyczy mnie obowiązek zdania ustnych egzaminów?

 57. Witam
  Zdawałem maturę w 2020r. nie udało mi się zdać matematyki, reszta przedmiotów zaliczona.
  W tym roku chciałbym podejść do poprawy matematyki, aby uzyskać świadectwo dojrzałości. Z tego co już zdążyłem przeczytać będę musiał zdawać również egzaminy ustne tylko na jakich zasadach? tych obowiązujących w roku, w którym zdawałem maturę? Czy mój egzamin ustny będzie się różnił się od egzaminu dla osób, które przystępują pierwszy raz do matury? nie mogę znaleźć żadnych informacji na ten temat na stronie CKE

 58. Hej pisałam nowa maturę w 2015 roku chce napisać w 2023 wiem ze muszę pisać wszystko od nowa ale czy z rozszerzenia milsze mieć minimum 30% , bo takie będą nowe zasady od 2023 roku ?

 59. Witam, mam pytanie. Ukończyłem szkołe średnią w 2016r. Do matury podchodziłem w 2017 roku, niestety nie udało się mi się i przez kolejne dwa lata znów próbowałem (2018,2019) mam do zaliczenia dwa przedmioty matematykę i angielski poziom podstawowy. Pytanie jest czy te 5 lat się liczy od 2017 czy od ostatniego pisanego egzaminu ? Albo inaczej czy jak będę chciał podejść w 2023r to będę pisać te dwa przedmioty czy wszystkie od nowa? Pozdrawiam

 60. Czy jeśli skończyłam szkołę w 2017r,. do matury przystąpiłam w 2020, nie zdałam tylko matematyki. czy mogę przystąpić tylko do matematyki w 2023, czy muszę zdać wszystko od nowa? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 61. Witam!
  Moje pytanie jest następujące, zdawałem maturę w 2020 jeszcze na starych zasadach maturalnych, czy jeśli teraz chce ja poprawić będę pisał na starych zasadach? A może wręcz przeciwnie i obowiązują mnie nowe zasady? Również jestem ciekawy jeszcze jednej kwestii, skoro nie miałem ustnych egzaminów na maturze to czy i tym razem również nie będę ich miał??

 62. jeśli chce zdawać maturę z matematyki w 2023 roku (w tym) to do kiedy powinnam złożyć wniosek? Na każdej stronie co innego jest napisane 🙉

 63. Witam serdecznie mam pytanie czy jeśli zdawałam Maturę w 2000 roku i zdałam matematykę a niestety J.polskiego się
  nie udało. To zdaję maturę od początku? Jeśli tak to gdzie ją powinnam zdawać?.Tam gdzie uczęszczałam do szkoły ? Czy moge sama wybrać szkołę? oraz czy i kiedy można zadawać maturę ? tylko w sezonie maturalnym czy inne miesiace też wychodzą do pisania.?dziękuję za informacje.

  • czy jeśli zdawałam Maturę w 2000 roku i zdałam matematykę a niestety J.polskiego się nie udało. To zdaję maturę od początku?
   Tak, zdajesz od początku. Na poprawkę jest 5 lat, jeśli minie zdaje się od nowa:-(
   Jeśli tak to gdzie ją powinnam zdawać?.Tam gdzie uczęszczałam do szkoły ?
   Jeśli szkoła istnieje, możesz w niej zdawać, możesz się przez nią zapisać na maturę
   Czy moge sama wybrać szkołę?
   Nie, zdjesz albo w tej, którą kończyłaś albo jeśli ta nie istnieje lub Ty zmieniłaś miejsce zamieszkania, wówczas zapisujesz się w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, a ona przydziela Ci szkołę.
   oraz czy i kiedy można zadawać maturę ? tylko w sezonie maturalnym czy inne miesiace też wychodzą do pisania.?
   Matura odbywa się raz do roku, w maju

 64. witam, w zeszłym roku pisałam na nowo cala mature i nie zdalam z matematyki i nie podeszlam do dodatkowego przedmiotu. czy w tym roku musze pisac na nowo cala mature?

 65. Witam, ukończyłem technikum w 2015 roku, i nie zdałem matury z matematyki i poprawiałem ja 2 razy i z tej drugiej poprawki w 2016 roku nie znam jej wyniku, co zrobić żeby poznać jej wynik?

 66. witam. W 2012 zdawałem mature polski matematykę mam zdana. ale angielski mam nie zdany. czy muszę pisać całą mature czy tylko angielski. oraz na starych czy na nowych zasadach.
  pozdrawiam

 67. witam mam pytanie w 2008r skończyłam liceum i w tym sam roku pisałam maturę ustne zdałam pisemnych nie czy maturę musze pisać od nowa cała?

 68. Witam, maturę zdałam w 2018, w roku 2023 chciałabym uzupełnić ją o dwa rozszerzenia, z biologii i chemii, czy muszę od nowa przystępować do wszystkich egzaminów?

 69. Witam, w tym roku będę zdawać maturę, obawiam się że nie zdam egzaminów ustnych, jak wyglada potem poprawianie matury w następnym roku? Cała matura od nowa wraz z częścią pisemna, czy tylko części ustne?
  Pozdrawiam

 70. witam, napisałam w tym roku maturę i już wiem że nie zdałam matematyki+ nie zdam też polskiego ustnego, wszystko inne zdam, i pytanie, czy w następnym roku mam zdawać wszystko od nowa? czy tylko matematykę i ustny polski? pisalam formułę 2023

  • Martyno, nastaw się, że zdasz j. polski ustny. W psychologii istnieje coś takiego jak samospełniająca się przepowiednia:-) Wyrzuć więc czym prędzej myśl o niezdaniu i zastąp ją wyobrażeniem zdanego egzaminu:-)
   Każdy Twój zdany egzamin ważny jest 5 lat. Poprawiasz tylko to czego nie zdasz. Jeśli nie zdasz jednego egzaminu przysługuje Ci poprawka w sierpniu, jeśli ktoś nie zda dwóch egzaminów zdaje w kolejnym roku – oczywiście tylko te niezdane.

 71. Witam, Liceum Ekonomiczne skończyłam w 1997r. w ZSE nr 1 w Warszawie. Do matury przystąpiłam dopiero w 2010r, nie zdałam ustnego polskiego. Czy mogę podchodzić do matury? Jeśli tak, to co i jak muszę zrobić?
  Pozdrawiam
  Renata

  • Tak, oczywiście, że można podejść do matury po raz kolejny. W tej chwili mamy dwie formuły matury. Ze względu na rok ukończenia szkoły obowiązuje Cię tzw. nowa formuła 2023. Z tym, że każdy zdany egzamin jest ważny 5 lat, więc Twoje zdane są już nieważne i trzeba zdać całą maturę od nowa. Deklarację maturalną składa się do 7 lutego 2024, więc jest trochę czasu na zapis. Natomiast przygotowania można zaczynać już. Im wcześniej tym lepiej:-) W naszej Internetowej Szkole Maturzysty po latach właśnie w tym tygodniu ruszają kursy do matury 2024; tu znajduje się ich opis, plan lekcji i cennik. https://edu-you.pl/pelne-przygotowanie-do-matury-po-latach/

   • Witam, w 2019 zdawałam maturę której nie zdałam, teraz w 2024 w maju mam zamiar podejść znowu i spróbować. Moje pytania to :
    1. Czy skoro wtedy zdałam ustne to one się jeszcze będą liczyć ? jeśli tak to co zrobić żeby te wyniki zdobyć ?
    2. Nie mieszkam już w rodzinnym mieście i nie mam możliwości pojechania tam to gdzie będę miała pisać ?
    3. W jakiej formuje będę ponownie zdawać ?
    Dziękuje serdecznie i Pozdrawiam 🙂

 72. Zdawałam maturę w 2006 roku,z jednego przedmiotu-biologii miałam niższą notę czyli tak jakbym nie zdała aczkolwiek świadectwo dojrzałości otrzymałam. Czy teraz mogę starać się na studia licencjackie?

 73. Witam, zdawałam maturę w 2019 roku. Egzaminy pisemne i ustne zdałam. Ale teraz po czasie w 2024 roku chciałabym podwyższyć wynik z dwóch przedmiotów dodatkowych. Czy muszę napisać całą maturę od nowa czy mogę tylko napisać egzaminy z tych dwóch przedmiotów ? I w jakiej formule muszę je napisać w 2015 czy 2023 ?
  Pozdrawiam serdecznie

 74. Witam, ukończyłem szkołę w 2020 roku i nie zdawałem matury. Chciałbym zdać ją w 2024 roku. Moje pytanie brzmi czy będę ją zdawał w formule 2015 czy 2023 ?

 75. Witam, w 2019 zdawałam maturę której nie zdałam, teraz w 2024 w maju mam zamiar podejść znowu i spróbować. Moje pytania to :
  1. Czy skoro wtedy zdałam ustne to one się jeszcze będą liczyć ? jeśli tak to co zrobić żeby te wyniki zdobyć ?
  2. Nie mieszkam już w rodzinnym mieście i nie mam możliwości pojechania tam to gdzie będę miała pisać ?
  3. W jakiej formuje będę ponownie zdawać ?
  Dziękuje serdecznie i Pozdrawiam 🙂

  • Przepraszam za spóźnioną odpowiedź – byłam na urlopie.
   2024 to już deadline, czyli ostatni rok na poprawkę.
   Odpowiadając na Twoje pytania:
   1. Tak, jeśli zdałaś ustne, to oczywiście, że się liczą. Wyniki odbierasz w szkole, w której zdawałaś. A cała historia Twojej matury jest odnotowana w archiwach OKE.
   2. Deklarację możesz złożyć do OKE, właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania, a oni przydzielą Ci szkołę, w której będziesz zdawała egzaminy.
   3. W starej formule (2015) – tak jak zdawałaś. Nic się nie zmienia dla Ciebie.

 76. Dzień dobry, czy jeśli zdawałam maturę w 2005 (jestem po gimnazjum i 3-letnim LO) i zdałam polski podstawowy oraz rozszerzone chemię, biologię i angielski z wynikami 80-98% i teraz chciałabym zdać matematykę (pierwsze podejście, nie podchodziłam do egzaminu nigdy) to muszę zdawać wszystko jeszcze raz czy mogę samą matematykę?
  A jeśli mogę, to jak uczelnia spojrzy na częściowo starą i częściowo nową maturę, można tak ?

 77. Witam ukończyłam liceum ogólnokształcące w 2019 roku w tym samym roku podeszłam do matury i nie zdałam matematyki czy mogę poprawić maturę z matematyki bez zdawania całej matury od nowa ?czy na maturę na rok 2024 mogę się zapisać?

 78. Dzień dobry,
  Zdałam maturę w 2006 r- polski, angielski , biologia i chemia rozszerzona.Teraz chciałabym zdać dodatkowy przedmiot -matematykę i być może poprawić wynik z biologii .Czy muszę podchodzić jeszcze raz do wszystkich przedmiotów?

  • Świadectwo maturalne jest ważne bezterminowo. W przypadku ulepszania matury nie ma potrzeby podchodzenia jeszcze raz do egzaminów z przedmiotów, które zostały zdane i ocena z nich jest już na świadectwie maturalnym. Pozdrawiam serdecznie. Joanna z Edu & You

 79. Hej zdawałam maturę w 2020r w tym roku pisze i mowę ustne z polskiego i angielskiego mimo że nie zdałam matematyki , czy ważność reszty przedmiotów jest do 2025r ? Czy w 2025 już muszę zdać całość od nowa ?

 80. Witam, w 2016 roku skończyłam 4 letnie technikum, jednak na maturę nie przyszłam.
  Zamierzam ją zdać w 2025 roku, do jakiej formuły mam się przygotować

 81. Witam, ukończyłem technikum w 2014 roku a pierwsze podejście do matury miałem w 2019 roku, niestety nie zdałem matematyki, w tym roku jestem zapisany na maturę ale muszę podejść do wszystkich egzaminów w formule 2015, czy już nie obowiązuje ważność tych zdanych egzaminów przez 5 lat ? Liczyłem na to że to ostatni rok kiedy mogę napisać samą matematykę, bardzo proszę o odpowiedź, pozdrawiam 🙂

  • witam, każdy zdany egzamin maturalny jest ważny przez okres 5 lat, więc jeśli chce Pan podejść do matury w tym roku nie musi Pan ponownie przystępować do już zaliczonych egzaminów.

 82. Dzień dobry, czy jeśli przez 5 lat nie poprawiłam przedmiotu na maturze, kolejną całą maturę mogę zdawać w innej szkole, niż do tej pory?

  • Zgodnie z przepisami, z uzasadnionych przyczyn można przystąpić do matury w innej szkole (Załącznik 2 – Wniosek o przystąpienie do egzaminu maturalnego w innej szkole niż szkoła, którą ukończył absolwent, wskazanej przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej – należy go złożyć w terminie do 31 grudnia razem z deklaracją przystąpienia do egzaminu – do dyrektora Pani szkoły, osobiście lub w formie elektronicznej.)

 83. Jestem absolwentką technikum z 2020r. Wówczas nie zdałam matematyki. Nie było wtedy egzaminów ustnych. Czy poprawiając maturę do 2025 muszę zdawać wszystkie przedmioty obowiązkowe? matma, polski, j.obcy ustny?

  • Musi Pani oprócz matematyki przystąpić również do egzaminów ustnych, które w 2020 roku nie były obowiązkowe. 2025 rok jest ostatnim rokiem ważności egzaminów, które udało się Pani zdać w 2020 roku.

 84. Dzień dobry.
  Proszę o pomóc w takiej kwestii.
  Liceum ukończyła w 1998 roku ale niestety nie zdałam biologii i sobie odpuściłam egzamin totalnie załamana…
  Ogarnęłam się w 2013 roku ale niestety pokonała mnie matematyka…(nie do przeskoczenia dla mnie)
  Znowu będę próbować w 2025 r i stąd moje pytanie : która formuła matur będzie mnie obowiązywać w 2025roku?
  Dziękuję bardzo

 85. Witam.
  Proszę o pomoc.
  Otóż zdawałam ponownie maturę w 2012 roku i niestety poległam na matematyce.(wcześniej kończyłam szkole w 1998 r)
  Teraz znowu zdecydowałam się ,będę mieć egzamin w 2025r.
  Moje pytanie, w jakiej formule będę zdawac w 2025 r ,czy formuła z 2019 czy z 2023?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  pozdrawiam

 86. Dzień dobry,

  Chodziłem do LO 3 letniego i zdałem maturę w pełni 2013 roku.

  Teraz w 2025 chciałbym napisać 2 dodatkowe przedmioty, których wcześniej nie zdawałem.
  Rozumiem, że nie potrzebuję pisać całej matury od nowa tylko 2 dodatkowe przedmioty?
  Oraz czy muszę pisać maturę w formule 2015 czy powinienem już pisać nową maturę? Czy jest możliwość wyboru?

  Z góry dziękuję za odpowiedź

  • Oczywiście nie musi Pan zdawać matury od nowa 🙂 Jeżeli chodzi o formułę matury, generalnie jest tak, że ci którzy uzyskali świadectwo maturalne i chcą ulepszyć wynik, ulepszają na zasadach, które w danym roku aktualnie obowiązują (czyli Nowa Matura 2023). Jednak informator maturalny na dany rok wprowadza odstępstwa od tej reguły i na ten moment stanowi tak: Absolwenci wszystkich typów szkół, którzy w latach ubiegłych przystępowali wyłącznie do egzaminu w „starej” formule, tj. formule egzaminu przeprowadzanej dla absolwentów szkół z lat 2005–2014, w roku szkolnym 2023/2024 mogą przystąpić do egzaminu wyłącznie w Formule 2015. Absolwenci, o których mowa w pkt 2.4.1., którzy do roku szkolnego 2019/2020 włącznie uzyskali świadectwo dojrzałości (na podstawie egzaminu maturalnego w „starej” formule), mogą w roku szkolnym 2023/2024 przystąpić do egzaminu maturalnego w Formule 2015 z wybranego przedmiotu lub wybranych przedmiotów, aby podwyższyć uzyskany wcześniej wynik albo zdać egzamin z przedmiotu, z którego wcześniej go nie zdawali. Zatem na ten moment obowiązuje Pana stara formuła matury 2015, jednak trzeba będzie sprawdzić we wrześniu w nowym informatorze maturalnym czy nie nastąpiły jakieś zmiany w tym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *