Ku przestrodze czyli ile lat ważne są zdane egzaminy maturalne, w sytuacji kiedy nie uzyskałeś świadectwa maturalnego?

Dostałam takie zapytanie (dostaję je średnio raz w tygodniu i za każdym razem jest mi smutno, bo muszę przekazać złą wiadomość):

„Zdawałam  maturę  w 2014 roku i, niestety, nie zdałam tylko matematyki. Czy jeśli przystąpię do egzaminu maturalnego w 2020 roku, to  będę  musiała  zdawać całą maturę od nowa?” – pyta czytelniczka naszego newslettera.

– Tak, musisz zdawać całą maturę od nowa, wszystkie pięć egzaminów, ponieważ te, które zdałaś właśnie się przeterminowały. Pojedyncze egzaminy maturalne ważne są pięć lat!

Pamiętajcie więc: jeśli ktoś z Was, Drodzy Czytelnicy, zdawał i zdał część egzaminów w roku 2015, rok 2020 jest ostatnim, w którym możecie uzupełnić brakujące. Nie zwlekajcie, bo strata tego, co wydawało się zdobyte raz na zawsze, boli, a odrobienie straty kosztuje dużo zachodu.

Tylko pięć lat… a może aż pięć lat?

Jeśli macie w planach zdanie matury po latach od ukończenia szkoły średniej, a zajętym pracą i rodziną brak wam czasu na naukę, to te pięć lat ważności egzaminów może okazać się zbawienne. W tej sytuacji nie musicie przygotowywać się do wszystkich przedmiotów jednocześnie. Możecie zaliczyć w 2020 coś, co na przykład bardziej lubicie, a w 2021, po nabraniu praktyki w pomyślnym zdawaniu egzaminów, uzupełnić brakujące przedmioty. Tym sposobem też osiągniecie cel, może nawet szybciej, niż gdybyście przez kilka kolejnych lat czekali na niespodziewany przypływ wolnego czasu na naukę.

UWAGA!
Reguła ta nie obowiązuje absolwentów liceów, którzy zdawali maturę na starych zasadach. Centralna Komisja Egzaminacyjna wygasza starą formułę i jeśli nie odebraliście świadectwa maturalnego, to zdane egzaminy przepadły przed upływem magicznych 5 lat, a dokładnie w roku 2019. W 2020 będziecie zdawać wszystko od nowa, ale już na nowych zasadach. 

Natomiast w  roku szkolnym 2019/20 absolwentów techników z lat 2006-2015 jeszcze po raz ostatni obowiązuje matura w starej formule. Jeśli zostanie coś do poprawy, to niestety, trzeba będzie zdawać w 2021 wszystko od nowa. 

Jeśli nie wiesz jak zinterpretować swoją sytuację zostaw pytanie w komentarzu podając rodzaj i rok ukończenia szkoły.

35 myśli nt. „Ku przestrodze czyli ile lat ważne są zdane egzaminy maturalne, w sytuacji kiedy nie uzyskałeś świadectwa maturalnego?

 1. Witam . Mature powinnam zdawac w 2015 roku w starej formule . Niestety ,ale do niej nie podeszlam . Udało mi się podejść w 2016 roku ,ale nie udało mi się zdać z matematyki. Czy będę mogła poprawić matematykę jeszcze w 2020 roku czy pozostałe przedmioty mi przepadną i będę musiała zdawać w nowej formule ?

 2. Hej 🙂 zdawałam maturę w 2015r i nie podeszłam do ustnego niemieckiego i matematyki nie udało mi się zdać. Czy jest szansa to jeszcze poprawić czy trzeba wszystko od nowa?

 3. Maturę zdałam w 2012 roku, dodatkowo w 2014 pisałam biologię i chemię na poziomie rozszerzonym. Czy te przedmioty dodatkowe z 2014 można będzie jeszcze poprawic (podwyższyć wynik) i ewentualnie na jakich zasadach? Dziękuję z góry za odpowiedź.

 4. Ukończyłam szkole LO w 2008 r. Do matury przystąpiłam pierwszy raz w 2019 w starej formie i nie zdałam matematyki. Czy podchodząc w 2020 będę zdawała tylko matematyke?

 5. Witam. Jestem absolwentem technikum z 2014r, jednak maturę pisałem w roku 2015. Nie zdałem matematyki. Czy w tym roku mogę pisać samą matematykę, czy muszę zdawać wszystkie przedmioty?

 6. Witaj, brat chodził do liceum. Zdawał maturę w 2016 roku (rok szkolny 2015/2016). Zdał wszystkie przedmioty poza matematyką.
  Czy jego 5 lat na zdanie tego jednego przedmiotu mija teraz w 2020 roku, czy dopiero w 2021?

 7. Witam czyli jesli podeszlam do matury w 2016 roku a szkole skonczylam (LO) na przelomie 2013/2014 i nie zdalam matemtyki to teraz te magiczne 5 lat nie istnieje i musze w 2020 pisac wszystko od nowa??

 8. Witam serdecznie

  W roku szkolnym 2010/11 ukończyłem LO ale nie zdałem matury. W 2019 postanowiłem podejść jeszcze raz. Pisałem wszystko od początku, w starej formule. Niestety nie zdałem matematyki. Myślałem że w tym roku będę musiał zdać tylko brakującą matematykę ale ku mojemu zdziwieniu Panie z OKE poinformowały mnie że muszę wszystko pisać na nowo. W oficjalnym piśmie od OKE odnoszą się do ustawy(art.44zzd. ust.4 ustawy o systemie oświaty) która mówi jakie przedmioty są aktualnie wymagane w “nowej formule”. Czyli jak dla mnie powinienem zdawać tylko matematykę i przedmiot rozszerzony?

  Zastanawia mnie jeszcze kwestia ważności zdanych przedmiotów. W ustawie jest taki zapis: “Art. 44zzn. 1. Absolwent, który nie zdał egzaminu maturalnego z danego przedmiotu lub przedmiotów obowiązkowych w części ustnej lub w części pisemnej, może przystąpić ponownie do części ustnej lub części pisemnej egzaminu maturalnego z tego przedmiotu lub przedmiotów, zgodnie z przepisami obowiązującymi w roku, w którym przystępował do egzaminu maturalnego po raz pierwszy, w okresie 5 lat od pierwszego egzaminu maturalnego..”. Nie jestem w stanie zrozumieć zaistniałej sytuacji, to się nie trzyma całości. Czy mógłbym prosić o podstawę prawną która dokładnie mówi o przepadku zdanych egzaminów? Bardzo dziękuję za odpowiedź

 9. Hej. Zdawałam maturę w 2014r niestety oblałam matematykę. Chcę spróbować swoich sił w 2021 r. wiem, że bedę musiała zdawać wszystkie przedmioty, jednak chodzi mi o to czy bedę mogła zdawać ją ma starych zasadach czy już według nowej podstawy programowej?!

 10. Witam. Pisałam maturę 2017r .. niestety nie udało mi się zdać z matematyki i angielskiego pisemnej. Starałam się teraz o dodatkowy termin w lipcu. Jednak nie czuje się na siłach by to zdać. Czy mam możliwość przystąpienia ponownie w 2021?

   • Dario,
    Dokładnie tak. Twoje zdane egzaminy są ważne do 2023. Potem wszystko od nowa. Pamiętaj, że jest już projekt nowej ustawy i w 2023 zaostrzają się reguły. Język obcy będzie sprawdzany jak na certyfikaccie czyli będzie dużo trudniej do tego trzeba będzie zdać przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym, teraz wystarczy podpisać arkusz. Zatem szykuj się na maturę 2021. Niewiele Ci brakuje, a zdawanie od nowa tego co się już zdało, to bolesna perspektywa. Jeśli potrzebujesz pomocy zapraszam do nas. Dzwoń 882 838 187 🙂

 11. Jeśli pierwszy raz podchodziłam do matury w 2015 roku i nie zdałam ale później podeszłam w 2016 w maju to mogę jeszcze poprawić ?
  Liceum 2011-2015

  • Istotne jest to, czy nie zdałaś całej matury, czy tylko jednego z przedmiotów? Bo jeśli nie zdałaś całej matury, to i tak musisz zdawać na nowo cały egzamin.
   Natomiast zdane egzaminy z poszczególnych przedmiotów są ważne przez 5 lat. Jeśli więc podeszłaś do matury w 2015 roku, to czas na poprawę niezdanych egzaminów minął w tym roku, co oznacza, że jeśli chcesz przystąpić do matury, musisz zdawać wszystkie przedmioty od nowa.
   Gdybyś w przyszłym roku zdała tylko część egzaminów, to będziesz mieć 5 lat na poprawę pozostałych.

 12. Cześć 🙂 zdawałam maturę w 2014 roku a w 2015 poprawiałam wyniki z biologii i chemii (z jednego przedmiotu udało mi się poprawić) czy jeśli chciałabym aplikować na studia w roku 2021 to musiałabym pisać maturę raz jeszcze? Czy poprawiony wynik jednego przedmiotu z roku 2015 i jeden wynik z 2014 jest dalej obowiązującym wynikiem?

  • Zdana matura obowiązuje bezterminowo.
   W przypadku poprawy ocen obowiązuje zawsze ocena wyższa. Jeśli więc w 2014 r. zdałaś biologię na 4 i chciałaś ją poprawić na 5, ale Ci się nie udało i w rezultacie zaliczyłaś egzamin na 3, to na Twoją korzyść uznawana jest ocena wyższa, czyli 4.

  • Tak, jak najbardziej możesz w roku szkolnym 2020/2021 zdawać egzamin z matematyki, zwłaszcza że od 2017 r. masz 5 lat na zaliczenie niezdanych egzaminów.
   Po upływie 5 lat będziesz musiała zdawać całą maturę od nowa. Warto więc podejść do egzaminu jak najszybciej.

 13. Witam, chodziłam do technikum, które ukończyłam w 2016 roku i w tym też roku pisałam maturę po raz pierwszy, nie zdałam matematyki, czy w 2021 roku będę mogła zdawać jeszcze raz matematykę czy będę musiała zdawać już wszystkie przedmioty od nowa?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *