Ku przestrodze czyli ile lat ważne są zdane egzaminy maturalne, w sytuacji kiedy nie uzyskałeś świadectwa maturalnego?

Dostałam takie zapytanie (dostaję je średnio raz w tygodniu i za każdym razem jest mi smutno, bo muszę przekazać złą wiadomość):

„Zdawałam  maturę  w 2014 roku i, niestety, nie zdałam tylko matematyki. Czy jeśli przystąpię do egzaminu maturalnego w 2020 roku, to  będę  musiała  zdawać całą maturę od nowa?” – pyta czytelniczka naszego newslettera.

– Tak, musisz zdawać całą maturę od nowa, wszystkie pięć egzaminów, ponieważ te, które zdałaś właśnie się przeterminowały. Pojedyncze egzaminy maturalne ważne są pięć lat!

Pamiętajcie więc: jeśli ktoś z Was, Drodzy Czytelnicy, zdawał i zdał część egzaminów w roku 2015, rok 2020 jest ostatnim, w którym możecie uzupełnić brakujące. Nie zwlekajcie, bo strata tego, co wydawało się zdobyte raz na zawsze, boli, a odrobienie straty kosztuje dużo zachodu.

Tylko pięć lat… a może aż pięć lat?

Jeśli macie w planach zdanie matury po latach od ukończenia szkoły średniej, a zajętym pracą i rodziną brak wam czasu na naukę, to te pięć lat ważności egzaminów może okazać się zbawienne. W tej sytuacji nie musicie przygotowywać się do wszystkich przedmiotów jednocześnie. Możecie zaliczyć w 2020 coś, co na przykład bardziej lubicie, a w 2021, po nabraniu praktyki w pomyślnym zdawaniu egzaminów, uzupełnić brakujące przedmioty. Tym sposobem też osiągniecie cel, może nawet szybciej, niż gdybyście przez kilka kolejnych lat czekali na niespodziewany przypływ wolnego czasu na naukę.

UWAGA!
Reguła ta nie obowiązuje absolwentów liceów, którzy zdawali maturę na starych zasadach. Centralna Komisja Egzaminacyjna wygasza starą formułę i jeśli nie odebraliście świadectwa maturalnego, to zdane egzaminy przepadły przed upływem magicznych 5 lat, a dokładnie w roku 2019. W 2020 będziecie zdawać wszystko od nowa, ale już na nowych zasadach. 

Natomiast w  roku szkolnym 2019/20 absolwentów techników z lat 2006-2015 jeszcze po raz ostatni obowiązuje matura w starej formule. Jeśli zostanie coś do poprawy, to niestety, trzeba będzie zdawać w 2021 wszystko od nowa. 

Jeśli nie wiesz jak zinterpretować swoją sytuację zostaw pytanie w komentarzu podając rodzaj i rok ukończenia szkoły.

86 myśli nt. „Ku przestrodze czyli ile lat ważne są zdane egzaminy maturalne, w sytuacji kiedy nie uzyskałeś świadectwa maturalnego?

 1. Witam . Mature powinnam zdawac w 2015 roku w starej formule . Niestety ,ale do niej nie podeszlam . Udało mi się podejść w 2016 roku ,ale nie udało mi się zdać z matematyki. Czy będę mogła poprawić matematykę jeszcze w 2020 roku czy pozostałe przedmioty mi przepadną i będę musiała zdawać w nowej formule ?

 2. Hej 🙂 zdawałam maturę w 2015r i nie podeszłam do ustnego niemieckiego i matematyki nie udało mi się zdać. Czy jest szansa to jeszcze poprawić czy trzeba wszystko od nowa?

 3. Maturę zdałam w 2012 roku, dodatkowo w 2014 pisałam biologię i chemię na poziomie rozszerzonym. Czy te przedmioty dodatkowe z 2014 można będzie jeszcze poprawic (podwyższyć wynik) i ewentualnie na jakich zasadach? Dziękuję z góry za odpowiedź.

 4. Ukończyłam szkole LO w 2008 r. Do matury przystąpiłam pierwszy raz w 2019 w starej formie i nie zdałam matematyki. Czy podchodząc w 2020 będę zdawała tylko matematyke?

 5. Witam. Jestem absolwentem technikum z 2014r, jednak maturę pisałem w roku 2015. Nie zdałem matematyki. Czy w tym roku mogę pisać samą matematykę, czy muszę zdawać wszystkie przedmioty?

 6. Witaj, brat chodził do liceum. Zdawał maturę w 2016 roku (rok szkolny 2015/2016). Zdał wszystkie przedmioty poza matematyką.
  Czy jego 5 lat na zdanie tego jednego przedmiotu mija teraz w 2020 roku, czy dopiero w 2021?

 7. Witam czyli jesli podeszlam do matury w 2016 roku a szkole skonczylam (LO) na przelomie 2013/2014 i nie zdalam matemtyki to teraz te magiczne 5 lat nie istnieje i musze w 2020 pisac wszystko od nowa??

 8. Witam serdecznie

  W roku szkolnym 2010/11 ukończyłem LO ale nie zdałem matury. W 2019 postanowiłem podejść jeszcze raz. Pisałem wszystko od początku, w starej formule. Niestety nie zdałem matematyki. Myślałem że w tym roku będę musiał zdać tylko brakującą matematykę ale ku mojemu zdziwieniu Panie z OKE poinformowały mnie że muszę wszystko pisać na nowo. W oficjalnym piśmie od OKE odnoszą się do ustawy(art.44zzd. ust.4 ustawy o systemie oświaty) która mówi jakie przedmioty są aktualnie wymagane w “nowej formule”. Czyli jak dla mnie powinienem zdawać tylko matematykę i przedmiot rozszerzony?

  Zastanawia mnie jeszcze kwestia ważności zdanych przedmiotów. W ustawie jest taki zapis: “Art. 44zzn. 1. Absolwent, który nie zdał egzaminu maturalnego z danego przedmiotu lub przedmiotów obowiązkowych w części ustnej lub w części pisemnej, może przystąpić ponownie do części ustnej lub części pisemnej egzaminu maturalnego z tego przedmiotu lub przedmiotów, zgodnie z przepisami obowiązującymi w roku, w którym przystępował do egzaminu maturalnego po raz pierwszy, w okresie 5 lat od pierwszego egzaminu maturalnego..”. Nie jestem w stanie zrozumieć zaistniałej sytuacji, to się nie trzyma całości. Czy mógłbym prosić o podstawę prawną która dokładnie mówi o przepadku zdanych egzaminów? Bardzo dziękuję za odpowiedź

 9. Hej. Zdawałam maturę w 2014r niestety oblałam matematykę. Chcę spróbować swoich sił w 2021 r. wiem, że bedę musiała zdawać wszystkie przedmioty, jednak chodzi mi o to czy bedę mogła zdawać ją ma starych zasadach czy już według nowej podstawy programowej?!

 10. Witam. Pisałam maturę 2017r .. niestety nie udało mi się zdać z matematyki i angielskiego pisemnej. Starałam się teraz o dodatkowy termin w lipcu. Jednak nie czuje się na siłach by to zdać. Czy mam możliwość przystąpienia ponownie w 2021?

   • Dario,
    Dokładnie tak. Twoje zdane egzaminy są ważne do 2023. Potem wszystko od nowa. Pamiętaj, że jest już projekt nowej ustawy i w 2023 zaostrzają się reguły. Język obcy będzie sprawdzany jak na certyfikaccie czyli będzie dużo trudniej do tego trzeba będzie zdać przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym, teraz wystarczy podpisać arkusz. Zatem szykuj się na maturę 2021. Niewiele Ci brakuje, a zdawanie od nowa tego co się już zdało, to bolesna perspektywa. Jeśli potrzebujesz pomocy zapraszam do nas. Dzwoń 882 838 187 🙂

 11. Jeśli pierwszy raz podchodziłam do matury w 2015 roku i nie zdałam ale później podeszłam w 2016 w maju to mogę jeszcze poprawić ?
  Liceum 2011-2015

  • Istotne jest to, czy nie zdałaś całej matury, czy tylko jednego z przedmiotów? Bo jeśli nie zdałaś całej matury, to i tak musisz zdawać na nowo cały egzamin.
   Natomiast zdane egzaminy z poszczególnych przedmiotów są ważne przez 5 lat. Jeśli więc podeszłaś do matury w 2015 roku, to czas na poprawę niezdanych egzaminów minął w tym roku, co oznacza, że jeśli chcesz przystąpić do matury, musisz zdawać wszystkie przedmioty od nowa.
   Gdybyś w przyszłym roku zdała tylko część egzaminów, to będziesz mieć 5 lat na poprawę pozostałych.

 12. Cześć 🙂 zdawałam maturę w 2014 roku a w 2015 poprawiałam wyniki z biologii i chemii (z jednego przedmiotu udało mi się poprawić) czy jeśli chciałabym aplikować na studia w roku 2021 to musiałabym pisać maturę raz jeszcze? Czy poprawiony wynik jednego przedmiotu z roku 2015 i jeden wynik z 2014 jest dalej obowiązującym wynikiem?

  • Zdana matura obowiązuje bezterminowo.
   W przypadku poprawy ocen obowiązuje zawsze ocena wyższa. Jeśli więc w 2014 r. zdałaś biologię na 4 i chciałaś ją poprawić na 5, ale Ci się nie udało i w rezultacie zaliczyłaś egzamin na 3, to na Twoją korzyść uznawana jest ocena wyższa, czyli 4.

  • Tak, jak najbardziej możesz w roku szkolnym 2020/2021 zdawać egzamin z matematyki, zwłaszcza że od 2017 r. masz 5 lat na zaliczenie niezdanych egzaminów.
   Po upływie 5 lat będziesz musiała zdawać całą maturę od nowa. Warto więc podejść do egzaminu jak najszybciej.

 13. Witam, chodziłam do technikum, które ukończyłam w 2016 roku i w tym też roku pisałam maturę po raz pierwszy, nie zdałam matematyki, czy w 2021 roku będę mogła zdawać jeszcze raz matematykę czy będę musiała zdawać już wszystkie przedmioty od nowa?

 14. Witam. W 2008 roku zdałem maturę. Chciałbym dostać się na studia gdzie wymagana jest rozszerzona biologia i chemia. Czy wystarczy że zdam te przedmioty czy muszę jeszcze zdawać ponownie obowiązkowe?

  • Rozumiem, że zdana matura oznacza otrzymanie świadectwa maturalnego, czyli zaliczenie wszystkich przedmiotów na maturze. W tej sytuacji wystarczy podejść do egzaminów z przedmiotów dodatkowych.

 15. Witam. W 2015r zdałam lo eksternistyczne maturę pisałam w 2016 roku w starej formule ale nie zdałam matematyki czy w roku 2021 mogę jeszcze zdawać tylko matematykę plus jakiś dodatkowy przedmiot czy wszystko od nowa?

  • 2021 rok jest ostatnim rokiem, ostatnim dzwonkiem, żeby zdać matematykę, bez konieczności zdawania całej matury od nowa. Przy czym w 2021 roku wszystkich zdających obowiązuje już nowa formuła matury.

 16. Witam, pierwszy raz podszedłem do egzaminu maturalnego w roku 2015, w roku 2017 ponownie pisałem egzamin w pełnym zakresie. Według Art. 44zzn. sys. oświaty termin możliwości poprawy upłynął w roku 2020, lecz co w sytuacji gdy w roku 2017 podszedłem do całego egzaminu?

  • Każdy zdany egzamin maturalny jest ważny 5 lat. Jeśli w ciągu tego okresu nie uzyska się świadectwa dojrzałości, trzeba podejść do całej matury od nowa.

 17. Witam. W 2013 roku zdawałem maturę, nie zdałem egzaminu z matematyki. Podchodziłem do matematyki jeszcze w roku 2014 i 2015 i również nie zdałem. Czy w maju 2021 muszę zdawać wszystkie obowiązkowe przedmioty czy tylko matematyka? Chodziłem do technikum. Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedz

 18. Dzień dobry. Pisałam maturę w roku 2015, nie zdałam matematyki. W roku 2020 ponownie podeszłam do samej matematyki, niestety nieskutecznie. To również jak rozumiem oznacza, że cała matura (mimo próby poprawy w 2020) musi zostać napisana od nowa?

 19. Witam, w 2008 zdałam maturę (w tym rozszerzenie z biolgii i chemii). W 2009 poprawiałam biologię i chemię, aby podnieść wyniki (który został podwyższony). Czy mogę w 2022 poprawiać te przedmioty raz jeszcze i jeśli tak to na jakich zasadach ?

   • Dzień dobry,

    skonczyłam liceum ogólno ksztłacące i maturę w 2007 roku. Poprawiałam jeszcze w 2008 roku maturę i zdałam z historii i angielskiego. Czy mnie nie dotyczy nowa zasada, czy dalej obowiązuje stara matura?

    • Obowiązkowe przedmioty zdane i 1 dodatkowy. Nie muszę się martwić o zmiany, które mogą mnie objąć? Będę stosować się do starej matury?

    • Jeśli masz świadectwo maturalne, to nie musisz się martwić. Matura jest ważna bezterminowo. A jeśli będzie Ci potrzebny jakiś dodatkowy przedmiot, to zdasz tylko i wyłącznie wybrany przez siebie przedmiot, na zasadach obowiązujących w danym roku.

 20. Dzień dobry ,
  W 2012 r. Zakończyłam naukę w liceum . Nie skończyłam 3 klasy. Drugą klasę skoczyłam w 2011 r. Czy mogę zapisać się do szkoły wieczorowej w tym roku i ukończyć 1 rok? Czy uległo to przedawnieniu i naukę muszę zaczynać od początku.?

 21. Dzień dobry 🙂

  W 2018 roku podszedłem do pierwszej terminowej matury (technikum). Nie zdałem matematyki. W 2019 oraz 2020 podszedłem do poprawek, których również nie zdałem. Teraz w 2021 nie zostałem dopuszczony do matury, ponieważ nie uiściłem opłaty za egzamin, gdyż nikt mnie o tym nie poinformował… Rozumiem, że w tej sytuacji nie mogę już podejść do poprawki w sierpniu (nawet jeżeli zapłacę?).
  Czy rok 2022 jest moją ostatnią szansą?

 22. Witam, pisałam mature po raz pierwszy w 2016 roku, później jeszcze 3 razy i nie zdalam i dziś pisałam ponownie. Czy jeśli się nie uda to obowiązuje mnie poprawka w sierpniu?

 23. Dzień dobry, zdałam maturę w 2020 roku, natomiast nie udało mi się zaliczyć przedmiot rozszerzonych. W tym roku przystępuje do rozszerzonej matematyki , a w przyszłym do biologi i chemii. Czy w takim przypadku bez problemowo mogę składać wniosek na studia? Czy muszę wszystkie 3 rozszerzenia mieć zdane razem z maturą w tym samym roku?

 24. Dzień dobry 🙂 zdawałam maturę w 2015 roku i chciałabym ponownie podejść do matury, zdaje sobie sprawę, że muszę zdawać wszystko od nowa. Nurtuje mnie pytanie czy po ponownym podejściu do matury ma ona ponownie ważność 5 lat?

  • Odpowiedź na to pytanie jest trudna, bo póki co CKE nie do końca wie jak to będzie i dla jakich roczników. W 2023 roku następuje reforma matury. Wiemy, że przez jakiś czas osoby, które zdawały na zasadach z 2022 roku będą mogły ją poprawiać na tych zasadach w kolejnych latach, ale czy to będzie 5lat??? Wiemy z doświadczenia poprzednich transformacji, że przychodzi rok wygaszenia starej matury i wtedy wszyscy bez wyjątku przechodzą na nową.

 25. Dzień dobry, zdawałam maturę w 2017 nie zdałam polskiego ustnego i matematyki, w 2018 zdałam polski ale nadal problem z matematyką w 2019 miałam zdawać poprawkę z matematyki ale nie było mnie w Polsce i nie miałam możliwość tego poprawić, czy w roku 2022 jest jeszcze możliwość poprawiania tylko matematyki?

  • Tak Wiki, i to jest deadline. W 2022 roku minie 5 lat, a tyle czasu ważne są zdane egzaminy. W 2022 zdasz tylko matmę i uzyskasz świadectwo maturalne. Warto. Zapraszam na nasz kurs matematyki dla maturzystów po latach:-)

 26. Dzień dobry, zdawałam maturę w 2017 roku, nie zdałam jedynie matematyki. Próbowałam do 2019 roku poprawiać niestety bez skutku zawsze brakowało dwóch punktów do zdania. Zrobiłam sobie przerwę od tego tematu ze względu na tyle porażek, jednak szkoda żeby później po 5 latach zdawać całą maturę. Czy mimo, że nie przystąpiłam w maju tego roku do matur (jako poprawka matematyki) mogę przystąpić w okresie poprawek w tym roku do tego egzaminu? Żeby zwiększyć liczbę szans na zdanie, zawsze to trzy próby jeszcze licząc dwie ostatnie próby które pozostaną w 2022 roku 🙂 pozdrawiam

 27. Maturę zdałam w 2011r. Wyniki przedmiotów rozszerzonych podwyższała w 2012r. Jak wyglądałby matura w mojej sytuacji gdybym ponownie chciała podwyższyć wynik w 2022r? Wszystkie egzaminy są zdanie chodzi jedynie o podwyższenie wyniku z biologii i chemii, które pierwotnie zdałam.

 28. Zdawałam maturę w 2017 roku nie zdałam tylko z Matematyki czy w 2022 mogę ją poprawić? Czy teraz w sierpniu mogę przystąpić do poprawki jeśli nie pisałam w Maju?

 29. Pierwszy raz do matury podeszłam w 2017r ale nie zaliczyłam. Następnie w 2020 zdałam j.polski i w 2021 j.niemiecki. matematykę niestety oblałam. Czy mogę za rok zdawać tylko matematykę, czy muszę wszystko?

 30. dzień dobry
  zdawałem maturę w latach 70, chciałbym studiować -studia stacjonarne
  czy moja matura jest ważna?
  jak wygląda rekrutacja w tym przypadku?

 31. Cześć, w 2019 roku ukończyłem LO i zdałem wszystkie przedmioty obowiązkowe (w tym ustne) oraz jeden rozszerzony. Chciałbym za rok, góra 2 lata przystąpić do kolejnych dwóch przedmiotów rozszerzonych. Czy będzie to możliwe? Czy to prawda, że mam tylko 5 lat na zdawanie dodatkowych przedmiotów, a potem trzeba zdać całą maturę?

 32. Czy jest szansa na wyniki z matury z 2012 roku, człowiek był młody i przekonany że nie zdla mamyematy, I nie poszłam po wyniki czy jest szansa aby dowiedzieć jeszcze po tylu latach wyników?

 33. Zastanawiam się jak wygląda matura która zdawałam w 2009 r.Matematyka byla wtedy nieobowiązkowe, wtedy nie zdałam . Czy jesli chcialabym podejsc do matury ponownie to czymatematyka jest obowiązkowa?

 34. Witam! Maturę zdawałam po raz pierwszy w roku 2015- nowa matura. Przedmioty obowiązkowe mam zdane za pierwszym podejściem, aczkolwiek chciałabym po raz kolejny podejść do przedmiotów dodatkowych- biologia i chemia. Czy jest taka możliwość jeszcze? Przedmioty obowiązkowe które mam zdane pozostają ważne? Jeśli to istotne to kończyłam liceum ogólnokształcące

 35. Witam ja pisałam mature w 2019 roku i nie zdałam matematyki. Stąd moje pytanie czy w 2023 roku będę musiała zdawać od nowa czy tylko nie zdana matematykę i dopiero po 2023 roku wszystko od nowa. Dodam że ukończyłam liceum

  Z góry dziękuję za odp

 36. Dzień dobry, jeśli przystąpię po raz pierwszy w 2022 roku do matury i nie zaliczę jednego przedmiotu to czy będę mogła poprawić go w następnym roku bez pisania ponownie całej matury? Jeśli jednak nie zdam jej całej, to czy będę miała możliwość w 2024 roku ponownie do niej podejść na starych zasadach? Napisała Pani wcześniej, że od lat istnieje reguła, w której jak rozumiem ostatnie roczniki są traktowane inaczej, niż reszta.. Czy jest to nadal aktualne? Będę niezmiernie wdzięczna za odpowiedź.

 37. Zdawałam maturę w 2017 roku nie zdałam z egzaminu pisemnego matematyki i j. angielskiego do kiedy mogę zdawać te dwa przedmioty żeby nie musieć zdawać wszystkiego od nowa?

 38. Witam,
  Skończyłem technikum w 2019 roku i w tym samym roku pisałem maturę. Zdałem wszystko, oprócz matematyki. Podchodziłem do popraw ale nieskutecznie… Do kiedy mogę poprawić matematykę? Czy maturę z matematyki będę pisał w starej czy nowej formule?
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *