Bezpłatny poradnik na rok szkolny 2021/22 jest już gotowy. Można go pobrać TUTAJ
W roku 2022 zmieni się niewiele. Wszyscy, niezależnie od tego, w którym roku ukończyli szkołę średnią, będą zdawać maturę w tej samej formule. Ale uwaga, bo już od roku 2023 wchodzi w życie nowa, trudniejsza matura, Przypomnijmy więc krótko, jakie – póki co – trzeba zdać przedmioty, by otrzymać świadectwo maturalne:
– język polski na poziomie podstawowym – egzamin pisemny,
– matematyka na poziomie podstawowym – egzamin pisemny,
– język obcy na poziomie podstawowym – egzamin pisemny,
wybrany przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym – egzamin pisemny.
UWAGA! W roku 2022 tego przedmiotu nie trzeba zdać, trzeba tylko pójść i podpisać arkusz. Wynik egzaminu nie ma wpływu na świadectwo maturalne. Do czasu, bo od roku 2025 egzamin z przedmiotu na poziomie rozszerzonym trzeba będzie zdać w zakresie podobnym, jak inne przedmioty (co najmniej 30%).
To nie koniec zmian.
Od roku 2023 powracają obowiązkowe egzaminy ustne z języka polskiego i obcego na poziomie podstawowym.
Od roku 2023 zarówno na egzaminie pisemnym jak i ustnym z języka polskiego znajdą się zadania sprawdzające znajomość treści lektur obowiązkowych (nieznajomość może skutkować unieważnieniem egzaminu), a lista tych lektur wydłuży się trzykrotnie.
Od roku 2023 języki obce będą sprawdzane podobnie jak na certyfikatach językowych – będzie trzeba wykazać się głębią myślenia w obcym języku, będzie więcej zadań otwartych, wymagających przetworzenia treści (a nie odwzorowania). Nie wystarczy już kilka-kilkanaście miesięcy, by na potrzeby matury opanować język obcy od podstaw.
Zatem do dzieła! Spróbuj zdać maturę w roku 2022, bo łatwiej już nie będzie!
W naszym poradniku Matura po latach – od czego zacząć? przeczytasz m. in. o tym, który z przedmiotów opłaca się wybrać jako dodatkowy.
Mam dwa pytania:
1. Pierwszy raz zdawałem mature w 2014 roku, nie zdałem matematyki i później mimo prób nie udało mi się jej zaliczyć. Zdając w tym roku całą mature muszę wnieść opłatę tylko za matematykę czy za j.polski i angielski też?
2. W tym roku też trzeba wysłać kopie dowodu wpłaty i wypełnioną deklaracje do oke?
Witam. Ja zdawałam mature w 2014r. W tym roku chciałabym podejsc do matury. Chciałam zapytać czy mnie obowiązują egzaminy ustne czy tylko pisemne ?
Pingback: Matura 2020 – pora podjąć decyzję! - eduyou.pl
Pingback: Matura po latach - maj 2019 - eduyou.pl
Maturę zdawałem ponad 5 lat temu. Czy muszę zdawać w swojej poprzedniej szkole czy mogę w innej? Jakie są za to opłaty?
Można zdawać w innej szkole. Zapisując się na maturę trzeba dołączyć wniosek o zmianę szkoły. Takie wnioski jak i cała dokumentacja zapisowa, będą dostępne na stronach OKE od września, wtedy też zaczną się zapisy na maturę 2022
Pierwszy raz maturę zdawałam w 2010 r. , teraz chciałabym podwyższyć wynik. Czy będę zdawać w starej formule? Jak po kolei wyglądają etapy zapisu na maturę i co z opłatami, jeśli podchodzę do podwyższenia wyniku po raz kolejny?
Jeśli masz świadectwo maturalne i tylko podwyższasz wynik, zawsze zdajesz maturę na zasadach obecnie obowiązujących. W roku 2022 obowiązuje matura z 2015.
Zapisujesz się w szkole, którą ukończyłaś, a jesli ta nie istnieje lub zmieniłaś miejsce zamieszkania, wówczas zapisujesz się w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej właściwej dla swojego miejsca pobytu. Zapisy zaczną się we wrześniu br i potrwają do 31.12.2021.
Opłaty regulują przepisy. We wrześniu CKE opublikuje informator do matury 2022, tam zawsze jest punkt dotyczący płatności. Zależy który raz zdajesz, czy nie było sytuacji, w której się zapisałaś na egzamin i nie poszłaś. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie – zależy od sytuacji zdającego.
Witam,
W 2016 roku skończyłem technikum. Nie zdałem matury z matematyki, czy łapie sie jeszcze na poprawe jednego przedmiotu ?
Dzień dobry,
Skończyłem szkołę średnią w 2012 roku i nie podchodziłem do egzaminów maturalnych.
W 2019 podszedłem do egaminów,ale nie mogłem zjawić się na 2 egzaminach.
Chciałbym spróbować w 2022 i tu moje pytania:
-Czy też będę musiał podejść tylko do 3 egzaminów pisemnych?
-Do kiedy mogę zadeklarować chęć przystąpienia?