Bezpłatny poradnik na rok szkolny 2020/21 jest już gotowy. Można go pobrać TUTAJ
Co nowego czeka osoby, które po latach od ukończenia szkoły średniej zamierzają podejść do matury w najbliższym możliwym terminie czyli w roku 2021?
Koniec z podziałem na starą i nową formułę matury! Teraz wszyscy niezależnie od roku ukończenia szkoły zdają maturę w takiej samej formie. Tak będzie przynajmniej do kolejnej reformy, ale o tym za chwilę…
Zatem absolwenci, którzy ukończyli ponadpodstawową szkołę średnią (jeszcze tę sprzed epoki gimnazjum), pogimnazjalną szkołę średnią, lub obecną ponadpodstawową szkołę średnią (już tę po wygaszeniu gimnazjum) – wszyscy zdają tę samą maturę (stara formuła wygasa ostatecznie w roku 2020).
Przypomnijmy zatem krótko, jakie trzeba zdać przedmioty, by otrzymać świadectwo maturalne:
– język polski na poziomie podstawowym – egzamin pisemny i ustny
– matematyka na poziomie podstawowym – egzamin pisemny (tylko pisemny)
– język obcy na poziomie podstawowym – egzamin pisemny i ustny.
Wybrany przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym – egzamin pisemny
Ale UWAGA!
Tego przedmiotu nie trzeba zdać, trzeba tylko pójść i podpisać arkusz. Wynik egzaminu nie ma wpływu na świadectwo maturalne.
Do czasu, bo Ministerstwo Edukacji zapowiedziało już zmiany. W informatorze MEN czytamy[1], że od roku 2023:
„Wprowadzamy 30-procentowy próg zdawalności egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. (…) Po wprowadzeniu projektowanych zmian, świadectwo dojrzałości otrzyma absolwent, który przystąpił do egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych oraz jednego wybranego przedmiotu dodatkowego i z każdego z nich (przeprowadzanych zarówno w części ustnej, jak i w części pisemnej) otrzyma co najmniej 30 proc. możliwych do uzyskania punktów.”
(Czy w tym sformułowaniu jest również zawarta zapowiedź przeprowadzenia egzaminu rozszerzonego w formie ustnej? Tego nie wiemy i mamy poważne wątpliwości, czy wie to Ministerstwo.)
W naszym poradniku
Matura po latach – od czego zacząć? Darmowy poradnik dla absolwentów szkół średnich
przeczytasz też o tym, jaki przedmiot najlepiej wybrać jako dodatkowy.
Wspomnę jeszcze o jednej bardzo istotnej zmianie planowanej w dalszych latach. Od roku 2023 planowane jest zaostrzenie rygorów odnośnie zdawania języków obcych. Trzeba będzie wykazać się głębią myślenia w obcym języku, będzie więcej zadań otwartych, wymagających przetworzenia treści, a nie, jak ma to miejsce teraz, odwzorowania. Póki co, jeśli zaczynasz naukę języka obcego od podstaw, wystarczą dwa lata, by zdać egzamin maturalny. W pierwszym roku opanujesz podstawy, a w kolejnym przygotujesz się do matury. Jeśli zaczniesz naukę od zaraz, zdążysz załatwić sprawę w 2022 i uniknąć sporych utrudnień!
Zatem do dzieła! Dowiedz się więcej i ustal sobie kiedy zdajesz maturę.