Matura 2022 – ostatnia matura w łatwiejszej formule

Bezpłatny poradnik na rok szkolny 2021/22 jest już gotowy. Można go pobrać TUTAJ

W roku 2022 zmieni się niewiele. Wszyscy, niezależnie od tego, w którym roku ukończyli szkołę średnią, będą zdawać maturę w tej samej formule. Ale uwaga, bo już od roku 2023 wchodzi w życie nowa, trudniejsza matura, Przypomnijmy więc krótko, jakie – póki co – trzeba zdać przedmioty, by otrzymać świadectwo maturalne:

 

– język polski na poziomie podstawowym – egzamin pisemny,

– matematyka na poziomie podstawowym – egzamin pisemny,

– język obcy na poziomie podstawowym – egzamin pisemny,

wybrany przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym – egzamin pisemny.

UWAGA! W roku 2022 tego przedmiotu nie trzeba zdać, trzeba tylko pójść i podpisać arkusz. Wynik egzaminu nie ma wpływu na świadectwo maturalne. Do czasu, bo od roku 2025 egzamin z przedmiotu na poziomie rozszerzonym trzeba będzie zdać w zakresie podobnym, jak inne przedmioty (co najmniej 30%).

To nie koniec zmian.

Od roku 2023 powracają obowiązkowe egzaminy ustne z języka polskiego i obcego na poziomie podstawowym.

Od roku 2023 zarówno na egzaminie pisemnym jak i ustnym z języka polskiego znajdą się zadania sprawdzające znajomość treści lektur obowiązkowych (nieznajomość może skutkować unieważnieniem egzaminu), a lista tych lektur wydłuży się trzykrotnie.

Od roku 2023 języki obce będą sprawdzane podobnie jak na certyfikatach językowych – będzie trzeba wykazać się głębią myślenia w obcym języku, będzie więcej zadań otwartych, wymagających przetworzenia treści (a nie odwzorowania). Nie wystarczy już kilka-kilkanaście miesięcy, by na potrzeby matury opanować język obcy od podstaw.

Zatem do dzieła! Spróbuj zdać maturę w roku 2022, bo łatwiej już nie będzie!

W naszym poradniku Matura po latach – od czego zacząć? przeczytasz m. in. o tym, który z przedmiotów opłaca się wybrać jako dodatkowy.

4 myśli nt. „Matura 2022 – ostatnia matura w łatwiejszej formule

  1. Mam dwa pytania:
    1. Pierwszy raz zdawałem mature w 2014 roku, nie zdałem matematyki i później mimo prób nie udało mi się jej zaliczyć. Zdając w tym roku całą mature muszę wnieść opłatę tylko za matematykę czy za j.polski i angielski też?
    2. W tym roku też trzeba wysłać kopie dowodu wpłaty i wypełnioną deklaracje do oke?

  2. Pingback: Matura 2020 – pora podjąć decyzję! - eduyou.pl

  3. Pingback: Matura po latach - maj 2019 - eduyou.pl

  4. Maturę zdawałem ponad 5 lat temu. Czy muszę zdawać w swojej poprzedniej szkole czy mogę w innej? Jakie są za to opłaty?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *