Informacje o maturze 2020 znajdziesz TUTAJ
Jaką maturę będziesz zdawał w 2019 roku, jeśli ukończyłeś szkołę średnią lata temu?
Trzy lata temu Ministerstwo Edukacji Narodowej i Centralna Komisja Egzaminacyjna uporządkowały problem starej i nowej matury, dokonując podziału na absolwentów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Inaczej mówiąc na tych, którzy ukończyli szkoły przed epoką gimnazjów i na tych, którzy na gimnazjum się już załapali. I tak:
- Absolwenci, którzy ukończyli czteroletnie liceum do roku 2004 włącznie lub pięcioletnie technikum do 2005 roku włącznie, zdają egzamin maturalny w nowej formule. Również najmłodsi maturzyści po latach, którzy licea ukończyli (lub ukończą) w latach 2015-2019, a technika w latach 2016-2019 zdają na nowych zasadach.
- Absolwenci liceów z lat 2005-2014 i techników z lat 2006-2015 zdają egzamin maturalny w starej formule.
Osoby, które zdały już egzamin z któregoś z obowiązkowych przedmiotów, ale muszą zdać egzaminy brakujące do pełnej puli obowiązujących przedmiotów, w 2019 roku podchodzą tylko do tych zaległych egzaminów, ale tylko wtedy, jeśli zdawanie rozpoczęli w 2014 roku. Bo poprawiać niezdane egzaminy można tylko przez pięć kolejnych lat. Po tym okresie to co wcześniej już było zdane, traci ważność i trzeba zdawać całą maturę od nowa.
Jakie są zasadnicze różnice między starą a nową formułą?
Zarówno w przypadku starej i nowej matury zdajesz:
- język obcy (ustny i pisemny),
- język polski (ustny i pisemny),
- matematykę (tylko pisemny)
Tylko w przypadku nowej matury dodatkowo zdajesz:
- egzamin z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Ale uwaga! Nie ma on wpływu na zdanie całej matury. Nawet wynik 0% uprawnia do uzyskania świadectwa maturalnego. Na ten egzamin wystarczy tylko pójść! Absurd? Owszem, dlatego Ministerstwo Edukacji myśli o wprowadzeniu tu progu zdawalności. W 2019 roku nic jednak nie powinno się tu zmienić.
Rekomenduję iść na egzamin z przedmiotu, do którego i tak się przygotowujesz, czyli: język obcy, język polski lub matematyka. Wybierasz ten, w którym czujesz się najlepiej.
Czym różnią się egzaminy z poszczególnych przedmiotów?
- W przypadku języków obcych różnice są “kosmetyczne”. Na nowej maturze jest nieco więcej zadań z gramatyki, które bardzo łatwo wyćwiczyć, a tym samym zebrać pewne punkty na maturze.
- W przypadku matematyki materiał został nawet delikatnie okrojony. Wypadło jedno z zadań, które dotychczas było stałym elementem matury (chodzi o zadanie z obliczaniem prędkości).
- W przypadku języka polskiego na egzaminie pisemnym jest łatwiej napisać rozprawkę, ponieważ nie ma już tzw. modelu, w który zdający ma trafić ze swoją interpretacją podanego tekstu.
Najwięcej niepokoju budzi nowy ustny egzamin z języka polskiego, na którym losujesz pytanie. Wygląda to podobnie, jak za dawnych czasów, jeszcze sprzed prezentacji maturalne, ale to mylne wrażenie. Owszem, losujesz pytanie, ale jest to jedno pytanie, a nie trzy. A właściwie nawet nie pytanie, a problem, który masz omówić na podstawie analizy i interpretacji podanego w pytaniu fragmentu tekstu oraz innych tekstów kultury. Kluczem do sukcesu na tym egzaminie nie jest zatem uczenie się polskiego na pamięć. Zatem jak się do niego przygotować?
Podążając za zmianami formuły egzaminu z języka polskiego, zbudowaliśmy w Edu & You kurs do tego przedmiotu, w którym uczymy analizy i interpretacji, czyli umiejętności niezbędnych, by zdać maturę w dowolnej formie. Zrezygnowaliśmy z czasochłonnego zakuwania, a postawiliśmy na kształtowanie umiejętności, które pozwalają zanalizować i zinterpretować każdy tekst, obraz, rzeźbę itd. niezależnie od tego, czy te teksty kultury się zna, czy styka się z nimi po raz pierwszy na egzaminie. Naszych kursantów wyposażamy również w solidny bagaż tekstów kultury, do których na egzaminie można się odwoływać. Zatem nie taki diabeł straszny, jak go malują.
W przypadku starej formuły egzaminu z języka polskiego pozostaje prezentacja maturalna. Temat prezentacji wybierasz już we wrześniu i masz 8 miesięcy na jej opracowanie.
Podsumowując: niezależnie od formuły matury – starej czy nowej, zdasz maturę, jeśli przygotujesz się do niej we właściwy sposób.
Jeśli jednak szczegółową pigułkę wiedzy na temat danej formuły matury chciałbyś dostać już dziś, zachęcam do pobierania naszego bezpłatnego poradnika. Formularz do pobrania znajdziecie TUTAJ oraz w wyskakującym okienku, które pojawia się po otwarciu naszego bloga. A jeśli już pobierałeś nasz poradnik, dziś otrzymasz na swoją pocztę jego zaktualizowaną wersję.
A może masz inne wątpliwości? Zostaw mi swoje pytanie w komentarzu poniżej:
Dzień Dobry,
zdałem maturę w roku 2009 (język polski, angielski, historia – wszystkie na poziomie podstawowym). W 2018 chcę napisać ją ponownie:
– na poziomie rozszerzonym: polski, matematyka, wos, historia, angielski.
Z informacji na tej stronie powinienem zdawać maturę w starej formule, chciałbym jednak w nowej. Czy jest to możliwe?
Dodatkowo nie wiem jak odnieść się do poniższego zapisu:
“2. Absolwenci, o których mowa w ust. 1, którzy w terminach określonych w ust. 1 nie przystąpili do egzaminu maturalnego, nie zdali egzaminu maturalnego, chcą podwyższyć wynik egzaminu maturalnego uzyskany z danego przedmiotu lub przedmiotów lub chcą przystąpić do egzaminu maturalnego z przedmiotu lub przedmiotów, z których wcześniej nie zdawali egzaminu maturalnego, przystępują do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu lub przedmiotów na podstawie standardów wymagań, o których mowa w ust. 1, w okresie 5 lat szkolnych, licząc od końca roku szkolnego wymienionego w ust. 1.
©Kancelaria Sejmu s. 41/42
2016-06-08
3. Po upływie terminów, o których mowa w ust. 1 i 2, egzamin maturalny przeprowadza się na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, o której mowa w art. 22 ust. 2 pkt 2 lit. b ustawy, o której mowa w art. 1.”
Cytat pochodzi z USTAWA z dnia 19 marca 2009 r.
o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw1).
Czy dobrze rozumiem zapis, iż po okresie 5 lat mam prawo przystąpienia do matury na nowych zasadach?
Dziękuje
Filipie,
skoro szkołę kończyłeś w 2009 roku, musisz zdawać na starych zasadach. Niestety nie można wybrać sobie formuły matury.
Co do Twojego drugiego pytania: niestety nie. W 2015 roku ustalono ostatecznie, że absolwenci liceów z lat 2005-2014 zdają na starych zasadach.
Pozdrawiam,
Magdalena Fojcik-Adamek
Witam …
Czyli jezeli osoba ukonczyla liceum w roku 2010 chcaca zdawac mature z j polskiego ustna …wybiera sb temat ktory zaproponuja w szkole?
Tak, w każdej szkole znajduje się lista tematów. Tych tematów jest dużo, więc szkoła nie narzuca tematu, a daje wybór ze swojej obszernej listy.
Witam, w 2009 roku ukończyłem technikum, zdałem również egzamin maturalny (j.polski, j. angielski, WOS). Obecnie chciałbym dostać się na studia a do rekrutacji potrzebuję głównie wyników matury z matematyki, która w 2009 nie była obowiązkowa. Moje pytanie brzmi: czy egzamin który już zdałem jest “ważny” i pozostaje mi tylko zdać matematykę czy muszę zaliczyć cały egzamin na nowo? Pozdrawiam, Paweł
Pawle,
egzamin maturalny, który zdałeś, jest ważny i nikt Ci go nie odbierze 🙂 Wystarczy więc, jeśli podejdziesz tylko do matematyki.
Pozdrawiam,
Magdalena Fojcik-Adamek
Dzień dobry,
W artykule jest napisane, że “Osoby, które zdały już egzamin z któregoś z obowiązkowych przedmiotów, ale muszą zdać egzaminy brakujące do pełnej puli obowiązujących przedmiotów, w 2018 roku podchodzą tylko do tych zaległych egzaminów, ale tylko wtedy, jeśli zdawanie rozpoczęli w 2013 roku. Bo poprawiać niezdane egzaminy można tylko przez pięć kolejnych lat.” Kolega zdawał maturę 2009. Czy w takim razie odpowiedź nie jest błędna??
Pozdrawiam
Joasiu,
odpowiedź jest poprawna, ponieważ Paweł ZDAŁ już maturę, czyli wszystkie obowiązkowe egzaminy ma zaliczone i posiada świadectwo dojrzałości. W artykule z kolei piszę o osobach, które część egzaminów z puli obowiązkowych mają już zdaną, ale część jest ciągle przed nimi (np. zdały pisemny i ustny polski oraz pisemny język obcy – i te egzaminy są ważne przez 5 lat – ale nie zdały matematyki i ustnego języka polskiego).
Witam,
mam pytanie odnośnie prezentacji na maturze ustnej. W przypadku kiedy w prezentacji mamy opisy obrazów to wtedy trzeba mieć reprodukcje obrazów na egzaminie czy to nie jest wymagane? Trzeba omawiać to trzymając w dłoni i pokazywać czy tylko leży reprodukcja przed egzaminującym?
Witam,
mam pytanie odnośnie prezentacji na maturze ustnej. W przypadku kiedy w prezentacji mamy opisy obrazów to wtedy trzeba mieć reprodukcje obrazów na egzaminie czy to nie jest wymagane? Trzeba omawiać to trzymając w dłoni i pokazywać czy tylko leży reprodukcja przed egzaminującym?
Reprodukcje wypadałoby mieć i to nie tylko ze względu na komisję, ale przede wszystkim dla siebie. A pokazywanie omawianych szczegółów na pewno będzie mile widziane 🙂
Ciekawie się zapowiada,ją zdawałem maturę w 2005. Przyszłym maturzystom życzę powodzenia.
W imieniu wszystkich maturzystów serdecznie dziękuję 🙂
Pingback: Czy mogę sobie wybrać formułę matury, czyli maturalnej kampanii informacyjnej odcinek VIII | Blog Edu & You
Pingback: Matura po latach 2017 | Blog Edu & You
Witam.
Mam pytanie odnośnie matury, a mianowicie w 2010 roku zdałam maturę z podstaw polski/matematyka/język, następnie skończyłam studia z tytułem inżyniera, interesuje mnie, czy jeśli chciałabym podejść do matury – interesuje mnie biologia podstawa + rozszerzenie oraz chemia podstawa i rozszerzenie, na jakiej zasadzie mogę to zrealizować ? Czy do całej matury muszę podchodzić na nowo ? A co się wydarzy jeśli nowego podejścia nie zdam ?
Pozdrawiam
Kasiu,
możesz podchodzić do wybranych nowych przedmiotów i tylko do nich – nie musisz zdawać całej matury od nowa. Z tym że musisz wybrać albo poziom podstawowy, albo poziom rozszerzony. Jeśli nie zdasz egzaminów z nowych przedmiotów, nie będzie to miało żadnego wpływu na maturę, którą już masz.
Pozdrawiam serdecznie!
Ja jestem w podobnej sytuacji z tym że maturę zdałem w 2011 i chciałbym teraz napisać biologię rozszerzoną. Z tego co przeczytałem piszę maturę w starej formię tej sprzed 2015 roku ? czy to znacząco wpływa na materiał gdyż przygotowuję się już z podręczników do najnowszej matury.
Tak w starej formie, chodzi o podstawę programową. W przypadku niektórych egzaminów zmiany były kosmetyczne, ale na biologii akurat się nie znam, więc nie chcę wprowadzić w błąd.
Dzień dobry.
W 2013 r. zdałam maturę z przedmiotów podstawowych (polski, angielski, matematyka). W tym roku podjęłam decyzję by pójść na studia. Żeby się tam dostać muszę napisać maturę rozszerzoną z polskiego/angielskiego i biologii. Czy mogłabym otrzymać informacje na temat tego; gdzie się zgłosić, jak się to odbywa, i czy koniecznie musiałabym pisać egzamin w liceum, do którego uczęszczałam?
Pozdrawiam serdecznie.
Leno,
by móc przystąpić do egzaminów z tych przedmiotów musisz złożyć deklarację przystąpienia do matury i musisz to zrobić w szkole, którą kończyłaś. Razem z deklaracją możesz jednak złożyć wniosek o możliwość przystąpienia do egzaminów w innym miejscu i ten wniosek odpowiednio uzasadnić. Jeśli będziesz chciała wnioskować o zdawanie w innym miejscu, dokumenty musisz złożyć w swojej szkole między 10 września a 31 grudnia 2017 roku. OKE rozpatrzy Twoją prośbę i jeśli się do niej przychyli, wyznaczy Ci inną szkołę. Gdybyś jednak zdecydowała, że będziesz zdawała w swojej szkole, wtedy na złożenie deklaracji masz czas do 7 lutego 2018 roku. Potem wystarczy już tylko zanotować sobie w kalendarzu terminy egzaminów i przygotowywać się 🙂
Bardzo dziękuję za odpowiedź! 🙂
Bardzo proszę 🙂
Mam podobną sytuację, co autorka powyżej. Ale czy zdajemy zatem te dodatkowe przedmioty w starej czy nowej formule?
Bo mam dylemat, dzwoniłam do CKE i mi powiedziano, że w 2019 jeszcze obowiązuje stara formuła, a potem już nowa…
Muszę to dokładnie zbadać, bo OKE zaczynają wypuszczać sprzeczne informacje.
Witam:) w 2011 r podchidzilam do matury,standardowo polski,j.obcy,matematyka nie stety nie udalo mi sie zaliczyć matematyki.
Czy jeżeli chcąc po 6 latach przystąpić na nowo bede musiała zdawać na nowych zasadach? Dodam ze ukończyłam technikum
Będziesz zdawała na starych zasadach, ale niestety będziesz musiała zdawać już wszystkie przedmioty od nowa.
Jeśli nie zdam w 2019 to w 2020 trzeba zdawać na nowych od początku czy zaliczać tych co się nie zdało?
Nie ma jeszcze informatora ze szczegółowymi przepisami. Dzwoniłam do CKE i powiedziano mi, że zdane egzaminy będą ważne 5 lat, tak jak to miało miejsce do tej pory.
Dzień dobry,
W 2008 r. ukończyłam liceum i zdałam maturę z j. polskiego (p.r.), j. angielskiego (p.r.), historii (p.r.) i WOSu(p.r.) czy mogę w 2018 r. zdawać matematykę p.r., fizykę p.r., informatykę p.r.(tu jeszcze nie jestem pewna) i poprawić maturę z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym? Jaka wersja matury obejmie mnie w takim przypadku? Bardzo proszę o odpowiedź.
Witam. Zdalem mature z j. polskiego, j. angielskiego i z fizyki w 2009 roku. Zamierzam napisac cala mature od nowa, ale tylko z polskiego, angielskiego i z matematyki. Jaki to bedzie mialo wplyw, gdy z jakiegos przedmiotu albo ze wszystkich przedmiotow osiagne gorsze wyniki lub nie zdam egzaminu? A co z moja matura z fizyki, ktorej nie bede poprawial? Pozdrawiam.
Pod uwagę brane są zawsze wyniki wyższe. Jeśli więc, chcąc podwyższyć wynik, osiągniesz gorsze rezultaty niż w 2009 roku, to liczyć się będą te z 2009 roku. Wynik matury z fizyki pozostanie bez zmian. Krótko mówiąc, nic nie ryzykujesz 😉
Dziekuje za odpowiedz 🙂
Bardzo proszę 🙂
Witam serdecznie
W 2010 r. Pisałam mature po raz pierwszy. Nie zdałam. Przystapilam po latach w roku bierzacym 2017. Zdałam wszystkie przedmioty prócz matematyki i dodatkowego historia sztuki. Moje pytanie jest takie czy zaliczam się do poprawki w sierpniu ? Czy historia sztuki wlicza się do zdania egzaminu maturalnego w “starej maturze”?
Dziękuję .Marta
Marto,
moim zdaniem masz prawo do poprawki, bo historia sztuki to przedmiot dodatkowy. Ale najlepiej upewnić się w szkole lub w OKE.
Witam 🙂 W tym roku zdawałam maturę. Nie udało się. Nie zdałam dwóch przedmiotów obowiązkowych czyli z poprawką w sierpniu mogę się pożegnać. Mam zamiar zdawać za rok. Oto pytanie: Do kiedy i jakie deklarację muszę złożyć?
Jeszcze jedno: Nie zdałam również przedmiotu dodatkowego (jak wiadomo nawet 0% z tego egzaminu w tym roku nie pozbawia nas możliwości aby dostać świadectwo dojrzałości). Jak to będzie przy mojej poprawce przytoczonej wyżej? Będę musiała wpisać ten przedmiot w deklarację i zarazem go zdać? (bo przecież do 5 lat zdajemy na ‘swoich’ zasadach czyli moim zdaniem nie muszę)
Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂
Jeśli kończyłaś szkołę w tym roku, to na złożenie deklaracji masz czas od września 2017 (wzory ukazują się na stronach OKE około 10 września) do 7 lutego 2018 r. i składasz ją w swojej szkole. Jeśli kończyłaś szkołę do 2004 r. włącznie (LO) lub do 2005 r. włącznie (technikum) składasz deklarację w OKE właściwej ze względu na miejsce Twojego zamieszkania i masz na to czas od września do 31 grudnia 2017 r.
Jeśli egzamin z przedmiotu dodatkowego nie został unieważniony, to jest zdany i tyle, nie musisz go poprawiać, ale możesz, jeśli będziesz chciała.
Czyli tak jak myślałam. Jeszcze raz dziękuję i życzę miłego dnia 🙂
Bardzo proszę! Cieszę się, że mogłam pomóc 🙂
Witam.
Zdałem maturę w 2013r. z przedmiotów obowiązkowych.
W 2018r. chciałbym poprawić matematykę oraz pisać dodatkowy przedmiot Fizyka, której wcześniej nie zdawałem.
Czy muszę pisać Fizykę rozszerzoną czy podstawę czy mogę jedno i drugie. To samo dotyczy się matematyki, czy mogę pisać podstawę i rozszerzenie czy podstawę lub rozszerzenie?
W przypadku matematyki możesz pisać zarówno podstawę jak i rozszerzenie, bo matematyka jest zarówno jako przedmiotem obowiązkowy jak i dodatkowym. Inaczej ma się sprawa z fizyką: ponieważ jest przedmiotem dodatkowym, musisz zadeklarować, czy wybierasz poziom podstawowy, czy rozszerzony, czyli nie możesz wybrać obydwu poziomów.
Takie jest moje zdanie, ale możesz na wszelki wypadek upewnić się w OKE.
Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam ☺
Dzień dobry, jak długo można poprawiać wyniki egzaminów maturalnych w przypadku matury zdanej w 2015 roku ze wszystkich zdawanych przedmiotów (mam już świadectwo maturalne)?
Kubo,
Masz już świadectwo maturalne, więc poprawiać możesz bezterminowo, nawet za 10 lat.
Dziękuję i pozdrawiam.
Dzień dobry,
Maturę zdałam w 2004 roku, jednak wtedy nie obowiązywała na maturze matematyka, która obecnie jest wymagana przez uczelnie. Czy oznacza to, że jeśli chcę podjąć studia to muszę zdać egzamin maturalny tylko z matematyki w “nowej formule”?
Drugie pytanie tyczy się rozszerzeń – na maturze 2004 one nie obowiązywały, a teraz podczas rekrutacji przedmioty rozszerzone mają inną wagę niż podstawowe. Czy jeszcze mam możliwość poprawienia wyniku matury z j.polskiego/j.angielskiego (zaliczyłam te przedmioty pozytywnie, ale gdybym miała wyższe oceny, to moje punkty rankingowe również byłyby wyższe).
Rozumiem, że uczelnia na którą się wybierasz wymaga uzupełnienia Twojego świadectwa maturalnego o egzamin z matematyki? Jeśli tak jest, to będziesz zdawała w nowej formule. Podwyższyć wynik zawsze możesz, niezależnie od tego ile czasu upłynęło od zdania matury.
Witam serdecznie
Ukończyłam liceum w 2012 roku, nie zdałam jednak matury z 1 przedmiotu. Moja szkola została zlikwidowana, jednak jako że liceum było w tym samym budynku co gimnazjum (które nadal funkcjonuje), wciąż odbywają się tam egzaminy maturalne dla osób które przystępują do poprawek. Obecnie mieszkam i pracuje w innym województwie.
Moje pytanie – Czy w takiej sytuacji mogę ubiegać się o przystąpienie do matury na starych zasadach w miejscu zamieszkania ? Oraz w jakiej formie, jak i do kiedy powinnam złożyć deklarację maturalna?
Będę wdzięczna za odpowiedz
Emilio,
deklarację przystąpienia do matury musisz złożyć w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej właściwej ze względu na miejsce Twojego zamieszkania. Czy jesteś zameldowana tam, gdzie obecnie mieszkasz? To może być ważne. Jeśli miejsce zamieszkania pokrywa się z miejscem zameldowania, to nie ma problemu. Jeśli nie, musiałabyś zadzwonić do OKE i dopytać, gdzie powinnaś złożyć deklarację. W informatorach jest mowa o miejscu zamieszkania, ale zawsze warto się upewnić. Tak czy inaczej, to OKE wyznaczy Ci szkołę, w której będziesz zdawać.
Nie jestem zameldowana tam gdzie obecnie mieszkam, ale to powód dla którego warto to zrobić. Dziękuję za podpowiedź!
Bardzo proszę. W takim wypadku nie powinno być żadnego problemu ze zdawaniem w pobliżu miejsca zamieszkania.
Rozpocząłem zdawanie w 2014 roku i zdałem wszystko oprócz tej nieszczęsnej matematyki, w 2018, żeby uzyskać świadectwo maturalne będę musiał zdawać tylko matmę?
Karolu,
prawo do zdawania samej matematyki będziesz miał jeszcze w 2018 i 2019 roku.
Witam mam pytanie w tym roku w kwietniu ukończyłam technikum niestety nie podeszłam do matury i zastanawiam się czy mogę podejść do matury z tegorocznymi maturzystami którzy będą ją zdawać w tym roku szkolnym 2017/2018 jeżeli tak to co powinnam w tym celu zrobić ? . 🙂
Oczywiście, że możesz! 🙂 Jeśli masz ukończoną szkołę średnią, to do matury możesz podejść w maju dowolnego roku. By móc podejść do egzaminów, musisz złożyć deklarację przystąpienia do matury w szkole, którą kończyłaś. Masz na to czas od 10 września 2017 roku (kiedy to ukażą się wzory deklaracji na dany rok) do 7 lutego 2018 roku. Egzaminy będziesz zdawać w swojej szkole.
Dziękuję bardzo za odpowiedź na moje pytanie w końcu ktoś mi pomógł 🙂
Bardzo proszę 🙂 Cieszę się, że mogłam pomóc 🙂
Czy jeśli napisałam maturę w 2017 roku, ale nie zdałam z matematyki podstawowej i chcę ją napisać w przyszłym roku w maju 2018r i dodatkowo napisać przedmiot rozszerzony angielski to mogę tak zrobić?
Oczywiście 🙂
Dzień dobry
W 2014 roku zdałem liceum na zasadzie egzaminów eksternistycznych. Chciałbym w 2018 podejść do matury. Obowiązuje mnie jeszcze stara forma matury, w związku z tym będę musiał przygotować prezentację z języka polskiego. Muszę stawić się do swojego OKE w tym wypadku OKE Jaworzno, gdzie wypełnię deklarację maturalną. Jednak co z tematami na prezentację? Czy temat prezentacji wybieram dopiero po przydzieleniu mi przez OKE szkoły w której zdaję maturę u nauczyciela z danej szkoły, czy temat prezentacji mogę sobie wybrać sam i wpisać na deklarację maturalną w OKE?
Z relacji naszych kursantów wynika, że OKE kieruje niemal od razu do odpowiedniej szkoły i albo deklarację uzupełnia się o temat prezentacji później, albo składa się ją dopiero po wyborze tematu.
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Czyli we wrześniu muszę jechać do swojego OKE złożyć deklarację maturalną i od razu przydzielą mi szkołę w której będę pisał maturę w 2018 roku?
Bardzo proszę 🙂 Tak, prawdopodobnie tak będzie. W Twoim przypadku warto nie zwlekać ze złożeniem deklaracji.
A czy termin składania deklaracji jest taki sam w całej Polsce? Jeśli tak, to dokładnie od kiedy do kiedy można to zrobić?
Tak, termin jest taki sam. W Twoim przypadku deklarację można składać od mniej więcej 10 września (wtedy zwykle ukazują się druki deklaracji) do 31 grudnia 2017 r. To jest termin nieprzekraczalny.
Serdecznie dziękuję za pomoc i życzę wszystkiego dobrego 🙂
Wzajemnie! Wszystkiego dobrego!
Witam! Czy jeśli w zeszłym roku miałam wydłużony czas pracy na maturze pisemnej,a w tym roku podwyższam swój wynik z geografii to…czy muszę donieść zaświadczenie znów czy jest ono ważne? Dodam,że maturę będę pisać w innej szkole niż rok temu.Nie wiem,czy ewentualne zaświadczenie musiałabym donieść do starej czy do nowej szkoły.
Zaświadczenie musisz donieść ponownie. Składasz je razem z deklaracją w tej szkole, w której będziesz składała deklarację.
Witam ukończyłem technikum w 2014 r. Deklarację maturalną miałem wypełniona lecz nie poszedłem na maturę. I chcę zdać w tym roku szkolnym maturę. Czy będę pisał starą maturę?
Tak, Mateuszu, będziesz zdawał na starych zasadach.
Czy muszę oddawać bibliografię ?
Jeśli będziesz podchodził do egzaminu w starej formule, czyli przygotowujesz prezentację, to oddanie bibliografii jest konieczne, bo jeśli tego nie zrobisz, nie będziesz mógł podejść do egzaminu.
Dzień dobry. W 2014 roku skończyłem technikum, ale nie podchodziłem do matury. Zamierzam podejść do matury w 2018 roku. Czy wybierając temat prezentacji maturalnej można ją potem ewentualnie jeszcze zmienić?
I jeszcze mam dodatkowe pytanie. Czy jako absolwent technikum który będzie podchodził do matury po raz pierwszy, obowiązuje mnie termin do 30 września na złożenie deklaracji, czy termin do 7 lutego przyszłego roku? W mojej szkole powiedziano mi, że jako absolwent mam czas do 7 lutego, a jedynie uczniów szkoły obowiązuje termin 30 września. Pytam ponieważ chciałbym się upewnić w tym temacie. Pozdrawiam.
I bardzo dobrze Cię poinformowano 🙂 Jako absolwent masz czas do 7 lutego 2018 r.
Teraz już jestem spokojny. Bardzo dziękuję 😉
Bardzo proszę i życzę powodzenia!
Zapisy w deklaracji maturalnej możesz zmienić do 7 lutego 2018 roku. Po tym terminie, to co zapisałeś w deklaracji nie będzie już mogło zostać zmienione.
Witam. Zdawalamature w 2012/2013 roku i nie zdalam matematyki. W tym roku chcialam zlpzyc deklaracje zeby matematyke zdac i mi w szkole powiedzieli ze musze zdawac cala mature od nowa. Czy w takim wypadku zdaje nowa czy stara formule? I czy obowiazuje mnie prezentacja z polskiego ustnego(jak kiefys) czy losowanie pytan? Bo rozumiem ze jak pisalam ja pierwszy raz w 2013 roku to w 2017 mina mi 5lat?
Moim zdaniem 5 lat mija w 2018 roku, zatem powinnaś mieć prawo do zdawania w 2018 jeszcze samej matematyki. Najlepiej będzie, jeśli skontaktujesz się z OKE i tam potwierdzisz tę informację. Szkoły nie zawsze wiedzą dokładnie, jakie zasady obowiązują w takich przypadkach. Gdyby jednak tak się stało (w co nie wierzę), że musiałabyś zdawać maturę od nowa, będziesz zdawała na starych zasadach.
Wlasnie tez mi sie tak zdawalo ale Pani w szkole mnie poinformowala, że 2013 rok jest liczony juz jako pierwszy rok i te 5 lat wypadalo wlasnie w 2017 roku. Dziekuje za odpowiedz skontaktuje sie z OKE upewnic
Bardzo proszę 🙂 Napisz, co Ci powiedziano w OKE.
Witam!
Maturę zdałam w 2012 roku. Chciałabym jednak poprawić uzyskany wynik z języka angielskiego. Jest możliwość poprawy wyniku na poziomie podstawowym dodatkowo podejść w tym samym roku do rozszerzenia z tego samego języka? Czy muszę zdecydować się na jeden poziom?
Nie musisz decydować się na jeden poziom, możesz poprawiać podstawę i dodatkowo podejść do rozszerzenia.
Dzień dobry,
Po pierwsze super strona, dużo cennych informacji!
Jeśli zdałem maturę w 2012 roku i w 2018 chcę napisać maturę z dodatkowego przedmiotu, to będzie to matura w starej formule? Czyli dostanę inne tablice wzorów itd?
Właściwie to moje pytanie brzmi: czym różnić się będzie np. matura z biologii pisana przez absolwenta z danego roku a osobę zdającą dodatkowy przedmiot, która skończyła liceum w latach 2005-2014?
Pozdrawiam
Kubo,
dziękujemy za miłe słowa 🙂
Tak, jeśli będziesz chciał podejść w dowolnym momencie do egzaminu z dodatkowego przedmiotu, będziesz zdawał na starych zasadach. Co do biologii: z tego, co zdążyłam się zorientować, wynika, że zakres materiału w przypadku obydwu formuł jest praktycznie taki sam. Stara formuła cechuje się tym, że ważniejsza jest tam odtwórcza wiedza. W nowej formule stawia się na rozumienie i wiązanie faktów. W starej formule masz do rozwiązania 30 zadań, w nowej – 20, ale są one bardziej rozbudowane. Zachęcam do porównania arkuszy do obydwu formuł.
Dobry wieczór.
Maturę zdawałam w 2011 roku. W 2018 chciałabym podejść do niej ponownie, aby poprawić wyniki z rozszerzonej matury z języka angielskiego. Z artykułu wnioskuję, że będę pisać tą maturę w starej formule, tak?
Zastanawiam się jednak też nad podejściem do matury rozszerzonej z niemieckiego, którego w 2011 nie zdawałam w ogóle. I tu pojawia się pytanie – czy podchodząc do niej po raz pierwszy muszę zdawać również część ustną?
Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂 Pozdrawiam.
Kasiu,
tak, będziesz pisała w starej formule.
Co do niemieckiego – nie, możesz podejść tylko do pisemnego egzaminu.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!
witam, świetna strona 🙂 może i ja znajdę tu podpowiedź. Maturę zdawałam w 1996 r, przez swoją głupotę nie mam jej zaliczonej 🙁 czy jest szansa dla takiej weteranki aby po tylu latach podejść do matury? pragnę zauważyć że chciałabym podchodzić do matury w innej szkole niż kończyłam technikum. pozdrawiam
Dziękujemy 🙂 Oczywiście, że jest dla Ciebie szansa! Będziesz zdawała maturę w tzw. nowej formule. Najpewniej też nie trafisz do szkoły, którą kończyłaś, ponieważ deklarację przystąpienia do matury będziesz musiała złożyć w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej właściwej ze względu na miejsce Twojego zamieszkania i to OKE wyznaczy Ci szkołę, w której będziesz zdawać.
Dzień dobry.
Maturę zadawałem w 2010 roku, jednak po 7 latach chciałbym poprawić wynik z biologi rozszerzonej oraz zdać chemię rozszerzoną. Chciałbym zaznaczyć, że nie zdawałem wczesniej chemii na maturze.
I w związku z powyższym mam następujace pytania:
1) Czy mogę zdawać całkiem nowy przedmiot, którego nie zdawałem wczesniej?
2) Będę zdawał maturę na starych czy nowych zasadach/formule?
3) Czy w przypadku biologii oraz chemii są duże różnice programowe na maturę 2018?
4) Jeżeli poprawiany przedmiot napiszę gorzej niż miałem zdany w 2010 to który wynik będzie tym obowiązującym? Gorszy czy lepszy?
Pozdrawiam serdecznie.
Jacku,
1) Oczywiście: możesz podchodzić do przedmiotu, którego wcześniej nie zdawałeś.
2) Będziesz zdawał na tzw. starych zasadach, czyli takich, jakie w liceum obowiązywały po raz ostatni na maturze w 2014 roku.
3) Tu Ci niestety nie pomogę, bo nie jestem ani biologiem, ani chemikiem 😉
4) Zawsze obowiązuje wynik lepszy, możesz więc bez obaw podchodzić do egzaminów kolejny raz 🙂
Również pozdrawiam i życzę powodzenia!
Dziękuję bardzo za szybka pomoc oraz odpowiedź 🙂
Ponad to Pani blog jest naprawdę bardzo pomocny dla osób, które chcą “zawalczyć” z maturą po kilku latach.
Dziękuję i jeszcze raz serdecznie pozdrawiam 🙂
Jacku, bardzo proszę 🙂 Cieszę się, że mogłam pomóc. Dziękuję za wszystkie miłe słowa na temat naszej strony 🙂
W 2012 roku zdałam maturę, jednak teraz kończę studia i chciałabym w maju 2018 roku poprawić wynik z chemii rozszerzonej. Czy po 6 latach moge podejść tylko do zdawania wybranego przedmiotu?
Oczywiście. Jeśli masz maturę, to do dowolnego przedmiotu możesz podchodzić w maju dowolnego roku.
Dzień dobry,
zacząłem od szukania potrzebnych informacji na stronie CKE, ale im więcej tam czytam, tym większy mętlik mam w głowie… Znalazłem przy okazji tę stronę, widzę, że tutaj wszystko jest napisane przystępniej, ale mimo wszystko proszę Panią o pomoc.
Kończyłem LO oraz zdawałem maturę w 2008r.:
– obowiązkowe przedmioty na poz. podst. – j. polski, j. angielski, biologia
– dodatkowy przedmiot na poz. rozsz. – geografia
W międzyczasie, w 2010r. przystąpiłem po raz kolejny do matury:
– dodatkowe przedmioty na poz. rozsz. – biologia, chemia
W 2010r. sytuacja była klarowna, mogłem zdawać każdy przedmiot jaki chciałem, ale tylko na poziomie rozszerzonym, a arkusze były identyczne jak dla osób zdających maturę po raz pierwszy. A jak to wygląda aktualnie?
1) Chciałbym przystąpić do egzaminu maturalnego z matematyki (podst. + rozsz.) oraz fizyki (podst.), czy jest w ogóle taka możliwość?
2) Które podstawy programowe mnie obowiązują? Z tego co zauważyłem w międzyczasie zostały dokonane pewne zmiany.
3) Czy mój arkusz maturalny będzie taki sam, jak osób zdających maturę w 2018r. po raz pierwszy, czy będzie to zupełnie inny test?
4) Czy mogę się posiłkować w przygotowaniach do matury najnowszymi wydaniami, czy też powinienem wybrać jakieś z poprzednich lat?
Bardzo proszę o pomoc i odpowiedź
Z góry dziękuję
Pozdrawiam serdecznie
Dziękuję za miłe słowa na nasz temat i już odpowiadam. Rozumiem, że w 2008 r. maturę zdałeś. Zatem:
1) Możesz podejść do egzaminu z matematyki zarówno na poziomie rozszerzonym jak i podstawowym i na obydwu oraz do fizyki na poziomie podstawowym. Matematyka w Twoim przypadku będzie traktowana jako przedmiot dodatkowy.
2) Obowiązują Cię podstawy programowe (a właściwie standardy wymagań egzaminacyjnych), które po raz ostatni były aktualne w roku szkolnym 2013/2014.
3) Nie, Ty będziesz zdawał w tzw. starej formule. Nowa formuła obowiązuje od 2015 r., ale wszystkie osoby, które kończyły LO przed 2014 rokiem, zdają na starych zasadach. Twój arkusz będzie więc inny niż arkusz osób, które skończą szkołę w 2018 r. i po raz pierwszy przystąpią do matury.
4) Materiały, z których będziesz się przygotowywał, powinny dotyczyć starej formuły matury.
Mam nadzieję, że udało mi się rozwiać Twoje wątpliwości.
Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!
Dziękuję bardzo za odpowiedź,
tak, wszystkie egzaminy do których przystępowałem, zdałem.
W międzyczasie napisałem jeszcze do swojego OKE i dostałem niestety negatywną odpowiedź nt. możliwości zdawania egzaminu z matematyki na obydwu poziomach, może zacytuję:
“Szanowny Panie,
w odpowiedzi na pytania dotyczące ponownego przystąpienia do matury w 2018 r. informuję, że:
– może Pan przystąpić do egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym albo rozszerzonym (przedmiot dodatkowy);
– może Pan przystąpić do egzaminu z fizyki na poziomie podstawowym albo rozszerzonym (przedmiot dodatkowy);
– do egzaminów z ww. przedmiotów przystąpi Pan na zasadach obowiązujących w LO w roku szkolnym 2013/2014 (czyli w tzw. “starej formule”);
– otrzyma Pan arkusz przygotowany na podstawie standardów wymagań, które obowiązywały do ww. roku szkolnego (będzie on inny, niż ten który otrzyma absolwent kończący szkołę w maju 2018 r.);
– w przygotowaniu do matury powinien Pan korzystać z materiałów, które obowiązywały do maja 2014 r.
Pozdrawiam”
Jako że bardzo zależy mi na możliwości zdawania matematyki na obu poziomach, napisałem kolejną wiadomość, zacytuję fragmenty:
“Chciałbym zdawać maturę z matematyki na dwóch poziomach, z tego względu, że na kierunku, który mnie interesuje, są brane pod uwagę wyniki zarówno z poziomu podstawowego, jak i rozszerzonego. Tzn. można uzyskać maksymalnie 200pkt dodatkowo mnożone jeszcze przez 3,5, czyli w sumie za matematykę na obydwu poziomach można otrzymać 700pkt. Ponadto jestem pewny swoich umiejętności na poziomie podstawowym, natomiast nie wiem, na ile uda mi się przygotować z poziomu rozszerzonego, który jeśli mi
pójdzie gorzej, to wtedy dobrze napisana podstawa może mi podciągnąć wynik.
Poruszam tę kwestię tylko z tego względu, że matematyka jest obowiązkowa na poziomie podstawowym od 2010r., a ja miałbym przystępować do matury na zasadach obowiązujących w LO w roku szkolnym 2013/2014. Dlatego też chciałbym napisać matematykę na poziomie podstawowym jako “dodatkowy” przedmiot obowiązkowy, natomiast poziom rozszerzony jako przedmiot dodatkowy. Czy istniałaby taka możliwość?
Z praktycznego punktu widzenia jest to możliwe, ponieważ egzaminy z matematyki na obydwu poziomach odbywają się w różnych terminach:
– 7 maj – poz. podst.
– 9 maj – poz. rozsz.”
I kolejna odpowiedź z OKE:
“Witam,
przepisy dotyczące organizacji egzaminu maturalnego (Informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego w “starej” formule obowiązująca w roku szkolnym 2017/2018) mówią: “absolwent, który otrzymał świadectwo dojrzałości przed rokiem szkolnym 2009/2010 i nie zdawał egzaminu maturalnego z matematyki jako przedmiotu obowiązkowego, może przystąpić do egzaminu z matematyki, jako przedmiotu dodatkowego, na poziomie podstawowym”.
Zatem matematyka, w Pana przypadku, jest przedmiotem dodatkowym.
Ww. przepisy mówią również, że absolwent, który ukończył szkołę przed 2014 r. i który zamierza ponownie przystąpić do egzaminu z przedmiotu dodatkowego w maju 2018 r., przystępuje do niego według zasad obowiązujących w roku szkolnym 2013/2014. Zgodnie z tymi zasadami, przedmiot dodatkowy mógł być zdawany na poziomie podstawowym albo na poziomie rozszerzonym. W związku z powyższym musi Pan zdecydować: czy w maju 2018 r. przystępuje Pan do matematyki na poziomie podstawowym, czy na poziomie rozszerzonym. Jeśli wybierze Pan poziom podstawowy, to w kolejnym roku będzie Pan mógł ponownie przystąpić do egzaminu z tego przedmiotu na poziomie rozszerzonym (odwrotnie – nie będzie to możliwe).”
No niby przepisy tak mówią, ale dla mnie nie wynika z nich wprost, że nie możesz zdawać matematyki na obu poziomach. Co więcej, moim zdaniem to dyskryminacja, bo osoba, która nie ma świadectwa maturalnego i w 2018 r. przystępowałaby do egzaminów po raz pierwszy, mogłaby zdawać matematykę na obydwu poziomach, bo na podstawie zdawałaby ją jako przedmiot obowiązkowy, a w rozszerzeniu jako przedmiot dodatkowy. Ja bym żądała od OKE wskazania konkretnego przepisu zakazującego Ci zdawania matematyki w obydwu formułach, bo ja takiego jednoznacznego w informatorach nie widzę. Już nie mówiąc o tym, że podejście najpierw do rozszerzenia odbiera Ci szansę podejścia do podstawy w następnym roku.
Wg Informatora maturalnego sprawa wygląda tak: gdybyś nie miał zdanej matury, musiałbyś pochodzić do egzaminów z obowiązkowych przedmiotów, w tym do matematyki na poziomie podstawowym. Mógłbyś ją też wybrać jako przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym. Ty jednak masz już świadectwo maturalne, kiedy zdawałeś maturę w 2008 roku, matematyka nie była jeszcze obowiązkowa. Informator mówi więc, że “możesz” podejść do matematyki jako do przedmiotu dodatkowego, ale nie musisz tego robić na poziomie rozszerzanym, tak jak osoba, która podchodziłaby do matury po raz pierwszy, a możesz na poziomie podstawowym. Nigdzie nie jest powiedziane wprost, że nie możesz zdawać na obu poziomach. Poproś OKE, żeby przedstawiła Ci konkretny przepis, który zakazuje Ci zdawania matematyki na obu poziomach.
Witam,
potrzebuję Pani porady, bo niestety rozmowa telefoniczna z OKE nic nie dała. Zdawałam maturę w 2012 w szkole niepublicznej j.polski, matematyka i j. angielski na poziomie podstawowym, w maju chcę uzupełnić maturę o rozszerzoną biologię, chemię i j.ang. Od szkoły macierzystej dowiedziałam się, że muszę wnieść opłaty za egzaminy maturalne- łącznie koszt 800-1000zł. Przygotowuję się do matury na płatnych kursach i nie bardzo mogę sobie pozwolić na zapłacenie takiej kwoty za samo podejście do egzaminu. Pani z OKE poinformowała mnie, że zmiana sytuacji finansowej nie jest czynnikiem do zmiany placówki w której się zdaje, czyli musi to być szkoła macierzysta. Wychodzi na to, że wniosek o zmianę placówki może być jedynie w przypadku zmiany miejsca zamieszkania. I jestem ciekawa, czy wie Pani coś na ten temat właśnie. Lub może doradzić, co mogę zrobić w takiej sytuacji. Trochę tego nie rozumiem bo jeżeli można napisać wniosek o brak opłat dla OKE za egzamin, w przypadku któregoś z kolei podejścia i załączyć w nim np. zaświadczenie o dochodzi, to dlaczego nie można zmienić placówki w której się podchodzi do egzaminu własnie ze względów finansowych? Tym bardziej, że w mojej szkole prawdopodobnie nie będzie więcej osób zdających te przedmioty, które ja zdaję, więc strata moich pieniędzy i również budżetu OKE. Powołanie specjalnie dla mnie komisji egzaminacyjnej… Czytam rozporządzenia, przeszukuje fora i pustka na ten temat. Z góry dziękuję za poświecenie mi czasu i pozdrawiam 🙂
Rozumiem, że opłaty, o której piszesz, wymaga szkoła, bo OKE takich wymagań nie ma. Wiem, że kursanci podają różne powody, kiedy wnioskują o zmianę miejsca zdawania egzaminu i nigdzie nie jest powiedziane, że jedynym powodem może być zmiana miejsca zamieszkania. Jeśli Pani z OKE zna taki przepis, niech Ci go poda. Co ja bym zrobiła? Spróbowałabym porozmawiać z przełożonym tej Pani, z którą rozmawiałaś albo z samym dyrektorem OKE. Z resztą to on ostatecznie podejmuje decyzję o tym, czy będziesz mogła zdawać w innej szkole, czy nie. Niezależnie od tego, co powiedziała Ci Pani z OKE, złóż do 31 grudnia w szkole macierzystej deklarację przystąpienia do matury oraz wniosek o zmianę miejsca zdawania egzaminu. Szkoła musi przekazać ją dyrektorowi OKE i to on ostatecznie podejmie decyzję.
Do matury podeszłam w 1999 roku,nie zdałam pisemnej biologii,w związku z tym gybym teraz podeszła do egzaminu jakie przedmioty muszę zdac?
Soniu,
obowiązywałyby Cię następujące egzaminy:
– polski na poziomie podstawowym pisemny
– polski ustny
– matematyka na poziomie podstawowym pisemnie
– język obcy na poziomie podstawowym pisemny (masz do wyboru: angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, hiszpański i włoski)
– język obcy ustny (ten sam, który będziesz zdawać pisemnie)
– egzamin z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym – tu jednak nie ma progu zdawalności i wystarczy na ten egzamin tylko przyjść.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!
witam,
moje LO w ZSP zostało zlikwidowane.
W szkole powiedziano mi, ze deklaracje powinnam złożyć w sekretariacie
i maturę będę poprawiac w szkole. dlaczego?
Moim zdaniem powinnaś składać deklarację w OKE. Może warto wykonać telefon do OKE i się upewnić?
Witam.
Jestem absolwentką LO. Maturę zdałam w 2016/2017 roku. Pisałam matematykę na poziomie rozszerzonym. Za rok chcę jednak zmienić studia i do rekrutacji potrzebne mi są matematyka i chemia na poziomie rozszerzonym. Moje pierwsze pytanie brzmi: czy mogę przystąpić jedynie do matury z chemii, a wynik z matematyki “przepisać” z zeszłego roku czy muszę pisać matematykę ponownie, aby liczyła się do rekrutacji razem z chemią?
I moje drugie pytanie: do kiedy muszę złożyć deklarację maturalną?
Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
Magdaleno,
możesz podejść tylko do egzaminu z chemii, wynik z matematyki będzie ważny. Co do deklaracji: jeśli chciałabyś przystąpić do egzaminu z chemii w maju 2018 r., to deklarację musisz złożyć w szkole, którą kończyłaś najpóźniej 7 lutego 2018 r. Egzamin będziesz zdawała w swojej szkole macierzystej.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!
Dziękuję serdecznie za tak szybką odpowiedź.
Bardzo mi Pani pomogła. 🙂
Pozdrawiam
Witam maturę zdawałam w 2001 roku niestety nie zaliczyłam jaka matura mnie obowiązuje , dziękuje za odpowiedz
Obowiązuje Cię matura w nowej formule.
Ja mam podobne pytanie – ukończyłem liceum ogólnokształcące dla dorosłych w 2001 roku — egzaminy eksternistyczne. Chciałbym (do końca roku) dostarczyć do OKE deklarację – niestety nie wiem jaki druk, czy 1b_N ? Oraz pytanie jaką maturę będę zdawał ? Starą czy już nową ?
Norbercie,
moim zdaniem to będzie matura w nowej formule i powinieneś dostarczyć właśnie deklarację 1b_N. Zanim udasz się do OKE, warto jednak wykonać do nich telefon i się upewnić.
Pingback: Wesołych Świąt i wszystkiego najlepszego w Nowym Roku! | Blog Edu & You
Witam
Czy ostateczny termin składania deklaracji maturalnych w przypadku osób które chcą zdawać ponownie maturę po kilku latach to 30 września?
Pozdrawiam
Olu, jeśli kończyłaś LO między 2005 a 2017 rokiem lub technikum między 2006 a 2017 rokiem, to ostateczny termin złożenia deklaracji przypada na 7 lutego, ale pod warunkiem, że szkoła, którą kończyłaś, istnieje.
Witam. Czy ostateczny termin składania deklaracji w przypadku, gdy moja szkoła została przekształcona mija 31 grudnia?
I czy można przesłać do OKE deklarację pocztą czy też osobiście się tam udać? Pytam, ponieważ studiuję i pracuję w innym województwie niż mieści się “moje” OKE. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź
.
Olu,
jeśli szkoła została przekształcona, to termin faktycznie już minął (miałaś czas do 31 grudnia). Deklarację można przesłać pocztą i należy do niej dołączyć świadectwo ukończenia szkoły średniej.
Witam.
Maturę zdawałam w 2006 roku z przedmiotów tj.: j.polski, j. niemiecki i wos wszystkie na poziomie podstawowym -wszystkie zdałam. Chciałabym zdać jeszcze jeden obowiązkowo przedmiot z biologii na poziomie podstawowym i dodatkowy przedmiot też z biologii na poziome rozszerzonym.
Proszę mi napisać czy to jest możliwe.
Niestety – musisz wybrać albo poziom podstawowy, albo rozszerzony. Nie ma możliwości zdawania tego samego przedmiotu na dwóch poziomach. Chyba że np. w 2018 r. przystąpisz do egzaminu z biologii na poziomie podstawowym, a w 2019 na rozszerzonym – taka opcja jest możliwa.
Witam ponownie Pani Magdo.
Nurtuje mnie jeszcze jedno pytanie. Może przybliżę mój problem. Chcę studiować na Uniwersytecie na którym wymagana jest matura z biologii jako przedmiot obowiązkowy. Ja mam na maturze jako obowiązkowe j.polski, wos i j. niemiecki. I nie mam pojęcia jak mam zdać tą biologię aby liczyła się jako przedmiot obowiązkowy. Czy w ogóle można jeszcze zdać ten przedmiot i doliczyć go jako obowiązkowy czy tylko mogę zdawać ten przedmiot jako dodatkowy???
Wedle mojej wiedzy w Twoim przypadku niemożliwe jest zdawanie biologii jako przedmiotu obowiązkowego, ponieważ będziesz ją zdawała w starej formule, a ta nie przewidywała egzaminu na poziomie rozszerzonym z wybranego przedmiotu jako egzaminu obowiązkowego. W nowej formule już tak jest: prócz matematyki, polskiego i języka obcego zdawanych obowiązkowo na poziomie podstawowym zdaje się jeszcze jeden egzamin obowiązkowy – z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Przypuszczam, że właśnie dlatego uczelnia ma takie wymagania. Dobrze byłoby skontaktować się z nią, wytłumaczyć sytuację i zapytać, jak w Twoim przypadku będzie biologia liczona, ponieważ nie możesz jej zdawać jako przedmiotu obowiązkowego.
Witam
Opis mojej sytuacji:
27 czerwca 2005 roku odebrałem świadectwo maturalne. Zdawałem więc pierwszą “nową maturę”.
Zdawałem:
Polski – ustny + pisemny
Angielski – ustny + pisemny
Matematyka – pisemny.
Wszystko w podstawowym trybie.(więc na owy czas zdałem wszystkie obowiązkowe przedmioty). Minęło kupę lat i chciałbym zdać jeszcze 2 przedmioty a konkretnie biologię i chemię w stopniu rozszerzonym(do matury planuję podejść w 2019 r. i wiem że ciężko wróżyć z fusów ale interesuje mnie stan faktyczny na dzisiejszy dzień i na dzisiejsze przepisy prawa). Studia które planuję podjąć wymagają chemii i biologii na poziomie rozszerzonym.
Pytania:
1)Czy mogę zdawać tylko te dwa przedmioty biologia+chemia?
2)Czy muszę podejść do całości matury czyli polski+angielski+matematyka+moje dwa nowe przedmioty?
Z góry dziękuję o odpowiedź i ewentualne uzasadnienie z przepisów prawa.
Pozdrawiam
Adrian
Dziękuję za dokładny opis Twojej sytuacji, to bardzo pomaga w udzieleniu szybkiej odpowiedzi. Zatem:
1) Możesz przystąpić tylko do biologii i chemii na poziomi rozszerzonym. Tu ważna uwaga: będziesz je zdawał w tzw. “starej” formule, czyli wg zasad, które w LO obowiązywały po raz ostatni w maju 2014 r.
2) Wynika z 1: nie musisz 🙂 Ale jeśli chcesz, to możesz 😉
Pozdrawiam serdecznie!
Dziękuję za odpowiedź.
A tak się jeszcze zastanawiam czy np jak za 2-3 lat umyśli mi się zdawanie jeszcze dodatkowego przedmiotu załóżmy że to fizyka będzie.
Rozumiem że mam nieograniczone możliwości zdawania dodatkowych przedmiotów bez poprawiania całej podstawowej matury ?
(na obecnie obowiązujące przepisy prawa).
Tak, zgodnie z obowiązującymi na ten moment przepisani tak to właśnie wygląda.
Dziękuję za informację:)
Pozdrawiam
Adrian
Hej 🙂
Zdawałam maturę w 2012 roku nie udało mi się całego egzaminu zdać, mianowicie dałam tylko polski ustny i pisemny a matematykę oraz niemiecki ustny i pisemny nie zdałam. Czy jesli chce podejsc w 2018 roku do matury to na jakich zasadach zdaje?
Zdajesz na tzw. “starych” zasadach, które obowiązywały po raz ostatni w maju 2014 r. Pamiętaj też, że musisz podchodzić do wszystkich egzaminów. Te, które zdałaś, są już niestety nieważne.
Witam. Ukończyłem Technikum w 2015 roku i zdawałem maturę na starych zasadach. Niestety nie udało mi się zdać tylko ustnego języka polskiego. Moje pytanie brzmi czy będę zdawać ją teraz na starych zasadach? Jeśli tak to do kiedy i jaki wniosek złożyć oraz skąd mam wziąć tematy. Czy mogę zdawać na temacie, który wybrałem sobie na rok 2015 kiedy po raz pierwszy podchodziłem do matury?
Niezależnie od roku, w którym chciałbyś przystępować do tego egzaminu, będziesz zdawał na starych zasadach. Do 2020 r. włącznie możesz podchodzić tylko do egzaminu z ustnego polskiego. Później będziesz musiał podchodzić już do wszystkich egzaminów od nowa.
By móc przystąpić do egzaminu w 2018 r. musisz złożyć deklarację przystąpienia do matury w szkole, którą kończyłeś, najpóźniej 7 lutego 2018 r. To szkoła powinna udostępnić Ci listę tematów. Warto więc udać się najpierw do szkoły i poprosić o tę listę, dać sobie np. tydzień na wybór tematu i potem udać się do szkoły raz jeszcze już z deklaracją i tematem.
A jak się przygotować? Można pod okiem korepetytora, można poszukać jakiegoś kursu. To już zależy od tego, jak wolisz się uczyć.
witam, zdawalam mature w 2014 i chcialabym poprawic mature z biologi i podejsc do matury z chemii jest juz za pozno czy jeszcze dam rade? dziekuje 😉
Jeśli maturę zdałaś w 2014 roku, to nie obowiązują Cię żadne ograniczenia czasowe. Możesz poprawić już zdane egzaminy lub podchodzić do nowych w dowolnym momencie. Jeśli jednak matury nie zdałaś, czas na ponowne podejście do niezdanych egzaminów masz do 2019 roku włącznie.
Witam, w maju 2016r. przystąpiłam do matury z obowiązkowych przedmiotów (podstawowy polski, matematyka, angielski + z ustnych angielskiego i polskiego) przedmiotem rozszerzonym była geografia. W tym roku kończę szkołę policealną (tytuł technika) i chcę przystąpić do matury z biologii. W tym roku doszło do połączenia dwóch szkół technicznych (dwóch budynków) czy to oznacza że moja szkoła macierzysta została przekształcona? Z racji, że deklarację maturalną dla szkół przekształconych było można oddawać do 31 grudnia. Czy mogę oddać deklarację ‘zwykłą’ dla absolwenta szkoły i podchodzić do matury? drugie pytanie czy można deklarację oddać wydrukowaną na czarno-biało?
Pozdrawiam 🙂
Wygląda na to, że szkoły zostały połączone i przekształcone, ale nie wiem tego na pewno, bo nie znam sytuacji. Najlepiej byłoby skontaktować się ze szkołą i zapytać, jak to wygląda. Deklarację możesz wydrukować na czarno-biało.
Pozdrawiam!
Na przełomie roku (obowiązujący termin był do 31 grudnia) odesłałam pocztą do OKE deklarację maturalną i do tej pory nie otrzymałam odpowiedzi i nie wiem czy została przyjęta. W jakim czasie można spodziewać się stamtąd informacji zwrotnej i ewentualnie co będzie zawierać?
OKE czas na odpowiedź ma do połowy marca, ale zawsze możesz zadzwonić i zapytać, czy Twoja deklaracja doszła 🙂
Dobry wieczór,
zamieściłam pare dni temu zapytanie ale niestety moje komentarze zostały usunięte.
Proszę o odpowiedź.
Ukończyłam technikum w 2009 r. Zdawałam j.pol- ustny+pisemny wos-posemny oraz jezyk ang- pisemny+ustny. Nie zdałam angielskiego pisemnego. Do kiedy mogę zdawać mature na zasadach na których zdawałam ? Czy zamiast wos-u muszę zdawać matematyke ? Czy w starej formule będzie mnie obowiązywał tylko egzamin z j.pol ?
Dziękuję za pomoc
Twoje komentarze nie zostały usunięte – przenosiliśmy się na nowy serwer.
Nie będziesz już mogła podchodzić do matury na zasadach z 2009 r. Będziesz podchodziła do matury od nowa na zasadach, jakie w technikach po raz ostatni obowiązywały w 2015 r., czyli będą Cię obowiązywały następujące egzaminy:
– j. polski pisemnie
– j. polski ustanie (w formie prezentacji)
– matematyka pisemnie
– j. obcy pisemnie
– j. obcy ustnie.
Na stronach CKE znajdziesz informatory i przykładowe arkusze.
Witam. Zdawałam mature i egzamin zawodowy w 2008r. Mature obalilam przez swoja glupote bo nie poszlam na jezyk obcy ustny pozostale zaliczone. Minelo tyle lat a mi to nie daje poprostu żyć. Chialabym zdac mature i pojsc na studia. A szczerze pochlonieta praca, rodzina nie wiem jak sie za to zabrac. Czy mozecie podpowiedziec jak to ugryzc 😉 moze byc odp na maila
Najlepiej krok po kroku czas i tak płynie, więc można rozłożyć maturę na dwa lata. Co powiesz na odbiór świadectwa maturalnego w 2020?
Przemieśmy naszą dalszą rozmowę na maila:-)
Witam
Mam trochę nietypowe pytanie odnośnie bibliografii, ponieważ mam temat gdzie mam przedstawić motyw pożegnania w literaturze, filmie oraz malarstwie, a w temacie nie ma sprecyzowanego do jakiej ilości przykładów mam się odwołać. Czy wystarczy po jednym przykładzie z każdej tej dziedziny czy powinno być więcej? I jaki jest dokładny termin oddania bibliografii?
Skonsultuję z polonistą…, ale moim zdaniem do dowolnej ilości przykładów…
A jeśli chodzi o termin, to proszę najlepiej zapytać w szkole, w której będzie Pan zdawał.
Bardzo bym prosiła o w miarę szybką odpowiedź:
Chciałam jednak się jeszcze zapytać odnośnie bibliografii czy muszę koniecznie do każdej pozycji z literatury podmiotu podać też jakąś pozycje do literatury przedmiotu? Mam sytuacje taką, że chciałabym omówić pewien film, jednak że nie mam do niego literatury przedmiotu. Czy mogę w takim razie go omówić bez podpierania się konkretnymi źródłami czy bezpieczniej będzie wybrać pozycje do której jest jakieś opracowanie?
Dzień dobry, jestem absolwentką LO, matura rocznik 2007. Zdawałam wtedy polski, niemiecki i geografię, wszystkie na poziomie rozszerzonym (matematyka nie była wtedy obowiązkowa). Po latach chciałabym ponownie pójść na studia, ale całkiem inny kierunek, niż te, które ukończyłam do tej pory. Do rekrutacji potrzebna mi biologia i chemia. Czy wystarczy, że teraz podejdę tylko do tych brakujących przedmiotów (na starych zasadach)? Wyniki matury z 2007 miałam bardzo dobre, nie chciałabym podchodzić do wszystkiego od nowa 😉
Pozdrawiam!
Tak oczywiście, że tylko te przedmioty, które są Pani potrzebne. Niestety reforomatorzy i ustawodawcy nie przewidzieli sytuacji, że ktoś może chcieć skończyć drugi fakultet, gdzie potrzebne mu będę zupełnie inne przedmioty, żeby się dostać na uczelnię. Osobiście nad tym ubolewam. Zdaje Pani na zasadach, na których Pani zdawała swoją maturę. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Witam maturę zdawałam w 2005r teraz zdaje czy będę zdawać egzamin ustny z języka angielskiego na starych zasadach czy już na nowych?
Na starych zasadach.
W starej formule:-)
Witam,
W 2005 roku ukończyłam 5 letnie liceum plastyczne (po szkole podstawowej w starym systemie czyli 8 klas). Maturę zdałam w formule bez obowiązkowej matematyki i języka obcego (system ocen 1-6)
Przedmioty, które zdawałam to:
• polski pisemny i ustny,
• historia pisemna
• historia sztuki ustna.
Mam ukończone studia. Chciałabym jednak dostać się na drugi kierunek, na którym punktowane są zdane na maturze: język obcy, wos i filozofia, czy wobec tego w 2019 mogę podejść do egzaminu tylko z tych przedmiotów? Czy muszę zdawać całą maturę od nowa łącznie z matematyką?
Z góry dziękuję za odpowiedź!
Oczywiście, że tylko wybrane przedmioty. Maturę już masz.
Więcej na ten temat piszę na tej stronie: https://eduyou.pl/najczesciej-zadawane-pytania/
Dzień dobry,
chciałbym się zapytać czy w przypadku chęci poprawy zadanego już egzaminu np. z matematyki na poziomie podstawowym podchodzi się wyłącznie do poprawianego przedmiotu?
Z informacji w poprzednich komentarzach wnioskuję, że tak ale chciałbym się upewnić.
Czy masz już świadectwo maturalne i chcesz tylko poprawić wynik z matematyki?
Witam
zdawalam mature w liceum 2009roku nie zdalam dwoch przedmiotow w ciagu lat podeszlam do poprawki 2razy w tym zmieniajac przedniot ale z innych powodow kolejny raz oblalam
Jakie dokumenty potrzebuje gdzie sie udac gdyz tez mieszkam gdzie indziej niz jestem zameldowana, jak bedzie wygladala matura w moim przypadku
Witam ponownie 🙂
Zwracam się do Państwa, ponieważ w przededniu matur, skontaktowałam się z sekretariatem mojej dawnej szkoły, by dowiedzieć się gdzie w budynku będzie się odbywał egzamin i Pani sekretarka poinformowała mnie, że będę pisać osobno angielski ze względu na inne nagrania, natomiast pozostałe przedmioty będę pisać wspólnie z innymi, bo będziemy mieć to samo…nie wiem czy ja coś źle zrozumiałam czy zostałam wprowadzona w błąd, ale jestem osobą która pierwotnie pisała maturę w 2012 roku, co za tym idzie obowiązuje mnie tzw “stara” formuła egzaminów z przed wprowadzenia zmian z 2015r, więc jak mogę mieć ten sam arkusz? Przeglądając arkusze z polskiego, widzę że nowa formuła różni się od starej…
Bardzo bym prosiła o w miarę szybką odpowiedź,bo jestem teraz mocno zdezorientowana…
To już pewnie wszystko wiesz. Przykro mi, że nie zdążyłam na czas. Oczywiście, że te matury są zupełnie różne. Mam nadzieję, że wręczono Ci właściwe arkusze egzaminacyjne. Na polskim dla starej matury był temat z “Cierpień młodego Wertera”, no a matmę właśnie piszesz. Trzymam kciuki:-)
Witam,
pierwszą maturę zdawałam w 1993 roku w Liceum zawodowym 4-letnim, nie powiodło się :-(, chciałabym podejść do matury w 2019 roku. Na jakich zasadach będę ją zdawała, starych, czy nowych, gdzie mam się zgłosić, jakie przedmioty będę zdawała.
Dziękuję za odpowiedź i łączę pozdrowienia. 🙂
Będziesz zdawała maturę w tak zwanej nowej formule. Zapisujesz się na maturę w OKE czyli Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, ale spokojnie, bo zapisy ruszą dopiero od września. Zdajesz język polski, matematykę i język obcy. Przygotowania warto zacząć na rok przed maturą, czyli dziś:-). Zapraszam na nasze kursy maturalne dla dorosłych, w poniedziałek zaczynamy zajęcia.
Witam. Mam pytanie. Jeśli skończyłam szkołę w 2017r i pisałam maturę. Z jednego przedmiotu nie zdałam – z matematyki i chciałam zrobić od tego przerwę i podejść w następnym roku czyli 2018 + dodatkowo napisać język angielski rozszerzony. Jednak mam pewne problemy a deklarację już złożyłam. Co się stanie jeśli nie podejdę do poprawki z matmy i nie napiszę języka angielskiego? Czytałam że za dodatkowy przedmiot mogę podnieść koszty. Czy w sierpniu mogłabym napisać z matematyki i z angielskiego rozszerzony? Czy mam zrobić tak, że jakoś tako przyjść na rozszerzenie z angielskiego coś tam napisać a z matematyki dopiero w sierpniu? Nigdy nie poprawiałam jak coś i dopiero jest to moje drugie podejście. Z góry dziękuję.
Na pewno ma znaczenie powód. Może masz jakieś zwolnienie, usprawiedliwienie… Najlepiej zadzwoń tam, gdzie się zapisywałaś (szkoła, OKE) i dowiedz dokładnie. Tak będzie najrozsądniej, bo przypadek jest indywidualny, a ja też nie znam Twoich powodów, wiec ciężko mi się odnieść o sytuacji.
Witam
zdawalam mature w liceum 2009roku nie zdalam dwoch przedmiotow w ciagu lat podeszlam do poprawki 2razy w tym zmieniajac przedniot ale z innych powodow kolejny raz oblalam
Jakie dokumenty potrzebuje gdzie sie udac gdyz tez mieszkam gdzie indziej niz jestem zameldowana, jak bedzie wygladala matura w moim przypadku.
Z tego co mogę wywnioskować, z tego krótkiego opisu, to maturę trzeba zrobić od nowa, ponieważ te zdane egzaminy się już przeterminowały. Aby uzyskać świadectwo maturalne musisz zdać trzy przedmioty na poziomie podstawowym w starej formule: polski, matematykę i język obcy. Potrzebujesz świadectwo ukończenia szkoły średniej. Zapisać się możesz w najbliżeszej OKE, ponieważ zmieniłaś miejsce zamieszkania. Ale spokojnie zapisy zaczynają się w OKE dopiero we wrześniu. Warto natomiast już pomyśleć o przygotowaniu się. Na naukę języka polskiego i matematyki wystarczy rok, aby wszystko sobie powtórzyć od podstaw i wyćwiczyć poszczególne umiejętności niezbędne do rozwiązania maturalnych zadań. Jeśli znasz trochę język obcy, to też wystarczy rok. Natomiast jeśli naukę języka trzeba by zacząć od podstaw, to wtedy na język zejdzie trochę więcej czasu. Tak czy inaczej nie ma na co czekać i zdać w 2019, jeśli matura jest Ci potrzebna do realizacji dalszych celów.
Dziś zaczynamy kurs przygotowujący do matury dla osób, które ukończyły szkołę jakiś czas temu, wszystkie szczegóły i dokładny opis znajdziesz tutaj: http://joannaolesiskaprus.getleads.pl/matura_po_latach_2019/
Witam ukoczylam szkole w 2014 r nie zdajac ( nie podchodzac do niej) matury wcale podeszlam do egzaminu w 2015 r zdalam wszystko poza matma prosze mi udzielić informacji czy moja matura ma ważność 5 lat tj. Do 2020 r ? Z gory dziekuje za odpowiedz
To świetnie, gratuluję! Teraz wystarczy skupić się na matmie. Moim zdaniem nie ma co zwlekać, bo potem jak egzaminy się przeterminują, to trzeba zacząć wszystko od nowa, a to boli:-(
Tak Twoje zdane egzaminy są ważne 5 lat. Zachęcam jednak do zdania matematyki w 2019 roku. W środę tj. 9 maja 2018 o godz. 19.15 zaczynamy kurs matematyki do matury 2019, daj znać czy jesteś zainteresowana, to wyślę więcej informacji.
Witam, 4 lata temu pisałam maturę, ale niestety trochę poszła nie tak :/ Teraz obecnie przystapilam po raz drugi i nagle w piatek, na egzaminie z polskiego dowiedziałam się, że raczej szkoła o wielu sprawach mnie nie poinformowała 🙁 Chciałabym się teraz zapytać…Czy przedmiot dodatkowy powinnam pisać podstawowy, czy rozszerzony ?
Ale jaki przedmiot dodatkowy masz na myśli? Zacznijmy może od tego w jakiej formule zdajesz maturę, starej czy nowej? Szkołę skończyłaś w 2014 r?
Tak, w 2014 ukończyłam szkołę. Zdaję właśnie maturę starą i dodatkowy, to biologia.
Decyzję o tym czy zdajemy przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym czy podstawowym podejmuje się na etapie zapisu na maturę. Wydaje mi się, że na deklaracji, którą składałaś zapisując się na maturę musiało być odnotowane na jakim poziomie zdajesz biologię.
Podczas wypełniania deklaracji kazano mi zaznaczyć poziom rozszerzony z biologii. Teraz nagle usłyszałam, ze na podstawowym moglam. To jak to jest z tym dodatkowym przedmiotem na starej formule ? Moglam spokojnie wybrac biologie na poziomie podstawowym ?
Tak, oczywiście. W ogóle nie musiałaś sięgać po przedmiot dodatkowy, bo on nie jest obowiązkowy. Chyba, że chciałaś, bo jest Ci potrzebny…
To czyli zostałam przez szkołę wprowadzona w błąd. Dziękuję bardzo za udzielenie pomocy 🙂
Tak, jeśli chciałaś zrobić maturę podstawową, nie musiałaś zdawać dodatkowego przedmiotu. Może jednak nic nie dzieje się bez powodu… i biologia się przyda? Pozdrawiam i dobrych wyników życzę:-)
Jeśli pisałam maturę w 2017 roku i nie zdałam tylko i wyłącznie matematyki, a przespałam tak zwany okres zapisania się, by napisać ją w maju, czy jest szansa złożyć deklarację w lipcu, by napisać ją w sierpniu bieżącego roku?
Niestety, w sierpniu jest poprawka dla zdających/zapisanych na maj. Pozostaje przyszły rok. Zapisy trwają do 7 lutego 2019, ale sugeruję zgłosić się wcześniej.
Witam
Mam problem, zdaje własnie matura w starej formule. Szkole ukończyłem w 2011r.
W szkole nie było do końca wiadomo czy zdaje na nowych czy starych zasadach. Początkowo miała to być stara formuła, w styczniu dostałem informacje ze jednak w nowej formule zdaje i musiałem wybrać przedmiot dodatkowy. Wybrałem rozszerzoną matematykę. Po miesiącu jednak dostałem telefon ze szkoły ze będę ostatecznie zdawał według starej formuły. Wiec już bez dodatkowego przedmiotu.
Jednak dzisiaj zaskoczyli mnie w szkole pytając czemu nie stawiłem się na ten dodatkowy przedmiot. Byłem pewny ze jak zdaje stara maturę to przedmiot dodatkowy juz nie jest potrzebny. Pewnie wkradł sie gdzie błąd i zmieniono mi nowa maturę na stara ale nie usunięto przedmiotu dodatkowego.
Chciałbym sie dowiedzieć czy jeśli zdam wszystkie obowiązkowe matury to, to ze rzekomo nie stawiłem sie na ten dodatkowy egzamin ma wpływ na ostateczny zdanie matury.
Z góry dziekuje.
Adrianie, szkoła najwyraźniej zamotała się w przepisach. Jeśli ukończyłeś szkołę w 2011 maturę zdajesz na starych zasadach. Obowiązuje Cię język polski, matematyka, język obcy na poziomie podstawowym. Nie musisz nic dodatkowo zdawać, chyba, że chcesz. Wyjaśnij jak najszybciej ze szkołą tę sprawę. Zawsze możesz się odwołać do OKE w razie czego. Nie mieli prawa wkręcić Cię w nową maturę.
Według absurdalnych zasad w przypadku nowej matury przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym nie trzeba zdać, ale trzeba przyjść na egzamin i podpisać arkusz. Jeśli maturzysta się nie pojawi, to nie otrzyma świadectwa maturalnego.
A moze mi Panie wyjaśnić czy w przypadku starej matury także muszę sie stawić na egzamin dodatkowy ? tak ja w przypadku nowej matury?
Jeśli zdeklarowałeś zapisując się na starą maturę przedmiot dodatkowy, to tak.
Witam 🙂 mam takie pytanko, ponieważ średnio zrozumiałam 🙁 w 2013 r zdawałam maturę z polskiego, matematyki, angielskiego (podstawa, obowiązkowa pula). Do tego zdawałam chemię i biologię na poziomie rozszerzonym (dodatkowo). Czy w 2019r mogę zdawać rozszerzoną matematykę ( Po raz pierwszy ) i poprawić rozszerzoną biologię i chemię czy przez te dwa ostatnie przedmioty będzie mi cała matura anulowana? I jeśli mogłabym przystąpić do tych 3 egzaminów to rozumiem, że na zasadach “starej” matury?
Pozdrawiam 🙂
EDIT : Chemii wtedy nie zdałam
ja teraz nie pamiętam jak to dokładnie było z rozszerzeniem wtedy, czy niezdany egzamin dyskfalifikował całą maturę? W każdym razie zdajesz na pewno na starych zasadach. Jeśli masz świadectwo maturalne, to zdajesz tylko wybrane przedmioty; możesz zdawać matematykę, poprawić rozszerzenie. Natomiast jeśli nie uzyskałaś wtedy świadectwa maturalnego, to niestety trzeba będzie robić całą maturę od nowa. Zdane egzaminy ważne są 5 lat, a ten okres minął w tym roku.
Ale uzyskałaś świadectwo maturalne?
Witam
Zdawałam maturę w 2002 roku, oblałam matmę i niestety nie podeszłam do poprawki. Jakie przedmioty teraz musiałabym zdawać, na jakich zasadach ?
Zdajesz w tak zwanej nowej formule trzy przedmioty – polski, matematyka i język obcy (do wyboru)
Witam, zdawałam mature w 2007 roku. Niestety nie zdalam z polskiego. Chcialabym przystapic do matury w 2019 roku … jak to bedzie wygladac, na jakich zasadach bede ja pisac? Gdzie mam sie zglosic aby sie zapisac? Dziekuje za odpowiedz.
Maturę będziesz zdawała na starych zasadach czyli tę z prezentacją maturalną z języka polskiego. Obowiązują Cię te same zasady co w 2007 r.
Deklarację przystąpienia do matury 2019 składasz w szkole, którą ukończyłaś, najwcześniej we wrześniu, wtedy bowiem zaczną się zapisy na maturę 2019.
Ponieważ od Twojej matury minęło ponad 5 lat, więc wszystkie zdane egzaminy straciły ważność i będzie trzeba zdawać je od nowa.
Witam. Pisałam maturę w 2016r. i nie zdałam matematyki . Chciałabym podejść do poprawki w sierpniu i moje pytanie jest takie czy mogę podejść do poprawki w sierpniu skoro nie pisałam matematyki w maju tego roku czy teraz będę musiała czekać do maja następnego roku? Proszę o pomoc
Przede wszystkim, żeby zdawać poprawkę trzeba się zapisać czyli złożyć deklarację przystąpienia do matury w danym roku. Jeśli dopełniłaś formalności, ale się nie stawiłaś na egzaminie, to wydaje mi się, że nie możesz być dopuszczona do poprawki. Chyba, że zaraz po egzaminie usprawiedliwiałaś swoją nieobecność, wtedy, o ile pamiętam, jest drugi termin.
Witam, bardzo proszę o poradę. W 2009 pisałem i zdałem maturę z polskiego pp, matematyki Pr, geografii Pr i 2 jezykow pp i PR. Jest to 5 przedmiotów. Czy w 2019 mogę napisać maturę z chemii i biologii oba Pr?
Oczywiście. Po prostu uzupełniasz o kolejne przedmioty:-)
Witam, mam pytanie 🙂 Pisałam maturę w 2014roku (przedmioty podstawowe) którą zdałam ale teraz potrzebuje zdać przedmioty dodatkowe jakimi są biologia i chemia. Czy będę mogła zdawać tylko te dwa przedmioty po upływie 5 lat czy po tym czasie muszę zdawać całą maturę?
Jeśli masz świadectwo maturalne, to ten przepis nie ma już zastosowania. Zdajesz tylko dodatkowe potrzebne Ci przedmioty:-)
Zatem, oczywiście, że nie zdajesz matury od nowa:-)
Hej, jestem w podobnej sytuacji jak koleżanka powyżej. Skoro zdawałam maturę w 2014, wszystko zdałam z podstaw, a chciałabym za rok jeszcze zdawać rozszerzoną chemię i biologię – to mam rozumieć że będę pisać starą podstawą programową? tą ‘do 2014 roku’?
Nową, będziesz zdawać już według nowej formuły. Zresztą starą maturę już wygaszają, ale tak czy inaczej jeśli ktoś ma świadectwo maturalne, a chce ulepszyć wynik lub zdać nowy przedmiot, to obowiązują go obecne warunki.
witam 🙂 jeśli zdlam maturę rok temu z obowiązkowych przedmiotów to mogę za rok podejść tylko do rozszerzonego angielskiego czy muszę pisac wszystko od nowa? pozdrawiam:)
Oczywiście, że podchodzisz tylko do rozszerzonego angielskiego, bo maturę jużz masz:-)
Witam, w tym roku mam poprawkę i jesli ją zdam to będę mial ukończone liceum ale bez matury. Jesli będę ją pisał w przyszlym roku to zdaję na nowych zasadach w których trzeba zdać rozszerzenie ?
Tak, jeśli teraz kończysz liceum to będziesz zdawał na teraz obowiązujących zasadach czyli nowych. Owszem jest przedmiot na poziomie rozszerzonym, ale nie trzeba go zdać, wystarczy pójść na egzamin i podpisać arkusz. Ten przedmiot się nie liczy do matury. Ot taka błyskotliwa myśl urzędnicza, której nie rozumiem:-)
No właśnie od przyszłego roku będzie trzeba to rozszerzenie zaliczyć na 30%. Rozumien więc z tego co Pani pisze że skoro liceum kończę w tym roku to maturę zdaję na panujących obecnie zasadach a nie na tych z przyszłego roku?
Hmm na stronach CKE jeszcze nie znalazłam takiej informacji. Czy mógłbyś mi napisać skąd masz informację, że będzie trzeba zaliczyć to rozszerzenie na 30%?
We wrześniu 2018 ukaże się dopiero nowy informator dotyczący matury 2019, więc nie wiem. Generalnie nie mogą wprowadzić dużych zmian, bo to wymaga innego trybu, ale jakieś kosmetyczne poprawki mogą zrobić. Trudno powiedzieć, oni bywają nieprzewidywalni. Ale nie wprowadzą na pewno trzeciego rodzaju matury, bo już mają dwa, więc co najwyżej obejmą zmianą tak zwaną nową maturę, która Cię obowiązuje i będzie obowiązywała w 2019.
Witam.
Zdałam matuę podstawową mat/ang/pol w 2016 roku . Zdawałam też ang.rozsz. i mat.rozsz.. Chciałabym zdawać wos rozszerzony w 2019 roku. 1. Czy musiałabym zdawać przedmioty od początku + wos.r ? 2. Czy sam wos.r? 3. Zakładając, że zdawałabym jedynie wos.r i kiepsko by mi poszło, to czy w kolejnym roku mogłabym poprawić go? 4. Jaka jest kwota , którą należy uiścić za zdawanie nowego przedmiotu, jeśli taka kwota istnieje? 5. Przez ile lat można poprawiać maturę rozszerzoną? 6. Jeśli chciałabyn poprawić maturę podst. z j. polskiego w 2019 , to czy musiałabym poprawiać wszysrkie przedmioty? ( zdawałam w 2016)
1. Nie, maturę masz i nikt Ci jej nie zabierze,
2. więc tylko WOS.
3. Tak można poprawić w kolejnym roku
4. Nie płaci się za zdanie nowego przedmiotu.
5. Nie właściwie ograniczeń, aczkolwiek po trzecim roku płaci się 50 zł
6. Nie wszystkie, tylko polski.
Zdawałam maturę w tym roku i nie zdałam jednego przedmiotu na poziomie podstawowym. Jeśli nie chcę go poprawiać a chcę sama dla siebie poprawić rozszerzenie to mogę czy nie? Musze najpierw zdać poprawkę żeby pisać rozszerzenie?
A czy ten niezdany przedmiot na poziomie podstawowym to jeden z przedmiotów obowiązkowych czy dodatkowy?
Dzień dobry. Skończyłem technikum w 2018 roku. Podjąłem się do pisania matury zaczynając od próbnej matury. Jednak próbna matura wyszła nie za bardzo to postanowiłem zrezygnować w tym roku a napisać w przyszłym lub za 2 lata. Mam pytania :
1. Czy muszę jeszcze raz napisać próbną wersję matury ?
2. Czy mogę zdać w szkole w której skończyłem ?
3. Czy jest taka możliwość napisania w szkole policealnej lub w szkołach dla dorosłych ?
Ponieważ zdajesz nową maturę, więc zgodnie z obowiązującymi przepisami zapisujesz się w OKE, a oni przydzielają Ci szkolę, w której będziesz zdawał. Oczywiście, że nie musisz pisać próbnej matury, a już na pewno nie w byłej szkole.
A mam pytanie odnośnie poprawiania matury : czy to trzeba poprawiać czy niekoniecznie? Jeszcze się zapytam czy mogę zawiadomić o tym placówkę w której ukończyłem szkołę o ponownym przystąpieniu zamiast w oke ?
Chodzi o poprawkę matury z jednego przedmiotu? Jeśli został Ci jeden czy kilka przedmiotów do poprawienia to nawet się nie zastanawiaj tylko poprawiaj, do skutku. Znam wiele osób, które nie poprawiły, pięć lat przez które ważne są zdane egzaminy szybko minęło i teraz muszą zdawać wszystko od nowa.
Czy musisz się zgłaszać do OKE zależy od roku ukończenia szkoły i Twojego obecnego miejsca zamieszkania.
Muszę się dowiedzieć czy w przyszłym roku mogę podejść do kolejnego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, ale bez poprawiania matury. Jestem zadowolona z wyników, ale potrzebuję jeszcze rozszerzonego polskiego. Maturę pisałam w tym roku, ale zmieniłam plany. Chcę zachować osiągnięte wyniki i podejść w przyszłym roku do rozszerzonego polskiego, którego nie zdawałam z tym roku.
Tak oczywiście, że możesz.
Witam! Skończyłam liceum zaoczne w 2010 roku. Nie podeszłam do matury. Czy teraz mogę ją zdawać? Będzie to nowa formuła? Wystarczy że zgłoszę deklaracje czy muszę uczęszczać jeszcze do szkoły dla dorosłych?
Chciałabym podnieść swoje kwalifikacje ale nie wiem czy jest na to jakaś szansa. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi:)
Oczywiście, że możesz podejść do matury (stara formuła). Każdy kto ma świadectwo ukończenie szkoły średniej może podejść do matury i nie musi kończyć ponownie szkoły. Wystarczy złożyć deklarację i oczywiście przygotować się do egzaminów:-)
Oczywiście, że jest szansa. Każdy kto regularnie się uczy – zdaje. Tylko tyle i aż tyle. Kluczem do sukcesu jest systematyczność w działaniu.
Witam serdecznie , a jeśli np zakończyłem liceum w 2011 roku to jestem zaliczany do starej matury czy nowej ,zważając na to, że jeszcze nie podchodziłem ani razu.
Do starej – tu chodzi o program, którym szedłeś w szkole.
Dzień dobry. W maju 2019 r. Będę zdawać naturę z przedmiotów, które wybrałem jako rozszerzone, czyli: polski, niemiecki i historia na poziomie rozszerzonym. Moje pytanie brzmi : Jak to wszystko będzie wyglądać? Jak wygląda matura z historii na poziomie rozszerzonym? ( Czy będzie historia ustną czy tylko pisemna?) Czy języki zdaje na dwóch poziomach (podstawa i rozszerzenie?) Proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam tomek
Jeśli masz już maturę, to zdajesz polski tylko jako rozszerzenie. Historię i niemiecki zdajesz jako rozszerzenie – nie musisz zdawać podstwy. Jeśli chodzi o dokładny opis egzamninów to znajdziesz je na stronie CKE – https://cke.gov.pl/egzamin-maturalny/egzamin-w-nowej-formule/informatory/
Ten link prowadzi do nowej formuły.
Skończyłam szkołe w 2014 roku , nie zdałam matematyki podchodziłam w maju 2015 roku do poprawki również mi sìę nie udało czy mogę podejść w maju 2019 tylko do matematyki ?
Tak oczywiście to jest ostatni rok.
W 2020 Twoje zdane egzaminy przeterminują się i wszystko będzie trzeba zdawać od nowa. A może odpowiadałaby Ci matematyka z naszą matematyczką? Tłumaczy bardzo metaforycznie – jabłuszka, gruszki, zdechłe koty, ale to się zapamiętuje. Mózg lubi takie dziwactwa. Poza tym każdą lekcję nagrywamy, więc odtwarzasz dowolną ilość razy te zagadnienia, których nie zrozumiałaś podczas lekcji. Do tego jest kontakt z nauczycielką, więc można dopytać. Można spróbować, mamy 30 dni gwarancji:-) Zapraszam. Jeśli będziesz zainteresowany pisz sekretariat@edu-you.pl lub jeszcze lepiej dzwoń 882 83 81 87
Witam
Maturę zdałem w 2007 roku (j.polski, j.niemiecki i WOS ). Chciałbym pójść na studia medyczne i potrzebuję matury z biologii. Czy maturę zdaję tylko z biologii?
I jaki poziom wtedy muszę zdawać ?
Marku,
Masz maturę, więc zdajesz te przedmioty, których potrzebujesz by dostać się na studia. Na medycynę to chyba lepiej rozszerzony jeśli dobrze zrozumiałam pytanie:-)
Witam ponownie:-)
Dziękuję za odpowiedź.
Na kierunek medyczny na który się wybieram nie muszę mieć rozszerzenia. Pytanie. Czy ja mogę zdawać teraz maturę z biologii z podstawy ?
Tak, może Pan zdawać. Zapisy na maj 2019 zaczynają się we wrześniu.
witam,
w tym roku składałam deklarację maturalną do OKE, ponieważ moja szkoła została zlikwidowana. OKE wyznaczyło mi nową szkołę, ale z przyczyn losowych nie stawiłam się na egzaminie. W 2019 chciałabym ponownie przystąpić do matury z przedmiotów dodatkowych (obowiązkowe mam zdane). LO skończyłam w 2010r.
Która deklaracje i do kiedy powinnam złożyć ?
Deklaracje można składać o września do 7 lutego (zazwyczaj).
wiec powinnam złożyć deklarację do tej nowej szkoły, którą wyznaczyło mi OKE w terminie do 7 lutego.
A rodzaj deklaracji, którą powinnam wypełnić to 1d.
tak?
Deklaracja powinna wpłynąć bezpośrednio do OKE.
Dzień dobry!
Za chwilę świętuję 20-lecie matury (1999 r), mam ukończone studia magisterskie (2004 r). Niemniej po głowie chodzi mi wciąż studiowanie medycyny – byłam w LO na kierunku biol-chem medyczny, ale nie zrobiłam wtedy podejścia do egzaminów na wydział lekarski.
Na świadectwie maturalnym mam polski pisemny i ustny (z obu 5), matematykę pisemną (i tu porażka – 3), łaciński ustny (zdawany jako przedmiot – tu 6) i angielski ustny jako język (nie było wówczas żadnych rozszerzeń).
W zasadach rekrutacji CM czytam, że osoby ze “starą maturą” mają konkurs świadectw na podstawie ocen z egzaminu maturalnego z dwóch kategorii:
– biologia albo matematyka
– chemia albo fizyka i astronomia albo matematyka.
Pytanie czy mogę i jak poprawić wyniki matury (wcześniej nikt tym się nie martwił ponieważ były egzaminy i testy na studia :)), by móc w ogóle mieć jakąkolwiek szansę podczas rekrutacji?
Dziękuję z góry za fachową pomoc! 🙂
Dokładnie tak było, niestety ustawodawcy nie po raz pierwszy zabrakło wyobraźni i nie przewidział, że nowe studia mogą chcieć zacząć osoby z tytułem mgr:-)
W Pani sytuacji bywa różnie i w dużym stopniu zależy od uczelni i właśnie na uczelni, na której chce Pani studiować powinna Pani pytać, bo z tego co zauważyłam brakuje jednoznacznych wytycznych i przepisów. Każda uczelnia więc rządzi się swoimi prawami. Pomieszanie z poplątaniem:-)
Pisząc na stronie u Państwa jednocześnie zadałam mialowo pytanie na uczelni. Uzyskałam taką odpowiedź:
“Jedyną możliwością jest w Pani przypadku ponowne przystąpienie do egzaminu
maturalnego – w trybie “nowej matury” wybierając z następujących
przedmiotów:
1. biologia rozszerzona
2. matematyka rozszerzona
3. chemia rozszerzona
4. fizyka rozszerzona.
Dokładniej: jeśli zda Pani biologię, to do wyboru jest chemia lub fizyka lub matematyka, a jeśli nie będzie Pani zdawać biologii, to musi być matematyka i wtedy albo chemia albo fizyka.
Pani dotychczasowe wyniki nie są brane pod uwagę w kwalifikacji.
Proszę pamiętać, że na egzamin maturalny należy się zapisać we wrześniu, dokładne informacje będą dostępne w odpowiedniej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej lub w szkołach średnich.”
Zadałam też pytanie maile w OKE o możliwość podejścia do matury wybiórczo z dwóch przedmiotów, których dotąd nie zdawałam (oraz wysokość ewentualnej opłaty), jednak nie uzyskałam do dziś żadnego zwrotu.
Może Państwo się orientują czy tak wybiórczo można zdawać np. biologię i chemię?
Pani chce uzupełnić maturę o przedmioty, które są potrzebne by dostać się na studia, zatem ma Pani świadectwo maturalne. Oznacza to, że może sobie Pani teraz wybierać przedmioty, o które chce Pani uzupełnić swoją zdaną maturę. Jednym słowem – można wybiórczo.
Witam, mam pytanie.
Jeśli mój chłopak w 2012r po ukończeniu szkoły średniej nie przystąpił do egzaminu maturalnego, a chce to zrobić w roku 2019, skąd ma wziąć temat pracy na ustną maturę z języka polskiego?
I co w przypadku gdy liceum zostało zlikwidowane? Dokumenty należy składać w technikum jeśli znajduje się w tym samym budynku czy w innej szkole w tym mieście ?
Jeśli szkoła została zlikwidowana, to dokumenty należy złożyć w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. OKE przydzieli nową szkołę i wówczas będzie można wziąć z niej tematy do prezentacji, bo każda szkołą ma swoją listę tematów.
Witam,
Zdawałam maturę w 2014 roku, nie zaliczyłam jednego z przedmiotów podstawowych. Czy mogę podejść do poprawy, jeszcze raz w 2019 roku w terminie poprawkowym, czyli w sierpniu? Czy zmieszczę się w możliwym terminie do poprawy wybranego przedmiotu? W jakim terminie powinnam to zgłosic w szkole? Planuje zdawac egzaminy w innej szkole.
Dziękuję za odpowiedź
2019 to ostatni rok, w którym możesz poprawić ten przedmiot, bo potem będzie trzeba zdać wszystko od nowa. Zdajesz w maju, a sierpień jest dodatkową możliwością. Zapisy na maturę już się zaczęły, więc można składać deklaracje. Czas jest do 7 lutego, ale to teoria. Jeśli planujesz zmiany, najlepiej będzie wszystko zacząć załatwiać jak najszybciej.
Dzień dobry,
maturę zdałem w 2003r. Jestem absolwentem studiów magisterskich. Jednym z wybranych przedmiotów maturalnych (ustny+pisemny) była biologia. W celach rekrutacyjnych na studia wymagane są dodatkowo chemia i matematyka. Jeśli prawidłowo zrozumiałem nowe zasady – muszę zdać tylko wyżej wymienione przedmioty bez biologii?
Pozdrawiam
Osoba, która posiada już świadectwo maturalne może zdać dowolne wybrane przedmioty, które są w danym czasie potrzebne. Nie ma obowiązku zdawania nic ponad to co wybiera.
Witam
Skończyłam szkole technikum w 2014 roku. Podeszłam do matury zdałam wszystkie podstawowe i chciałabym w 2019 przystąpić do matury z dodatkowych co mam zrobić i czy muszę od nowa czy tylko te dodatkowe ?
Oczywiście, że tylko zdajesz przedmioty dodatkowe, bo maturę już masz:-) Trzeba się zapisać na egzamin, przygotować i zdać:-) Powodzenia!
Dzień dobry.
W 2014 roku zdawalam mature . Niestety nie zdałam z matematyki . W 2019 chciałabym ponownie przystąpić do egzaminu plus chciałabym zdawać dodatkowy przedmiot geografię poziom podstawowy . Ale przeczytałam na jakiejś stronie że od 2015 roku można zdawać tylko poziom rozszerzony. Więc jak będzie w moim przypadku ?
Pozdrawiam
Dzień dobry,
Proszę pamiętać, że 2019 to już ostatni rok ważności pozostałych zdanych przedmiotów czyli ostatni na poprawę matematyki.
W informatorze maturalnym CKE czytamy: Uczeń/absolwent może ponadto przystąpić w danym roku do egzaminu maturalnego z nie więcej niż
pięciu kolejnych przedmiotów dodatkowych wybranych spośród pozostałych przedmiotów
dodatkowych wymienionych w pkt 2.1.7.3., na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języków obcych
nowożytnych – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym
Z tego wniosek, że dodatkowe przedmioty zdaje się na poziomie rozszerzonym.
Hej czyli jeżeli dobrze rozumiem, skoro ukończyłem liceum w roku szkolnym 2012/2013 i wtedy też podchodziłem do matury to w 2019 roku będę zdawał na starych zasadach, czyli tych samych co w 2012/2013? Przepraszam, że oczywiste pytania zadaję ale zagmatwane to trochę :).
Zagmatwane to, ale 2019 to już ostatni rok obowiązywania starej matury, więc koniecznie odsyłam jeszcze do tego artykułu https://eduyou.pl/koniec-starej-matury/
Zatem w 2019 będziesz zdawał jeszcze na starych zasadach, ale w 2020 już na nowych.
Teraz pytanie i szybka decyzja, które wolisz?
Witam,
Zdawałam maturę w latach 2013-2018 za każdym razem poprawiałam matematykę,niestety nie udało się . W tym roku szkolnym chcę podjąć próbę jeszcze raz ,`wiem że muszę zdawać całą maturę od nowa .
Pytanie moje w jakiej formulę będę zdawała.
Dodam jeszcze,że liceum kończyłam eksternistycznie w 2005 r.
Podziwiam za wytrwałość, zdasz maturę i już nic Cię nie zatrzyma:-). Zastanawiam się jaki jest problem z matematyką, czy nie trzeba się temu bliżej przyjrzeć? Rzeczywiście w 2019 trzeba już zdawać wszystko od nowa:-(. 2019 to też ostatni rok obowiązywania matury na starych zasadach, w tej formule będzie Cię obowiązywała. W 2020 zaś wszyscy będą już zdawać na nowych.
Mam pytanie. Zdałem maturę w 2011 roku. Nie zdawałem matury z biologii i chemii. Planuję zdawać na poziomie rozszerzonym, ale najwcześniej w 2020. Po pierwsze, czytałem gdzieś, że 5 lat można poprawiać od pierwszej matury. To, co ja chcę robić to chyba nie jest poprawianie? Czyli chyba mogę tylko z tych dwóch przedmiotów? Po drugie, czy w związku z tym, że od 2020 r. matura będzie przeprowadzana wyłącznie wg nowej podstawy programowej, w nowej formule, czy muszę zdawać całą maturę, czyli takze z jez polskiego, obcego i matematyki? Czy jest coś takiego, że mam 10 lat na wszelkie poprawki i zdawanie dodatkowych przedmiotów?
Dziękuję z góry za wyczerpującą odpowiedź,
Daniel
Danielu,
Ponieważ masz świadectwo maturalne, więc nie masz żadnych ograniczeń czasowych. Dodatkowe egzaminy możesz zdać wtedy, kiedy są Ci potrzebne i tylko te, które są Ci potrzebne. Nie masz obowiązku zdawania matury od nowa.
Witam w 2008 zdawałam maturę , niestety nie poszło mi z geografii 🙁 w tym roku chcę poprawić, muszę zdawać całą maturę czy tylko geografie ???
Jeśli nie ma Pani świadectwa maturalnego to musi Pani zdać całą maturę od nowa, ponieważ zdane egzaminy ważne są 5 lat.
Witam. Mam pytanie odnośnie matematyki. W 2014 jej nie zdalam w 2019 chce pisać ponownie tylko nie wiem do kiedy można i gdzie składać deklaracje? Trzeba pisać do CKE?
Deklarację składasz w szkole macierzystej do 7 lutego 2019. Jeśli natomiast chciałabyś zmienić szkołę to składasz również w szkole, ale termin minął 31.12.2018. Przeanalizuj sobie dokładnie swoją sytuację w oparciu o tabelkę, którą zamieściłam w tym wpisie blogowym: https://eduyou.pl/mozna-zapisac-sie-oke-mature-2019
Witam serdecznie 🙂 Zdawałam maturę w 2006 roku i uzyskałam wtedy świadectwo maturalne. Teraz chciałabym dodatkowo napisać maturę z biologii i chemii. Jaka formuła (stara czy nowa) będzie mnie obowiązywała w 2019, a jaka w 2020 roku?
I drugie pytanie: która formuła jest łatwiejsza, stara czy nowa?
Osoby, które mają świadectwo maturalne zdają egzaminy dodatkowe na zasadach obowiązujących w danym roku. Obowiązuje Cię nowa formuła niezależnie od roku. Zawsze ta aktualna na dany rok.
Dzień dobry,
Ukończyłem liceum profilowane w 2007 roku. Niestety z własnej głupoty nie podszedłem do matury. Wiele lat minęło od tamtej decyzji. Chciałbym zdawać maturę w 2020. Potrzebuje trochę czasu żeby się przygotować tym bardziej że za moich czasów matematyka nie obowiązywała. Zdobyłem dobry zawód ale żeby iść dalej muszę się cofnąć i naprawić błąd. Moje pytanie dotyczy formuły, muszę ją zdawać w nowej czy starej ?
W 2020 będzie obowiązywała już tylko jedna formuła matury dla wszystkich, więc problem odpada. Oczywiście ta nowa:-)
Wbrew pozorom najbardziej czasochłonnym przedmiotem nie jest matematyka, a język obcy. No chyba, że go znamy w stopniu powiedzmy komunikatywnym B1. Z matematyki przygotuje się Pan w rok szkolny.
U nas kurysy do matury 2020 ruszają już w maju 2019. Proszę śledzić naszą stronę, Faecbooka albo zapisać się na nesletter, będzie Pan na bieżąco.
Dzień dobry,
Skończyłem technikum w 2014 roku nie podchodząc do matury, chciałbym jednak naprawić swój błąd młodości i teraz odpokutować co powinienem zrobić to wtedy, wiem że dotyczy mnie jeszcze stara matura, mam już przygotowane papiery i mam jedno pytanie odnośnie języka Polskiego, czy mam możliwość wpisać swój temat do prezentacji czy muszę wybierać z listy która aktualnie jest?
Pozdrawiam.
Tak w 2019 po raz ostatni możesz zdawać jeszcze starą maturę. Rozumiem, że złożyłeś już deklarację przystąpienia do matury?
Temat oczywiście wybierasz z listy tematów w szkole, ale możesz zgłosić swój, tylko musi on zostać zatwierdzony przez szkołę, w której będziesz zadawał maturę.
A gdybyś potrzebował przygotowania do matury z matematyki, to zapraszam do nas na matematykę – 21 stycznia o 19.15 rusza kurs “W 15 tygodni do matury z matematyki”
Ja kończyłem technikum budowlane w 93 orku
Wychoawca zabronił mi zapisanie się na maturę
Teraz chcę zdać w roku2019
Nie itnieje moja szkoła
Co mam zrobić
Panie Grzegorzu,
Chyba muszę trochę przyhamować Pana rozpęd i pęd do matury 2019, bo ten termin jest tuż, tuż, a zapisy i przyjmowanie deklaracji dla Pana rocznika zakończyło się 31 grudnia 2018. Ale to nic straconego, bo na spokojnie przygotuje się Pan do matury w 2020. Może być?
W sytuacji kiedy zlikwidowano szkołę kierujemy swoje kroki do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej właściwej na nasze miejsce zamieszkania. Zapisy na maturę 2020 rozpoczną się we wrześniu 2019.
Dzień dobry,
zdałem maturę w 2011 roku.
Rozważam dwa przypadki:
1) napisanie matury z biologii i chemii (nie zdawałem tych przedmiotów),
2) lub napisanie matury z biologii i chemii + poprawa matematyki.
Czy dobrze rozumiem, że w pierwszym przypadku mogę napisać tylko biologię i chemię, a w drugim muszę pisać całą maturę od nowa?
Pozdrawiam,
Adrian.
W żadnym przypadku nie musisz pisać matury od nowa. Masz świadectwo maturalne i nikt Ci go nie odbierze. Jest bezterminowe.
Witam. W 2005 roku skończyłam pięcio letnie Liceum Handlowe. Do matury nie podeszłam. Na jakich zasadach mysiałabym przystąpić do matury ponownie?
Witam,
Mam małe pytanko.
Zdawałam maturę w 2011 roku i zdałam cały egzamin, chodziłam do liceum do dorosłych, które jednak mieściło się przy liceum dla młodzieży, więc deklaracje składało się w tym samym sekretariacie co uczniowie klasy trzeciej LO i razem z nimi zdawało się maturę. Liceum dla dorosłych zostało zlikwidowane, ale to dla młodzieży nadal funkcjonuje, więc gdybym chciała zdawać dodatkowy przedmiot na maturze muszę złożyć deklarację do szkoły, czy do OKE?!
Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.
Pozdrawiam 🙂
Do OKE, ponieważ Twoja szkoła została zlikwidowana.
Witajcie mam takie pytanie mam świadectwo ukończenia szkoły data 2014/2015 technikum. Czy dobrze rozumiem że mam ostania lampkę żeby poejsc do matury z matmy? Czy już przepadło? Proszę o pomoc
Masz jeszcze “dwie lampki” – 2019 r. i 2020 – ostatnia:-)
Zatem do dzieła, przed chwilą musiałam odpisać osobie, która spóźniła się dosłownie o rok. Strata tych zdanych egzaminów jest bolesna. Nie zwlekaj. Masz nawet szansę zamknąć sprawę matury w 2019, deklarację bowiem składasz do 7 lutego. Masz dwa dni!
Dzień dobry,
maturę zdawałam w 2008 roku, teraz potrzebuję jeszcze egzaminu z biologii na studia medyczne, chcę przystąpić do matury z biologii na poziomie podstawowym – kiedy zdawałam maturę była możliwość wyboru poziomu, teraz przy dodatkowym przedmiocie jest tylko poziom rozszerzony.
Zatem czy będę zdawać w tym roku maturę na obecnych zasadach czy na zasadach obowiązujących, gdy zdawałam maturę i będę mogła wybrać biologię na poziomie podstawowym?
Z tego co wiem dodatkowy przedmiot zdaje się na poziomie rozszerzonym i na zasadach obowiązujących w danym roku. T
Dzień dobry Pani Joanno,
Witam wszystkich!
Przystępowałam do matury w 2008 r. i jestem absolwentką LO z tego samego roku.
Chciałabym zdać dodatkowo przedmiot na poziomie rozszerzonym, do którego nie podchodziłam do tej pory. Nie jestem w stanie przygotować się dobrze do tegorocznej matury, a byłam pewna, że stare arkusze “nowej matury” będą drukowane jeszcze w przyszłym roku.
Czy to ostatni rok, abym mogła przystąpić do egzaminu w starej formie?
Czy w razie chęci zdawania dodatkowego przedmiotu w przyszłym roku będę musiała zdawać od nowa całą maturę, czy tylko z tego jednego przedmiotu?
i czy w ogóle będę mogła przystąpić do egzaminu w przyszłym roku
Tak będziesz mogła:-)
Wiem, juz ze musze zdac mature jeszcze raz. Tylko nie wiem gdzie i jaką deklaracje złożyć
Witam
W 2014 roku ukończyłem zaoczną szkołę średnią dla dorosłych na podbudowie gimnazjum, jednocześnie w 2014r. przystąpiłem do egzaminu maturalnego – jednak z powodu nie zaliczenia jednego przedmiotu (matematyki) świadectwa dojrzałości nie otrzymałem.
Aktualnie podjąłem decyzję że chce zdawać maturę ponownie… jednak nie zdążyłem już złożyć deklaracji maturalnej do matury 2019 (wtedy musiałbym zaliczyć tylko brakujący przedmiot tj. matematykę).
W związku z tym chce przystąpić do egzaminu maturalnego w 2020r.
Zdaję sobie sprawę że będę musiał zdawać wszystkie przedmioty jeszcze raz od początku… jednak na jakich zasadach?
W 2020 sprawa będzie już prosta, wszyscy będą zdawać już na tych samych zasadach. Tych, które dziś nazywamy nowymi:-)
Swoją drogą bardzo dobrze napisany tekst zapytania, świetna interpunkcja. Zatem o polski nie musi się Pan martwić:-).
Witam, w tym roku powinnam przystąpić do matury po raz pierwszy(deklarację złożyłam), ale niestety z pewnych powodów nie czuje się na siłach. Chciałabym się dowiedzieć czy bez problemu będę mogła zdać maturę w 2020roku?
Tak będziesz mogła zdać w 2020. Ale nie poddawaj się bez walki. Ile zdasz tyle zdasz, niech to będzie chociaż jeden przedmiot, a będziesz do przodu i w przyszłym roku będzie mniej do zdania. Jeśli kończysz szkołę w tym roku, umiesz więcej niż Ci się wydaje:-)
Dzień dobry
Mam pytanie zdawałam maturę 2014 r. Nie zdałam 3 przedmiotów:. Chciałam bym zdawać ale na deklaracje już za późno. Czy jest możliwość zdawania w innym terminie.
Najbliższy możliwy termin to maj 2020. Matura jest tylko raz w roku w maju.
Witam .
Mój rocznik pisał mature w 2014 r , niestety ja do niej nie mogłam przystąpić bo miałam poprawkę przedmiotu, wiec mnie nie dopuszczono do matury z moim rocznikiem . Mature pisałam w 2015 r gdzie nie zaliczyłam matematyki . W tym roku mija 4 rok czy w przyszłym 2019 będę mogła poprawić samą matematykę ?
Angelo tego na tą chwilę nie jest pewna nawet Centralna Komisja Egzaminacyjna:-, bo wygaszają starą maturę i nie pomyśleli o osobach takich jak Ty, dlatego musimy się przypominać i upominać o swoje prawa. Jeśli zostawią ważność egzaminów, to będziesz mogła poprawić matmę – tylko matmę w 2020. To będzie ostatnia szansa, bo w 2020 minie magiczne 5 lat. Ale jeśli zrobią jak zamierzają, będziesz musiała zdawać całą maturę od nowa.
Odsyłam Cię do artykułu, który napisaliśmy na ten temat i zachęcam do podjęcia działania, o którym wspominamy, bo wierzę, że jeśli pokażecie OKE, że istniejecie to może uda się zachować ważność zdanych egzaminów.
W przyszłym 2020 * przepraszam za błąd .
Dzień dobry. Jestem absolwentem L.O z 2008 roku. W tym samym roku uzyskałem świadectwo dojrzałości. Chciałem poprawić wynik z języka angielskiego na poziomie podstawowym w części ustnej oraz pisemnej. W tym celu złożyłem odpowiednią deklarację. Egzamin zdawałem w starej formule. Po skontaktowaniu się ze szkołą, w której będę zdawał maturę okazało się, że zostałem zapisany do matury w nowej formule. Czy jest to zgodne z przepisami? Nie mogę skontaktować się z CKE. Nikt nie odbiera telefonów. Czy w przypadku poprawy wyniku na lepszy będę mógł posłużyć się nim przy rekrutacji na studia?
W roku 2019 jeszcze powinni skierować Cię a maturę w starej formule. Chyba szkoła popełniła błąd?
Jeśli udokumentujesz swój wynik, czyli dostarczysz odpowiedni dokument na uczelnię to oczywiście, że tak. Mnie już nic nie dziwi. Przepisy są skomplikowane, a w CKE i OKE mają nieco bałaganu… delikatnie mówiąc.
Witam,
Ukończyłam liceum wieczorowe w 2012 roku, natomiast do matury podchodziłam w 2016 roku (obowiązywała mnie stara matura ), niestety z powodu sytuacji losowej byłam obecna tylko na dwóch egzaminach pisemnych z j.angielskiego i z j.polskiego, oba egzaminy zdałam. Chcę w końcu dokończyć to co zaczęłam, i przystąpić do matury w 2020 roku. Przeczytałam na Państwa stronie, że „stare”matury od przyszłego roku są wygaszane, pomimo to nadal mam zagwozdkę, bo co z takimi osobami, które mają już część egzaminów zaliczone ? Na stronie CKE nie ma żadnych informacji, a obecnie ten temat spędza mi sen z powiek. Bardzo proszę o rozwianie moich wątpliwości, czy muszę zdawać wszystko od nowa w przyszłym roku na nowych zasadach (nowa matura)? Czy może jeszcze jest szansa zdawać na starych zasadach, skoro 5 lat minie dopiero w 2021 roku, jak to obecnie jest ? Przy okazji chciałam zapytać, gdzie powinnam się zgłosić z deklaracją, jeśli mieszkam za granicą? I czy jeśli jest szansa napisać maturę na starych zasadach, to czy mogę poprawić wyniki z zaliczonych dwóch pisemnych egzaminów ? Będę wdzięczna za odpowiedź.
Pani Małgosiu,
Wszystko wskazuje na to, że osoby, w takiej sytuacji jak Pani będą musiały pisać wszystko od nowa, ale ponieważ nie uzyskałam konkretnych informacji od CKE, więc wydaje mi się, że nie do końca sami wiedzą co z tym fantem począć. Proszę dokładnie przestudiować ten artykuł, w którym opisałam tę sytuację:
https://eduyou.pl/nieludzkie-plany-centralnej-komisji-egzaminacyjnej-brak-swiadomosci/
Dzień dobry. W tym roku chciałem poprawić matematykę, bo tylko jej nie zdałem, ale nie zdążyłem na egzamin i się zastanawiam czy mogę pisać w sierpniu czy dopiero za rok? Pozdrawiam.
Działaj szybko, trzeba usprawiedliwić swoją nieobecność (L4, jakieś inne sensowne wyjaśnienie), żeby załapać się na termin dodatkowy. W przeciwnym razie nie ma poprawki w sierpniu, bo nie ma co poprawiać. Trzeba to zgłosić od razu – przypadki losowe.
Dzień dobry 🙂
Mam pytanie odnośnie przedmiotu dodatkowego.
W 2014 roku zdawałam maturę z przedmiotów obowiązkowych + rozszerzony wos.
Dziś poprawiałam matematykę, ale w deklaracji zaznaczyłam rowniez, ze chcę napisać WOS na poziomie podstawowym. Niestety prawdopodobnie nie dostanę wolnego dnia w pracy na ten egzamin.
Chcialabym dowiedzieć się jak to będzie wyglądało na świadectwie maturalnym : będę miała wypisane podstawowe przedmioty + rozszerzony wos i 0% z podstawowego WOS-u?
Zostawią na świadectwie wynik z 2014. Może uda się jednak przekonać pracodawcę, to sprawa przecież priorytetowa dla rozwoju pracownika.
Witam!
Jestem absolwentką technikum i zdawałam maturę w 2015 roku.
Trochę zmieniły mi się plany i zdecydowałam się jednak zdawać w 2020 dodatkowo maturę rozszerzona z chemii i biologii. Czy to prawda, że jest to moja ostatnia szansa na napisanie matury w “starej formule”? (w 2020 roku mija 5 lat od matury)
Ale jeśli masz świadectwo maturalne to nie obowiązuje Cię 5 lat, bo świadectwo jest ważne bezterminowo. Możesz nawet zdawać za kolejne 5 lat, obojętnie kiedy:-)
Witam, jestem absolwentem technikum i w tym roku pisałem maturę w maju po latach w starej formule. Czekam na wyniki i w najlepszej opcji mam poprawkę w sierpniu, bo już czuję, że matematyki nie zdam. ALE znając moje szczęście, będzie poprawka w maju 2020. I teraz tak, bardzo ważne pytanie, bo do CKE i OKE dzwonię, dzwonię, piszę, piszę i nic. Nikt nic nie wie. A na Państwa stronie w artykule doczytałem o wygaszaniu starej formuły. Mogę z niego jasno rozumieć, że jako absolwent technikum 2011 roku w 2020 roku po raz ostatni obowiązuje mnie stara formuła i poprawiam tylko to co obleję w tym roku? Czy zdaję od nowa całość i ustne i pisemne w nowej formule?
Tak, jeśli odpukać… to w 2020 jako absolwent Technikum poprawiasz tylko te niezdane egzaminy:-) Ale trzymam kciuki za 2019:-)
Witam,
Zdawałam maturę w 2009 roku, zdałam podstawę plus rozszerzenie z języka angielskiego i polskiego. Zastanawiam się nad dodatkowymi przedmiotami jak biologia i chemia na poziomie rozszerzonym. Czy musiałabym zdawać raz jeszcze całą maturę od nowa czy tylko te dwa nowe przedmioty?
Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂
Tylko te dwa przedmioty:-)
W 2013 roku zdałam maturę. W 2020 roku chciałabym poprawić wynik z dwóch przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym. Czy deklarację mogę złożyć w szkole macierzystej czy muszę w OKE?
Co do Twojego rocznika jeszcze nie ma sprecyzowanych wytycznych, dotychczas składało się w szkole, ale wygaszają starą maturę. Nowy informator CKE wyjdzie we wrześniu 2019
Dzień dobry, mature zdawałam w roczniku 2004/2005 (pierwsza “nowa matura” po reformie). Chciałabym wybrać się na drugi kierunek studiów, na których wymagany jest inny zestaw przedmiotów. Na jakich zasadach powinnam rozszerzyć maturę o te przedmioty? Powinnam zdawać całość?
Masz świadectwo maturalne, więc tylko wybrane przedmioty w nowej formule.
Witam. Mam pytanie. Mature zdawalam w roku 2006, liceum profilowane, egzaminu nie zdalam. Chcialabym przystapic w roku 2020. Ktora matura mnie obowiazuje? Nowa, czy stara? Prosze o pomoc, bo nie wiem czy matematyka mnie obowiazuje
Matematyka obowiązuje wszystkich, w każdej formule. W tej chwili obowiązuje Cię już matura w nowej formule, bo starą CKE wygasza.
Mam nadzieję, że coś źle rozumiem i nie jest tak, jak mi się wydaje. Jestem maturzystką z 2003 roku. Za rok chcę wybrać się na nowe studia i nigdy nie pracować w obecnym zawodzie. Jednak za “moich czasów” nie było obowiązkowej matematyki, a przedmiot dodadkowa, który będzie mi potrzebny do rekrutacji w wersji rozszerzonej mam tylko podstawowy. Oznacza to, że muszę zdawać CAŁĄ maturę jeszcze raz? Nawet do niczego nie potrzebne mi j. polski oraz j. obcy?
Mam nadzieję, że ten krótki filmik wszystko wyjaśni: https://eduyou.pl/musze-zdawac-cala-mature-nowa-jesli-potrzebuje-zdac-dodatkowy-egzamin/
Nie, nie musisz – tu odpowiadam na to pytanie nieco szerzej: https://eduyou.pl/musze-zdawac-cala-mature-nowa-jesli-potrzebuje-zdac-dodatkowy-egzamin/
Witam,
W 2014 r. zdawałam maturę z polskiego podstawowego, matematyki podstawowej i rozszerzonej, rosyjskiego podstawowego i rozszerzonego i dwóch dodatkowych przedmiotów rozszerzonych. W tym roku szkolnym (2019/2020) chciałabym przystąpić do matury z polskiego rozszerzonego. Czy jest to możliwe po 6 latach? Oczywiście nie muszę zdawać całej matury od nowa, prawda? W tym roku uzyskam jednocześnie tytuł magistra, więc byłoby to dość absurdalne. Pozdrawiam!
Oczywiście, że byłoby to absurdalne. Wybierasz tylko przedmiot, który jest Ci potrzebny i tylko ten zdajesz. Swoją drogą ustawodawcy chyba zabrakło wyobraźni, bo to, że ludzie po studiach muszą wracać do matury, kiedy chcą zmienić np. kierunek studiów też jest nieco absurdalne:-)
Jak wygląda sytuacja w przypadku zdanej matury przed 2001, a chciałbym tylko jeden przedmiot zrobić, który jest wymagany w przypadku przyjęć na kierunek, który sobie po latach jako fanaberię wymyśliłem?
Czy muszę całą maturę zdawać, łącznie z polskim wg. nowych zasad, czy mogę tylko brakujący przedmiot, no bo to chyba by mnie zniechęciło do realizacji mojej fanaberii?
Czy te pięć lat to jest reguła w przypadku niezdawania części lub niezdania całej matury?
Czy ten przypadek też podlega pod ten Moniki (dwa komentarze wyżej), za moich czasów nie było, czegoś takiego, jak rozszerzona i podstawowa…?
Takie zagadnienie opisałam w artykule na blogu, zapraszam tu i mam nadzieję, że znajdziesz w nim odpowiedzi na swoje pytania
https://eduyou.pl/mam-stara-mature-ale-by-isc-na-studia-musze-zdac-nowa/
Witam! Jeśli ukończyłam technikum w roku 2012 i nie podchodziłam wcale do matury, to teraz piszę maturę w starej formule. Stąd moje pytanie, jestem absolwentką więc skąd mam wziąć temat do matury ustnej z języka polskiego?
Tak Edyto, ale zanim podejmiesz decyzję o maturze w roku 2020, zauważ, że
w roku szkolnym 2019/20 absolwentów techników z lat 2006-2015 jeszcze po raz ostatni obowiązuje matura w starej formule. Jeśli zostanie coś do poprawy, to niestety, trzeba będzie zdawać w 2021 wszystko od nowa.
Czy można znaleźć gdzieś różnice zakresu materiału między starą a nową formułą? – biologia rozszerzona. Ewentualnie czy Pani mogłaby mi udzielić odpowiedzi? Mam książki do starej formuły i nie wiem czy nadają się one do nauki do nowej.. Pozdrawiam
Nie zaryzykuję odpowiedzi, bo biologią się nie zajmujemy:-)
Dzień dobry.
Do matury przystępowałam w 2012 roku. Rok później postanowiłam zdawać dwa dodatkowe rozszerzone przedmioty. Jednak ostatecznie rozmyśliłam się i nie podeszłam do jednego z nich, co skutkowało wynikiem 0% Czy teraz w roku 2021 mogę przystąpić do tego przedmiotu ponownie ?
Bo to, ze wtedy do niego nie podeszłam nie jest równoznaczne z niezdaniem matury i koniecznością pisania wszystkiego jeszcze raz (upłynęło 5 lat) prawda ? Szczególnie, że już jedne studia skończyłam z tytułem magistra a teraz chodzi tylko o jeden przedmiot 😅
Świadectwo maturalne jest ważne bezterminowo. Tak więc dodatkowy przedmiot można zdawać każdym kolejnym roku szkolnym. Te 5 lat dotyczy osób, które nie otrzymały świadectwa maturalnego, czyli nie mają zdanej matury.
Bardzo dziękuje za odpowiedź. 🤗
Dzień dobry, chciałabym zapytać jak wygląda sytuacja ze zmianą systemu, nie ma już gimnazjum, a licea są 4-letnie, co w takim razie z maturą na poziomie rozszerzony z chemii czy biologii?
Przedstawię sytuację:
W 2017 zdawałam maturę: wszystko co obowiązkowe(ZDANE) + biologię i chemię rozszerzenia. Teraz złożyłam deklarację i będę podwyższała wynik w 2021 roku z jednego z przedmiotów. Czy nie będzie nic kolidowało, abym w 2022 mogła podwyższyć wynik z drugiego przedmiotu? Żadna kolejna “nowa matura” nie wchodzi do systemu?
Świadectwo maturalne jest ważne bezterminowo, tak więc w tym przypadku można podejść do egzaminu z zamiarem podwyższenia oceny z danego przedmiotu.
Dzień dobry, jeżeli w 2012 roku zdałem maturę (tylko przedmioty obowiązkowe) to czy tym roku mogę pisać matematykę na poziomie podstawowym, żeby poprawić wynik i napisać rozszerzenie po raz pierwszy?
Zdawałam maturę w technikum w 2008 roku i otrzymałem świadectwo maturalne. W tym roku chcę zdawać dodatkowo biologię na poziome rozszerzonym i i matematykę na poziome podstawowym. Czy mogę przystąpić do takich egzaminów. W 2008 roku nie zdawałam matematyki