Co musisz, co możesz a czego nie możesz ze sobą zabrać na maturę? I jak zakodować arkusz maturalny?

Na maturę sugeruję zabrać ze sobą dobry humor i mnóstwo optymizmu:-)
A oprócz nich:

  1. Musisz mieć ze sobą długopis lub pióro z czarnym atramentem!
  2. Musisz mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość z aktualnym zdjęciem – dowód osobisty lub paszport, oczywiście ważne.

Czytaj dalej

Czy potrafisz odpoczywać?

Przeczytałam ostatnio bardzo ciekawy wywiad z psycholog i trenerką personalną, która twierdzi, że dzień pracy (zarówno tej zawodowej jak i domowej) należy planować tak, by zadaniami zapełnić 60% czasu, który mamy do dyspozycji. Reszta to czas na niespodziewane wypadki i sytuacje. Co jednak najistotniejsze: zaplanować powinniśmy również czas na odpoczynek i powinien być to dla nas czas święty! A sposobem na odpoczynek, który u mnie od lat sprawdza się najlepiej, jest drzemka. Tylko jak drzemać, żeby wyszło nam to na zdrowie?

Czytaj dalej

Posprzątaj na biurku, czyli jak pomóc sobie w pracy i nauce

Od czego rozpoczynacie naukę lub pracę, jeśli pracujecie prze biurku? Ja od sprzątania i porządkowania rzeczy, które na nim leżą. I okazuje się, że to bardzo dobre posunięcie, bo jak dowodzi pismo „Harvard Business Review”, chaos na biurku frustruje nas i męczy. Wokół mnie, za mną, obok może panować nieporządek, jak np. teraz: za mną leżą porozrzucane klocki i zabawki mojego syna, po mojej prawej stronie stoi szkielet rozłożonego na czynniki pierwsze odkurzacza – to ostatnio jedna z ulubionych jego „zabawek” – a po lewej parkują wszelkiej maści samochodziki (dodam, że pracuję w domu). To mi nie przeszkadza, nie widzę tego. Ale na moim biurku musi panować idealny porządek. Dlaczego jest to takie ważne?

Czytaj dalej

Dietetyka – porady dla maturzysty po latach, czyli jak jeść, żeby się efektywnie uczyć

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z faktu, jak wielkie znaczenie w procesie nauki ma odpowiednia dieta. Na naszym wewnętrznym forum maturzystów po latach przypomniała o tym ostatnio Agnieszka, która zdała z nami maturę po latach, a równocześnie kształciła się w zakresie dieto-profilaktyki. Warto wziąć sobie jej rady do serca, bo to naprawdę działa!

Czytaj dalej

Matura po latach 2018: pytania i odpowiedzi, czyli przyjdź na webinar!

Chcesz podejść do matury po latach w 2018 roku, ale nie wiesz od czego zacząć? Boisz się, że nie zdążysz się przygotować? Nie wiesz, jak pogodzić przygotowania z innymi obowiązkami? Jeśli tak, przyjdź w najbliższą sobotę o godzinie 10:00 na webinar, czyli spotkanie na żywo on-line.

Czytaj dalej

Maturalna wyprawka

Już za dwa tygodnie pełną parą ruszy nowy rok szkolny. To będzie rok wielkich zmian, bo w podstawówkach pojawi się nowa VII klasa, a gimnazja będą wygaszane. Szkół średnich i matur te zmiany jeszcze nie dotkną, jeśli więc myślicie o zdawaniu matury po latach, to 2018 rok będzie jednym z niewielu już momentów, kiedy będzie można do niej podejść w miarę spokojnie i bez ryzyka, że zasady jej zdawania po latach z dnia na dzień się zmienią (a tak już nie raz się działo!). A jeśli decyzję macie już za sobą, pora wykonać kolejny krok i rozpocząć przygotowania, czyli wrócić do szkoły 😉
Czytaj dalej

Jutro ogłoszenie wyników, czyli idziemy na wakacje!

Jutro wielki dzień – ogłoszenie wyników matury 2017! Wielki dzień zacznie się już po północy, kiedy to na stronach internetowych OKE pojawią się informacje o rezultatach. Jak sprawdzić wyniki w Internecie, pisałam TUTAJ. Pozwolę sobie już dziś ogromnie pogratulować wszystkim tegorocznym maturzystom i życzyć udanych wakacji! A co jeśli czegoś jednak nie udało się zdać? To nie koniec świata, bo przecież jest termin poprawkowy!

Czytaj dalej