Radosnych Świąt Wielkiej Nocy 2019

Wszystkim naszym czytelnikom, absolwentom z lat poprzednich, uczniom tegorocznym oraz przyszłym życzymy radosnych, zdrowych, smacznych i ciekawych Świąt Wielkanocnych. Życzymy Wam również dalszego wspaniałego rozwoju osobistego. Wesołego Alleluja!

A jak na szkołę przystało, zrobimy przy okazji małą powtórkę i zapytamy,
co oznacza słowo Alleluja?

Czytaj dalej

Nieludzkie plany Centralnej Komisji Egzaminacyjnej czy brak świadomości?

Uwaga! Bardzo ważne, ale tylko dla zdających w tak zwanej starej formule.

Wszystko wydawało się jasne. Egzaminy z poszczególnych przedmiotów maturalnych ważne są przez pięć lat od momentu zdania. Niestety, wiele wskazuje na to, że przepis ten może przestać dotyczyć maturzystów zdających wg tzw. starej formuły. Czytaj dalej

Matura 2020 – pora podjąć decyzję!

Jak w przyszłym roku będzie wyglądał egzamin maturalny dla absolwentów szkół średnich sprzed lat? W 2020 po raz ostatni spotkamy się z dwoma formułami egzaminu maturalnego. W tzw. starej formule będą go zdawać absolwenci techników, lecz tylko ci, którzy szkołę kończyli pomiędzy 2006 a 2015 rokiem. Przeważająca część maturzystów – w tym wszyscy absolwenci liceów – będzie zdawać egzaminy wg tzw. nowej formuły, wprowadzonej w liceach w 2015 (absolwentów techników zaczęła obowiązywać rok później).

Jakie są podobieństwa i czym różnią się stara i nowa formuła egzaminu? Czytaj dalej

Mam prehistoryczną maturę; by zacząć studia muszę zdać maturę jeszcze raz?

Z takim problemem stykają się osoby, które często mają za sobą studia, ale myślą o kolejnych, które maturę zdawały przed reformą edukacji, po ukończeniu czteroletniego liceum lub pięcioletniego technikum (ostatni taki egzamin odbył się w 2004 roku dla absolwentów ogólniaków i w 2005 dla absolwentów techników). Przepustką na uczelnię nie było wtedy świadectwo dojrzałości, ale egzaminy wstępne organizowane przez uczelnie. Po reformie edukacji i wprowadzeniu nowej – testowej – matury oceny ze starej matury miały być przeliczane na punkty procentowe i porównywane z rezultatami „młodych” maturzystów. Okazuje się jednak, że część uczelni nie respektuje tych zasad. Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich, a opisała „Gazeta Wyborcza”.

Czytaj dalej

Wyścig z czasem po brakujący egzamin maturalny z matematyki

Zdawałam maturę w 2015 r . Niestety nie powiodło mi się z matematyki…

Zdawałam maturę – rok 2016. Zdałam pisemny polski i angielski natomiast matematyka niezdana…

Nie zdałam matury z matematyki. Pierwszy egzamin pisałam w 2014 roku czy  teraz po pięciu latach mogę przystąpić do poprawy tylko tego jednego przedmiotu?

Codziennie dostaję tego typu pytania. Czasem jeden niezdany przedmiot blokuje już prawie kompletne świadectwo maturalne. Najczęściej okazuje się, że ktoś ma zdane wszystkie obowiązkowe egzaminy poza jednym – matematyką. Tak, to zazwyczaj ona – królowa nauk.

Jeśli jesteś w takiej lub podobnej sytuacji, musisz wiedzieć, że:

Czytaj dalej

Do kiedy można zapisać się w OKE na maturę 2019?

Odpowiedź na wyżej postawione pytanie nie jest jednoznaczna ani oczywista. Mamy dwa terminy wyznaczone przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, które kończą zapisy na egzamin maturalny w 2019:
31 grudnia 2018 dla jednych
 7 lutego 2019 dla drugich

Dla kogo, który termin?

Aby odpowiedzieć na to pytanie musiałam tu zamieścić całą tabelkę, ale dla większości sytuacji termin ten mija 31 grudnia 2018. Najlepiej sprawdź od razu kiedy mija Twój, a w razie wątpliwości zadaj pytanie w komentarzu poniżej – postaramy się pomóc.
Nie zwlekaj też do ostatniej chwili ze złożeniem deklaracji maturalnej, bo 31 grudnia to jednak dzień raczej na luzie  w wielu miejscach pracy, a na dodatek wielu pracowników przebywa wtedy na urlopach. Czytaj dalej

Jak opracowałam prezentację maturalną z języka polskiego

Pomyśl, zaplanuj, zaprezentuj.

Dobrze jest wybrać temat prezentacji maturalnej z języka polskiego, który jest bliski naszemu sercu – przemawia do nas. Ze swoim czułam się swobodnie i z chęcią poszerzałam wiedzę w temacie, który wybrałam. Okazało się, że nawet przydaje mi się to w życiu. Po przeczytaniu paru lektur, naprowadzeniu przez pana Krzysztofa (polonistę Edu & You) miałam już większą pewność, że poradzę sobie z prezentacją. Czytaj dalej

Jak szlifowałam angielski do matury?

  1. Wypisywałam sobie przydatne słówka, te których nie znałam – podkreślałam. W zależności od przydatności używałam różnych kolorów.
  2. Oglądałam filmiki z wymową języka angielskiego.
  3. Systematycznie robiłam wszystkie zadania. Ważne, żeby do matury wyćwiczyć pisanie. Wypisałam przykładowe początki, rozwinięcia i zakończenia do każdego typu listu. Pisałam, by nabrać praktyki, żeby na egzaminie żaden temat nie sprawił mi trudności. Czytaj dalej

Moje cztery wskazówki dla obawiających się matury z matematyki

  1. Najważniejsze to zacząć od podstaw (dodawanie i odejmowanie ułamków, potęgi, pierwiastki, logarytmy) – aby na początku mieć bazę i spokojnie budować dalsze umiejętności.
  2. Nic nie odkładać, wszystko robić na bieżąco – nie udawać, że się coś rozumie, bo to będzie się kumulowało, i z czasem trudno będzie nadrobić. Ważne, by robić wszystkie zadania domowe uczciwie; jak się czegoś nie rozumie, pisać na forum, prosić o pomoc, nie bać się pytać:-)

Czytaj dalej

Jak przygotowałam się do matury po latach z języka polskiego?

  1. Wyznaczyłam sobie terminy na przeczytanie każdej lektury. Przygotowałam rozpiskę na kartce A4 – tytuł, autor, epoka, skrót o epoce, główni bohaterowie, ewentualnie fakty o głównej postaci lub tematyce, słowa-klucze. Po jakimś czasie wracałam do notatek, żeby kojarzyć bohaterów, emocje i przebieg akcji z tytułem i autorem.

Czytaj dalej