Brutalny koniec matury w starej formule dla absolwentów liceów 2005-2014

Wiele osób jeszcze w 2019 roku zdawało maturę w tzw. starej formule. Dotyczy to absolwentów liceów z lat 2005-2014 i techników z lat 2006-2015.
I co się stało ku zaskoczeniu absolwentów liceów, którym nie udało się uzyskać świadectwa maturalnego w 2019 roku?

Muszą zdawać całą maturę od nowa, w nowej formule, bo Centralna Komisja Egzaminacyjna wygasiła maturę w starej formule dla absolwentów liceów. Jest to o tyle niemiłe zaskoczenie, że normalnie każdy zdany egzamin maturalny jest ważny 5 lat, a teraz jednak nie.

Dlaczego jest to zaskoczenie?

Wiele osób zapisując się w Okręgowych Komisjach Egzaminacyjnych nie zostało o tym poinformowanych.  Nie każdy czyta kilkaset stron informatora maturalnego, w którym mógł natrafić na tajemnicze sformułowanie, którego jeszcze jesienią 2018 roku nie potrafiła od razu zinterpretować  spora grupa pracowników OKE i CKE (na co mam dowody).

Dlatego też absolwenci liceów zapisujący się w tym, jak się okazało, feralnym roku, nie zostali rzetelnie poinformowani, że taka sytuacja może zaistnieć, a tym samym nie mogli wybrać, czy będę zdawać maturę w roku 2019 świadomi, że jeśli coś pójdzie nie tak, to w 2020 będą musieli zdawać całą maturę od nowa w nowej dla nich formule, czy podejdą do matury w roku 2020 w nowej formule i z możliwością ewentualnej poprawy niezdanych egzaminów przez kolejne 5 lat.

Co teraz można zrobić, skoro przecież CKE nie zmieni ustawy?

Jeśli znalazłeś się w takiej sytuacji, możesz pisać do OKE o warunkowe zdawanie egzaminu maturalnego. Moim zdaniem masz do tego prawo, bo nie wiedziałeś, że tak będzie; nikt Cię wcześniej nie poinformował, nie dał wyboru.

Kierujcie swoje pisma o warunkową poprawkę do OKE i Rzecznika Praw Obywatelskich, szczególnie dlatego, że jeszcze w roku 2020 CKE musi przygotować maturę w starej formule, bo w takiej sytuacji znajdują się teraz absolwenci techników z lat 2006- 2015: w roku 2020 obowiązuję ich stara matura, z tymi samymi skutkami co absolwentów liceów  w tym roku.

14 myśli nt. „Brutalny koniec matury w starej formule dla absolwentów liceów 2005-2014

  1. Błagam, pomóżcie napisać taki wniosek. Byłam dziś w OKE i powiedziano mi oczywiście to co jest wyżej napisane. Dajcie jakiś wzór tego pisma, bo oszaleję! W tym roku pisałam PIERWSZY raz maturę (szkołę ukończyłam w 2014 roku) powinęła mi się noga tylko na tej matematyce, resztę mam piękne punkty!

    • dodam jeszcze, że nikt nie poinformował mnie o ponownym pisaniu całej matury. Mało tego, we wrześniu Pani w OKE mówiła mi że tylko matematykę muszę pisać…. dziś co innego mówią. Jestem załamana 🙁

    • dzwoniłam dziś do OKE oczywiście powiedziano mi że moja matura z 2017 roku się nie liczy (a miałam do zaliczenia tylko matematykę) i w maju muszę podchodzić do wszystkiego o nowa i w nowej formule…Telefonowałam też do rzecznika praw obywatelskich który nic nie wie o tej sprawie (żadne skargi jeszcze ie spłynęły) ale jego rzeczniczka powiedziała mi że raczej jest to beznadziejna sytuacja i cięzko będzie się odwołać od tego przepisu.

      • Sprawa na pewno nie jest łatwa, a być może nawet beznadziejna. Do przepisu rzeczywiście trudno będzie się odwołać, bo był zapisany. Mętnie, niejasno, ale był. Tu raczej stawiałabym na brak informacji ze strony OKE. Wydaje mi się, że spróbować nie zaszkodzi, jak dostaną trochę odwołań, to być może ktoś pochyli się nad tym beznadziejnym problemem. Zastanawiam się też kiedy ten przepis wprowadzili w życie, bo to tak jakby prawo działało wstecz w przypadkach wielu osób podchodzących do starej matury – najpierw dostali informację, że mają 5 lat na poprawkę, po czym jednak ten zapis traci moc, bo właśnie zmieniły się przepisy.

  2. W OKE uzyskałam informacje że zmiana weszła w życie z dniem 26.08. Tylko ich pracownicy jeszcze w październiku udzielili mi informacji że w maju 2020 r. mogę poprawiać matematykę której nie zdałam w 2019 r. Oczywiście napisałam do OKE i do Rzecznika czekam na odpowiedź.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *