Ku przestrodze czyli ile lat ważne są zdane egzaminy maturalne, w sytuacji kiedy nie uzyskałeś świadectwa maturalnego?

Dostałam takie zapytanie (dostaję je średnio raz w tygodniu i za każdym razem jest mi smutno, bo muszę przekazać złą wiadomość):

„Zdawałam  maturę  w 2014 roku i, niestety, nie zdałam tylko matematyki. Czy jeśli przystąpię do egzaminu maturalnego w 2020 roku, to  będę  musiała  zdawać całą maturę od nowa?” – pyta czytelniczka naszego newslettera.

– Tak, musisz zdawać całą maturę od nowa, wszystkie pięć egzaminów, ponieważ te, które zdałaś właśnie się przeterminowały. Pojedyncze egzaminy maturalne ważne są pięć lat!

Pamiętajcie więc: jeśli ktoś z Was, Drodzy Czytelnicy, zdawał i zdał część egzaminów w roku 2015, rok 2020 jest ostatnim, w którym możecie uzupełnić brakujące. Nie zwlekajcie, bo strata tego, co wydawało się zdobyte raz na zawsze, boli, a odrobienie straty kosztuje dużo zachodu.

Tylko pięć lat… a może aż pięć lat?

Jeśli macie w planach zdanie matury po latach od ukończenia szkoły średniej, a zajętym pracą i rodziną brak wam czasu na naukę, to te pięć lat ważności egzaminów może okazać się zbawienne. W tej sytuacji nie musicie przygotowywać się do wszystkich przedmiotów jednocześnie. Możecie zaliczyć w 2020 coś, co na przykład bardziej lubicie, a w 2021, po nabraniu praktyki w pomyślnym zdawaniu egzaminów, uzupełnić brakujące przedmioty. Tym sposobem też osiągniecie cel, może nawet szybciej, niż gdybyście przez kilka kolejnych lat czekali na niespodziewany przypływ wolnego czasu na naukę.

UWAGA!
Reguła ta nie obowiązuje absolwentów liceów, którzy zdawali maturę na starych zasadach. Centralna Komisja Egzaminacyjna wygasza starą formułę i jeśli nie odebraliście świadectwa maturalnego, to zdane egzaminy przepadły przed upływem magicznych 5 lat, a dokładnie w roku 2019. W 2020 będziecie zdawać wszystko od nowa, ale już na nowych zasadach. 

Natomiast w  roku szkolnym 2019/20 absolwentów techników z lat 2006-2015 jeszcze po raz ostatni obowiązuje matura w starej formule. Jeśli zostanie coś do poprawy, to niestety, trzeba będzie zdawać w 2021 wszystko od nowa. 

Jeśli nie wiesz jak zinterpretować swoją sytuację zostaw pytanie w komentarzu podając rodzaj i rok ukończenia szkoły.

4 myśli nt. „Ku przestrodze czyli ile lat ważne są zdane egzaminy maturalne, w sytuacji kiedy nie uzyskałeś świadectwa maturalnego?

  1. Witam . Mature powinnam zdawac w 2015 roku w starej formule . Niestety ,ale do niej nie podeszlam . Udało mi się podejść w 2016 roku ,ale nie udało mi się zdać z matematyki. Czy będę mogła poprawić matematykę jeszcze w 2020 roku czy pozostałe przedmioty mi przepadną i będę musiała zdawać w nowej formule ?

  2. Hej 🙂 zdawałam maturę w 2015r i nie podeszłam do ustnego niemieckiego i matematyki nie udało mi się zdać. Czy jest szansa to jeszcze poprawić czy trzeba wszystko od nowa?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *