Matura 2020 – pora podjąć decyzję!

Jak w przyszłym roku będzie wyglądał egzamin maturalny dla absolwentów szkół średnich sprzed lat? W 2020 po raz ostatni spotkamy się z dwoma formułami egzaminu maturalnego. W tzw. starej formule będą go zdawać absolwenci techników, lecz tylko ci, którzy szkołę kończyli pomiędzy 2006 a 2015 rokiem. Przeważająca część maturzystów – w tym wszyscy absolwenci liceów – będzie zdawać egzaminy wg tzw. nowej formuły, wprowadzonej w liceach w 2015 (absolwentów techników zaczęła obowiązywać rok później).

Jakie są podobieństwa i czym różnią się stara i nowa formuła egzaminu?

W obu wypadkach trzeba zdać egzaminy pisemne:
– z języka polskiego,
– matematyki,
– języka obcego;
oraz egzaminy ustne:
– z języka polskiego,
– języka obcego.

W wypadku matematyki i języka obcego różnice pomiędzy obydwoma formułami egzaminu są nieznaczne. W zasadniczy sposób zmienił się ustny egzamin z języka polskiego. Zdający wg nowej formuły nie muszą przygotowywać prezentacji maturalnej – wystarczy, że odpowiedzą na wylosowane pytanie.

Jest jeszcze jedna znacząca różnica. Zdających wg starej formuły obowiązuje tylko egzamin na poziomie podstawowym. Ci, którzy piszą wg formuły nowej – muszą przystąpić do egzaminu z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Co ciekawe, nie muszą tego egzaminu zdać – liczy się sam fakt uczestnictwa.

Wszystko jasne? Jeśli nie, podziel się z nami wątpliwościami w komentarzu pod obrazkiem. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania. 

84 myśli nt. „Matura 2020 – pora podjąć decyzję!

 1. Pingback: Matura po latach - maj 2019 - eduyou.pl

 2. Pingback: Matura po latach 2019 - zaczynamy! - eduyou.pl

 3. Witam,
  Mam pytanie, maturę pisalam w 2011 roku – w starej formule. Przedmioty obowiązkowe matematyka, J.polski, angielski zaliczyłam. Przedmioty dodatkowe tj biologia i chemia na poziomie rozszerzonym w roku 2020 w jakiej formule będę musiała napisać ? W nowej czy w starej ?

 4. @Joanna Olesińska-Prus

  Witam serdecznie,
  Jeżeli LO ukonczylem w 2012 lub 2013, mature pisałem rok później w 2014 i ja zaliczyłem (3 podstawowe tak , 1 dodatkowy niestety nie ) to czy w 2020 roku jeżeli będę sobie chciał podwyzszyc wynik z matematyki ale na poziomie rozszerzonym i z fizyki ( tu chyba już tylko rozszerzony wchodzi w gre ) to będę musial pisać caly komplet wlacznie z jezykiem polskim i ang czy tylko te 2 przedmioty oczywiście w nowej formule?

  Nawiazuje do tego wpisu poniżej:
  http://eduyou.pl/matura-po-latach-2017/

  Pozdrawiam serdecznie!

   • Tak oczywiście świadectwo posiadam.

    Ok – natomiast mam do Pani jeszcze jedno pytanie,
    w tym roku pisałem sobie fizykę podstawowa i matematykę tez podstawowa – chciałem sobie poprawić wynik chociaż w sumie nie liczyłem na 2x po 100% ponieważ się do tych egzaminów nie przygotowywałem.

    Pani przed moim egzaminem powiedziała mi, że ma nadzieje ze mi one dobrze pójdą bo to jest ostatni raz kiedy mogę zdawać.

    Chodziło o ost. raz w sensie starą mature? Strasznie się przestraszyłem kiedy to usłyszałem.

    Pozdrawiam!

 5. Witam . W 2014 roku w ogóle nie podchodziłam do matury i chciałam podjesc w 2020 roku. Jestem po technikum? Jaka matura mnie obowiązuje? Czy muszę ukończyć jakiś kurs maturalny żeby dopuścili mnie do egzaminów? Lub lo dla dorosłych??

  • W 2020 obowiązuje Cię po raz ostatni matura w starej formule. Od 2021 wszyscy już będą pisać nową.
   Z tym, że jest pewien feler. Gdybyś się zdecydowała na rok 2020 musisz zdać wszystko za jednym zamachem, bo jeśli nie, to całą maturę trzeba będzie napisać od nowa. Egzaminy w tym jednym jedynym roku nie będą miały 5 lat ważności.
   Odsyłam Cię do artykułu, w którym bardzo dokładnie opisałam ten problem.
   Warunkiem podejścia do matury jest tylko świadectwo ukończenia szkoły średniej. Nie trzeba kończyć kursów, żeby podejść do matury, a tym bardziej szkoły po raz drugi.

   • Podłączę się do tego wątku, bo już zgłupiałam – zdawałam w tym roku maturę po latach i jeśli nie załapię się na sierpniową poprawkę to w maju 2020 zdaję starą formułę i tylko to co oblałam czy nową formułę i wszystkie egzaminy ustne i pisemne od zera?

    • No cóż Pani Anno, CKE trochę namieszało i pokrzyżowało plany wielu maturzystów po latach.
     Ponieważ zdawała Pani w starej formule, więc jeśli nie zaliczy Pani całej matury w tym roku, w 2020 będzie Pani zdawała maturę w nowej formule – wszystko od nowa. Tak to wykombinowali.
     Ściskam mocno kciuki, żeby Pani wszystko zaliczyła i odebrała świadectwo w 2019.

     • Dziękuję za szybką odpowiedź – już słyszałam tyle głosów w tej kwestii, że się pogubiłam. Nawet dzwoniła do CKE to nikt nic do końca jeszcze nie wie tak na 100%.
      Dziękuję – też mam nadzieję, że się uda chociaż znając moje życiowe szczęście będę zdawała od rok od nowa.
      Pozdrawiam

     • W CKE już wiedzą, wcześniej rzeczywiście był problem, teraz sięgnęli już po ustawę. Rozmawiałam z nimi kilka dni temu. Może jeszcze nie wszyscy pracownicy zostali poinformowani. No coż pozostaje zaciskać kciuki. W razie czego odpukać jeden egzamin można jeszcze poprawić w sierpniu, ale jesteśmy dobrej myśli:-)

 6. Witam, pisałam maturę w 2014 r., zdałam wszystkie przedmioty prócz matematyki, poprawkę niestety też oblalam. Chciała bym przystąpić w 2020 do matury. Pytanie czy muszę zdawać wszystko od nowa czy tylko matmę?

 7. Zdawałam maturę w 2016r. i chciałam poprawić wynik z rozszerzenia i napisać nowe jedno rozszerzenie, czy będzie mnie obowiązywała ta sama matura, którą pisałam ?

 8. witam. W tym roku skonczylem technikum. mysle że nie zdałem tegorocznej matury. czy jakby mial zdawać za rok to coś się może zmienić jeśli chodzi o jej zdawanie?

 9. Witam.Zdawalam stara mature w tym roku niestety nie udalo mi sie zdac matematyki i j.polskiego pisemnego czy w przyszlm roku musze zdawac od nowa wszystko poniewaz wchodzi nowa matura czy tylko te dwa przedmioty??

 10. Dzień dobry, zdawałam maturę w 2008 roku, z trzech przedmiotów na poziomie podstawowym, tzn. Język polski, język rosyjski i biologia. Maturę zdałam, ale chciałbym w przyszłym roku poprawić wyniki które uzyskałam.Czy w związku z tym obejmie mnie “nowa matura” ?

 11. Witam zdawalam mature w 2012 roku i nie zdalam ustnego zjezyka obcego czy jesli chciala bym ja zdac w 2020 to zdaje stara czy nowa mature

 12. Zdalem maturę 2014 a teraz chce poprawić wynik z dodatkowych przedmiotów jaka forma będzie mnie obowiązywała stara czy nowa formuła bi z tego co czytalem nie muszę pisac wszystko jeszcze raz myślałem o 2020

 13. Witam, pisalam maturę w 2015 roku w nowej formule, wiem że mogę pisać dodatkowy przedmiot rozszerzony i podwyższyć wynik z innego przedmiotu. Mam jednak pytanie czy to się nie zmieni po wycofaniu gimnazjum, czyli w roku 2022/2023? Wolę wiedzieć, bo może być tak że wynik będę. Podwyższac np. 3 razy, a docelowo chce mój wynik poprawić w 2021 roki

 14. Witam. Pisałem maturę w 2011 roku, i chcę napisać ponownie maturę w 2020 roku, ale mam pytanie, bo ja się przenosiłem do innego miasta, czy mogę wybrać jakiś liceum, abym mógł napisać maturę w 2020? Jeśli tak to jak wygląda załatwić?

  Pozdrawiam.

 15. W 2018 roku stałem się absolwentem Technikum lecz nie przystąpiłem do matury. Chciałbym spróbować swoich sił w 2020 roku, i pytanie czy jeśli bym nie podszedł w 2020 roku, to na nowej formule nie mógł bym już wcale przystąpić do egzaminu dojrzałości?

 16. Dzień dobry,
  zdawałam maturę w 2011 roku. Chcę poprawić swój wynik z biologii, chemii rozszerzonej, a także napisać dodatkowo fizykę rozszerzoną. Jaka forma matury będzie obowiązywać mnie w 2020 roku, czy mogę po prostu poprawiać wynik, czy mam pisać całą maturę łącznie z egzaminami z polskiego, matematyki i języka obcego?

 17. Dzień dobry,
  W 2020 mam ostatnia szanse na poprawe matury. To jest 5 rok of 1 pisania egzaminu z matematyki. Czy jesli nie powiedzie mi sie w maju to bede miala jeszcze szanse na poprawe go jeszcze w sierpniu ?

   • Witam serdecznie,tyle co dzwoniłam do CKE i podobno będę pisać jeszcze starą maturę w 2020 roku.
    Ukończyłam Technikum w 2015 roku i pisałam starą(polski matematyka i angielski bez rozszeżeń)
    Czy tak to będzie?
    Pozdrwiam

    • Tak będzie, po raz ostatni w starej formule w roku 2020 maturę napiszą tylko i wyłącznie osoby, które ukończyły technikum w latach 2006 – 2015.
     Ale uwaga, w tym jednym jedynym roku zdane egzaminy nie będą ważne 5 lat. Jeśli zostanie coś do poprawy, to niestety, trzeba będzie zdawać w 2021 wszystko od nowa i w nowej formule.

 18. Witam, zdawałam maturę po ukończeniu LO w 2009 roku. Zdałam wszystkie przedmioty, w tym biologię rozszerzoną. Oprócz tego zdawałam też maturę z chemii podstawowej w 2011 roku (również zdana).

  W 2020 roku chciałabym zdać maturę z biologii rozszerzonej oraz chemii rozszerzonej. Czy obowiązuję mnie nowa formuła czy stara?

 19. Witam,
  Do matury przystąpiłam w 2013 roku po 4- letnim technikum. Nie udało się zaliczyć matematyki. Chciałabym uzyskać świadectwo dojrzałości w najbliższych czasie. W jakiej formie będę pisała maturę?Kiedy mogę przystąpić do matury? Muszę ukończyć jakiś kurs czy korepetycje wystarczą?
  Dziękuję za odpowiedz.

  • Ilono, tu sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana, ponieważ w 2020 obowiązuje Cię stara formuła matury jako absolwentkę technikum. Ta formuła jest wygaszana i w 2020 egzamin na starych zasadach odbędzie się po raz ostatni dla absolwentów technikum. Jeśli odpukać ktoś nie zda wszystkiego za jednym zamachem, to w następnym roku musi pisać wszystkie egzaminy od nowa już w nowej formule. Oznacza to, że w tym jednym roku, właśnie 2020 nie obowiązuje 5 lat ważności egzaminów dla Twojego rocznika. Jeśli miałabyś pytania, wątpliwości zadzwoń proszę http://eduyou.pl/kontakt-2/

 20. Witam, mam pytanie. Mature pisalam w 2006 roku. Nie zdalam jej. Chcialam sprobowac ponownie. Jaka matura mnie obowiazuje? Ktore przedmioty?

 21. Witam. Chciałam zapytać o taką rzecz. .
  Maturę zdałam w 1999 roku. Teraz chciałabym złożyć dokumenty na studia, gdzie obowiązkowa jest matura z chemii. Pani w dziekanacie powiedziała, że musiałabym zdac tzw.aneks do starej matury- z chemii. Jak to wygląda i co to znaczy, bo nie wiem zupełnie jak się do tego zabrać ani gdzie dowiedzieć.
  Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

 22. Dzień dobry,
  Kończyłem liceum dla dorosłych 2013/14, zdawałem maturę w 2014 roku. Niestety tylko język polski udało mi się zdać. Chciałbym się dowiedzieć czy muszę zdawać wszystko od nowa? oraz czy obowiązuje mnie nowa formuła matury 2020? Oczywiście chciałbym podejść do matury w 2020r.
  Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.

 23. Dzień dobry,
  chcę się upewnić o zasadzie obowiązującej w następującym przypadku:
  Matura z 2009 – cała zdana.
  Teraz potrzeba nowego przedmiotu (po raz pierwszy będzie pisany) – rozszerzonego po latach, jak to wygląda? Można bezterminowo podchodzić do nowego rozszerzonego przedmiotu w tym wypadku?

  Pozdrawiam.

 24. Witam,
  W 2005 roku ukończyłam 5-letnie liceum ekonomiczne, do matury nie podeszłam i chciałabym spróbować w tym roku. Jaką maturę musiałabym zdawać starą czy nową i gdzie się zgłosić?

 25. Witam,
  wiem że tych pytań tutaj przewija się bardzo dużo, ale byłabym wdzięczna za odpowiedź 🙂
  Jeżeli w 2013 roku zdawałam podstawę matury i oblałam matematykę i wiem że mi to już przepadło i muszę jeszcze raz wszystko zdawać, to czy będę zadawała tą starą formułę?
  Pozdrawiam

  • Dario,
   To zależy w którym roku i jaką szkołę ukończyłaś.
   W 2020 zdecydowana większość absolwentów szkół średnich napisze już maturę w nowej formule.
   Po raz ostatni w starej formule w roku 2020 maturę napiszą tylko i wyłącznie osoby, które ukończyły technikum w latach 2006 – 2015.

 26. Witam, chciałbym się dopytać ponieważ w 2015 roku ukończyłem technikum ale nie mogłem podejść do matury gdyż miałem poprawkę przedmiotu którego nie udało mi się zaliczyć do kwietnia. Stąd moje pytanie brzmi czy moje 5 lat liczy się od momentu, w którym podszedłem po raz pierwszy do matury czyli rok 2016 czy jednak od momentu otrzymania świadectwa ukończenia szkoły?

 27. Dzień dobry,
  w dniu dzisiejszym zdałam egzamin poprawkowy z matematyki i tym samym ukończyłam szkołę średnią. Czy maturę mogę zdawać dopiero w maju 2020 r., czy istnieje możliwość, żeby zdać ją wcześniej.

 28. Cześć mam pytanie dotyczącą starej matury zdaję pierwszy raz gdzie trzeba złożyć deklaracje przystąpienia i skąd mam wziąć temat na ustny polski

  • Cześć,
   W roku 2020 w starej formule zdają tylko i wyłącznie absolwenci techników z lat 2006-2015. Jeśli skończyłaś w tych latach technikum – zdajesz w starej formule. Zapisujesz się w szkole, którą kończyłaś, tam też dostępna jest lista tematów na język polski.

 29. Witam,
  kończyłam technikum 2014/2015 rok, czyli maturę pisałam w maju 2015 roku. Nie zdałam matematyki i przystąpiłam tylko raz do poprawki. Kończąc szkołę zostałam poinformowana, że na zdanie matury mam 4 lata a nie 5 jak to było w poprzednich latach, ponieważ “idę starą formułą”. No i tu moje 2 pytania: czy mogę zdawać w 2020 jeszcze starą maturę i czy wtedy mogę zdawać tylko co oblałam?

  bo już się kompletnie pogubiłam

  pozdrawiam

 30. Witam, przystępowałam do matury w 2015 roku (technikum) niestety nie udało mi się zdać matematyki. W maju 2020 podejdę do egzaminu z tego przedmiotu, ale chcę zapytać czy mogę zapisać się także na podstawową maturę z geografii i biologii? Czy żeby zdać dodatkowe przedmioty muszę już mieć świadectwo dojrzałości?

 31. witam. ukończyłem technikum w 2012/2013. chcę pisać maturę w 2020. wcześniej nie podchodziłem do matury. w jakiej formie teraz będę musiał zdawać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *