Matura 2020 – pora podjąć decyzję!

Jak w przyszłym roku będzie wyglądał egzamin maturalny dla absolwentów szkół średnich sprzed lat? W 2020 po raz ostatni spotkamy się z dwoma formułami egzaminu maturalnego. W tzw. starej formule będą go zdawać absolwenci techników, lecz tylko ci, którzy szkołę kończyli pomiędzy 2006 a 2015 rokiem. Przeważająca część maturzystów – w tym wszyscy absolwenci liceów – będzie zdawać egzaminy wg tzw. nowej formuły, wprowadzonej w liceach w 2015 (absolwentów techników zaczęła obowiązywać rok później).

Jakie są podobieństwa i czym różnią się stara i nowa formuła egzaminu?

W obu wypadkach trzeba zdać egzaminy pisemne:
– z języka polskiego,
– matematyki,
– języka obcego;
oraz egzaminy ustne:
– z języka polskiego,
– języka obcego.

W wypadku matematyki i języka obcego różnice pomiędzy obydwoma formułami egzaminu są nieznaczne. W zasadniczy sposób zmienił się ustny egzamin z języka polskiego. Zdający wg nowej formuły nie muszą przygotowywać prezentacji maturalnej – wystarczy, że odpowiedzą na wylosowane pytanie.

Jest jeszcze jedna znacząca różnica. Zdających wg starej formuły obowiązuje tylko egzamin na poziomie podstawowym. Ci, którzy piszą wg formuły nowej – muszą przystąpić do egzaminu z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Co ciekawe, nie muszą tego egzaminu zdać – liczy się sam fakt uczestnictwa.

Wszystko jasne? Jeśli nie, podziel się z nami wątpliwościami w komentarzu pod obrazkiem. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania. 

15 myśli nt. „Matura 2020 – pora podjąć decyzję!

 1. Pingback: Matura po latach - maj 2019 - eduyou.pl

 2. Pingback: Matura po latach 2019 - zaczynamy! - eduyou.pl

 3. Witam,
  Mam pytanie, maturę pisalam w 2011 roku – w starej formule. Przedmioty obowiązkowe matematyka, J.polski, angielski zaliczyłam. Przedmioty dodatkowe tj biologia i chemia na poziomie rozszerzonym w roku 2020 w jakiej formule będę musiała napisać ? W nowej czy w starej ?

 4. @Joanna Olesińska-Prus

  Witam serdecznie,
  Jeżeli LO ukonczylem w 2012 lub 2013, mature pisałem rok później w 2014 i ja zaliczyłem (3 podstawowe tak , 1 dodatkowy niestety nie ) to czy w 2020 roku jeżeli będę sobie chciał podwyzszyc wynik z matematyki ale na poziomie rozszerzonym i z fizyki ( tu chyba już tylko rozszerzony wchodzi w gre ) to będę musial pisać caly komplet wlacznie z jezykiem polskim i ang czy tylko te 2 przedmioty oczywiście w nowej formule?

  Nawiazuje do tego wpisu poniżej:
  http://eduyou.pl/matura-po-latach-2017/

  Pozdrawiam serdecznie!

   • Tak oczywiście świadectwo posiadam.

    Ok – natomiast mam do Pani jeszcze jedno pytanie,
    w tym roku pisałem sobie fizykę podstawowa i matematykę tez podstawowa – chciałem sobie poprawić wynik chociaż w sumie nie liczyłem na 2x po 100% ponieważ się do tych egzaminów nie przygotowywałem.

    Pani przed moim egzaminem powiedziała mi, że ma nadzieje ze mi one dobrze pójdą bo to jest ostatni raz kiedy mogę zdawać.

    Chodziło o ost. raz w sensie starą mature? Strasznie się przestraszyłem kiedy to usłyszałem.

    Pozdrawiam!

 5. Witam . W 2014 roku w ogóle nie podchodziłam do matury i chciałam podjesc w 2020 roku. Jestem po technikum? Jaka matura mnie obowiązuje? Czy muszę ukończyć jakiś kurs maturalny żeby dopuścili mnie do egzaminów? Lub lo dla dorosłych??

  • W 2020 obowiązuje Cię po raz ostatni matura w starej formule. Od 2021 wszyscy już będą pisać nową.
   Z tym, że jest pewien feler. Gdybyś się zdecydowała na rok 2020 musisz zdać wszystko za jednym zamachem, bo jeśli nie, to całą maturę trzeba będzie napisać od nowa. Egzaminy w tym jednym jedynym roku nie będą miały 5 lat ważności.
   Odsyłam Cię do artykułu, w którym bardzo dokładnie opisałam ten problem.
   Warunkiem podejścia do matury jest tylko świadectwo ukończenia szkoły średniej. Nie trzeba kończyć kursów, żeby podejść do matury, a tym bardziej szkoły po raz drugi.

   • Podłączę się do tego wątku, bo już zgłupiałam – zdawałam w tym roku maturę po latach i jeśli nie załapię się na sierpniową poprawkę to w maju 2020 zdaję starą formułę i tylko to co oblałam czy nową formułę i wszystkie egzaminy ustne i pisemne od zera?

    • No cóż Pani Anno, CKE trochę namieszało i pokrzyżowało plany wielu maturzystów po latach.
     Ponieważ zdawała Pani w starej formule, więc jeśli nie zaliczy Pani całej matury w tym roku, w 2020 będzie Pani zdawała maturę w nowej formule – wszystko od nowa. Tak to wykombinowali.
     Ściskam mocno kciuki, żeby Pani wszystko zaliczyła i odebrała świadectwo w 2019.

     • Dziękuję za szybką odpowiedź – już słyszałam tyle głosów w tej kwestii, że się pogubiłam. Nawet dzwoniła do CKE to nikt nic do końca jeszcze nie wie tak na 100%.
      Dziękuję – też mam nadzieję, że się uda chociaż znając moje życiowe szczęście będę zdawała od rok od nowa.
      Pozdrawiam

     • W CKE już wiedzą, wcześniej rzeczywiście był problem, teraz sięgnęli już po ustawę. Rozmawiałam z nimi kilka dni temu. Może jeszcze nie wszyscy pracownicy zostali poinformowani. No coż pozostaje zaciskać kciuki. W razie czego odpukać jeden egzamin można jeszcze poprawić w sierpniu, ale jesteśmy dobrej myśli:-)

 6. Witam, pisałam maturę w 2014 r., zdałam wszystkie przedmioty prócz matematyki, poprawkę niestety też oblalam. Chciała bym przystąpić w 2020 do matury. Pytanie czy muszę zdawać wszystko od nowa czy tylko matmę?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *