Matura 2020 – pora podjąć decyzję!

Jak w przyszłym roku będzie wyglądał egzamin maturalny dla absolwentów szkół średnich sprzed lat? W 2020 po raz ostatni spotkamy się z dwoma formułami egzaminu maturalnego. W tzw. starej formule będą go zdawać absolwenci techników, lecz tylko ci, którzy szkołę kończyli pomiędzy 2006 a 2015 rokiem. Przeważająca część maturzystów – w tym wszyscy absolwenci liceów – będzie zdawać egzaminy wg tzw. nowej formuły, wprowadzonej w liceach w 2015 (absolwentów techników zaczęła obowiązywać rok później).

Jakie są podobieństwa i czym różnią się stara i nowa formuła egzaminu?

W obu wypadkach trzeba zdać egzaminy pisemne:
– z języka polskiego,
– matematyki,
– języka obcego;
oraz egzaminy ustne:
– z języka polskiego,
– języka obcego.

W wypadku matematyki i języka obcego różnice pomiędzy obydwoma formułami egzaminu są nieznaczne. W zasadniczy sposób zmienił się ustny egzamin z języka polskiego. Zdający wg nowej formuły nie muszą przygotowywać prezentacji maturalnej – wystarczy, że odpowiedzą na wylosowane pytanie.

Jest jeszcze jedna znacząca różnica. Zdających wg starej formuły obowiązuje tylko egzamin na poziomie podstawowym. Ci, którzy piszą wg formuły nowej – muszą przystąpić do egzaminu z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Co ciekawe, nie muszą tego egzaminu zdać – liczy się sam fakt uczestnictwa.

Wszystko jasne? Jeśli nie, podziel się z nami wątpliwościami w komentarzu pod obrazkiem. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania. 

2 myśli nt. „Matura 2020 – pora podjąć decyzję!

  1. Pingback: Matura po latach - maj 2019 - eduyou.pl

  2. Pingback: Matura po latach 2019 - zaczynamy! - eduyou.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *